Oeganda dreigt Tanzania binnen te vallen Vrijwilligers voor opgravingen in Israël gezocht Plundering tijdens politie- staking Tberime EG-ministers praten over vleesberg Amin beschuldigt Nyerere van complot Koffiebar brandt uit, meisje gered Billiton begint bauxiet-project in Suriname VAN TWIST-OPEL PRESERVEERDER Zandwinning: Brabants knelpunt Minister in ziekenhuis na dood Peronist Verkeersdoden Europese problemen centraal bij bezoek Franse minister Wild bespieden op de Veluwe Autogordels Tips voor trips in Utrecht Oppassen met tanken in Italië Zorg voor goede reisapotheek Autotour over de Veluwe Nieuwe fietsroute voor Drente Twaalf tips om op reis buikloop te voorkomen TROOT/KWAiRTET MAiANIDiAG 15 JULI 1974 HIYYFAl. VMI.'IHITKMVM> T8/K8 BALTIMORE De stakende gemeen tepolitie van Baltimore in de Ameri kaanse staat Maryland heeft gisteren een gerechtelijk bevel weer aan het werk te igaan, naast zich neergelegd. Haar bond kan nu met 35.000 dollar per dag beboet worden en zijn voor zitter kan worden opgepikt voor hech tenis. De agenten legden hun werk er vier dagen geleden bij neer in het kader van een zich uitbreidende stakingsac tie van gemeentepersoneel van Balti more. De politiestaking had plunde ringen door gebrek aan surveillance (zie foto) en een mislukte gevangenisopstand tot gevolg. BRUSSEL De Europese landbouw ministers gaan vandaag proberen de vleesberg in de Gemeenschap 'af te graven'. EG-commissaris Lardinois wil steun gewen aan boeren die bereid zijn hun dieren niet voor de winter te slachten maar pas in het voorjaar. Dat bete kent dat het vleesaanbod tegen het eind van dit jaar geringer is, maar voor de boeren houdt het extra voe der- en brandstofkosten in. Om daarin tegemoet te komen wil Lardinois hen een eenmalige premie van hon derd rekeneenheden (oude dollars van 3,62) geven voor ieder dier dat nog niet naar de slachtbank wordt geleid. Ook zullen de EG-minister praten over voorstellen om goedkoop vlees ter beschikking te stellen aan bejaar den en vriesvoorraden vlees te verko pen aan ziekenhuizen en andere in stellingen. De Europese landbouworganisaties hebben aan commissaris Lardinois di recte steun voor boeren gevraagd die op het ogenblik vanwege de lage con sumenten prijzen voor hun vlees min der krijgen dan de EG-garantieprijs. De Engelse minister van landbouw Fred Peart is hiervan een groot voor stander, maar EG-commissaris Lardi nois heeft het plan niet opgenomen in zijn pakket voorstellen aan de ministerraad. Succes Koerden ANKARA (AFP) De Koerdische opstandelingen hebben een Iraakse waterkrachtcentrale opgeblazen in Chamcamal, zo meldt het radiostation 'Stem van Koerdistan'. Daarbij zouden vijf Iraakse bewakers van de centrale zijn gedood. De radio meldt ook suc cessen voor de Koerden op andere fronten. NAIROBI (AP. Reuter) President Idi Amin van Oeganda heeft gedreigd zijn buurland Tanzania binnen te rukken en een aantal plaatsen te bezetten. In een telegram aan generaal Siad Barre, pre sident van Somalië en fungerend voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft Amin volgens radio-Nairobi presi dent Julius Nyerere van Tanzania en president Kenneth Kaunda van Zambia ervan beschuldigd dat zij steun verlenen aan invasieplannen van de vroegere president van Oeganda, Milton Obote. Amin zegt dat het niet in zijn bedoe ling ligt verdeeldheid in de Oae te zaaien, maar dat Oeganda als zelfstan dige staat het recht heeft zich te verdedigen. 'Als Obote en zijn aan hangers hun plannen voor een invasie in Oeganda uitvoeren zal ik hen van antwoord dienen en diep in Tanzania doordringen en die gebieden bezetten waar de tegenstanders van het Oegan- dese bewind zich gevestigd hebben', aldus Amin. 