Isabelita stapt in luchtledig ippassen met overhaaste oplossingen in Sahel Argentinië in het ongewisse Wonderlijke aanpassing van planten en dieren 'God had opnieuw gemeenschaptot 'er sprake is van woestijnvorming' IW/K"WARTET Z ATERDAG 13 JULI 1974 BUITENLAND T11/K15 14. door dr. H. Breman IROOGTE NIET DE GROOTSTE BOOSDOENER 'jdschrift- en kranteartikelen wordt de laatste jaren veelvuldig ling gemaak van verdere woenstijnvorming in de Sahel, onder pen als 'De Sahara rukt naar het zuiden op'. Foto's van kale klakten dienen als bewijs. Verbetering van de watervoorzie- via het slaan van putten als eerste stap, zou de milieuverslech- igtot staan kunnen brengen- u, is een gevaarlijke vereenvoudiging van de situatiedie de ten behoeve van strukturele verbeteringen in de weg staat- •r' en werkelijke uitbreiding van de ra in zuidelijke richting te con- s- ren, is trouwens meer nodig dan éénmalig bliksembezoek aan de Tientallen jaren durende waar- ngen van de begrneiingsdichtheid e samenstelling naar soorten, zou- in de overgangszone tussen woes- en savanne informatie kunnen ihaffen over een eventuele perma- __te verschuiving van de, met droge atte jaren heen en weer gaande, - ra-'grens". I ilijke waarnemingen zijn er niet. - belangstelling voor de Sahel is I zeer recente datum. Alleen in I d-Senegal zijn de laatste jaren - opnamen van cie vegetatie ge- 3^41 Inderdaad werd de achteruit- van een aantal plantesoorten - esteld, speciaal van enige bomen 2i leesters die afhankelijk zijn van - niveau van het grondwater. - e Sahel-zone van Mali valt hetzelf- I waar te nemen, speciaal voor de -ük. Deze boom groeit hier aan de delijke grens van zijn versprei- -pgebied. Uit hat afsterven mag 36 ook niet direct worden afge- - dat de Sahara zuidwaarts trekt. in het verleden 'zijn er droogtepe- - en geweest, waarbij afsterving zal ien plaatsgevonden. Maar in natte- -jaren werd de streek weer vanuit 35 zuiden gekoloniseerd. 7! een werkelijke verslechtering van situatie zal slechts sprake zijn 88 neor het peil van het bodemwater nitief lager blijft, door een blij- iide klimaatsverandering of door verhoogd watergebruik via door nens geslagen putren. In verband mee valt de stelling te verdedigen er gelukkig in de Sahel zo Hnig water is. waterpunt heeft de laatste tiental jaren, door verbeterde diergenees- idige zorg, een dusdanige toename de veestapel te zien gekregen, dat sprake is van "werbeweiding. En is de tweede en grootste bedrei- voor de beschreven, aan de )SEfcgte aangepaste levensgemeen- appen, waarin de mens en zijn vee wezen levensvreemde elementen Buiten bereik Voor ieder zal duidelijk zijn dat soor ten tot uitroeiing zijn gedoemd wan neer ze jaar op jaar worden verorberd zonder dat ze de kans hebben gehad, voldoende zaad te vormen. Komt daar bij nog het dalende grondwaterpeil rond de putten, dan levert dat de kale zandvlakten van de alarmerende foto's op. Wat die foto's niet vertellen is. dat buiten het bereik van het vraatzuchtige vee, tien tot vijftien kilometer van de Dut. de Sahel nog een weelderige begroeiing kent. Van daar uit worden, elk jaar weer, ook die kale vlaktes op natuurlijke wijze ingezaaid. Tenzij ze ie groot worden. Wat die foto's ook zelden vertellen is dat, zelfs tijdens de droogte van de laatste jaren, de Sahel in de regentijd één groene vlakte is. met een over maat aan voedsel. In een land als Mali was er zelfs in het extreem droge 1973 in de zone direct ten zuiden van de Sahara voldoende voed sel om zeven miljoen stuks vee een jaar in leven te houden. Door een tekort aan oppervlaktewater kan deze zone echter maar gedurende een korte periode worden beweid, waardoor veel begroeiing onaangeroerd blijft en elk jaar opnieuw produktief kan worden. Zuidwaarts Door gebrek aan drinkwater gedwon gen, trekken de herders met hun vee na de regens steeds verder zuidwaarts. Tot ze gedwongen worden, halt te houden, waar ze het gebied van de gevreesde tsé-tsé naderen, de vlieg