Nixon misbruikte belastingen voor vriendjespolitiek Cyprus: lont in kruitvat van Grieks-Turkse betrekkingen Cyprus Koning Hoessein in Egypte- Nicos Sampson: impulsief en eigenzinnig Nieuwe beschuldiging van John Dean: Nederlandse tanker doelwit commando's Gevangenen in gerechtsgebouw gaven zich over Japanse verdacht van wurging pasgeboren baby Ethiopische minister gearresteerd 'Wij doodden Amerikanen in Vietnam' Overleg over Palestijnse kwestie Weer Japanse minister afgetreden Jongen van 18 in VS schuldig aan zes moorden Ex-president van Zuid-Korea staat terecht Acht mensen ondei* .lawine omgekomei11 TROUW/KjWARTET WOENSDAG 17 JULI 1974 BUITEN,LAND T7i WlAiSHENiGTON (UPI, Keuter) President Nixon heeft geprobeerd om beroemde vrienden voor delen te bezorgen met behulp van de belastingdienst, zo heeft zijn vroegere medewerker John Dean verklaard. De beschuldiging van John Dean is opgenomen in een rapport, dat giste ren is gepubliceerd door de juridische commissie van het Huis van Afgevaar digden. Het is de derde publicatie van de commissie, die onderzoekt of Nixon kan worden afgezet. Zij heeft besloten om alle door haar verzamel de bewijsstukken openbaar te maken. Uit de verklaring van Dean is niet op te maken of Nixons beroemde vrien den werkelijk geprofiteerd hebben van de presidentiële bemoeienissen met hun belastingzaken. Tot de men sen, voor wie Nixon iets heeft willen doen bij de belastingen, behoren vol gens Dean, de artiesten John Wayne, Frank Sinatra, Jerry Lewis en Pat Boone, de evangelist Billy Graham en de Californische gouverneur Ronald Reagan. De beschuldiging, dat Nixon de belas tingdienst gebruikte voor persoonlijke doelen, is al eerder gelanceerd, maar nog nooit zo hard gemaakt als door Dean is gedaan. John Dean, Nixons vroegere juridische adviseur en nu een kroongetuige in de Watergate- zaak, beweerde, dat hij documenten had gezien, waaruit bleek, dat Nixon de inspectie der belastingen vroeg zijn vrienden niet langer te controle ren. Voor één hoge ambtenaar van de belastingdienst was de druk van het Witte Huis om ontslag te nemen. Vorig; week al bleek, dat Nixons vroegere medewerker John Ehrlich- man de belastingdienst ook eens voor een politiek doel gebruikte. Hij gaf de dienst opdracht de belastingopga- ven van Lawrence O'Brien, voorzitter van de Democratische partij, eens zeer nauwkeurig te onderzoeken op Van een verslaggever SAIGON De Nederlandse tanker Katelysia van de Haagse Shell Tankers n.v. heeft gistermorgen een gat van één bij twee meter opgelopen bij een aanslag van Viet Cong-commando's. Er zijn geen slachtoffers en de tanker, die in een oliehaven even buiten Saigon ligt, is niet gezonken, aldus heeft het Zuidvietnamese opprbevel meegedeeld. Enkele uren eerder hadden bewakers met handgranaten twee commando's gedood, die een tegen de wand van de tanker geplaatste mijn wilden laten ontploffen. De mijn werd verwijderd maar twee uur later ontplofte een tweede, onder de waterlijn aangebrach te mijn. WASHINGTON (AFP, Reuter) De twee gevangenen die zich sinds vorige week donderdag in het gebouw van de federale rechtbank in Washington hadden verschanst hebben zich aan de politie overgegeven nadat zij de verze kering hadden gekregen dat zij niet naar een psychiatrische inrichting worden gebracht. Kort voordat zij zich overgaven hadden de twee man nen een mislukte poging gedaan te ontvluchten. Na hun overgave zijn de twee gevan genen per vliegtuig overgebracht naar Atlanta (Georgia). Het beleg van het gerechtsgebouw in Washington, waar ze zich verschanst hadden, heeft 105 uur geduurd. Een poging om via de luchtverversing te ontsnappen misluk te. De