Pachman blijft doorvechten voor politieke gevangenen dichtbij ^Commentaar )rees en de NS (2) =Luns' taalkunde Voetbal en schaken Russen dwingen boycot af van Tsjechische grootmeester Van der Hek pleit voor duurder gas Kroon vernietigt besluit weigering aanleg pijpleiding 'linkse tiran regeert het land' roos het weer Spanje 40 graden Strandverwachting weerrapporten +++oproep toeristen+++ IL6 tOUW/JCWIARTET VRIJDAG 12 JULI 1974 BINNENLAND/ COMMENTAAR T5/K7 >aalf dei- ;eiï iND linistcr Westerterp heeft dr. W. )rees jr. niet benoemd tot commissa- is van de Nederlandse Spoorwegen ii mdat uit principe Kamerleden niet aal /orden benoemd tot commissaris van oto- verheidsbedrijven. Jaar is wat voor te zeggen, maar het g- s ook1 duidelijk dat er allerminst ARi prake is van een heilig principe. Uitzonderingen zijn mogelijk en wor- en gemaakt. Zo is het Eerste Kamer- id Steenkamp commissaris van de CLM een bedrijf waarin de staat roor ?eventig procent in deelneemt, icn duidelijker voorbeeld nog is de lenoeming in augustus 1972 van het oenmalige Tweede Kamerlid dr. ir. P. Oele tot commissaris van DSM beter bekend als Staatsmijnen), een inderneming waarvan de staat enkele tandelen in handen heeft: precies als >ij deSpoorwegen dus. Wat is er sedert augustus 1972 veran derd. zodat het Kamerlid Drees nu niet kan doen wat het Kamerlid Oclc toe nwèl kon (en mocht)1 doen? )e huidige secretaris-generaal van de NAVO heeft er nooit een dienstge- ïeim van gemaakt dat de Nederlandse samenlevirig hem veelszins teleurstelt. Veel van wat hier in kerk, staat en ^maatschappij gebeurt, mishaagt hém al jaren. Dat is bekend. Nieuw is, dat zijn afkeer van allerlei Nederlandse 3 eigenaardigheden zich in Brussel ken nelijk ook is gaan uitstrekken tot de Nederlandse taal. 3 Dit valt op te maken uit wat hij, blijkens een opname van de Vlaamse- 2 radio, tegen president Nixon heeft gezegd, toen deze hem onlangs, bij de ij ondertekening van de Atlantische ver- 2 klaring, vroeg waarom hij, Luns, de aanwezigen had toegesproken in het Engels, en niet in het Nederlands. Luns antwoordde (de vertaling is van het ANP): 'Van allé diergeluiden lijkt het Nederlands nog het meest op een taal. en ook dan nog vind ik dat niet 4 aardig tegenover de dieren'. j Wc behoeven niet bang te zijn, dat i déze uitspraak een vrucht was van 1 enige serieuze studie in de vergelijken de taalkunde, ter bepaling van de relatieve waarde van het Engels en het Nederlands als communicatiemid del. Ongetwijfeld was er niets ernsti- gers aan de hand dan dat de heer Luns de eerste de beste kwinkslag ^debiteerde, die hem op dat moment te _binnen schoot. Zijn opmerking ver- dient dan ook geen bestrijding hoogstens de kanttekening, dat ze ge tuigde van slechte smaak, van een 'iveg-met-ons'-mentaliteit die men ze ker in de NAVO-leiding niet zou :rwachten, en van overschatting van het taalkundig begrip van zijn Ameri kaanse gesprekspartner. Want getuige de simpele, met vloeken en krachtter men doorspekte teksten 'die van hem op bandjes zijn overgeleverd, is presi dent Nixon nu niet bepaald bevoegd er een oordeel op na te houden over de rijkdom van zijn eigen taal, laat staan over die van een ander. Twee Eerste Kamerleden hebben zich eraan gestoten, dat het kabinet wel ons nationale voetbalelftal heeft ge- eerd, maar geen interesse heeft getoond voor het nationale schaakteam dat zich op de Olympiade in Nice zo geducht en succesvol heeft geweerd. Wij zijn niet geneigd, de kunststukjes die Jan Timman, Donner, Sosonko, Ree, Enklaar en Kuijpers aldaar op het schaakbord hebben laten zien, lager te waarderen dan wat Cruijff en zijn kameraden in