Werking nieuwsmedia is als een 'spuitbus' Tien vingers Dingen van de dag is een 'actiegroep' Even puzzelen Dagrecept r Kamerleden vinden taalgebruik Luns 'verwerpelijk' 'Ken u zelf Jaar geëist voor drankdiefstal met dodelijke afloop RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India Drie jaar voor grote diefstal in België Kleuter verdrenken TROUW/KW1ARTET VRUDAG 12 JULI 1974 BINNENLAMJ/RADIO EN TV T4/K4 Kans op gedragsverandering gering Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De meeste auteurs zijn liet er tegenwoordig over eens, dat de werking van de nieuwsmedia liet best met die van 'aerosol spray' vergeleken kan worden. 'Je hebt wel een groot be reik, maar weinig van de 'spray' is in staat door de oppervlakte lieen te dringen. De kans dat gedrags veranderingen door de media gerealiseerd zouden kunnen worden, is uitermate gering'. Tot deze (ontmoedigende) conclusie komt drs. A. M. Overste, wetenschap pelijk hoofdmedewerkfr van de afde ling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Hij merkt voorts op dat de gemiddelde tv-kijker met uitzonde ring van zaken als arbeidspolitieke vraagstukken een relatief conserva tieve maatschappijvisie heeft. Boven dien versterken de media door de wijze waarop zij aandacht schenken aan minderheidsgroepen, de bij het publiek aanwezige vooroordelen ten aanzien van die groepen. Een ander opmerkelijk punt, dat hij noemt is, dat hoe hoger het oplei dingsniveau en de sociaal-economische klasse is, des te conservatiever de houding is die men aanneemt in ar beidspolitieke vraagstukken en des te progressiever de eigen houding is in zedelijkheidskwesties en ten opzichte van minderheidsgroepen. Hoe jonger men is, des te progressiever is de politiek-maatschappeiijke stellingna- me. De delen II t.m. V vau de 'serie' over politieke' informatie via massamedia, die gisteren door de NOS zijn gepu bliceerd, bevatten een schat van gege vens. Zo blijkt, dat de belangstelling van tv-kijkers niet zo algemeen is als wel eens wordt verondersteld. De in teresse blijkt te groeien, naarmate de onderwerpen belangrijker worden ge acht voor het eigen bestaan. De grootste belangstelling blijkt dui delijk uit te gaan, naar de wat directe problematiek van sociaal-economische aard en naar milieuvraagstukken. De enigszins aostracte onderwerpen, als kunst, ambtenaren, grondwetsherzie ning, buitenlandse politiek en dat soort zaken, hebben een aanzienlijk kleinere belangstelling De conclusie is dat, willen actualitei ten-rubrieken en politiek-informatieve programma's in het algemeen belang stelling bij het publiek ontmoeten, tot op zekere hoogte een samenhang moet bestaan met de mate waarin kijkers graag bepaalde onderwerpen in die sector zien en de mate waarin men dergelijke onderwerpen van belang acht voor het eigen bestaan. Zo blijkt uit een onderzoek dat een zaak als de prijzen, als het meest STRAATSBURG De Tweede Ka merleden Patijn, Van der Hek en Laban (allen PvdA) hebben de minis ters Van der Stoel en Van Kemenade gevraagd, oud-minister Luns te wijzen op 'de volstrekte verwerpelijkheid' van een opmerking die de secretaris-gene raal van de NAVO tegenover presi dent Nixon over het Nederlands zou hebben gemaakt. Ook in de Belgische volksvertegenwoordiging zoude n vra gen zijn gesteld. Mr. Luns zou, niet wetend dat een microfoon nog 'aan' stond, tijdens de ondertekening van de Atlantische ver klaring, twee weken geleden in Brus