ZWO zag uitbouw van functie node vertraagd Op Sark blijft de tijd stilstaan Geding 'met luchtje een week opgeschors Burgemeestersvrouw 30 jaar 't Schötteldoeken' in Diever irn Opnamen voor Vierdaagse-film Brandweer blijft nodig bij autorace Meetnet ANWB geeft dag-- nachtservice bij twee grensposten 500 man naar Limburg Kanaaleiland krijgt nieuwe heerser Muziek op vier orgels tegelijk Den Uyl wint het van Wiegel l>] Defecte rem oorzaak van bus-ongeluk Jacques Schutf overleden i I u TROUW/KWARTET WOENSDAG 17 JULI 1974 BINMENIIAM) .01 Van onze correspondent DIEVER Voor het laatst let mevrouw Nel Meyb oom-Veltman er deze zomer op dat de bezoekers van de openluchtspelen in Diever, waar ook ditmaal weer een stuk van Shakespeare (As you like it) op het repertoire staat, een goed plaatsje krijgt. Voor het laatst ook is zij assistente van de regisseur, de plaatselijke arts L. D. Broekema Voor het laatst heeft ze de vele andere karweitjes opge knapt, die haar ieder jaar bijna auto matisch toevallen en waarvan het ver zorgen van de 'public relations' be paald niet het minst belangrijke is. 't Schotteldoekien' {het Drentse woord voor vaatdoekje) noemt ze zichzelf. Ze zegt dat niet op verongelijkte toon, want ze heeft al dit werk met vreug de gedaan en ze weet dat de Dievena- ren het zeer waarderen. Wat zij in een periode van bijna dertig jaar voor elkaar heeft gebracht kan nauwelijks opgesomd worden. Ze heeft in enkele rollen ook zélf op het toneel gestaan en menigmaal is ze in het soufleurs hokje gedoken. Haar man, burgemeester C. Meyboom, die 1 mei volgend jaar met pensioen gaat, en in vroeger jaren ook haar kinderen zijn bij het unieke toneelge- beuren betrokken geweest De heer Meyboom is in 1939 tot burgemeester van Diever benoemd en hij heeft zijn ambt er dus 35 jaar lang uitgeoefend. Hij kwam uit Den Haag en werd daarom misschien eerst wel wat met een zekere reserve tegemoet getreden. Drenten zijn een beetje argwanend maar ook welwillend. Kees en Nel Meyboom hebben zich al die jaren in de Drentse dorpsgemeenschap gevoeld als een vis in het water. Ze zullen volgend jaar, als ze naar Bilthoven verhuisd zijn, zéér gemist worden. Schrijfster Mevrouw Nel Meyboom ds dn Diever niet een deftige burgemeestersvrouw geworden. De oorlog legde haar be perkingen op, maar reeds toen pro beerde ze zoyeel mogelijk voor de dorpsgemeenschap te doen. Daarbij kwam vooral haar culturele belang stelling naar voren. Voor haar huwe lijk was ze journaliste en ze schreef 'n aantal meisjesboeken waarvan voor al 'Een nazaat van Marijkemeu?' be kend werd. Ook de historie van Dren the heeft haar geïnspireerd; dat blijkt o.a. uit een historisch openluchtspel dat deze maand enkele malen in het naburige Ruinen wordt opgevoerd. Maar boven alles gingen haar toch de openluchtspelen in Diever. Na de oor log werd door de plaatselijke toneel vereniging een hoge greep gedaan, waar menigeen het hoofd over schud de: 'Een midzomernachtsdroom' van Mevrouw Meyboom Shakespeare. De omstandigheden wa ren niet ideaal. Toneelaccommodatie was er nauwelijks. Het verhaal van de koplamp van de motorfiets van dokter Broekema, die als toneelspot moest dienen i3 bijna klassiek geworden. Er is in het begin zeker kritiek geweest op de Shakespearespelen in Diever. Menigeen vond het te hoog gegrepen. Mevrouw Meyboom weerlegde dat met haar opvatting dat hier tientallen mensen tot een stuk culturele zelf werkzaamheid werden geïnspireerd die blijkbaar de duizenden bezoekers toch wel bijzonder aansprak. En door dat de publieke belangstelling steeds groter werd heeft het openluchtthea ter in de loop van de jaren zoveel verbeteringen kunnen ondergaan dat er thans weinig meer te wensen valt. Belichting en muziek b.v. zijn voor treffelijk geworden. 