kiezen tussen oud en nieuw Bond Heemschut helpt bij restauratie en vernieuwing B- WÊi1 f/KWARTET WOENiSDiAiG 17 JULI 1974 BINNENLAND DKiLll 'ooraanzicht van enkele de 25 nieuw te houwen oude'-woningen, die binnen- ort in Woudrichem zullen lorden gebouwd' WOUDRICHEM: Enkele monumenten uit Wou drichem: de Gevangenpoort en het huis De Arend (anno 1615). WOUDRICHEM 'Ik heb hier eigenlijk, zolang k burgemeester ben, met de grote moeilijkheid /ezeten: wat doe je met een oud stadje als Wou drichem, dat zo'n rijke geschiedenis heeft, maar dat verder zo arm is als Job waar de meest nor- nale voorzieningen, zoals goede lagere scholen uitbreken'. e moet kiezen: of je besteedt het anwezige geld voor het in stand ouden van het monumentale karak- tr van de plaats, of je gebruikt het m de bevolking bepaalde, heel nor- lale, voorzieningen te geven, zoals 'oningen, scholen eD wegen. Toch ig de keus voor mij voor de hand: hebt met de mens van nu te naken en daar heb je eerst een iantal noodzakelijke maatregelen oor te treffen'. lurgemeester L. M. Voster, sinds orig jaar burgemeester van Nieuw-)Woudrichem (dat de plaat- !n Andel, Giesssm, Rijswijk, Alm- :rk en Woudrichem omvat) en aarvoor ai vanaf 1963 burgemeester an het oude Woudrichem is zeer efinitief, wanneer hem gevraagd i/eel oorlogen woedden in stadje ordt hoe je een stadje als Woudri- ïem zo goed mogelijk bestuurt, latuurtijk is het zonde, dat hier lerlei prachtige huizen, poorten, arken en wallen niet die verzor- ing kregen, die ze nodig hadden a in goede staat te blijven, maar doe je in een plaats, die ver- Atikkelijk arm is, waar erg veel jnsen wegtrekken omdat er geen uizen en geen middelen van be- zijn, waar ae kinderen in ammele oude scholen met stokoude ermiddelen worden opgevoed, waar een onderdak is voor de vele be- larden en waar als gevolg van al eze factoren nogal wat criminaliteit eerst? Dan ga je die paar centen lie je hebt (we zaten hier altijd (pet een begrotingstekort van zo'n •ie of vier ton per jaar) toch echt lerst besteden om iets voor de men- (en-van-nu te doen, voordat je aan et restaureren en vernieuwen slaat. 1 kunt gewoon niet anders', meent 'Hoe erg de situatie in Woudrichem was, bleek uit een rapport, dat de hervormde gemeente door een paar sociologen heeft laten maken over deze plaats. Dat onderzoek was in 1956, dus voor raijo tijd. Er bleek uit, dat Woudrichem eigenlijk een stervend stadje was, waar de mid denlaag van de bevolking volkomen ontbrak, omdat het enige middel van bestaan (de visserij) hier niet meer beoefend kon worden, vanwege de enorme vervuiling van de Waal. Verder stond er in het rapport dat eveneens door het wegtrekken van die middenlaag uit de bevolking het verenigingsleven en het kerkelijk le ven hier volledig dood waren. Een grote criminaliteit, veel drankmis bruik, een verkrotting van de gehele plaats waren drie andere constate ringen uit dit rapport', aldus de heer Voster. Toen hij in 1963 naar Woudrichem kwam, was er al een begin gemaakt met bijvoorbeeld het bouwen van nieuwe woningen, maar er waren toch nog heel wat situaties die no dig veranderd moesten worden. 'Je kunt zeggen, dat het land van Heug den en Altena, waarin Woudrichem ligt, eigenlijk pas in 1962 ontsloten is, toen de verkeersbrug bij Gorkum klaar kwam. Daarvoor was Woudri chem eigenlijk alleen maar over het water te bereiken. Dat betekent dat wij hier enorm geisoleerd waren vooral in de winter, wanneer het soms wel weken achter elkaar van de rest van de bewoonde wereld was afgesloten. Bij mijn komst trof ik nog bepaalde toestanden aan, waar van ik enorm geschrokken ben. Vooral in het onderwijs. Ik ging in 1935 naar de lagere school. In 1934 was net de nieuwe spelling aangeno men, dus zonder 'sch' en dubbele 'a'6' en 'e's'. Ik heb die nieuwe spelling direct in 1935 geleerd op school. Toen ik hier in 1963 op de lagere school ging kijken, zag ik dat hier nog leerboekjes uit 1928 compleet met oude spelling uiter aard werden gebruikt Een enke le onderwijzer had de 'sch's* wel geschrapt, maar toen, alleen het idee al. In diezelfde tijd hebben we een door Cisca Dresselhuys Een litho van J. Hilverdink (midden 19de eeuw), waarop Woudrichem vanaf de rivier gezien wordt. re Gevangen- of Waterpoort (15de eeuw), gezien vanaf de ivierzijde. Deze poort moet nog helemaal gerestaureerd wor th. (foto: mevrouw N. van der Geld-Koster te. Arnhem). enquete onder de