Open dam laat ook vragen open Ombudsman voor burgerij van Deventer Kabinet: kruitfabriek mag in Muiden blijven jmmentaar lieu (1) eh°!; lieu (2) Z lieu (3) hilderijerrdiefstal flat Rotterdam De Jong geeft verwaarlozing defensie toe Nieuw Dennendal niet blij met uitspraak Den Uyl Man en jongen bij Egmond verdronken Magazijnen van warenhuis in as Club maakt insigne tegen lastige rook C:Mraf en tbr wegen® doden man Commissie stelt ook regeling inspraakrechten voor lurnalist bestolen mishandeld Man schiet op hulppostkantoor /K{ liW/KWAltix., Ait AAi.. ill.. I .4 BLNuNiENLALN'ID T3/K5 al is het goed om nooit 'hei' te •n eer men over de brug is. de singen van het kabinet-Den Uyl Dollard en Oosterschelde vormen op haar minst een aanwijzing dat tevergeefs de laatste jaren is iieerd over die wezenlijke, o zo moeilijk te kwantificeren die voor het gemak maar samengebracht onder de noe- 'milieu'. kabinet heeft zich niet laten af- kken door de moeilijkheden van afwegen van die dikwijls nog Jijpbare motieven. Er zijn op die pp er twee kostelijke precendenten lapen, waarop in de toekomst in r - gelijke gevallen steeds weer zal en worden teruggegrepen, elijke precedenten en ook wel aar maar nogmaals: dat geldt als men niet bereid is, op de of andere manier de bereikte jt bij het milieubeheer als bate lover de kosten op te voeren, ird en Oosterschelde zijn twee ie natuurgebieden, waarvan het ng zich wijder uitstrekt dan de /zen van ons land. En dat belang £jéén of twee generaties verder nog eens aanzienlijker kunnen blijken zy nu het ogeval lijkt, juii t' blijft het nog wel even opletten ofcet doen van een keuze voor een b :ndijks kanaal, bij de Dollard opmerkelijk: het kabinet kon diar op eigen kracht tot een keuze is o en, zonder inschakeling van com- hoc) is geen uitspraak an over de verdere ontwikkeling v^et noorden van het land een k die zeker e enaantal impulsen rda; tselijke bestuurders denken daar- e A bovenal aan nieuwe industrieën. ve wordt daar in het noorden hard rkt en gedacht aan het scheppen omstandigheden, die zware chemi- industrieën aanlokkelijk moeten komen. komt ons echter voor dat dergelij- industrie, als zij er eenmaal is, eens een zwaardere belasting zou rwvi ien gaan vormen voor de Dollard wat verderop de Waddenzee) dan ïu weggestreepte kanaal. doei :erdi •inge zf 1 ni ibinetsbeslissing over de Ooster- 1 :|lde is maar een deelbeslissing; op |l Jnoment uitsluitend en alleen geno omdat zonder deze deelbeslissing ichniek haar eigen weg zou zijn an en aldus een andere oplossing afdamming volgens de oorspron- ke plannen onmogelijk zou hebben lakt. kabinet heeft zich voor zijn be ng kunnen baseren op het plan- isesz, met daarin verwerkt één t sti ant, die was aangedragen door een ,„dc Delta-werken beproefde aanne- v^fscombinatie. de rest spaart de kabinetsbeslis- sfer« over de Oosterschelde nog even en geit. Er is geen uitspraak :t i:jaan over alle andere varianten op plan-Klaasesz; varianten waarvan idmu neeste 'n ^e'te neerkwamen op het meer of minder oostwaarts ■jjffiven van de dichte afsluitdam. hier geldt dus: nog even blijven tten. Er staat meer op het spel alleen veiligheid en belangen van epvaart en de specifieke voor- i.au op lekkerbekken afgestemde kan sterschelde-visserij. Toegegeven: Jj ligt met de Oosterschelde nogal v impliceerd, mede door de toezeg- '*i en die aan België zijn gedaan voor goede Schelde-Rijn verbinding, is onontkoombaar uit het oogpunt goede nabuurschap, dat België in g overleg betrokken wordt. ir een goede Schelde-Rijn verbin- Gi betekent in de eerste plaats: de o ste verbinding. En dan leert de !nc|jJ t dat die Belgische belangen zeker het oorspronkelijke plan-Klaasesz e passen zijn. jo lhaventerras in Rotterdam zijn dit coni TERDAM Uit een flat aan het ""'fkednde acht schilderijen gestolen een gezamenlijke