dag, maandag Wat is er gebeurd met Gerard Cox? Wie is dat kind? Uw probleem ook het onze Cynische cabaretier: 'Ik kan ook lief zijn Een nieuwe beauty farm Vraag: Ik moet een nieuw gebit heb ben. Wat denkt u over de In een dag klaar gebitten? Antwoord: U schrijft niet, of u al een volledig kunstgebit draagt, dan wel dat er nog iets getrokken moet wor den. In beide gevallen moet u het hebben van de vakman, dus de tand arts. Wij raden u aan het julinum- mer van de Consumentengids, waarin verschillende voor u belangrijke arti kelen voorkomen, grondig te lezen. Aanvulling: Een lezeres schrijft ons over haar vruchtdragende Stepha- notis: De vrucht werd afgeplukt en in een raamkozijn neergelegd. Na korte tijd barstte hij open en kwamen plui zige zaadjes te voorschijn. Deze zaad jes groeiden onder een plastic kapje op aarde tot ongeveer 10 centimeter hoogte en werden uitgezet Sommige plantjes staan al in bloei. Vraag: Graag zou ik mijn bezittingen na mijn dood achterlaten aan de dochter, die mij na de dood van mijn vrouw heeft verzorgd. De andere ze ven kinderen zijn getrouwd en heb ben eigen huizen en middelen en zullen dat heus wel goed vinden. Mag het met onderling goedvinden? Antwoord: Wij raden u aan, daar het gaat om onroerend goed en een on verdeelde boedel, na het overlijden van uw vrouw, met een notaris deze zaak te regelen en testamentair vast te laten leggen, op de manier die voor uw dochter de gunstigste is. Waar u schrijft, dat uw dochter nooit enig salaris heeft ontvangen, omdat ze toch alles wel zó kan krijgen', menen we dat wat uw" eigendom betreft de moeilijkheden niet zo groot zullen zijn. Wat echter het niet uitgekeerde moederlijk erfdeel betreft, hebben uw Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. andere kinderen ook nog wel een vinger in de pap. Vraag: Met mijn man heb ik vroeger samen een testament laten opmaken. Nu zijn de omstandigheden anders en ik wil er van af. Kan dat zo maar? Als ik naar een andere plaats verhuis, moet ik dan een andere notaris heb ben? Antwoord: Uw testament is geregi streerd. U heeft een afschrift, maar ten allen tijden is het mogelijk een testament te herroepen of te doen TftOlFÏ'/iKXARTET MAiAMMG 15 JULI 1974 BMNBNLAiNID dertig keer derland en 1961, '64 en '65 en kampioen, viermaal van het jaar en sportman nummer één', dient nog vermeld dat ook Ridder in de Oranje Nassau is. veranderen. Dit kan men echter niet op eigen houtje doen. Is de nieuwe woonplaats vlak bij de oude, dan zou er niet zoveel veranderen, maar acten moeten altijd gepasseerd worden in de plaats van inwoning. Elke andere notaris kan u bijstaan in het herroe pen of veranderen van uw testament. Vraag: Betreffende door torretjes aan getaste bonen. Antwoord: Kort geleden plaatsen we een vraag en antwoord omtrent de zo gevreesde Maxicaanse bonenkever. Aangetaste bonen verbranden. Wend u zich tot de plantenziektekundige dienst in Wageningen. Vraag: Wij wonen in een rustige ouderwetse straat. Nu heeft een der bewoners zijn huis opgesplitst in ap partementen. waardoor het karakter van ons straatje vel erg benadeeld wordt: rijen fietsen voor het huis, zodat het trottoir vol staat, veel la waai 'savonds laat en ook de naburi ge huizen hebben veel last van het lawaai. Kan dat zonder dat wij er in gekend zijn? Antwoord: Als de eigenaar, met goed keuring van de gemeente zijn perceel, zo heeft verbouwd en de huurders zich volgens alle regels van vestiging zich daarin ophouden, is er weinig tegen te doen. Dat vooroorlogse hui zen daar niet op berekend zijn, mer ken wij maar al te vaak, getuige de vele klachten van bewoners van he renhuizen, die verkaveld tot flatjes, maar al te vaak onbewoonbaar zijn. Het enige wat u te doen staat, is uitzoeken hoe uw muren en plafonds het beste gevrijwaard kunnen worden tegen geluidshinder. Vraag: Zou het niet goed zijn als tegenhanger