'En dat alles heb ben we kunnen doen zonder ooit een cent subsidie te vragen', zo zegt me vrouw Meyboom voldaan. De Midzomernachtsdroom, die zo bij zonder past in het natuurlijke bosdé- kor van het Dieverse openluchtthea ter, wordt nog steeds eens in de vijf jaar gespeeld. "We hebben hier nooit grote talenten gehad', zo zegt me vrouw Meyboom, "maar met elkéSr hebben we er iets van terecht ge bracht'. En inderdaad: dertig jaar na dat begonnen werd een periode, waarin het door de televisie verwende publiek heel wat hogere eisen is gaan stellen is er nog steeds een grote belangstelling voor de reeks opvoerin gen, die in de zomermaanden wordt gegeven. Burgemeester Meyboom is, wat de openluchtspelen betreft, méér op de achtergrond gebleven dan zijn vrouw. Bij de verslaggevers is hij evenwel bekend als degeen die elk jaar op de dag van de première de pers ontvangt en dan meteen laat zien welke aan winsten zijn gemeente heeft gekregen. Dit jaar was dat niet weinig: een nieuw zwembad en een cultureel cen trum. Ook aan de 'public relations' voor het openluchtspel heeft hij het nodig gedaan. Samen met zijn vrouw gaat hij nu in Bilthoven wonen. 'Een hele stap', zegt men in Diever. En inderdaad, me vrouw Meyboom zegt nu al als ze over het openuchtspel spreekt: 'Ik zal het missen' 1 maart van volgend jaar, twee maanden voor het afscheid van het burgemeestersechtpaar, beginnen de repetities voor het stuk dat vol gend jaar gespeeld zal worden. Me vrouw Meyboom zal dan even iets weg moeten slikken. Voor het eerst zal het 'schötteldoekden' er naet bij zijn. 'Maar misschien is in onze nieu we omgeving in Bilthoven ook wel een toneelclub', zegt ze hoopvol. 'En anders richt ik er één op'. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) noemt het onjuist de beschik baarstelling van politie- en brand weerpersoneel bij motor- en autoraces te beëindigen. 'De veiligheid van deel nemers en publiek zou met een derge lijke beëindiging niet zijn gediend'. Dit zegt de minister in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Voogd en Dolman (beiden (PvdA). In het antwoord zegt de minister voorts van mening te zijn, dat in alle gevallen dat zich een ongeval voor doet, de race althans tijdelijk moet kunnen worden gestaakt en ter stond medische en andere hulp moet kunnen worden geboden. Wetenschapsbeleid niet meer uit snelkookpan Het heeft de Nederlandse organisatie voor zuive r-wetenschappelijk onderzoek ZWO in 1973 niet op alle punten meegezeten, blijkt uit het net verschenen jaarverslag. Vooral de stagnatie in de tot standkoming van een wetenschapsbeleid is toch wel gevoelig aangekomen, als je wat tussen de re gels door leest. Het leek ook net zo aardig te gaan. ZWO liep zich al jaren aan te bieden als centraal coördinerend orgaan voor het wetenschappelijk onderzoek aan de universiteiten, een functie die de organisatie tot nog toe half- en-half uitoefent. Nu had de 'Gespreksgroep universitair onderzoek', een soort be stuurlijke snelkookpan, die door mi nister De Brauw was bedacht, in 1972 een nota geproduceerd over hoe dat onderzoek gereorganiseerd zou moeten worden. Aan de top van de voorgestelde struc tuur had men een 'Nederlandse re search organisatie' (NRO) gedacht, waarin zonder veel moeite een ver sterkte en verbrede vorm van ZWO viel te herkennen. Geen wonder dus dat ZWO op 13 april 1973 een officieel commentaar op de nota aan de minister aanbood, waarin de organisatie zich in grote lijnen met het stuk accoord verklaar de. Enkele weken later trad minister De Brauw af. En dat betekende een grondige veran dering van de situatie, want zijn op