waarde van tus- vijftig- en honderdduizend gulden. Inbrekers, die ook nog wat siera- af en 1500 aan contant geld meena- W I®. knoden tamelijk ongestoord hun gaan. De bewoners van de flat en met vakantie. In het belang van onderzoek was de politie niet be- dom bijzonderheden mee te delen de gestolen schilderijen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Dat vorige kabi net-en de investeringen bij defen sie verwaarloosd hebben, zoals in de defensienota van minister Vre- deling wordt gesteld, is volgens oud-premier P J. S. de Jong 'niet helemaal onjuist'. Maar volgens de heer De Jong, die ook staatssecretaris en minister van defensie is geweest, kon niet meer worden geïnvesteerd, omdat vorige ka binetten met een grotere inflatie te kampen hadden. De investeringen zijn vooral zo teruggelopen in een tijd 'dat de inflatie zo doorging", zei hij vrijdagavond in het televisieprogram ma Brandpunt van de KRO. De heer De Jong, die zei waardering te hebben voor wat minister Vrede- ling doet, merkte over de defensieno ta op dat daarin 'hele goeie stukken' staan. Wel zit er in die nota naar zijn mening ook een 'onwaarachtig ele ment', waarmee hij bleek te doelen op de, zoals hij ze noemde 'zebrastuk ken'., waarin iedereen zijn gelijk kan vinden. 'Men schenkt hier', zei hij, 'geen klare wijn'. In sommige gedeel ten van de defensienota worden ver beteringen afhankelijk gesteld van de komende MFBR-besprekingen. De eventuele resultaten daarvan zullen naar de mening van de heer De Jong veel langer op zich laten wachten dan minister Vredeling het doet voorko- Zeeland juicht niet over Oosterschelde Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Zeeland juicht zeker niet over de beslissing die het kabinet afgelopen vrijdag over de afsluiting van de Oosterschelde heeft genomen. Regionale milieu-, visserij-, landbouw- en water- staatsorganisaties wijzen erop dat Den Haag wel een aanwijzing heeft gegeven, maar nog geen besluit heeft genomen. Twee belangrijke vragen blijven immers onbeantwoord: Is de aanleg van een caissondam technisch haalbaar? Waar komen de twee secundaire dammen te liggen? De felste aktiegroep, Oosterschelde Open, omschrijft het principebesluit van het kabinet als 'verheugend'. Maar, zegt de heer J. Kole van de milieugroep, 'wij zien deze beslissing alleen als het einde van een voorron degevecht, dat wij op punten gewon nen heJbben. Het eigenlijke gevecht zal pas over enkele weken plaatsvin den.' Rijkswaterstaat moet zich immers nog over de technische aspecten van deze caissondam buigen, en in deze over heidsinstelling heeft de aktiegroep weinig vertrouwen. 'De jonge inge nieurs van Rijkswaterstaat zien de bouw van een dergelijke dam als een enorme uitdaging, maar de topambte naren drukken liever het oude plan door, dat in een totale afsluiting voor ziet.' Ook de plaats van de twee secundaire dammen baart de aktiegroep heel wat zorgen. Technisch is het niet uitvoer baar om de hele Oosterschelde (33.000 hectare) zout te houden. De zeearm moet daarom ingekort worden. De commissi e-Klaasesz stelde destijds voor, ten westen van Yerseke een dam te leggen en het Keeten af te sluiten. De mossel- en oestercultuur bij Yerseke zou op deze manier ge handhaafd kunnen blijven. Kwaad geld De Raad van de Waterstaat, het be langrijkste adviescollege van de rege ring inzake watenstaatszaken, geeft echter de voorkeur aan een dam bij Wemeldinge. Met een Wemeldinge- dam is de mosselcultuur ten dode opgeschreven. 'Mocht de regering over een paar weken besluiten om een dam bij Wemeldinge aan te leggen, dan is het hele caissonplan goed geld naar kwaad geld gooien', zegt de heer Kole. 