van de anticonceptiepil een antisexpil in de handel te bren gen. Serieuze mensen zouden daar zeer meegeholpen worden. Men zou ze gewoon in de apotheek moeten kun nen kopen zonder recept. Antwoord: Ons inziens dienen recep ten, zeker die. te maken hebben met hormonen slechts door huisarts of specialist voorgeschreven te worden. Het is ons een raadsel, waarom men sen met moeilijkheden blijven tobben, tot ze uiteindelijk vanzelf belanden bij arts of psychiater. Eeuwenlang heeft men hulp en heul gezocht bij zware lichamelijke arbeid, allerlei soorten baden en huismiddeltjes, zelf kastijding (de lichamelijke oefening, die volgens de apostel weinig nut heeft). De huisarts van tegenwoordig weet meer van de oorzaken van ziek ten en neurosen. Hij weet wat hij moet voorschrijven in een dergelijk geval en zal desgewenst de werking van de medicijnen verklaren. Wij zijn leken. Aanvulling: Een oude lezeres heeft ons een huismiddeltje aan de hand gedaan om rotan meubelen, wiegen en Chinese matten schoon te maken: spi- naziewater. Wij kennen het niet, maar het is te proberen. Vraag: Wat zijn de regels voor het ophangen van wasgoed aan de buiten kant van balcons? Antwoord: Die van begrip, wat men een ander kan aandoen en wat men van een ander kan verdragen. Het is zo gemakkelijk tegenwoordig het was goed in een wasserette drupvrij te laten drogen en een centrifuge is niet m onbetaalbaar, als men de was t rtr wil doen, dat men de benedenbi niet hoeft lastig te vallen met ws rende lakens voor het raam. Aan1 andere kant zullen goede bu elkaar wel eens kunnen helpen.Pta een tent even uit moet hangen of gordijn gelucht. Maar overlast men niet aan doen en hoeft men te accepteren. De huiseigenaar (i.cï» w woningvereniging) kan men inschi ide len en zonodig de politie eens -pa Ken hoogte laten nemen. Met verfspuip P lijkt ons niet de methode i verstandhouding te verbeteren. Vraag: De buren hebben een dakfojn v laten aanbrengen waar vroeger slecpie een schuindak was. Nu hebben weinig privacy, want zij kunnen zes meter afstand in keuken en sli kamer kijken. Antwoord: Als de buren met toesti ,m ming van de gemeente de verbouw - tot stand brachten is er niets aan doen. De bepalingen zijn vrij strt jfg Het enige dat u kan doen is gordij tjes hangen waar het vroeger nodig was. Ii u:n Ian •li Ikt d' 'Als ik terugkijk op wat ik in tien jaar heb gezegd en ge zongenclan zie ik veel wat ik best nu zou willen herzien en alleen het feit dat de verkeerde mensen zich daar vro lijk over zouden makenweerhoudt mij ervan het te doen. Deze plaat is een rustpauze. Ik heb gezongen om-het- zingen. Hopelijk vindt u het tóch 'n leuk gehoor. Lieve groeten, Gerard Cox Achterop de langspeelplaat 'De beste van Gerard Cox' staat de ze tekst De biecht van een bekeerde cabaretier? De snelle slalom van een Heilige Huisjes Bestormer die merkt dat er niets meer te kwetsen valt? 'Nee,', vindt hij zelf. 'Ik heb een vak en dat doe ik aardig. Om de zoveel tijd komt dan mijn eigen mentaliteit wel om de hoek kijken'. Wanneer dit verhaal gedrukt staat, zwerft Gerard Cox met zijn verse vriendin zangeres Jo ke Bruys ergens in Frankrijk. Hij is geld wezen halen bij de directeur John Vis van platen maatschappij CBS, in de auto gestapt en begonnen aan een zomer die zo mooi begon in mei. Eerst heeft hij nog even een nieuw plaatje gemaakt dat dankzij Willem Duys aan een snelle beklimming van de hitparade bezig is onder de titel 'Die goeie ouwe tijd'. Erg 6jiek natuurlijk: met vakantie gaan en een hit achterlaten. Maar die Cox was toch altijd zo'n scherpe jongen? Van hem werd toch gezegd dat 'zijn bek altijd scheef staat van de sati re?' Pleegde hij met het lied 'Arme ouwe' geen majesteits schennis? En was het niet hele maal mis met zijn tekst in het Lurelei-cabaret? Jawel, klopt als een bus. Maar wat valt er van daag de dag nu nog aan te