Over verdediging zou je het toch eens moeten zijn dichtbij A jmmentaar Minister Vredeling en het communistische gevaar ■aan open ritjes 'ees en de NS ;errapporten jong en oud een dagje samen negatief spaarkaartje ontbijt nee, danku het weer Wisselvallig Strandverwachting +++oproep toeristen+++ 'KWARTKT DONDERDAG 11 JULI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T3/K7 traan van de OAPEC, dat is de pisatie van Arabische olie-expor- ide landen, naar Nederland mag open, zo hebben de ministers deze landen in Cairo besloten, ens sjeik Jamani van Saoedi-Ara- imdat onze politiek ten aanzien ihet Midden-Oosten toch veran- I is. In welk opzicht dit dan wel (zijn, liet Jamani geriefelijk in het Vorige maand was dezelfde mi- r van mening dat Nederland een jffing van het embargo nog niet lende. loet de vraag rijzen wat ons land jen gepresteerd kan hebben, fschijnlijker is de verklaring die jnemers in Cairo aan de opheffing (boycot gaven: als de Arabische •n toenaderingen zoeken tot de pese Gemeenschap dan kunnen beter geen zwarte schapen te en van dit gezelschap op na en. Dat zou dan toch wijzen op ietsepietsje solidariteit, waarin wij mogen verheugen, zien van de inkomstenderving van ansitohandel in Rotterdam, heeft oycot ons niet al te veel schade ikend. Wèl zijn wij, met de ande- ïporterende industrielanden onder juk van de enorme prijsstijging gegaan. En daarbij zitten wij rela- weer gunstig omdat ons land het energie-exporterende land van Europa is (aardgas). De lamp hier dus niet zo scheef blijven en als in andere industrielanden, de ramp voor de olie-importe ontwikkelingslanden hebben we lier al vaker gehad. De regerings- ïen om hierin bij te springen de aandrang van de nationale israad voor ontwikkelingssamen- ing om het nog forser te doen enen dan ook alle aanmoediging, ens een voorlopige schatting van IOVAG, de bond voor het auto- el- en garagebedrijf, is er in juni dit jaar tien procent minder ben- in onze auto-tanks gespoten, dan uni 1973. De BOVAG acht dit erbesteding' en pleit voor veria van de benzine-accijns als stimu- om het verbruik weer zo gauw dijk op het oude peil te hebben, is natuurlijk vervelend voor de ighebbenden die grotere zuï- :id met energie maar als we zo op gaan reageren als de (AG wil, dan hebben we er echt van geleerd. kabinet-Den Uyl is van plan het irlandse systeem van decoraties geven van lintjes) wat te stroom- tv. Zelfs is wel eens het woord locratiseren' gevallen, kabinet onderscheidt zich in deze ie voornemens niet van zijn direc- jorgangers, de kabinetten Biesheu- en De Jong. Let wel: het gaat om voornemens. de ontvangst van de gemankeerde lidkampioenen voetbal op het ihuis maakte premier Den Uyl End dat van de Nederlandse spe- in het veld alleen aanvoerder ijff benoemd was tot ridder in de van Oranje-Nassau. De anderen hten toezien. al kent Johan Cruijff waarschijn- sinds zijn kinderjaren het versje 'Eerlijk zullen wij alles delen' iit geval is de toepassing wel "wat ilijk. de vervoersbond van het NW is op minister Westerterp omdat le heer Drees jr buiten het com- arissencollege van de NS wil hou- kunnen wij wel aanvoelen. JEerlijk ;d zijn ook wij nogal benieuwd de argumenten waarom Drees in loogste orgaan van de NS niet meepraten en denken om de ezen terug te dringen of nog beter te werken. is toch bekend dat de heer Drees r kan bezuinigen dan uitgeven? minister heeft een unieke kans bij laten gaan door juist zo'n man en het college te houden. Wester- is toch niet bang dat Drees de 12 ire commissarissen onder de tafel praten? En tenslotte, wij delen helemaal de mening