'Als ik gedwongen zal worden tot deze actie over te gaan, zal ik geen enkele bemiddeling accepteren, van welke zijde deze ook mocht komen. Ik wil niet zoals in 1972 is gebeurd dat Oeganda weer een slagveld wordt. President Nyere dient te weten dat ik niet zo zwak ben als twee jaar gele den en dat als hij ons land mocht binnenvallen ik het slagveld naar zijn eigen land zal overbrengèn, zo zegt de Oegandese president in zijn telegram aan de OAE. Oud-presddent Milton Obote ■woont sinds zijn afzetting in 1971 in Tanza nia. Vorige week werd hij bij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Tanzani- aanse eenheidspartij Obote als een staatshoofd ontvangen. De officiële Oe gandese delegatie werd daarentegen volkomen genegeerd. Tanzania heeft de beschuldigingen van Amin tegengesproken. In een re- Van een verslaggever. DEIN HAAG Eer. koffiebar aan de Zoutkeetsingel in Den Haag is gister avond uitgebrand. De brandweer slaag de er bijtijds in een anderhalf jaar oud meisje in veiligheid te brengen dat zich op de tweede verdieping van het brandende pand bevond. De scha de aan de koffiebar, inclusief inboe del, wordt op 40.000 geschat. De brandweer was het vuur binnen het kwartier meester. De eigenaar van de koffiebar, de heer J. J. Knijnenburg, was op het moment dat de brand uit brak afwezig. De recherche stelt een onderzoek in naar de oorzaak. ger in gsverkl aring werd meegedeeld dat Tanzania zich strikt aan het ak koord van Mogadisjoe houdt en niet van plan is Oeganda aan te vallen. De overeenkomst van Mogadisjoe werd in 1972 door de twee partijen onderte kend ter normalisering van de betrek kingen na de mislukte inval in Oegan da van aanhangers van de afgezette president Obote. De regering van Tan zania heeft gewaarschuwd dat zij, als de jongste beschuldigingen de basis moeten vormen voor een aanval op Tanzania, gerechtigd is alle noodzake lijke stappen te nemen voor de verde diging van het land. DEN HAAG Billiton, een werk maatschappij van de Koninklijke Shellgroep, en de Canadese Alcan Aluminium gaan een gezamenlijk pro ject in Suriname ter hand nemen voor de productie van gecalcineerde bauxiet Gecalcineerde bauxiet is de grondstof voor de vervaardiging van vuurvaste steen, die o.a. wordt gebruikt voor bekleding van ovens. De onderhande lingen over het project met de Suri naamse regering zijn onlangs met suc ces afgerond. Met de bouw van een fabriek, die een capaciteit zal hebben van 150.000 ton per jaar, is inmiddels begonnen. De partners verwachten dat de produktie begin 1976 zal beginnen. Het project zal, inclusief het werkkapitaal, een investering van ongeveer 15 min dol lar (bijna 40 min) vergen. Het project zal worden uitgevoerd door een nieuw opgerichte maatschap pij. Alcan Billiton Suriname NV (ABS), waarin Alcan en Billiton aan vankelijk ieder voor 50 pet zullen participeren. De Surinaamse regering heeft het recht om tot een derde in de nieuwe maatschappij deel te ne men, aldus Billiton. In onze modern geoutilleerde autoplaatwerkerij en spuiterij vragen wij voor spoedige indiensttreding voor het tectyleren van nieuwe automobielen. Bezit van het rijbewijs vereist Leeftijd: tot ca. 30 jaar. Wij bieden U: goed salaris, goede sociale voorzieningen. Sollicitaties te richten aan B.V. v/h Fa. Willem van Twist, Burg. de Raadtsingel 61, Dordrecht, tel. 32155. DEN BOSCH 'Zand een brandend probleem', is de titel van een rapport, uitgebracht door een speciaal voor deze zaak in het leven geroepen werk groep in de provincie Noord-Brabant De werkgroep, bestaande uit afgevaar digden van de provinciale planologi sche dienst, de provinciale griffie en de provinciale waterstaat, heeft dit tussentijdse rapport uitgebracht om de Statenleden van htm werkzaamhe den op de hoogte te stellen. Duidelijk komt in dit rapport naar voren dat de zandwinning in Noord- Brabant een penibele zaak aan het worden is. Alleen als er centrale zandwinplaatsen zullen kunnen wor den gevormd, zal het mogelijk zijn voer de toekomst de zandwinning in Noord-Brabant in goede banen te lei den. Maar het rapport stelt dat daar heel wat voor zal moeten gebeuren. Gedacht wordt aan aankoop van terreinen, ont eigeningsprocedures. samengaan van provincie, gemeente en