Kabinet werkt in stilte aan begroting Werkgroep: windmolens Noordzee uitvoerbaar linisterie stelt een iepgaand onderzoek aar koppelbazen in Belang van Dollard reikt tot Siberië Dr Veldkamp pleit voor eenvoudiger sociale wetgeving Jonge moordenaars Zeeuws echtpaar in inrichting geplaatst Financiële regeling Dollard gespaard Afsluiten akkoord Roemenië uitgesteld Nieuw-Dennendal motor voorin,variomatic achterin; de ideale gewichtsverdeling vooreen kleefvastewegligging gebouwduit veiligheid aatste loodjes oor deelnemers wandelvierdaagse Belangrijke zaak wordt ver buiten politiek gedruis voorbereid Statenlid: oude spoorlijnen weer I DUW/KWARTET VRIJDAG 12 JULI 1974 BINNENLAND tudie door overheid aanbevolen een onzer verslaggevers [STERDAM De inzet van gigantische eenheden windmolens op de Noordzee voor de opwek- g van electriciteit wordt uitvoerbaar geacht. Een werkgroep, samengesteld uit vertegenwoordigers i het bedrijfsleven en van TNO in Delft, heeft minister Lubbers van economische zaken in een port geadviseerd, dit windmolens-op-zee-project in studie te nemen. iet rapport, dat proefnemingen in steenkool) deze vorm van energie- dtunnels op de wal aanbeveelt, opwekking betaalbaar kan worden, dt gesproken over 'parken' van Volgens de heer G. Gallandat Huët, dmolens op de Noordzee in een secretaris van de Industriële Raad voor •kant van ongeveer vijftig kilome- Oceanologie en tevens secretaris van lang en vijftig kilometer breed. de Maatschappij voor Nijverheid en werkgroep, ingesteld door de In- Handel, is het plan technisch uitvoer- - - - baar, maar moet in de eerste plaats worden onderzocht of deze elektrici teit opgewekt door windkracht een redelijke prijs per kilowatt-uur zal hebben. Uitgangspunt van de opstel- triële Raad voor de Oceanologie, >nt dat verdere studie en experi- ïten moeten worden uitgevoerd, ^at bij het schaars en duurder rden van fossiele energie (olie en robleem steekt de ko p weer op onze sociaal-economische redactie 5N HAAG Het ministerie van sociale zaken gaat een diep- and onderzoek instellen naar het koppelbazenprobleem dat in t Rijnmondgebied, maar ook elders in ons land de kop opnieuw eft opgestoken. De heer A. B. Raven, directeur arbeidsverhou- ïgen van het ministerie van sociale zaken, heeft dit gisteren na van een gesprek met de werknemers- en werkgeversorgani- ies in de metaalindustrie meegedeeld. de omvang van het probleem i de heer Raven in afwachting van resultaten van het onderzoek wei- zegge'n. meende hij cp grond ook van ichten die er zijn binnengekomen t er een fel rood lampje 'is gaan inden' districtsbestuurder van het NW, heer A. Schravenmade, vestigde kele weken geledon de aandacht op koppeibazenprohleem, met de ver ing dat er in het Rijnmondgebied ïieuw een explosie van arbeidson- it dreigt te ontstaan. De laatste >losie was in 1970 toen werknemers n,iet langer namen, dat uitgeleend soneel vaak veel meer uitbetaald ;eg dan het ex-personccl in vaste ist. De arbeidsonrust mondde uit de bekende vierhonderd gulden [f. _ms de werknemersorganisaties leeit, het koppelbazenprobleem de aatste tijd weer de kop opgestoken. werkgevers menen echter dat deze leweringen niet op feiten zijn geba ard. Zij willen wel graag meewer- in aan het onderzoek. 