van het NW het onverstandig is de lëeftijds- is voor commissarissen te verho- van 70 naar 72 jaar. Formeel niet want de (nieuwe) wet schrijft het r en materieel niet omdat er heel mensen boven de 70 zijn die >er en helderder denken dan lieden eden die grens. Men moet het ir eens aan de vader van Drees jr i vragen. errapporten rdeen ene celona deaux ssel ève sinki 'enhagen abon 'rid G WATER 12 juli: Vlisslngen 6.45- Haringvlietsluizen 8.09-20.35. Rotter- .9.19-21.25. Scheveningen 7.32-19.59. Wen 8.19-20.46. Den Helder 11.49-23.51. ingen 2.03-14 18. Delfzijl 4.26-16.30. van gisteravond 19 u. regen 18 0.2 onbewolkt 28 0 licht bew 28 0 onbewolkt 28 0 geheel bew 22 0 half bew 25 0 zwaar bew 24 0 half bew 21 0.2 onbewolkt 37 0 licht bew 16 0.5 onbewolkt 24 0 door Ferry Mingelen DEN HAAG 'De defensie zou in een democratie eigenlijk niet partij-politiek bepaald moeten worden. Verdediging van je eigen vrije democratische samen leving tegen de dreiging van het communisme, is toch het eerste waarover je het eens zou moeten zijn. Daarna kan je van mening verschillen hoe die maatschappij dan precies ingericht moet wor den. 'Het as daarom vreemd, dat er in ons land eo verschillend over defensie wordt gedacht. Dat is natuurlijk ook wel het boeiende van onze democra tie. Ik zal me ervoor in zetten dat mensen die tegen mij zijn, dat kunnen blijven zeggen'. Aan het woord is PvdA defensieminister ir. Henk Vre deling, daags na de publikatie van zijn defensienota 'Om de veiligheid van het bestaan'. Vredeling: 'De Sovvjet-ideologie streeft naar wereldheerschappij. Ideologie be staat uit woorden, maar er zit een verschrikkelijke macht achter, die zich ook stilzwijgend doet gelden. Ook al zonden hun bedoelingen goed zijn, dan nog geldt: 'Leidt hen niet in verzoeking'. We mogen ons niet weer loos opstellen. Deze achtergrond geeft mij de inzet, minister van defensie te zijn. Want op zichzelf ben ik geen defensie-expert. In dit verband is liet niet verwonder lijk dat minister Vredeling zijn defen sienota de uitspraak 'De vrije mens kent de waarde der dingen niet' van de Russische schrijver Solzjenitsin heeft meegegeven. Vredeling: 'Democratie is niet iets vanzelfsprekends. Dat kan zo verande ren. Tenslotte leeft een groot deel van de wereldbevolking onder andere systemen. Het is een opgave om jonge re generaties daarvan te overtuigen. Ik ben zeer bezorgd- over de genuan ceerde manier waarop vele jongeren tegen het communisme aankijken. Nu hoor je ook weer dat die Solzjenitsin maar een rechtse vent is! dat vind ik irrelevant. Die man heeft een diepe wijsheid opgeschreven. Het interes seert me ook niet hoe Bach leefde, ik vind zijn muziek gewoon mooi. Ik heb een diepe afkeer van het communistische systeem. Hele genera ties dienen er als mest voor de vol gende. Die prijs is mij te hoog, want het individu is onvervangbaar. Het individu wordt opgeofferd aan het algemeen welzijn, maar wat dat alge mene welzijn is, bepaalt een ander. In de loop der jaren ben ik het commu nisme wel iets beter gaan begrijpen. Daarmee bedoel ik niet zo'n slappe uitspraak van: 'ik heb er wel begrip voor.' Ik heb begrepen dat het moge lijk is dat mensen bonafide communist worden. Mensen die hèt systeem gewo gen hebben en het niet te licht bevin den. Dat maakt het communisme al leen maar gevaarlijker. Maar de meeste jongeren, en dan denk ik aan mensen tot ver in de Vredeling: 'Er zijn officiële besprekin gen tussen oost en west die tot ont spanning moeten leiden. Ik zie daar je van die immense machine zo bij voor de tv diie Breznjew en Nixon zo vriendelijk met elkaar