J s Defensie bespaart zeker 1,5 miljard Tekst van Witte Huis klopt niet met bandjes Appelsap Politici stuiten op verzet junta A ^ijsstijging /alt in juni mee: 0,3 pet i In deze krant WASAUTOMATEN 499- Minister houdt Drees jr. uit leiding NS Minister Vredeling: inflatie meegeteld Sonia Gaskell (70) overleden Wrakken in Libanese haven Twee maanden gevangenis voor Beate Klarsfeld Nederlands schip in moeilijkheden fles 0,68 liter Kabinetscrisis in Portugal Ov«»r luisteren on kijken Nieuwe Leidlse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" WOENSDAG 10 JULI 1974 55ste jaargang no. 82 HAARLEMMERSTRAAT J 250 LEIDEN Alle bekende merken Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever UTRECHT De Vervoersbond NVV iz boos op minister Westerterp omdat deze bij de samenstelling van de nieuwe raad van commissarissen van de Nederlandse Spoorwegen maar gedeeltelijk de voorkeur van de ondernemingsraad van het be drijf heeft gevolgd. Van de vijf kandidaten die de raad had gesteld, zijn er maar drie be noemd. Tot de 'afgewezenen' be hoort Westerterps voorganger, de politieke leider van DS'70 dr. W. n w n Drees jr. Er zijn negen commissaris- sen bij NS; de ondernemingsraad mag er vijf voordragen. Mulder van de bedrijfsgroep spoor wegen van de vervoersbond, 'maar 'Je kan twisten over de politieke 11a Suurhoff is hij de beste minister kleur van Drees'. aldus voorzitter J. van verkeer en waterstaat die we gehad hebben.' Meer in het alge meen vindt de heer Mulder het 'aan de magere kant' dat minister Wes terterp maar in drie van de vijf gevallen de voorkeur van de onder nemingsraad volgde. De raad van commissarissen van NS 'had echt wel wat fris bloed nodig.' In dat verband betreurt de NVV bond ook dat de minister akkoord is gegaan met een statutenwijziigng die de leeftijdsgrens voor commissa rissen verhoogt van 70 naar 72 jaar. De heer Mulder had een verlaging van die grens eerder wenselijk ge- vonder.. 'De minister als radertje in het progressieve raderwerk valt ons op dit punt tegen.' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De prijsstijging is de afgelopen maand meegevallen. Het prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie liep op van 140,9 tot 141,4, wat neerkomt op een prijsstijging van ruim 0,3 pro cent. Sinds januari zijn de prij zen ongeveer vijf procent geste gen. 'rijsstijgingen traden op bij fruit, margarine, melk en melkproduk- onderhoud van de woning, bloe nen en planten, woninginrichting, huis houdelijke apparaten en kleding. Da mes, en meisjeskleding, daarentegen laaiden in prijs, evenals eieren. Het cijfer voor juni wettigt de ver pachting dat de prijsstijging dit jaar leneden de tien procent zal kunnen ilijven, wat gunstig zou afsteken bij de ontwikkeling in de overige West- europese landen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op defensie zal in de periode 1974-1977 in ieder geval rond f 1500 miljoen bespaard worden, bij een totale begroting van rond 32 miljard gulden. j\'an een verslaggever j. AMSTERDAM Sonja Gaskell, van 1961 tot 1968 directrice van het Natio nale Ballet is gisteren op 70-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Parijs overleden. Zij wordt eind deze week ;in Amsterdam gecremeerd. Sonja Gaskell werd in 1904 in Kiev geboren en vluchtte na de Oktoberre volutie eerst naar Palestina, later naar Parijs. Van 1927 tot 1929 was zij danseres bij het Ballets Russes. Zij kwam naar Nederland in 1939 als echtgenote van de Nederlandse bin nenhuisarchitect Bauchhens. Mevrouw Gaskell stichtte in 1949 Ballet Recital, dat in 1954 opging in het Nederlands Ballet en in 1961 uitgroeide tot het Nationale Ballet. In 1968 verliet zij het Nationale Ballet en vestigde zich weer in Parijs, vanwaaruit zij scholen en dansgroepen in Frankrijk, Italië en Israël adviseerde. t Zie ook pagina 4 De wrakken van de vissersschepen, die maandagavond in de Libanese havenstad Tyrus