Westduitse kerk tegen anti-racisme-programma Hl i Bij het overlijden van Jacq. de Smit In memoriam Asje Kruyt, zendingsarts Vandaag l Dag vader en moeder, dag kerk, we zullen wel zien flisMil 'Geef niet langer geld, maar goederen' Trouw Kwartet Uw geld groeit op de rug van E&L Weduwnaars willen onder AWW vallen Film over projecten 'Kom over de brug' Rijwielvierdaagse trekt 1100 deelnemers Nieuwe boeken TROUW/KWAIRTET WOENSDAG 17 JULI 1974 KERK/BINNENLAND STUTTGART De raad van de evangelische kerk van West-Duitsland heeft ernstige bezwaren geopperd tegen verlenging van het mandaat van het anti- racisme-programma van de wereldraad van kerken. De staf van de wereld raad van kerken heeft om verlenen van dit mandaat verzocht. In een zeven pagina's lange verkla ring zegt de raad van de evangelische kerk van West-Duitsland dat de West duitse protestanten niet kunnen mee gaan met dit anti-racisme-programma, wanneer het zijn structuur en doel stelling niet verandert. De raad ver wijt de staf van de wereldraad, dat men daar niet geluisterd heeft naar eerdere bezwaren, welke tegen het anti-racisme-programma zijn inge bracht Het anti-racisme-programma van de wereldraad van kerken financiert uit een speciaal fonds vooral Afrikaanse bevrijdingsbewegingen, met name hu manitaire activiteiten van die bevrij- dingslbeiwegingen, zoals medische ver zorging, onderwijs enz. Racisme De raad van de evangelische kerk van West-Duitsland constateert, dat het racisme geen probleem op zichzelf is, maar geplaatst moet worden in de 'grotere context van de individuele en maatschappelijke grondrechten van de mens'. Het blanke racisme, is - aldus de Westduitse verklaring wel een bij zonder ernstige zaak en de christelij ke kehken dragen op dit terrein een grote verantwoordelijkheid, maar er bestaat ook een ander racisme. 'De wereldraad van kerken moet zich vrij houden van de verdenking met zijn programma een eenzijdig strijdpro- gramma te ontwikkelen', aldus de ver klaring van de raad der evangelische kerk, welke de wereldraad van kerken juist een 'eenzijdige beoordeling van de wereldpolitieke situatie' verwijt. Volgens de raad van de evangelische kerk van West-Duitsland staat de in gewikkelde situatie der wereldpolitiek niet toe 'de machtsgroepen in het Westen verantwoordelijk te stellen voor bepaalde gevaren in de samenle ving der volkeren'. Over het speciale fonds van het anti- racisme-programma van de wereldraad van kerken zegt de raad van de evangelische kerk onder meer: 'Wij kunnen niet akkoord gaan met een speciaal fonds, wanneer dit niet in zijn structuur en doelstelling veran derd wordt. Het vertrouwen in het juiste gebruik van de voor bepaalde doeleinden gegeven middelen door de bevrijdingsorganisaties staat - of men het nu wil of niet - gelijk aan een identificering met de politieke bewe gingen'. De raad stelt het fonds van het anti-racisme-programma voor om niet langer geld te geven, maar goe deren. De raad van de evangelische kerk in West-Duitsland zegt zich ervan bewust te zijn, dat zijn opvatting niet door alle leden-kerken van de wereldraad gedeeld wordt Met zijn weigering het speciale fonds te steunen wil de raad ook geen oordeel - hetzij positief hetzij negatief - uitspreken over de rechtvaardigheid of noodzaak van een gewapende strijd tegen onderdruk king. UIT VAN LEZERS Aardgas en defensie Aangezien Iedere Nederlander het recht heeft mee te profiteren van de opbrengsten van eigen boden en de plicht heeft zijn land te verdedigen, verdient het volgende voorstel mis schien enige aandacht: laat de op brengsten van ons aardgas ten goede komen aan het defensie-budget. Even tueel zou de gasprijs in Nederland verhoogd kunnen worden, waardoor een min of meer evenredige bijdrage aan defensie door iedereen wordt ge leverd. Poeldijk J. C. Kohier. P S. Dit schrijven