om ziet gaan, is het todh logisch dat je denkt, het is daar zo erg nog niet. De positieve kant is, dat je in de gegeven situatie niet, zoals in de koude oorlog, als kat en hond tegenover elkaar blijft staan, maar dat je, wetend wat je aan elkaar hebt en met al je reserves, toch met elkaar praat. Je moet aanvaarden dat die machtheb bers daar nu eenmaal de macht heb ben, dat kan je niet negeren. Maar je zou daarbij moeten zeggen: eigenlijk wil ik niets liever dan uw systeem te veranderen. Laatst schreef professor Pen dat het tijd wordt, de stelling te verlaten dat je je niet met de interne aangelegenheden van een ander land mag bemoeien. Maar eigenlijk heeft die stelling voor socialisten nooit ge golden. Onze leus 'is altijd geweest: 'Proletariërs aller landen, verenigt u'. Dan is het je plicht om je met die zaken bezig te houden. Het is vol strekt legitiem dat je je dan bemoeit met die twee studenten in de DDR die dienst weigerden, dat gaat je aan'. 'Het is juist daarom dat Nederland zoveel doet in de ontspanningsbespre kingen om vrij verkeer van mensen en informatie tussen oost en west te bereiken. Maar dat heeft ook zijn grens, daar waar deze eis andere mogelijkheden voor ontspanning te genhoudt. En dan verandert er niets. Volledige ontspanning is overigens al leen maar te bereiken als er steeds meer mensen als Solzjenitsin opstaan, zich durven te uiten, ondanks het risico voor jaren opgeborgen te wor den. Je moet erop speculeren dat dat gebeurt. Als je die hoop verliest ver lies je de hoop in de mensheid. Ik denk dan aan dat boek van Orwell, 1984, waarin Big Brother iedereen in de gaten houdt. Simon Carmdggelt schreef daar eens over: 'Ik geloof in een kleine man, die een klein schroef je van die immense machine zo bijs- stelt dat ik net niet in de gaten wordt gehouden'. Ik geloof dat ook'. dertig, die zo genuanceerd er tegen aan kijken, volgen een modetoon. Vanuit mijn vroegere christelijke ach tergrond spreek ik vaak uit de bijbel en ik denk dan wel eens 'Vergeef het ze, want ze weten niet wat ze doen'. Die jongeren missen de ervaring die wij in de oorlog hebben gehad. Die ervaring is niet over te dragen, daar in falen wij. Die jongeren zeggen terecht, ik was er niet bij, wat moet ik er mee. Maar ik mag er wel tegen tekeer gaan, ik zeg, ga erheen en kijk'. Diepe indruk blijken persoonlijke contacten te hebben gemaakt die ir. Vredeling in het verleden had met twee dienstweigeraars in Oost-Duits- land. 'Die jongens werden eerst drie jaar opgesloten en mochten daarna niet meer studeren. Zo gaat het daar. En de jongens die hier lopen te roepen dat Kees Vellekoop (een tot gevangenisstraf veroordeelde dienst weigeraar) virij moet, die zouden als ze eens in Oost-Duitsland hebben rondgekeken, wel wat minder hard roepen. Ik wil niet zeggen dat daar mee het probleem Kees Vellekoop is afgedaan, ze'ker niet. Maar dat ligt toch wel iets anders'. Maar als die jongeren in Oost-Duits land gaan kijken, zouden ze ook naar Griekenland en tot voor kort in Por tugal, onze NAVO-partners, kunnen gaan kijken. Daar heersen ook dicta turen en worden dienstweigeraars ook streng bestraft. Dat maakt de NAVO zo moeilijk te aanvaarden als verdedi ger van de vrije democratie. Vredeling: 'Principieel redenerend zou ik ook zeggen, Nederland weg uit die NAVO zolang landen als Grieken land er nog in zitten. Maar hier moeten rationele overwegingen bijko men. Als je dat doet gooi je het kind met het badwater weg, dan maak je de westelijke samenleving te kwets baar. Maar het is een moeilijke zaak voor mijzelf'. Ten aanzien van Griekenland heeft ■u uic roemruchte omgekeerde Brez- njew-doctrine bepleit, het recht om je door middel van politieke druk te mengen in de binnenlandse aangele genheden van een ander NAVO-land. Gelijksoortige druk op Oosteuropese landen is veel moeilijker. Maar vindt u dat je je op een andere manier toch ook met de binnenlandse aangelegen heden van die landen moet bemoeien Is dat niet het beste pleidooi voor de sociale verdediging zoals de PPR die wil? Vredeling: 'Nee, de sociale verdedi ging is een interessant idee maar niet bruikbaar. Het is onverantwoord om te zeggen: laat ze dan maar komen. Misschien word ik nu wat emotioneel, maar wat doe ik met de moeder van de jongen die dan in het verzet gaat. Daar schrik ik van terug, wetende wat zo'n moeder doorstaat als die jongen onderduikt en verzet pleegt. Voor die jongen is dat niet zo'n probleem, het is avontuurlijk. Maar die moeder (Minister Vredeling heeft in de oorlog zelf ook ondergedo ken gezeten en verzet gepleegd red. Ik zal alles doen om die situatie te voorkomen. Daarmee mag je geen risi- cos nemen. Maar als haviken hieruit de conclusie trekken dat ze de bewa pening wel ongeremd kunnen gaan opvoeren, zitten ze fout. Het gaat erom, te bepalen wat je minimaal nodig hebt, niet wat je maximaal kan gebruiken. Want dan begint de ande re kant ook weer. We kunnen deze problemen niet oplossen met de wa pens der barbaren, aldus minister Vredeling. onder redactie van loes smit prachtig ingepakt met een mooie strik erop. De namen van alle kleuters stonden erop. We gingen met 43 kleuters (de oudste groep en zes leidsters en kwekelingen. In het centrum werden we opge- wacht door het hoofd van de huis houding. We mochten eerst naar de keuken. Overal mochten de kin deren zien. De kok had lekkere hartige hapjes klaar gemaakt en ieder kind kreeg daarvan. Vervol gens gingen we naar de conversa tiezaal, toaar de bejaarden aan 't koffiedrinken waren. We werden met applaus ontvangen. We heb ben een stuk of tien liedjes gezon gen. We hadden de liedjes zo geko zen dat de helft liedjes uit de oude doos waren, die werden dan ook steeds met de bejaarden her haald. Verder hadden we enkele opzegversjes en een toneelstukje. Wat genoten de bewoners van dit centrum. Sommigen lieten de koffie koud worden. Met enige trots bo den we ons groepswerk aan en dit hangt nu in de conversatiezaal.' Na de limonade en de rondleiding keerden de kleuters terug naar school. Eerst buiten 'vliegen en uitdraven' en toen stonden de be jaarden al op de stoep om een 'werkles' mee te maken. De moe ders van de kleuters hadden hen mei auto's opgehaald en fungeer den als ontvangstcommissie. De be zoekers kregen koffie, ze kregen tekeningen van de kinderen, en de school kreeg een platenbon ca deau. Bovendien beloofden enkele dames poppenkleertjes te breien en waardeloos materiaal te zullen spa ren voor het knutselwerk. En het bejaardencentrum zal voortaan ge regeld een paar nummers van de schoolkrant krijgen om de banden 'warm' te houden. Kleuters en bejaardeftaan ver van elkaar af als *t naar hun leeftijd kijkt, maaoch kunnen ze vaak goed met etKaar opschieten. Dat is ook gebleken in Steenwijk, waar kinderen van de kleuter school Pippeloentje op bezoek ge weest zijn in het naburige bejaar dencentrum. En later op de dag kwamen de bejaarden op school om- de kleuters in hun dagelijkse bedrijf gade te slaan. Een idee dat misschien in andere plaatsen ook uitvoerbaar is. Daarom hier een kort stukje uit het verslag in het maandblad 'Het jonge kind': 'Deze morgen waren veel kleuters extra vroeg op school. Want van morgen zou het gebeuren. Er was al veel over gepraat op school. Ieder kind had (in de dagen daar voor) zichzelf geknipt van lapjes. We hadden er één groepswerk van gemaakt. Dat zouden we cadeau geven aan het centrum. Het was Op Leeftijd, het maandblad van de Nederlandse federatie voor bejaar denbeleid, is allerminst blij met een van Vader Abrahams nieuwste tophits over bejaarden in verzor gingstehuizen. Veel ouderen zullen er trouwens ook niet gelukkig mee zijn. 