■Spinola stuurt egering weg Regering spaart vogels in Dollard Honderdduizend vogels zinloos gedood Ont wikkelingshu lp is lager dan ooit D In deze krant V- Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 Buien Kabinet kiest voor binnendijks kanaal Vrachtauto verliest voortrein Sigaretten duurder Zogezegd Zilte uplnclitiiig Gijzeling in 'gerechtsgebouw Helikopter op proef Militairen in Mozambique staken strijd Nieuwe Leidse Courant IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 12 JULI 1974 55ste jaargang no. 84 Voor exclusieve herenkleding enstraat 37 Postbus 7B Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 8? .05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur TSKSMSSJKaBE ISSABON (Reuter/UPI) resident Spinola heeft gisteren de namiddag de voorlopige re- ering ontbonden. Deze was in en ernstige crisis geraakt door _et uittreden van de premier I.delino da Palma en vier andere ïinisters. Spinola kondigde gis- jravond de vorming van een ieuwe coalitieregering aan die vaarschijnlijk' geleid zou wor- en door de eveneens afgetreden linister van defensie, Mario Fir- lino Miguel, een van de leiders an de beweging van de strijd- rachten die het bewind van Cae- ano ten val bracht. §1 Ie 44-jarige luit.kol. Miguel had eer- er verklaard met de drie ministers an de democratische partij te zijn fgetreden omdat hij de strijdkrach- en niet in een eenzijdig verbond met ocialisten en communisten wilde rengen. Hij klaagde voorts dat aan artijpolitieke belangen dikwijls voor- ang werd gegeven boven het staats- elang. pinola verklaarde in een radioge- prek dat het pure fantasaie was om e veronderstellen dat de nieuwe rege- ing meer naar rechts zou overhellen. )e te volgen lijn voor de nieuwe egering zal die van de beweging der trijdkrachten zijn, namelijk het her tel van de zuivere democratie in ortUgal', zo betoogde hij. Volgens agewijden zal de nieuwe coalitierege- Ing opnieuw uit democraten, socialis- cn communisten bestaan. Ipoedberaad In liet zuiden van het land plaat selijk enige regen. Overdag wis selend bewolkt met enkele plaat selijke buien. Matige tot krach tige wind uit westelijke richtin gen. Maximumtemperaturen on geveer 19 graden. Morgen en overmorgen: Veranderlijk weer niet enkele regen- of onweersbuien. Maxi mumtemperaturen omstreeks 21 graden. Zon op: 04.35 onder: 20.56 maan op: 23456 onder: 14.33 voorlopige grondwet en grotere be voegdheden voor de premier. Hij om schreef de huidige president als een 'zuiver revolutionaire figuur'. BRUSSEL De meer dan 100.000 spreeuwen, die het Belgische leger de afgelopen dagen met dynamiet heeft om gebracht, zijn zinloos gedood. Belgische natuurbeschermers wijzen erop dat de kersen- oogst terwille waarvan de acties werden uitgevoerd toch al grotendeels waren mis lukt, als gevolg van regen en hagel. Woensdag plaatste het Belgische leger in een bos bij Tongeren 300 kg dynamiet in de vorm van staafjes en kleine springladingen in de bomen. Hierbij kwamen 80.000 spreeu wen om. Vorige week vernie tigde het leger 20.000 spreeu wen bij St. Truiden. Ook werd daarbij voor 35.000 gulden glasschade aangericht, doordat de militairen hadden vergeten de bevolking te waarschuwen ramen en deuren open te zet-- ten. De spreeuwen werden ge dood op verzoek van kersente lers, die met lede ogen aanza gen hoe de dieren hun fruit consumeerden. Belgische na tuurbeschermingsorganisaties hebben fel geprotesteerd te gen de acties van het ministe rie van landverdediging en wijzen erop, dat er andere me thoden zijn op de spreeuwen bij de kersen vandaan te hou den. Bovendien zijn grote aan tallen beschermde vogels bij de acties omgekomen. Iet ontslag van het kabinet volgde op en spoedberaad dat president Spinola iet de overgebleven regeringsleden ad. Het werd ook bijgewoond