volger voor het wetenschapsbeleid, minister Trip, bleek in het geheel niets te zien in bestuurlijke snelkook pannen. De GUO-nota verdween dus voorlopig uit het gezichtsveld, Trip ging met iedereen praten en vooral erg veel luisteren, en verstuurde eind vorig jaar een open brief aan alle betrokkenen, met negentien vragen over hoe het nu verder zou moeten, En tegen het eind van dit jaar mag het parlement een nota over het we tenschapsbeleid verwachten. kosten, zodat de ZWO-begroting voor de meeste terreinen van onderzoek geen reële groei mogelijk maakte. Een uitzondering werd gemaakt voor het biologisch en vooral het medisch- wetenschappelijk onderzoek. 'Dat gaat uiteraard', aldus het jaarver slag,'ten koste van andere weten schapsgebieden. Het bestuur meent dat zulk een operatie een enkele maal wel eens mogelijk is, maar dat herha ling daarvan afhankelijk is van het verkrijgen van extra fondsen'. Slagvaardig? Kortom, als de rijksbijdrage niet structureel wordt verhoogd, zou er aan de onderlinge verhouding van de verschillende hoofdposten op de ZWO- Tijdverlies 'ZWO waardeert het hoog, dat de regering zich zo sterk in de zo bijzon der gecompliceerde problematiek van wetenschaps- en onderzoeksbeleid ver diept'. noteert het jaarverslag. 'Be treurd wordt echter wel, dat de tijd die daarmee gemoeid is zo groot is, want wij hebben reeds vele malen moeten constateren dat de financie ring van het universitaire onderzoek hard aan een vernieuwing toe is'. Daar heeft de organisatie natuurlijk niet helemaal ongelijk in. Maar, gege ven dat er erg veel zal moeten veran deren, is het misschien toch verstan dig om dat niet al te vlug te willen. In de tussentijd kan ZWO zich mis schien zelf nog eens bezinnen op de moed die nodig is, om een beleid te voeren in een situatie van niet-groei- ende budgetten. Bij de bespreking van de financiële situatie in 1973 werd namelijk vast gesteld dat de verhoging van de rijks bijdrage (tot 83 miljoen gulden) bij na geheel opging aan gestegen salaris- begroting niets kunnen veranderen. Als basis voor een slagvaardig weten schapsbeleid dat met de maatschappe lijke en politieke werkelijkheid reke ning houdt lijkt dat een heel merk waardig uitgangspunt Gelukkig blijkt elders uit de jaarcijfers, dat het ook anders kan. Fors verhoogde uitga ven in de sector wiskunde, die samen hingen met de ingebruikneming van een nieuw computercentrum, werden grotendeels binnen de natuurweten schappen opgevangen. Ernstiger te nemen is de klacht van ZWO, dat de investeringsbijdrage al jaren de prijsstijgingen niet bijhoudt. De situatie is dit jaar nog aanzienlijk verergerd doordat wetenschappelijke apparaten met ingang van 1974 niet meer onder het nul-tarief van de BTW vallen. Dat maakt alles nog eens 16 procent duurder. Door de appara tuur te laten verouderen wordt de basis van het onderzoek aangetast. Ons nationale meetnet voor luchtver ontreiniging blijkt steeds meer de misgreep te zijn, waarvoor een rap port van de stichting toekomstbeeld der techniek het vorig jaar al uit maakte. In dat rapport, 'Zorg voor zuivere lucht', werd duidelijk dat het snuffelpalensysteem wel de duurste maar niet de meest doeltreffende aan pak was. Het is namelijk veel eenvou diger om de bronnen van verontreini ging in de gaten te houden dan om overal tegelijk te kijken wat al die bronnen samen aan luchtvervuiling hebben opgeleverd. En nu toont milieumedewerker ir. H. Zeedijk van het Chemisch Week blad aan, dat we met die snuffelpalen bovendien op het verkeerde been zijn begonnen. Die palen meten in eerste instantie maar één soort luchtveront reiniging, namelijk zwaveldioxide. Nu zijn er vanaf het begin wel bezorgde mensen