politie wierp traangas, waarna de mannen na een schotenwisseling zich weer in de kelder van het ge bouw terugtrokken. Ze bleven onge deerd. De zeven gijzelaars van Gor- ham en Jones slaagden er zondag al in dankzij een list te ontkomen. De politie heeft steeds geweigerd in te gaan op hun eisen, zoals het beschik baar stellen van een vliegtuig om naar het buitenland te vluchten. Vervolg van pagina 1 Paphos is een bolwerk van Makarios- aanhangers dat tot dc tanden gewa pend is. Een legermacht van de op standelingen zou gisteren op weg zijn gegaan naar de westkust om het ver zet in Paphos te breken. De opstande lingen zouden verder het grootste deel van het eiland in handen heb ben. Eén van de laatste Makarios- gezinde steden, Limasol, heeft zich gistermorgen vroeg tegenover een overmacht van 10.000 manschappen van de nationale garde moeten prijs geven. In Nicosia is dinsdag het volle dige uitgaansverbod voor anderhalf uur opgeheven om de bevolking in staat te stellen boodschappen te doen. De ongeveer 22.00 VN-militairen op Cyprus hebben zich tot dusver buiten het conflict gehouden. De 'blauwhem- den' hebben het mandaat strijd tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten te verminderen. Daarvan is echter nog geen sprake, zei een VN-woordvoer- der. Intussen vormde de door de opstande lingen tot president van Cyprus uitge roepen Nicos Sampson zijn regering met de benoeming van zes ministers. Van twee van hen is bekend dat zij fanatieke aanhangers van Enosis, her eniging met Griekenland, zijn. John Dean mogelijke onregelmatigheden. 'Ik wil de dat ze iets zouden vinden waardoor O'Brien de gevangenis zou indraaien voor de verkiezingen, maar jammer AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft de 27-jarige Japanse M. F. aangehouden, die ervan verdacht wordt haar pasgeboren baby door wurging om !het leven te hebben ge bracht. De Japanse werd zondagmid dag door dirie landgenoten (twee man nen en een vrouw) in het Sint Lucas- ziekenhuis in de hoofdstad afgeleverd, nadat zij op het toilet van haar woning in de Lumeystraat een voor tijdig geboren baby avn het manne lijk geslacht ter wereld had gebracht De anderen, dde niet op de hoogte zouden zijn geweest van de zwanger schap van de vrouw, waren verontrust over de toestand van moeder en kind. Toen het gezelschap in het zieken- huks aankwam bleek de baby reeds te 2ijn overleden. In het ziekenhuis wer den onregelmatigheden geconstateerd waarna de politie werd gewaarschuwd. Bij sectie bleek, dat de baby door verstikking om het leven was geko men. Op het keeltje van het jongetje waren sporen van geweld te zien. Daarop is de moeder, die evenals de andere Japanners in een Japans res taurant dn Amsterdam werkte, in hechtenis genomen. genoeg lukte het niet', aldus Ehrlich- man. Dat leidde toen tot een hooglo pend conflict tussen Ehrlichman en John Walters, toen een hoge functio naris van de belastingdienst, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde rap port Politieke waarnemers in Washington geloven, dat dit 'belastingschandaal' Nixon ernstige schade zal toebrengen. De juridische commissie zal vrijdag of begin volgende week beginnen met de openbare beraadslagingen over haar eindrapport. De staf is bezig met het formuleren van de beschuldigingen, die tegen Nixon zouden kunnen wor den ingebracht, zo vertelde voorzitter Peter Rodino gisteren. VERHOOR De commissie ging gisteren verder met het verhoor van Charles Colson. ook al ontslagen topman van het Witte Huis. Hij heeft de congresleden verteld over de rol, die Nixon speelde bij de zogenaamde loodgieterszaak. De naam loodgieters werd gegeven aan een