'Dan blijft er nog maar zo'n klein stukje water over, dat het werkelijk de moeite niet waard is honderden miljoenen guldens extra uit te geven voor een caissondam.' De voorzitter van de Zeeuwse Vereni ging voor Visserijbelangen, de heer drs. A. L. Lockefeer, deelt deze me ning. Hij is 'gelukkig en tevreden' met het kabinetsbesluit 'Mocht het kabinet onverhoopt toch nog beshssen tot de aanleg van de Wemeldir.gedam, dan zal Zevibel weer ten strijde trek ken, want door die dam zal de visserij rond Yerseke toch nog verloren gaan.' De heer Lockefeer voegt daar aan toe 'het grootste vertrouwen te hebben in de komende beslissing van het kabi net' Wat minder vertrouwen in het kabi net heeft de voorzitter van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij, de heer J. B. Becu. 'Wij weten niet of die cais sondam technisch uitvoerbaar is. Daar moet weer op gestudeerd worden, daar moet de Rijksplanologische Com missie weer een advies over uitbren gen, daar moet het parlement weer over gaan praten. Hoe lang gaat dat allemaal duren? De veiligheid blijft Drs. A. L. Lockefeer: tevreden. voor ons voorop staan. Die veiligheid zou met de afsluiting vande Ooster schelde in 1978 bereikt worden. Het kabinet heeft dit tijdstip prijsgegeven. De caissondam zal twee tot vier jaar later gereed zijn. Dat vind ik een zware tol voor dé bewoners van deze streek.' Bezorgd Bezorgdheid spreekt ook uit de reac tie van de heer D. J. Dees, dijkgraaf van het waterschap De Brede Wate ring van Zuid-Beveland. 'Wij hebben met voldoening geconstateerd dat het kab net aan een afsluiting van de Oosterschelde vasthoudt. Wij zijn ech ter bezorgd over het tijdstip van de afsluiting. Met enige moeite kunnen wij het tijdstip van 1982 accepteren. Langer wachten is voor ons onaan vaardbaar.' De dijkgraa' is een groot voorstander van een dam bij Wemeldinge. Deze secundaire dam zal het gevaar voor stormvloeden verminderen. De cais sondam zal geen maximale veiligheid garanderen, meent de heer Dees. 'De dijken 'n ons waterschap zullen ver sterkt moeten worden. Wij rekenen er wel op dat het Rijk deze dijkverzwa ring zal financ erpn, en niet de inge landen.' Of de ca'ssondam technisch gezien gereal seerd kan worden, vormt voor alle betrokkenen in Zeeland nog een groot vraagteken. Het idee van de caissondam is afkomstig van een groep vaD zes aannemers, die zich verenigd hebben in de N.V. Dijks- bouw. Volgens de aannemersbedrijven de zes grootste die Nederland telt is de bouw van een dergelijke dam zeker mogelijk. De aannemers lanceerden hun plan nadat er van ui* waterstaatkundige kring ernstige bezwaren waren gere zen tegen het plan van de commissie- Klaasesz, dat in de aanleg van een poreuze b'okkendam "oorzag. De te genstand tegen dit plan kwam vooral van de Deltadienst van Rijkswater staat de Ra'.'1 van de Waterstaat, de wr terschappen en het provinciaal be stuur. Positief Gedeputeerde Staten van, Zeeland staan nu positief tegenover het plan voor een caissondam, dat het kabinet vrijdag als het ei van Columbus voor de nu al zes jaar spelende Ooster- schelde-kwestio zag. De Oosterschelde zoals hij er nu bijligt. En er misschien bij zal blij ven liggen. Dat zal afhangen van de beslissing die de regering over een paar weken zal nemen. Van een verslaggever UTRECHT Het bestuur van de Stichting leef- en werkgemeenschap Nieuw-Dennendal is niet erg gelukkig met de uitspraak van premier Den Uyl, vrijdagavond na het ikabinetsbe- raad, dat het kabinet met de grootste zorgvuldigheid de aanvrage van de stichting om een vergunning voor een zwakzinnigeninrichting met maxinaal 300 pupillen bekijkt, maar voorlopig eerst een advies van de Ziekenfonds raad afwacht. De heer Piet Reckman, bestuurslid van de nieuwe stichting, noemde dit 'grote flauwekul'. Volgens hem kan de minister van volksgezondheid zon der meer een vergunning geven en hoeft de Ziekenfondsraad pas daarna te adviseren over een erkenning in het kader van de AWBZ. De heer Reckman zei dat staatssecretaris Hen driks van