'Een vergeli-j- ing met de explosie van 1970 is liter niet juist', aldus de heer ins. voorzitter van het raadgevend ïerlegorgaan van i werkgevers en erknemers in de metaalindustrie. Van een verslaggever DEN HAAG Oud-minister Veld kamp (sociale zaken) is van mening dat 'gevestigde belangen* in de uitvoe ringsorganisaties een vereenvoudiging van de sociale wetgever, tegenhouden. Iedereen loopt daarom met een grote boog heen om het alternatieven-rap port van de organisatiebureau^ Be renschot en Bosboom en Hegener. Dit stelt de ex-minister In het blad 'De Werkgever' van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond. Dr. Veldkamp die sinds 1967 belast is met de juridische vormgeving van een herziening van de sociale verzeke ringswetten, doet ondermeer de sug gesties de premiebetaling bij één li chaam onder te brengen; bijvoorbeeld de belastingdienst en de grondslag voor de heffingen gelijk te maken. Verder wil hij iedere Nederlander onder één werkloosheidsregeling laten vallen. Ook de kinderbijslag en -af trek (bij de belastingen) zou in één regeling kunnen komen. Nu zijn er drie wetten voor dte kinderbijslag en twee voor de aftrek. Tot slot wordt één regeling bepleit voor de genees kundige verzorging. Deze zaken zijn volgens de oud-minis ter, ook wetgevend, vrij snel en op eenvoudige wijze voor elkaar te krij gen. 'Dan heb je in één slag een enorm stuk vereenvoudiging met alle 'kostenbesparing van dien doorge voerd'. Men zou moecen beginnen met de politiek haalbare bezuiniging en vereenvoudiging, aldus dr. Veldkamp die overigens een herwaardering van het totale pakket van de sociale voor zieningen noodzakelijk vindt Jieuwe tactiek en probleem bij bet onderzoek zal in dat de koppelbazen zich van nieu- technieken bedienen. Zij zullen lak opereren onder het mom van ideraannemer, daarmee de vraag om- ilend of er sprake is van uitgeleen- werkkrachten of niet. Het ministe- van sociale zaken zal daarom de ntracten van onderaannemers pre es gaan napluizen. )orts is het de bedoeling dat ook de dernemingsraden een rol gaan spe- n bij het opsoren van koppelbazen. Iers van het rapport was, dat met het oog op de stijgende olieprijzen stroom uit windmolens niet te duur zal zijn. 'Het rapport is geboren uit de reali teit, dat de fossiele brandstoffen kun nen opraken en uit onze afhankelijk heid van het Midden-Oosten wat de olie betreft', aldus de heer Gallandat Huët. De minister zal waarschijnlijk binnen twee weken op het rapport reageren. Vermoedelijk zal er een gesprek ko men tussen de minister en de opstel lers van het rapport. Indien overheid en bedrijfsleven besluiten tot proefne mingen over té gaan, zal eerst worden geëxperimenteerd op de wal. Concentratie In het rapport wordt gesteld dat grote concentraties van windmolens op zee nodig zullen zijn. De windmolens zul len waarschijnlijk verrijzen op soort gelijke constructies als waarop de boortorens staan. Volgens de heer Gallandat Huët zal, bij verwezenlijking van het project, de Nederlandse in dustrie belang kunnen hebben bij het exporteren van de windmolen-syste men naar landen, die gebrek aan fossiele energie hebben. Het kan ech ter nog wel tien jaar duren, voordat het project op de Noordzee zal zijn gerealiseerd. Aan de uitvoering moe ten nog jaren van experimenten en studie vooraf gaan. In het rapport worden eventueel te gebruiken typen van windmolens aan gegeven. Het opslaan van 'windkracht' met andere woorden de 'bufferca paciteit' van deze vorm van energie voor de perioden dat er windstilte is, moet nog diepgaand worden bestu deerd. Het motief voor het plaatsen van parken windmolens op zee is, dat eenzelfde molen op zee tweemaal zo veel energie kan leveren, als op land, omdat het er harder waait. Het opwekken van elektriciteit door windmolens werd in 1925 voor het eerst toegepast door de Duitse natuur- kundige Honnef. In 1940 werd in de1 Verenigde Staten in Vermont, kort stondig geëxperimenteerd met een ge nerator