trijd Mozambique aait weer op sraël vreest lieuwe oorlog Nixon moet kiezen madurodam! Ethiopiërs melden zich hij militairen Kernproef in India mislukt Uraniumvoorraden geven Z.-Afrika machtspositie Proces tegen Ehrlichman moet verhuizen door gijzeling VS: druk op Turkije wegens opium-uitvoer Premier Tanaka benoemt opvolger voor Takea Miki Doden op feest v-van protestanten in N.-Ierland BUITENLAND T7/K9 rlimo neemt stad in RA/LISSABON (AP, Reuter, TJPI)— De jungle-oorlog in Mozambique is levigheid toegenomen en in verscheidene gebieden zijn infiltranten van Frelimo in het offensief gegaan. itelingen uit het grensdorp Mor-, tola verklaarden, dat de versterk- theden van het Portugese léger dinsdag aan voortdurende ..aan- D van de guerriilatroepen bloot Parachutisten zijn naar het be- dorp gestuurd en de blanke arte inwoners hebben de vlucht en. Het dorp ligt 295 kilometer orden van Beira en slechts 50 an de grens met Malawi. Ook uit berichten uit het gebied blijkt et Frelimo zijn operaties deze heeft geëscaleerd, flimo het in Tanzania geves front voor de bevrijding van ique heeft tijdens onder ngen met vertegenwoordigers et nieuwe bewind in Portugr aka verleden maand een voor erworpen om in de kolonie e< over de politieke toi t van het gebied te houden. o eiste dat Mozambique onm c aan zijn vertegenwo-—dig rden overgedragen. latie van de gevechten kwam verleden week Samora Machël 'der van het Frelimo, in Dar-Es- had verklaard, dat zijn troepen ■euw front zouden openen in het Zambezia, waartoe het groot- eelte van Centraal Mozambique rt. Dit gebied, het dichtstbevolk- de kolonie, heeft tot dusverre last gehad van de guerrilla- ila Pery werd gemeld, dat ten- e een Portugese soldaat was ge en een aantal andere werd ge- toen hun patrouille nabij de rlaag liep. F'rmnq Miguel Oi roemend vroeg voerde een een heid '-ebeiien ter sterkte van een kompagr.ie, een aanval uit op het versterkte dorp Muidene. Volgens of ficiële oerichten werd een kind ge dood, terwijl een aantal dorpelingen gewond werd. Ook zou een aantal vrouwen en kinderen door de guerril lastrijders zijn ontvoerd. Op de spoorlijn van Beira naar Salis bury ontspoorden gisteren op onge veer 60 km van VJa Pery een loko- motief en zes goederenwagons, toen een mijn ontplofte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Zuidafrikaansepers maakte be- ADVERTENTIE) 's Avonds branden er 46000 lampjes in L AVlY/BEIROElT (AP. Keuter, UPI) De Israëlische mi- br vaai degensie Shimon Peres heeft gewaarschuwd dat de Ara- ren een nieuwe oorlog voorbereiden. 'Mogelijk al binnen een aldus de bewindsman. Hij zei dat Israël de vredesbesprekin- niet kan beginnen zonder dat bet door de Verenigde Staten rtdurend wapens geleverd krijgt om aan de Arabische dreiging hoofd te bieden. kend dat de Tete-sworweg donderdag over een lengte van meer dan ander halve kilometer was verniefld door bomaanslagen. Deze spoorlijn verbindt Beira met de Cabora Bassa Dam aan de rivier de Zambezi. De reeeks explo sies 'vernielde de spoorlijn waar die het dichtst langs de grons met Zambia loopt. Frelimo-guerrilleros hebben vrijdag ook de Frelimovlag gehesen in de stad Morrumbula, in het noorden van Mozambique bij de Zambesi-rivier en de grens met Malawi. Ze hebben de stad drie dagen lang bestookt met raketten en automatische wapens. Het is voor het eerst in de elf jaar guerrilla dat de bevrijdingsbeweging een stad inneemt Tot dusver waren de operaties voornamelijk gericht op het platteland en kleine dorpen, ge combineerd