door socialistische minister van voor- ichting Paul Rego, die volgens een erder bericht van het Westduitse ersbureau DPA door Spinola al was ntslagen. Deze deelde na afloop van et beraad het ontslag van het kabi- et aan de pers mede. Volgens Associ- ted Press was hij zo entdaan dat'hij ch onder doktersbehandeling moest ;el.len. Aan het spoedberaad waren ontmoe tten voorafgegaan van Spinola met de 'junta van nationale bevrijding' en van Alvaro Cunhal, minister zonder portefeuille en secretaris-generaal van dc communistische partij met dc le den van de junta. Toen dc pers deze of hij wellicht premier zou vorden antwoordde Cunhal: 'Dat is nzin. 'Wat wij bespraken kan alleen worden geopenbaard door de presi- ient'. Sen van de leden van de ontslagen 'egering, minister zonder portefeuille 'ereira de.Moura, verklaarde tegeno- 'er de pers dat Spinola geen andere ceus had dan ontslag van de regering ïadat premier Da Palma Carlos on- ivermurwbaar - was gebleken wat be- lllll reft zijn voorwaarden om terug te Keren. Volgens de bij decreet van 14 nei vastgestelde procedure kiest een ninister-piesident zijn eigen minis- ers. remier Adelino da Palma Carlos had ian de staatsraad drie eisen gesteld 'oor zijn terugkeer in de regering: ■nelle presidentsverkiezingen, een Van onze Haagse redaetie DEN HAAG De regering heeft besloten dat door de Dollard geen buitendijks afwateringskanaal zal worden aangelegd. Bij de aanleg van een binnendijks kanaal, waardoor de Dollard als natuurge bied niet wordt aangetast, zal de regering de provincie Groningen alle medewerking verlenen en de extra kosten (geschat op 44 miljoen gulden) voor baar rekening nemen- Op de Amsterdamse Corn. Lelylaan verloor gistermiddag een vrachtauto de gehele voortrein toen de wa gen kantelde als gevolg van een klapband. Bij het ongeval raakte niemand gewond. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De prijs van sigaret ten zal binnenkort met 20 tt 25 cent per pakje verhoogd worden. Het mi nisterie van economische zaken is ak koord gegaan met de prijsverhoging, waarom de sigarettenindustrie had ge vraagd. Dc datum van invoering staat nog niet vast. Dc pakjes van 1,75 gulden en 1,55 gulden zullen resp. twee gulden en 1,80 gulden gaan kos ten, die van 1,40 gulden worden 1,60 gulden. Shag zal niet in prijs worden verhoogd. De laatste prijsverhoging van sigaretten dateert van' 1968. De gemiddelde tv-kijker heeft een relatief conservatieve maat schappijvisie. Drs. A. M. Overste, wetenschappelijk medewerker NOS OESO: Ook ISederland gaf minder AMSTERDAM De ontwikkelingshulp die de lid-staten van de OESO (de organisatie voor economische samenwerking en ontwik keling) aan de arme landen geveil is lager dan ooit tevoren Met deze beslissing is een eind geko men aan een lange periode van onze kerheid voor het gebied van Oost- Groningen. Acht jaar geleden gaf de toenmalige minister van verkeer en waterstaat. Suurhoi'f, de provincie Groningen toestemming voor de aan leg van een buitendijks afwateringska naal. Maar deze beslissing werd twee jaar terug door minister Udink opge schort vanwege de iu*zwaren die met name van de zijde van de natuurbe scherming naar voren zijn gebracht. De provincie Groningen verzette zich en noemde een binnendijks kanaal onaanvaardbaar uit waterstaatkundig oogpunt en vanwege cv vertraging in de uitvoering van de plannen. De huidige minister van verkeer en waterstaat, Westerterp. besloot hierop advies te vragen aan het Laboratori um voor grendinej-huniea in Delft. Minister Westerterp: 'Uit dit advies blijkt dat het binnendijks kabaal bin nen 3.5 jaar kan zijn voltooid en een jaar later kan worden erkend als hoogwaterkering. Over de tijd van voorbereiding is geen uitspraak ge daan, maar die wordt geschat op 3.5 tot 4.5 jaar. Dit