iaaldwijk woedend over 'truc' belang van golfclub Te mogen léven! Werkloosheid onder vrouwen veel hoger .anleg dam mogelijk Een Groninger pastorie in de storm Danlon-Hin gaat met Jovanda samen doen Per week worden er 6 caravans gestolen Vage opname gesprek met Stemerdink Oosterschelde Nieuw-Dennendal paviljoens ontsmet Reorganisatie moet redding brengen Brand bar in Steenwijk is mogelijk aangestoken Aantal in nog geen vier jaar met 275 procent gestegen Nederland weigert Curasao garantie voor scheepswerf Inzameling Hartstichting bracht 3,2 miljoen op l ►UW/KiWiAlRiTET ZATERDAG 13 JULI 1974 BINNENLAND T3/K5 Jntwerp-bestemmingsplan Rijnpoorthaven misbruikt ADVERTENTIE d^n een verslaggever Het gemeentebestnur van Naaldwijk is woedend over het door B en W van Rot- t-.vqdam ter visieleggen van het ontwerp-bestenuningsplan Rijnpoortliaven 'met blijkbaar als enige doel ake Naaldwijkse raad heeft besloten het uit de kast gehaalde plan npcorthaven desnoods met be- jaarschriften bij de Kroon te zullen aaI ivechten. Eerst zal officieel be- aar worden aangetekend bij de ge- spiWteraad van Rotterdam. is een schandalige zaak, dat Rot- 6 Mam zich ervoor leent een ontwerp- rtemmingsplan te misbruiken, al- - n omdat de provincie (zuid-Hol- 1 %d) anders geen kans ziet een aan- 1 Pj pachters uit hun rechten te zet- ®n i', aldus gemeentesecretaris W. J. Hgeler van Naaldwijk. 10 juni kondigde het gemeentebe- Jiur van Rotterdam aan in 1979 de jnpoorthaven in gebruik te willen Afmen als containerhaven. Dit wekte t name in het Westland grote ver- •Afeing, omdat werd aangenomen dat J m de Rijnpoorthaven nooit meer ts zou komen. Rotterdam had im- ers, door alle tegenstand vanuit het p astlamd en van het openbaar li- °Aaam Rijnmondin prinipe besoten ee r ntainerhaven op de Maasvlakte aan leggen. Ook liet de regering weten en geld aan Rotterdam beschikbaar te! kunnen stellen voor het graven van Rijnpoorthaven. waardoor het plan °°1 itisch onuitvoerbaar is. Rotterdam ls trouwens - aldus ge meentesecretaris Kögeler - in de ver ste veile niet van plan de haven ook te graven. Het er visie leggen gebeurt echter alleen ten behoeve van een golfclub. Kögeler legt uit dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een overeen komst hebben met de Rotterdamse golfclub. Deze vereniging had onge veer zes jaar geleden een optie ver kregen op een stuk van het Staelduin- se Bos (vlakbij Hoek van Holland) om hier een golfterrein aan te leggen. Het terrein van de club in Rotterdam- Kralingen werd namelijk te klein. Toen op grote schaal actie tegen dit plan werd uitgevoerd, slaagde GS erin de golfclub te doen afzien van het plan onder toezegging dat de provin cie wel zou zorgen voor een vervan gend golfterrein,' De provincie liet vervolgens het oog vallen op de pol der 'Lange Bonnen',waar de club wed een golfterrein zou kunnen aanleggen. Sommige pachters eisten echter het recht op tot koop van de aan ham verhuurde grond in Lange Bonnen, op grond van de pachtwet. Deze wet bepaalt dat bij verkoop grond aller eerst moet worden aangeboden aan de pachters. Gemeentesecretaris Kögeler: 'De plan nen van de golfclub dreigden dus spaak te lopen. GS moest in actie komen en meende blijkbaar dat het ontwerp-bestemmingsplan Rijnpoort haven uitkomst kon bieden. Als Rot terdam dit plan nu maar ter visie zou leggen, dan zou de polder 'Lange Bonnen' geen agrarische bestemming meer hebben, maar een recreatieve, waardoor de pachters him recht op koop verloren. Rotterdam heeft zich blijkbaar geleend voor deze truc.' Onzeker Voor Naaldwijk betekent dit 'spel' dat de onzekere toestand rondom het pro ject -Rijnpoorthaven terugkeert. 