!egen vergde veel van andelaars Vierdaagse Slecht wonen nadelig voor maatschappij Familievete leidt tot schietpartijen Markerwaard biedt de meeste voordelen voor aanleg vliegveld Brand chemische fabriek in Botlek snel bedwongen Personalia Van Agt wil de rechtshulp bundelen g ISH spant kort geding ■tóen de staat aan Grondgedachte van nota huur- en subsidiebeleid geen stappen tegen ^d-minister Luns Rijnmond kan stiekem lozen van afval niet tegengaan voor vakriian en gezin Mogelijk beroep tegen beslissing Dollard-kanaal BINNENLAND T3/K5 e Vierdaagse wandelaars worden onderweg niet aan hun lot overgelaten. De medische staf. die gis- ren de handen vol had, zorgt ook onderweg voor een vakkundige massage van stijve spieren. perste dag met stijve spieren en lawine blaren Van onze speciale verslaggever ruifIJMEGEN Er waren gis- on^ vravond 230 uitvallers bij de 'ierdaagse, onder wie een aan- al dat het al bij de start had la- en afweten. Het getal van ruim weehonderd wordt niet veront- Ep ustend geacht. Het zijn vooral )uderen en piepjongeren, die ot de slachtoffers behoren. Zij lebben hun tol betaald aan de egen die stijve spieren en een mine aan blaren heeft veroor- aakt. risteravond is het Rode Kruiscen- 1 rum aan de Wedren uren achtereen ezig geweest om kreupelen en hin- enden eerste hulp te verlenen. Het antal massage-patiënten bewoog zich ondom de honderdvijftig. Het aan- ïl wandelaars dat een blaarbehan- eling behoefde werd op rond vier- onderd geraamd. Bij deze getallen jn dan nog niet de aantallen inbe- spen, die tijdens het parcours ge- leerd of geprikt moesten wor- Dokter Versteeg, één der me- ie topfiguren van dé Vierdaagse, k van opvallend veel voeteuvels, ive spieren veroorzaken blaren en •en leiden tot onwillige spieren. E. van der Velde van het 1 jj5 [NBVLO-bestuur noemde de dag gisteren één van de meest on- unstoige dagen van jaren. De steeds eerkerende regenbuien en de lage ïan'ki emperatuur hebben in het bijzon- ve lor de conditie van de lopers ongun- p lig beïnvloed. Het dragen van plas- is andermaal funest geblekén, __ir ook optimistisch dunne 22 50 omerkleding. Er moesten gisteren n enkele gevallen brancards aan te las komen om onfortuinelijken naar et Vierdaagsenziekenhuis af te voe- en- Behalve °P de parcoursen wa uw. en er uiteraard ook tientallen uit- jailers in het wrijf- en prikcentrum Nijmegen. EJnel gelopen Men en andere ongunstige bijkomstig- eid was dat men op de eerste dag nel heeft gelopen, omdat de weers- ig. v esteldheid geen aanleiding gaf tot ïmers rusten. Een open vraag is 23.5'S Jevëlen, die toch de eerste dag met noeite en pijn hebben volbracht. Soos, vandaag aan de start zullen verschij nen. De Betuwedag werd derhalve volop gekenmerkt door het wel en wee van dit wandelfestijn, dat koop lieden met regenkapjes en plastic regenjassen naar de trajecten had gelokt. Een kenmerk van deze Vierdaagse is weer de grote opkomst van jongeren onder de 21 jaar, zeker een derde deel van het totaal. 'Dat is verheu gend, als men in aanmerking neemt dat deze generatie als het ware met de bromfiets is geboren', aldus be stuursvoorzitter mr. J. van Rijcké- vorsèl. 