Huren moeten misschien met tien procent omhoog van grote mogendheden croj^ Halvarine Sauvagnargues: eind dit jaar Europese top Duisenberg: huur- en subsidiebeleid te duur In deze krant Frankrijk: vrouw staatssecretaris vrouwenzaken Johan Neeskens trouwde 3G geeft geen Aartsbisschop waarschijnlijk op weg naar New York loodfonds VN Makarios zoekt steun Niet gebeurd nieuwsfeit T zocwSn WASAUTOMATEN 3 PARIJS (AFP, AP) De 57-Jarige Franjoise G- roud ise tot staatssecretaris voor vrouwenzaken be noemd in het Franse kabinet. Mevrouw Giroud is nu nog hoofdredactrice en me de-uitgeefster van het weekblad L'Express. Zij is de belangrijkste medewerkster van Jean-Jacques Serven-Schreiber, die vorige maand werd ontslagen als minister voor hervormingen. De Franse president Valéry Giscard d'Estalng had bij de verkiezingen al beloofd, dat hij in zijn re gering iemand zou opnemen die zich speciaal met de emancipatie van de vrouw zou bezig houden. Bij de vorming van zijn kabinet is de naam Fran- eoise Giroud ook wel genoemd, maar er bestonden sterke bezwaren tegen haar benoeming van gaul listische zijde. Toen Servan-Schreiber na een zeer korte periode uit de regering verdween, was het voor de president gemakkelijker Giroud alsnog te benoemen. Fran?olse Giroud is getrouwd en heeft twee kinde ren. Zij was direct na de oorlog enkele jaren hoofd redactrice van een vruowenblad. In 1953 was zij nauw betrokken bij de oprichting van het week blad L'Express, een geesteskind van Servan-Schrei ber. Toen deze laatste zich geheel in de politiek stortte, werd Giroud officieel de uitgeefster van l'Express. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De nota Huur- en Subsidiebeleid van minister Gruijters (volkshuisvesting) en de staatssecretarissen Van Dam en Scliaefer is te duur. Een mogelijke consequentie hiervan is dat de huren de komende jaren niet met acht procent, zoals de samenstellers van de nota zich voorstelden, maar met negen of zelfs tien procent zullen moeten worden verhoogd. )e voetballer Johan Neeskens is gistermiddag in het raadhuis van leemstede in het huwelijk getreden met Marjan Schuphof. De belang- iai telling voor het huwelijk van de populaire voetballer die door Ajax Uq an Barcelona is verkocht, was zeer groot. De politie moest enkele H uizenden toeschouwers op afstand houden. Na de huwelijksvoltrek- n ling werd het paar dat op het balkon van het raadhuis verscheen Kngdurig toegejuicht. Minister Duisenberg (financiën) heeft de nota de afgelopen weken doorge licht en is tot de conclusie gekomen dat het voorgestelde huur- en subsi diebeleid de komende vier jaar 500 tot 600 miljoen gulden duurder uit pakt dan de regering er in het kader van het vierjarenplan voor uit wil trekken. Minister Gruijters heeft de nota daarom teruggestuurd gekregen met het verzoek de zaak nog eens grondig te bekijken. Dit verklaart met een waarom de presentatie van de nota aanstaande donderdag is uitge steld tot zeker eind augustus. In de nota staan de volgende voorstel len: Huurwoningen zullen op grond van een puntenstelsel worden inge deeld in klassen. Voor elke klasse stelt de regering jaarlijks een richt- huurprijs vast. Dit systeem maakte een uitbreiding van de huurliberalisa- tie (het vrijlaten van de huren) over bodig De huren van nieuw opgeleverde woningen worden volgens een nieuw systeem (dynamische kostprijshuur) vastgesteld, dat rekening houdt met de inflatie. Het betekent dat de aan- vanghuren aanzienlijk lager zullen uitvallen. De objectieve huursubsidie (sub sidie op de woning) wordt gehand haafd en de individuele huursubsidie wordt aanzienlijk opgetrokken. De huurharmonisatie (het in overeenstemming brengen van de hu ren van oude woningen met de huren van nieuwe woningen) wordt door invoering van de nieuwe kostprijs- huur en de handhaving van de objec tieve huursubsidie overbodig gemaakt. Gedurende een periode van vier jaar zullen de huren jaarlijks met acht procent worden opgetrokken om de nog resterende verschillen tussen ou de en nieuwe huren op elkaar af te stemmen. Er komt een doorstromingshef fing voor alle huurwoningen. De hef fing geldt voor bewoners die minder dan tien procent van hun belastbaar inkomen verwonen. De heffing be draagt maximaal vijftienhonderd gul den per jaar en geldt voorlopig alleen voor huren van 250 gulden of minder. De heffing wordt in 1976 voor de helft en in 1977 geheel ingevoerd. Handhaving van de objectieve huur subsidie en uitbreiding van de indivi duele huursubsidie (het zogenaamde gemengde systeem) betekenen een opeenhoping van uitgaven, die minis ter Duisenberg vooralsnog onaan vaardbaar vindt. Het huur- en