'Het is treurig', schrijft de federatie, 'dat nog dagelijks wordt bijgedragen aan de negatieve beeldvorming over ouderen. Een tophit als 'In de C-klasse mag je klaverjassen, je eigen piepers jas sen, maar de zon kun je niet zien', die met duizenden wordt verkocht na de introduktie op de televisie (opgesierd met plaatjes van de zielige opa') doet meer kwaad dan jaren stelselmatig schrijven goed kan doen. Datzelfde geldt voor 'zielige ope') doet meer kwaad dan leuk je er ook op feesten kunt'. Een reactie op dit soort liedjes van zo'n oudere man heeft het blad er ook bijgezet: 'Ik troost me met de gedachte', zegt deze bejaar de, 'dat ook zij die dit verzinnen, op een dag alleen maar 65 jaar worden en daarna 'vieze opaatjes' en zielige omaatjes zijn'. Twee jaar geleden kwam het spoorwegmuseum in Utrecht met een nieuw soort entreebiljet op de proppen: niet zomaar een kaartje, maar eentje, versierd met een te kening van de locomotief 'de arend'. Dat biljet viel zo in de smaak, dat liefhebbers het meteen tot verzamelobject promoveerden en het museum vond dat warme onthaal zq aardig, dat het besloot van tijd tot tijd nog andere loco motieven op de biljetten te zetten. Er is nu weer zo'n nieuw 'spaar kaartje' met de afbeelding van de SS 13, een van de oudste locomo tieven van de maatschappij tot ex ploitatie van staatsspoorwegen. De echte SS 13 is tussen 1864 en 1873 in een serie van 75 stuks in Man chester gebouwd. ONTBIJT Kip voor elke dag, voor iedereen, moeten de vier vrije eksters gedacht hebben, die op een heel vroege ochtend Ouwe- hands dierenpark binnenvlogen. Een van de directieleden werd om een uur of vier gewekt door hart verscheurende krfeten, afkomstig uit het binnenste van een krielkip in doodsnood, die als slachtoffer door de eksters was uitgezocht. De vrije vogels verscheurden het kip petje en verslonden het zo snel, dat het al tot op het bot verorberd was toen de man van Ouwehand op het toneel verscheen. Nee ik snoep niet' staat er in goudgelen letters en in de vorm van een appel op de zwarte sticker, die de moeder (of misschien wel de vader) van deze kleuter op zijn jasje genaaid heeft. De sticker, die Zwitsal in de loop van deze maand als cadeautje bij z'n babyshampoo gaat verpakken, kan een flinke hulp zijn voor ouders die miet willen, dat hun kind tandbederven- de snoepjes van lieve, goedbedoe lende mensen aanpakt. Want lieve mensen en snoepjes zijn er genoeg, en wat snapt zo'n kleintre met melktandjes nou van het verband tussen snoepjes en later een slecht gebit? Misschien kan dit kind nog niet eens goed praten, maar zo doet de sticker dat voor hem. Van onze weerkundige medewerker De zomer toont zich vanuit vakantie oogpunt niet van zijn meest verdien stelijke kant. Dat komt doordat de luchtdruk hoog is bij de Azoren of in de Golf van Biskaje, in plaats van boven Scandinavië. Scandinavië pleegt droge oostelijke winden te leveren, de Azoren vochtige westelijke winden met oceanische wisselvalligheid. Dit is in alle eenvoud uiteengezet, waarom de zon na één dag schijnen telkens in de wielen gereden wordt door depres sies. x Op het ogenblik is er zoêén bij