ook verstuurd aan alle leden van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Koopvaardij Tijdens de tweede wereldoorlog Is de bemanning van de Nederlandse koop vaardijvloot door de regering in bal lingschap een vaarpiicht opgelegd. Dat betekent dat veel zeelieden hun in vredestijds gekozen beroep onder zeer gevaarlijke omstandigheden heb ben uitgeoefend. Hoe gevaarlijk dat is geweest cn hoe moedig velen zich hebben gedragen, kan men bijvoor beeld lezen in het boek 'Varen in oorlogstijd' door S. J. Graaf van Lim burg, Stirum. Na de oorlog is de Koopvaardijmensen verteld, dat degenen die in de oorlog hun vaarpiicht naar behoren hadden vervuld vanaf hun 60ste levensjaar een pensioen zouden ontvangen van 150,- per jaar. Nu zoveel jongeren kennelijk met zoveel gemak spreken over de rechten, die zij menen te hebben, wil ik nog eens wijzen op deze toezegging. Ik ga er maar vanuit dat de hoogte van het pensioenbedrag is vastgesteld in de periode van we deropbouw. Maar dat neemt niet weg dat veel ouderen in een hard en sober leven de basis hebben gelegd voor de welvaart van nu. Daarom meen ik dat het gerechtvaardigd zou zijn om als nog een aan de inflatie angepast be drag aan de zeelieden van toen uit te keren. Bellen M. Boogaard Student moet vechten Enkele opmerkingen naar aanleding van het stuk 'Student moet vechten om uit inrichting te blijven' uit Tr/Kw van 13-7: Ik heb zeer grote waardering voor dokter Bakker, reva lidatiearts van de Hoogstraat, omdat hij zo openhartig durft te reageren op wethouder A. J. Branssen van Utrecht Ik vraag me wel af of die wethouder zelf al eens in een inrich ting is geweest Je praat makkelijk, als je zelf niets mankeert. Van heel dichtbij weet ik, dat deze inrichtingen goed zijn cn dat het een zegen is dat ze er zijn, voor mensen die niets meer kunnen. Maar als je je zelf nog De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Ing O Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. op de been kunt houden en in eigen huis kunt zijn, gaat dat toch maar boven alles. Veen endaal J. G. v. d. Lustgraaf-Valkenburg Pachman Toen Rusland weigerde om tegen Chi li te voetballen, werd Rusland een voudig uitgesloten van het Wereld kampioenschap voetbal Men redeneer de: Het gaat om sport, niet om poli tiek. De organisatoren van het schaak toernooi in Solingeii denken daar blijkbaar anders over. Die gaan door de knieën voor de communisten! Om dat Spassky en Uhlman verklaarden, dat zij van hun schaakbonden bevel kregen niet mee te doen als Pachman deelnam, hebben de organisatoren Pachman verzocht weg te blijven. Hoe vreselijk klein! Laat Pachman mee doen. Dan blijven de communisten weg. Wat dan nog. Den Haag H. L. van Reine Jesus-people (slot) Als antwoord op het ingezonden stuk in Tr/Kw dd 13 juli, waarbij de opponent dhr. K. Upmeijer zijn be zwaren uitte tegen de visie van prof. Graafland ta.v. Jesus-people, zou ik gaarne willen opmerken dat in de betiteling 'onrijp' niets discrimine- rends verscholen ligt. Wat onrijp is, kin rijp worden. Wel vind ik de aantijging die gericht is tegen prof. G. en over diens hoofd heen 'de Kerk* minder getuigen van de Geest, die een aanhanger van de Jesus-people toch zou moeten bezitten. Het schrij ven van br. A. Wifczel doet mij sympa- tieker aan. Zeker mogen we weieens meer oog en oor hebben voor de eschatologie. De Bilt ADVERTENTIE E L zet haar schouders graag i onder uw geld. Zl) wordt daarbQ i gesteund door 2 pHaren: het open beleggingsbeleid In d« polls en de professionele i verzekeringadviseur. Ole de unieke levensverzekering- projekten van E&L kent Plus alle, ook riskale, mogeEJkheden voor uw specifieke probleem. Houd ruggespraak met hem. De goede verzekering adviseur kent E&L. Ala de beate. E&LEqu"" Ds. H. A. C. Hildering, emeritus hervormd zendingspredikant, schrijft