'Er wordt al enkele jaren aandrang op ons uitgeoefend de 30 km. in de toekomst ook voor 12- jarigen open te stellen. De leeftijds grens is nu 13 jaar. Men wordt in deze tijd jonger ouder, overigens willen we zeker niet het kabouter werk introduceren. Maar, gezien het feit dat men in allerlei wandelver- banden in ons land 12-jarigen toe laat, dringt de noodzaak dit vraag stuk ernstig in overweging te ne men', aldus mr. Van RijckevorseL vorige week de laatste dag van de Apeldoornse Vierdaagse gelopen, min of méér een vriendschappelijk gebaar omdat de tegenstellingen tus sen de Nederlandse Wandelbond en de KNBVLO jaarlijks verminderen. Er is wederzijds nog altijd behoefte om te komen tot een duidelijke eenheid in de wereld van de vader landse wandelsport. Het gaat in de toekomst om een fusie van zes bon den, al dan niet regionaal georiën teerd. Het is zeker niet de bedoeling afstand te doen van de Apeldoornse Vierdaagse. Mén kan die als toeristi sche gebeurtenis zeker behouden. De Nijmeegse Vierdaagse, blijft onaan tastbaar, als een fenomeen apart Wederzijds staan de deuren open voor het gesprek. 'Er is stellig reden tot optimisme', aldus de heer Van Rijckevorsel. Kleine tragedie Er heeft zich nog een kleine trage die rondom een Italiaan afgespeeld, die dinsdag in de loop van de och tend aan de start verscheen, toen er allang geen inschrijving meer moge lijk was. De 58-jarige zuiderling had zich een dag vergist. Hem werd om 11 uur toch no!g 'éen startkaart aan geboden, maar de man zag het niet meer en wilde wel de overige dagen meelopen. Een bijzonder opgewerkt geluid kwam van de Vierdaagse administra teur Okker geen familie van de tenniscrack die vorig jaar dertig gulden geleend had aan een Belg, die in financiële moeilijkheden was geraakt. De administrateur hoorde niets meer van de man, totdat die gisteren kwam opdagen. 'Menierke, hier zijn die dertig gulden. Ik dacht ik gedf ze nu maar, want ik was toch van plan weer te komen lopen'. Vernielingen Apeldoorn De bondsvoorzitter heeft overigens Jaarlijks worden er vernielingen aan het Vierdaagse meubilair aange bracht. Ditmaal vooral in de omge ving van het station, waar vlaggen en bloembakken zijn vernield. Er werden ook elf vlaggestokken gesto len. Gisteravond was de schade op gelopen tot drieduizend gulden. De weersomstandigheden voor vandaag zijn al evenmin gunstig. Een voch tigheidsgraad van 80 tot 90 procent en een aanwakkerende noordwester. In de medische centra stroopt men de mouwen op. Naar schatting zul len er vandaag ongeveer 13.100 lief hebbers zijn gelstart Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Markerwaard biedt als vestigingsplaats voor een tweede nationale luchthaven de meeste voordelen. Dit blijkt uit het rapport van de plangroep tweede nationale luchthaven, dat waar schijnlijk nog deze maand zal verschijnen. De plangroep, onder voorzitterschap van ir. F. Th. Segers, heeft van de vijf mogelijke vestigingsplaatsen voor een tweede nationale luchthaven een uitgebreide kosten-<b at en-analyse ge maakt. In het rapport wordt geen conclusie getrokken: aan de hand van de cijfers zal het kabinet een voorlo pige beslissing moeten nemen. Dat de Markerwaard de gunstigste vestigingsplaats zal zijn, bomt niet onverwacht. De commissie-Falckenha- gen, die door de regering was belast met het basisonderzoek, tendeerde destijds ook in die richting. Deze commissie wees uiteindelijk vijf plaat sen voor vestiging aan, die voor de nadere analyse in aanmerking kwa men. Die plaatsen zijn: de Marker waard, de Maasvlakte, 't ondiepe kust gebied voor de kop van Goeree, Leer dam en Dinteloord. Niet volledig Het feit dat de Markerwaard er in de kosten-baten-analyse gunstig uitkomt, houdt geenszins in dat inderdaad de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard komt. In de eerste plaats is de vraag of er wel een tweede Schiphol moet komen, nog niet beantwoord: de regering moet hierover nog een beslissing nemen. Daarnaast geeft, indien een vestigings plaats zou moeten worden gekozen, een kosten-baten-analyse geen volledig antwoord. Sommige dingen, aldus commissielid drs. Van der Kind in een enige tijd terug verschenen folder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat, zijn niet in geld uit te drukken. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om de waar dering van de natuur en beleids- en planologische aspecten, 'n een beslis sing zijn meer zaken van belang dan alleen een kosten-baten-analyse, aldus drs. Van der Kind. Intussen is gebleken, dat men op Voorne en Putten weinig gelukkig zou zijn met een luchthaven op de Maasvlakte. De burgemeesters van Oostvoorne, Rockanje en Den Br'iel hebben te kennen gegeven, dat het eiland er onleefbaar door zou worden. Niet alleen door de geluidshinder, maar ook door het grote aantal nieu we wegen, dat zal moeten worden aangelegd DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) wil, vooral in het belang van de recht-zoekende burger, komen tot bundeling van de organisatie van rechtshulp. Daardoor wordt versnippe ring en ondoelmatig werken voorko men en ontstaat vooral ook een grote re duidelijkheid voor de rechtzoeken de burgers. In antwoord op vragen van de kamer leden Roethof (PvdA), Jurgens (PPR) en Van der Lek (PSP) zegt de minister, dat de samenwerking in het bureau voor rechtshulp te Amsterdam een experimenteel karakter draagt en dat dit bureau als 'proeftuin' dient voor de organisatie van de rechtshulp. Een samenwerking in het bureau hoeft, volgens hem, niet te leiden tot verlies van identiteit van de samen werkende organen van advies en bij stand. Uit het antwoord blijkt ook, dat over leg over een centrum voor rechtshulp in Den Haag ver gevorderd is. Van een verslaggever ROTTERDAM Gistermiddag heeft er gedurende een uur een brand gewoed bij Oxirane Chemie Nederland in het Rotterdamse Botlek- gebied. De brand ontstond om kwart voor vier, vermoedelijk door een ontploffing in een installatie, waar zuurstof vermengd wordt met buteen. Om kwart voor vijf was de Rozenburgse brandweer, die geen gebruik hoefde te maken van uit Rotterdam gestuurd materieel, het vuur meester. Voor zover bekend is er niemand gewond geraakt. Jozef Lodewijck is benoemd als nieu we Belgische ambassadeur in Neder land. Hij is sinds 1969 permanent ver tegenwoordiger van België bij de Raad van Europa te Straatsburg. lie yjn een verslaggever HAAG Naar aanleiidng van sluiting van de' Sarphati-abortus- liek in Amsterdam enige weken ge en, en het proces verbaal tegen de rtuskliniek 'Bloemenhove' in Heem- Ie, gaat de NVSH een kort geding en de staat der Nederlanden aan- nnen. Via de rechter hoopt de ver ging gedaan te krijgen dat de over- d in de toekomst zich za lonthou- i van inmenging in de hulpverle- g in klinieken. De NVSH baseert i ondermeer op een uitspraak van lister Van Agt, dié heeft gezegd, vervolging van abortusklinieken ons land geen zin meer heeft. Bij de brand ontstond grote rookont wikkeling. Het personeel werd onmid dellijk uit het bedrijf gehaald. Over schade en oorzaak is nog niets be kend. Het gasalarm is pas laat in de avond opgeheven, toen alles was ge controleerd. Daarna kon men pas beginnen met het taxeren van de schade en 'het zoekén naar de oorzaak. De fabriek ligt voor onbepaalde tijd geheel stil. Bij Oxirane werken onge veer 150 mensen, van wie er ongeveer 100 aanwezig waren tijdens de ont ploffing. Het Centraal Aktiecomité Rijnmond (CAR) vindt dat de Rijnmondbevol king aan een ramp is ontsnapt door dat de brand, die op de explosie in het mengstation volgde, zo snel onder controle was. Volgens het CAR moet de fabriek snel verdwijnen uit de omgeving van de gemeenten Geer vliet, Heenvliet en Maassluis. 