West-Duitsland hebben uitgehaald met de bal (om ons daar nu maar toe te beperken). Toch i lijkt het ons volkomen begrijpelijk en verdedigbaar, dat de regering de voet ballers wel heeft gehuldigd en de schakers niet. De gebeurtenissen jn de Westduitse stadions hielden velen in Nederland bezig. Wat zich daar voltrok was, of een enkeling dat nu leuk vindt of niet, plaatsvervangende sportbeoefe- aning op werkelijk nationale schaal. Door aan voetballers hulde te betonen vertolkte het kabinet niet in de eerste plaats ministeriële emoties, maar de gevoelens van een belangrijk deel van het volk, Hoe anders was het gesteld met wat de schakers in Nice presteerden. Wat zij daar ook in de nek gevoeld mogen hebben, het was niét de hete adem van de Nederlandse natie. Met hun resultaten, hoe fraai ook, was voor een kabinet dat zich de tolk van het* volk wilde maken, niets aan te van gen. Dit betekent niet, dat wij ertegen zouden zijn, als dit kabinet onder leiding van een premier die in een grijs verleden eens een voorwoord voor een schaakboek heeft geschreven wat meer interesse voor de beoefe ning van het schaakspel aan de dag zou leggen. Maar dan verdient bij voorbeeld de bevordering van het jeugdschaak toch verre de voorkeur boven een ontvangst van Jan Timman. Donner en andere topschakers op het Catshuis gesteld al dat deze heren daar prijs op zouden stellen. Van een onzer verslaggevers SOLI\GEi\ De in balling schap levende schaak groot mees- Ier Ludek Pachman zal onder geen enkel beding zijn activitei ten ten behoeve van politieke ge vangenen in Tsjechoslowakije be ëindigen. Ook de pogingen van de Russische schaakbond om hem te weren van internationale toernooien zullen daaraan niets veranderen- 'Ik heb in Tsjechoslowakije veel vrienden, die om politieke redenen in de gevangenis zitten, $ie werkloos zi in of onder kommervolle, vernede rende omstandigheden' moeten leven. Ik' zal hen nooit verraden', aldus een gegrefde Pachman in een reactie op de Russische actie tegen hem. De internationaal zeer bekende Pach man hij is ook .schaakmedewerker van Tro u w-Kwartet werd deze week uitgesloten van het schaaktoer nooi in het Westduitse Solingen, na dat de Russische grootmeesters Spassky en Poloegajewsky en de Oost duitser Uhlmann verklaarden, dat zij van hun nationale bonden bevel had den gekregen het toernooi te verlaten indien Pachman zou meedoen. De or ganisatoren van het internationale schaakfestijn stonden daarmee voor de keus Pachman te laten vallen dan wel van de wedstrijd een soort pro vinciale aangelegenheid te makén. Zij kozen voor de uitsluiting van Pach man. Pachman, één van de prominente aan hangers van de afgezette Tsjechische partijleider Alexander Doebtsjek ves tigde zich in 1972 in Solingen. Aan zijn vertrek uit Tsjechoslowakije gin gen gevangenisstraffen en een reeks intimidaties van de zijde van het communistische regime vooraf. Sinds zijn aankomst -in het westen speelt Pachman samen met grootmeesters als Ravalek (ook een Tsjechische emi grant), Hübner en G'Kelly voor de schaakclub Solingen. Deze club wint dan ook op zijn sloffer elk jaar het Duitse kampioenschap Vertrek Pachman: 'De treed per 31 december van dit jaar uit deze vereniging. Maar omdat 'Solingen' een goede kans heeft op het Duitse clubkampioenschap zal ik tot het eind van dit jaar de lopende wedstrijden uitspelen. Daarna is het afgelopen. Ik weet nog niet wat ik zal gaan doen, maar Solingen zal ik waarschijnlijk wel verlaten'. Onze schaakmedewerker voelt zich ex tra gegriefd, omdat hij tot nu toe het schaakspel en de politiek zorgvuldig heeft gescheiden. 