groep, die in opdracht van het Witte Huis moest uitzoeken hoe be paalde informatie kon uitlekken. Deze groep groef onder meer in het privé- leven van Daniel Ellsberg en pleegde een inbraak bij diens psychiater. Vol gens Colson zou de president de ope raties van de loodgieters hebben goed gekeurd. John Ehrlichman is voor de loodgieterszaak vorige week schuldig bevonden aan meineed en inbreuk op de rechten van een ander ADDIS ABEBA (Reuter) De Ethi opische minister van defensie, luite nant generaal Abye Abebe, heeft zich gisteravond overgegeven aan de mili tairen die onlangs de feitelijke macht in Ethipaë hebben overgenomen. De luitenant-genera aleen schoonzoon van keizer Hadle Selassie, was één van de meeste gezochte lieden op de lijst van de militairen. Hij is het eerste lid van de regering Makonnen dat door het coördinatie comité van de militairen is gearresteerd. Het comité heeft ook meegedeeld dat schoolkinderen onder een brug in Ad dis Abeba honderd bommen hebben gevonden. In een bus werden verder 45 moderne geweren ontdekt. De arse nalen worden toegeschreven aan ver zetsgroepen die zich tegen de militai ren keren AUCKLAND (Reuter) Een Nieuw- zeelandse Vietnam veteraan heeft dinsdag een radiostation opgebeld met de boodschap dat hij met drie andere Nieuwzeelandse militairen zes Ameri kaanse militairen heeft doodgeschoten die bezig waren met het martelen van Zuidvietnamese burgers. De man zei dat zijn naam en een schriftelijk verslag van het gebeuren wil geven als minister van defensie Arthur Faulkner hem vrijwaart van rechts vervolging. De man vertelde dat hij ruim twee jaar geleden met de andere drie Nieuwzeelanders op patrouille was ge weest toen ze schoten hoorden. Op de plek waar de schoten vandaan kwa men troffen ze zes Amerikaanse mili tairen aan, bezig met het ondervragen en folteren van verscheidene Vietna- Nieuwzeelander: mese burgers. De slachtoffers waren vastgebonden en hadden een doek voor hun mond, terwijl ze met knup pels werden geslagen. Twee van hen waren kennelijk dood. Toen het slaan doorging besloten de Nieuwzeelanders tussenbeide te komen. Twee van hen liepen op de Amerikanen af, terwijl de anderen voor dekking zorg Eén van de Amerikanen richtte geweer op de Nieuwzeelanders, 1 L door zijn kameraad dacht dat de A rikaan ging schieten. Daarop sf' de Nieuwzeelander de Amen] u dood, en in het daaropvolgende v gevecht kwamen alle Amerikaanse daten en twee Vietnamese dorpi e gen om het leven. Een Nieuwzela n korporaal, die wat Vietnamees zei tegen de overlevende Vietn; dat ze zich uit de voeten mo« 0 maken. ij De man die opbelde zei dat hij r, incident niet had kunnen verge De presentator van het racioprogi ma zei ervan overtuigd te zijn datf1 verhaal authentiek was. De inan hem een groot aantal details geg< c om het verhaal te staven. Takeo Foekoeda ai CAIRO, JERUZALEM (UiPI, Reuter, AP) Koning Hoessein van Jordanië is gisteren in Egj aangekomen voor besprekingen met de Egyptische president lAmwar Sadat. De beide staatshoofden i c] len waarschijnlijk vooral de verhouding tussen Jordanië en de Palestijnse verzetsorganisaties besp ken. (AFP, Reuter) Takeo Foekoeda, de Japanse minister van financiën, heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Foe koeda was de tweede 'sterke man' van de thans aan bet bewind zijnde libe raal-democratische partij. Premier Tanaka heeft inmiddels de minister van buitenlandse zaken Ma- sayosji Ohira tot minister van finan ciën benoemd. De voormalige eerste secretaris van het kabinet Tosjio Ki- moera is minister van buitenlandse zaken geworden. Foekoeda heeft verklaard het initia tief te willen nemen voor drastische