Thaise dovenschool moet nu goed kunnen draaien madurodam! Tien vingers Even puzzelen Dagrecep Vreemde heisa Mary Perkins Kleurrijke film in 'Panoramiek' Consumentenbond vraagt zendtijd Inrichting in brand, patiënten in veiligheid 1? RTV-programma's Elf zuiveringsinstallaties in Drente in werking Paul Brand Chirurg in India Postagentschap overvallen TROUW/KWARTET WOENSDAG 17 JULI 1974 De kinderen voor de Dusit-school in Bangkok. Van onze radio- en üv-redactie i HILVERSUM De NOS-televifiierubriek 'Panoramiek' brengt vanavond met opnamen van een school voor dove kinderen in Thailand een heel ander programma dan in de rubriek gebrui kelijk is. De filmopnamen beogn zelfs een bliksemaktie op gang te brengen voor Thaise kinde ren, die wegens him doofheid paria zijn. Samensteller is Bob Uschi, beter be kend als maker van veel radio-docu mentaires. Een daarvan was in 1969 'Les enfants du Paradis' over de Thai se dovenschcol. Er kwam toen een Nederlandse scholenaktie, er waren tentoonstellingen van Thaise poppen in schitterende kleren op verschillen de plaatsen in ons land. Daardoor ontwaakte de regering van Thailand en bouwde tenminste een onderkomen voor zo'n vierhonderd kinderen, die doof geboren zijn. Verdere voorzieningen bleven echter uit 'De apparatuur is nauwelijks bruikbaar', vertelt Uschi. 'Ze is af komstig uit een groot aantal landen en voldoet nauwelijks meer aan de eisen die men in Nederland eraan stelt. "Er zijn kinderen met gehoorres- ten die met goede apparatuur zouden kunnen worden geholpen. Ze kunnen horen, maar missen de nodige steun. De school zelf bestaat uit een ruimte die door borden wordt gescheiden. Als er gegeten moet worden moeten eerst de borden en stoeltjes weg om het lokaal in een eetzaal om te tove ren. Unesco-verzoek De UNESCO die in 1969 het verzoek aan Bob Uschi deed voor zijn radiodo cumentaire, vroeg hem nu voor een televisiereportage. Samen met regis seur Rudolf Spoor cameraman Mees van Deth en geluidsman Harry Kooij- mans bracht hij een bezoek aan de Dusit school (Dusit betekent paradijs, red). Uschi zegt het dra-iiboek gemaakt te hebben van een 'feeërieke kleurrijke film', waarvoor de Thaise samenleving alle mogelijkheden biedt. Sterk heeft hij de nadruk gelegd op de tegenstel ling van het bruisende en lawaaiige leven van de miljoenenstad Bangkok en de wereld van stilte van de doven. 'Het is zeker geen rijk land en je hebt te maken met een miljoenenstad. Er zijn in die landen wel honderddui zend van dergelijke projecten te vin den', aldus Uschi. DEN HAAG De Consumen tenbond heeft minister Van Doorn (CRM) om zendtijd ge vraagd om Je consumenten in Nederland voorlichting gegeven. Voorlopig wordt gedacht aan een tv-programma van ongeveer een half uur, eens per vier weken. Later zou dit uitgebreid kunnen worden tot eens per twee weken. Het aanvragen van eigen zend tijd betekent niet, aldus de Consumentenbond, dat het Ko- ning-Klant-programma van de VARA konkurrentie aangedaan zal worden of dat men minder gelukkig zou rijn met incidente le radio- en tv-programma's, waarin aandacht aan consumen tenzaken Wordt geschonken. In dien nodig, zat de bond daar graag medewerking aan verle nen. In net voorionig maandelijkse half uurtje denkt de bond die onderwerpen te behandelen, waar de omroepen door gebrek aan deskundigheid niet aan toe kunnen koinen. Willem Duys haalde graag dieren in ziin 'Vuist'. Edwin Rutten lijkt dit voorbeeld te willen navolgen. Voor Zomaar een Zomeravond liet