Spelling, avondstudie en recht op toelating Tien vingers Opvolger Starfighter wordt zeer grote order Even puzzelen Dagrecepi Overzicht en info's van ministerie Gesproken rtv-gids voor gehandicapten Bioscoop Vice-president VS over Watergate RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India Voor kleine ton aan sieraden gestolen TROUW/KWARTET M AAND1 VG 15 Jl"LI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV Spellingvrede bestaat niet en kan waarschijnlijk ook niet bestaan, evenmin als er duurzame vrede tus sen de staten schijnt te kunnen bestaan. Er bestond eigenlijk alleen 'vrede' op het gebied van de spelling toen iedereen nog schreef zoals het hem goed leek. Maar sinds omstreeks het einde der achttiende eeuw behoefte ontstond aan een zekere ordening zijn er heftige discussies gevoerd over de vraag wat dan de juiste spelling was. Wie die hefle discussie nog eens wil nalezen kan nu terecht in het handige boekje dat het ministerie van onder wijs over 'De spelling van de Neder landse taal' (Staatsuitgeverij, Den Haag, prijs 5,-). Het boekje bevat een overzicht van de bestaande rege lingen op het gebied van de spelling, maar laat het daar niet bij. In de laatste twee hoofdstukken over het Nederlands-Belgisch spellingoverleg wondt duidelijk dat spellingregels maar tijdelijk zijn. De discussie duurt voort en vroeg of laat zullen we toch aan een nieuwe spelling moeten gelo ven. Belgen en Nederlanders zullen er (gelukkig) nooit in slagen wetten van Meiden en Perzen te maken. De geschiedenis van de spellingstrijd overziende blijkt de actie (voorkeurs- spelldng, alette mag ook) van de Ak- siegroep Spellingvereenvaudiging 1972 maar een kleine rimpel te zijn op de altijd woelige spellingvijver. Zo onop vallend zelfs dat de hele actiegroep niet eens bij naam en toenaam ver meld wordt Barrière Toch leek het er twee jaar geleden even op alsof actiegroep van dhr. G. A. Kohnstamm succes zou hebben. Kohnstamm gebruikte hetzelfde argu ment als minister De Visser in 1918: de tijd die op school aan de spelling wordt besteed kan heel wat nuttiger gebruikt worden. Kohnstamm dacht daarbij vooral aan kinderen, die altijd moeilijkheden met de spelling zouden houden en voor wie de spelling een barrière was bij de doorstroming naar hogere onderwijsvormen. Terwille van die grote groep kinderen (en natuurlijk ook voor al die volwas senen die de vijftig pagina's met spel lingvoorschriften in het hier aange kondigde boekje niet van buiten ken nen) was vereenvoudiging van de spelling nodig. Dat hield volgens de actiegroep ondermeer in dat we zou den schrijven: wort, hont, ijeren, vrouw en giter. Hoogtepunt van de actie leek het besluit van de Nederlandse economi sche hogeschool in Rotterdam om alle uitgaande post in de nieuwe spelling te schrijven. Maar het pakte anders uit: de minister vertelaarde het besluit nietig en vrij spoedig daarna verzand de de actie. Kohnstamm en de zijnen erkenden dat him idealen toch te weinig leefden onder de mensen. Zelfs bij de leden van de vier mee werkende organisaties van leerkrach ten bleek de steun voor de actie onvoldoende. Het is jamimer dat dit alles in het historisch overzicht dat de heren G. C. Schaap en wijlen J. H. L. Mols maakten wordt afgedaan met de ver melding dat de vier betrokken onder- wijs-organiisaties in 1970 een brief aan de minister stuurden. De daaruit voortvloeiende actie van Kohnstamm blijft onvermeld. '•daJrdi Dat is des te moeilijker omdat er geen vaste regels