Wegen rustiger dan normaal op vrijdag Oosterschelde gaat niet dicht w) Commissie zal voor afzetting Nixon stemmen Bestedingen moeten werkloosheid drukken Indezekrant Politie: 'Wij betwijfelen of de bouwvakvakantie is ingegaan' Onbestendig 't Geluk was wcér 90.000 w innaars goed gezind in de Algemene Loterij Nederland Ehrliehman schuldig bevonden Nieuwe Lekke Courant HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" ZATERDAG 13 JULI 1974 55ste jaargang no. 85 |enstraat 37 r Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 3C.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Vakantiedrukte op Schiphol Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN/SCHIPHOL 'Wij betwijfelen of de bouwvak vakantie'wel is ingegaan, zo rus tig was het gisteren op onze we gen'. Dit zei gisteravond een agent van de verkeerscentrale I van de rijkspolitie in Drieber gen. Het was zelfs zo rustig dat bij Ouderijn/Vianen, waar ge woonlijk op vrijdagavond op stoppingen voorkomen, het autoverkeer normaal kon door stromen. Onk Schiphol had het gisteren 'niet overmatig druk'. Ëen woordvoerder van de luchthaven ze: de indruk te hebben, dat het dit jaar beduidend stiller was dan vorig jaar bij het begin van de bóuwvakvakantie. Dat neemt niet weg dat de drie Neder landse luchtvaartmaatschappijen, KLM, Martinair en Transavia, dit weekeinde als het drukste van 'net seizoen betitelen. Ondanks berichten over het sterk teruglopen van het toerisme naar Spanje, vervoeren de drie luchtvaartondernemingen een bijna gelijk aantal vakantiegangers als verleden jaar bij het begin van de bóuwvakvakantie. Het overgrote deel gaat naar de Spaanse badplaat sen, zo wordt meegedeeld. Matig De touroperators zijn minder tevre den. Zij spreken van een matig jaar. 'Het vakantieseizoen is pas zeer laat op gaag gekomen', zegt één van Nederlands grootste reisbureaus. Als oorzaken noemt hij inflatie, olieboy cot en de wereldkampioenschappen voetbal. Maar, zo verwachten de reisbureaus, wanneer het weer in Nederland zo slecht blijtf wacht ons nog een goed naseizoen. Het weer in Nederland en dat is een trieste mededeling voor de va kantiegangers die in ons land blij ven ziet cr voor de komende dagen niet al te best uit. Ook in Scandinavië, Noord-Duitsland en En geland zal het de komende dagen onbestendig weer blijven. Aan de Middellandse zee schijnt de zon daarentegen overvloedig. In Zuid Frankrijk is het kwik boven de dertig graden gestegen, en Spanje meldt zelfs veertig graden. Vooral voor de toeristen die het vliegtuig verkozen moet dit een goed vooruit zicht zijn. Van de driehonderd char tervliegtuigen, die dit weekeinde van Schiphol vertrekken, heef' ze ventig procent immers Spanje als bestemming. Griekenland, Joegosla vië en Italië staan dit jaar als tweede genoteerd. De toeristen die gisteren of •vanmor- gen met de auto zijn vertrokken hebben het in de meeste gevallen wat dichter bij huis gezocht. Zuid- Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk zijn dit jaar de vakan tielanden bij uitstek voor de autobe zitters. Frankrijk-gangers moeten dit weekeinde met aanzienlijke vertra ging rekening houden. Tijdens het weekeinde van de veertiende juli zoeken namelijk tienduizenden Fran sen hun vakantieplaats op, en dat zal wel de nodige files geven. De ANWB ziet deze vakantieperiode wat bezorgder als voorgaande jaren tegemoet. De doorgaans in het bui tenland voorzichtig rijdende Neder landers hebben1 dit jaar de neiging het gaspedaal wat verder in te druk ken, waardoor het aantal ongeluk ken aanzienlijk is toegenömen. De nu al weer een half jaar durende snelheidsbeperking in ons land zal daar wel de grote schuldige van zijn. Do ANWB-rampendienst heeft het daardoor dit jaar al flink druk gehad. In vele