sel, president Nixon hebben gezegd: 'Van alle diergeluiden lijkt het Ne derlands nog het meest op een taai, en ook dan nog vind ik dat niet aardig tegenover de dieren. '(Nixon zou hem hebben gevraagd, waarom hij tijdens de plechtigheid n iet Neder lands maar Engels zou hebben gespro ken.) Het Franse blad Le Monde beschreef dit incident onder de kop: Afluister apparatuur in Brussel als volgt: Het slechte gebruik van microfoons het schrikbeeld van Watergate achter volgt de heer Nixon overal waar hij gaat. Tijdens de plechtigheid op het NAVO-hoofdkwartier, woensdag zijn door een microfoon, die per ongeluk door de Belgische radio open was gelaten, de volgende woorden van de heer Luns opgevangen die, terwijl hij zich overboog naar president Nixon. zei: Van alle diergeluiden enzovoort. belangrijke onderwerp naar voren komt, zowel als onderwerp dat het meest interessant is om naar te kij ken, als ook een zaak die voor het persoonlijk leven van het grootste belang is. De omroepen en de kijkers besteden ieder gemiddeld zes procent van hun zend- respectievelijk kijkgeld aan uit zendingen van actualiteiten-rubrieken. Maar in het geval 'zware informatie' wordt gegeven, dan blijft de kijktijd (van vijf procent) duidelijk achter bij de zendtijd (van twaalf procent). Maar hoe hoger de kijkdichtheid is van een programma dat aan een actu aliteitenrubriek vooraf gaan, hoe gro ter de kijkdichtheid van de actualitei tenrubriek 'zelf is. Tussen haakjes: actualiteitenrubrieken op de radio blijken een aanzienlijk kleiner pu bliek te trekken, dan op de televisie. In het onderzoek daarnaar gaven bij na 'es >p de tien van de ondervraag den 'Van achttien jaai en ouder te a ciden of nooit naar uitzen- d: i an actualiteitenrubrieken op 1 io te 'ujisteren. i' ic.ngen van de politieke partij en op de televisie behalen ëen kijk- KRO's Ed van Westerloo: Van een onzer verslaggevers HILVERSUM 'Dingen van de Dag' is een actiegroep en dat gaat mij te ver. Ik geloof dat je daarmee een aantal mensen die nog niet zover zijn als de actievoerders voor het hoofd gaat sto ten, en daarmee op ieder gebied je betrouwbaarheid gaat ver liezen'. Dit zegt de chef van KRO's 'Brand punt' Ed van Westerloo in een vraaggesprek tegen drs A. M. Over ste, die in de serie 'Politieke infor matie via massamedia' de hoofdre dacteuren van de actualiteitenru brieken heeft geï.ntervieuwd. Nog een paar andere opmerkingen van Van Westerloo: 'Door de vorm geving onderscheiden wij ons dui delijk van andere rubrieken. Ik geloof wel dat de mensen door hebben dat de onderwerpkeus van AVRO's Televisor wat anders is dan die van ons en dat men ook door heeft dat wij wat vrijer staan ten opzichte van politiek dan VA- RA's Achter het Nieuws. Ik denk dat onze beeldvorming qua keuze van ondenverp wat minder kneute rig is dan die van Hier en Nu van de NCRV'. Zijn collega Dick de Vree van KRO's 'Echo' acht het voor het publiek in het algemeen echter nauwelijks mogelijk een on derscheid te maken tussen de ver schillende actualiteitenrubrieken. 