blijkt uit een rapport van het Ontwikkelingshulpcomité van de OE SO. In percentages van het bruto nationaal produkt gaven de gezamen lijke ESO-Ianden in 1972 nog 0,34 procent maar vorig jaar niet meer dan 0,30 procent. In het rapport staat daarom dat de rijke landen steeds verder afglijden va.i de 0,7 procent die de Verenigde Naties als streefcij fer hebben opgesteld voor 1975. De Verenigde Staten doen absoluut gezien het meeste aan ontwikkelings hulp, maar de teruggang was hier ook iW'l' H (W illlH' 11 Alles wat op tivee pootjes door het üollard-slik beestjes loopt te zoeken, haalt verlicht adem. Wie deze krant leest, hoort dat. Wij geven meer dan alleen de overwegingen van mensen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Daar zit (ook voor u) muziek in Zoek met behulp van het vreemde woord (de lettergrepen staan aan el- W kaar vast) de twee afgebeelde muzick- geb 'llstrumenten. Bewaar deze tot morgen. NIEUWE ABONNEE NAAM STRAAT: CIliO: I'LAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LKIDSE CRT. DOKDTS DAGKI.AD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwarlaul ipgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. II. J. van Zuthcm. Gezellige rookverdrijver. Q Altijd paraalmap briefpa- papler en pen). rifelklatromnctruf Ken postzegel Is nlel nodig. Oie betalen wij. Schrijf op de enveloppe: Oe Chr. I'ers antwoordnummer 2792. A'dam. ~nuTTiiimmwi min Vertraging het grootst. Het aandeel liep terug vn 39 tot 32 procent van de totale OESO-hulp, terwijl de Verenigde Sta ten tien jaar geleden zeiden dat zij in 1973 voor 62 procent van de totale OESO-ontwikkelingshulp zouden zor gen. Ook in procenten van het bruto nationaal produkt liep het Amerikaan se aandeel terug: van 0,29 in 1972 tot 0,23 vorig jaar. In absolute bedragen steeg de ontwik kelingshulp van de OESO-landen vo rig jaar en wel van 8,7 miljard dollar tot 9.4 miljard, maar volgens de OE SO is dit cijfer zeer misleidend, om dat hierin geen rekening wordt ge houden met de inflatie en de daar door verminderde koopkracht van het geld. Acht landen vergrootten vorig jaar het aandeel van het nationaal produkt dat zij vorig jaar aan ontwikkelings hulp uitgaven. Het zijn Oostenrijk, Denemarken, West-Duitsland (dat overigens nu op deze post aan het besnoeien is, red.), Italië, Japan, Noor wegen, Nieuw-Zeeland en Zweden. De ze groei werd teniet gedaan door het verminderde part van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië en ook Nederland. Pronk In ons land liep het percentage van het nationaal produkt terug van 0,67 tot 0.54. De OESO heeft echter al eerder de verklaring van minister Pronk ontwikkelingssamenwerking) aanvaard dat deze daling tijdelijk is. Zij wordt Veroorzaakt door inflatie, koerswisselingen en door problemen in dc ontwikkelingslanden en in in ternationale organisaties, waardoor gelden niet snel genoeg konden wor den opgenomen. De minister heeft nadrukkelijk toegezegd dat de hulp in 1976 zal zijn opgetrokken tot 0,8 pro cent van het nationaal produkt. Overi gens is Nederland op dit terrein nog steeds derde in de rij van OESO- landen. Het binnendijkse kanaal kan dus in zeven tot negen jaar zijn voltooid, wat een vertraging van vier tot zes jaar betekent ten opzichte van het oorspronkelijke plan. Maar dete ver traging, alsmede de extra kosten (een stijging van 52 naar 96 miljoen gul den), wegen voor de regering niet zo zwaar als de voordelen die aan een binnendijks tracee /.ijn verbonden. De Dollard ral nu niet worden aangetast, de vogelstand zal niet worden ver- Minister Westerterp stoord en er zal geen schade aan de kwelders worden aangebracht'. Het feit dat de regering nu duidelijk heeft gekozen voor een binnendijks kanaal, houdt niet -iutomatisch in de aanleg van dat kana*1. Het is name lijk een