landen gelden overigens nok altijd snelheidsbeperkingen. In Bel gië raag men op de autosnelweg niet harder dan 120 kilometer rijden, op de autowegen geldt eveneens een snelheidsbeperking van 120 kilome ter, en op alle andere wegen be draagt deze 90 kilometer. In Frank rijk zijn de maximumsnelheden 140 voor de autosnelwegen, 120 voor de autowegen en .90 voor de andere wegen, in West-Duitsland geldt voor de autosnelwegen geen beperking, op alle andere wegen 100 kilometer, in Italië 120 op de snelwegen, 120 op de autowegen en honderd op alle andere wegen, in Spanje 130 op de snelwegen, op de meeste andere we gen 110 en 90 op de andere wegen, in Zwitserland respectievelijk 130, 130 en 100 en Oostenrijk eveneens 130, 130 en 100. In de meeste landen wordt streng de hand gehouden aan de snelheids beperkingen. Overtreders, ook bui tenlanders, ontvangen fikse boetes. Buitenlanders moeten deze direct betalen. Plan doorlaat-caissons moet wel uitvoerbaar zijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Oosterschelde zal niet definitief worden afgesloten. De regering heeft gisteren in beginsel besloten de Oosterschelde in die zin open te laten, dat een dam zal worden aangelegd waarin een groot aantal doorlaat- caissons wordt geplaatst. I-Iierdoor blijft een getijde-beweging in de 'Oosterschelde gehandhaafd, zo dat enerzijds bet behoud van het milieu in de Oosterschelde voor een belangrijk deel is gewaarborgd en an derzijds de mossel- en oestercultuur behouden kan blijven. De regering heeft bij deze beslissing, die een extra uitgave vergt van 500 tot 600 miljoen gulden waardoor de (open) afsluiting in totaal 1,3 miljard gulden zal gaan kosten, één vorrbe- houd gemaakt: de dam met doorlaat- caissons moet technisch uitvoerbaar zijn en voldoen aan de eisen die zijn gesteld ten aanzien van de veiligheid. De technische mogelijkheden worden bestudeerd door rijkswaterstaat. Het resultaat van die studie gaat naar de Rijksplanologische Commissie (RPC). die uiterlijk 1 oktober advies aan de regering zal uitbrengen. Geen aanbestedingen In verband met die studie zullen geen werken aan de Oosterschelde meer worden aanbesteed. Dit betreft met name de aanleg van kabelbanen. Mo menteel is reeds tweehonderd miljoen gulden in de afsluiting van de Ooster schelde geïnvesteerd, maar indien de finitief wordt besloten tot de aanleg van een dam met doorlaat-caissons. zal slechts een klein gedeelte van deze investering verloren zijn Minister VVesterterp (verkeer en waterstaat), die het verlies schatte op enkele tien tallen miljoenen guldens, wees erop dat de caissons worden geplaatst in de stroomgaten. Hierdoor zullen alleen werken Rials'de pylonen voor de kabelbaan 'overbodig zijn. Met de oplossing zoals de regering die nu voor ogen staat, wordt in grote lijnen het plan van de commissie Klaasesz gevolgd: zij het dat in plaats van de geadviseerde blokkendam een dam met doorlaat-caissons wordt aan gelegd. Bij dat plan stond de maxima- Vooral in het noorden ook zon nige perioden en in het zuiden van ons land ook plaatselijk re gen of later een onweersbui. Zwakke tot matige wind uil wes telijke richtingen, of uit uit eenlopende richtingen. Maximumtemperaturen van 19 graden aan zee tol 24 in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMOpGEN: eerst enkele regen-'of onweers buien. Later meer zon. Vrij koel. zon op: 04.36/04.37 onder: 20.55/20.54 maan op: /00.29 onder: 15.47/17.01 Van onze soc. econ. redactie DEN HAAG Het kabinet zal in de begroting 1975 opnieuw een belangrijk accent leggen op de bestrijding van de werkloosheid. Premier Den Uyl heeft dit gis teravond meegedeeld. De invalshoek die het kabinet daar voor heeft gekozen, is een verder aanwakkeren van de bestedingsimpul sen', We