hij twee renpaarden en een veulen de Vara-studio binnenleiden. Dat was én voor het publiek én voor de dieren niet zonder risico. De paarden immers waren die vreemde heisa niet gewend en werden van het ene op het andere moment tot een soort circusoptreden geforceerd. Krijgen we volgende week een slangennummer te zien? Er zat in die nog altijd niet zo vlot draaiende 'Zomeravond' een dappere kerel. Bart Krum durfde zomaar in het oDenbaar te zeggen dat bij de sport niet alles geoorloofd mag zijn en dat met het ridderen van enkele MUnchen-gangers helaas Is onderschreven dat het doel wél alle middelen heiligt Na de moedige berisping van de 'goden van onze eeuw' bleef het doodstil in de studio. Niemand bracht zijn handen voor Bart op elkaar. Kennelijk werd het bordje 'Applaus' niet aan het publiek getoond. Van het programma zijn nog een paar dingen te zeggen. Bij het spelletje sneltekenen blijken vaak de deelnemende kinderen meer fantasie te bezitten en sneller een krabbel te- kunnen herkennen dan volwassenen. Daar moet het stripwezen debet aan zijn; de beeldverhalen, wel te verstaan, waardoor kinderen leren aan minder dan een half woord genoeg te hebben. Op te merken viel voorts, dat het leveren van een puntige samenvatting een aparte kunst is, die Edwin Rutten nog niet onder de knie heeft. Als zanger had hij niet zijn beste avond. Op de redelijk de aandacht vasthoudende film 'De verdachte' in de Laughton-cyclus van de KRO, volgde een aardige documentaire van Peter Brusse over wat genoemd wordt de 'industriële archeologie'. Vooral in Engeland (waar de camera draaide) groeit het besef dat ook het recente verleden dingen heeft nagelaten die het conserveren waard zijn. Dat is daar niet uitsluitend het werk van enthousiaste amateurs. Engeland bezit reeds een door vakmensen geleid museum van attributen uit de industriële revolutie. De museumdirecteur gewaagde van een van de belangrijkste episoden uit de geschiedenis van Groot Brittannië. Hij verwacht dat het onderzoek naar deze erflating binnen enkele decennia een zelfstandige wetenschap zal zijn, met eigen regels en een eigen filosofie. Daar kijk je dan wel even van op: de filosofie van een stoomgemaal of van een fabrieksraam. Waarom ook niet; men gebruikt dat begrip tegenwoordig zo ongeveer voor alles wat niet met wijsbegeerte te maken heeft. TON HYDRA iWKUc i pien 7sJiua a£V. 74. Smidje Verholen in zijn roestige vermomming van de radeloze ridder was aanzienlijk beter bij zijn verstand dan gewoonlijk met radeloze ridders het geval is. Van die ene kop koffie maakte hij er twee en toen kreeg hij zó de smaak naar iets lekkers beet, dat hij de keuken aan een nauwgezet onderzoek begon te onderwerpen. Nu moet het eerlijk toegegeven worden, dat het een nette keuken was, die keuken van het hertogelijk slot. Alles stond netjes in een provisiekast ge borgen en de smid kon rustig een keuze doen uit brood met jam, brood met kaas, worst of ham. Aan al die zaken deed de smid zich behoorlijk tegoed want hij kon nu eindelijk eens FERDINAND iets beters eten dan de drie droge en oudbakken boterhammetjes, die hem elke morgen met een snauw door Asmar werden toegeworpen. En ter wijl de smid zich daar zo tegoed stond te doen aan al die heerlijkhe den, viel zijn oog plotseling op een klein doosje, dat naast de jampot stond. Nu is een klein doosje op zichzelf natuurlijk niets bijzonders. De zaak wordt echter héél anders als er verdovingspillen op- dat doosje ge schreven staat 