'Die onzekere situatie heeft er bij voor beeld toe geleid, dat tot voor kort het energiebedrijf van Den Haag weigerde om de tuinders in het betrokken gebied aan te sluiten op het aardgas- net. En nu verergert Rotterdam de toe stand nog eens een keertje door het plan voor de Rijnpoorthaven ter visie te leggen, terwijl het de haven niet eens wil graven. Het is toch je reinste kolder, dat dit alles alleen maar ge beurt ten behoeve van een golfclub', aldus de heer Kögeler. e brug over de Oosterschelde f/an onze Haagse redactie •EN HAAG Rijkswaterstaat heeft goede hoop dat een caissondam de Oosterschelde, zoals de regering die wil laten aanleggen, tot de ihnische mogelijkheden behoort. Ook minister Westerterp (verkeer J""1 n waterstaat) meent, hoewel hij niet op de studie van rijkswaterstaat n het advies van de rijks planologische commissie vooruit wil lopen. ®*dat een dergelijke dam kan worden voltooid. Vervolg van pagina 1 is nog niiet genomen. Hiertoe wordt het advies van de RPC afgewacht in september. Indien blijkt dat de aanleg van een caisson-dam niet mogelijk is, zal de regering in het najaar opnieuw een beslissing moeten nemen. Daarbij heeft de regering, aldus minister Wes terterp, de keuze uit vier mogelijkhe den. De Oosterschelde kan dan óf voLgetns het oude plan geheel worden afgesloten óf geheel open worden ge laten met verzwaring van de bestaan de dijken. Deze dijkverzwaring vergt 15 tot 20 jaar. Daarnaast is het moge lijk de Oosterschelde af te sluiten, een stormvloedkering te bouwen en na vijftien jaar weer open te stellen, of de Oosterschelde open te laten, een storiiwloedkering te bouwen en daar na (gedeeltelijk) af te sluiten. Juiste afweging Minister Westerterp zei dat, indien de caissondam werkelijkheid wordt, er bij een dergelijk omstreden zaak spra ke is van een juiste afweging van de belangen van de veiligheid en het behoud van het milieu. Premier Den Uyl wees erop dat in de regeringsver klaring de bereidheid is geuit op grond van nieuwe inzichten op gang zijnde werken opnieuw te toetsen. Dat levert, aldus premier Den Uyl, veel bestuurlijke moeilijkheden op, zoals in de beslissing rond de Dollard is gebleken. Ook hierin is echter een beslissing genomen in het belang van het milieu. Over het voornemen van de regering zal de Tweede Kamer zich, zoals de agenda nu vermeldt, eind augustus uitspreken. ;rij in een eerste rapport van de Combi- ns< ïatie Dijkbouw Oosterschelde is het P ilaatsen van dergelijke caissons in de hforie stroomgeulen van de Oosterschel- le reeds als één van de afsluitmoge- ijkheden genoemd, minister Westerterp zal het ilaatsen van de caissons zo uniek zijn, V lat kan worden gesproken van een i "wereldprimeur^. De omvang van de 'v caissons zal ongekend zijn en zij zul- im en bestand moeten zijn tegen een is. enorme druk. In totaal zullen in de drie stroomgeu- er|jen 44 caissons worden geplaatst, die k ieder ongeveer vergelijkbaar zijn met een fors flatgebouw. Er zijn momen teel negen caissons 'ontworpen met ieen lengte van honderd meter, een breedte van dertig meter en een hoog te van 28 meter, negen caissons met een omvang van 80-26-23 meter en 26 caissons van 80-20-15 meter. Zij zullen g.j uiterst nauwkeurig moeten worden e geplaatst en in het tijdsbestek van slechts één zomer moeten worden aan- gebracht. Het rapport van de Combinatie Dijks- bouw Oosterschelde is in zes weken voltooid, zodat het dus niet meer dan 702 een eerste studie