Schol- land (sterkste luchtdrukdaling: 4 mil libar in drie uur gisteravond bij Stor naway). Daarmee verband houdende regen waaide gisteren in de late mid dag en vooravond van de Britse eilan den naar ons land, maar erg impone rend was die in eerste aanleg niet. Vannacht zal het wel wat bij gekomen zijn. Ook vandaag blijft het weer nog gro tendeels bewolkt en aanvankelijk re genachtig, naderhand volgen er opkla ringen en zonnige perioden, maar pas ook in dit geval weer op voor een tot hard toenemende westelijke wind in de staart van de depressie, met name op de Waddenzee en de Friese meren. De Atlantische lucht laat ons de ko mende dagen niet meer gaan, en tem peraturen boven de 20 graden zullen er niet meer bij zijn. In Ierland was het gisteravond niet warmer dan 14 a 15 gr. Het weer blijft periodiek gestoord met van tijd tot tijd wat kans op regen of een bui. Vermoedelijk zal het ook het komende weekend nog wel wisselvallig en ver anderlijk zijn. Op het weerschip K ten westen van de Golf van Biskaje zakte het weerglas gisteravond en uit die hoek komen de weertypen op ons af. Bijna halverwege de zomer durfde de 87-jarige meteoroloog Frans Baur uit Bad Homburg het aan een rcoordje over de nog resterende zomerweken te zeggen. Hij gelooft dat het weer koel en regenachtig zal uitpakuen met slechts enkele warme en droge tijd vakken, Die verwacht hij in de laat ste tien dagen van juli en augustus. We zullen moeten rekenen op nogal wat omveer met flinke buien. Baur zal zijn uitgegaan van het tot nu toe demineren van het Azoren-maximum en aan de hand daarvan statistisch hebben vastgesteld, dat het verdere weersverloop in meerderheid niet erg gunstig is. Profeet Pruiksma in Boxum maakt het zich veel minder gemakkelijk, toen hij al op 1 juni op grond van de onweersfrekwentie in het voorjaar 'een zomer aan de natte kant met in juli plaatselijke onweders en stortbuien' voorspelde. De Engelse weerkundigen voorzien in de komende juli-weken veranderlijk weer met koele perioden rond het midden van de maand en later in de tweede juli-helft. Aan de algemene circulatie in juni had men niet veel houvast. Die leek op die in 1886, 1899, 1901, 1932, 1942, 1949, 1952, 1959, 1960, 1963 en 1973, jaren waarin sommige zomers bol stonden van de zomerse dagen (52 in 1959) en andere een te kort opleverden (10 in 1960). Het laatste nieuws van de hittegolf in Spanje: Sevilla ging gisteren aan de kop met 40 graden Celsius (een derge lijk maximum is in ons land nog nooit bereikt) en om 7 uur gisteravond was het er nog zo heet. Nadrid, Granada en Lissabon bereikten 37 gr. C. en het was er warmer dan in Tunesië en Marokko. Vandaag eerst slecht strandweer met regen. Later iets verbeterend met op klaringen, maar koel. Een krachtige, vooral op de Waddeneilanden harde wind uit westelijke richtingen. Koel, Lucht 17 tot 18 graden C. zeewater 15 tot 16 gr. Verdere vooruitzichten: zonnige perio den maar als geheel wisselvallig. De onderstaande personen wordt dringend verzocht zo spoedig mogelijk de ANWB alarmcentrale ln l)en Haag te bellen, tele foon: (ü70>-26.44.26. NEDERLAND A. Bijster uit Vlisslngen; Yvonne Coenders uit Haarlem: fam. S. C Derksen uit Meppel met ms. Deirdre; Brenda Hlll fromm Bonn (Duitsl) in Blue Simca. BN-94-11, Brenda Hill Is requested to call the ANWB emergency center in The Hague, nr 26 44 26: Fam. Kabooter-Leurs uit Beverwijk met Kolibrl zeilboot 'Anton'; Fam. Kamman-Hofstra uit Rotterdam in beige Renault 16 plus caravan: L. v.d. Lindevoort-De Vries uit Amsterdam: M. Markus-De Leeuw uit Amsterdam; J. H Martin uit Westerbroek met