bestaan voor deze toelating. Elk schoolbestuur is vrij zelf te bepalen wie wel en niet wordt toegelaten. Soms wordt een bepaald vakkenpakket vereist, soms wordt een minimum cijfergemiddelde gevraagd en soms ook worden helemaal geen voorwaarden gesteld (behalve dan het mavo-diploma In het algemeen is het zo dat gemeen telijke scholen wat ruimer in hun toelatingsbeleid zijn dan bijzondere scholen. In de gemeente Amsterdam wordt bijvoorbeeld iedere bezitter van een mavo-diploma zonder meer toege laten tot de vierde van de havo. Onzekerheid De info van het ministerie maakt allé mensen die ergens hun hoofd stoten duidelijk, dat de minister niet be voegd is om scholen te verplichten'tot het aannemen van leerlingen. Dat is een zaak van het bevoegd gezag. De minister heeft alleen iets te vertellen over de rijksscholen. En ook daar is het nog zo dat per school een toela tingscommissie de zaak regelt. Dat deze onzekerheid in de praktijk tot grote moeilijkheden kan leiden is wel duidelijk. Dr. Verlinden komt ook niet veel verder dan een heel algemene stelre gel: scholen moeten letten op de ge schiktheid van de leerling en mogen daaraan bepaalde eisen stellen; maar aan de andere kant 'zullen de scholen ook kansen moeten bieden aan leer lingen die minder goed waren, maar die zich soms voortreffelijk ontplooi en als ze eenmaal voldoende gemoti veerd zijn'. Mooie woorden, maar daar koop je soms weinig voer. Dr. Vertinden noemt zedf het voorbeeld van bezitters van een havo-diploma die bij het hoger beroepsonderwijs voor een dich te deur komen te staan, omdat hier bij de universiteit uitgelote studenten vóór gaan op grond van hun diploma gymnasium of atheneum. In de strijd om een beperkt aantal plaatsen blijkt het havo-diploma dan minder waard te zijn. Ook daar kan de minister niets aan doen. Al zou hij natuurlijk wel kunnen zorgen dat er genoeg scholen waren, maar dat is een ander verhaal. Eén troost voor de mensen die teleur gesteld worden cf die vroeger nooit een kans op verder leren hebben gehad. Er zijn nog avondscholen èn part-time cursussen. Wie daar meer over wil weten leze het boekje 'Avond onderwijs en part-time-opleidingen, dat ook bij de voorlichtingsdienst ver krijgbaar is. Wie na de vakantie mèt goede voornemens terug komt weet dus waar hij terecht kan. P.J.H. Van een verslaggever SCHIPHOL Zowel Frankrijk als de Verenigde Stalen zijn er nu van doordrongen dat de bestelling voor de opvolger van de Star fighter niet een order van Nederland alleen zal zijn, maar mogelijk de start van een internationaal vliegtuigprogramma voor duizend tot tweeduizend jagers. Aldus gistermorgen luitenant-generaal H. K. Stokla bij terugkomst uit Washington, waar hij met een uit vier lan den samengestelde stuurgroep de beide Amerikaanse 'finalisten' in de militaire vliegtuigwedloop had bekeken. Overleg Dat ris des te meer te betreuren nu minister Van Kemenade gezegd heeft dat hij in het overleg met zijn Belgi sche ambtgenoot in Steenokkerzeel vooral de onderwijskundige kant van de spellingvereenvoudiging wil be zien. Daar ging het Kohnstamm im mers om en dat had er dan wel bij mogen staan. Niettemin: een handig boeikje. Ik benut deze gelegenheid om nog even de aandacht te vestigen op twee andere publikaties van de voorlich tingsdienst van het ministerie van onderwijs (verkrijgbaar op het adres Nieuwe Uitleg 1, Den Haag). Aller eerst een info (zo heet dat tegen woordig) over de toelatingsmoeilijk heden bij het voortgezet onderwijs. Dit