particulieren in belangengroeperingen. Voor wat betreft de exploitatie van de zandwinplaatsen wordt gedacht aan openbare inschrijving van gegadigden, uitgeven van concessies, waarbij het rapport echter duidelijk waarschuwt dat monopolieposities moeten worden voorkomen. De zandprijs zal gevormd moeten wor den onder druk van een veelheid van prijsopdrijvende kosten, zoals onder zoek van de vindplaats, geologisch onderzoek, transportafstanden, metho den van winning. De provincie zal dan ook bereid dienen te zijn om gelden ter beschikking te stellen om mettertijd centrale winplaatsen te kunnen financieren. BUENOS AIRES (Reuter) De Ar gentijnse minister van arbeid Ricardo Otero is zondag met hartmoeilijkhe- den in een ziekenhuis opgenomen. Zaterdag was hij ingestort bij een bezoek aan het doodsbed van Adelino Romero, vorige week benoemd tot voorzitter van de Confederacion Gene ral de Trabajo, 's lands invloedrijkste vakbondsfederatie. De 51 jaar gewor den Romero overleed plotseling. Zijn twee onmiddellijke voorgangers, Jose Alonso en Jose Rucci, kwamen in 1970 en september 1973 plotseling op gewelddadige wijze om het leven. De 52-jarige minister Otero is in de hart- bewakingskliniek van een ziekenhuis opgenomen. Het stoffelijk overschot van Romero werd zondag bezocht door president Isalbéiita Peron, nog in de rouw voor de dood van haar man Juan Domingo Peron twee weken ge leden. ECHT De 34-jarige W. J. Konings uit Venlo is gistermiddag in Konings- bos bij Echt om het leven gekomen toen hij met zijn auto op de linker weghelft kwam en frontaal op een tegenligger botste. ROSMALEN Bij een autobotsing is zaterdagavond in Rosmalen de 18-jari- ge mevrouw M. Nederkoren-Gruythuy- zen uit Oss oan het leven gekomen. Ze had op een kruispunt een andere auto geen voorrang gegeven. WESTWOUD Doordat hij met het stuur van zijn bromfiets verward raakte in dat van een andere brom fiets is in de nacht van zaterdag op zondag in Westwoud de 21-jarige K. Kuin over de kop geslagen. Hij was op slag dood. HEEZE De 66-jarige C. Dorgelo uit Leende is zaterdagin Heeze dode lijk verongelukt toen hij met zijn auto tegen een boom reed. LJSSELMUIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is de 17-jarige J. van Enk uit Genemuiden in IJ6sel- rauiden met zijn bromfiets tegen een dwars over de weg staande vrachtwa gencombinatie gereden. Hij was op slag dood. Doodstraf in Chili SANTIAGO (AFP) Blijkens een decreet in de Chileense staatscourant is een gevangenisstraf van tenminste 35 jaar of maximaal de doodstraf gesteld op 'terreurdaden'. De dood straf zal met name worden gegeven voor plegers van aanslagen op politie ke persoonlijkheden. Minister Sauvagnargues: kort be zoek aan Nederland. Van een verslaggever DEN HAAG/PARIJS Net terug uit Moskou komt de Franse minister van buitenlandse zaken Jean Sauvagnargu es morgen voor een kort bezoek naar Nederland. Een kort bezoek, want met een lunch meegeteld, zijn er vier uur uitgetrokken wor besprekingen met zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. Max van der Stoel. Grote problemen in de betrekkingen tussen Nederland en Frankrijk zijn er niet of het zou de vervuiling van de Rijn, of het Franse onderwijs op de Nederlandse scholen moeten zijn. Wel zullen, zo maakte het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag be kend, de Franse kernproeven in de stille oceaan worden aangeroerd. Ne derland is een tegenstander van kern proeven, of deze nu boven of onder de grond worden genomen. Minister Sauvagnargues zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan de Sowjet-Unie en van wat de Russen denken over de conferentie over Eu ropese veiligheid en samenwerking en over de toestand in het Midden-Oos ten aan de vooravond van de Euro pees-Arabische besprekingen in Parijs. Ook zal hij naar men aanneemt ver slag uitbrengen van de Frans-Duitse topontmoeting die op 8 en 9 juli in Bonn plaatsvond Frankrijk bekleedt op het ogenblik het voorzitterschap