ons: Op een gevaarlijk kruispunt, vlak bij Dalfsen, werd haar auto in de flank gegrepen door een razend snelle wagen, waarna dr. Asje Kruyt al spoedig overleed in een ziekenhuis op vrijdagochtend 12 juli. De droeve mare verspreidde zich snel, maar de crematie te Meppel vond op haar wens in kleine kring plaats. Een plotseling einde op 64-jarige leeftijd na een uitermate vruchtbaar en zegenrijk leven. Zij was een dochter van het beken de zendingsgeslacht Kruyt. Haar grootvader was een van de pio niers van Modjowarno ds. Johan nes Kruyt. Haar vader was ds. Arie Kruyt eveneens te Modjowar no, haar oom was dr. Albert C. Kruyt, pionier samen met dr. Adri- ani te Poso, opgevolgd door diens zoon ds. Jan Kruyt, haar moeder was de allereerste vrouwelijke zen dingsarts, dr. Pijsel te Modjowar no. In 1936 kwam Asje Kruyt aan op Java samen met twee zusters, Miep de vroedvrouw, die in 1953 bij Soerabaja ook door een auto onge val om het leven kwam en Fiep de apotheker, die in Batavia ook nog haar artsdiploma haalde en die Asje in 1957 opvolgde als directri ce van Mard Santoso te Soerabaja. Kraamkliniek Deze kraamkliniek, in 1931 begon nen onder leiding van zuster Gré Schuurman in de kampong, groei de al snel en van 1936 tot 1957 was dokter Asje de directrice die het werk zag uitgroeien tot een zieken huis waar maandelijks vierhonderd baby's werden geboren. Wij heb ben het meegemaakt, dat de span ningen door overwerk zo groot werden dat wij vreesden voor de gezondheid en het leven van de zusters Kruyt, die geregeld zestien uur per etmaal in actie waren. In december 1951 waagden wij het in uiterste nood een telegram te zenden naar de jonge arts Ada Coster in Groningen: 'kunt U bin nen een maand in Soerabaja zijn?' en het antwoord kwam: 'accoord'. In januari '52 arriveerde dokter Ada, wat een opluchting. Geduren de 32 jaar was er een lots- en levensverbondenheid met mevr. Di- ni Nijhout in Mardi Santoso, daar na in Nederland nog jaren in Zandhove bij Zwolle, waar oude en chronisch zieke gerepatrieerde In- disdhe Nederlanders waren samen gebracht. Ten slotte diende Asje nog enige tijd in het gemeentezie kenhuis te Arnhem tot zij niet meer kon en werd afgekeurd. Moeder As werd zij genoemd, want vele pleegkinderen had zij. Ook een paar die geheel en al door haar werden opgevoed, als doch ters die in "Nederland huwden en haar ook de vreugde van kleinkin deren gaven. Het was een zegen, dat dokter Fiep als afgevaardigde van Indonesië juist voor een verga dering van de wereldgezondheids organisatie in Zwitserland was en vrijdagavond al ter plaatse kon zijn in Dalfsen. Het troostwoord bij de uitvaart was uit Exodus 15: 'Ik de Heer, ben uw heelmeester gesproken in Mara, plaats der bit terheid. Zijn liefde maakt het bit tere zoet'. Moeders Hoe roerend dat minister Vredeling zo begaan is met de moeders van jongens die eventueel in het verzet zouden gaan. Op dit punt hoeft hij het echt niet te zijn: De meeste moeders zouden er trots op zijn. Nee, er zijn wel andere zaken tegenwoor dig, waardoor wij moeders het be nauwd hebben, maar dan zijn onze leiders geheel niet met ons begaan. Ik doel op al die riolen van ontucht, zoals sexboetieken, waar alleen ont aarde sex wordt getoond. O, o, was minister Van Agt maar net zo be zorgd voor de moeders als minister Vredeling. En zei ook hij op zijn terrein maar eens: Leidt de jeugd niet in verzoeking, zoals minister Vre deling niet de Russen in verzoeking wil brengen. Keuringsdienst voor het voedsel wil iedereen. Is vergiftiging van het lichaam erger dan vergifti ging van de geest? Delft P. ten Cate-Kroon DEN HAAG Wewuwnaars met kin deren moeten onder de AWW (de Al gemene Weduwen- en Wezenwet) val len. Dit heeft de Crisisgroep Weduw naars uiteengezet in een brief aan de Sociaal-Economische Raad. Deze zal deregering advies uitbrengen over de (stijgende) kosten van onze sociale verzekeringen. Het opnemen van deze weduwnaars in de AWW betekent een premieverhoging van 0,1 tot 0,16 pro cent. De Nederlandse Gezinsraad heeft zich voor zo'n wijziging uitgesproken. Het geld voor de nieuwe voorziening is volgens de Crisisgroep Weduwnaars op eenvoudige wijze te vinden. 