wijzigingen in het beleid van de libe raal-democratische partij. Hij is de derde minister die in de afgelopen week is afgetreden nadat de regering verlies had geleden bij de verkiezin gen op 7 juli voor de Eerste Kamer. Foekoeda is een belangrijke tegenspe ler van premier Tanaka in de strijd om 't leiderschap van de partij. Leiders van de LDP hebben vorige week het zetelverlies van de partij in de eerste kamer geweten aan de kwes tie van de inflatie. Zij waren het erover eens, dat een positief beleid ter bestrijding van de stijgende prij zen moet worden gevoerd. Foekoeda heeft zich ook verzet tegen het econo mische beleid van premier Tanaka dat uitsluitend op groei is gericht, zonder de gevolgen daarvan voldoende onder ogen te zien. Mocht Foekoeda er in slagen Tanaka als leider van de Libe rale Part ijte wippen, dan wordt de ex-bewindsman automatisch premier. Hoessein, die drie dagen in Egypte zal blijven, bracht vorig jaar, kort voor het uitbreken van de Arabisch- Israëlische oorlog, voor het laatst een bezoek aan het land. Tot die tijd hield de Palestijnse kwestie Egypte en Jordanië enkele jaren gescheiden. De Jordaanse koning leeft nog steeds op gespannen voet met de Palestijnse verzetsbeweging. President Sadat poogt nu de Jordaanse en Palestijnse tegenstanders met elkaar te verzoejen met het oog op de vredesconferentie voor het Midden-Oosten, die waar schijnlijk in oktober in Genève zal worden voortgezet Nu de troepen van Israël en Egypte en van Israël en Syrië uit elkaar zijn gehaald wordt de Jordaans-Palestijnse tegenstelling als het belangrijkste pro bleem binnen de Arabische wereld beschouwd. Direct nadat Hoessein uit Egypte vertrokken zal zijn, zal presi dent Sadat de Palestijnse leider Jasser Arafat inlichten over zijn besprekin gen met de Jordaanse koning. De Syrische president Hafez Assad wordt SAN ANTONIO (Reuter, UPI) Een achttienjarige jongen is door een jury In de Amerikaanse staat Texas schul dig bevonden aan zes moorden. De beschuldigde, Elmar Wayne Hen ley, was betrokken bij een aantal orgiën, waarbij jongens werden ge marteld en vermoord. Vast staat dat daarbij minstens 27 zijn omgebracht De organisator van deze wrede seances was de 33-jarige Dean Corll. Hij werd vorig jaar augustus doodge schoten door Elmer Henley, die zich bedreigd voelde. De dood van Corll bracht de politie op het spoor van de massamoord. De achttienjarige Henley kan nu worden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Er zit in Hous ton nog een jongen van negentien jaar gevangen in verband met deze moord zaken. Bewapeningswedloop tussen Athene en Ankara in volle gang Van een verslaggever DEN HAAG De machtsgreep op Cyprus zal de toch al gespannen verhouding tussen de NAVO-bondgenoten Griekenland en Turkije naar alle waarschijnlijkheid verder verslechteren. De laatste maan den leefden Athene en Ankara al op gespannen voet wegens een ge schil over de olie-exploratie in de Egeïsche Zee. Pogingen van de NAVO om de twee landen hun geschil vreedzaam aan de conferentie tafel te laten regelen, zijn mislukt. Turkije wil doorgaan met de olie exploratie, nu Griekenland weigert in te gaan op een Turks voorstel tot oprichting van een lichaam voor over leg en ook andere Turkse suggesties voor een regeling van de hand blijft wijzen, zo verklaarde de Turkse pre mier, Ecevit, vorige maand in Brus sel. Eerder had NAVO-secretaris-generaal Luns, tijdens de NAVO-ministerraad in Ottawa, een beroep op Griekenland en Turkije gedaan hun meninggsver- schil over het continentaal plat in de Egeïsche Zee te regelen. Begin juli maakte de Turkse regering bekend, dat in september zal worden begonnen