'Misschien dat hoogstens de VARA door een duidelijke expliciete stel- lingname, bij voorbeeld op politiek terrein, hierop een uitzondering vormt'. Maar Hans Jacobs van VARA's 'Achter het Nieuws' merkt op: 'Wij zijn niet partijdig in de zin van partijgebonden, gebakken aan de PvdA' maar ik vind het niet onplezierig wanneer men je wel eens een enkele keer in die zin herkent'. Over de uitzendingen van 'Brandpunt' zegt hij: 'Bij de mees te uitzendingen van 'Brandpunt zit publiek, maar ik heb daarvan geen wezenlijke bijdrage aan die pro gramma's gezien. Het aanvoeren van busjes mensen naar de studio waarborgt nog niet, dat er zinnige vragen worden gesield. Voor Henk Glimmerveen van NCRV's 'Hier en Nu' radio wordt het imago van de NCRV niet in eerste instantie bepaald door de actualiteitenrubrieken, maar eer der door andersoortige program ma's zoals godsdienstige- en mu ziekprogramma's. Bij de keus van nieuws wordt niet gekozen voor of tegen de rijken, maar voor mensen die het moeilijk hebben', zegt hij. Het geloof speelt hierbij wel een rol. al bestaat er geen direct ver band tussen elk onderwerp en het christendom. Van Maanen (in de tijd van het vraaggesprek nog eindredacteur van 'Hier en Nu-televisie), zegt in de programma's rekening te hou den met de achterban, maar niet zo 'dat ik dan de ene en dan weer de andere deelgroep over de bol strijk. (Wij zijn minder politiek gekleurd dan anderen. Het is ook wel een stuk pikanterie dat je bij ons mist'. Jaap van Meekren (AVRO's-Televi- zier) geeft als persoonlijke indruk dat de invloed van massa-media 'bitter tegenvalt'. Actualiteitenru brieken zijn eendagsvliegen, voegt hij hier relativerend aan toe. Jan de Visser van AVRO's radio journaal zegt van zijn rubriek: 'Wij zijn een service- en geen. poiitie-instituut. Wij zitten de mensen niet achter de broek, maar wij zeggen: asjeblief kerel, hier heb je de handel voor zover dat wij kunnen bekijken'. Hij heeft de indruk dat een neleboel mensen graag naar actualiteitenrubrieken luisteren om hun eigen ideeën be vestigd te zien. Maar hij kan zich ook voorstellen dat mensen ook luisteren om daardoor geïrriteerd te kunnen worden. 'Bij ons kan men waarschijnlijk op beide ma nieren aan zijn trek komen', zegt hij. dichtheid van gemiddeld ongeveer twintig procent en een waardering van slechts 55. De harr Overste tekent hierbij aan. dat men zich bij dit hoge kijkdichtheidscijfer dient te beseffen, dat bijna het gehele publiek van die uitzendingen uit kijkers bestaal die het daaraan vooraigaande journaal hebben gezien en de hoofdfilm niet willen missen. 'Tien minuten politie ke zendtijd worden daarom op de koop toe genomen', zo voegt hij daar aan toe. Wat de politicus betreft meent het tv- publiek, dat actualiteitenrubrieken nauwelijks in staat zijn een goed beeld van een politcus te geven. Ter wijl bekwaamheid en eerlijkheid wor den genoemd als belangrijkste eigen schappen voor een politicus om een goed bestuurder te Lijn, laat de televi sie bijna uitsluitend één eigenschap zien, namelijk of deze ai dan niet welbespraakt is, menen de kijkers. Het blijkt intussen ook dat, hoe lager de opleiding is, de politieke kennis deelneming en zelfvertrouwen, des te sterker de mening bestaat, dat de verschillende media te veel aandacht aan politiek geven. I-Iervertonimgen van films of andere dramatische produkties kunnen vaak leerzaam zijn. De kritische kijker, voor wie het 'Ken u zelf' geen loze kreet is, kan bijvoorbeeld testen of hij bij het terugzien anders reageert en waar de oorzaak misschien kan liggen. Voor deze proef leent zich heel goed de door de VPRO herhaalde film 'Rudy Schokker huilt niet meer'. Na de eerste uitzending, op 13 januari 1972, bleek dat veel kijkers deze reportage van Pieter Verhoeff en Gerben Hellinga als een niet zacht zinnige realiteit hadden ondergaan. o^\v