volksgezondheid het been stijf houdt en de normale, vrij lange procedure wil volgen. Als de PvdA- ministers in het kabinet zich daarbij neerleggen, beleven zij opnieuw hun verantwoordelijkheid niet, vond hij. Van een verslaggever EGMOND Voor de kust van Eg- mond is vrijdagmiddag de 63-jarige Dirk Olthuizen uit Rotterdam bij het zwemmen verdronken. Zijn stoffelijk overschot is enkele uren later op het strand aangespoeld. Aangenomen wordt, dat ook de 9-jarige Cor van der Foort uit Renswoude is omgeko men. Zoekacties van de Egmondse reddingsbrigade hebben althans niets opgeleverd. Op het strand van Egmond was de rode bal gehesen ten teken, dat de zee zeer gevaarlijk was. Van een verslaggever APELDOORN De magazijnen van het warenhuis Miltenbijrg in het cen trum van Aprldoorn zijn gistermor gen vrijwel uitgebrand. De oorzaak moet worden gezocht in kortsluiting. De eigenaar is tegen brandschade ver zekerd. Van een verslaggever OSS De dit voorjaar opge richte Club Actieve Nletrokers (CAN) in Oss heeft insignes ontworpen, waarmee niet-rokers kunnen laten zien dat zij roken in hun omgeving als hinderlijk ervaren. Met name allergie- en astmapatiënten kunnen hevig worden geïrriteerd door het zo genaamde passieve roken, het ongewild moeten inademen van door anderen uitgeblazen ta baksrook, aldus de CAN. Voor hen is een oranjegeel insigne ontworpen. Voor andere niet- rokers zijn er zilverkleurige in signes. De CAN hoopt, dat de insignes rokende gesprekspart ners er van zullen weerhouden om iets op te steken. DORDRECHT Conform de eis heeft de rechtbank ie Dordrecht de 43-jarige gemeente-ambtenaar mr. R. J. C. W. uit Zwijndrecht, die op 5 december van het vorig jaar te Dor drecht in razernij de man had gedood met wie zijn voormalige echtgenote relaties nad aangeknoopt, veroordeeld tot 114 jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering. Ds rechtbank volgde het rapport van de psychiatrische dienst van het ge vangeniswezen, dat, gezien de emotio nele gebondenheid van deman aan zijn vroegere vrouw, gevaar voor her haling niet uitsloot. De psychiater achtte de nian niet geheel ontoereke ningsvatbaar op het moment waarop hij zijn slachtoffer met een schroeve- draaier dodelijk had gewond. Mits veiligheid wordt vergroot Van een verslaggever DEN HAAG Mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan, wil het kabinet dek ruitfabriek Muiden Chemie b.v. op de bestaande ves tigingsplaats handhaven. Deb elangrijkste overweging daarvoor is de werkgelegenheid ter plaatse. Die zou bij verhuizing van de fabriek naar Liebenau, in West-Duitsland, ernstig worden geschaad. Zuidelijk Flevoland wordt door de regering om verschillende redenen als minder gewenste vestigingsplaats gezien. Met het kabinetsbesluit ligt ook in beginsel vast dat de kruitfabriek in Amstalvaan ter plaatse wordt gehand haafd. Een absolute voorwaarde voor een en ander is dat Muiden Chemie de veiligheidsinvesteringen uitvoert die zijn aanbevolen door de interde partementale commissie die de ver plaatsingsmogelijkheden heeft bestu deerd. Alle maatregelen moeten wor den genomen die in het belang van de interne en externe veiligheid van het bedrijf worden geëist Dat betekent onder andere dat een aantal gebouwen aan het directe pro- duktieproces moet worden onttrokken, zodat dingen die zouden kunnen ont ploffen 140 meter verder van de om gevende bebouwing komen. In geval van explosies kan daardoor een duide lijke vermindering worden verwacht van het tc verwaahten percentage glasbreuk voor de huizen 'in eerste linde'. Ook zullen verbeteringen bin nen het bedrijf de kans op ongeluk ken kleiner maken. Voordat het kabinet zijn principe beslissing nam, hebben minister Boers ma (sociale zaken) en staatsse cretaris Stemerdink (defensie) over legd met de respectieve Tweede-Ka mercommissies, met de gemeentebe