met olieboringen, als het vooronderzoek positief uitvalt Sinds het oplaaien van dit óonflict in mei van dit jaar, hebben Griekelnad en Turkije hun troepen in gedeeltelijke staat van paraatheid gebracht. Pre mier Ecevit heeft daarbij nadrukke lijk verzekerd dat zijn land geen agressieve bedoelingen heeft. Wij wensen onze betrekkingen met ons buurland en onze bondgenoot Grie kenland met wederzijdse vriendschap en begrip juist te handhaven'. Eeuwenlang Turks Goede vrienden zijn Griekenland en Turkije nooit geweest Het eiland Cyprus, gelegen op 64 km uit de Turkse kust en op 560 km ten oosten van het Griekse eiland Kreta, was daarvoor een belangrijk struikelblok. Cyprus, tijdens de kruistochten vero verd door Richard Leeuwenhart, was in de 12de en 13de eeuw een zelfstan dig koninkrijk, voor het in 14S9 on der heerschappij van Veneti kwam. Maar meer dan drie eeuwen, van 1571 tot 1878, behoorde Cyprus lot het Turkse rijk. Het eiland kwam vervolgens onder Brits bestuur, werd in 1925 een Britse kroonkolonie en in 1960 een zefstandi- ge republiek. Griekenland dat zich beschouwt als het Helleense moeder land en het 'centrum van de Helleen se) natie' heeft echter ook altijd een oogje op Cyprus gehad, omdat viervijfde van de bevolking bestaat uit Grieks-Cyprioten. Wapenwedloop Met patroulles van marineschepen, verkenningsvluchten van de lucht macht en ander militair machtsver toon en beschuldigende verklaringen over en weer hebben Griekenland en Turkije de laatste maanden voor een opleven van de spanning gezorgd. Te gen die achtergrond zijn Griekenland en Turkije aan een angstwekkende wapenwedloop begonnen. Beide lan den hebben in de Verenigde. Staten tientallen Phantom-vliegtuigen be steld. De levering aan Griekenland is al begonnen en Athene hoopt binnen anderhalf jaar de toegezegde 36 Phan toms in gebruik te hebben. Turkije heeft 40 Phantoms besteld. Het is overigens niet zeker dat deze leveran ties in hun geheel zullen doorgaan, omdat er in het Amerikaanse Congres groeiende kritiek op bestaat Als be zwaar tegen de grootscheepse wapen leveranties aan Griekenland wordt aangevoerd, dat in Athene een onde mocratisch bewind zetelt en Turkije staat bloot aan kritiek vanwege de hervatting van de opiumteelt. Maar als de Phantoms niet krijgt kan Athe ne in Frankrijk altijd nog Mirages bestellen. Franse tanks De junta wil bovendien 125 Franse AMX-tanks toevoegen aan haar 36 tanks van dit type. Op de Griekse boodschappenlijst voor Parijs staan ook nog vier patrouillleboten met ge leide projectielen, te voegen bij de al afgeleverde vier schepen. Turkije De Grieks-Turkse arena rekent echter op de ontvangst van een groot aantal Duitse M-48 tanks, die echter in vuurkracht achterblijven bij de AMX-tanks. Het Grieks -Turkse geschil over het continentaal plat werd begin dit jaar actueel, toen Athene bekendmaakte, dat de Griekse olieboringen bij het Griekse eiland Thasos positieve resul taten hadden opgeleverd. Op basis van de Griekse gegevens rekende The Ti mes uit dat een jaarproduktie van 500.000 ton ruwe olie gehaald zou kunnen worden, voldoende om ruim 5 procent van de Griekse binnenlandse behoefte te dekken. Geneefse conventie De Turkse regering kwam ook met plannen voor olieboringen, weliswaar buiten de territoriale wateren van de Griekse eilanden, maar wel temidden van een Grieks eilandencomplex. Grie kenland stelde dat Turkije daarmee de Geneefse conventie van 1953 schond, een conventie die wel door Griekenland, maar niet door Turkije is geratificeerd, ovendien houdt de conventie de mogelijkheid voor afwij kende regelingen open. Op 24 mei, na de oproep van NAVO-secretaris-gene- raal