'Ik heb mij in mijn schaakanalyses wanneer daartoe aanleiding was altijd vol lof uitge laten over de Russische schakers. Nooit ben ik mij te buiten gegaan aan schimpscheuten of beledigingen. De stappen van de Russische schaak bond hebben dan ook niets met scha ken te maken'. Om duidelijk te maken om welke politieke achtergronden het wèl gaat, citeert Pachman uit zijn vorig jaar in Duitsland verschenen boek. In dit boek, dat binnenkort ook in Neder land zal verschijnen, komen zijn lot gevallen in Tsjechoslowakije tot -na zijn vertrek aan de orde. Op weg naar de Westduitse grens kreeg Pachman het volgende van een lid van de staatsveiligheidsdienst te horen: 'Wanneer u zich in het buiten land rustig houdt en alleen schaak speelt, dan zal het voor u mogelijk Schaakgrootmeester Ludek Pachman: sische druk niet wijken voor Rus heden', aldus Pachman, heb ik gewei gerd mij vrijwillig rp een zijspoor te begeven. De organisatoren hebben toen geconcludeerd -lat ik wegens 'on beleefd gedrag' alsnog moest worden uitgesloten. Maar het enige wat ik gedaan neb, is het laten horen van een openbaar protest. Iedereen moet nu zelf maar uitmaken in hoeverre dat onbeleefd is of :n hoeverre ik nu wel of geen gelijk heb', aldis Ludek Pachman. Op de vraag tenslotte of hij ex-we reldkampioen Spassky of Poloega jewsky persoonlijk wat kwalijk neemt, zegt hij: 'Nee, ik neem hen niets kwalijk, omdat ik weet dat zij niet op eigen initiatief handelen. Zij hebben zelfs openlijk gezegd dat zij optreden in opdracht van hun schaakbond. Ook na deze affaire blijven Spassky en Poloeajewsky mijn persoonlijke, groe- de vrienden'. Van een verslaggever STRAATSBURG Het Tweede Ka merlid A. van der Hek (PvdA) heeft in het Europese parlement in Straats burg een pleidooi gehouden voor ver hoging yan de prijs van aardgas. Zonder Nederland en de landen die ons aardgas afnemen met name te noemen, verklaarde hij dat het 'ramp zalig' zou zijn als door 'historische oorzaken het gas in vergelijking met andere energiedragers te goedkoop zou zijn. Het zou te gek" zijn indien men in de EG 'bijna niets' voor eigen gas zou betalen, en men tegelijkertijd kostbare contracten met Algerië. Rus land en mogelijk andere landen zou moeten afsluiten. Van der Hek sprak tijdens een debat over voorstellen van de Europese Commissie het 'dagelijks bestuur' van de Gemeenschappen, voor 'een nieuwe strategie inzake het energiebeleid. De voorstellen beogen de mate van afhankelijkheid van de EG van bui tenlandse energieleveranciers van 6 Onaar 40 procent te verminderen. worden gemaakt naar Tsjechoslowa kije terug te keren. Net als vroeger kunt u dan op nationaal en internatio naal niveau verder schaken. Wan neer u echter het socialistische regi me van ons land tegenwerkt, dan zullen er ook in het buitenland "maat regelen tegen u worden genomen'. Stalin Veelzeggend is volgens Pachman dat de actie tegen hem wordt geleid door de secretaris van de Russische schaak bond, Baturinski/ Deze man was in de Stalinistische periode openbaar aan klager in het leger. Uiteraard onder hield hij toen al contacten met de Russische geheime dienst, de KGB. 'Door de Russische schakers', aldus Pachman, wordt Baturinski gevreesd'. Overigens vroeg men zich in interna tionale schaakkringen al langer af of de Russische schaalcautoriteiten een ontmoeting met hun top-spelers en de anti-communistisehe Tsjechische grootmeester zouden dulden. Pachman ('Het Sowjet-systeem heeft niets met socialisme te maken') stond steeds op het standpunt dat het op een confron tatie moest aankomen. 