Anderen vonden het maar'een kwalijk experiment. Nu kon niemand de film meer als werkelijkheid beleven, want „x de omroepster had vooraf verteld, dat het allemaal niet waar gebeurd was. Dat was aan de ene kant een beetje jammer, want hierdoor werd iets van het mogelijke effect, het ondanks alles er toch in willen geloven, onmogelijk gemaakt Misschien is de reprise mede daardoor bij veel kijkers als een vermakelijke vertoning over het scherm gegaan. Zonder die mededeling vooraf zou er waarschijnlijk vaker zijn getwijfeld tussen 'waar" en 'niet waar'. Nu echter viel het gemakkelijk te zeggen: Hoe bestaat het dat ze er twee jaar geleden zijn ingevlogen. Sommige scènes zijn inderdaad overduidelijk gefingeerd en er tippelen figuren rond die in werkelijkheid een totaal andere kwaliteit en instelling hebben. Bijvoorbeeld de voor sociale ge rechtigheid vechtende journalist Wim klinkenberg, die in de film een a-sociale voorzitter van een woning bouwvereniging voorstelt. Toch zit het er dik in, dat gerouti neerde en voor dit werk uitermate gevoelige mensen als Verhoeff en Helinga met cameraman Mat van Hensbergen tientallen onderwerpen zo kunnen uitwerken dat het allemaal net echt lijkt. Waarom'doen ze het eigenlijk niet? SMIDJE VERHOLEN Een andere herhaling, de tweede aflevering van Jan Blokkers Wild Westreconstructie, was eveneens de moeiite van het aankijken waard. Ik zit nog altijd te wachten op een daarop lijkende aanpak van onze vaderlandse geschiedenis. We missen weliswaar de nodige speelfilms waar van fragmenten de zaak zouden kunnen verlevendigen, maar de werkelijkheid motet op de een of andere manier to.ch te benaderen zijn. In het amusementsprogramma 'Met de muziek mee' wekten vier Vlaamse 'broers en zusters bewondering voor hun snel en spitsvondig reageren op het woordspelletje. Bij 'muzikale bijdragen' viel het op, dat er geen goede verhouding leek te bestaan in de geluidsweergave van het orkest en van de solist. De Engelse jeugdfilm waarmee de Vara haar uitzending begon, zal ongetwijfeld door veel kinderen met plezier zijn bekeken. Misschien ook wel door ouderen. Waarom komt zoiets nou niet uit de Nederlandse studio? TON HYDRA ROTTERDAM De officier van jus titie bij de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaarde lijk, geëist tegen de 26-jarige los werkman P. G. Hij had eind april samen met twee zwervers een grote hoeveelheid drank gestolen uit een pakhuis. Na een gigantisch drankgelag overleden de zwervers. De officier van justitie deelde gisteren mee dat de alcohol niet voor consumptie geschikt was geweest. De uitspraak is op 19 juli. ADVERTENTIE CAfC Scheepssloten en -sleutels en reparatie brandkasten. BUITENDIENSTSERVICE RIJKSGEDIPLOMEERD Buislaan 14-16, Rotterdam. Telefoon 010 152545. 70. Nauwelijks had smidje Verholen de woning van mr. Silberlöwen von Goldstein verlaten, of deze greep naar de telefoon. De bankdirecteur had een tweelingbroer, die meer voor het krijgsmansleven voelde dan voor het geldwezen en het bankbestaan. Daar om was deze tweelingbroer in het leger gegaan, waar hij nu als kolonel der infanterie een zéér belangrijke functie vervulde. Hij was het nu, die de bankdirekteur aan de andere kant van de telefoonlijn had. Hij vertelde echt zakelijk en kort wat hij zojuist allemaal van smidje Verholen ge hoord had. 'Wel!' riep toen de rijke lijk van onderscheidingen voorziene kolonel uit. 