Luns, liet de Griekse regering weten geen bezwaar te hebben tegen afbakening van de grenzen van het ook op korte termijn in Egypte ver wacht De Amerikaanse minister van finan ciën William Simon is gisteren op zijn rondreis door het Midden-Oosten in Israël aangekomen. Bij aankomst op het vliegveld van Tel Aviv zei hij, dat de Verenigde Staten Israël op alle mogelijke manieren zullen helpen. Hij herinnerde aan de specifieke be trekkingen die er tussen de VS en Israël steeds hebben bestaan. *Wij staan nu op de drempel van een nieuw tijdperk in onze betrekkingen', voegde Simon daaraan toe. Hij prees Israël als 'een wonder van economi sche ontwikkeling'. Israël heeft voor SEOEL (AFP) In Zuid-Korea is voor een militaire rechtbank een pro ces begonnen tegen oud-president Yoen Po Soen, die wordt beschuldigd van het aansporen van studenten om de regering van president Park Tsjoeng Hee omver te werpen. Het was niet bekend dat de ex-president terecht moest staan en het nieuws over het proces heeft dn Zuid-Korea grote opschudding veroorzaakt. Het proces wordt achter gesloten deuren gevoerd. Yoen Po Soen wordt beschuldigd van geldelijke steun aan de 'Nationale Democratische Liga van Koreaanse Studenten', die door de regering is verboden. De bedoeling was volgens de aanklacht om door studenten- oproer de val van de regering te bewerkstelligen. Medewerking aan de verboden Liga kan door het militair tribunaal met de dood bestraft wor den. de komende vijf jaar 1.5 miljard lar aan militaire hulp per jaar aaif^ VS gevraagd. Minister Simon verliet gisteren Eèe te waar hij drie verschillende vei gen over Amerikaans-Egyptische nomische samenwerking ondertel de. Op een persconferentie in C i legde de Egyptische vice-premier gazi verband tussen de economis H hulp, die Egypte krijgt van de VS de militaire steun, die Israël uit zelfde bron ontvangt. 'Als het Am e kaanse congres 2.2 miljard dollar iji Israël geeft voor wapens, dan is i Vi mijn mening 2.2 miljard dollar minste wat Egypte kan worden j_ ven voor 'vooruitgang en vrede' de woorden van president Nixon i gebruiken', zei Hegazi. Tot nu )l heeft Amerika 250 miljoen dollar Egypte beloofd. Voor wapenhulp Israël is inderdaad 2.2 miljard ui trokken. Minister Sur.on heeft v premier Hegazi verzekerd, dat Eg) de hoogste prioriteit heeft bij Amerikaanse hulDv^Hpning aan buitenland CHAMONEX, Frankrijk (UPI) mensen zijn gisteren omgekomen een lawine op de Mont Blanc. Zij den gedood onder een sneeuwma die plotseling in beweging kwam nik,, een stuk van een gletscher was lo' broken. De ramp gebeurde op de noordl >n van de Ment Blanc, die niet als gev t lijk bekend staat De autoriteiten ben gewaarschuwd, dat door de we omstandigheden van de laatste tijd h kans op lawines wel sterk is toegqa men. De getroffen groep bergbek" mers bestond uit vier jongens en (t meisjes en twee gidsen. Alle achtij ren afkomstig uit Frankrijk continentaal plat maar vijf dagen later bracht Athene de troepen in staat van paraatheid, naar aanleiding van het vertrek van een Turks rese- arch-schlp, dat vergezeld van vier mij nenvegers en vier onderzeeërs, naar het omstreden gebied was vertrokken. Pogingen tot bilaterale onderhande lingen hebben sindsdien gefaald. Tur kije rekent het gebied tot het Turkse continentaal plat. De Turkse explora ties worden verricht door de Turkse petroleummaatschappij in samenwer king met de Amerikaanse 'geophysical survey Company'. Bliksem-afleider Tot dusver hebben de twee partijen pogingen gedaan het conflict niet te zeer op de spits te drijven. Maar sommige groeperingen in Griekenland schijnwen wel belang te hechten aan het aanwakkeren van