geweest die vroegen, of dat niet een beetje eenzijdig was. Daar kwam dan altijd een tweeledig ant woord op. Ten eerste zullen de palen mettertijd ook andere dingen gaan meten. Ten tweede is zwaveldioxide (S02) als eerste keus helemaal niet gek, omdat het een algemene aanwij zing geeft van het niveau van veront reinigende activiteiten. Het ontstaat immers overal waar brandstoffen wor den gebruikt. Met dat tweede argument rekent ir. Zeedijk overtuigend af. Hoeveel zwa veldioxide er vrijkomt, hangt name lijk nogal sterk af van de keuze van de brandstof. En we zijn de afgelopen jaren systematisch minder zwavelhou dende brandstoffen gaan gebruiken. Het verbruik van stookolie, de voor naamste bron van S02, daalt sedert 1969', het verbruik van gasolie (huis brandolie, lichte stookolie, diesel brandstof) lijkt zijn hoogtepunt ge had te hebben. Steenkool in 1967 nog goed voor 25 procent van de totale uitworp van zwaveldioxide in Neder land en in 1970 al teruggezakt tot 12 procent, speelt nog maar een onderge schikte rol. Nederland stookt op gas, en dat is te merken. De totale uitworp van S02 daalde van 844.000 ton in 1970 tot naar schatting 556.000 ton dit jaar. Het met snuffel palen volgen van die ontwikkeling, aldus ir. Zeedijk, 'lijkt een steeds minder zinvolle bezigheid'. Dat maakt de keuze tussen de twee beleidsalternatieven die de stichting Toekomstbeeld der techniek vorig jaar beschreef, nu nog actueler. We kunnen de snuffelpalen in vlot tempo voorzien van meetinstrumenten voor andere vervuilende gassen, die wel degelijk nog van belang zijn (geschat te kosten honderd miljoen gulden). Of we kunnen principieel overstappen op controle van de bronnen van verontreiniging (geschatte kosten tien miljoen), met een beperkt snuffelnet om de doelmatigheid van dat systeem in de gaten te houden. DEN HAAG De ANWB ga verband met de te verwachten i die de grote vakantie-uittocht h mend weekeinde ongetwijfeld zich mee zal brengen, bij de belangrijkste grensovergangen mobiel kantoor en een wegen hulppost plaatsen. Het gaat om de grenspost bij langs de E36 van Arnhem naar hausen en om de grensovergan zuiden van Breda langs de E-l( Antwerpen. De ANWB zal daar de vakantie: indien noodzakelijk alsnog ki voorzien van een aantal reisdoc ten, zoals de internationale rei kredietbrief, reisverzekeringen* sen, gidsen enzovoort. De Wegenwacht zal bij deze gre ten met een speciale ploeg evei mankementen aan auto of ca van de vakantiegangers nog zovei gelijk kunnen verhelpen. Bij de j post Bergh zal deze service co worden verleend vanaf varna vier uur tot zondag 14 juli 16.0C en bij de grensovergang ten z van Breda vanaf vrijdag 12 juli uur tot zondag 16.00 uur, evenee uur per dag. De wegenwacht is al aanwezig vanaf vanmiddag uur. Jan Blaaser. Tijdens de eerste dag van de Vierdaagse van Nijmegen zijn ook opnamen gemaakt voor de film 'De vijf Vq.TI HpfpTI Cl p van de Vierdaagse'. Geheel rechts Johnny Kraaykamp met naast hem John Bluming. Op de voorgrond a" UClCItOIC SARK, Kanaaleilanden (AP) Luchtvaartingenieur, Michael Beaumont, de nieuwe koning van Sark, het kleine eiland in het Kanaal dat Europa's laatste feodale heerlijkheid vormt, heeft plechtig gezworen dat hij de 19de eeuwse paradijselijke toestanden in zijn rijk zal handhaven. Het latste wat ik beoog is het eiland de twintigste eeuw binnen te halen, verklaarde Beaumont. Beaumont, 47, werd zondag de nieuwe heerser over Sark toen zijn grootmoe der, dame Sybil Hathaway, op 90- jarige leeftijd overleed. Zij had het eiland en zijn 582 inwo ners gedurende 47 jaar geregeerd als een verlicht vorst en kans gezien nazi bezetting, auto's, vakbonden en echt scheiding te weerstaan. Beaumont