die de dodelijke slaapziekte overbrengt. In de noordelijke savanne en in de Sahel vindt de vlieg geen geschikt leefmilieu, door tekort aan water. Zo is gebrek aan water een vloek èn een zegen voor de Sahellanden. Want het is nu juist het goeddeels ontbre ken van vee in de regenrijke kustlan den, vanwege de tsé-tsé, dat de vee- HaSsla De schrijver maakte deze foto op nog geen twintig kilometer afstand van een 'waterpunt' ten be hoeve van het vee niet co ver bezuiden de Sahararand. Rondom de drinkplaats was de aarde 'woest en ledig', maar hier, waar het vee niet kon komen door gebrek aan drinkwater, trof hij een voor de Sahel iveelderige begroeiing. Dr. II. Breman is als assistent-deskundige, in dienst van de UNESCO, verbonden aan het Centre Pédagogique Supérieur in Bamako in Mali. Dat is een post-universitaire opleiding voor afgestudeerde leraren, die ook twee jaar zelfstandig onderzoek vereist in onderiverpen welk van direct praktisch nut zijn. Zijn artikel is grotendeels gebaseerd op onderzoek dat hij zelf reeds deed of coördineerde in Mali. Hij heeft inmiddels uit de fondsen van de landelijke Sahel-actie een garantstelling ont vangen voor het bedrag dat nodig is om enige van zijn studen ten in dit spoor verder te laten gaan. Het onderzoek betreft met name de vispopulatie in de Niger en de mate van over- beweiding in het land. Het belangrijke structurele karakter van dit onderzoek waar voorlopig geen andere financiering voor kon ivorden ge' vonden sluit geheel aan bij het doel van de Sahel-actie. Die beoogt namelijk niet slechts noodhulp maar ook een paar goede aanzetten voor verbeteringen op lange termijn. Wij herinneren graag nog even aan het gironummer: 100 200, ten name van S.O.S. Sahel. Den Haag- kudden (onder invloed van dierge neeskundige zorg) zonder dat de slacht evenredig aan de groei toe neemt Noordoost Zelfs in jaren met normale regenval was er al sprake van overbeweiding in het veeteeltdistrict bij uitnemend heid van Mali. het noordoosten. In normale jaren was er hier plaats voor 2,8 miljoen stuks vee. In 1972-'73 waren, bij verantwoord gebruik, de voedselvoorraden slechts toereikend voor 0,7 miljoen stuks. Vóór de cata strofale sterfte bedroeg de werkelijke belasting 3,7 miljoen stuks. Het zal duidelijk zijn dat herstel van de veestapel en het slaan van putten wel de laatste maatregelen zijn die men hier moet nemen Want niet een tekort aan water is de beperkende factor in het noord-oosten, maar een tekort aan voer. Helaas is men hier nog weinig van doordrongen. Als een roepende in de woestijn noemt een deskundige van de Voedsel- en land bouworganisatie van de VN, de gebo den internationale hulp 'het laatste stadium in de aantasting van de Sa hel'. 'Maar God had opnieuw ge meenschap met zijn vrouw de door hem uit leem gescha pen aarde) en deze maal stond niets de vereniging in de weg. Het water, goddelijk zaad, drong dus door in het binnenste der aarde, en ver leekte een tweeling'. Dit citaat uit de wereldbeschou wing der Dogons, zoals die werd opgetekend door M. Griaule uit de mond van de oude Ogotemméli, verwoordt goed de levenswijsheid van volken in hete, droge gebie den: Water is de impuls van alle leven. Die wijsheid is ook opgeno men in de visie van de moderne bioloog op die gebieden. Wanneer hij ecologische modellen opstelt, die beschrijven hoe plan ten en dieren daar in levensge meenschappen functioneren, speelt het water daarin een overheersen de rol. Water is de beperkende factor voor de groei van dier en plant. Het reguleert bijvoorbeeld de opbouwprocessen in planten via de openingstoestand van de huid- mondjes op de bladeren. Door die huidmondjes komt lucht met het voor de opbouw noodzakelijke kooldioxide binnen. In gebieden als de Sahel, eist die afhankelijkheid van water een ster ke aanpassing van planten en die ren. Want de god der Dogons be mint er zijn geliefde met onvoor stelbare tussenpozen en onvoor spelbare heftigheid. De aanpassing Is