'Dat is me een fraai verhaal, zeg! Hoe kwam die bemoeial eigenlijk aan jou adres?' 'Mijn adres? Wel, da's héél eenvoudig', ant woordde de bankdirecteur. 'Dat heeft- ie van de commissaris. Je weet wel, die kleine met die sterke handen.' 'O... van hem!' zei de kolonel. 'Juist.ik begrijp het. Nou, dan zal ik om te beginnen de bewegingen van die Verholen maar eeps laten contro leren door mijn soldaten, hè? Er is net een patrouille in de bergen. Dat komt dus mooi uit. Ik zal de opdracht met een walkie-talkie door geven. En dan moeten we verder maar eens gauw een vergadering be leggen met die kleine commissaris om te overleggen wat ons nu verder te doen staat. Desnoods wordt er van nacht nog vergaderd. Ik ben altijd tot je dienst.' Ja, dat was 'n typisch staaltje van gespierde mannetaal en militair organisatievermogen. Let maar eens op wat die kolonel in de gauwigheid allemaal voor elkaar wist te boksen. Om te beginnen passeerde smidje Verholen op zijn geleende mo tor nog geen tien minuten later een rotsplateautje. Wat de smid niet kon zien was, dat er twee massieve solda- tenfiguren in de schaduw wan een rotsblok stonden. Ingespannen keken die twee ferme landsverdedigers de eenzame motorrijder na. 'Dat was hem', zeiden ze, toen de smid voorbij was. En nog diezelfde nacht kon men de kleine commissaris en de kolonel ten huize van de bankdirec teur aantreffen, allen gewikkeld in een geheimzinnig en ernstig gesprek. Al met al wordt het verhaal er daar mee niet duidelijker op. 21 Tot Pauls eigen verwondering eindig de hij zijn eerste trimester als tweede van zijn groep. Margaret Berry was de beste. Dat was ook geen wonder. Margarets vader stelde de hoogste ei: sen aan zijn kinderen. Zelf was hij de zoon van een kleine manufacturier en had alles op alles moeten zetten om zijn artsenstudie te kunnen betalen. In de eerste wereldoorlog had hij dienst gedaan in Duits Oost-Afrika en daarna was hij officier van gezond heid geworden in de Oranje Vrijstaat. Stees had hij zichzelf aan de strengste normen onderworpen. Zo had hij in Zuid-Afrika bijna zijn baan verloren door zijn kritiek op de gezondheids voorschriften. En van zijn kinderen verlangde hij eenzelfde houding. Geld noch tijd mochten worden verspild. Als er een eerste prijs te behalen viel, dan sprak het vanzelf dat zij die wonnen. Tijdens hun tweede jaar op het insti tuut kwam er een einde aan de sa menwerking tussen Paul en Margaret. Chamberlains kortstondige en onge makkelijke vrede, die hij in München zo zorgvuldig meende te hebben ver zekerd, spatte als een luchtbel uiteen, toen op de eerste september 1939 de Nazi's Polen binnen marcheerden. En kele dagen later schreef Paul zijn moeder: 'Wij zijn nu een dag of vier in oorlog, en alles in Londen lijkt tamelijk normaal. In elk geval is iedereen kalm en optimistisch ge stemd. Het enige vreemde zijn de inktzwarte nachten, en het feit dat iedereen met gasmaskers rondloopt. We hebben een keer of drie lucht alarm gehad. Ons college heeft een loos alarm. Ons college heeft een goede schuilkelder. Het is een oude kolenkelder, die als zitkamer is inge richt: er is elektrisch licht, er liggen kleden op de vloer, er staan stoelen Dorothy Clarke Wilson Vertaling; H. A. Schrcudcr Uitgave: Boekencentrum BV en zo meer. Maar binnenkort moeten wij naar Cardiff verhuizen. Het spijt me weg te moeten gaan bij de tantes, maar ik kan er ook niets aan doen'. De hele school werd geëvacueerd, de meisjes naar Sheffield, de jongeips naar Cardiff. Een jaar lang kon Paul zijn studie ononderbroken voortzet ten. Diepgaand hield hij zich bezig met anatomie en fysiologie en ver diepte zich, temidden van een wereld die ineens op hol was geslagen, in alle rust en met groot enthousiasme in de wonderbaarlijke geordendheid van het menselijk lichaam. 