subsi diebeleid zal goedkoper uitvallen wan neer de huren de komende jaren forser worden opgetrokken, in plaats van acht met negen procent of zelfs meer. Het kabinet is echter beducht voor een dergelijke impopulaire stap. Bovendien staat in het reegringspro- gram van de progressieve drie dat de huren de komende jaren met niet meer dan zes procent per jaar zullen mogen stijgen. Weliswaar is het voor behoud gemaakt dat de prijsstijging dan ook met niet meer dan zes pro cent per jaar zou mogen bedragen. De prijsstijging nu ligt in de orde van Minister Duisenberg: nota van collega Gruijters is te duur. grootte van tien procent zodat d* huren eveneens forser opgetrokken zouden kunnen worden. Het kabinet aarzelt echter van deze ontsnappings clausule gebruik te maken. De huurverhoging beperken tot acht procent betekent echter dat de uitga ven fors op de komende begrotingen zullen drukken. Een mogelijkheid om aan deze consequentie te ontsnappen is minder woningen bouwen en bo vendien wat te laten vallen op kwali teitseisen. Dat zou echter strijdig zijn met de grondgedachte van de rota, namelijk dat de overheid als taak heeft tp zorgen voor een goede huis vesting voor iedereen. Zie ook pagina 5 SSEL (ANP) De E.G. zendt •lopig geen geld naar New York ir het noodfonds van de Verenigde taties, waaruit de armste landen in de ireld, die het meest te lijden hebben in de gestegen energie- en grondstof- mprijzen geholpen kunnen worden, leze kwestie is dinsdag in Brussel, na in zoveelste vergadering van de mi- uslers van ontwikkelingssamenwer king van de Gemeenschap, opnieuw P de '.ange baan geschoven. Het fonds ad drie miljard dollar moeten omvat en. Nederland is onvoorwaardelijk be- eid voor dit fonds 80 miljoen gulden er beschikking te stellen. >e opzet van Europees commissaris heysson (ontwikkelingsulp) was dat e E.G. 500 miljoen dollar aan dit inds zou schenken. De E.G.-landen lijken daar nog steeds slechts toe ereid als andere landen in de wereld vooral de olieproducerende landen) o kruime toezeggingen voor het fonds oen. NICOSIA, LONDEN (AP, AFP, DPA, Reuter, UPI) De formeel afgezette president van Cyprus, Makarios, heeft de grote mogendheden om steun gevraagd. Gisteravond is de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bijeengekomen om de toestand op het eiland te bespreken. Turkije heeft ge dreigd tussenbeide te komen als de belangen van de honderdduizend Turkse Cyprioten op het eiland worden geschaad of als Cyprus bij Griekenland zou worden gevoegd. Buien Plaatselijk buien met af en toe ook opklaringen. Matige, aan de kust af en toe nog krachtige zuidwestelijke wind, ruimend naar west tot noordwest. Maxi mumtemperaturen circa 19 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk een tui en aanhou dend koel. Mórgen zon op: 04.41 onder: 20.51 maan op: 03.19 onder: 19.53 Engeland heeft laten weten Makarios nog steeds te beschouwen als presi dent van Cyprus, terwijl in Washing ton officieus is meegedeeld dat de Amerikaanse regering achter de pre laat staat. Het ministerie van buiten landse zaKen in Den Haag heeft ge- TrOÊDen zegd dat de volstrekte onafhankelijk- heid van Cyprus zoals die bestond voor de machtsovername moet worden gegarandeerd. Turkije heeft van Engeland geëist dat het zal ingrijpen op Cyprus. Er zijn 7000 Engelse militairen op het eiland. Als dat niet gebeurt kan Turkije gedwongen worden tussenbeide te ko men, aldus een nota die aan de rege ring in Londen is gestuurd. Turkije wil vandaag nog uitsluitsel. Gisteravond kwamen uit Amerika be richten dat Turkse troepen op weg zijn naar havens aan de zuidkant van het land. Het Turkse parlement is van reces teruggeroepen om zo nodig een militaire interventie goed te keu- (ijken en keren naken kleren IVas er nog over de Franse zoutlozingen in de Rijn gesproken, vroeg iemand aan minister Sauvagnargues. Nou nee, zei Frankrijks minister van buitenlandse zaken. Waarom niet, vroeg iemand. Nou, het ivas geivoon niet ter sprake gekomen. Dat is dan iets dat niet gebeurd is en dat we daarom toch in de krant zetten. Zo zijn we ook. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AliONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: I'LAATS: linnen dragen mij nog wel 'ij geen vrouw ben ik in tel ('jk goed wat de plaatjes voorstellen. Gebruik de letters van de drie ge- onden woorden om daar een kleding stuk van te maken. Het rijmpje brengt mede in de goede richting. Oplos- tg tot zaterdag bewaren. Betaalt per maanilAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serte 'Ondernemings raden' door prof. dr. IL J. van Zuthein. Gezellige rookverdrijver. □'Altijd paraatmap briefpa- pier en pen). Een postzegel Is niel nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envqlop: De Chr. l'ers, antwoordnummer 2792, A'dain. Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NLEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE I.EIDSE CRT. Q DO RUTS DAG BI. AD (aankruisen a.u.b.) ren. Westerse deskundigen menen dat Turkije het op ongeveer 80 km af stand gelegen Cyprus binnen 48 uur zou kunnen bezetten. Engeland en Turkije nebben tesamen met Grieken land in 1960 het verdrag ondertekend waarbij de onafhankelijke status van Cyprus werd gewaarborgd. De Griekse minister van buitenlandse zaken Kah- statinos Kypraoos heeft in een radio boodschap gezegd, dat de recente ge beurtenissen een binnenlandse aange legenheid vormen van een staat die lid is van de VN. Hij ontkende iedere betrokkenheid van Griekenland, maar aan zijn verklaring wordt weinig ge loof gehecht. Aartsbisschop Makarios is gisteren van Cyprus vertrokken met als be stemming waarschijnlijk de Verenigde Naties in New York. Hij was aan boord van een Britse transportvlieg tuig dat vannacht een tussenlanding op Malta zou maken. Eerder had Makarios enige tijd doorgebracht op de Britse militaire basis Limasol aan de westkust van het eiland. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callagnan sluit niet uit dat de prelaat in Groot-Brittannië asiel zal vragen. In Paphos, zijn ge boorteplaats, heeft Makarios gisteren nog een kort onderhoud gehad met de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties qp Cyprus, Luis Weckman. Van daaruit hield hij ook de twee radiotoespraken, waaruit bleek dat Makarios niet dood was zoals de nati onale gardisten na de machtsoverna me vanu't Nicosia hadden gemeld. Zie verder pagina 6, kolom 1 (ADVERTENTIE) kuipje 500 gram 458" Minister Sauvagnargues werd gistermorgen op de vliegbasis Ypenburg, waar hij zijn bezoek aan Nederland begon, begroet door zijn Nederlandse co ilega Van der Stoel. Binnenland De Vierdaagse 5 Buitenland Watergate (vervolg) 6 Hoessein in Egypte 6 Kerk In memoriam Asje Kruyt en Jacq. de Smit 2 Sport Aanslagen op tour-karavaan 9 Pleidooi voor Mirage als opvolger Starfighter Van eep verslaggever DEN HAAG De Franse minister van buitenlandse zaken, Jean Sauvagnargues meent dat er eind november of begin december een Europese topconferentie kan worden gehouden. Hij zei dit gistermid dag na afloop van ruim vier uur durende besprekingen met minister Van der Stoel. Minister Sauvagnargues zei dat zo'n conferentie alleen zin heeft als men kan rekenen op concrete en positieve resultaten. Dat betekent niet dat ze ook spectaculair moeten zijn. De be windsman, die voor het eerst tijdens zijn ministerschap een bezoek bracht aan Nederland, heeft met minister Van der Stoel gesproken over de verhouding Oost-West, het bezoek van de Franse minister aan de Sovjet- Unie, mondiale vraagstukken de Fran se kernproeven. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde de besprekingen 'zeer constructief'. Bij het bespreken van de Fraqse kernproeven in de Stille Oceaan ér waren daarbij geen ambtenaren aan wezig heeft minister Van der Stoel de afwijzing door Nederland van alle kernproeven toegelicht. Sauvagnargu es verwees naar de ook door Neder land ondertekende Atlantische Verkla ring waarin 'hulde' wordt gebracht aan de Franse kernproeven en wordt gezegd dat zij in het belang zijn van het Atlantisch bondgenootschap. De Franse minister verwacht niet dat er voor het najaar een conferentie kan worden gehouden van de ministers van buitenlandse zaken van de Euro pese Gemeenschap en de Arabische landen. Sauvagnargues heeft met het oog op de vervanging van de Starfighter de kwaliteiten van de Franse Mirage- straaljager uiteengezet en erop gewe zen dat een keus voor of tegen de Mirage min of meer neerkomt op een kiezen voor of tegen de Europese zaak. Volgens de Franse minister is minister Van der Stoel het in ruime mate met hem eens dat er terwille van het lid blijven van Engeland niet te veel aan de Europese Gemeenschap moet worden gesleuteld. Over de ver- vuilling van de Rijn is, aldus de minister, niet gesproken. Lezers scbri]ven Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Recept en puzzel Commentaar Dichtbij en verder Weer. oproep toeristen Wetenschap en techniek Familieberichten WOENSDAG 17 JULI 1974 55ste jaargang no. 88 HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken ,a. 499- Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Nieuwe LeMse Courant „Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, pei kwartaal 3: .05

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1