'Wanneer de Russen merken dat zij geen voet aan de grond krijgen, zullen zij zich wel inschikkelijk betonen', zei hij. Het komt er volgens hem nu op aan dat de Wereldschaakbond de FIDE, onder voorzitterschap van dr. M. Eu- we, zijnHstem verheft tegen dit soort praktijken. 'Alleen wanneer men nu zwijgt kunnen de Russen bij elke voorkomende gelegenheid een boycot organiseren', aldus de Tsjechische grootmeester, die hieraan toevoegt dat hij op dit moment al 'veel telefoontjes en brieven heeft binnengekregen van schaakvrienden,die hun solidariteit betuigen. De schaakbonden van Ham burg en Hessen hebben hem inmid dels uitgenodigd om emd jüli als ere gast de in deze deelstaten georgani seerde jeugdtoernooien bij te wonen. Pachman ontkent overigens dat er een afspraak was dat hij zich bij eventuele Russische bezwaren vrijwil lig zou terugtrekken. Afgesproken was dat aan de Russen een verklaring zou worden gevraagd en dat deze verkla ring aan de Duitse schaakbond en aan de Wereldschaakbond zou worden voorgelegd. Hangende deze affaire zou Pachman dan inderdaad niet meespe len. Nu is evenwel gebleken dat dc organisatoren van het toernooi in So lingen op 30 juni achter de rug van Pachman om via de schaakolym piade in Nice hebben laten weten dat zij zouden toegeven aan eventuele Russische bezwaren.' Pachman zelf hoorde eerst aan de vooravond van het toernooi dat van hem werd ver wacht dat hij zich 'vrijwillig' zou terugtrekken. 'Onder deze omstandig- Van een verslaggever DEN HAAG De kroon neeft de besluiten vernietigd van de gemeen ten Oostvoorne en Heenvliet, die een bouwvergunning hadden geweigerd voor het aanleggen van eeiv aardgas leiding van Hoogvliet naar de Maas vlakte op het grondgebied van beide gemeenten. Bovendien heeft de Kroon voor wat Oostvoorne betreft, de be sluiten vernietigd waarbij een bouw vergunning werd geweigerd voor de aanleg van een ruwe oliepijpleiding van Rotterdam naar Vlissingen. Volgens de kroon kunnen de uitbrei dingsplannen van belde gemeenten geen reden zijn voor het weigeren van een bouwvergunning voor een bouwwerk, dat geen gebouw is. De kroon vindt, dat voor de aanleg van de pijpleidingen zelfs geen bouwver gunning is vereist omdat de leidingen volgens haar geen bouwwerken zijn in de zin van de woningwet. onder redactie van loes smit spireerd en gefinancierd'. De Link se beweging in haar geheel maakt gebruik van andere linkse anti- Zuidafrikaanse organisaties in lan den als Engeland en de VS. En verder put zij hieruit kracht 'dat zijn ondersteuners in de communis- - tische landen van het Oostblok en elders bereid zijn om hun hand in de zak te steken'. Slechts een half dozijn bladen kan dr. Rhoodie's goedkeuring wegdra gen, 'waaronder speciaal De Tele graaf en Elseviers Weekblad', maar bij cle rest heeft 'elke Jan Rap en zijn maat zogenaamde in spraak in het redactionele beleid' met alle gevolgen vandien: 'Hoofd artikelen en gewone berichten zijn doorspekt met een beter-wetendé mentaliteit en een soort smalende en neerhalende benadering, met de bedoeling mensen en regeringen in andere landen als gekken voor te stellen. Dit is een bron van voort durende ergernis voor vele ambas sades in Den Haag Toch hoeft niemand van deze 'ti rannie' ivakker ie liggen, want de grote massa van de Nederlanders denkt volgens dr. Rhoodie anders over Zuid-Afrika: 'De mensen moe ten slechts leren beseffen dat de tirannie van de linkse media niet de belangen van Nederland op lan ge termijn dient'. Maar wie heeft het hier over Nederlandse belan gen? 1-Iet gaat de door dr. Rhoodie zo verguisde Nederlandse pers om de belangen va,n de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika en niet om datgene, waarmee deze 'Sekre- taris van Inligting' zijn toespraak besloot: 'Ik geloof dat