'Ver- keesweduwen' zouden geen uitkeringen moeten krijgen via de weduwen- en Wezenwet. Pensioenen door verkeers ongelukken kunnen volgens de crisis groep gedragen worden door het ge motoriseerde verkeer. Het gaat hier bij om 'kosten van de weg'. De crisis groep zegt dat 15 procent van de we duwen 'verkeersweduwe' is. In 1973 ontvingen zij aan pensioenen via de AWW circa 80 miljoen. Als de in de AWW een verhaalsrecht komt dan kunnen weduwnaars met kinderen 'voor niets' in de AWW worden opge nomen, aldus de crisisgroep in de brief aan de Sociaal-Economische Raad. Interieur van de 1884 daterende Dominicuskerk in Amsterdam: een van de op merkelijkste door Cuypers voor deze stad gebouwde neo-gothische kerken die gelukkig nog overeind staat en gebruikt wordt. Er bevindt zich een goed geconserveerd Adema-orgel in, waarop elke woensdagavond (tot eind septem ber) een concert gegeven wordt. door Noud van Iperen Het Oude Verhaal gebeurt opnieuw, in al zijn details. Je kunt het zo op onze eigen tijd leggen, als een schabloon en verder hoef je het alleen maar na te trekken. Ieder van ons is weg, losgewoeld, weg- gezeild: dag bloemen, dag vader en moeder, dag kerk, we zullen wel zien Precies dót: weggaan, uittocht, ballingschap precies dat staat in de heilige schriften vanaf het begin model voor wat daar geloven heet. Geloven is niet Egypte, maar de Woestijn. Dit is een, maar niet zomaar een fragment uit de preek 'Trek weg uit je land' van Jan Nieuwenhuis, een van de pastores van de Dominicus kerk aan de Spuistraat in Amsterdam, uit het onlangs verschenen boek 'Als je zoon je vraagt; momenten uit een gemeente'. Dit fragment is met opzet genomen, omdat het zo sterk de 'geloofsbewe- ging' van die (rooms) katholieke ge meente uitdrukt en omdat daarin op een eenvoudige wijze wordt terugge grepen op het jodendom als de wortel van het christendom. Over die geloofsbeweging staat in het voorwoord dat antwoorden nooit voor eens en voorgoed zijn, geen stellingen of vooronderstellingen en geen objec tief bewezen waarheden, maar dat het ervaringen, belijdenissen van jezelf zijn, van een groep, bekentenis soms van eigen onmacht, van niet weten. Dat teruggrijpen op het jodendom, dat nadrukkelijk door heel de predi king loopt, wordt overigens het sterkst benadrukt door Jan van Kils- donk (evenals Huub Oosterhuis gast- prediker in de Dominicuskerk) die in zijn preek over de maagdelijkheid van Maria opmerkt misschien zouden de griekse of latijnse bisschoppen, die joodse geloofsbeelden enigszins naar hun modellen verkleind of ver fomfaaid aan ons overreikten, zich wel gedwongen hebben gevoeld nau wer aansluiting te zoeken bij de moe der en de moedertaal van ons geloof: Israël. De titel van het boek is ontleend aan een toespraak van Huub Oosterhuis, die daarin uiteenzet wat hij 'straks' zijn (eerste) kind Tjeerd-Pieter David zal antwoorden op vragen over het hoe en waarom van het leven. 'Wij zouden hem willen meenemen en on derrichten in de weg die wij zelf DEN HAAG De interkerkelijke actie 'Kom over de brug" heeft een film gemaakt, die een beeld geeft van hetgeen gedaan is met de 50 miljoen gulden, welke de Nederlandse protes tanten en katholieken in 1972 hebben bijeengebracht voor ontwikkelings werk in de wereld. De film, getiteld 'Overal waar mensen wonen' toont beelden over ontwikkelingsprojecten in Brazilië, Chdli, Pakistan, de Filippij nen, Oeganda, Kenia en vele andere landen. Gemeenten of groepen, die belangstel ling hebben voor deze film kunnen contact opnemen met 'Kom over de brug', postbus 7600 te OegStgeest De film wordt alleen uitgeleend met ge spreksleider. In rekening worden al leen gebracht de verzendkosten van de film en de reiskosten van de gespreksleider. proberen te gaan. Ontelbaar velen zijn ons voorgegaan op die weg: één mens in het bijzonder, een jood, Jesus uit Nazaret, is voor ons beteke nisvol en inspirerend en gezagheb bend, als reisgenoot op die weg. De enige, die de naam van. 