voortgedreven door wind kracht, die een vermogen van 1250 kilowatt leverde. Bijna vijfentwintig jaar geleden in 1950, werden in'Enge land, Frankrijk, Duitsland en Dene marken bij wijze van proef windmo lens voor het voortbrengen van elek triciteit gebouwd, in het kader van een plan van een internationale werk- 1*1 groep ingesteld door de toenamlige VOOF ffFOCPSlGldCFS Organisatie voor Europese Ecoriomi- r sche Samenwerking (OEES). Prijs Onder de tallozen die deze dagen op pad gaan naar hopelijk zonniger streken zijn ook de lifters langs 's heren wegen. Van een verslaggever MIDDELBURG De twee jongens van 15 en 16 jaar die in maart het landbouwersechtpaar De Cock uit Sint Jansteen met geweerschoten om het leven brachten, zijn door de recht bank in Middelburg veroordeeld tot onvoorwaardelijke plaatsing in een in richting voor bijzondere behandeling. De rechtbank wilde geen verschil in strafmaat maken tussen Gerard I. (15), die de schoten had afgevuurd, en Benny N (16), die alleen schuldig werd bevonden aan afpersing onder bedreiging met een vuurwapen. In een toelichting op het vonnis van de rechtbank, verklaarde de Middelburg se kinderrechter mr. S. Noteboom dat de rechtbank, net als bij een terbe schikkingstelling van de regering, el ke twee jaar opnieuw moet bepalen of de bijzondere behandeling moet wor den _voortgezet. De maatregel kan hoogstens gelden tot het tijdstip waarop de jongens meerderjarig wor den. DEN HAAG De Dollard onge veer honderd km2 groot is als natuurgebied niet alleen voor Ne derland van grote waarde, maar vervult ook internationaal een be langrijke functie. Het gebied is een van de laatste in Europa met een getij van brak water. De aan leg van een buitendijks kanaal zou ernstige gevolgen hebben gehad voor miljoenen broed- en trekvo gels en zou het ecologisch even wicht ernstig hebben verstoord. Hoewel de Dollard een onderdeel is van de Waddenzee, onderscheidt deze inham aan de Noordoostkust van Groningen zich in enkele op zichten van de rest van de Wad denzee. Zo biedt het gebied door de besloten ligging beschutting aan veel vogels tijdens ongunstige weersomstandigheden. Er is vrij groot getijdenverschil cn er treedt een menging op van zoet rivierwa ter met zout zeewater wat leefmo- geiijkheden schept voor een grote verscheidenheid aan organismen. In de Dollard komt veel fijn, voed selrijk slib voor, waardoor de voedselproduktie voor de steltlo pers is gewaarborgd en de zeeaster in grote getale voorkomt, tenslotte loopt de kwelder geleidelijk op, wat eigenaardigheden van de be groeiing tot gevolg heeft. In de Dollard komen minstens veertien vogelsoorten voor, die liet gebied volgens de normen van de Internationale Conventie over wa tergebieden van Ramsar (1971) tot een natuurgebied van Internatio naal formaat maken. De vogels ko men vooral uit Noord- en West- Europa, west-Siberië en Nrd.-Afri- ka. Een buitendijks kanaal zou dus ook ingrijpen in de vogelstand buiten Nederland. Een maand gele den werd dan ook vanuit het Eu ropees parlement bezwaar gemaakt tegen het buitendijkse plan en werd besloten dat de Europese Commissie met de Nederlandse re gering zou gaan praten. Volgens de Werkgroep-Dollard (ln het dit jaar verschenen boekje 'Dollard, portret van' een land schap') zouden de belangrijkste ge volgen van het graven van een kanaal door dit gebied zijn geweest ongeveer 75 procent van de Noordwest-Europese kluten ernstig in hun bestaansmogelijkheden zou den zijn bedreigd door het verlo ren gaan van de hoogwatervlucht- plaatsen en een belangrijk deel van hun voedsel- en broedgebied. grote delen van de