'Het is werkelijk fascinerend', vertel de hij de jonge John Harris, het zoontje van oom Bertie, tien jaar jonger dan Paul. 'Moet je eens naar je hand kijken! Zie eens hoe prachtig die pees zich splitst om de pees daaronder ruimte te geven. Het is werkelijk wonderlijk!' De jongen keek hem onderzoekend aan. Hij begreep niet zo precies wat Paul bedoelde. Maar diens uit blik en stem sprekend enthousiasme werkte aanstekelijk Bijna een kwart eeuw later was John zelf dokter, en hij bracht het op rekening van Paul zijn hele leven te hebben veranderd. 'Wij doen nu weer anatomie', schreef Paul vanuit Cardiff. 'We doen dat met dezelfde groep als op het insti tuut. afgezien van de meisjes. Zij zijn naar Sheffield gestuurd, de stakkerds, een vreselijke plaats. En er zijn maar een paar mensen om daar les te geven. Hier is het prima. Mevrouw Morgan is een alleraardigste dame, zeer christelijk en zeer doof. Zij heeft een gehoorapparaat van tenminste veertig centimeter lengte, dat zij pal op je gezicht richt als je tot haar spreekt'. Mevrouw Morgan was een welgestelde dame op leeftijd, die voor de oorlog er wel nimmer aan zal hebben ge dacht mensen in huis te nemen. Nu zorgde ze moederlijk voor Paul en enkele andere studenten en overstelp te hen met haar medeleven. Toen zij erachter kwam dat Pauls moeder in de zending werkte, weigerde zij een cent van hem aan te nemen, tot zij zich schoorvoetend neerlegde bij het compromis van de helft van de dertig shilling per week die hij haar eigen lijk verschuldigd was. Zij zou echter ook zo hebben gehandeld als hij niets had bezeten. Uit vrees voor bombardementen en voor de mogelijkheid haar huis bij nacht en ontij in nachtgewaad te moeten verlaten, droeg mevrouw Mor gan steeds alle kleren die zij bezat. In een van haar onderrokken maakte zij bovendien een geweldige zak om haar kostbaarheden in te bergen: de grote familiebijbel, een reservegehoorappa raat, een reserve-bril, haar sleutels en haar geld. Het kwam nogal eens voor dat zij in een winkel al die dingen moest uitladen en op de toonbank leggen om bij haar distributiekaarten te komen, terwijl ondertussen een lange rij mensen geduldig achter haar stond te wachten. Maar ondanks al haar excentrieke eigenschappen droeg mevrouw Morgan- bij tot Pauls vor ming. Paul werd haar speciale be schermeling. Hij vormde echter ook een speciale zorg want dit was voor hem het gemakkelijkste en meest frivole jaar van zijn hele me dische studie, en hij had in Cardiff menig vriendinnetje. 'Hij is wat al te aantrekkelijk', klaag de mevrouw Morgan tegenover Marga ret, toen de meisjes de plaats van de mannelijke studenten in Cardiff had den ingenomen en zij, op Pauls aan beveling, bij mevrouw Morgan in huis gekomen was. 'Ik ben bang dat hij nog heel wat met meisjes te stellen krijgt in zijn leven!' Margaret schaterde. 'Misschien! Alle meisjes van mijn jaar waren dol op hem'. Mevrouw Morgans kleine schitteroog jes keken Margaret ineens fel aan. Zij richtte haar gehoorapparaat recht op het meisje. 'Maar jijzelf toevallig toch ook niet. liefje?' Ditmaal was Margarets lach iets min der vrolijk. 