is. Uit het rapport iej blijkt dat de caissons vóór een getij- 65 .deverschil van 1.80 meter bij Yerseke kunnen zorgen. Over het effect van ro de verkleining van het getijverschil op het milieu en over de te bereiken veiligheidswinst spreekt het rapport zich echter niet uit. Als het bekken nd Van de Oosterschelde wordt verkleind door de compartimenteringsdammen, kunnen de caissons worden aangepast, pic In de doorstroomopeningen kunnen dan zogenaamde diffusieschermen i'o worden aangebracht. Overleden: Burgemèester B. H. Koo- mans van Rijnsburg is gisteren op 63- jarige leeftijd overleden. Hij was lid van de ARP. Voor hij in 1957 naar Rijnsburg kwam was hij burgemeester van het Groningse Uithuizermeeden. Nog even geduld en de DERDE druk verschijnt van JOHANNA RUTH DOBSCHINER Een Nederlandse Jodin vertelt haar geschiedenis. Omvang 261 tekstpagina's en 16 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs 17,50. Sinds de verschijning van dit boek in mei j.l. volgen de herdrukken elkaar in een snel tempo op: de tweede druk verscheen in juni j.l., maar was onmiddellijk uitverkocht. De derde druk verschijnt OM STREEKS 24 AUGUSTUS a.s. Duidelijker bewijs dat de levens geschiedenis van het Nederlandse meisje Hanna Dobschiner en het aangrijpende geloofsgetuigenis van deze christen-jodin diepe indruk heeft gemaakt, kan nauwelijks worden gegeven. Datzelfds geldt voor het boek dat als een noodzakelijke aanvulling van Hanna Dobschiners levensverhaal kan worden beschouwd: J. A. ADER-APPELS In dit boek beschrijft mevr. Ader de verzetsstrijd van haar man, Ds. B. J. Ader, die honderden Joodse landgenoten (o.w. Hanna Dob schiner!) een schuilplaats bezorgde en tenslotte zelf gefusilleerd werd. De vijfde druk verscheen in mei j.l., de zesde in juni j.l. (bijna uitverkocht!) en de zevende zal OMSTREEKS 24 AUGUSTUS a.s. gereedkomen. Omvang 366 tekstpagina's en 8 bladzijden foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs 17,50. Krasse uitspraken in Bild-interview De belangstelling voor beide boeken is zó overweldigend groot, dat u er verstandig aan doet ze nü reeds te bestellen. Voor kom teleurstelling door gebruik te maken van de BESTELBON. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open en velop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 FRANEKER Telefoon 05170-3147; bij geen gehoor 2436. Zend mij zo spoedig mogelijk BESTELBON "rechtstreeks/vla boekhandel: ex. J. R. Dobschiner, TE MOGEN LÉVEN! Gebonden 17,50. ex. J. A. Ader-Appels, EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM. Gebonden 17,50. Naam: Straat: Plaats: Datum: Doorhalen wat u niet wenst CP DEN BOSCH Er verdwijnen op het ogenblik In Nederland zes caravans per week, en "het is tot nu toe niet gelukt er ook maar één van op te sporen. Dit heeft de gemeentepolitie van Den Bosch meegedeeld. In die stad vielen gistermorgen de vakantieplannen van de familie De Bekker uit de Albert Verweijstraat in het water. Het gezin wilde met vakantie gaan. Maar de caravan, die ingericht en ingeladen voor de deur stond, bleek te zijn gestolen. De politie heeft weinig hoop, dat de caravan spoedig zal worden teruggevonden. UTRECHT Het bestuur van de Willem Arntzstichting heeft gisteren meegedeeld dat de drie paviljoens van Dennendal die vorige week door het personeel van Nieuw-Dennendal zijn verlaten, dit weekeinde ontsmet zul len worden. De paviljoens zouden sterk vervuild zijn en er zou onge dierte zijn gesignaleerd. Het bestuur zal de ontsmettingsdienst een officieel rapport over de situatie in de pavil joens