de controverse. Een confrontatie met Turkije zou mogelijk het binennlands verzet tegen de junta smoren en, door het spelen op nationalistische gevoelens, de Grie ken kunnen verenigen achter de mili taire machthebbers. Het rechtse dag blad 'Ellinikos Vorras' spreekbuis van het derde legercorps in Saloniki, noemde onlangs de Turken 'vijanden van Griekenland, en waarschuwde dat ze niet met vuur moeten spelen. ATHENE UPI) Nicos Sampson, de nieuwe president vans! Cyprus, is het tegenovergestelde van wat Makarios, de opzij ge in, zette leider van de eiland-republiek, was. Waar president Mare karios bedachtzaam was, is Sampson emotioneel en impulsief'ai Terwijl zijn voorganger methodisch te werk ging, is de nieuwi ai president daarentegen spontaan. Maar beide mannen zijn on ed tegenzeggelijk experts in de Cypriotische aangelegenheden. in Nicosia geboren en was nog maar een tiener toen de dn januari van dit jaar overleden guerrillalei der, generaal George Grivas, in de jaren vijftig op Cyprus aankwam om de strijd tegen de Britse over heersing te organiseren. Grivas vormde een guerrillagroep, EOKA, uit de Griekse meerderheid van het eiland, die aansluiting bij Griekenland voorstond. De jonge Sampson, die werkzaam was als persfotograaf, onderscheid de zich al spoedig als stadsguerril- la. De Britten vermoedden al snel dat hij betrokken was bij het neer schieten van Britse militairen, toen ze bemerkten dat hij altijd de eerste fotograaf was die foto's nam van door de EOKA-guerrilla's neer geschoten mensen. Doodvonnis Hij werd in 1957 gearresteerd, be schuldigd van moord en door de Britse autoriteiten ter dood ver oordeeld. Zijn doodvonnis werd la ter in levenslang veranderd en hij werd spoedig naar een Britse ge vangenis overgebracht. Hij hoefde er niet lang te blijven. In 1960 werd Cyprus onafhankelijk en Sampson werd vrijgelaten en mocht naar het eiland terugkeren. Hij was toen 25 jaar. Sampson vatte zijn oude beroep weer op en werd uitgever van 'Mahi' (de strijd), een dagblad in Nicosia. Later breidde hij zijn werkzaamhe den uit en begon ook het weekblad Tharros' (moed) uit te geven. Beide bladen verdedigden een pro- Grieks standpunt en brachten de ideeën van enosis (aansluiting van Cyprus bij Griekenland) naar vo ren, zonder meteen de officiële or ganen van de enosis-beweging op Cyprus te worden. 'Sampson heeft altijd op zijn eigen manier een politieke of ideologische lijn ge volgd', zei een vroegere collega van de nieuwe president. Eigen legertje Toen in december 1963 Griekse en Turkse Cyprioten tegen elkaar kwamen te staan, organiseerde Sampscn zijn eigen privé-legertje a vai „T Ka. Ul Nicos Sampson en vocht op eigen houtje tegen de Turken in Omorphita, een voor stad van Nicosia. Na de gevechten P| tussen de Turken en Grieken n; Sampson deel aan de verkiezingen voor het huis van afgevaardigden 0 als leider van de progressieve par tij. Hij werd samen met twee vol gelingen gekozen. Terwijl de ande j"j re leden van het huis van afge vaardigden steeds meer de voliedi ge losmaking van het eiland het Griekse moederland gingen be pleiten, werd Sampson meer meer nationalistisch en vervreemdde de hij van president Makarios. In 1971 werd Polycarpus Georkadidi jis, de ontslagen minister van bin- en nenlandse zaken uit het kabinet er, van president Makarios, vermoord et nadat hij beschuldigd was van ht" organiseren van een mislukte aan Ir slag op het leven van de presidentpst In 1974 is het een collega Georkadjis in de EOKA-groepen, er die zoveel terreur onder de Britten 1 verspreidde, gelukt Makarios opzijpi te zetten. ch nti

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6