sturen van Muiden en Amstelveen, met ondernemingsraad, commissaris sen en directie van Muiden Chemie bv, en met de drie industriebonden. De gemeente Muiden zag bij dat over leg geen reden om terug te komen op de raadsbesMssing die aandrong op verplaatsing van de fabriek naar min der bewoond gebied in Zuidelijk Fle voland. De ondernemingsraad lichtte het veiligheidsplan toe dat door de onderneming is opgesteld in samen werking met de Arbeidsinspectie en de Dienst van de Kwartiermeester- generaal (de opperofficier die verant woordelijk is voor de levaranties van goederen en diensten aan de krijgs macht) Commissarissen en directie wezen er op dat de investeringen ten behoeve van het veiligheidsplan onrendabel zijn. De industriebonden zeiden, de handhaving van het bedrijf in Muiden als enige mogelijkheid te zien. Bij een consequent doortrekken van de lijn die bij Muiden Chemie voor de veiligheid wordt gevormd, aldus de bonden, zouden veel meer bedrijven in hun voortbestaan worden bedreigd. dro sauf}: out enlf door Jac. Lelsz DEVENTER In de nabije toekomst krijgt de ombudsman naar verwachting een wettelijke status. Minister De Gaay Fortman zal waarschijnlijk nog dit jaar met een nota respectievelijk wetsontwerp inzake het instituut ombudsman komen. Daarop vooruitlopend, wil een door de gemeente Deventer ingestelde commissie, die de pro blematiek heeft bestudeerd, al met een dergelijke figuur van start gaan. .een verslaggever TERDAM In Rotterdam heeft dit weekeinde een merkwaardig '1 van diefstal met geweldpleging fgedaan. Zaterdagmiddag omstreeks uur kreeg de journalist L. J. van (38) twee mann enaan de deur zijn woning, namannen vielen de journalist aan deze de deur opende, mishandel- hem en dwongen hem op een te gaan zitten. Een van beide fallers hield van M. in bedwang, j. fijl de ander meubilair het huis uit en in een aut.it zeite. Tenslotte gen de beide 'bezoekers' nog wat raad kapot en verdwenen toen in auto. de M., die schaafwonden opliep bloeduitstortingen, herkende een de overvallers als een zekere De studiecommissie had niet alleen de taak te bestuderen of het juridisch mogelijk is te komen tot een gemeentelijke ombudsman, maar ook om za ken als consultatief referen dum, recht op antwoord en recht op hoorzitting te onder zoeken. Ook de figuur van de burgerraadsman werd in de studie betrokken. De gemeenteraad had zich in principe met het aanstellen van burgerraadsman en om budsman akkoord verklaard. Allerlei commissies gaan zich nu over de studie buigen, en B. en W. zullen met een pre advies bij de gemeenteraad moeten komen. De commissie wil èn een om budsman èn een burgerraads man. Ondanks het feit dat het ontbreken van een wettelijke regeling het functioneren, van een gemeentelijke ombudsman kan belemmeren verdient het aanbeveling alvast ervaring op te doen. De ombudsman mag niet in dienst van de gemeente staan maar moet volledig on afhankelijk zijn. Hij moet on der meer de klachten behande len over de werkwijze van gemeentelijke Instellingen. De burgerraadsman zal een functionaris moeten zijn die belast is met het. desgewenst verschaffen van informatie, het geven van adviezen en het verwijzen op maatschappelijk, cultureel en recreatief terrein, waardoor de burger in staat wordt gesield gebruik te ma ken van de hem ter beschik k ng staande rechten. Niet bindend De commissie hecht veel waar de aan het consultatief refe rendum in het tegenwoordige wetsbestel is een bindend re ferendum niet mogelijk omdat de uitslag volgens haar als een belangrijke bijdrage is te beschouwen voor de besluit vorming van de bestuursorga nen. Gezien het gewichtige ka rakter zou de gemeenteraad met een meerderheid van ten minste tweederde van het aan tal geldig uitgebrachte stem men dienen te besluiten tot het houden van een referen dum. Ook de burgerij zou om