vragen. Volgens een vertegenwoordiger van de verpleegkrachten "die op Dennendal de helpende hand bieden, laat de toestand van de pupillen veel te wen sen over. Veel pupillen zouden de stress-situatie in de afgelopen periode moeilijk hebben kunnen verdragen. Het bestuur van de Willem Arntz stichting heeft een werkgroep met volledige directionele bevoegdheden in het leven geroepen. De uit drie stafleden van Dennendal bestaande groep zal per 15 juli worden aange vuld met een coördinator van buiten de inrichting. De uit andere inrichtin gen afkomstige hulpverleners hebben volgens het bestuur de voorwaarde gesteld dat het vroegere personeel en de op non-aftief gestelde personeelsle den niet meer op de terreinen van Dennendal komen. Op iedereen die gebruik maakt van woonaccommoda- tiés van de stichting heeft het be stuur een beroep gedaan deze woon ruimte ter beschikking te stellen van de nieuwe begeleiders. Benoemd: Binnenkort is de benoe ming te verwachten van mr. F. G. Regtdoorzee Greup, momenteel han- delsraad aan de ambassade te Rome, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Columbia en tevens tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in de republiek Ecuador. Van een onzer verslaggevers EMMEN De commissie van externe deskundigen, die op verzoek van de vakbonden bij de kousenfabriek Danlon-Hin is ingesteld, is tot de conclusie gekomen dat het bedrijf in Emmen alleen is te red den na een reorganisatie en op basis van afspraken met andere kou- senfabrieken. Waarschijnlijk zullen in het kader van de reorganisatie de ateliers van Danlon-Hin in Volendam, Steenwij k en Hardenberg worden gesloten. Slui ting van deze ateliers ongeveer drie honderd personeelsleden hun baan kosten. De directie van het bedrijf heeft in middels meegedeeld, dat Danlon-Hin en Jansen de Wit (Jovanda) in Schijnded zullen gaan samenwerken. Verder zullen de kousenfabrieken bij de regering aandringen op beperking van de goedkope import uit landen als Frankrijk, Italië, Israël en de Oostbloklanden. Beide bedrijven heb ben ernstig te lijden van de concur rentie uit deze landen. Bij Jansen de Wit gaat na de vakantie een derde periode van werktijdverkorting in. De industriebonden NW, NKV en CNV en de Unie BLHP hebben de directie van Danlon-Hin voorgesteld een supervisor aan te stellen, die orde op zaken stelt in het bedrijf. Deze deskundige van buitenaf zou aan de hand van het rapport van de externe deskundigen moeten proberen het be drijf in een veilige haven te loodsen. De bonden, die zeggen dat zij weinig vertrouwen in de bedrijfsleiding te hebben, hebben dit voorstel doorge stuurd aan de ministeries van econo mische en sociale zaken. Van een onzer verslaggevers STEENWIJK De tot in de wijde omtrek bekende bar-dancing 'De kope ren pomp' in Steenwijk is gistermid dag in korte tijd geheel uitgebrand. De schade wordt op een miljoen gul den geschat. Het etablissement, een verbouwde boerderij, trok vooral jon ge bezoekers. De Steenwijkse politie hield er gisteravond rekening mee dat de brand is aangestoken. Drie recher cheurs waren gisteravond bezig met het verhoor van een jonge inwoner van Steenwijk, die mogelijk de brand heeft gesticht DEN HAAG Drie procent van alle vrouwen in loondienst met een volledige werkweek was eind maart 1974 werkloos. Van de vrouwen met een gedeeltelijke werkweek was op dat moment vijf procent zonder werk- Over een ieits langere pe riode van augustus 1970 tot maart 1974 nam het aantal werkloze vrouwen met een volledige werkweek toe met 275 procent (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Deze sterk stijgende werkloos heid onder vrouwen was voor het Directoraat voor de Ar beidsvoorziening aanleiding om een analyse te maken van de werkloosheid onder vrou wen. De analyse, die nog moet worden voorgelegd aan minis ter Boersma van sociale zaken, wordt deze week besproken in het blad 'Onderneming' van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Het directoraat is tot de con clusie gekomen dat de situatie op de arbeidsmarkt voor vrou wen de laatste jaren is veran derd: tegenover een toeneming van het aantal werkende ge huwde vrouwen staat een ver mindering van het aantal on gehuwde iTouwen, dat beroeps arbeid verricht. Deze vermin dering is vooral het gevolg van de verlening van de leer plicht, een toenemende deel neming aan het voortgezet on derwijs en een dalende huwe lijksleeftijd. Binnenkort krij gen we ook te maken met het effect van de het dalende ge boortecijfer, aldus het rapport, waaruit blijkt dat eind maart totaal 35.000 vrouwen zonder werk zaten. Het directoraat meent dat vrouwen te weinig gebruik maken van scholingsprogram ma's. Er moeten daarom voor lichtingsprogramma's voor vrouwen uit alle categorieën worden opgezet om hun een inzicht té geven in hun toe komstige situatie op de ar beidsmarkt. Met name de ge westelijke arbeidsbureaus heb ben volgens het Directoraat een belangrijke taak om voor lichting te geven aan een bre der publiek. Het aantal gehuwde werkende vrouwen is tussen 1960 en 1971 volgens de analyse bijna verdrievoudigd: van 170.000 tot 483.000. De meeste vrou wen maken een volledige werk week. Volgens het Directoraat is de belangstelling van de gehuwde vrouw voor beroepsarbeid ook toegenomen door normveran deringen, een stijgend oplei dingsniveau, mechanisering en automatisering van huishoude lijke werkzaamheden. Elk jaar treden ongeveer 95.000 meisjes, afkomstig uit het dagonderwijs, tot de ar beidsmarkt toe. Ongeveer 30 procent van hen verliet in 1972 het onderwijs zonder di ploma. Zo'n 60 procent kwam uit het laagste opleidingsni veau, waarvan meer dan de helft (ca. 8000) uit het huis- houdonderwijs en een kwart van de Mavo. Eind maart van dit jaar waren er 24.000 vrouwen met een volledige werkweek werkloos (drie procent), een stijging met 2000 ten opzichte van 1973, aldus het rapport Op dat tijdstip was 23 procent zes maanden of langer werkloos en 10 procent een jaar of langer zonder werk. De werk loosheidscijfers zijn wel ge flatteerd, voegt het directoraat er aan toe, omdat niet alle vrouwen zich laten inschrijven of hun inschrijving bij het arbeidsbureau handhaven. Tegenover een aanbod van 24:000 vrouwen met een volle dige werkweek eind maart van dit jaar stond een vraag van ongeveer 16.000. Sinds 1973 is dat een daling met 33 procent (7000). Omdat de vraag naar vrouwen met een gedeeltelijke werkweek bijzonder klein is (niet meer dan 1200), meent het Directoraat, dat de gehuw de werkneemster er op moet rekenen, dat zij meer dan vroeger moet overwegen een full-time functie te aanvaar den. De werkgevers zouden daarentegen wel eens genoopt kunnen worden zich af te vra gen in hoeverre bepaald werk ook door part-time krachten kan worden gedaan. Ten slotte: hoewel het aantal vrouwen in de totale beroeps bevolking tussen 1960 en 1971 is toegenomen van 21 tot 26 procent, is het toch aanzien lijk lager dan in vele andere hoogontwikkelde landen. Zo was het aantal welkende vrou wen eind 1972 in Zweden gro ter dan het aantal werkende mannen. Ook in Denemarken was dat zo, terwijl onder meer