ik genoeg heb gezegd om die Nederlanders die de Zuidafrikaans-Nederlandse belangen op het hart dragen, aan te sporen om de linkse pers en televisie het hoofd te bieden'. Zul ke belangen draaien meestal om de handel en niet om de mensen. Hoe komt het toch dat de verhou ding tussen Nederland en Zuid- Afrika niet zo best meer is? Dr. Eschel Rhoodie, die vier jaar op de Zuidajrikaanse ambassade in Den Haag pers- en inlicht ingenzaken behartigde, weet daar een simpel antwoord op: doordat een tiran - Nederland in zijn greep houdt. In het maandblad NUZA (nieuws uit Zuid-Afrika) is een in Johan nesburg gehouden toespraak van dr. Rhoodie afgedi-ukt, waarin hij o.m. dit zegt: 'De Nederlandse poli tici, de kerken en in mindere mate dc vakbonden zijn gevangen door een tiran. De tiran van hun eigen communicatiemedia pers, radio en televisie. En zij moeten naar de pijpen van deze tirannen dansen. Hel zijn de linkse en socialistische media die Nederland voorschrijven wat zij moeten doen. Politici, maat schappijen, kerkleiders, professo ren aan universiteiten en zelfs de politieke partijen zijn dus slachtof fers van deze tiran'. Vandaar hun 'vijandige houding'. Gelukkig kan dr. Rhoodie een Amerikaans onderzoek aanhalen, waaruit zou blijken 'dat de pieer- derheid van de Nederlandse bevol king de Nederlandse pers, radio en televisie niet vertrouwt', maar in tussen heeft de verteller zoel 'be kende kerkleiders, zakenmannen en politici, onder wie een voorma lige eerste minister en een aantal kabinetsleden' over zijn indertijd Haagse vloer gehad, die hem maar al te duidelijk lieten merken aan de kant van Zuid-Afrika te staan, maar dat gewoon niet hardop durf den zeggen. En waarom niet? 'Ik wil morgen niet een spul demon strerende studenten voor mijn deur zien', bekenden ze. Zullce de monstraties en protestacties wor den trouwens 'georganiseerd en dik wijls van buiten Nederland gein- 'Attcntie: u ziet nu zes van de onwaarschijnlijkste figuren die ooit door gingen voor soldaten van de Koningin'. Aldus begint de vertaling die Ons Leger maakte van de Engelse tekst bij bovenstaand plaatje van zes Ne derlandse recruten, dat bet 'News of the World' kennelijk vol afschuw in zijn kolommen plaatse. Ons Leger vertaalt verder over de soldaten van de Koningin: 'In haar mannenleger is het klassieke inspectie-geloci 'laat je haren knippen, afgrijselijk stel' uitgebannen. In plaats daarvan luisteren de recruten naar het beleefde verzoek van de sergeant-majoor om hun haarnetjes te dragen en dan hebben ze een vakverenigingsver gadering om te beslissen of ze wel of niet zullen gehoorzamen. Wanneer de meeste stemmen tegen de sergeant zijn, kan hij er weinig aan doen. Voor het overige: de mijnheren dienstplichtigen van het le legerkorps lopen voorop in .de in Nederland gangbare golf van toegeeflijkheid'. Waarop Ons Leger er helemaal spontaan ep zelfbedacht aan toevoegt: 'Jammer, het is toch altijd een goed leger geweest'. Deze week kreeg Kelner Di Tursi, een jonge Italiaan, een standje van zijn baas Peppino Battochi. De kel ner had zijn klanten in het Itali aanse restaurant naast de konink lijke schouwburg in het Engelse Windsor zomaar laten zitten en was een dame achterna gerend, die op het punt 9tond het theater binnen te gaan. Daar duwde hij iedereen opzij, tikte de dame op de. schouder en bood haar met een sierlijke buiging oen rose roos aan, 'voor u, omdat u de schoonheid van een roos bezit' Wat een char mante verrassing', antwoordde de dame. die de Engêlse koningin Eli zabeth was, en D' Tursi spoedde zich geheel voldaan terug naar zijn klanten. Met baas Peppino kwam het wel weer in orde: een'lid