van de ministerraad van de negen en minister Sauvagnargues zal ongetwij feld aan de Nederlandse bewindsman uiteenzetten, wat Frankrijk tijdens dit voorzitterschap wil bereiken en hoe Frankrijk een nieuwe impuls wil ge ven aan de Europese Gemeenschappen. In Haagse diplomatieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht dat Neder land zal worden gepolst over een Europese topconferentie van staats hoofden en regeringsleiders. Niet uit gesloten is dat deze tegen het einde van het jaar in Parijs zal worden gehouden, na de verkiezingen die in het najaar in Engeland worden ver wacht. door Dick Ringlever Israël biedt deze zomer even als vorige jaren voor vrijwil ligers van 18 tot 35 jaar weer de mogelijkheid tegen een ge ringe vergoeding deel te nemen aan archeologische opgravingen. Daarvoor zijn op het ogenblik een dozijn plaatsen beschikbaar (onder meer bij de Klaagmuur in Jeruzalem, waar men overi gens het hele jaar door kan gra ven). Bij de meeste opgravingen is daar mee voor huisvesting en maaltijden een bedrag gemoeid van 5 dollar per dag. In Tiberias (Romeinse tijd) zijn de kosten slechts 20 dollar voor twee weken. De reis is voor eigen rekening. Voor werkende jongeren tot en met 25 jaar en voor studenten tot en met 30 jaar kost een retour Tel Aviv 634 gulden, voor ouderen ligt dit tarief iets hoger. Al naar gelang men een vrije groepsreis kiest of een individuele Ité boekt variëren de prijzen van 850 tot 1050 gulden. De minimum-periode is twee weken. Op sommige plaatsen kunnen goed gebleken hulpkrachten hun werktijd verlengen en dan verder gratis kost en inwoning (meestal in een kib boets of een jeugdherberg) krijgen. Enige voorwaarde cm mee te doen ls dat men bereid is hard te werken en gezond is. Naast deze mogelijkheden om indivi dueel aan de opgravingen deel te nemen, kan men ook boeken voor een 'all-in'-reis. De prijs hiervan ligt tussen de 800 en 900 gulden voor drie weken: daar zit in de reis en het verblijf voor twee weken; de derde week, die men ter beschikking krijgt om uit te rusten, moet zelf betaald worden. Inlichtingen ver strekt het Israëlisch Nationaal Ver keersbureau in Amsterdam (Heren gracht 422, tel. 020-249642). Tot eind augustus valt op elke dins dag- en donderdagavond bij Ede wild te bespieden; vanaf de wildkan- sel in het 450 ha grote natuurgebied de Hindekamp. De wildkansel biedt plaats aan veertig personen. Wil men aan zo'n excursie deelnemen, dan kan geboekt worden bij de streek-VW Zuidwest Veluwe in Ede (08380-14444). De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder (korting voor kinderen). De excursies staan onder deskundige leiding, die als voorwaarden voor deelneming stelt dat men zich rustig gedraagt, geen radio meeneemt, geen opvallende kleding draagt. Aanbevolen wordt een verrekijker mee te nemen. Uiterlijk om kwart over zes dient men op het verzamelpunt aanwezig te zijn. Over de verplichting in Frankrijk autogordels te gebruiken (op het niet nakomen daarvan staat een be keuring) blijken nogal wat misver standen te bestaan. Aanvankelijk werd meegedeeld dat deze verplich ting geldt voor alle auto's die na 1 april 1970 op de weg zijn gekomen. De Franse ANWB heeft dit nu na der gepreciseerd; die datum geldt alleen de Franse auto's. Voor auto's uit Nederland wordt 1 januari 1971 aangehouden, de datum, waarop de aanwezigheid van gordels door de overheid verplicht werd gesteld. Heeft men echter een oudere auto waarin de gordels wel zijn aange bracht, dan dient men die ook te gébruiken. Voor hen, die vakantie gaan vieren (of er eens een weekend naar toe willen) in het gebied van de Utreahtse heuvelrug, de Kromme Rijn en Lek; de streek-VW in Zeist 03404-12174) heeft een uitstekend magazine met tips voor trips laten verschijnen. Behalve routes geeft de brochure (voor een gulden te koop) ook een opsomming van gelegenhe den, waar men lekker eet, de voor naamste bezienswaardigheden en de recreatiebedrijven. Wie met de auto naar Italië gaat, moet weten dat de benzinestations daar vaak twee soorten service ver lenen. Voor de benzine moet worden betaald, maar veelal ook voor ver leende service. Het schoonmaken van de voorruit kan bijvoorbeeld 100 Lire kosten, bandenspanning controleren 200 lire. Automobilisten wordt aangeraden zelf uit te maken welke service wordt verleend; an ders kan de service-rekening gauw oplopen tot 500 lire.' 