verklaarde, dat hij zijn functie als ontwerper bij de British Aircraft corporation (jaarsalaris 6.000 pond) zou opgeven voor zijn nieuwe taak. Ik .ben niet van plan iets te verande ren, aldus Beaumont. Ik hoop het eiland te kunnen houden zoals mijn grootmoeder het heeft achtergelaten: vredig, rustig en mooi. Beaumont heeft tot nu toe Sark al leen tijdens vakanties bezocht. Het eiland is het oudste en kleinste van de Britse heerlijkheden. Beaumont is de 32-ste 'seigneur* van Sark. De familie regeert het eiland sinds 1563 toen koningin Elizabeth I het eiland toewees aan Heller de Carteret met de opdracht het te be volken en te bebouwen. De regerende familie bewoont de 'seigneurie' een gebouw met 12 slaapkamers. Beaumont zei zijn nieuwe taak te zien als een unieke kans een oord bezijden het moderne leven in bloei te hou den. Duitse bezetting Dame Sybil was een forse vrouw die heel haar leven heeft gestreden om de verwarringen van het moderne leven verre te houden van haar eiland. Zelfs het Duitse leger kon in 1940, toen het Sark bezette, de wil van dame Sybil niet breken. Zij evacueer den alle kinderen, vrouwen en man nen van dienstplichtige leeftijd. Vijf jaar lang weerstond zij de bezet ter, zelfs toen deze haar tweede echt genoot, de Amerikaan Robert Hatha way, naar Duitsland deporteerde. Wij werden vrijwel uitgehongerd, al dus dame Sybil later. Ook al heb ik geen moment getwij feld aan de eindoverwining, het feit dat wij volledig afgesloten waren van de buitenwereld was bijzonder depri merend. Het eiland heeft zijn eigen parftment, de 'chief pleas', dat wordt voorgezeten door de seigneur. Misdaad komt er vrijwel niet voor, wat maar goed is want Sark heeft slechts twee politieagenten en een gevangenis met twee cellen. De enige auto die dame Sybil op het eiland toestond was een kleiine electri- sche iiwaliidewagen voor haar zelf. Zij had de wagen nodig omdat zij zich in later jaren wegens een heupgewrichts- ontsteking moeilijk bewoog. Zelfs toen prinses Elizabeth, later ko ningin Elizabeth H, in 1949 Sark bezocht stond dame Sybil niet toe, dat er een auto naar Sark kwam om de prinses te vervoeren. De prinses reed rond in een rijtuig. Verlicht despoot Nu is Sark niet meer dan 5/2 km lang en 2 y2 km breed. Sank kent geen belastingen, vakbonden of stakingen. Echtscheiding is er verboden. Volgens feodale gewoonte worden vrouwen er beschouwd als het persoonlijk bezit van hun mannen. KERKRADE De staatsseci van Defensie (personeel), de h< van Lent, heeft maandagavond zijn bezoek aan Kerkrade nog bevestigd, dat het in de bedoelt te zijner tijd circa 500 man bur| soneel van het ministerie van sie over te plaatsen naar Zui< burg. Dit is een uitvloeisel aangekondigde spreiding van de diensten, waarvan de coördinaj handen is van de minister vai nenlandse Zaken. De drie diensten met burgerpei van defensie, die in aanmerkt men voor Zuid-Limburg, zijn dienst pensioenen en wachtge an de hoofdafdeling dienstplichtzaken de staf inspectie geneeskui^r dienst. Het gaat in totaal om 480 defensiepersoneel. door Piet Visser HAARLEM De orgels en 'het' akoestiek!' Taalkundig onjuist, ik weet het Maar akoestiek is, als begrip èn als verschijnsel, iets ongrijpbaars. On-bègrijpbaar wordt ze pas als de knapste wiskundige berekeningen tenslotte toch niet uitkomen en de uiteindelijke klank afhankelijk is van een toevallig goedklinkende plek in kerk of zaal. Ik kende dat al van vele kerken, o.m. van de in vijfvoud opge stelde orgels in de Gentse kathedraal. Ik ken het nu ook van de Nieuwe Kerk in Haarlem. Daar staat één groot orgel en men heeft er vier kleine positieven dus, bij gezet keu rig verdeeld op de vier hoeken van het centrum