in Finland, Japan, de VS en Frankrijk het aantal vrouwen in de totale beroepsbevolking ook veel hoger was dan in Nederland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De voorlichtings dienst van defensie heeft giste ren tevergeefs geprobeerd uit de bandopnamen van een gesprek tussen defensie-staatssecretaris mr. Stemerdink en het Duitse boulevardblad Bild precies op te maken, wat mr. Stemerdink over de noodzakelijke standaardisatie van NAVO-wapensystemen heeft gezegd in het gesprek met Bild. Bild publiceerde deze week, dat mr. Stemerdink zou hebben verklaard dat Nederland op zijn laatst in 1979 de militaire organisatie van de NAVO zou verlaten, indien er dan van die kostenbesparende standaardisatie niets terecht zou zijn gekomen. Mr. Stemerdink noemde dit bericht 'sensationele kletskoef. De hoofdre dactie van Bild verklaarde gisteren echter nadrukkelijk, dat de herhaalde uitlatingen van mr. Stemerdink op dit punt correct zijn weergegeven. Ten bewijze daarvan liet de hoofdredactie van Bild de bandopname per telefoon voor Defensie in Den Haag afdraaien. Volgens een defensiewoordvoerder is de opname daarvan echter onmogelijk te volgen door de slechte kwaliteit en de storingen in de telefoonverbinding. "Het is soms niet eens te horen af de staatssecretaris aan het woord is dan wel de Bild-verslaggever*, aldus de defensie-woordvoerder. Ook staatsse cretaris Stemerdink kon de opname zelf niet goed verstaan. Maandag zal de defensievoorlichting over betere opnamen beschikken. De defensievoorlichting houdt overi gens vol dat mr. Stemerdink nooit bedoeld kan hebben dat Nederland inderdaad de militaire organisatie op een zeker ogenblik zal verlaten. Dat zou, volgens defensievoorlichting, lijn recht staan tegenover hetgeen In de defensienota staat die onider mede verantwoordelijkheid van mr. Stemer dink een dag eerder werd gepubli ceerd, dat zou erg onlogisch rijn, aldus de woordvoerder. WILLEMSTAD (Curacao) De Ne derlandse regering zal niet garant staan voor een lening welke Curacao bij de Export-Import Bank (Exiro- bank) in de Verenigde Staten uil sluiten ter financiering van de aanleg van een scheepswerf op het eiland. Dit heeft minister mr. W. F. de Gaay Fortman (Antilliaanse en Surinaamse zaken) meegedeeld aan gezaghebbende (burgemeester) A. E. Kibbelaar tij dens besprekingen die de vorige week in Den Haag zijn gevoerd. Curacao had in januari ran dit jaar de Eximbank gevraagd het project te financieren. Deze stelde enkele voor waarden, waarvan er een was dat Nederland garant zou staan. Curacao heeft aan alle andere voorwaarden voldaan voor het gestelde tijdstip van 4 april. De Eximbank is toen zelf naar de Nederlandse regering gestapt om de garantie te krijgen voor de 51 miljoen dollar, die nodig zijn. De bank vraagt aldus gezaghebber Kibbelaar, de ga rantie. omdat het bedrag waar het hier om gaat groter is dan het totaal van de Antilliaanse begroting. De kos ten van het totale project worden namelijk op 63 miljoen dollar be groot. UTRECHT De in april gehouden collecte van de Nederlandse Hartstich ting heeft ruim 3.2 miljoen opge bracht Op 488 collectepunten is 1.5 miljoen binnengekomen, terwijl via de giro tot nog toe een bedrag van ruim 1,7 miljoen binnenstroomde. In 1973 leverde de collecte ruim 1,1 min op. De giro-opbrengst was in 1973 1,5 min. Nog niet van alle plaatsen, waar is gecollecteerd, zijn de bedragen bin nen. RITA 'Als pap thuis komt, ziet hij, hoe verdrietig ik ben, omdat ik nog steeds geen pony heb'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5