met bliksemaanvallen op steden en garnizoensplaatsen. Veel blanke kolonisten zijn gevlucht uit Morrumbula. De Portugese autori teiten hebben een luchtbrug ingesteld om de achterblijvenden te evacueren. Van Portugese zijde kan nog steeds geen bevestiging worden verkregen van het bericht dat Portugese militai ren in Mozambique de wapens hebben neergelegd en weigeren de kazernes te verlaten om de oorlog tegen de bevrijdingsbeweging Frelimo voort te zetten. Wel wordt in de Portugese hoofdstad Lissabon steeds duidelijker dat de invloed van de militairen op de nieu we regering sterk zal worden ver groot Onder de militairen die deelna men aan ae staatsgreep van 25 april zijn er meerdere die zo snel mogelijk een einde willen aap de koloniale oorlogen die Portugal nog steeds in Afrika voert. Aan het hoofd van ao nieuwe rege ring komt een militair te staan. Het is vrijwel zeker dat dit Mario Firmino Miguel wordt een luitenant kolonel die in het vorige kabinet minister van defensie was en die onder generaal De Spinola in Portugees Guinee heeft weg van Beira naar Rhodesië in een gediend. Behalve militairen zullen ook hoofdzakelijk linkse politici in dé nieuwe, regering zitting hebben. Generaal De Spinola heeft gezegd dat de nieuwe regering' zichstrikt zal houden aan het programma dat de militaire leiders hebben opgesteld cn de weg zullen banen voor vrije ver kiezingen, volgend jaar maart.. De communisten, hebben hun steun be tuigd, aan dit, streven en hebben zich eveneenst achter de acties van. de inili- tairen gésteid om de stakingen, die overal in het land weer oplaaien te breken, in het belang van de Portuge se economie. Verwacht wordt dat de communistische leider Alvara Cunhal in de nieuwé regering opnieuw minis ter zonder portefeuille zal worden. Ook is het vrijwel zeker dat de socia listische voorman Mario Soares terug keert. Ruggegraat verzet gebroken ADDIS ABEBA (AP, AFP, UPI) Een van de machtigste mannen van Ethiopië, Ras Mesfin Seleshi, heeft zich vrijdagavond overgege ven aan de vierde legerdivisie. Zijn arrestatie is gemeld door de Ethiopische radio. Mesfin Seleshi, grootgrondbezitter en een van de naaste medewerkers van keizer Haile Selassie, stond bovenaan de lijst van 'gezochte figuren', die het leger had opgesteld. Het leger heeft eerder al 80 vooraan staande Ethiopiërs gearresteerd, die worden besohuldigd van wanbestuur, en corruptie. Mesfin Seleshi was bij de laatste zes mensen die nog op de .lijst van gezochten stonden. Het leger had gedreigd de jacht op hen te c penen en hun goederen in beslag genomen als ze zich niet voor vrijdag avond uit eigen beweging zouden aanmelden. Worku Enquo Selassie, ook bij deze laatste zes heeft zich vrijdag eveneens gemeld. Met de arrestatie van Mesfin Seleshi heeft het leger de ruggegraat van potentieel verzet tegen de machtsover name door het leger gebroken, zo menen westerse diplomaten. Hij werd in staat geacht een provinciaal leger van 50.000 man op te trommelen om de strijd met de militairen aan te binden. Hij is gouverneur geweest van de provincie Shoa. Ras Mesfin pochte onlangs nog tegen een vriend: 'Als de Italianen mij niet te pakken kunnen krijgen kan een groep officieren die net komen kijken dat zeker niet'. Mesfin Seleshi speelde een prominente rol in het verzet tegen de Italianen in de jaren dertig. Het militaire coördinatiecomité, meld de inmiddels, dat steeds meer vak bondsleiders, plaatselijke bestuurders en Kcptische geestelijken hun steun beteugen aan de beweging tegen feoda