kruiser; fam Moen uit St. Maarten (Ned. Ant.) in gehuur de auto. Roelof Pouwels uit Uffelte in witto Peugeot 204; Fam. L Roosendaal uit Weert in rode Fiat 124, stationcair, 64-99-MX; K. A. de Ruiter uit Holwerd met Friese zecschouw; fam. Spaanderman uit Zundert met zeiljach ten Risk en Adieu; fam. Timmermans uit Staveren met mutorjacht Vita. B. J. Verbrug- ge uit Bergsenhoek ln metaalgroene Citroen Pallas plus caravan, 64-BH-83; Martin Zuur bier uit Wormerveer in beige Citroen SD NEDERLAND-BELGIë-DUITSLAND Arne Lundstrora uit Zweden per trein. BELGIë J. Swarts uit Omg. Luik. LUSEMBURG Grietus Brouwer uit Harlingen, in witte VW 1300 plus caravan, 95-82-TH; fam. Kennis uit Hoenderloo in oranjerode Flat 127 plus caravan, 58-56-VZ; fam. J. M. J. Goede uit Weesp in gele Taunus 1600, 90-BL-16: H. Wellesen uit Waalro met goudgele Zundapp bromfiets FRANKRIJK H. Alberts uit Oost-Soeburg in groene Ford Capri, 86-81-NV; fam. Groeneweg-Kater uit Rotterdam in rode Renault 6, 21-87-PK; fam. P. de Jong uit Amsterdam in bruingele Dodge, 82-49-PF, mej. Th. Knlpschecr uit Tilburg in gele Renault 6, 53-BG-70; W. Renken uit Almelo in creme Peugeot 504, 81- 86-PM; fam. de Winter-Van den Hoven uit Eindhoven in gele Renault 6 plus travels- lceper 46-AD-31. FRANKRIJK OF ZWITSERLAND Fam. E. Niehaus uit Amersfoort in groene DAF. ZWITSERLAND Fam. Van Gurp uit Eindhoven In rode Fiat 124 S, 26-63-PG. 'Nee, Simpkins, wc kunnen je geen verpleegster meegeven.' ITALIë-ZWlTSERLAND mej. Lies Hendriks utt Enschede in bruine Morris Mini. OP WEG NAAR ITALIë Einddoel: camping Fontanella in Monica Dei Garda; H. J. M. Vijgeboom uit Heemskerk in groene Opel Ascona 16 plu» caravan. RICHTING ITALIë Fam. V. Halmbraam-Beck uit Den Haag ln witte Mercedes plus caravan. ITALIë A. Aikema uit Wieringerwaard ln beige Simca 1100, 53-12-FL; Hans Bosschaart uit Utrecht in witte Peugeot 204, 34-14-SF; fam. L. V. Dijk-Admiraal uit Utrecht in goudkl. Opel Kadett; T. R MacGillavry uit Den Helder in groene VW bus, VA-86-41; fam Venselaar-Van Rutten uit Vlaardlngcn in Beige VW. SPANJE Chin Hons Oei uit Overschle ln blauwe Taunus, 25-39-TV; Mw, Mlddendorp-Schoeman uit Leldschendam in auto; fam. G. Pattyna- ma uit Boskoop in oranjo BMW, 60-52-TF; A. M. Satijn uit Maastricht in groene Peugeot 504 plus caravan, 42-50-TU fam. De Graaf uit Utrecht in witte Saab, 95-44-JV. DUITSLAND Fam. C. Schadding uit Doetlnchem in creme DAF, J. D. Heuer uit Rijswijk in witte Peugeot 504, 97-22-PV, Fam Van der Llerop- Noten uit Veldhoven in goudkl Simca 1100- 33-24-MV; Fam. E. Lamers-Malie uit Nijme gen in rode VW 1600. OOSTENRIJK-DUITSLAND C. Noordhoek uit Den Haag In witte Simca 1000 GLS. S7-33-VE. RICHTING OOSTENRIJK Fam. Luisink uit Enschede ln grijs-metalltc Cortina, 50-18-HP. OOSTENRIJK Fam. J. Mulder uit Zwolle ln witte Flat 128 84-95-SK. fam. Louls-Lamcrs uit Nijmegen met bus; Van Reln-Kobus uit Zuid-Laren ln rode Toyota Corolla 120, 55-21-RD. H, van Rijn uit Vries in rode Toyota. OOSTENRIJK-JOEGOSLAVIe V. Baran uit Geleen in oranje NSU 1200 TT. 17-00-PDJ. de Bruyn uit Breukelen in rode Toyota Carina 23-97-XF. HONGARIJE P. Pruissen uit Haarlem in BMW. A. Admi raal uit Dordrecht in groene Simca 1000 GLS'74. VARENDE NAAR ENGELAND W van Rljceworcel uit Oosterhout met zeilboot 'Scaramouche'. ENGELAND C. Schneiders uit Hoorn, In witte Peugeot 504 plus caravan 68-78-VA. NOORWEGEN C. Relman uit Den Haag in auto. ZWEDEN B. Holwerda uit Castricum ln blauwe Opel Kadett. 57-25-TR. EUROPA Guus de Wit uit Enkhulzcn ln bruine Ford Granada, 09-36-XG.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7