pamflet is geschreven door oud- raadadviseur dr. J. A. A. Verlinden naar aanleiding van de vele vragen die leerlingen en ouders aan de afde ling studievoorlichting van het minis terie stelden over de toelating tot scholen. Vooral mavo-leerlingen die willen doorstromen naar de vijfde klas van de havo kunnen het maar moeilijk verkroppen als ze te horen krijgen dat ze niet worden toegelaten. Militaire specialisten en ambtenaren uit Noorwegen, België, Nederland en Denemarken zoeken gezamenlijk naar de ideale opvolger van de Starfighter, die tegen het eind van de jaren zeventig aan vervanging toe is. De stuurgroep heeft de fabrieken van Northrop en General Dynamics in Californië bezocht, en heeft in Was hington de zaak besproken met de Amerikaanse minister van defensie Schlesinger en zijn staatssecretarissen Clements en McLucas. General Stokla meent dat de YF 16 van General Dynamirs en de YF 17 Cobra van Northrop van gelijkwaardige kwaliteit zijn. Als de keus op een van de Amerikaanse toestellen valt, aldus de generaal, wordt in ieder geval eerst het resultaat afgewacht van de compe titie die de Amerikaanse luchtmacht tuwsen de beide typen gaat organise ren. Mede in verband met de Europe se belangstelling zullen die proeven in versneld tempo worden gehouden. Zoals gebruikelijk bij dergelijke lever anties heeft Amerika vergaand e toe zeggingen gedaan over deelneming van de Europese vliegtuigindustrie bij ontwikkeling en bouw van de toestel len. De stuurgroep gaat in augustus nog naar Zweden waar de Saab Viggen wordt bekeken. Half september zal de aanbeveling van generaal Stokla op het bureau van minister Vredeling moeten liggen. GRAVE Er komt een gesproken radio- en tv-gids voor blinden. De vereniging die al het gesproken week blad 'De Band' uitgeeft, heeft hier voor met ingang van 1 augustus toe stemming gekregen van alle bij de NOS aangesloten omroeporganisaties. Dit was nodig omdat de auteursrech ten op de programmagegevens in het kader van het heersende omroepbestel een nauwkeurig bewaakt bezit zijn. De Band gaf al een gids uit in brailleschrift, maar volgens de vereni ging beheersen veel visueel gehandi capten dit schrift niet, terwijl het ook voor andere gehandicapten niet moge lijk is, informatie over radio- en tele visieprogramma's te krijgen zonder hulp van derden. Het nieuwe omroepblad zal hoofdzake lijk in de vorm van campact cassettes verschijnen. Het geeft telkens voor perioden van twee uur overzichten van de programma's van Hilversum 1, 2 en 3. Ook de televisieprogramma's van Nederland 1 en 2 worden ver meld. Bovendien zullen bij belangrij ke en interessante uitzendingen toe lichtingen worden gegeven. Mary Perkins Het NCRV-aanbod van zaterdag deed denken aan een geslaagde yooroorlogse bioscoopavond met een onder houdend voorprogramma en een boeiende hoofdfilm, die een poos in de gedachten bleef hangen. De televisie bewerking van Victor Hugo's 'De ellendigen' is niet alleen memorabel vanwege de bonte en spannende romantisering van een brok Franse revolutie, maar ook door de spierkracht en de geladenheid van de tekst, waarvan het literaire karakter niet storend werkte. Na zo'n film, waardoor je stevig in een bepaalde sfeer werd gehouden, zal de aandacht wel wat zijn verslapt bij de actualiteitenrubriek. Omdat de overstap van romantiek naar realiteit misschien te groot werd gevonden. Toch zaten er interessante onderwerpen in Hier en Nu. Nederlandse tuinbouwdeskundigen hebben aangetoond, dat boom gaarden door