lisme en corruptie die in februari op gang is gekomen. Twee weken gele den trokken de strijdkrachten de hoofdstad Addis Abeba binnen en dwongen keizer Haile Selassie om een speciale parlementsvergadering uit te schrijven waarin het besluit werd ge nomen om via een grondwetsherzie ning evenredige vertegenwoordiging in te voeren. (ADVERTENTIE) veilig verkeerstuin madurodam! lijn drie mogelijkheden voor oor zei Peres: iet doorgaan van de Arabische iur en de Israëlische represaille- tre gelen; et duidelijk worden volgens de nsieminister mogelijk al binnen half jaar dat de vredesbespre- en zonder succes blijven; et zo groot worden van de kracht de Arabieren dat de macht hun het hoofd stijgt :s zei dat zowel Egypte als Syrië het ogenblik naarstig bezig zijn te versterken. Daarom, aldus de ndsman, is Israèls deelname aan vredesbesprekingen afhankelijk de steun van do Verenigde Sta- ssinger Amerikaanse minister van buiten- se zaken, Henry Kissinger, zal een we ierie besprekingen houden Jordanië, Syrië, Egypte en Israël, een eventueel vredesakkoord voor lereiden. De besprekingen daaro- zullen eind dit jaar in Genève len gehouden. Overigens zullen de Arabische landen aan het vredeso verleg niet met één gezamenlijke or ganisatie deelnemen, zo heeft de Jor daanse minister van voorlichting Ad- nan Aboe Audeh meegedeeld. Er bestaat een kans dat aan de 'bloed- vete' tussen de Jordaanse koning Hoessein en de Palestijnse guerrilla's een einde komt. 'Als wij van oordeel zijn dat het in het belang ligt van de Palestijnse revolutie vrede te sluiten met het Jordaanse regime of als Jor- dani onze rechten erkent en aan onze eisen tegemoet komt, dan zal niets een verzoening in de weg staan', aldus de Palestijnse guerrilla-leider Zohai Mochsen in een interview. Koerden Een neef van sjeik Mulla Mustafa Barzani, de leider van de opstandige Koerden in het noorden van Irak, zou met vijfhonderd van zijn soldaten naar de centrale regering zijn overge lopen. Sjeik Othman zou gezegd heb ben dat hij het kamp van zijn oom had verlaten omdat hij gelooft dat de Iraakse regering ernst maakt met haar belofte de Koerden zelfbeschik king te verlenen. Aan het eind van de topconferentie van vorige week, stelde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Hen ry Kissinger, zjjn tegenstanders in Mos kou en Washington een paar emotionele en uitdagende vragen. De twee meest geciteerde opmerkingen uit zijn perconferentie in Moskou geven de arena aan voor de volgende fase in de politieke strijd in beide hoofdsteden. )H AN NESBURG (Reuter) De mwezlgheld van rijke uranium- oorkomens hebben Zuid-Afrika, iet het oog op de wereldwijde nergiecrisls, In een sterke econo- lischc onderhandelingspositie ge recht, aldus dr. Louw Alberts, lee-voorzitter van de Zuldafrl- aansc commissie voor atoomener- #e. ver de mogelijkheid om in Zuid- frika een atoombom te produce- en, zei dr. Alberts dat elke groep ernonderzoekers, 'of zelfs elke erde jaars student in de natuur- inde' de theoretische kennis bezit zo'n bom te maken, 'net zoals rij theoretisch wel weten hoe we laar de maan moeten vliegen', laar, vervolgde hij, de praktische n technische kennis kan alleen omen als je zoiets ook werkelijk loet, 'en wij hebben officieel tot aak de vreedzame toepassingsmo- elijkheden van de kernenergie te nderzoeken'. Volgens dr. Alberts s door de energiecrisis het urani- "n van bijzonder grote strategi cs betekenis geworden. 