populaties van de grauwe gans, kolgans en- rietgans bedreigd zouden worden. grote aantallen van de berg eend, wilde eend, wintertaling, smient, pijlstaart en slobeend in gevaar zouden zijn gebracht. Ook de goudpluvier, zilverplu vier, bonte strandloper, zwarte rui ter, tureluur, kemphaan, water snip, rosse gruto en wulp in gro ten getale zouden worden be dreigd. dat de unieke plantengemeen schappen van de zee-aster de zee- bies en het fioringras door liet verloren gaan van de kwelders vernietigd zou zijn. Vervolg van pagina 1 Westerterp, sprake van het terug draaien van een beslissing van acht jaar geleden. De financiële offers die dit meebrengt, wegen echter ruim schoots op tegen het behoud van de Dollard als natuurgebied, aldus minis ter Westerterp. Overigens betekent dit niet dat de Dollard "niet meer verstoord kan worden. Daartoe zou het gebied onder1 de Natuurbescher mingswet moeten worden gebracht. Instemming Vergeleken met de prijs van elektrici teit, opgewekt door centrales die wer den gestookt met olie of steenkool, bleek toen dat de 'stroom uit wind' te duur zou worden. Mocht Nederland nu overgaan tot proeven met elektri citeit uit windmolens, dan zal de uitvoerbaarheid weer worden bepaald door de prijs. 'Het is leuk om van de wind te leven, maar het moet betaal baar zijn', aldus de heer, Gallandat Huët. A. B. Raven (ADVERTENTIE) Op basis van de machtigingswet is het voorts mogelijk een onderzoek te gaan instellen naar ce. feitelijk uitbe taalde lonen. 'We zullen alles doen om te voorkomen dat de explosie van 1970 zich herhaalt en het een hete nazomer wordt', aldus de heer Raven. BtHETZL^fl bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever UTRECHT De samenwerkende bonden van overheidspersoneel heb ben gisteren overeenstemming bereikt met het bestuur van de WA-stichting over de afvloeiing van de zestig Nieuw-Dennendallers, die zich zondag avond hébben teruggetrokken. Over eengekomen is dat ?ij op non-actief worden gesteld, totdat over enige tijd de arbeidsverhouding formeel wordt verbroken. Hun inkomen is voor een periode van zes .riaanden gegaran deerd. Namens het bestuur van de algemene bond van ambtenaren (ABVA) ver klaarde bondsbestuurslid Geradts gis teren te hopen dat met deze regeling het Dennendal-conflict definitief uit de wereld is. 'Wij hopen nu dat de gedachte van Nieir^-Dennendal gerea liseerd kan worden buiten de con flictsfeer'. aldus de -heer Geradts. SCHIPHOL Na een- driedaags ver blijf hier, is gistermiddag een teleur gestelde Roemeense minister van bui tenlandse zaken, Ion Patan, van Schiphol naar zijn land teruggekeerd, nu ondertekening van een verdrag voor economische, industriële en tech nische samenwerking op hetlaatste moment is uitgesteld. Op het ministerie van buitenlandse zaken ontdekte men kort voor de ondertekening plaats zou vinden, dat de verdragstekst in strijd is met de bepalingen van de Europese Gemeen schap. De Roemenen toonden echter wel begrip voor de moeilijkheden die volgens de directeur-generaal van het ministerie van économische zaken van zuivèr redactionele aard zijn. (ADVERTENTIE) 'an een onzer verslaggevers iPELDOORN Temidden van de reemde vogels, waaruit het Apel- oornse wandellegertje wat uitrusting (etreft voor een belangrijk deel be aat, beweegt zich een nogal onopval- 'nde man. Het is de 46-jarige ds." A. i- Spijkerboer, hervormd predikant te imsterdam. Met zijn 16-jarige dochter •uth doet hij voor de eersteeer iee. 