zo'n referendum moeten kun nen verzoeken, maar bindend kan dat niet zijn. Hel recht op antwoord en het recht op hoorzitting wil dn commissie evenals de ombuds man en het consultatieve refe rendum via een verordening geregeld zien. Het recht op antwoord houdt in dat bur gers die zich schriftelijk tot de gemeente wenden, binnen drie weken behoudens spoed eisende gevallen; antwoord krijgen. Het recht op hoorzitting is onderdeel van het totaal aan inspraakmogelijkheden van de burgerij. De meerderheid van de commissie vindt het zinvol deze vorm van inspraak in een verordening vast te leggen omdat burgers die inspraak wensen, dit dan kunnen eisen Een hoorzitting zou gehouden moeten worden als tenminste drie raadsleden of tenminste vijftig kiesgerechtigde ingeze tenen daarom vragen. Onafhankelijk Er zijn een aantal minder heidsnota's. Mr. H. Schelhaas, hoofd van de afdeling voor lichting van de provincie Overijssel, neemt een stand punt in dat het duidelijkst van dat van de meerderheid afwijkt. Hij wil eigenlijk veel verder gaan. De ombudsman dient een onafhankelijke fi guur met toereikende be voegdheden te zijn, die niet telkens moet struikelen over bestuurlijke of ambtelijke hin derpalen. Ons staatsrecht kent deze figuur niet en daarom heeft de figuur die de com missie voorstelt nagenoeg geen bevoegdheden, zegt hij: Schelhaas wil dan ook niet van ombudsman spreken. 'Het komt mij voor dat niemand gediend is met een ombuds man, die zijn materiële kracht zal moeten hebben van zijn formele z.wakte.' Het lijkt hem beter voorlopig alleen de bur gerraadsman te realiseren. Te genover de burger acht hij het een eerlijker zaak, omdat deze dan meteen weet dat de- man-in-kwestie niet alles kan. Voor de gemeente is het bo vendien voordeliger, omdat de burgerraadsman voor een groot deel uit CRM-gelden kan worden bekostigd: Beperkend Hij heeft bezwaren tegen het recht op een consultatief refe rendum en tegen het recht op hoorzitting omdat het niet op portuun is twee instrumenten uit het inspraak-arsenaal in een ook nog beperkt en beper kend juridisch jasje te steken. Beter lijkt het hem de gehele besluitvorming te laten neer leggen in een algemene regel van bestuursrecht. Wat het recht op antwoord betreft meent hij dat dit niet meer is dan een in een regel neerge legde fatsoensnorm. Mr. Schelhaas: 'Wie meent het recht op antwoord vast te moeten leggen in een juri disch corset ontkomt niet aan de noodzaak dan ook de open baarheid te steken in een slui tend juridisch gewaad. Wie daaraan behoefte heeft, zal dat doen om uitzonderingen op de vanzelfsprekendheid van die regel te maken. Het ontwerp van de commissie-Biesheuvel heeft laten zien waar men dan terecht kan komen: in een openbaarheidsstelsels, dat één en andermaal naar subjectief inzicht kan worden doorbro ken.' Van een verslaggever APELDOORN Een tot nu toe on bekende man is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks twaalf uur een hulppostkantoor in het buurtschap Wenum bij Apeldoorn binnengedrongen en heeft daarbij een schot hagel afgevuurd op de voorgevel van het huis. Omdat de beheerder van het kantoor santen met zijn vrouw en bezoek de deur van de huiskamer dichthielden gmg de man er van door in een auto. die dichtbij met twee of drie mannen erin stond te wachten. Omstreeks middernacht klopte de on bekende op de voordeur van het hulp postkantoor. Op het moment dat de beheerder de deur wilde openen werd een ruit in de voordeur ingetrapt Daarna vuurde de indringer één keer met een jachtgeweer op het raam van de woonkamer. Hij ging naar binnen en trachtte de woonkamer binnen te gaan. maar de beheerder had zich inmiddels in de kamer verschanst en hield de deur goed dicht. RITA 'Limonade bracht haast niets meer op. Ik ben nu met antiek begonnen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5