schoolkinderen ge houden wie er kon zwemmen. In zo'n waterrijk land als hier, is dat echt geen overbodige luxe. Van de 300 kinderen had er zegge en schrij ve één een zwemdiploma. Nu hebben we hier 480 schoolkinde ren met een zwemdiploma. Verder hebben we de afgelopen ja ren heel wat nieuwe huizen buiten de wallen gekregen, sportvelden, een bejaardentehuis, nieuwe scholen, een dorpshuis en nog enkele andere zeer nodige voorzieningen. Pas de laatste jaren zijn we een beetje toegekomen aan de restauratie van onze mooie oude huizen', vertelt burgemeester Voster. Vandaar ook dat hij enorm blij is met het jubileumgeschenk van de Bond Heemschut. Deze bond heeft, ter ere van zijn zestigjarig bestaan in 1971, op zich genomen de restau ratie en vernieuwing van Woudri chem een flinke stoot in de goede richting te geven. Binnen tien jaar dus zo omstreeks 1980 zal alles klaar zijn zal er voor zo'n vijf miljoen gulden gerestaureerd wor den in Woudrichem. 'Fantastisch, dat wij nu deze steun in de rug hebben gekregen. We zijn er enorm blij mee, want we zagen zelf ook wel, dat die restauraties broodnodig waren, maar we kwamen er niet aan toe. Op bescheiden schaal hebben we zelf ook wel wat gedaan, maar wanneer je met restauratie bezig bent, loopt het gelijk in de miljoe nen guldens. En dat voor een ge meente, die jaarlijks een tekort van drie k vier ton had. Het restaureren van één huis, kost al ongeveer zo'n bedrag. Behalve dat we bestaande huizen, torens en poorten gaan res taureren, gaan we ock nieuwe, volle dig aan de stijl van de rest van de binnenstad aangepaste huizen bou wen. We hebben hier in de stad op verscheidene plaatsen open plekken, waar in het verleden huizen wegge broken zijn. Van oude schilderijen en tekeningen zijn nu ontwerpen gemaakt vaor nieuwe huizen, die hier straks zullen komen te staan', zegt burgemeester Voster. Van oudsher de negende eeuw is Woudrichem een vestingstad waar heel wat gevochten is. Achter eenvolgens zijn er Nederlandse, Spaanse, Franse, Pruisische en in de periode 1940-1945 Duitse sol daten geweest. Tot 1955 is Woudri chem een vestingstad geweest met grote opslagplaatsen van kruit en munitie. In dat jaar is het als vestingstad geschrapt en pas toen mocht er buiten de wallen gebouwd worden. Daarvóór mocht dat niet, wat tot gevolg heeft dat er in de binnenstad van Woudrichem foeile lijke woningwetwoningen uit het be gin van de jaren vijftig naast de prachtige middeleeuwse woningen staan. In de bestaande restauratio- en vernieuwingplanr-eri. is ook geld uitgetrokken voor '•e- aanpassen van deze nuizen aan hun omgeving. Bekendste inwoners van Woudri chem in het verleden zijn wel ge weest de graaf Van Hoorne (die samen met de graai Van Egmond tegen de Spanjaarden gevochten Toevluchtsoord voor Jacoba van Beieren heeft) en Jacoba van Beieren met haar diverse echtgenoten, vier stuks. Voor Jacoba van Beieren was Wou drichem eigenlijk de plaats, waar ze vaak terugkwam, wanneer er weer een huwelijk was misgelopen of een strijd was verloren. Zij trok zich er terug om een beetje op adem te komen. Haar woonhuis, prachtig ge restaureerd staat er nog in de Hoogestraat. Woudrichem was in die tijd het eigendom van Jacoba van Beieren. Later verkocht zij haar be zittingen in deze streek (Woudri chem en het land van Altena) voor 90.000 gulden aan de staten van Holland. Hoofdbron van bestaan in het plaatsje is altijd de visvangst ge weest. Hiervoor lag het immers ide aal: zowel aan de Waal als aan de Maas. (De dichtregel van Tollens over het slot Loevestein: 'Waar Maas en Waal tezamen vloeit en Gorkum rijst van ver" is net zo goed van toepassing op Woudrichem, dat eigenlijk vlak naast Loeivestein ligt). Omstreeks 1900 kende Woudrichem nog zo'n vijfhonderd beroepsvissers, die voornamelijk in de Waal op zalm (vandaar de zalmen in het stadswapen), elft en steur visten. Na 1930 is vooral de Waal enorm ver vuild (het werd mui of meer, net zoals de Rijn, het hoofdriool van Europa), waardoor de vissers langza merhand allemaal wegtrokken uit Woudrichem. Op het ogenblik zijn er nog drie of vier beroepsvissers over, maar die vissen niet meer in de Waal, maar in o'e Biesbosch, in de Amer en de Maas (boven de sluis bij Andel). Zalm zit er al lang niet meer in het water. Er wordt nu voornamelijk op paling en aal ge vist. Ook wordt er «'at witvis gevan gen, die wordt gebruikt om elders in het land uit te zetten voor de