vooral bereikt door het aannemen van wat men een 'puls-reserve' levenswijze noemt. Tijdens periodes van droog te bevindt zich dan bovengronds maar weinig levend materiaal, en er is weinig activiteit. Veel plan ten zijn slechts aanwezig in de vorm van bollen, knollen of zaden; veel dieren in de vorm van eieren. Door een regenbui die een bepaal de sterkte te boven gaat, wordt dit alles zeer snel geactiveerd tot le vensvormen met een zeer kort en intensief bestaan. In minder dan geen tijd is er weer voor nieuwe reserves in de vorm van zaden en eieren gezorgd. En de weerstand van die reserves is enorm. Niet alle diersoorten hebben de mogelijkheid om de droge tijd in de vorm van eieren door te ko men. Maar dieren als bijvoorbeeld schildpadden, kunnen oneindig lang op hun reserves teren door zich terug te trekken in een staat van komplete lethargie ingegraven om de transpiratie tot een mini mum te beperken. Anderen maken een zeer efficiënt gebruik van de plantaardige reser ves, terwijl ze er een buitenge woon economische waterhuishou ding op na houden. De eland antiloop trekt weken door droge savanna's zonder dat er oppervlak tewater voorhanden is. Aktivitei- ten worden zoveel mogelijk be perkt tot de nacht, de dag wordt in de schaduw doorgebracht. Van planten worden die delen gegeten waar nog het meeste water in zit. Zo mogelijk wordt gegraasd waar zich 's ochtends dauw heeft ge vormd. Sterker aangepast nog zijn de adax en de oryx, die een verge lijkbare leefwijze volhouden in de zuidelijke Sahara. Op deze manier huisvesten droge gebieden toch zeer stabiele levens gemeenschappen. die eigenlijk maar op twee manieren bedreigd kunnen worden. De reserves kun nen door immens lange perioden met onvoldoende regen worden uitgeput, of de reservevorming kan door onnatuurlijke factoren wor den geblokkeerd. Hierdoor kan op den duur een dusdanige achteruit gang worden veroorzaakt, dat er sprake is van woestijnvorming. Sahel-zone houderij in de Sahel tot een lucratieve zaak maakt. De suggesties om de be woners van de Sahel maar zuidwaarts te laten emigreren, zijn alleen hierom reeds, zacht gezegd simpel. Het is meer naar het zuiden, tegen het verspreidingsgebied van de tsé-tsé aan, waar grote concentraties van vee een ware bedreiging vermen voor het milieu in de lange droge tijd. Hier is beslist geen sprake meer van een ecologisch verantwoord gebruik van de natuurlijke hulpbronnen (alleen gebruik van de rente, géén aantasting van het kapitaal). Hier, op honderden kilometers van de Sahara, ziet men maandenlang brood mager vee de naakte savannegrond afzoeken naar voedsel dat al lang is opgegeten. Hier stierven, alleen al in Mali, ongeveer twee miljoen stuks vee in 1973. De extreme droogte biacht een struc turele fout van de veehouderij in de Sahel aan het licht: de weidegronden waarheen men in de droge tijd uit wijkt worden aan een te hoge druk blootgesteld. Dat komt enerzijds door toenemende landbouwactiviteiten, an derzijds door het snel groeien van de Noordwest In het noordwesten van Mali daaren tegen is niet voedsel maar drinkwater de beperkende factor voor de veeteelt In het afgelopen jaar werd maar een derde van de capaciteit der weiden gebruikt Toch zal men ook hier de uiterste voorzichtigheid in acht moe ten nemen bij het verbeteren van de watervoorziening, wil de situatie niet evenzeer uit de hand lopen. Want zonder beperkende controle betekent meer water meer vee. Het is goed om hierbij te bedenken dat zelfs de meest ontwikkelde landen wetenschappelijke adviezen met de voeten treden als het gaat om de exploitatie van natuurlijke hulpbron nen waarvan geen duidelijke eigenaar is aan te wijzen. Overbevissing van de Noordzee en de bedreigde positie van de walvis zijn sprekende voorbeelden. Dit betékent niet dat de zaak er voor de Sahel hopeloos uitziet. Zelfs op de huidige sterkte zou de veestapel van groot economisch belang kunnen wor den, wanneer de exploitatie verstandi ger wordt