'We lopen de dertig kilometer n tot nog toe gaat het moeiteloos', ertelde hij gisteren na een verrukke- 'jk mooie tocht door en langs de oninklijke gebieden van Hoog-Soe- en, Arssel en Kootwijk, 's. Spijkerboer: 'Ik wandel graag in öijn vrije tijd. Voor zoiets als dit had k npg nooit ingeschreven. Het moest !r nu maar eens van komen'. Nee, ik chiet onderweg geen kerkjes binnen Vel cafétjes om iets te gebruiken, en naar gauw weer verder'. blarenprikkers in Apeldoorn zijn 'Pgetogen. Zij hebben tijdens deze Vierdaagse de grootste blaar van alle 'Oden onschadelijk gemaakt. Het was ién blaar, die een gehele voetzool 'edekte. Door elkaar valt de schade door Willem Breedveld DEN HAAG Ons politieke systeem vert oont het toch wel opvallende karaktertrek je dat belangrijke beslissingen in alle stilte, ver van het dagelijkse politieke gedruis worden voorbereid. Bij uitstek geldt dit voor de jaarlijkse samenstelling van de be groting. Op dat tijdstip heerst er een ongekende rust op het Binnenhof. De meeste kamerleden zijn al op vakantie. Toeristen hebben grotendeels hun plaats in de eer biedwaardige gebouwen ingenomen. Litussen bijt het voltallige ka binet zich in een marathonzit ting van twee weken ddoor de cijferberg heen, waaruit de be groting moét worden samenge steld. Belangrijke beslissingen worden dan genöjnen, de rest van het jaar lijkt in feite meer. op een spelletje nakaar ten. Een enkele keer dringt dat ook tot de gewone burger door. De kranten maken dan melding van spanningen in het kabinet, en soms loopt het ook echt uit de hand, zoals twee jaar geleden, toen het kabinet Biesheuvel viel. Meest al blijft het echter rustig en komt eerst op de derde dins dag in september, prinsjesdag, de politieke aap uit de mouw. Het kabinet Den Uyl heeft op deze regel geen uitzondering gemaakt. Gisteravond legde - -- gciiidan.1. vjiaiciavuiiu legue >n-benen en spieren nogal mee, want het ln rust de laatste "et is ideaal wandelweer. bisteren waren er vier uitvallers. Het totaal kwam daarmee op vierendertig 'an de 1.526 die dinsdag zijn gestart. Vandaag, de laatste dag, voert de ocht naar Hoenderloo waar de wan delaars een joyeuze entree met veel "onsen langs de weg, bloemen en Duziek wacht. Helaas laat een kleurstelling voor de organisatoren de All irl Drum and Bugle Band u't Edmonton Canada verstek gaan omdat de leider het programma voor oe Europese toernee (onder meer de wereldkampioenschappen voetbal in UUnchen) te zwaar vindt. hand aan de begroting. Voor zien werden geen persconfe renties gehouden, waarin haarfijn uit de doeken werd gedaan wat de moeilijkheden zijn en welke beslissingen er zijn genomen. Niets behoeft de vakantiesfeèr te bederven, eind september zien we wel weer verder. Meevaller Op zichzelf genomen klopt dit beeld dit keer aardig met de politieke werkelijkheid. De oliecrisis heeft het kabinet voor grote moeilijkheden ge plaatst, maar1 diezelfde oliecri sis was er nu de oorzaak van dat de begrotingsmarathon be trekkelijk gladjes kon verlo pen. De aardgastarieven, om met de olie in de pas te blijven lopen, worden opge trokken en dat levert het kabi net een voordeel op van een kleine twee miljard gulden. Het nemen van pijnlijke maat regelen kon daardoor achter wege blijven. Hoe groot die meevaller is blijkt pas goed wanneer men de feitelijke situatie op zich laat inwerken Het blijkt dan dat de' financiële ruimte vol gend jaar erg gering is. Onze economie groeit nog net hard genoeg om de overheidsuitga ven en de uitgaven van de sociale voorzieningen te finan cieren, maar daarmee is dan de koek zo ongeveer op. Voor een reële verbetering van het particuliere inkomen (lonen en dergelijken) schiet er wei nig meer over. Werkgevers Het is daarom nauwelijks ver