moeten ervoor zorgen, dat de vraag wordt vergroot', aldus de premier. Dé werkgelegenheidssituatie steekt wat schriel af bij dc rest van de ontwikkeling. We kunnen volgens de premier 'rede lijk tevreden' zijn over de manier, waarop ons land de schok van de Aardgas Daar zit (ook voor u) muziek in.... Dc namen van de twaalf muziekinstru menten die u nu hebt gevonden, kunt u tot en met dinsdag a.s. per brief kaart zenden aan Dagblad Trouw/ Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Links boven op de adreszijde vermel den: Dagpuzzel. Voor goede oplossin gen wordt driemaal dertig gulden be schikbaar gesteld. De prijswinnaars Worden dc komende week op deze Plaats vermeld. De oplossing van de vorige week luidt: dampkringlucht, naamstempel, punt komma, oogopslag, bijstandswet, glas- parelscherm. De prijswinnaars zijn: A. Foppen, Zwarte Dijk 26. Lutten (Uv.), incvroinv •L C. Westerop-Herstel. Valkenhoskade 314, Den Haag en mejuffrouw 51. E. J. IJsseiing, Bilderdijklaan 64, Hilversum. bascunklukbuistra I: e ii Verhuist U of heeft u onder transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum:Tel.05190 2292-2580 LELYSTAD- Tel 03200 2ÏGÖ0-214C le veiligheid voorop. Bij de techni sche variant, die de regering nu wil aanbrengen, is evenals bij bet plan Klaasesz een getijdeverschil van 1,80 meter bij Yerseke gewaarborgd. Bij een eventuele uitvoering van het voornemen van de regering zal een vertraging optreden, die echter niet als bezwaarlijk word* gezien. De aan leg van de voorgestelde dam zal vier tot zes jaar vergen en het project zal in 1980-1981 voltooid kunnen zijn. Bij uitvoering van de oorspronkelijke plannen (volledige afsluiting van de Oosterschelde) zou het project in 1978 gereed zijn. Een verschil van drie tot vier jaar dus. Indien de studie van rijkswaterstaat aantoont dat de aanleg van een cais- sondam mogelijk is en ook dc Rijks Planologische commissie daartoe advi seert, zal na aanleg van deze dam opnieuw in studie worden genomen of alsnog een stormvloedkering moet worden aangebracht. Wanneer dit nrodzakelijk blijkt, vergt dit de niet geringe investering van nog eens twee miljard gulden. Ook een beslissing over de compartimentsdammen (de dammen in de Oosterschelde zelf, zo als de Oesterdam en de Keetendam) Zie ook pagina 5 Gerald L. Warren, de plaatsvervan gende perschef van het Witte Huis, verklaarde dat Nixon kennis heeft genomen vair dé mening van zijn voornaamste advocaat in de Waterga- tezaak (James St. Clair), dat de juri dische commissie van het Huis vóór (ADVERTENTIE) energiecrisis' te boven is gekomen. De prijsontwikkeling steekt gunstig af bij de rest van de Westeuropese landen en bovendien zal de betalingsbalans een aanzienlijk bevredigender beeld te zien geven dan werd verwacht. De werkgelegenheidssituatie vervuld het kabinet echter met grote zorg. Maatre gelen zijn dus nodig De premier zei verder dat de aardgas- prijzen zullen worden opgetrokken. In tegenstelling tot voorgaande jaren, zullen de kleinverbruikers echter wor den ontzien. De exportprijzen van het aardgas zijn hier en daar al aange past. Met de andere 'anden wordt nog onderhandeld. De extra baten" van het aardgas spelen een niet onbelangrijke rol in de beschikbare middelen voor de samenstelling van de begroting, aldus de heer Den Uyl. Andere uitgangspunten zij dat de be groting een bijdrage zal moeten leve ren tot een verkleining van de inko- kensverschillen. de bestrijding van de inflatie en de versterking van de economische situatie. Het zal volgens de premier dit jaar een hele toer zijn de inkomensverschillen verder te ver kleinen. Maar uit de begroting zal blijken dat het kabinet daar toch in geslaagd zal zijn. aldus de premier. Het kabinet heeft voor het eerst in de