'SP ÉÉaJ - - Sé!® E - Opgravingen bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Als u de vakantie neg te goed hebt en bij eventualiteiten niet direct bij anderen te rade wilt gaan, zorg dan in ieder geval een reisapotheek in de koffer te hebben. Enkele sug gesties voor de vulling ervan: pijn stillers (voor de kinderen sinaspril)' een middeltje tegen diarree, verband middelen (pleisters, zwachtels, ste riele gaasjes), tabletten tegen wa genziekte, jodium, waterontsmettings- tabletten, citrone olie, zonnebrand olie, schaar, pincet en als u die gebruikt de door de huisarts voorgeschreven medicijnen. Gebruik vooral geen oude medicijnen. De Veluwe mag'dan een van Neder lands drukst bezochte vakantiegebie- den zijn, lang niet iedereen, die er een vakantie doorbracht blijkt de streek te kennen, zo ervaren de VW's. Daarom hebben, de VW- directeuren van Ede, Nunspeet, en Epe een zg. ENE-autotoer opgezet, die de toerist die op ontdekkings tocht wil, langs de meest markante punten voert. Aan de route (verpakt in een map, die voor 4.95 gulden bij de VWs in genoemde plaatsen te koop is) is tevens een puzzel ver bonden met vragen over beziens waardigheden, die men op het 150 km lange traject tegenkomt. Worden de vragen goed beantwoord dan krijgt men na terugkomst een ENE- tegel cadeau. In samenwerking met de stichting Het Drentse Fietspad, de ANWB en de Heidemaatschappij heeft de pro vinciale VW Drente zestien nieuwt fietsroutes in de provincie uitgezet. Steeds zijn vijf routes gebundeld in.e] één mapje, dat voor een rijksdaalder bij de Drentse WV's en de ANWB- bijkantoren te koop is. Losse routes zijn desgewenst bij te voegen. Verder is uitgekomen een vijfdaagse trektocht op de fiets door Drente. De tocht gaat van Assen naar Dwin- geloo, Westerbork, Odoorn en Zuid laren weer terug naar de provincie hoofdstad. Het is mogelijk de tocht te maken langs de campings of, buiten het hoogseizoen, langs hotels. De adres sen hebben de VW's, evenals trou wens de adressen waar fietsen te huur zijn. door Dick Ringlever Houdt tijdens uw vakantie in zuidelijke landen de salmonella bacterie ver van uw bord en buiten tent of hotelkamer. Het kan u wellicht, een paar dagen (of langer) hinderlijke buikloop be sparen. De beste kans dat ongemak te ontlo pen, biedt de strikte opvolging van adviezen van het voorlichtingsbu reau voor de voeding in Den Haag. Een paar ervan: was na gebruik van toilet, voor u gaat koken en voor u gaat eten, uw handen met desinfecterende zeep, was keukengerei af in heet sop en spoel het niet in pompwater of een beekje. gebruik schone handdoeken, laat vuile niet slingeren maar was ze gelijk, zorg dat het voedsel tegen vlie gen beschermd is, wees voorzichtig met drinkwa ter, gebruik het liefst mineraalwater eet geen onverpakt ijs, dat in een karretje langs de weg verkocht wordt Verpakt ijs of schepijs een schone drukbezochte winkel le veren meestal geen bezwaar op. Was groenten en fruit bij voor n keur in gekookt water, uw eten is betrouwbaar als i het snel aan de kook brengt en hetfj'S( een kwartier laat doorkoken, eet bij warm weer nooit raui (tartaar) of half rauw vlees of ram schelpdieren, kook op warme dagen de mell rig 's avonds door. Dat geldt zowel vooi ele losse melk als voor fles6enmelk uil er? een aangebroken fles, t irt bewaar etensresten koel; kam ina peert u en heeft u geen koelkast^ gooi de resten dan weg, neem geen vacuum verpa vlees of vleeswaren mee op reis; verpakking verlengt de houdbaa heid nauwelijks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8