'Het mengen van zuurstof met buteen en propeen is zo gevaarlijk en zo oncon troleerbaar, dat in de Verenigde Sta ten dergelijke processen alleen in de woestijn mogen plaats vinden', aldus het CAR. Het wil aai Oxirane wordt verplaatst naar het uiterste puntje van de Maasvlakte. Behalve op de aanwezigheid van drie woongebieden in de directe omgeving van de fabriek wijst het comité op de aanwezigheid van ICI, die het gevaar lijke fosgeen-gas produceert en op slaat. Dichtbij Oxirane staan ook op laat. Dichtbij Oxirane staan ook ops- slagtanks van het nieuwe bedrijf Ma- tex, waarin onder andere het giftige en explosieve acryln:tril is opgesla gen. TROSTBERG De Westduitse atleet Kurt Bendlin heeft het afgelopen weekeinde tijdens de nationale meer kamp-kampioenschappen van zijn land in Trostberg (Beieren) een sensatio nele come-back gemaakt. Bendlin won de tienkamp met 7945 punten. Hij was drie jaar niet in wedstrijden uitgekomen. AlMSTFiRiDAlM Een al jaren lopende vete tussen twee families woonwagenbewoners heeft maandagavond en -nacht tot een ex plosie geleid. Bij een schietpartij in Landsmeer tus sen de twee 'woordvoerders' van de families, werd de 28-jarige S. door twee schoten in een been en het hoofd getroffen en levensgevaarlijk gewond. De man werd ondanks zijn toestand door vrienden in een auto gezet en achtereenvolgens naar Amsterdam, Punmerend en tenslotte Alkmaar gereden, waar hij onderdak in een ziekenhuis vond. De dader, de 25-jarige autosloper J. de V. uit Landsmeer, kon door de rijkspolitie worden aangehouden. Wat gevreesd werd, gebeurde enkele uren later. Toen werd de rijkspolitie opnieuw gewaarschuwd voor een schietpartij, nu in Monnikendam. Daar was vanuit rijdende auto's op het woonwagenkamp bij het Sluisje gevuurd. In dit kamp wonen familie leden van de in Landsmeer neerge schoten S. Bij dit treffen vielen ech ter geen gewonden. De politie kon geen aanhoudingen verrichten, omdat de daders inmiddels al spoorloos wa ren. Uit vooraorg werd in de nacht van maandag op dinsdag het bedrijfje van de V. in Landsmeer door zes man van de rijkspolitie bewaakt. Maar toen de familieleden van De V. in de vroege ochtenduren met onbekende bestemming vertrokken werd die be waking opgeheven. Uit het verhoor van De V. en een aantal leden van beide families werd het de rijkspolitie duidelijk, dat het uiteenvallen van het huwelijk tussen twee leden van beide families de achtergrond moet zijn voor deze 'oor log'. Al enkele weken geleden ont stonden daardoor ook grote moeilijk heden in Harderwijk, toen een kind uit dit huwelijk door een van de partijen werd weggehaald. Het is sinds dien spoorloos. Volgens de verklaringen van De V., die bij zijn aanhouding nog in het bezit was van het wapen waarmee hij S. neerschoot, zouden leden van de familie S. de afgelopen weken ook al met karabijnen vanuit auto's op zijn in Landsmeer staande caravan hebben geschoten. Maandagavond zou er een gesprek plaats vinden tussen de woord voerders van beide families nabij het café 'Vislusf in Landsmeer om de zaak uit te praten. Zowel De V. als S. lieten hun wagens op enige afstand staan en kwamen lopend tot elkaar. Het gesprek ont aardde volgens de verklaring van De V. echter al spoedig in een vechtpar tij, waarbij hij S. over de motorkap van zijn auto sloeg. S zou daarna zijn weggelopen in de richting van zijn eigen