'Wel, dat heb ik wel eens gedacht, maar dat is nu gelukkig over. Wij zijn alleen maar goede vrienden'. 'Hm!' was mevrouw Morgans enige commentaar. (Wordt vervolgd) l TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal KRO 19.05 KRO-Cineac NOS 20.00 Journaal KRO 20.21 Wrekers 21.10 Brandpunt 22.00 Waar gebeurd 22.25 Alg.Loterij Nederland NOS 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Rep. Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Waltons NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Captain Horatio Homblower 22.15 TROS Sport Extra 22.25 Ann Burton 22.45 TROS Sport Extra IKOR 22.55 Verdriet NOS 23.35 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Afct. en muz. 10.25 Fremder, wohin gehst Du? 12.05 Kontraste. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 15.50 Journaal. 15.55 Dierenfilm. 16.40 Kinder- progr. 17.10 Teamwork '74. 17.55-18.00 Jour naal.) (Reg. progr.: NDR: 18.00 Sportschau. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.53 Nordschau-maga- Speciaal Radio-vandaag Captain Horatio Hornblower, de door de Britse schrijver Cecil Scott Forester legendarisch gemaakte zee- hold, verscheen in 1951 op het film doek in de persoon van Gregory Peck. Voor de liefhebbers vanavond een brok zilte romantiek. Ned. 2 20.21 Ann Burton zingt in een pro gramma dat Jan Keja voor de Tros heeft geregisseerd. Ned. 2 22.25 Het Ikor zendt een Britse film uit, waarin vijf mensen vertellen hoe zij na de dood van een dierbare hun verdriet hebben verwerkt en hoe de omgeving heeft gereageerd. Ned. 2 22.55 Alvorens een nieuwe reeks won derlijke belevenissen le lanceren in de rubriek 'Waar gebeurd', brengt de KRO een aflevering van Brandpunt. Daarin o.m. aandacht voor: De recentq situatie in Portugal en de Nederland se defensienota becommentarieerd door oud-premier P. de Jong. Ned. 1. 21.10 'Zo zijn onze manieren of Kleine sociale leergang' is een hoorspel dat de VARA na bijna drie jaar herhaalt. Hilv. 2 23.15 9 In de ochtenduitzending van de AVRO speelt pianist Cor de Groot werken van Bcdrich Smetana. ntlv. 1. 11.30 zlne. 19.26 George. 19 59 Progr.overz. WDR: 8.20 t.e m. 11.00 TV-kursussen 18 00 Nws Uit Noordr.-Westf. 18.10 -George. 18.40 Akt. 19.20 Klein TV-spel. 19.45 Klein feulll.: In holen leven.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Krone des Lebens. 22.00 7. Slnn. 22.05 Rep- uit Bonn. 22.30 Journaal en weerber. 22.45 Tatort. 0.10 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal en 8.30 Groenteman. 9.00 (S) Omr. Ork. NOS: 9.20 Wat heeft dat kind? 9.35 Waterst. 9.40 (S) AVRO verv. conc 1000 (S-M) Arbeidsvitaminen (1100 Nws 1103 Radiojournaal) 1130 (S) Plano werken van Smetana. 11.55 Bcurspl. 5. NOS: 12.00 Toerismo. 12.30 Overheldsuitz.: V.d. landb. 12.40 Sur la route du Tour do Franco 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. NOS: 13.25 Spiegel van Belgie. 13.50 Intern. Spec trum. 14.30 Blik op de 3e wereld 14.45 Bljk op Eur. 15.00 Zoekl. op Nederl. (16.00 Nws.) 16,45 HUMAN. VERB: Laat Je niks wijsma ken. VPRO: 17.00 VPRO-VrIJdag. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit, morgen dat. 18.20 VPRO-VriJdag. KRO: 19.00 Kanjer Koning Komp. 19.05 (S) Voetl, op kabaret. 19.30 Instemmen met velen. 19.45 HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.07 (S) Badinerle. (7.30 Nws. A.40 7.40 Act.) 824 Overweg 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d huisvr 845 Hoera vakantie. 