'Wel alle pillen!' riep hij uit 'Dét zijn ze natuurlijk! Dat zijn de pillen die in de wijn zijn gedaan toen ik hier de eerste avond arriveerde. Haha, jongens, nou zal ik ze krijgen! Ik zet nieuwe koffie en ik doe er een paar pilletjes in. de hele zaak hier in de dommel kan ik ook rustig een paar uur i slapen. Dat is ook wel nodig, wam met al heb ik een knap vermoei]] nachtje achter de rug.Zo kende voerde de smid zijn slinl plannen uit. Hij vulde de koffie! opnieuw en zette hem weer op f gascomfoor. Toen verdween hij F zich in de buurt te verstoppen. daar was hij maar net op tijd i ook, want enkele tellen later kwam verdorven Asmar weer tot zijn pr/ tieven. Verbaasd keek het schui1 naar de koffiepot, die daar zo ru f] alsof er niets gebeurd was stond pruttelen op het gas. Van een verslaggever NOORDWIJKERHOUT In de psy chiatrische inrichting Sint Bavo te Noordwijkerhout is gisteravond brand uitgebroken, die twee van de acht za- -r\/ »/Qnrloan len van het hoofdgebouw (paviljoen 1 V-vallUaay Sint arié) heeft vernield. De ongeveer tachtig patiënten in dit paviljoen, de ziekenafdeling van de inrichting, kon den bijtijds naar andere paviljoens worden overgebracht, zodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voor gedaan. In de Sint Bavo inrichting worden zevenhonderd patiënten ver pleegd. De brand werd omstreeks half acht ontdekt. Na anderhalf uur gaven de brandweerkorpsen van Noordwijker hout, Noordwijk en Leiden het sein 'brand meester'. De oorzaak van de brand, tot nu toe onbekend, wordt on derzocht. B6yfe Cjj» i lü fl )u Speciaal Radio-vandaag Van onze correspondent HOOGEVEEN In de laatste maan den zijn in Drente elf rioolwaterzuive ringsinstallaties in bedrijf genomen. Het betreft de installaties te Eelde, Gieten, Emmen, Meppel, Dalen, Smil- de, Sleen, Schoonoord, Westerbork, Oosterhesselen en 2de Exloërmond. (ADVERTENTIE) 'De baas wil je spreken, Simpklns'. De lichtkrant biedt 't laatste nieuws in 25 Zo ging dat door, dag in, dag uit: het luchtalarm, het gesleep met de kinde ren bij de glaswanden vandaan, de luchtwachtdiensten, de waarschu wingssignalen. het angstige luisteren naar de naderende raketten, de vrese lijke spanning als het geluid ineens ophield, wat betekende dat de aandrij- vingsbrandstof op was, zodat iedereen, de wacht op het dak inbegrepen, een goed heenkomen zocht, en dande dodelijke stilte, wanneer het ding een moment stilstond in de lucht voordat het naar beneden kwam. Meer dan eens hoorden ze het over het dak gieren, als het naar beneden stortte. Alles in de omgeving werd getroffen maar niet het ziekenhuis. Het was een chaotisch leven. En toch bleef het leven in bepaalde opzichten verrassend gewoon. De tan tes zetten hun kalme gewoonten een paar kilometer verderop normaal voort. Christopher kreeg twee tandjes, dan nog eens twee, hij leerde gedag te wuiven en liep schaterend een paar stappen als iemand hem bij de arm hield. En Connie.Connie was ver baasd, toen David Wilmshurst haar een brief zond vanuit zijn nieuwe zendingspost in Nigeria. Paul ook trouwens. Zijn vriend had nooit enige speciale aandacht aan Connie besteed bij zijn bezoeken aan Nethania. De brieven kwamen al vaker. David, zo bleek het, was in het geheel met onverschillig geweest ten aanzien van Connie, alleen té verlegen om zijn ware gevoelens te uiten. Veel hadden zij beiden gemeen, ook hun geloof en hun toewijding aan het zendingswerk. Het eindresultaat was dat Connie scheep ging naar Afrika, om daar