van dit intieme gebouw. Maandagavond werd Gaar op minstens twee, maar ook op 3 en 4 orgels, soms nog met blazers en pauken erbij, een concert gegeven. Een waagstuk dat de vier dappere orgelspelers Albert de Klerk, Bernard Bartehnk, Dorthy de Rooy en Hans van Nieuwkoop met hun bias- en slag-helpers hebben aan gepakt in de oud-vaderlandse idee: 't sal waerachtigh wel gaen'. En het ging, deze acht stukjes 17e en 18e muziek die gemiddeld zo'n vijf minu ten per stuk duurden. Maar wat leuk- heeft deze probleemloze muziek ge klonken. Echt muziek voor kleine ruimten en met een kleine, vrij hoge toon. De enige bekende componist was Mozart, die een Fuga(-tje) in g (KV 401) geleverd had. De anderen waren tot in de grootste muziekenc- yclopaedieën onvindbaar. Niks erg; want hun muziek klonk met veel charme in deze oude kerk. Van een anonymus uit 1786 do 'Intrada' I en later nr. XIV, beide voor 2 orgels, 2 trompetten, 2 hoorns en pauken. Van Miquel López een paar 'oefeningen' van 'ecos i contra-ecos' voor 3 orgels; van ene Luccinetti eeD stukje voor 2 orgels; de overige drie werken stam den uit brein en pen van Marian Milller, drie Sonata's resp. voor KKerstmis, Pasen en Pinksteren. Alle voor vier orgels. De organisten waren voortreffelijk op elkaar ingespeeld om dit mooie, 'verbrokkelde' werk van speelse muziek geschrpven om te be hagen en blijdschap uit te drukken, tot in alle hoeken van de wereld te onderstrepen. Het talrijk opgekomen publiek stak zijn applaudiserende waardering niet onder stoelen of banken. AMSTERDAM Wanneer bij toekomstige verkiezingen ook de kabinetsformateur gekozen zou worden, dan zou het meren deel van de Nederlandse bevol king zich uitspreken voor pre mier Den Uyl. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het NIPO heeft ingesteld naar aanleiding van de voorge stelde grondwetswijzigingen die het mogelijk moeten maken ook de kabinetsformateur door het volk te laten kiezen. Op de vraag of men op Den Uyl of op Wiegel zou stemmen, koos 59 procent voor Den Uyl, 25 procent voor Wiegel, terwijl 16 procent geen mening had. Wanneer de verkiezingen zou den gaan tussen Den Uyl en prof. Steenkamp zouden 52 pro cent op Den Uyl en 34 procent op Steenkamp zijn. Uit het on derzoek blijkt de nog steeds grote populariteit die de vroe- gere premier Biesheuvel geniet. Bij een kandidatuur van Den Uyl en Biesheuvel zou 48 pro cent van de stemmen naar Den Uyl gaan en 40 procent naar Biesheuvel. edi Dame Sybil heeft wel electricitei telefoon laten invoeren op het eil Wij zijn niet tegen modern com Uil. placht de oude dame te zeggen, jn Dame Sybil beschikte over een aaen voorrechten en bevoegdheden, die? getwijfeld tot het verleden behooien maar niemand op het eiland ha egc veel bezwaren tegen. Zo mocht zij alleen duiven houdeat want teveel duiven zou de oogst ,®rs nen schaden. As^ Alleen in haar kennel mocht zich teef bevinden teveel honden nu eenmaal niet op het kleine eil^a Zij bezat het recht alle koreai®" malen en alle mannen boven de waren verplicht twee dagen per te werken aan het onderhoud van "d„ weinige, wegen. Dame Sybil is door buitenstaan ,ors vaak een dictator genoemd. Zij antwoordde daarop: 'Misschien laar ik een despoot, maar dan een verl faal: despoot .Ik wil mijzelf liever besd igec wen als het hoofd van een g$e gelukkig gezin met de koningin it r mijn gebiedster'. mp. :erc! h Paardemest geeft overlast in villawijk linu Van een onzer verslaggevers ARNHEM/BENNEKOM Er zal een nieuwe poging ge» worden om de partijen, die in een villawijk te Bennekom met kaar aan liet bekvechten zijn over de stank van paardemest in omgeving van een manege, tot elkaar te brengen. In fwchtin; van, is een door vijf bewoners aangespannen kort geding, dat teren voor de Arnhemse rechtbank diende, voor een week o] schort. da n HELSINKI (AP)] De aanrijding tussen een Nederlandse autobus en een vrachtwagen niet aanhanger, waarbij tien dagen geleden elf Neder landse toeristen om het leven kwa men, is veroorzaakt doordat de rem men van de vrachtwagen defect wa ren. Dit blijkt uit een voorlopig rap port van de Finse politie. 