toepassing van betaal bare netten een hoger rendement opleveren. Bewezen is daarmee ook dat de massamoord op spreeuwen, een zinloze bezigheid van Belgen, niets oplost. Oud-minister Luns is door landgenoot mr. S. Patijn in Straatsburg op zijn vestje gespuugd voor zijn denigrerende houding jegens zijn moedertaal. De heer Luns neemt afstand van een volk dat hem heeft gemaakt en hem de kans heeft gegeven om groot te worden. Daar kwam de berisping zo ongeveer op neer. Onthullend met betrekking tot de wijze waarop de doorsnee- Amerikaan tegen zijn president opziet, was de reportage over het congreslid Tom Reilsback en zijn kiezers in een kleine plaats. Het gaan twijfelen aan Nixon betekent voor deze mensen het in elkaar ploffen van hun hoogste houvast. 'Het is alsof je vreselijk in de steek bent gelaten', zei één van hen. Zondagavond kon men kennis maken met dr. Jacob Bronowski en diens zeer persoonlijke visie op de culturele evolutie van de mens. Bronowski is een ongewoon veelzijdig man. Wiskundige, defensiespecialist, literatuurkriticus, bioloog, filosoof, auteur en nu ook al door en door vertrouwd met het medium televisie, waardoor hij zich als uniek presentator ontpopte. Met een team van de BBC sjouwde Bronowski drieëneenhalf jaar de wereld rond om zijn te boek gestelde denkbeelden in televisiefilm om te zetten. Rronowski's manier van vertellen heeft een bijzondere aantrekkingskracht. Hij brengt iets van zijn eigen enthousiasme voor de wetenschap over op zijn publiek, en doet dat zonder overdreven toestanden. Jonge, studerende kijkers zullen met Bronowski's explicaties weinig moeite hebben. Veel daarvan is hen al via de school vertrouwd geworden. Ouderen die vorderingen van de wetenschap wantrouwen als zij die in strijd achten met het scheppings verhaal, zullen achter sommige van Bronowski's uitspraken vraag tekens plaatsen. Bij volgende afleveringen komt er wellicht méér duidelijkheid. Gezegd kan nu reeds worden dat hij beslist geen atheïst is en in religieus opzicht zich het meest verwant voelt met Erasmus. Geïnteresseerden in kunst en hoe die te benaderen, konden aan hun trekken komen bij de door de VARA aangekochte BBC-serie 'Anders zien met John Berger'. Gen hooghartige uitleg van een ik-alleen-weet-het- mannetje, maar een sterk zichzelf relativerend man, die werkelijk andere benaderingswijzen open stelt. TON HYDRA Van een verslaggever HILVERSUM In Televizier Magazi ne vanavond spreekt vice-president Gerald Ford van Amerika over Water gate en schetst een beeld van zichzelf als mogelijke opvolger van Nixon. Verder zal staatssecretaris Stemerdink van defensie, ingaan op het verhaal in het Duitse blad 'Bild', dat hij ge dreigd zou hebben dat Nederland in 1979 de NAVO zou verlaten. In TM verder ook een uitgebreide reportage over de moord op de Japanner Suziki, die enige weken geleden in een zak uit de Amsterdamse Rapenburger gracht werd. opgevist. 72. 'Hé, kijik 'es aan, een stuk papier', zei srnidje Verholen verbaasd, toen hij het geheimzinnige gevalletje daar zo onverwachts naar beneden zag flad deren, Hij raapte het van de vloer, vouwde het open en keek er even ingespannen naar. 'Hm.gromde hij toen. 