de vrouw van een zendeling te worden. Haar enthousiaste berichten wekten levendige herinneringen bij Margaret, die immers in Afrika was geboren, en Dorothy Clarke Wilson VerUlinj: H. A. Scbreuder Uitgave: Boekencentrum BV werden ook door haar ouders met grote belangstelling gelezen. De familie Berry was evenwel minder verheugd bij de gedachte dat ook Paul en Margaret voor de zending zouden worden uitgezonden. Over het algemeen was dokter Berry wel met zijn schoonzoon ingenomen, maar hij verweet hem enigszins de religieuze ijver van zijn dochter. Die had hijzelf in elk geval bij haar niet aange moedigd, en ook haar moeder, of het feit dat Margaret op een internaat van de High Church of England was geweest, waren daan-oor niet ten vol le verantwoordelijk. Paul wilde wel, dat zijn eigen toe komst even duidelijk voor hem stond als dat bij Connie het geval was. Naarmate zijn verblijf in Great Or- mond ten einde liep. werd hij meer door besluiteloosheid geplaagd. Hij was alleen aan militaire dienst ontko men door /.ijn werk op de ongevallen- afdeling. Ondanks het belang daarvan venveten velen, onder wie Margarets beide zwagers, hem in stilte dat hij geen uniform' droeg. Onvermijdelijk naderde echter het ogenblik waarop hij zijn oproep zou ontvangen. De R.A.F. bouwde een grote strijdmacht op in India, en had daar behoefte aan artsen. Zou Paul pogen daar een aan stelling te krijgen? Of zou hij nog een jaar in Great Ormond Street blijven, als men hem daar nodig had? Het was geen aangename tijd. Op advies van een van de oudere artsen had Paul een examen gedaan, waar voor hij niettemin was gezakt. Het zou jaren kunnen duren voor hij voldoende ervaring had verworven om het opnieuw te proberen. Zijn hele leven leek één warboel. Als een voor lopige oplossing meldde hij zich bij de R.AT. en wachtte af. Toen bereik te hem een geweldig aanbod: hij kon assistent worden op de chirurgische afdeling van zijn oude University Col lege Hospital. Wat een kans! Hij zou een geweldige ervaring opdoen onder leiding van professor Pilcher, een van Londens beste artsen, en daarenboven zou hij nog een jaar bij zijn gezin kunnen blijven! Maar het zou vanzelf sprekend wel niet gelukken. De me dische militaire autoriteiten, het Cen tra! Medical War Committee, gaven er vast geen toestemming voor dat ie mand een hoge positie in het ene ziekenhuis verwisselde voor een hoge functie in het andere. Paul sollici teerde wel. maar vergat het ook dade lijk weer. Het onverwachte gebeurde. Waar schijnlijk beschouwde men de betrek king in het U.C.H. als een heel belang rijke, en maakte Pauls ervaring in de ongevallenklinleken hem nuttiger in een burgerlijke functie dan in een militaire. 'Ze laten mij gaan!' meldde Paul, zelf verwonderd, aan Margaret. 'Men heeft het U.C.H. meegedeeld, dat ze mij een jaar mogen hebben. Ik kan het maar nauwelijks geloven'. Het jaar dat Paul daar doorbracht was van onschatbare waarde voor zijn theoretische en klinische scholing. De technieken van professor Pilcher wa ren briljant. Na een laatste zwaar examen kon Paul zich eindelijk ook laten inschrijven als specialist, als Fellow of the Royal College of Surge ons, F.R.C.S. Als tweede man op de chirurgische afdeling moest hij, bij het bestaande gebrek aan mensen, vrijwel ononderbroken opereren. Veel gewonden waren afkomstig van het vasteland, uit Duinkerken en Bor deaux. Steek- en kogelwonden en breuken waren Pauls speciale terrein, maar hij verdiepte zich eveneens