van de koninklijke huishouding vertel de later, dat de koningin de roos meegenomen had naar Windsor Castle, zo verguld was ze er mee. Morgen is het weer zo ver. Vele duizenden zwermen uit naar vakantie verblijven in het binnen- en buiten land, elk voor zich hopende op een iveertje uit duizenden. Die vlieger gaat in Engeland, de Benelux en Skandinavië niet in alle gevallen op. Het blijft hier het komende weekend wisselvallig met aanhoudend neiging tot regen of een bui of meer buien, maar ook gebieden met zonneschijn. Atlantische winden - op 7000 meter hoogte stond gistermiddag boven De Bilt een ivester-orkaan van bijna 150 kilometer per uur - houden de tempe ratuur op veel plaatsen onder de 20 graden, plaatselijk kan er misschien nog een maximum van 21 graden af. Donderdagmiddag om één uur verliep de zomerse grens van 25 graden van Rennes via Mulhouse, GenTjve en het uiterste zuiden van Oostenrijk naar noordoost-ltalië en vervolgens via zuidwest-Roemenië in oostelijke rich ting. Het kwik overschrijdt de tropi sche grens van 30 graden te beginnen in de Rhönedelta in de omgeving van Toulouse (maximum 34 graden) om in Spanje verder te stijgen naar 35 gra den, in Andalusië en Estremadura zelfs daarboven. De maxima liggen in dat gebied de laatste dagen op 40 graden Celsius. Sevilla kwam donder dagmiddag zelfs tot 42 graden Celsius! Verder is er veel zonneschijn en warmte in Italië en op de Balkan. Daarentegen gematigd zomerweer (19 tot 24 graden) waar Constanz gister middag 26 en Freiburg 27 graden, in zuid-Duitsland, Oostenrijk en Zwitser land. Hier en daar valt wel enige regen- of een onweersbui, maar die verschijnselen zijn lokaal. Opvallend was de lagere temperatuur in noord- Oostenrijk (Wenen 19, Linz WO en Salzburg 21 graden maximaal) tegeno ver het warmere zuiden met Klagen- furt en Graz op 25 en 27 gr. C. In Skandinavië is het ïceer plaatselijk zeer onstabiel door een depressie van 995 millibar die er al enige tijd rondhangt. De regenaftapping ran be Bordeaux onbewolkt 33 0 Brussel regen 19 1 Frankfort regen 20 0.4 Genève licht bew 29 0 Helsinki zwaar bew 18 5 Innsbruck half bew 24 0 Kopenhagen zwaar bew 18 5 Lissabon licht bew 37 0 Locarno licht bew 29 0 Londen zwaar bew 19 0 Luxemburg zwaar bew 17 4 Madrid licht bew 37 0 Malaga onbewolkt 32 0 Mallorca onbewolkt 30 0 Munch en geheel bew 23 0.4 Nice onbewolkt 2b 0 Oslo half bew 24 0 tekenis die gisteravond doorkwam was: Ostersund in middenrZweden 35 mm. Ook Odessa speelde mee met 19 mm Vandaag riog steeds regenkans, vooral in het zuiden, overigens hooguit een verspreide bui. Matige, of vrij krach tige westelijke wind. Luchttempera tuur 17 tot 19 graden, zeewater 16 tot 16,5 gr. Verdere vooruitzichten: on standvastig meit af en toe zon bij gematigde temperaturen. HOOG WATER 13 juli: Vlissingen 7.36- 19.32. Haringvlietsluizen 8.58-21.27. Rotter dam 10.08-22.21. Schevoningen 8.24-20.52. Umuiden 9.13-21 41. Den Helder 12.2" Harlingen 2.3715.00. Delfzijl 5.11-17.21. Weerrapporten van gisteravond 19 u. Amsterdam zwaar bew 18 0 De Bilt geheel bew 19 0 Deelen zwaar bew 19 0 Eelde zwaar bew 18 0 Eindhoven regen 21 0.1 Den Helder zwaar bew 17 0 Luchth. R'dam gehee lbew 17 0 Twente zwaar bew 20 0 Vlissingen geheel bew 18 0 Zd-Limburg regen 20 0 Aberdeen zwaar bew 19 0 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona onbewolkt 29 21 0 Berlijn half bew 3 De volgende personen wordt dringend ver zocht zo spoedig mogelijk de ANWB alarm centrale ln Den Haag te bellen nr. (070)- 20 44 26. NEDERLAND Roelof Pouwels uit Uffelte ln witte Peugeot 204; Yvonne Coenders uit Haarlem; C. Kui per uit Velzen ln