'Het feit lat ons land gezegend is met een wart van alle nu bekende urani- "nvoorraden in de vrije wereld, n een succesvolle bereidlngs- en 'errijkingstechnologie, heeft ons 'en zeer sterke positie in de we reld verschaft'. Dr. Alberts voegde daaraan toe dat Zuid-Afrika deze machtspositie 'met meer wijsheid en begrip zou gebruiken dan een aantal andere landen, met energie bronnen, tot nu toe gedaan heb ben'. Zuid-Afrika's eerste elektriciteits centrale op kernenergie zal spoedig in het westen van het land in de Kaap-provincie gebouwd worden. Dr. Alberts zei dat het verrijkings- onderzoek geheim gehouden was omdat Zuid-Afrika een klein land is, dat snel vooruitgang diende tc maken om zich van een onderhan delingspositie te verzekeren, vóórdat de processen openbaar ge maakt konden worden. Zuidafri kaanse deskundigen hebben een techniek ontwikkeld die de berei ding van uranium uit erts econo misch aantrekkelijk maakt. Met hun methode kan relatief arm ura niumerts toch goed gebruikt wor den. Het nucleaire programma van Zuid-Afrika is volgens dr. Alberts ver gevorderd, maar de regering heeft verboden de nucleaire kennis anders te gebruiken dan voor vreedzame doeleinden. Hoewel de aard van het Zuidafrikaanse verrij kingsproces nog steeds niet is geo penbaard. is onlangs wel contact gelegd niet een Westdultse indus triële groep om de economische mogelijkheden ervan te vergelijken met een ander procédé. Kissinger zei: 'Eén van de vragen die we ons als natie moeten stellen is: wat is in vredesnaam strategische su perioriteit? En wat doe je ermee?' Wat hij in beide hoofdsteden had waargenomen deed hem geloven dat "beide zijden hun militaire leiders moeten overtuigen van de voordelen van beperking, en dat is een gedachte die bij de militaire machten van bei de zijden niet zo vanzelf opkomt. De gedachte die vervolgens wèl vanzelf opkwam bij de Amerikaanse minister van defensie, Schlesinger was, dat dit een persoonlijke aanval op hem was. En hij reageerde boos en kortaf: 'We hebben in dit land een stevig burger lijk gezag' en, 'met de militairen zijn er -geen problemen'. Maarschalk Gretsjko Hoe maarschalk Gretsjko, de Russi sche minister van defensie, gerea geerd heeft is niet bekend, maar uit een artikel dat hij net voor het top- overleg publiceerde, meent de CIA te kunnen concluderen dat ook hij zich te buiten gaat ln het betuigen van zijn onderdanigheid aan het Kremlin. Maar deze voorstelling van de machts verhoudingen wordt door Kissinger klaarblijkelijk niet aanvaard. Door het Kremlin aan te sporen zijn mili taire establishment te overtuigen van de voordelen der bewapeningsbeper king, zegt hij in feite tegen Breznjew dat deze maar eens een beslissing moet nemen in de machtsstrijd met Gretisko over de strategische politiek, die in de afgelopen paar jaar zo nu en dan in Moskou weer oplaaide. Tegelijkertijd heeft hij stappen onder nomen om zich in een soortgelijke politieke strijd met Schlesinger te werpen en. mocht dat nodig zijn, zelfs met Nixon Dit blijkt wel uit een opmerking die hij net voor de topcon ferentie maakte, dat als de president te maken zou krijgen met menings verschillen onder zijn topfunctionaris sen "het dan zijn pldoht is voort te gaan in die richting waarvan hij ge looft dat ze in het nationaal belang is, yvaarbij hij de \nsie van al zijn eerste adviseurs in gedachten moet houden, maar, als dat noodzakelijk is, daaruit een keuze moet maken'. Het is de plicht van de president, 'en ik twij fel er niet aan dat hij deze zal door Victor Zorza uitvoeren', om meningsverschillen op te lossen. Fundamenteel debat