in het behandelen van beschadigde zenu wen en pezen. Zulke gevallen deden zich dikwijls voor, met name bij han den en voeten. Dat neemt allemaal niet weg, dat de maanden in het U.C.H. alleen maar uitstel van militaire dienst beteken den. en geen afstel. Het einde van de oorlog in Europa verhaastte de gang van zaken slechts. In het begin van 1946 verwachtten alle jonge artsen, d:e betrokken waren geweest bij chi rurgisch en ander ongevallenwerk, te worden opgeroepen. Paul dacht elk ogenblik naar het Verre Oosten te worden gezonden. NEDERLAND I KRO 17.00 Nogal wiedus NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19 05 Van Gewest tot Gewest 19.50 SOCUTERA: Nederl. Astma Fonds 20.00 Journaal 20.20 100 jaar hydrografieën 20.40 Dochter gebeurt zoiets niet 22.15 Panoramiek 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Rep. Tour d€? France 18.45 Fabeltjeskrant 18 55 Journaal KRO 19.05 Anna en de Koning van Siam IKOR KRO RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Wrekers 21.10 Binnenkant van Corsica NOS 21.55 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Akt. en muz. 10 25 Dagboek. 10.40 Duitse akt. uit Oost en West. 11.25 Vakantielandschap. 12.20 Akt. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16.00 Jour- I,.. 16.f f oldener Orpheus 1974 >6.50 \lnderpn»r i40 Tour de Fran<e. »'.a* .ial. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Skandlnav. dag boek. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazine. 19.25 Mlsdaadverh. 19.59 Progr.overz. WDR. 9.30-10.00 Sesam- strasse. 11.00-11.30 TV-kursus. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Gevar. progr. 18.40 Akt. 19.20 Algabra um acht.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Op zoek naar het nieuwe goud. 21.00 Quiz. 21.45 Buttenl. rep. 22.30 Journaal en weerber. Dc NOS besteedt aandacht aan het belangrijke maar weinig bekende werk van de nu honderd jaar oude hydrografische afdeling van dc Kon. Marine. Uiteraard ls te zien hoe de zeebodem in kaart wordt gebracht. Ned. 1/20.20 Wie dweept met 'stoom' vergeet niet te kijken naar Van Gewest tot Gewest, Waarom zijo sommige men sen zo bezeten van oude stoommachi nes? Ned. 1/19.05 Corsica is een geliefkoosd 'eiland in de /on'. Zelden opgemerkt door toeristen broeit er echter iets dat met oude onlustgevoelens te maken heeft. Meer daarover in het KRO-program- ma. Ned. 2/21.10 De hogeschool voor televisie en film in Miinchen liet zes arbeiders werken aan een draaiboek. Het resul taat is een film die werkelijkheid en improvisatie laat zien. Duitsi. 2/22.00 Voor geïnteresseerden in Jazz uit de Jaren 1935 tot 1955 draait het pro gramma Bopthema's en swlngsessions. Hilv. 2/18.00 Van het Wereld Muziekconcours in Kerkrade wordt een concert van de Philharmonia Hungarica uitgezonden. Op het programma staat o.a. de Schil derijententoonstelling van Moessorgski. Hilv. 2/20.05 7.J nn HILVERSUM I VRA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgmn. 7._ Akt.show. (7.45 VPRO. Deze dag. 8.00 9.00 Van alle markten thuis.) 9.35 Wa 9.40 Muz. portret. 10.00 (S) Radioweek nj 11.00 Nws. 11.03 (S) Melodleënboekct. Ach Ja het beste v.d. Jaren 50. Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 Middagje Stoomradio: 16.00 Nws. 16.03 Stad. warm van mensen en dieren. 16.3: r\ Dansork. met solisten. 17.00 (S) Ne u Cabaret op de plaat. 17.25 (S) Metrop. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. 