vallen? Alles mag toch zeker en er is weinig meer te kwetsen. Vandaar dat de Nederlandse Ca baretiers een stuk milder zijn geworden. Men is tegenwoordig uit op een avondje amusement. Op geestige humor, waar je om kunt lachenVandaar dat Cox zich er dan ook niet te beroerd voor voelt om in een quiz een liedje te zingen en als Willem Duys hem zou vragen in zijn programma op te treden, zal Cox heus niet met gebalde vuist vragen waar Duys de moed vandaan haalt 'Ik heb de mensen laten mer ken dat ik ook verschrikkelijk vriendelijk ben. Daarmee hoop ik te bereiken dat ais ik in de toekomst weer eens wil zeggen wat me wel en niet bevalt de mensen niet meteen de pot op moeten. Daarom krijg ik ook zo'n misselijk gevoel als ik in een kritiek moet lezen: 'van de strenge satiricus Gerard Cox uit de tijd van Lurelei vinden we op deze langspeelplaat weinig terug*. Maar dat was ook hele maal de bedoeling niet. Ik wil de alleen een andere kant van mezelf laten zien'. Inderdaad: we zijn er weer; een koekebakker kan nooit een groot schrijver worden en een satiricus kan nooit over bijen en bloemen zingen. Gerard: 'In Frankrijk zijn die zaken heel gewoon. Een filmac teur als Yves Montand is een geëngageerd man. Een commu nist. Maar hij vindt het een normale zaak om naast Louis de Funès in een film de mensen aan het lachen te maken. In Nederland zou dat een doodzon de zijn. Je wordt hier in een hoekje geduwd en het referen tiekader van je omgeving is zo beperkt dat je nooit meer iets buiten dat hokje om mag doen'. Gewoon veranderd Hij vertelt dat de tekst op de hoes van zijn plaat een poging is om duidelijk te maken dat hij niet zo verschrikkelijk veel veranderd is, maar dat een mens 'gewoon' verandert. 'Ik heb de afgelopen tien jaar nog al wat meningen ten beste gege ven, waarvan ik later dacht: is dat nu wel zo? Dat betrof voor al mijn maatschappijvisie. Ik hanteer nu eenmaal een ferme woordkeus en ben gewend om duidelijk mijn mening kenbaar te maken. Dat heet dan dat je een artiest met een standpunt bent Maar ik laat me niet door een ander aan m'n standpunten ophangen'. Maar Cox is toch een linkse jongen? Of is ie van links in eens link geworden? 'Waarom noemen ze mij nou links? Wat houdt dat nu eigen lijk in? Het staat voor in-bewe- ging-zijn, niet vastzitten. Maar dan realiseer je je op een gege ven moment hoe je vastzit in je 'links' zijn. Daarnaast is er de vrees dat je ouder wordt en dus toch je verworvenheden wilt vasthouden en daardoor recht ser wordt. Ik probeer alles te relativeren waarvan ik merk dat ik eraan vast zit. Het meest afschuwelijke is dat alles weer over gaat Dat niets duurt Je kunt wel zeggen: je moet de goede momenten nemen en niet denken aan wat daarna komt, dat is een aardige overlevings theorie, maar waar blijf je dan met je maatschappijvisie?' Het is duidelijk: Cox is niet links, niet rechts, maar gewoon een twijfelaar. Een twijfelaar Gerard: 'Natuurlijk heb dk mijn twijfels. Het is erg fijn wanneer mensen na afloop van een voor stelling naar je toe komen om te zeggen dat ze genoten heb ben. Maar pas uit de reacties van je collega's merk je of je nog op het goede spoor zit'. De trein van Gerard Cox begon in Rotterdam te rijden, en na een paar jaar zat hij duidelijk op dóód spoor, want het onder wijzerschap bleek niets voor hem. 'Ik was niet zo slecht als onderwijzer, maar ik wilde het niet meer. In feite moet ik zo nodig in het middelpunt staan en een onderwijzer heeft nu eenmaal een dienende taak. Ik heb altijd op bijzondere scholen les gegeven. Een debielenschool en later in een sociaal zwakkere buurt. Een mannetje of dertig in de klas en maar rotzooi ma ken. Het interesseerde die kin deren gewoon niet Het gaat goed zolang je met ze voetbalt, maar met lesgeven is het een gevecht op leven en dood. Ik stuurde er eens eentje de klas uit en toen ben ik van achteren op m'n kop geslagen. Terug schoppen Is dan de enige moge lijkheid-. Gezakt De directie van de toneelschool zag het niet zitten met Cox, want hij zakte voor het toela tingsexamen. Hij schreef liedjes over in de haven liiggen en van zomergras dromen en met een twintigtal van deze liederen trok Cox het land in. Als er totaal niets meer te eten was, ging hij druiven plukken. 