Hij duwde Nixon niet in een bepaalde richting, nog niet, maar liet hem wel weten dat er een moment zou kunnen komen waarop de president gedwon gen zou worden te kiezen tussen de defensie-politiek van Schlesinger en de buitenlandse politiek van Kissin ger. Uit vrees dat Nixon misschien toch de neiging tot plichtsverzuim zou voelen opkomen, maakte Kissinger nog even duidelijk dat de president zich wel diende te realiseren dat een fundamenteel debat 'in het huidige klimaat' onvermijdelijk is. Het 'huidi ge klimaat' houdt niet alleen dit stra tegische debat in, maar ook de Water gate-affaire. De 'Washingtonologen' van het Krem lin onderzoeken de uitspraken van Kissinger woord voor woord en kom ma voor komma, net zoals de westerse Kremlinologen dat met de Russische gegevens doen. Zijn opmerking kan bij het Kremlin het idee doen opko men dat Kissingers persconferentie na het top-overleg Nixon tot die keus moet brengen die Kissinger vóór het overleg aan de orde stelde. Kissingers eerdere dreigement af te zullen treden in verband met de be weringen als zou hij betrokken zijn geweest bij een afluisterschandaal, zou, als hij het uitvoerde, Nixon meer schade berokkene dan wie ook. Zon der Kissinger kan Nixon niet meer met het argument aankomen dat hij, aan de macht moet blijven om de structuur van de vrede' te voltooien. Anderzijds heeft vice-president Ford al gezegd dat, als hij president zou worden, hij Kissinger zou handhaven en Schlesinger zou laten vallen. Ford heeft zijn keuze al gemaakt, maar Nixon moet dat nog steeds doen. Conclusies Een Russische deskundige, die pro beert uit te vinden welke kant Nixon zal opgaan, zou wel eens tot de con clusie kunnen komen dat de president geen keus heeft, dat de terugtrekking of het ontslag van elk van de twee, Kissinger of Schlesinger, de regering om zeep zou helpen. Het Kremlin maakt geen geheim van zijn overtuiging dat Schlesinger ver antwoordelijk is voor het voortduren van dc koude oorlog-elementen in het Amerikaanse beleid. Schlesinger blijft volgens de Sowjet-pers bij het hand haven van de superioriteit, die Kissin ger met zoveel woorden aan de kaak gesteld heeft. Daarom meent men in het Kremlin, dat het aanblijven van Schlesinger gedurende de ambtster mijn van Nixon, met zich mee zou kunnen brengen dat er geen vooruit gang gemaakt kan worden bij de stra tegische besprekingen. Eén conclusie die het Kremlin uit deze analyse zou kunnen trekken is dat, zelfs al blijft Nixon aan de macht, hij politiek te zwak zal zijn om Moskou concessies te doen. Maar zonder wederzijdse conces sies, en zonder de militairen van beide kanten de door Kissinger ge vraagde 'beperkingen' op te leggen, zal een akkoord over de strategische bewapening onbereikbaar blijven. Als Nixon echter niet in staat is het Kremlin halverwege tegemoet te ko men, dan maakt Kissingers advies aan Breznjew om een totale machts strijd met Gretsjko aan te gaan, wei nig kans om in het Kremlin gehoord te worden. Waarom zou het Kremlin een crisis aan de top riskeren, als het Witte Huis toch blijft vasthouden aan strategische 'superioriteit?' Natuurlijk noemt het Witte Huis dit 'gelijkheid', maar Gretsjko denkt daar wel even anders over, zoals zijn uitspraken dui delijk aantonen. v,AT; Rond het gerechtsgebouw is een politiekordon samengetrokken. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) De gijzeling van zeven men sen door twee gewapende ex-gevange nen in de Federale Rechtbank in Washington duurde gisteravond laat nog voort. Om die reden moest het proces tegen de voormalige adviseur van president Nixon, Ehrlichman, ver huizen naar een Hof van Appèl, zes blokken verder. De jury heeft zich inmiddels teruggetrokken om tot een besluit te komen. De twee veroordeelden eisen een vrij geleide, vervoer naar het vliegveld en een vliegtuig om mee te verdwijnen. Mocht dat niet lukken dan wilden zij zich schietend een weg banen door het politiekordon dat rond het ge bouw was getrokken (zie foto). Aan vankelijk namen de twee mannen donderdag acht mensen in gijzeling, maar in de loop van de nacht lieten zij er één vrij als "blijk van goede wil'. De gevangenen konden hun slag slaan toen zij naar een andere cel werden overgebracht. WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse Senaat heeft besloten, dat de Verenigde Staten geen econo- miscie en militaire hulp meer mogen geven aan landen, die opium verbou wen en exporteren. De Senaat heeft een voorstel van die strekking met 81 tegen 8 stemmen aangenomen. Het was ingediend door de Democraat Walter Mondale en de Republikein James Buckley. Hun amendement was vooral gericht tegen Turkije, dat onlangs het verbod op de verbouw van papaver voor opium winning, ophief. Als het voorstel, dat de Senaat nu heeft aangenomen, ook wordt goedgekeurd door het Huis van Afgevaardigden, moet de Amerikaanse hulpverlening aan Turkije voor vol gend, jaar gestaakt zijn. Deze drasti sche maatregel hoeft niet genomen te worden als de president concludeert, dat Turkije voldoende waarborgen heeft ingebouwd om uitvoer van opi um en heroïne naar de VS te voorko men. Een voorstel om het amende ment van Mondale en Buckley buiten werking te stellen zodra de uitvoering de nationale veiligheid in gevaar zou kunnen brengen, haalde het niet. Het werd weggestemd met 60 tegen 29 stemmen. WASHINGTON (AP/UPI/Reuter) India heeft in februari een mislukte kernproef ondernomen. De Verenigde Staten waren hiervan op de hoogte maar noch de VS, noch India hebben aan de mislukking ruchtbaarheid ge geven. Senator Henry Jackson, die dit mee deelde, is over het stilzwijgen zeer verontwaardigd. Het heeft bij hem de vrees versterkt dat de Verenigde Sta ten niet genoeg doen om de versprei ding van kernwapens tegen te gaan. Jackson zei ook dat na de kernproe ven van India de Verenigde Staten rustig zijn doorgegaan met het ver schepen van splijtstof naar India. 'Dat is verschrikkelijk', aldus Jackson. TOKIO (DPA) Premier Kakoesi Tanaka van Japan heeft Soehei Mori benoemd tot opvolger van Takeo Miki als minister van milieuzaken. Miki was ook vice-premier. Het is nog niet bekend, wie deze functie zal overne men. Het aftreden van Miki is een belan grijke ontwikkeling in de interne cri sis in de regerende Llberaal-democra- .tische partij. Als minister van finan ciën Foekoeda de zijde van Miki kiest, kunnen zij samen het aftreden bewer ken van premier Tanaka. Foekoeda is echter niet van plan. eveneens ontslag te nemen. BELFAST (Reuter) In noord-Ier- land herdachten de protestanten giste ren met marsen de zeventiende-eeuw- se slag aan de Boyne waarbij protes tanten zegevierden over rooms-katho- lieken. De dag begon tragisch met de dood van een 18-jarige protestantse jongen met een bloedziekte. Hij bloedde dood in Belfast, nadat hij in het hoofd geschoten was. In Bangor ten noordoosten van Bel fast vond de politie het lijk van een met kogels doorzeefde man in een op een sportterrein geparkeerde auto. Er waren gisteren meer dan 100.000 protestanten op de been. Duizenden extra soldaten