'voorganger* waardig is; de eni^ge betrouwbare gids op die weg-naar-iemand-toe, iemand: geprezen en onuitgesproken zij zijn naam. Dat verhaal over hem zal het verhaal zijn van een andere wereld dan deze gevestigde, strijdvaardige en oorlogszuchtige wereldorde; deze bier kaai vaq, geld, macht en het recht van de sterkste. Een eeuwenoud, nog niet vervuld visioen van een vrede- wereld, dót is het verhaal over hem'. Het gastoptreden van Jan van Kils- donk en Huub Oosterhuis (en ande ren). naast het vaste team van pasto res Henk Hillenaar, Bernard Huijbers, Jan Nieuwenhuis en Wip Tepe van de Dominicuskerk geeft aan, dat de Do minicuskerk in verkondiging, liturgie en verschijningsvorm veel overeen komst heeft met de Studenten Ekkle- sia. De Dominicuskerk is echter een citykcrk (die overigens, zo blijkt uit het gastenboek, vele kerkgangers trekt uit de rest van het land en uit het buitenland). Het boek bevat een keuze uit de diensten met lezingen, verhalen, pre ken, citaten en een enkel gebed. Ze zijn gepubliceerd in het vermoeden, dat ook mensen buiten deze gemeente zouden wiillen horen of navoelen, zoals de omslag zegt, wat daar gezegd is. Niet omdat dit zo voortreffelijk zou zijn, maar omdat geloven altijd vraagt om herkend te kunnen worden. Geen mens kan geloven of volhouden te geloven, als er niet iemand is bij wie hij gehoor kan vinden. Daarom is dit boek, voor mensen die deze open wijze van verkondiging kunnen waarderen, het lezen waard. Als je zoon je vraagt; momenten uit een "gemeente. Uitgeverij Ambo- boeken Bilthoven. Prijs 17.50. HEDEN Cyprus is de naam van een bloem, <i zg. hennabloem en komt als zodani| voor in het boek Hooglied: geliefde is mij een tros van hei bloemen'. Cyprus komt verder veel voor in de bijbel. Een paar ke| in Handelingen. Wel belangrijk is d Barnabas er vandaan komt En klopt, want Barnabas is een hem bloem onder de discipelen van Jei Denk maar aan wat hij afstaat in c eerste gemeente en hoe hij Paulus de arm neemt als die, na zijn beL ring, eenzaam in Jeruzalem rondloop Cyprus heeft een goede naam in f bijbel. Die naam is vandaag in ding. Het is nog niet duidelijk wal het op uit zal lopen, maar wel duidelijk dat daar opnieuw kracht^ bezig zijn die, op macht belust, niet storen aan bloemen en zelfs i_ aan het geluk van mensen. Het liji erop dat Cyprus op de goede weg wa| ondanks het dubieuze verleden hen die nu regeerden. Er was leefbaar klimaat gekomen. Maar ineens komt daar die aanval van Grieken. Opnieuw krijgen zij die jaar en dag waarschuwen tegen naz tische, militaire regiems, gelijk. Da kan alleen maar narigheid van men. Er bestaat een kans dat nu me ogen open gaan voor de machtsw lust van dit soort regeringen en meer mensen even hun starre eenzijdige anti-communisme kunn vergeten omdat ze zien welke ka het opgaat als men mikt op le machten die tegenover het commun me werkelijk niets te stellen hebtx Moge het Cypriotische volk niet hun handen terecht komen, want d zullen de hennabloemen tevergee bloeien en dan zal de geest t Barnabas geen kans meer krijgen. NED HERV KERK Aangenomen naar Westerhaar: Driebergen te Sellingen, die bedank voor Hollandscheveld; naar 's-Grave hage: dr. J. Verburg te Wageninge aaar streekgem. 