'Dat moet wel héél oud schrift zijn. Ik kan er geen steek van lezen. Nou ja, ik zal dat een andere keer wel eens beter bekijken. Ik heb daar nu geen tijd voor. want ik ga eerst lekker spoken. Wacht maar, ik zal ze hier in de burcht eens een paar onaangename verrassingen bezorgen. Als de politie in Siebenfurt me dan niet wil helpen In mijn strijd tegen de gouddieven, dan zal ik dat gevecht zelf gaan voeren. En ik verzeker de boeven, dat ik een gepast gebruik zal FERDINAND weten te maken van alle mij ten dienste staande middelen!' Zo spre kend was de smid er in geslaagd zich in het harnas te wringen. Het leek wel of het voor hem gemaakt was, zó precies paste het. Het enige, dat er aan ontbrak, was de stilte. Het roesti ge, piepende harnas maakte namelijk een verschrikkelijk leven als je je armen ophief. Toen hij het geval eenmaal goed om zijn body had zit ten, nam hij zowel de zaklantaarna als de zware strijdbijl ter hand. Nu was het moment gekomen om op te trek ken naar het kasteel via de reeds bekende weg van de luiken in de opbergnis. Vol strijdlust ging de ver momde smid ^op weg en op zijn ge zicht is duidelijk te lezen, dat hij zich verheugde in de dingen die zouden gaan komen. Hij ging zelfs zó op in zijn rol, dat hij helemaal vergat, dat hij zojuist een oud document in zij binnenzak had gestoken. En juii op het ogenblijk, dat srnidje Verhole zich opmaakte om in de gedaante v de Bloedeloze Diederic de burcht gaan bestormen, geviel het, dat ons reeds bekende wekker op 1 nachtkastje van de kleine Jodoci afliep. We hebben dat al eens eerdi kunnen zien en we weten dus, deze kleine schavuit gewoon was o en middellijk uit zijn bed te sprinj om vol ijver te beginnen aan dagtaak. Trouwens, als we het al ni eerder hebben ontdekt, dan zien nu toch wel, dat srnidje VerholAj gelijk had gehad, toen hij aannai dat de schurkachtige dwerg een oui bekende zou zijn. Het is inderdai het akelige kopje van de kleine mar, dat daar zo nors naar de1 woed ratelende wekker kijkt. d aa v et 23 Lange tijd wilde Paul zich dit niet bekennen. Hij bleef afkerig staan te genover de gedachte aan een huwe lijk. Maar hoe langer hij erover na dacht, hoe zekerder hij wist dat als hij trouwde het met Margaret zou zijn. Maar ook zij keek de kat uit de boom. Ze wenste zich niet nogmaals op de golven van haar gevoelens te laten drijven. Dat neemt niet weg, dat ze allebei in de daaropvolgende weken elke gelegenheid aangrepen elkaar te ontmoeten. Het was mei geworden, de warmste maand van alle in India, toen een brief langs de steile hellingen van de Kolamans omhoog werd gebracht, een bergketen in de omgeving van de Kolii's waar Evelyn Brand in een klein tentje haar vakantie doorbracht, de gelegenheid benuttend de omwo nende bergstammen behulpzaam te zijn en te vertellen van het evangelie. Nog nimmer had daar een zendeling een voet gezet. 'Er is niet veel veranderd,' schreef Paul. maar met de uitbundigheid van de kleine jongen die lang geleden had gerend en geklommen op de bergen van India vervolgde hij: 'Maar nu heb ik Margaret! Toen ik laatst naar Northwood ging, om daar de familie Berry te bezoeken, gingen Margaret en ik een eindje wandelen. Wij heb ben toen heel wat besproken en zijn het samen eens geworden. Ik ben nog nooit zo gelukkig geweest als toen, en dat ben rik nog steeds.' Bij het licht van haar stormlantaarn en die eenzame tent las en herlas Evelyn de brief. En zij poogde zich zijn gelaat voor te stellen, dat zij nu zeven jaar niet had gezien en een ander gezicht, met blauwe ogen, jong en vriendelijk, dat zij nog nooit had gezien. En zij pinkte een traan weg, ook al voelde zij grote dankbaarheid. Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV VII Vreemd toch, dat er zo'n vredigheid kon bestaan in een wereld, die wel razend geworden leek. In de vredige vallei van de rivier de Wye had het geronk van een vliegtuig nog iets avontuurlijks, en was het niet de aankondiging van de dood. Londen, met zijn nachten vol huiver, zijn puin, ruïnes en gewonden, leek een andere wereld, en toch was het maar een honderdvijftig kilometer verder op, In juni 1943 brachten Paul en Margaret de week na hun trouwdag door in zon en mist en regen voornamelijk regen in de prachti ge omgeving van de Wye, en in de niet minder prettige, zij het heel wat ingewikkelder, omgeving van elkaar. Zij maakten toekomstplannenAllebei waren ze inmiddels gekwalificeerd arts; ze hadden hun artsexamen juist een week daarvoor afgelegd. Zouden zij in dienst van de zending gaan? En waarheen? Maar dat besluit lag nog in een verre toekomst. Voor het ogen blik had Paul dringender problemen op te lossen. Zijn oproep voor militaire dienst zou nu wel spoedig komen. Zou hij ge plaatst kunnen worden bij de lucht macht, of zou hij als arts solliciteren hier in Engeland, wat tijdelijke vrij stelling van dienst betekende? En wat moest Margaret doen? Ook zij stond voor diezelfde keus, ergens sollicite ren als arts, of in dienst gaan. En hoe moesten ze hun financiën regelen op dit ogenblik bezaten ze niet meer dan tien shilling! Bij de bespreking van dit probleem ontdekte Margaret een van Pauls min der aangename eigenschappen. Zij hadden een eind rondgedwaald en liepen nu langs een spoorlijn, die plotseling ophield. 'Ik weet hoe we de weg naar huis kunnen afsnijden,' zei Paul. 'Kom mee! Ik zal het je laten zien.' Gehoorzaam volgde Margaret hem langs een slingerend pad, waarvan de schoonheid beter tot haar zou zijn doorgedrongen als ze ndet haar beste kleren had gedragen en als het niet was gaan regenen. Eindelijk kwamen ze bij een plek In een bocht van de rivier waar ze de keus hadden tussen twee dingen: naar de overkant zwem men of zich via een boom over het water slingeren. 'Kom op!' moedigde Paul haar aan, zonder evenwel ergens rekening mee te houden. 'Het is gemakkelijk genoeg'. En als een aap slingerde hij zich van tak tot tak over het water en hij keek maar eenmaal om, om te zien of ze hem wel volgde. Na de eerste schrik deed ze dat dan ook maar. Er bleef haar niets anders over. Ze verwachtte elk ogenblik te zullen vallen, maar het lukte haar. Het was de eerste van vele van dergelijke ervaringen als Paul een kortere weg zocht. Ze hadden alle reden de enkele dagen die zij daar in vrede en rust konden doorbrengen te genieten. Het zou pas jaren later zijn, in een ander land, dat zij een eigen huis bezaten. Paul ging als huisarts in Londen werken. Margaret assisteerde haar vader in Northwood. Slechts eens per veertien dagen waren zij in het weekeinde bijeen. Dokter Berry drong er bij Paul op aan zich te specialiseren. 'Goed,' stem de Paul In, 'ik zal het proberen.' De eerste horde die hij moest nemen betrof anatomie en fysiologie, en ge woonlijk struikelde men daar al bij. 'Als het mij lukt daardoor heen te komen,' zei Paul, 'ga ik door.' Het werk liet hem echter weinig tijd voor studie. Toen het examen naderde nam hij twee weken vrij. Een van die weken bracht hij door op de medische school, die nu in het zuiden van de hoofdstad was gevestigd, en vroeg en kele van zijn oude leraren hem wat te willen helpen. Ook zocht hij een fysi oloog op, die hem privé-lessen gaf. En ofschoon hij een hekel had aan boe kenwurmen zette hij nu alles op alles. Slechts elf van meer dan honderd kandidaten slaagden. Als door een wonder was Paul een van hen. Het stond voor hem vast dat hij nu verder moest gaan. (Wordt vervolgd) TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.25 Rep. Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Super King Size Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Alle hens 21.10 Televizier Magazine 22.00 Helen, vrouw van deze tijd NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18 45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Jonkvrouw van Avignon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Zo vader,zo zoon 20.45 Doc Elliot 21.35 Terug met muz. in uw straatje 22.25 Geestelijke liederen NOS 22.40 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Reisprogr. 10.40 Poll- tiekorps-conc. 11.25 Dok. films. 12.10 Para bel. 12.20 Akt.rubr. 12.40 Persoverz. 12.50- 13.20 Wereldspiegel. 16.15 Journaal. 16.20 Muz. progr. 17.25 Klnderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Serleprogr. 18.30 Akt. 18.45 Sandmann. 18.55 Sportprogr. 19.26 Soriepogr. 19.59 Progr.ovez. WDR: 8.55- 12.15 TV-kursussen. 9.30 Sesamstrasse. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18,15 Dok. 18.40 Akt. 19.20 Verv. dok. 19.48 Gevar. progr.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Rep., analyses en meningen. 21.00 •Serleprogr. 21.45 Dok. progr. 22.30 Journaal, komm. en weerber. 22.50 La Villeggtatura. 0.45 Jounaal. Speciaal Radio-vandaag De Duitse televisieserie over socia le werkelijkheid in Europa concen treert zich vanavond op de jongens die in militaire dienst moeten. Tot de geïnterviewde soldaten behoort ook een Nederlander; hij is lid van de WDM. De secretaris-generaal van de Navo, mr. Luns, beantwoordt vragen. Duitsl 2, 19.30 Voetbalcommentator Herman Kuip hof werkt mee aan hel NCRV-spellet- je Zo vader, zo dochter. Ned. 2, 20.20 In Duitsland wordt al enige jaren geëxperimenteerd met een vierdaagse werkweek. Over die tien uur per dag is een documentaire te zien. Duitsl. 1, 21.45 Geflankeerd door een aflevering van de Engelse marinefilm 'Alle Hens' en het vervolgverhaal 'Helen, een vrouw van deze tijd', biedt de AVRO weer haar actualiteitenshow. Ned. 1, 21.10 Het radioprogramma 'Plein Pu bliek' van de NCRV Is gewijd aan het honderdjarig bestaan van 'Pro Rege' en de militaire tehuizen van deze bond. Hilv. 2, 09.30 Henk van Ulsen draagt gedichten voor van Ida Gerhardt. et door uub Oosterhuis samengestelde pro gramma kreeg tot motto 'Smehvater uit de betgen raak mij aan'. Hilv. 2 21.15 DUITSLAND II 17.00 Journaal. 17.10 Kinderserie. 17.35 Akt. en muz. 18.25 Tekenfilm. 19.00 Journaal. 19.30 Dok. progr. 20.15 Soc. progr. 21.00 Journaal. 21.13 Barfuss durch die Holle (4). 22.40 Jour naal. BELGIE NEDERLANDS 16.00:16.30-45 Tour de France. - 18,55 Fabeltjeskr. 19.00 Heren van Btbele- bom. 19.12 Sportdok. 19.38 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Oom Vanla. 21.55.Inspraak. 22.25-22.45 Journaal. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 ochtendgljmn. Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 N 8.11 Dingen v.d dag) 9.15 (S) Licht f kork. 9.35 Waterst. 9.40 (S) Muz. luister. 11.00 Nws. 11.03 (S) Klass. kam muz. NOS. 12.00 Den Haag deze wei VPRO: 12.15 VPRO-Maandag: tussen-de-m dag-magazine. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag j - morgen dit. 13.20 (S) VPRO-Maar.dag-M AVRO: 14.45 (S) Met het oog op luistere 1 muz.progr. 