auto. Omdat De V. vreesde dat S. uit zijn auto een wapen zou halen, had hij de man van achteren bescho ten. Een kogel trof S. in het hoofd, de tweede in een been en drong vervol gens via het lichaam door tot in de rug van het slachtoffer. e N 1 esnij lau oegi een de advi Hon illonl Le d 2 uit di dooi en< dapi door Willem Breedveld DEN HAAG Slechte woonomstandigheden zijn niet alleen onplezierig voor de be woners, maar zijn zeker ook nadelig voor de maatschappij. De leerprestaties van kin deren worden er aantoonbaar negatief door beïnvloed. Bovendien bestaat er een re latie tussen crimineel gedrag en slechte huisvesting. De overheid moet daarom goed wonen zoveel mogelijk bevorderen. HAAG De Nederlandse rege- zal geen stappen ondernemen oud-minister Luns, thans secre- is-generaal van de NAVO, in ver- e 1 met zijn uitlating dat 'van alle epengeluiden het Nederlands nog meest lijkt op een taal, en ook nog vind ik dat niet aardig lover de dieren'. «S iter Van der Stoel (Buitenlandse erkent dat de heer Luns deze ipraak heeft gedaan, er op wijzend aan deze uitspraak werd toege- d 'dat de Britten zulks beweren', gens de minister wordt aangeno- i dat de heer Luns een en ander als 'tierischer ernst', maar als erts heeft bedoeld. Vrij vertaald is dit de grond gedachte van de nog niet ge publiceerde nota huur- en sub sidiebeleid van minister Gruij- ters (volkshuisvesting) en de staatssecretarissen Van Dam en Schaefer. De nota spreekt van 'merrit good', een goed van zo groot belang dat de overheid niet werkloos mag toezien wat er van terecht komt 'De woonomstandighe den van de enkeleing raken de hele gemeenschap', aldus de nota. Een 'merrit good' heeft echter zoals alle collectieve goederen de eigenschap dat de overheid en in feite dn-, de belastingbe taler er handen vol geld voor over moet beoben. Daarmee is precies het kernprobleem van de nota aangegeven: de huren moeten op een redelijk laag peil worden gehouden, zodat goed wonen voor iedereen be taalbaar blijft. Dat is alleen mogelijk via aanzienlijke sub sidies. De budgettaire conse quenties zijn echter eveneens aanzienlijk, zozeer zelfs dat minister Duisenberg (finan ciën) de wenkbrauwen beden kelijk heeft gefronst. Huren verder omhoog De plannen van minister Gruijters passen slecht in het vierjarenplan van de regering, Gruijters is daarom gevraagd zijn rekenwerk nog eens over te doen en dat betekent bijna onvermijdelijk dat hij de hu ren nog verder zal moeten optrekken dan de voorgestelde acht procent. Het kabinet kan echter ook de budgettaire con sequenties voor zijn rekening nemen. Bij elkaar een moei lijk politiek probleem waaro ver het laatste woord nog niet is gezegd. Afgezien van dit kernpro bleem geeft dp nota een rede lijke aanzet het huidige huur- en subsidiebeleid in betere ba nen te leiden. In grote lijnen komt het plan erop neer dat alle huurwoningen aan de hand van een puntenstelsel in klassen zullen worden inge deeld. Huurder en verhuurder onderhandelen over de punten die aan de woning moeten worden toegekend en over de huurprijs. Bij verschil van mening kan het geschil aan de rechter worden voorgelegd. Belangrijk is dat de rijksover heid een richthuur vaststelt voor iedere klasse. Uitbreiding van de door de PvdA verfoei de huurliberalisatie (vrijlaten van huren in gebieden waar dat mogelijk' is) behoeft dan niet meer. Het nieuwe systeem zal de huurliberalisa tie overbodig hebben gemaakt. Kostendekkend Bij het vaststellen van de richthuren zal de regering het uitgangspunt hanteren dat de huur in beginsel kostendek