'Maas en Waal' (wij gem. Wamel-Dreumel-Leeuwen (toez.); H. R. Elzenga te Roosendaal Overleden h. w. bloemhof (83), - pred. te Heiloo. Was predikant Kedichem, Harkstede, Warfhuize#, voorg. ver. vrijz. herv. te Hillegei berg, pred. te Heiloo en voorg. ne r prot bond te Weesp. GEREF KERKEN Beroepen te Hoek (Zld.): D. Verwei kand. te Driebergen. Aangenomen naar Eindhoven, V0&, arbeid onder jong volwassenen e studerenden aan de technische hog school: E. Th. Thijs te Kampen. Bedankt voor Dee Why (Australië drs. M. van Krimpen, te Dordrecht. GEREF KERKEN (VRIJG) Beroepen te Aduard: M. J. C. Blo s kand. te Leiden. Aangenomen naar Almkerk-Breda: v. d. Leest, kand. te Utrecht. CHR GEREF KERKEN Beroepen te Ridderkerk: G. C. dl Hertog, kand. te Apeldoorn. 'W ALMELO Voor de 25ekeer is gistermorgen in Almelo de Twentse rijwielvierdaagse begonnen. Het aan tal inschrijvingen overtrof de ver wachtingen, namelijk 1095 deelne mers. Andere jaren schommelde het gewoonlijk om de duizend. De fietsers, die voor een belangrijk gedeelte van buiten Twente komen, lieten zich door het regenweer niet afschrikken. De meesten waren erop gekleed. door drs. K. A. Schippers Niemand heeft echt afscheid van hem kunnen nemen. Niemand heeft hem dus ook nog kunnen bedanken voor wat hij betekend heeft voor een zaak die hem geweldig na aan het hart lag: het gereformeerde jeugdwerk. Dat maakt je wel even stil en je gaat nadenken. Het is beter dat we elkaar tijdens het leven iets van waardering laten merken, dan dat wij een in memoriam schrijven. Toen Jacques de Smit directeur werd van het LCGJ kon hij niet vermoeden dat het gereformeerde jeugdwerk aan de vooravond van ingrijpende veran deringen stond. Dat kwam niet omdat hij een onbekende was in gerefor meerd jeugdland, integendeel, van Jongsaf had dit hem geboeid als een mogelijkheid om zich te vormen in dienst van de Heer Jezus Christus. Niemand kon tien Jaar geleden nog voorzien dat de bloeitijd van het Jeugdwerk bijna voorbij was en dat de leiding voor de bijna onmogelijke opgave stond nieuwe wegen te vinden. De Smit heeft als directeur meer dan wie ook de spanning van deze opgave ervaren. En is in de jaren dat hij deze functie bekleedde zoveel gebeurd dat het nauwelijks mogelijk is in het kort daarvan een goede indruk te geven. Voor het eerst deden beroepskrachten hun intrede in het gereformeerde jeugdwerk. De Smit stond voor de moeilijke taak leiding te geven aan een aantal mensen die samen een team moesten vormen in een tot nu. toe onbekende situatie. Er was geen traditie en er was geen ervaring, maar er moest wel leiding zijn. Ik heb in die tijd zijn werkkracht en zijn doorzettingsvermogen bewonderd. Hij zag er niet tegenop om bij al z'n taken ook nog eens de motor te zijn bij het tot stand komen van de nieu we accommodatie voor het jeugdwerk: de Drieburg in Driebergen. En dat waren dan nog allemaal vrij gemakke lijke zaken vergeleken bij het geeste lijke spanningsveld waarin hij stond. Zijn diepste beweegreden voor zijn werk daar ben ik van overtuigd was zijn liefde voor de jeugd, de kerk en zijn Heer. Hij was als het er op aan komt een eenvoudig mens, hartelijk en blijmoe dig, een charmant type gereformeer de, in zijn hart iemand van de oude stijl. Ik heb me wel eens afgevraagd hoe hij het allemaal verwerken kon. Want het ging hoe langer hoe meer spannen in en rondom het gerefor meerde jeugdwerk. Toen in dat jeugd werk de konsekwenties van de verbin ding van Woord en daad steeds duide lijker hun invloed deden gelden en er soms een concrete maatschappelijke en politieke keus moest woren ge daan, ging ee«i deel van het vertrou wen van de achterban verloren. Dat heeft hem erg veel pijn gedaan, want hij wist van binnen uit dat dit wan trouwen ten onrechte was. En dat er wel fouten werden gemaakt, maar dat men wilde voortbouwen op de gere formeerde traditie: de betekenis van het christelijk geloof voor de samenle ving. Hijzelf als