gesch edenis. meerjarenafspraken ge maakt. De bedoeling is op Prinsjes dag. behalve de begroting, ook deze meerjarenafspraak in druk te presen teren. (ADVERTENTIE) Kijk gauw verder in deze krant. En knip de bon uitdie elke twee maanden kans geeft op een ton. Algemene Loterij Nederland Over belioiMiende kraeliieii De natuur kraait victorie in Den II aag. Gisteren mochten wij de neusde van de Ihdlnrd- vogets onder ivoordon brengen. Vandaag de gevoelens van al nut leeft in de Oosterschelde. Zo zie je maar n eer. Op zijn tijd h unnen ivij een behoudend beleid best toejuichen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PIAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEI ILSE CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Een post/egel is niet nodig. I)ie Schrijf op de enveloppe: De Clir. Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: A d res Plaats: IK ONTVANG GRAAG: LI Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. 11. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap briefpa- papieir en pen). betalen wij. I'ers, antwoordnummer 2792, A'dam. Kom naar het Dolfinarium S Harderwijk t In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijdendagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Opderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. 1ST WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) President Nixon is er nu wel van overtuigd dat de Juridische commissie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden zijn afzetting als leider van de natie zal aan bevelen. Hij twijfelt echter nog of er in de plenaire vergadering van het Huis zelf een meerderheid zal worden gevonden voor het in gang zetten van de afzettingsprocedure afzetting van de president zal stem men. Volgens Warren deelt Nixon de mening van zijn advccaat. Mocht het Huis van afgevaardigden bij gewone meerderheid van stem men niettemin de aanbeveling van de juridische commissie overnemen, dan moet de Senaat de eindbeslissing nemen over al dan niet afzetting van de Nixon. Tot verwijdering van de president kan slechts met een meer derheid van teminste tweederde wor den overgegaan. St. Clair verweerde zich tegen de door dc juridische commissie geuite vermoedens, dat met de bandopnamen van het Witte Huis werd geknoeid, voordat het materiaal aan de commis sie werd overhandigd. In het Witte Huis zou een deei van een-bandje zijn uitgewist waarop een gesprek staat tussen de president en zijn toenmali ge naaste medewerker John Dean. WASHINGTON Een federale Jury heeft vrijdag Nixons vroegere advi seur voor binnenlandse aangelegenhe den, John Ehrliehman, schuldig bevon den op vier van de hem ten laste ge legde vijf punten: pogingen tot schen ding van de burgerlijke rechten van de psychiater van de man van de Penla- gon-documenten, Daniel Ellsberg, het spreken van onwaarheid tegenover de (FBI) en twee gevallen van liegen te genover een 'garnd Jury'. De jury bevond de drie andere ver dachten in deze zaak eveneens schul dig: Gordon Liddy, de voormalige financiële adviseur van de campagne voor de herverkiezing van Nixon, en de twee Watergatc-inbrckors Bernard Barker en Eugcnio Martinez. (ADVERTENTIE) W Binnenland Naaldwijk: en een Rotterdamse Truc', De defensienota1L Buitenland Strijd in Mozambique 9 Nixon moet kiezen 9 Droogte niet grootste boosdoener15 Kerk Baptisten in Roemenië Kunst erlialeu van Lei brand Muller 11 erin neringen aan \b Visser 13 13 Kunst in Gorkum 13 j Sport Weer Tourwinst voor veteraan Economie Zwitsers toerisme Europese NV v Kudio cn iv Strips, feuilleton Kccepl ■-•n puzzel 19 21 21 Duhibi) cn verder Weer. oproep toeristen Lezer» schrijven Autonieuws Druksport l'OKlzrgcIntc •t

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1