kend moet zijn. Volgens de huidige berekeningsmethode zou dit een forse huurverho ging met zich meebrengen. De nota heeft daarom in grote lijnen de reeds door minister Udink voorgestelde dynami sche kostprijsberekening over genomen. In dit ingewikkelde systeem wordt rekening ge houden met de inflatie. Het resultaat daarvan is dat de aanvangshuur lager uitkomt. Er resteren dan echter nog vrij hoge huren. De samenstel lers van de nota hebben het daarom niet verantwoord ge acht de objectieve huursubsi die (subsidie op de woning zelf) te schrappen. De nota maakt ook de huur- harmonisatie (het in overeen stemming brengen van de hu ren van oude woningen met nieuwe) overbodig.Invoering van de dynamische kostprijs- huur en handhaving van de objectieve huursubsidie zorgen er al voor dat de verschillen in huur niet al te groot zullen zijn. Jaarlijkse huurverhogin gen van aebt procent zullen dit verschil moeten overbrug gen. De nota stelt nadrukke lijk dat acht procent, zeker op langere termijn aan de lage kant i6, want in de nota wordt ook voorgesteld de individuele huursubsidie behoorlijk op te trekken. Het huur- en subsi diebeleid zoals de samenstel lers van de nota zich dat voor stellen, dreigt daarmee en te kostbare aangelegenheid te worden. Doorstroming Hiertegenover staat een be trekkelijk geringe inkomsten- post namelijk de invoering van de doorstromingsheffing. Deze heffing geldt voor alle huurwoningen. Iedereen die minder dan tien procent van zijn belastbaar inkomen aan huur betaald krijgt een hef fing opgelegd De heffing geldt voor huurwoningen van 250 gulden per maand of min der. De heffing bedraagt maxi maal 1500 gulden per jaar en wordt in 1976 voor de helft en in 1977 helemaal ingevoerd. Minister Gruijters heeft de heffing niet kunnen beperken tot gesubsidieerde woningen, zodat alleen uc huurders wor den belast die ten onrechte van de huursubsidie profite ren. Minister Schut heeft dit in 1967 geprobeerd maar zijn wetsontwerp sneuvelde in de Eerste Kamer. De Senaat vond het onbillijk de een wel en de ander niet te belasten, terwijl beiden in hetzelfde type huis kunnen wonen. Te weinig effect Een nadeel van de nu voorge stelde heffing is dat zij waar schijnlijk te weinig effect zal hebben. Er zullen weinig men sen met een inkomen van rond dertigduizend gulden zijn, die een huurwoning van minder dan 250 gulden per maand zullen bewonen. De doorstroming lijkt er daarom nauwelijks mee gediend. Zou den de criteria wat scherper worden afgesteld, dan doet zich de onbillijkheid voor dat de woonvrijheid van iemand bewust wordt aangetast Iemand raag wel in een goed koop huis wonen, maar hij moet er fors voor betalen. Dat is tevens het kernprobleem van de nota. De woonvrijheid wordt namelijk ook aangetast wanneer de belastingbetalers goed wonen tegen lage huren mogelijk moet maken. Dat is wat er gebeurt als de subsi dies te hoog zijn. Het kabinet staat voor de moeilijke keus de grenzen van wat nog kan en wat niet kan vast te stel len. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Van de hoeveel heid industrie-afval in het Rijn mondgebied naar schatting 250.000 ton per jaar is verle den jaar slechts zestigduizend ton verwerkt in hetb edrijf van de NV Afvalverwerking Rijnmond. Over de afvoer en de verwerking van de rest Is geen enkele zekérheid. Het moet dan ook werden aagenomen, dat een deel daarvan stiekem is gedumpt. Het dagelijks bestuur van Rijnmond beschikt niet over enige informatie daarover en kan illegale lozingen ook niet tegengaan, omdat het dagelijks bestuur van