9.00 Moeders wil is wet. 10.00 (S) Aubade. 11.00 Gebakjes en een beter leven. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 WIJ v.h. land, 12.26 Med. 12.30 Nws 1241 Echo. 13.00 Raden maar). 14.00 (S) Holiday Interlokaal, met 15.30 Nws. 17.00 (S) Country and western muz. 17.30 Nws. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Metrop. ork. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenn. 18.58 Marktber. VPRO: 1900 (S) Tahiti FM 2000 Nws 2050 Den Haag Vandaag. (NOS). VARA: 21.00 VARA-klass.: Vroege Verdi. 23.15 (S) Zo zijn onze manieren of Kleine sociale leergang. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8.02 (S) Tussen thee en koffie. 10.03 (S) Muzikale fruitmand, NCRV: 11.03 Drie draait op verz. 12.03 <S> Drie tussen de middag. NOS: 14.03 Popkon- takt I. (Tussen 15.00-17.30 NOS: Flitsen Tour de France.) AVRO: 15.03 Popkontakt II. 16-03 Hitmeesters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. 20.02 (S )Gevolmachtlgd. VPRU: 21.00 VPRO-VrlJdagavond Show. NCRV: 2.02- 7.00 (S) Bent u daar nog? Horizontaal: 1. helper, 8. afk. van broeder, 9. platte steen, 10. overblijf sel bij verbranding, 12. toiletartikel, 13. Europeaan, 15. grote uitgestrekt heid zout water, 17. lof, 19. vlakte maat, 21. halfbloed, 23. water in N.Br. 24. voorzetsel, 25. hard vet, 26. bevel, 27. latwerk, 29. inkerving, 31. tennis- term, 32. baan voor balspel, 34. ivoor, 35. plaats in Gelderland, 37. voertuig, 39. legerorder (afk.), 41. mondeling, 43. oude lengtemaat, 44. ingedikte vruchtenmoes. Verticaal: 1. voertuig, 2. bevel, 3. honingbij, 4. soortgelijk gewicht, 5. kleverige stof, 6. priem, 7. scheik. element, 8. droesem, 11. soort appel, 12. paardje, 14. mak. 16. groot meer in Finland, 18. aalgeer, 20. voor schrift, 22. wilde haver, 23. zwemvo gel, 28. onheil aanbrengende godin, 30. alvorens, 32. artikel van een wet, 33. foefje (Ind.),<36. droog, 38. op de wijze van, 40. voorzetsel, 42. Assistant Engineer (afk.), 43. water in Friesland. OPLOSSING VAN GISTEREN: 1. angel, 2. gul, 3. melis. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 51-jarige C. v. d. B. is veroordeeld tot drie jaar gevan genis met aftrek van voorarrest. Hij is schuldig bevonden aan diefstal van ongeveer een half miljoen gulden aan Belgische francs iut een postkantoor In Lookeren in België. Het geld werd niet gevonden, maar in het postkan toor werd kleding van Cor de Bels, zoals zijn bijnaam is, aangetroffen. Daags na de overval heeft Cor door twee vrienden een hoeveelheid Bel gisch geld laten wisselen, dat volgens hem afkomstig was van een handeltje. De uitspraak was conform de eis. Servische sla 1 krop sla 250 gr. augurkjes in mosterdsaus 250 gr appelen 3 bananen 125 gr. mayonaise 1 theel. paprikapoeder citroen sap Augurken, appels en bananen in stuk jes snijden. De krop sla met de hand plukken (nu eens niet snijden) Dit alles door elkaar mengen en op smaak brengen met paprikapoeder, citroen sap en mayonaise. Menutip: Gebonden preisoep, gordon bleu, Servische sla, aardappelen, moe- capudding. Van een verslaggever VLISSINGEN In een sloot bij zijn ouderlijke woning is gisteren de twee en een half jarige Edwin van Houten uit Vlissingen verdronken. Een vijfja rig vriendje die bij Edwin was toen hij te water raakte vergat alarm te slaan. Tien minuten na het ongeval vond de moeder haar zoontje. Hij bleek toen al te zijn verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4