en politiemannen wer den ingeschakeld om een botsing met de rooms-katholieken te verijdelen. Hakenkruisen BRUSSEL (ANP) Onbekenden hebben hakenkruizen geschilderd op het gebouw van de Duitse ambassade in Brussel. Ook het woord nazi's vond het personeel van de ambassade gisteren op de gevels van het gebouw. Ook andere gebouwen in Brussel wer den met hakenkruizen en het woord 'nazi's' beklad. Dat waren de Duitse Bibliotheek en het Duitse Bureau voor toerisme. Uitwijzing in studie ATHENE De Griekse staatssecreta ris van perszaken, Karakastas, heeft de buitenlandse persvereniging in Griekenland toe gezegd met de minis: ter van openbare veiligheid nog eens te gaan praten over de uitwijzing vaij de B.B.C.-correspondent Tong e n de Nederlandse correspondent Ab Coe- rant. De persvereniging heeft ver klaard, zich te zullen opheffen wanneer beide correspondenten het land moe ten verlaten. De twee correspondenten hebben be vel gekregen binnen tien dagen te vertrekken omdat zij de veiligheid van het land in gevaar zouden hebben gebracht. Toepolews aan grond CAIRO Naar aanleiding van het tijdens een oefenvlucht verongeluk ken van een in de Sowjet-Unie ge bouwde Toepolew Toe 154 zijn allé Egyptische toestellen van het Russi sche type aan de grond gezet Het ongeluk kostte vier Russische instructeurs en twee Egyptische be manningsleden het leven. Schmidt naar Moskou BONN (AP) De Westduitse kanse lier Helmut Schmidt, zal in oktober of november naar Moskou gaan voor beraadslagingen met de hoogste lei ding van de Sowjet-Unie. Het laatste topgesprek tussen Moskoü en Bonn vond plaats in mei 1973 toen partijleider Leonid Breznjew Bonn bezocht en daar confereerde met de toenmalige kanselier Willy Brandt Arrestaties Cyprus NICOSIA (AP) De Cyprische poli tie heeft rijf leiders van de verboden guerilla-organisatie EOKA gearres teerd in een woning buiten Nicosia. Zij zouden de centrale leiding vormen van de beweging, die strijdt voor aansluiting van Cyprus bij Grieken land en omverwerping van het be wind van president (aartsbisschop) Makarios. Luxe in Ecuador QUITO (AP) De president van Ecuador, generaal Guillermo Rodrigu ez Lara, heeft bekendgemaakt dat in de eerstkomende vijf jaar in het land alle politieke activiteiten en verkiezin gen zullen worden opgeschort. In dié tijd zal een ontwikkelingsplan worden uitgevoerd. We kunnen ons thans niet bezighou den met luxe zaken als het houden van verkiezingen, aldus Rodriquez Lara, die aan de macht is sinds hij op 16 februari 1972 de wettig gekozen regering van president Jose Maria Velasco Ibarra ten val bracht. Zware straffen WINSCHESTER (AFP) In Win chester (Engeland) zijn dertien drug handelaren tot zware gevangenisstraf fen veroordeeld. De 39-jarige Indiër Zoerya Ratnam Krisjnamma, de voor naamste beklaagde, kreeg tien jaar gevangenisstraf. Ook in Marseille zijn zware vonnissen geveld over (voorna melijk Corsicaanse) drughandelaars. Dwangarbeid DJAKARTA (AP) Het Indonesi sche ministerie van defensie heeft berichten ontkend als zouden politie ke gevangenen op het eiland Boeroe of elders in de Indonesische archipel dwangarbeid moeten verrichten. De verklaring kwam nadat de interna tionale arbeidsorganisatie (ILO) had gepubliceerd dat de politieke gevange ne in Boeroe op bevel van hun kamp commandant 12 UD- per dag aan aller" lei projekten moeien werken. In In donesië worden 35.000 politieke ge vangenen vastgehouden; 10.000 van hen zitten in het kamp op Boeroe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9