'Doordat de remmen van de vrachtwa gen niet werkten, zwaaide de aanhan ger voor de bus die net een personen auto had ingehaald', zo wordt in het voorlopige rapport gezegd. 'Dit is vastgesteld in proeven die genomen werden op de plaats van het ongeluk'. De lucht, die somtijds ondragelijk zou zijn, komt van een door 'De Sellers- kamp B.V.' geëxploiteerde manege met meer dam dertig paarden. Volgens eisers is een en ander alleen al on rechtmatig, omdat art 123 van de algemene politieverordening ter ge meente Ede zou verbieden 'faecaliën te werpen, te laten vallen, neder te leggen, te bergen, af te voeren of te hebben' daar waar dit gevaarlijk, hin derlijk of nadelig voor de gezondheid kan zijn. Behalve de raadslieden van de twee partijen, deden enkele door de stank getroffen bewoners van de Villawijk hun eegje. Rustend dierenarts J. Sprayt legde deskundig uit dat paar demest, vermengd met urine en stro, leidt tot een gistingsproces, waarvan de lucht zelfs tranen in de ogen kan veroorzaken. Opslag in een overdekte put, zoals was gesuggereerd, leek hem geen oplossing, want deze moet im mers toch van tijd tot tijd open? Bewoner ing. J. Edelkoort ('Ik zit zelf in de chemie') zei, dat het niet om een ordinaire burenruzie gaat De ei genaar van de manege legt de paarde mest voor de neus van de omwonen den neer, omdat hij ruimtegebrek beeft. Wijselijk deponeert hij het niet bij een nabijgelegen café-restaurant, waarvan de exploitant als enige ver klaard zou hebben geen last te hebben van de stank. H verhuurt deze gewe- genheid namelijk zelf aan deze man. Intussen moeten anderen ervoor op draaien. Hoewel de zaak 2J4 jaar geleden al ter sprake is geweest, werd ter te rechtzitting besloten, dat men nog maals met de eigenaar van de manege zal gaan praten. Daarbij wordt dan gesproken over de mogelijkheid, ook economisch, of de paardemest, die naar een championkwekerij in burg gaat, dagelijks kan worden voerd, liefst in gesloten conl De rechter ('een mesthoop vlak je neus is een onding') bepaalde voortzetting van de behandeling volgende week dinsdag. .tam 2 HILVERSUM De pianist Jacqi Schutte is maandag op 66-jarige leP{ tijd in Hilversum overleden. Schti at kreeg grote bekendheid met het I !n' noduo dat hij met André de Rif^e bijna 25 jaar (van 1941 tot 191 heeft gevormd. Ook is hij bekend pianist van de dagelijkse ochtenf®' ymanstiek, welk werk hij ook na pensionering in juni van het vc jaar als pianist in algemene di< van de NOS voortzette. kn t Schutte werd op 17 mei 1908 Amsterdam geboren. Na een half verhuisde hij naar Kampen, waar op 12-jarige leeftijd pianoles van Chris Hengeveld, de vader Gerard Hengeveld. Hij studeerde drie jaar lang aan Amsterdamse Conservatorium bij kende pianopedagoog Ulfert Scht Hij was verbonden aan amusements^ kesten in binnen- en buitenland, der meer aan het orkest van Corduwener, Cor Steyn en Paul win. Cacques Schutte is ook enige als organist verbonden geweest het Asta-theater in Den Haag. 1 G eek iba erlo- Dern 'P uba et r appf it wei k "roei ffini e m era ffeec Ig -V ovei og erre ïupi iferi, »te e di !Ut< j akki vor leve e C redst sti J tond chte A v ren e ini j laat. 'EDE iul UBA akkc J 0-0. UBA RIZC 'erpe LZ' tand: ieder

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8