15.35 (S) Biels en Co. 16.00 N 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Hits v.d. kil 16.30 (S) Mikadoo-Uit de tent gelokt 17laa: Rep. Skutjesilen 17.35 (S) Lichte gramm, 17.55 Med. 18.00 Nws. Jazz Spectrum. conc. Kerkrade. 20.00 Komt u Rep. 22.15 Voor blinden en slechtziend 22.25 Uitz. v.d. Bond zonder Naam. NO'» 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NO 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) NOS-Ja 23.55-24.00 Nws. tt HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum Lau ot mus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. GIJmn. v.d. huisvr 945 (S) Klass. kam SU muz. 9.30 (S) Plein publ. 10.30 Nws. 10 V.d. kleuters. 1100 In 't zilver 1155 1200 (S) Kllima Hawaiians Show 1221.. V( boer en tuinder 1226 Med tbv land- tulnb 1230 Nws 1241 (S) Hier en nu 1 K Mirko 1300 (S) I Pagliaccl 1420 Kern 1500 Geref mlddagdst 1530 Nws 1533 Studio 6 1630 (S) Hier en nu Pleisterplaats 1720 Overheldsvoorl I spel tot ontwhulp aan Sur 1730 Nws (S) Hier en nu NCRV 1800 (S) Bandstand 1830 - 1841 Toelicht bij het nws 1848 NCar Vocaal Ensemble met orgelbegel kl koorwerken 1000 (S) Vincent van C< (19) 1930 (S) Llterama 2000 Nws Avondoverdenk 2015 Klass gewijde 2115 (S) Voordracht van gedichten Tehol krón 2315 (S) Fluit en klavecim klass. en mod. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III e KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. Pep op drie. 11.03 (S) Drie draalt op vi 12.03 (S) Drie tussen de middag, met 1! Raden maar. TROS: 14.03 Pop-Kontakt 15.03 Pop-Kontakt II. met Hugo van Gelde Show. lnkl. nationale tlp-twintig. NOS: 18.02 Joost mag niet eten, 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S) Supercl Dreammachino. 23.02 (S) Vanavond laat Radiojournaal. 0.05 (S) Dat had je droomd. 1.02 Cees van Zijtveld. 2.02 Cent de nacht door. 5.02-7.00 Voor dag en. da u, (2.02-4.02 en 6.02 Radiojournaal.) F" Magisch kruiswoord-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. 1. luchtklepje, 2. onderwerp, 3. schroef lijn. Oplossing van vrijdag: Hor. 1. assis tent, 8. br, 9. tegel, 10. as, 12. kam, 13. Est, 15. zee, 17. eer, 19. are, 21. indo, 23. Amer, 24. na, 25. ongel, 26. ga, 27. krat, 29. keep, 31. set, 32. tra, 34. elp, 35. Ede, 37. kar, 39. L.O., 41. oraal, 43. el, 44. marmelade. Vert. 1. ar, 2. sta, 3. ïeme, 4. s.g., 5. teer, 6. els, 7. Ta, 8. bezinksel, 11. sterappel, 12. ked, 14. tam, 16. Enare, 18. elger, 20. regel, 22. oot, 23. alk, 28. Ate, 30. eer, 32. term, 33. akal, 36. dor, 38. ala, 40. om, 42 A.E., 43. Ée. Van een verslaggever. AMSTERDAM Uit een flat in Bui- tenveldert is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor ongeveer 85.000 ge stolen aan sieraden en snuisterijen. De bewoonster van de flat werd omstreeks zes uur 's ochtends wakker doorlawaai in haar woning. De dieven, die waren binnen gekomen door een ruitje in te drukken, namen de benen en zijn spoorloos. ei St Koude rijstschotel 400 gr. rijst 1 blikje tonijn 1 paprika, 4 tomaten 1 citroen olijven, peterselie mayonaise sausje van olie, azijn, peper, zout De rijst op de gewone manier droiP koken en laten afkoelen. De saui maken van olie, azijn, peper, zout wat mayonaise. De koude rijst m een gedeelte van de saus vermengt De tonijn, in reepjes gesneden pap, ka, partjes tomaat cn wat olijven mr de rest van de saus vermengen en apart bijgeven. De rijst garneren m£ radijsjes, paprikasnippers, een pij" mooie stukjes tonijn en olijven. Menutip: heldere tomatensoep, kou£; rijstschotel, warme vanillevla frambozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4