sporthengelaans. Door die teruggang in de visserij is het plaatsje de laatste tientallen ja ren leeggelopen. Het kader, de mid denstanders en de jonge vakmensen trokken weg. Het stadje sliep volle dig in, verkrotte en verarmde. Monu mentale panden raakten leeg en kwamen in verval. Pas in de vijfti ger, maar vooral in de zestiger jaren is hier iets ten goede in veranderd. Burgemeester Voster legt aan de hand van een pyruinide, die de op bouw van de bevolking in zijn stad moet weergeven, uit, hoe het te verklaren is, dat Woudrichem zo'n lange tijd een d»d stadje is ge weerd. Een normale plaats heeft een bevolkingsopbouw, die bestaat uit een onderlaag van 75 pet., een mid denlaag van 20 pet. en een toplaag van 5 pet. Woudrichem niet, daar hadden we in 1963 een onderlaag van 95 pet., een middenlaag van 2 pet. en een toplaag van 3 pet. En juist dat ontbreken van die midden laag is catastrofaal voor het bestaan van een gemeente. In deze laag zitten de mensen, die het vereni gingsleven en het kerkelijk leven op de been houden, die dingen organi seren, acties op touw zetten enz. Op het ogenblik is er gelukkig weer wat verandering in die bevol kingssamenstelling gekomen. Nu is er een onderlaag van 85 pet, een middenlaag van 12 pet en een top laag van 3 pet Het gaat de goede kant weer op', zegt hij. Een belangrijk punt voor 'n plaats is de in de buurt aanwezige werkge legenheid. Woudrichem beschikt eigenlijk maar over één bedrijf (montagebouw), waai 140 mensen werken. Verder wordt er veel gepen deld naar Rotterdam (het Botlekge- bied en de Europoort) en in Gor kum, Werkendam en Gie6sen ge werkt 'Vroeger daahten Wc allemaal, dat elk plaatsje, ook al was het klein, minstens een eigen industriegebied moest hebben. Daar zijn we nu, gelukkig zou ik zeggen, wat vanaf. Hier concentreren we de werkgele genheid op streekniveau in Werken dam en Giessen. Dat is voor de mensen heel best te bereizen. Wij in Woudrichem zoeken het nu vooral in de recreatiemogelijkheden van onze plaats,. We hebben hier een aardige jachthaven, waar heel wat schepen kunnen liggen. Verder ko men hier natuurlijk ook nogal wat toeristen om het plaatsje te bezichti gen en het slot Loevestein te bezoe ken. Het is altijd leuk om hier mensen te krijgen, maar laatst, na de VARA-serie over Waaldrecht, die in Gorkum en omstreken was opge nomen, kregen we hier erg veel bezoekers. Dan merk je toch dat ons stadje met z*n smalle straatjes daar eigenlijk niet op berekend is. Echt massatoerisme zouden we hier niet kunnen hebben', vertelt burgemees ter Voster, jarenlang de enige PvdA- burgemeester in Noord-Brabant. Als PvdA-er is hij toch burgemees ter geworden van de nieuwe grote gemeente Woudrichem, waar ook een puur calvinistisch plaatsje als Andel onder hoort Deze plaatsjes hadden vroeger een AR-burgemees- ter. 'Het gaat uitstekend hoor, maar ze hebben natuurlijk ook wel een kerkelijke PvdA-gekozen: ik ben zelf hervormd. Anders zou je te ver van de mensen af staan. In die nieuwe gemeente Woudrichem was eigenlijk alleen net oude Woudri chem, waarvan ik dus burgemeester was, een 'rood' plaatsje. De rest was en is allemaal confessioneel. Er is hier een assortiment aan kerken en politiek, waar je van schrikt. Hier geen polarisatie, maar juist een toe neming van het aartal partijen in de raad. Op het ogenblik zitten er vier partijen in de raad, straks in september maar liefst zes: zes CHU- 'ers, drie AR, drie PvdA, 1 WD (voor het eerst), 1 SGP (voor het eerst) en 1 Gemeentebelangen. Er zijn hier dertien kerken; ik heb ze allemaal een keer bezocht En ver der zijn er dan nog zo'n tien of twaalf evangelisatiegroepen, die in kantoren of schuurtjes vergaderen, omdat de bestaande richtingen niet streng of goed genoeg zijn. Ja, al met al, wel een gekke, maar voor mij ook erg aantrekkelijke plaats', zegt burgemeester Voster. die na afloop van het gesprek samen met zijn vrouw een nieuwe winkel moet gaan openen. 'Ja, dat soort dingen moet je hier nog doen als burge meester. Wat wil je; gratis reclame voor de zaak. Het kost alleen maar een bloemetje voor de burgemees tersvrouw. Nou ja, het hoort er bij, zullen we maar denken'. Vissers trokken weg vanwege vervuild water In 1958 kwam de restauratie van en In den gulden Engel, gereed twee van de mooiste gevels van de huizen In den Salamander (foto: mevrouw van der Geld-Koster te Arnhem).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11