'Ik was al erg arrogant, want ik daaht: pluk nu maar druiven, later komt er niets meer van. Dan heb je er geen tijd voor'. Een ontmoeting met pianist Jan Willen ten Broeke resulteert in het oprichten van een cabaret groep en in de provinciesteden klappen de mensen enthousiast voor het stel. Een gastoptreden in Lurelei levert hun het vol gend seizoen een vast arrange ment op en dan begint het geduvel. In de stad van Flipje in de Betuwe lopén de mensen weg uit de zaal tijdens het lied 'Arme ouwe', waarin Cox be zingt hoe een provo geen rook bom naar de koningin durft te gooien. Zoals gewoonlijk be grijpt iedereen het weer ver keerd, want het was juist zo lief voor Hare Majesteit be doeld. Maar het wordt toch ma jesteitsschennis en Gerard Cox zit uren op het bureau Leidse- plein in Amsterdam, waar de agenten liever een simpele be roving te behandelen hebben, dan zoiets juridisch als een ver meende belediging van de ko ningin. Publiciteit alom want iedereen moest het lied gehoord hebben. Dan verschijnen er ook overal interviews met Cox en steeds predikt hij tegen Griekenland, De Telegraaf en Vietnam. Op het toneel verschijnt hij met 'Ajax is dood' wat hem een fikse ruzie met de zingende tuinkabouter Willy Alberti op levert en waardoor hij op zijn geweten krijgt dat Tante Leen woedend in huilen uitbarst. Ook het lied 'Honderdduizend doden', een persiflage op '24 rozen' van T. Hermans te Maas- Theo Olof Herman Krebbers Dolf van der Linden tricht wordt hem niet in dank afgenomen. Cox weigert zo'n beetje voor elke omroep op te treden en zou het liefst een eigen omroeporganisatie oprich ten, de C.O.X. Maar ja, daar moet je leden voor hebben, en die haalde hij daarna ook niet als speler in de musical 'Promi ses, promises'. Het spektakel slaat niet aan in de grote ste den en later met Willeke Alber ti op 'het grote toneel' staan de mensen ook niet voor Cox in 'Liebelei' te dringen. Dan ontmoet hij zijn oude caba- retier-onakker Frans Halsema, met wie hij in 1968 al 'Met blijdschap geven wij kennis' speelde. Nu is het plan om 'Wat je zegt dan ben je zelf op de planken te brengen. Gerard: 'Begin 1973 zijn Frans en ik aan het schrijven ge gaan. We hadden even in ons hoofd dat we samen naar Span je moesten. Konden we rustig schrijven. Uiteraard hebben we meer met cola-rum in onze han den gezeten dan met potlood en papier. Eén regel is er geschre ven en die hebben we later nog afgekeurd ook. Maar later, bij voorbeeld in de keuken bij Frans, dan hadden we binnen het uur een liedje op papier staan'. Mooie zomer Zo ging het ook met het lied 't Is voorbij die mooie zomer'. 'We waren met vakantie in het Franse Dordogne. Daar hoorde ik 'Salut les amoureux' van Joe Dassin. Mijn zoontje heeft het toen steeds moeten afdraaien. Ik vond het een uitstekend nummer en zag er iets in. Daar voor had ik al in Zandvoort talloze malen het ding gehoord in het paviljoen waar ik vaak kwam. Het was heerlijk, daar in Frankrijk en toen bedacht ik dat het toch heel triest was dat die mooie zomer voorbij zou gaan. Nou, eo is dat liedje op de melodie van oorspronkelijk Steve Goodman ontstaan'. Muzikale duizendpoot Rogier van Otterloo moest een arrange ment maken, maar weigerde in eerste instantie omdat hij het een 'padvindersliedje' vond. De vrouw van Gerard Cox zag het ook niet zitten, evenmin platen- directeur John Vis, die met zijn vrouw Annemane Oster in het ziekenhuis lag om te herstellen van een auto-ongeluk. Cox drukte door en in de eerste