vertegenwoordiger van de oudere generatie kon niet eens anders. In dit alles stond ook de relatie tot Op 62-jarige leeftijd is plotseling over leden de heer Jacq. Smit, sinds 1965 directeur van het landelijk centrum voor gereformeerd Jeugdwerk (LCGJ). Daarvóór was hij al jarenlang actief in het jeugdwerk, o.m. als penning meester van de bond van gereformeer de jeugdverenigingen, als bestuurslid van De Witte Hei en van het christe lijk sportfonds. In bijgaand artikel te kent drs. K. A. Schippers, die aan de theologische hogeschool te Kampen praktische theologie doceert en voor dien directeur was van de (voormali ge) Nederlandse gereformeerde Jeugd raad, dé betekenis van de persoon en het werk van de heer De Smit. Op de foto: Jacq. de Smit. de kerk op het spel. De kerk, die hij lief had en waarvoor hij zich inzette. Het laatst heb ik hem ontmoet op de bezinningsconferentie in maart jJ. Ik hoor het hem nog zeggen: hoe kunnen we een vijfjarenplan maken waarin het evangelie centraal staat, l\et evan gelie in zijn betekenis voor de samen leving? Dat was hij, met al zijn tekortkomingen, ten voeten uit. Zijn vrouw en kinderen mogen weten dat hij veel betekend heeft voor anderen, zakelijk en persoonlijk en dat wij hem niet gauw zullen vergeten. In naam der wet' door Dorothy Ubp4c nak. Uitgave van A. W. Bruna Zn. Amsterdam/Antwerpen. Prijs 22.50 412 blz. g Politieman zijn in een stad als Nei En York is, mogen we wel zeggen, be ze paald iets heel andere dan bijvoorijeel Du het agent zijn als 'Amsterdammer me Toi de Amsterdammers'. Het zogenaamde!Ma dalven (aannemen van geld of pre hel sentjes) is daar heel gewoon en ui ter hui aard corruptieverwekkend. De keihar naa de samenleving in de Amerikaanse Bui wereldstad vereist een forse aanpas'ta: van lieden die 'in de smeltkroes dei me volkeren' zijn terechtgekomen. De Ier jon se vader, zoon en kleinzoon O 'Malle; ven laag en hoog in rang, konden er vaijes meepraten. Het gezag wordt niet al kor leen met de handen gehandhaafd, EiLee jezelf handhaven tussen de collega's i hei ook een grote kunst apart Hun poli gro tieleven en dat van hun familie! der wordt beschreven van 1938 af tot na ziet de Vietnamoorlog Schokkende zakeulgev worden met grote vanzelfsprekend Via heid weergegeven en gezinsleven als Lee mede liefdeleven gaan voor de hooi Ari den van de familie beslist niet altijl gra samen. Enige verhelderende zinnei juli ovèr de politierangen, voor in he! dan harde, zelfs rauwe maar eerlijke boek daa moet men voor een goed begrip nie pi0; ongelezen laten. de G.Lis Van hongerleider tot verzetsleidei door H. J. Loreis. De (in Brazili jje spelende) roman 'is een aangrijpen! qJ boek. Ee ndocument van menselijk!; ellende, dat laat zien hoe een volk0 ;0 men ongeletterde mens die, zoals mei p_ wel eens zegt 'van voren niet wee b dat hij van achteren leeft', tot be wustzijn kan komen van eigen ei andermans misère en daardoor eei politieke keuze doet, die wellicht <1%^ onze niet zou zijn, maar menselijk alleszins begrijpelijk is', schrijft prol dr. J. J. Hanrath in zijn voorwoord! 1 Uitg. Wereldbibliotheek, Amsterdam V| 164 blz - 16.90. Voor leden van de II Wereldbibliotheek Vereniging: 12,90 AO-boekje no 1522. Bedrijfssplonage door J. F. van Twisk. Uitg. Stichtim IVIO. Lelystad. 20 blz - 1.25. n Creatlviteitstralning (bent u crea ID tief?) door W. Kiret en U. Diek.. meyer. In dit boek 68 probleemreek., sen voor een dagelijks 40-minuten lc*1. programma en 6 creativiteitsspelletjes l"d( Uitg. Luitingh, Laren. 128 blz. 16,90 n Talenten-TEST (waar liggen uw capa i citeiten en hoe zit het met uw ta lent), door P. Lauster. Uitg. Luitingh W{ Laren 128 blz - 16.90. )ie Raadsels in Randerveen, door H.^ Freezer. 2e druk. Uitg. Arbeiderspers. Amsterdam. Prijs ƒ14,90. j™ 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2