Rijnmond daartoe geen enkele bevoegdheid heeft. Aldus het antwoord van Rijnmond op vragen van het D'66-Rijnmondsraadslid A. P. van der JagL In het algemeen aldus het dagelijks bestuur van Rijnmond, zijn de wette lijke mogelijkheden ter bestrijding van illegale lozingen of stortingen zeer beperkt Er is een mogelijkheid via de wet verontreiniging oppervlak tewateren, via adviezen van het Rijks instituut voor zuivering van afvalwa ter en via de beheerder van het water in het Rijnmondgebied, meestal rijks waterstaat. De beste mogelijkheden tot tegengaan van illegale stortingen of lozingen hebben beheerders van stortplaatsen of gemeentebesturen. Rijnmond ver wacht echter verdergaande wettelijke voorzieningen via de wet chemische afvalstoffen, de wet inzake de afval stoffen en de wet inzake bodeanver- ontremaging, aan welke wetten nu wordt gewerkt Daarop vooruitlopend, hebben provin ciale staten van Zuid-Holland een ver ordening industriële en chemische af valstoffen vastgesteld op grond waar van GS vergunning kunnen verlenen voor het verwijderen van industrieël en chemisch afval van een bedrijfster rein en het vervoeren daarvan naar een legale bestemming. Het gaat hier echter om een vergunning, niet om dwangmaatregelen (ADVERTENTIE) PROFESSIONEEL... MAAR AL LANG ONTDEKT DOOR DE DOE-HET-ZELVER KANT- EN - KLAAR. SUPER HECHTKRACHT. 1001 toepassingen BUITEN zowel als BINNEN. Om een idee te geven: houtrot herstellen. Betonreparatie. Gaten, kieren en scheuren BLIJVEND afdich ten. Lek balkon of dunne plek in goot dichten. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken. Dat zag u op de ÏV. Betonnen ra men beglazen of stopverf bij werken. Dakpan of trapleuning muurvast zetten, ook tegels, enz. enz. Super hechting tussen HOUT en STEEN, aan ELK ma teriaal, droog of vochtig, ook aan metaal en glas. Krimpt of 6cheurtniet, is BLIJVEND taai- elastisch èn slij tvas t Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter: STOPPEN, blijvend AFDICHTEN, VOEGEN, UIT VLAKKEN, ragdun PLEISTE REN, dik PLAMUREN en BLIJ VEND herstellen met PQRION. De in Zwitserland ontwikkel de gebruiksklare universele kunsthars-vulpasta. Bekroond met hoge Engelse onderschei ding "The Blue Ribbon". On schadelijk voor de handen en onbeperkt houdbaar, ook bij aangebroken pot. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 GRONINGEN Het is niet uitgeslo ten dat Provinciale Staten van Gro ningen hun voorkeur voor een buiten dijks kanaal in de Dollard handhaven en via een beroep op de wet beroep administratieve beslissingen alsnog die voorkeur zal doen gelden. Gedepu teerden van Groningen hebben dit in een brief aan minister Westerterp meegedeeld, als reactie op het rege ringsbesluit een binnendijks kanaal aan te leggen, om het milieu in de Dollard te behouden. Gedeputeerde Staten hebben zelf nog geen oordeel over de regeringsbeslis sing gegeven. De Groningse gedepu teerden schrijven, dat zij beslissingen als de regering genomen heeft, om een met redenen omklede beschikking vragen op de zogenaamde concessie- saanvrage van de Staten van 1971, toen men zich voor een buitendijks kanaal uitsprak. Het provinciaal bestuurscollege vraagt de minister in de brief een aantal zaken te verduidelijken. Zo wil men weten of de beslissing van de rege ring inhoudt, dat het aan te leggen afwateringskanaal voor rekening van het rijk, geschikt zal worden gemaakt voor scheepvaart tot 1350 ton. RITA 1 S n - Ófa» 'Mam, wilt u even een zuurtje en een worm uit mijn broek zak halen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5