week werden er 7500 exempla ren verkocht Uiteindelijk resul teerde "t Is voorbij die mooie zomer" in een gouden plaat. En 'Die goeie ouwe tijd' is ook al hard op weg naar grote cijfers. Intussen zwerft Gerard Cox door Frankrijk. Weg van 'Die goeie ouwe tijd'. Verblijf plaatsen onbekend. Voor drin gende boodschappen gelieve men de ANWB Alarmcentrale .te bellen. Een muzikale heer, dit keer. En u kunt in onze wekelijkse prijsvraag kiezen tussen: THEO OLOF, meesterviolist en voorvechter van een klassiek radiostation (hoe staat hei daar eigenlijk mee?). Nummer twee is HERMAN KREBBERS, ook een interna tionaal violist en pedagoog en eerste concertmeester van het Concertgebouw orkest. De derde is DOLF VAN DER LINDEN, die we het allerbeste kennen van het jaarlijkse spektakel dat Eurovisie Songfestival heet. U weet het: schrijf een naam op een briefkaart, frankeer die met dertig cent en'zorg dat het kaartje voor donder dag bij ons binnen is: Trouw/Kwartet, Dag Maandag, Postbus 810, Amsterdam. Schrijf er ook bij welk boek u graag wilt hebben mocht u tot de gelukkigen behoren: kookboek, handenarbeidboek of tuinboék. Het was Peter Post en dus niet Piet Keizer of Anton Geesink. Prijswinnaars deze week zijn: mevrouw S. Voogt-van Dam, Van der Goesstraat 42, Baarn (tuinboek); mevrouw N. Vermeer, Boulevard 1945-232, Enschede (kookboek). Honselersdijk (handenarbeidboek)mevrouv) H. Vink-Boeskoel, Thorbeckelaan 2, Er zullen vast veel luisteraars van het aardige zaterdagmiddag radioprogramma 'In de Rooie Haan' zich ontzettend ergeren aan de irritante stem van Nelly Frijda, één van de presentatri ces. Nelly: 'Ik krijg vaak reac ties van mensen in de geest van: wat een vreselijk mens is dat, die Nelly Frijda. Laatst kwam ik Albert Mol tegen. Die zei: Hé, ben jij nou Nelly Frij da? Ik heb zo'n ontzettende he kel aan je. Ik luister iedere zaterdag, maar nu ik met je praat, vind ik je eigenlijk best aardig'. Ze zegt dat het komt omdat ze vaak gespannen is. 'Dan komen vooral de bovento nen naar buiten'. De prijzen van Anton Geesink Het vrouwenblad Mitno heefl ex-judoka Anton Geesink eens scherp aan de tand gevoeld. An ton is gestopt met de edele judo-sport en begeeft zich nu op worstelterrein. Anton is ge trouwd en heei't twee dochters en een zoon. Eén dochter is verpleegster en de andere ste wardess. Op de vraag welke ti tels Anton allemaal heeft, ant woordt iiij: 'ïlc ben 23 keer kampioen judo van Europa, 3 keer kampioen worstelen, wel Ze zullen er altijd blijven: beautyfarms. Er komen zelfs steeds meer bij. Nieuw is 'De Beukhof' te Wesu"* brug in de gemeente Zweeloo, tussen Beilen en Emn Een week op een tweepersoonskamer komt op 450 guit Niet meteen zeuren dat dat erg veel geld is, want kleurentelevisie is ook duur en met vakantie gaan I ook niet niks. Bovendien loopt moeder dan nog het ri ide om bekaf terug te keren, inplaats van eens lekker ui êm nisten. Er is een solarium, een sauna, er zijn masst apparaten, een vaste schoonheidsspecialiste en kaps .jlt aab Op de foto een overzicht van de behandelkamers. OviJ^ mag net zo vaak als u wilt gebruik van worden gema Wie 450 gulden tóch nog teveel geld vindt, die kan [erf beginnen met een spaarpotje te maken: iedere week tientje in doen, dan kunt u er volgend jaar een wei zonder man en kinderen tussenuit. Voor meer inlichtinfetj De Beukhof, Beautyfarm, te Wesuperbrug (gemekt Zweeloo). 0il <org De Stem van Nelly Frijda Komt Frank etfré naar Nederland De vaderlandse impresj) zijn druk in de weer om z Sinatra ook wel 'de zin opa' genoemd naar om te krijigen. Volgens 1 Story lijdt The Voice en toe aan geheugenvéi Laatst moest hij midden iifi lied stoppen omdat hij de yi den niet meer wist. Toep mand van achterin de zaal), 'Wij kunnen niet horen 1 zegt' riep Frank terug: moet je mijn platen maai) pen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6