uiotor-zellbóot; A. Eljster uit Vlissingen: J. A M. Nusser uit Geleen; Fam Buth uit Leidschendam met Doerak kruiser 850 'Ilrojo'; J II. Martin uit Wester beek met kruiser; K. A. de Ruiter uit Holwerd met Friese zeeschouw- S C. Der- ksen uit Meppel met ms 'Delrdre'; L Roosendaal uit Weert in rode Fiat 124 stationcar, 64-99-MX: Fam. Timmermans uit Staveren met motorjacht 'Vlta'; Fam. Spaan derman uit Zundert met zeiljachten 'Risk' en 'Adieu'; J. Schriel uit Rotterdam met ms 'Daydream'; M. Markus-De Leeuw uit Am sterdam; R. Balet met zeilboot NEDERLAND-BELGIë B J. Verbrugge uit Bergsenhoek met metaal groene Citroen Pallas, 64-BH-83. BELGIë J. Swarts wonende in omg. Luik. BELGIë-LUXEMBURG J F Smit uit Hoogezand ln rode Fiat 127 plus caravan 79-BP-99 LUXEMBURG Eist in beige Slmca. 91-29-XA. FRANKRIJK c. van Pampus uit Laren in oker gele Opel Kadett, 51-BH-03; Th. Knlpscheer uit Tilburg :n gele Renault 6. 53-BG-70: mei. A, Mande- ma uit Amsterdam in creme 2CV4, 81-DF-75; T T. Jong uit Amsterdam in bruin-gele Dodge PF-82-49; H Alberts Uit Oost-Soeburg in groene Ford Capri, 66-81-NV; Fa-m. This- sen-Curfs uit Gouda in groene BMW 1800. 91-. 41-RS: fam. De Winter-Van den Hoven uit Eindhoven in gele Renault 6 plus travels- leeper. 46-AD-31; Martin en Hans Visser uit Sliedrecht in witte Simca 1300, 21-06-PV; fam. Groeneweg-Katcr uit Rotterdam in rode Renault 6. 21-87-PK: Trudy Noordhoek uit Vlaardingcn in creme 2CV. 76<S 'Hij sldeg 5.98 aan voor mijn eigen tasje.. FRANKRIJK-ZWITSERLAND E. Niehaus uit Amersfoort in groene DAF. ZWITSERLAND Fam. Dolleman uit Lelden in goudkleurige Opel Kadett, 45-74-XH ITALIC Hans Bosschaart uit Utrecht In witte Peuge ot 204. 34-14-SFL. J. Cornelisse uit Oud Beierland ln gele Toyota, 28-80-TV; R. Hagen uit Schevenlngen ln groene Fiat 124. 84-13- XK; Fam Haleker-Kltz uit Harderwijk ln gele Citroën, 63-35-UE; Lies Hendriks uit Enschede ln bruine Morris Mini; Fam. Ven- selaar-Van Rutten uit Vlaardlngen in beige VW. OP WEG NAAR ITALIë H. J. M. Vijgeboom uit Heemskerk ln groene Opel Ascona plus caravan DUITSLAND Leen Wildeman uit Schiedam in witte Fprd 17M plus carav n: A. J. van der Llorop- Noten uit Veldhoven ln goudkleurige Slmca 1100, 33-24-MVC. Schaddlng uit Doetichem ln creme DAF; E. Lamers-Malle uit Nijmegen in rode VW 1600; J. Jumelet uit Vlaardlngen in rode DAF 33, 04-AN-07. DUITSLAND OF OOSTENRIJK C. Noordhoek uit Den Haag in wilte Simca 1000, 87-33-VE. OOSTENRIJK Louis-Lamers (fam) uit Nijmegen met bus. mevr. Van Rein-Kobus uit Zuid-Laren ln rode Toyota Corolla 1200. 55-21-RD; H. van Rijn uit Vries ln rode Toyota. OOSTENRIJK OF JOEGOSLAVlë V. Baran uit Geleen in oranje NSU 1200TT. 17-00-PDmevr. Akerboom-Goumans uit Ven- ray in beige DAK. 47-10-UV. JOEGOSLAVlë H. J. W. Lulke-Schipholt uit Zaandam ln blauwe Slmca 1100. J W. H Lutke-Schlpholt uit Hoenderloo in goudkleurige Toyota Cari na plus Sprite caravan, 90-AD-43 SPANJE G. Pattynama uit Boskoop In oranje BMW, 60-52-TF. VARENDE NAAR ENGELAND W. van Rijceworsel uit Oosterhout met zeil boot 'Scaramouche'. ENGELAND C. Schneiders uit Huorn in witte Peugeot 504 plus caravan, 66-78-VS; J. W. Leijen uit Voorburg in gele Slmca 1100, 32-AH-00; Hennic Kleinjan uil Barcndrecht in gele Austin mini. 26-36-NK: Jeroen Klaus uit Utrecht-Baarn per fiets. NOORWEGEN J Verra uit Nleuw-Vennep In donkergroene VW 411: C. Reiman uit Den Haag in auto. ZWEDEN li. Holwerda uit Castricura ln blauwe Opel Kadeit. 57-25-TR. T II. dc Haan uit Wassenaar in witte Peugeot 504 kent onbek. HONGARIJE P. Pruisen uit Haarlem in BMW. IN EUROPA g Versteeg uit Weert ln blauwe Audi 100SL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7