project van provinciale water staat. Volgens de Waierstaatswet van 1904 moet hiervoor toestemming aan de Kroon \vorden gevraagd. De Kroon kan zo'n aanvraag goedkeuren of af wijzen, maar niet, <oals in dit geval, Groningen verplichten een binnen dijks kanaal aan te leggen. Minister Westerlerp zei gisteren dan ook dat, indien Provinciale Staten van Groningen geen binnendijks kanaal ^villen, de situatie uiterst moeilijk zal worden. Het vorigo college van Gede puteerde Staten was tegen zo'n bin nendijks kanaal, maar het huidige college kan zich daar waarschijnlijk wel mee verenigen. In de Staten ke ren zich met name Je VVD, de CPN en het CDA tegen oplossing waar de regering nu voor aekozen heeft. Minister Westerterp noemde het giste ren belangrijk dat de beslissing geno men is. Verder uitstal werd door de regering onverantwoordelijk geacht. De minister heeft gisteren direct na de beslissing de provincie Groningen ingelicht en gedcputecide Post, waar nemend commissaris van de Koningin, op de hoogte gebracht van de bereid heid van de regering om alle mede werking te verlenen, ook financieel. Volgens minister Westerterp was de heer Post verheugd dat een periode van onzekerheid ten einde is, maar voegde daaraan toe nat dat ook het enige verheugende is. WASHINGTON (UPI) Twee gevan genen hebben donderdag vier parket wachten en twee advocaten gegijzeld in een cellenblok in de kelder van een gerechtsgebouw in Washington. De twee mannen hebben in een telefoon gesprek met een radiostation gezegd dat ze per auto naar het vliegveld ge bracht willen worden, waar hen een vliegtuig ter beschikking moet worden gesteld. De gijzeling speelt zich af in het ge rechtsgebouw waar het proces wordt gevoerd tegen John Ehrlichman en drie andoien in verband met de in braak in het kantoor van de psychiater van Daniel Ellsberg. Op de Waal zijn proeven genomen met een helikopter van Italiaans fabrikaat. De Rijkspolitie te water onderzoekt de mogelijkheden om de wentelwiek toe te passen. Terugdraaien De beslissing die het kabinet nu heeft genomen, siuit aan bij de regerings verklaring over het behoud van na tuurgebieden. In die verklaring staat onder meer dat onvervangbare na tuurgebieden zullen worden be schermd en dat de regering niet zal aarzelen diverse voorgenomen en in uitvoering zijnde .verken opnieuw in overweging te nemen. In het geval van de Dollard.-is, zo zei minister Zie vervolg op pagina 5 LOURENCO MARQUES (UPI) Sommige eenheden van het Portuge se leger in Mozambique hebben de wapens neergelegd en weigeren hun kazernes te verlaten om de oorlog te gen de bevrijdingsbeweging Frelimo voort te zetten, zo is uit militaire kringen vernomen. Eenheden die de strijd willen staken hebben een delegatie naar het opper bevel in de stad Beira gestuurd met de mededeling: 'Onze mannen willen naar huis' en een boodschap waarin er bij de regering in Lissabon wordt aan gedrongen de onderhandelingen met het Frelimo te bespoedigen. In Vila Gouveia weigert een heel batal jon de strijd voort te zetten. Ook troe pen in het gebied van Cabo Delgado, bij Tanzania, hebben de anti-guerrilla operaties stopgezet en uit Niassa, gren zend aan Rhodesië, wordt zelfs een verbroedering tussen Portugese mili tairen en Frelimo-strijders gemeld, compleet met voetbalwedstrijden en feestjes. Het Portugese leger bestaat naar schatting voor 60 procent uit Afrikaanse militairen. Binnenland Kabinet werkt stil aan begroting 5 Sociologie in crisis 8 Buitenland Trudeaus winst 9 Kerk 'Wurmbrand verrader'2 Sport Leo Horn slaat weer toe 11 Economie Ierse industrie in stroomversnelling 15 Lezer» schrijven Nieuwe boeken Radio en tv Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Weer. oproep toeristen Filmpremières

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1