18.20 (S) Twee Jongens en een gitaar. Licht trio met solisten. EO: 19.00 KlanI' 19.15 (S) WIJ hebben een woord v.d. i 19.45 Bijbelstudie. 20.00 (S) Grammfk, 20.05 Nws uit België. 20.15 (S) Pi Uf orgelconc. 20.40 (S) Zang en muz. 'C Avondslult. TROS: 21.30 (S) Specialiteit la la carte. 22.30 Nws. 22.40 Aktua. 22.50 Zo tegen twaalven. 23.55-24.00 Nws. )n s or ias HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt-Soos, et 7.30 Nws. 7.41-8.00 Aktua: 8.30 Nws en en 8.45 Gymn. v.d. huisvr. 10.00 (S) Kabo tijd. 10.30 Nws. 10.33 <S) V.d. vrouw. Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. 12.26 Med.. 12.30 Nws. 12.41 Echo en Raden maar NOS: 14.10 Onder de Gr Linde. 14.30 (S) Aspekten v.d. kamer 15.30 Nws. 15.33 Spiegel van Duitsi. Meer over minder. 17.00 (S) Eurol lichte muz. 17.20 Overheidsvoorl.: Mer samenlev. 17.30 Nws. NCRV: 17.32 (S) en nu. kg; NOS. 18.00 Popthema's en Swlngsess 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.Britt. RVU. NOS. 19.50 Den Haag vandaag. V es 20.00 Nws. 20.05 (S) Wereld Muz.conc. krade met Phllh. Hungarica en soliste: muz. 22.30 (S) Muslca Nova. 23.55- M Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.0 Radiojournaal.) 9.03 (S) Pop-op-drie: beldsvltaminen. 11.03 Drie draalt op K BELGIE NEDERLANDS 16.00-16.35-50 Wielrennen. 17.55 V.d. kleu ters. 18.05 Gevar. Jeugdprogr. 18.55 Fabeltjeskr. 19.25 Yoga. 19.38 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Hier is Lucy. 20.40 Pano 74. 21.30 Jonge man uit Llnz. 23.00J3.20 Journaal. I. (17.30-17.45 SkïltsjM Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III: 6laten, sport en akt. 0.02 (S) tdnight Music. 1.02 Take it easy. Donker lacht. 4.02-7.00 Meurder's Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. voertuig, 2. gramschap, 3. opening van een fuik, 4. behaagziek, 5. karig, 6. oogvocht, 7. wijnmaat, ,8. woonboot, 9. uitruster van schepen, 10 doortochtgeld. Bij juiste invulling vormen de beginletters de naam van een zangvogel. Oplossing van gisteren Hor. 1. tenor, 4. nader, 7. peper, 9. genegen, 11. rein, 13. nors, 15. nel, 16. rot, 17. ark, 18. Ede, 20. lot, 22. Iels, 24. nota, 25. steiger, 28. aleer, 29. rails, 30. soort, Vert. 1. toorn. 2. open, 3. ren, 4. neg, 5. aren, 6. roest, 8. Van een verslaggever peroratie, 9. gil, 10. nor, 12. Eelde, 14. robot, 18. elger, 19. eis, 20. lor, 21. taart, 23. stal, 24. Nero, 26. els. 27. ges. HARDERWIJK Bij een gewapende roofoverval op een postagentschap in een sigarenwinkel in Harderwijk heb ben twee mannen gistermiddag onge veer drieduizend gulden buitgemaakt De mannen verdwenen in een auto, die maandagnacht in de Bijlmermeer werd (Wordt vervolgd) gestolen. Varkensvlees uit Kenya 4 varkenskarbonaden 1 ui 40 gr bloem zout, peper tijm, boter laurierblad 4 dl. bouillon zoetzure paprika flesje passion fruit De karbonaden met zout en p inwrijven en samen met de gesnip de ui bruin bakken. Dan een lau blad en een snuifje tijm toevoege het vlees gaar braden in een uurtje. Haal het vlees uit de roer de bloem door het braadve n meng er vervolgens de bouillon g (gemaakt van water met bouillonl jes) Net zoveel bloem toevoegen s-; een gladde saus is verkegen. Le id' het vlees in terug en doe er 2 e rei v pels goed uitgelekte paprika uit potje bij. Vlak voor net opdoen flinke scheut passion fruit dooijen saus roeren. Passion fruit i; drank, afkomstig van de in groeiende passievpjeht. Menutip: varkensvlees uit K< 1 schnitzels, bloemkool aardapp^ koffie. 3*

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4