bazingwekkend dat de werkge vers vroegtijdig aan de bel hebben getrokken. Er moet voor de loononderhandelingen wat te verdelen overblijven, vinden zij en in .hun visie kan dat alleen wanneer de belas tingen fors worden verlaagd en op langere termijn ook de stijging van de sociale pre miedruk wordt afgeremd. Nu overdrijven de werkgevers na tuurlijk wel een beetje maar ze hebben het bij het juiste eind met de stelling, dat de ruimte volgend jaar gering is. Ook de vakbeweging vindt dat er ruimte voor een reële loonsverbetering moet worden gevonden. Om dat te bereiken zou Defensie niet langer als een heilige koe moeten wor den behandeld. Zonder de aardgasmeevaller zou het kabinet slechts met de grootste moeite de eindjes aan elkaar hebben kunnen knopen. De BTW zou met een of twee punten verhoogd zijn, waar mee dan tevens een stukje ruimte voor een verbetering van het particuliere inkomen zou zijn weggevallen. Teveel betaalde belasting als gevolg van de inflatie (de inflatiecor rectie) zou het kabinet, om zijn belofte in te lossen, terug hebben moeten geven en de sociale premiedruk zou on danks alles zwaarder zijn ge worden. Naast het opeten van de ruimte zou dit per saldo ook nog een vergroting van de De beslissing over de Dollard is door de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee met instemming ontvangen. De Wadden-vereniging acht het zelfs een vrij unieke beslis sing, omdat hier sprake is van een drastische afwijzing van een eerder genomen besluit. Vaak wordt bij een dergelijke beslissing naar een compro mis gezocht, zoals bijvoorbeeld bij de Oosterschelde, maar hier is gekozen voor een oplossing waarbij het na tuurgebied ongerept wordt gelaten. Toch is de Wadden-vereniging nog niet geheel zeker op een goede afloop. Met name politieke verwikkelingen in de Staten van Groningen worden ge vreesd, terwijl men ook niet uitgeslo ten acht dat de tegenstanders v^n het binnendijks kanaal in de Staten druk zullen uitoefenen op de fracties in de Tweede Kamer. Ook hoopt de vereni ging dat de regering de nu gekomen beslising voor Groningen gemakkelij ker te aanvaarden zal maken door tegemoetkomingen op ander terrein, zoals uitbreiding van de industrie rond Delfzijl. De heer B. Jalink ^an het Dollardco- mité te Winschoten was van mening dat de regering Oost-Groningen ander maal in de steek had gelaten. Den Haag heeft een knieval voor het Eu ropees Parlement gemaakt en is in het geheel voorbij gegaan aan de veiligheid van het Groningse land schap. Wij zijiv zeer diep teleurgesteld in de regering. Dit betekent ook dat het landschap achter de Dollard- gedurende zeker vier tot zes jaar extra bedreigd wordt door de zee. Dat noemen wij op zijn minst onverantwoord. De heer Jalink heeft met verschillende bewoners van de kuststreek gepraar. Zij waren allen de mening toegedaan dat deze rege ringsbeslissing onaanvaardbaar was. De ongerustheid gr.jeicie er sterk, zei hij. Bovendien was iwt Dollardcomité allerminst te spreken over de rege ringsbeslissing, omdat het graven van een binnendijks kanaal ook nog ten koste van zo'n 1200 tot 1400 ha. land zal gaan. De verschillende landbouw bedrijven die achter de Dollard liggen zullen geen enkele levensvatbaarheid meer hebben, aldus do heer Jalink. Het waterschap Rei derzijlvest be streed bovendien het extra aantal ja ren dat het graven van een binnen dijks kanaal gaat vei gen. Dit duurt niet vier tot zes jaa» maar eerder tegen de negen ja-ji extra, volgens een woordvoerder van het waterschap. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben nog geen ufficiel standpunt ingenomen. Volgens gedeputeerde J. Post zijn daarvoor momenteel te wei nig mensen aanwezig. Hij was echter wel teleurgesteld door de regering6be- sliing. 'We staan met de rug tegen de muur en zullen moeten terugkomen van ons eerder ingenomen standpunt. We kunnen volgens mij niet anders dan Provinciale Staten voorstellen om het binnendijks kanaal te laten aan leggen. We hebben daarbij in ieder geval de zekerheid Jat de regering de extra kosten die dat met zich mee zal brengen voor haar rekening neemt. De heer Post verklaarde zich overi gens vvel verheugd Jat de regering nu eindelijk een standpji.-r. heeft bepaald. daarom dit jaar vooral gestal te moeten krijgen in de indi viduele begrobingen. Een aan knopingspunt zal ongetwijfeld zijn de nota-huur- en subsidie beleid die minister Gruyters (volkshuisvesting) over enkelp dagen publiceert. In geringere mate zullen ook de onderwijs- n begroting en de CRM-be^o- m gebrUlk Stellen Minister Duisenberg inkomstenverschillen in de hand hebben gewerkt. Ombuiging De financieel expert van het kabinet Wim Duisenberg heeft enkele maanden nadat hij mi nister van financiën was ge worden op een vraag van ons hoe hij de hooggespannen pro gressieve wensen zou kunnen honoreren, gezegd: 'Elk jaar een stukje bocht dan krijgen we op den duur toch een flinke ombuiging.' Het ligt daarom voor de hand dat deze minister niet zal kunnen ac cepteren dat zijn dekkingsplan per saldo denivellerend zou werken. De aardgasopbreng sten hebben hem daartoe bij tijds minder pijnlijke midde len verschaft. De BTW zal om te beginnen niet worden verhoogd. Daar naast zal de inflatiecorrectie voor tachtig procent doorgaan, de belastingvrije voet wordt echter verder opgetrokken dan voortvloeit uit de inflatiecor rectie en. verder zal er op worden toegezien dat de klein verbruikers (en dat zijn ook meestal de mensen met de smalle beurs) worden ontzien bij de verhoging van het aard gas. Hoewel dat nooit hele maal precies is te schatten zal het effect van deze maatrege len uit' een oogpunt van las tenverdeling ongeveer neu traal zijn. De nivelleringsgedachte zal ting aan deze gedachte te geven. Schot voor de boeg Voor 1975 lijkt het kabinet de problemen redelijk te hebben opgelost. Fractievoorzitter An- driessen van de KVP mag en kele weken geleden wel een schot voor de boeg hebben gelost met de opmerking dat het aardgas gebruikt moet worden voor een verlaging van de belastingen, zijn frac tiegenoot Notenboom draaide enkele weken geleden de zaak al weer aardig terug, met de wat vage opmerking dat voor- komeh moet worden, dat en de verzwaring van de sociale vremiedruk én de verhoging van de prijs van het aardgas en de verzwaring van de be lastingdruk niet al te zeer mo gen cumuleren. Het KVP offensief verzandde daarmee in de waarschuwing dat de extra opbrengst van het aardgas niet uitsluitend voor een verhoging van de overheidsuitgaven zou mogen worden aangewend. Welnu, het kabinet heeft zich daar redelijk aan gehouden en het behoeft zich daarom in de ko- mende vakantiedagen weinig directe politieke zorgen te ma ken. DEN BOSCH Het Brabantse sta tenlid K. Musch (PvdA-PPR) heeft Gedeputeerde Staten gevraagd hoeveel het zou kosten als de spoorlijnen Boxtel-Gennep en de Langstraat op nieuw voor personenvervoer in ge bruik worden gesteld. Hij heeft het college gevraagd initiatieven te ne men voor hergebruik. De Brabantse streekvervoerbedrijven hebben zich in het vervoerplan 1974-75 afgezet tegen het heropenen van spoorlijnen. RITA 'Het is in orde, mam, ik heb gezegd, dat ze niets mogen stuk maken'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5