aangepast. Verkoop van jonge volgroeide dieren, in plaats van oude die jarenlang onproduktief hun voedsel consumeren, zou een belang rijke verbetering zijn. Naar draagkracht In Mali is men zich hiervan op rege ringsniveau terdege bewust. Via voor lichting en door de nood gedwongen zal de situatie zeker ten goede kun nen veranderen. Maar verstandige ex ploitatie van de Sahel is pas mogelijk na grondige studie van de draag kracht der natuurlijke weidegronden. Momenteel is slechts vijftien procent van Mali, een land 35 maal zo groot als Nederland, op dit punt bekeken. Bij het onderzoek is het wenselijk, ook aandacht te besteden aan de draagkracht van savanne en Sahel voor wilde hoefdieren. Er bestaan verscheidene aanwijzingen dat deze, door hun natuurlijke aanpassing aan het milieu, produktiever zijn dan het geïntroduceerde vee. Bovendien be rokkenen zij minder schade aan de vegetatie, en bestaat er onvatbaarheid voor slaapziekte en dergelijke. Doeltreffende hulp aan de Sahel is mogelijk. Maar dat moet ecologisch verantwoorde steun zijn. Kortzichtig putten 6laan kan slechts kortstondige schijnsuccessen opleveren. Honderdduizenden mensen trokken vorige week langs de baar van de overleden Argentijnse president Juan Peron. Vrouwen met kinderen op de arm, zieken in rolstoelen, bejaarden, jonge ren in spijkerbroeken en nylonjacks of met opgerolde overliemdsmouwen, maar ook dames met een bontstola of lieren in zwart. Zeven schijnbaar eindeloze rijen stonden in de vaak stromende regen 'zelfs de hqmel huilde' urenlang te wachten voor de Blauwe Zaal van het Congres, waar Peron lag opgebaard. 15J 7. lOfl» Uit alle delen van het land wareri de Argentijnen gekomen: allereerst uit Buenos Aires, maar ook van het platteland, van de pampa, uit de verre provinciehoofdstad Cordoba. Het Argentijnse volk nam eensge zind afscheid van El Lider, zijn grote voorman van de laatste dertig jaar, die het bijna voortdurend is gelukt de politieke en ideologische kloven in zijn land te overbruggen. door Nico Kussendrager Terwijl Juan Peron zelf een vat vol tegenstrijdigheden was: als bewon deraar van Franco en Mussolini werd hij teruggeroepen door de links Peronistische jeugd na een ballingschap in Spanje, als toegewijd katholiek werd hij door de kerk verstoten, als held van de armen omgaf hij zich met grote luxe en als dictator werd hij vertegenwoordiger van de vrijheid. Oorzaak van dit succes was vooral het verdeel-en-heersspel, waar Peron een meester in was, de rekbaarheid van het Peronisme die hem vele mogelijkheden bood en het feit dat hij na de Tweede Wereldoorlog de Argentijnse arbeiders en boeren ten koste van een grote deviezenre serve heeft opgetild uit kommer en kwel, wat hen nog immer heugt. Vooral zijn vrouw Evita was de heldin van de Argentijnse armen, van de 'descamisados', de hemdlo- zen. De legendarische Evita overleed op tragische wijze aan kanker en Perons nieuwe echtgenote wachtte de ondankbare taak de herinnering en de leegte die waren ontstaan op te vullen. De naam van de voormalige danseres Maria Estela werd veran derd in Isabel en later in Isabelita, de toevoeging van een laatste letter greep die de overeenkomst met Evi ta moest vergroten. Met Isabelita aan zijn zijde bestierde Peron na zijn terugkeer vorig jaar uit de bal lingschap tot aan zijn dood opnieuw Argentinië. Evita Peron opvolgen was voor Isa belita verre van gemakkelijk, zo niet onmogelijk. Meer dan eens stond El Lider bij zijn toespraken temidden van twee vrouwen, de levensgrote afbeelding van Evita aan de ene kant, Isabelita in zijn schaduw aan de andere. Vaak klonk bij die gelegenheden ook de kreet 'Evita, Evita' op alsof Isabelita geen zelfstandig persoon was. Zij viel ook nauwelijks op naast dc kracht, de persoonlijkheid, de uit straling van Peron 'de gaucho' zelf, met haar reserve, haar imago van verstandige jonge vrouw, aardig maar zonder glans. Eerste daad Deze vrouw staat na het verscheiden van Peron aan de top van het twee de land van Latijns Amerika en niemand kent haar politieke denk beelden. haar bedoelingen. Men weet alleen dat zij zich inmiddels verrassend heeft ontdaan van Lopez Rega de van lijfwacht tot persoonlijk secretaris opgewerkte medewerker van Peron. Hij is de hogepriester der rechtse Peronisten en tevens minis ter voor sociale actie hetgeen hij overigens is gebleven. Lopez Rega verscheen na het overlijden van Pe ron ook op het scherm om de treu rende natie te troosten, maar aller eerst om diens dood na de me dedeling van Isabelita Peron! te 'bevestigen'. Lopez Rega is nu de kans ontnomen om als de mariionettenspeler achter de schermer, aan de 'touwtjes van Isabelita' te trekken, hetgeen de pro blemen in Argentinië zeker verer gerd zou hebben De verrechtsing van het Peronisme joeg de links radicalen de afgelopen maanden al herhaaldelijk in de gordijnen maar Peron slaagde er voortdurend in de rimpels glad te strijken. Hij had alleen zeer goed in de gaten dat de militairen hem in feite naar Argentinië hadden teruggehaald, zo dat aan de linkse Peronisten amper kon worden toegegeven Vandaan zijn ruk naar rechts en de meningsver schillen met de Peronistische jeugd. Hij noemde de jongeren 'marxisti sche infiltrators' en 'kwajongens', maar links weigerde in te gaan op de uitdaging om met de beweging te breken De linkse Peronisten hadden Isabeli ta aanvankelijk koel, bijna vijandig ontvangen. Volgens hun leider Mario Eduardo Dirmemsh was Peron de enige persoon in het land die in staat was om de nationale eenheid te bewaren Hervatting van de on dergrondse guerrilla-activiteiten om tot een Argentijns socialisme te ko men sloot hij niet uit. 'De strijd voor de nationale en sociale bevrij ding zal weer worden opgenomen als de plannen van de regering (die van Peron; red.) niet worden uitge voerd', zo dreigden de Motoneros, de gewapende vleugel van het links- Peronisme in een advertentie in Cronica. Wat het vertrek van 'Ras- poetin' Lopez Rega aan die houding veranderd heeft is nog onduidelijk. Uitwegen Als de problemen Isabelita boven het hoofd groeien, kan zij altijd nog haar toevlucht zoeken tot nieuwe verkiezingen. Zelfs duiken de eerste namen van kandidaten al op: Hector Campora de vwig jaar met de leus: Campora president, Peron aan de macht tot hoogste leider gekozen tandarts. Na de terugkeer van Peron werd deze zetbaas met linkse voor keur en sympathie voor de jongeren als ambassadeur naar Mexico afge voerd, maar op zijn sterfbed riep Peron hem terug. Zou Campora de eventuele presi dentskandidaat van links kunnen zijn, rechts schuift Ricardo Balbin naar voren. Geen Peronist, lange jaren zelfs een tegenstander van El Lider. Een concordaat tussen zijn Radicale Partij en de Peronistische Beweging is nu niet uitgesloten, en Balbin heeft ook al meermalen sub tiel deze mogelijkheid aangeduid. En als het land helemaal in een impasse mocht raken, bestaat er nog altijd de mogelijkheid waar de Ar gentijnen slechts met de grootste huiver van spreken: een nieuwe greep naar de macht van het leger. De strijdkrachten zijn echter even verdeeld als de Peronisten zelf. Men vindt er aanhangers van het links- radicale bewind in Peru, maar ook sympathisanten van de conservatief- rechtse leiders in het buurland Bra zilië. Zo lang de Peronisten hun geschillen niet met geweld gaan uitknokken, zullen de militairen wel in hun kazernes blijven, maar zodra de huidige politieke maar ook economische impasse uitloopt op strijd zullen ook de militairen hun kogeltje mee willen schieten. Eén conclusie valt bij alle onzeker heden over de nabije toekomst van Argentinië met grote zekerheid te trekken: bij het afscheid van Peron waarover in het begin werd gespro ken gaven de Argentijnen voorlopig voor het laatst blijk van eensgezind heid. kW* Isabelita Peron uit het schemerlicht van een Panamese nachtclub naar de top van de natie en niet eens bedrem meld. -

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15