door de Israëli sche marine tot zinken werden gebracht, trokken gisteren veel bekijks. (Zie voor de Palestijnse en Israëlische reacties op de marine-aanval de buitenland-pagina). Congrescommissie komt met eigen versie W ASHINGTON (UPI, Reuter) De juridische commissie van het Amerikaanse Huis van Afge* vaardigden heeft de tekst gepubliceerd van acht gesprekken, die president Nixon met medewerkers over de Watergate-zaak heeft gevoerd. Nu en dan zon Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige, aan de kust eerst af en toe krachtige weste lijke wind. Maximumtemperatu ren circa 21 graden. Aan zee iets lager. Morgen en overmorgen: Droog, vrij zonnig en iets ho gere temperaturen. Morgen zon op: 04.33 zon onder: 20.57 maan op: 23.10 maan onder: 12.09 Deze tekst wijkt op verscheidene plaatsen af van dc tekst, die het Witte Iiuis heeft uitgegeven van de zelfde gesprekken. De juridische com missie heeft die verschillen opgesomd in een aparte bijlage van 137 bladzij den. In de versie van de commissie wordt de president meestal wat uit voeriger aangehaald dan in die van het Witte Huis. Tot de gesprekken, waarvan de con grescommissie nu de tekst heeft gepu bliceerd, behoort ook de dialoog tus sen president Nixon en diens toenma lige adviseur John Dean van 21 maart 1973. Bij die gelegenheid zou de presi dent hebben goedgekeurd, dat er zwijggeld werd betaald aan Howard Hunt, één van de leiders bij de in braak in het Watergate-gebouw. Vol Daar zit (ook voor u) muziek in Zoek met behulp van het vreemde ffoord (de lettergrepen staan aan el- Mkaar vast) de twee afgebeelde muziek- instrumenten. Bewaar deze tot zater dag. (Het onderschrift onder de opgave van gisteren moest luiden: banorbomzuin- rlntekel). yerdoegelzakoricadel KEULEN (DPA, AFP, Reuter) Een rechtbank in Keulen heeft giste ren de nazi-vervolgster Beate Klars feld tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens dreiging met ge weld en ernstige mishandeling. Er was een half jaar geëist. De 35-jarige Duitse, die door haar huwelijk met een Fransman Francaise is geworden, probeerde in 1971 met enkele anderen in Keulen de vroegere Gestapolelder van Parijs, Kurt Lisch- k$, op straat te ontvoeren en naar Frankrijk over te brengen, waar hij bij verstek tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld. De poging mislukte echter. Beate Klarsfeld, wil met acties tegen niet veroordeelde nazi's de Westduitse regering onder druk zetten om een verdrag met Frankrijk te bekrachti gen. op grond waarvan berechting van Lischka in de Bondsrepubliek moge lijk zou worden. Tijdens zijn bezoek aan Bonn heeft de Franse president Giscard d'Estaing hierover in principe overeenstemming bereikt met kanse lier Helmut Schmidt. Het Israëlische parlement heeft een motie aangenomen waarin wordt ge protesteerd tegen het proces dat tegen Beate Klarsfeld is gevoerd. Het wrrdt 'het toppunt van onrechtvaardigheid' genoemd. gens het Witte Huis heeft Nixon betaling van zwijggeld alleen maar als een mogelijkheid genoemd. In de ver sie van de juridische commissie laat hij zich hierover echter wat directer uit. Peter Rodino, de voorzitter van de juridische commissie, heeft er overi gens op gewezen, dat de publicatie van zijn commissie geen conclusies bevat over de rol van Nixon bij de Watergate-zaak. Hij zei, dat de acht gesprekken, waarvan de commissie bandjes heeft, alleen maar zijn uitge tikt om 'de beraadslagingen van de commissie te vergemakkelijken'. Deze commissie moet nagaan of president Nixon kan worden afgezet. Het is de eerste keer, dat zij materiaal, dat zij gebruikt bij haar onderzoek, heeft gepubliceerd Verhoogde druk VVaarnemers geloven, dat de commis sie met deze publicatie is gekomen om de druk op het Witte Huis te verhogen. De commissie wil van het Witte Huis nog veel meer bandjes en documenten, maar die zijn haar bot weg geweigerd. Het Witte Huis ligt eveneens overhoop met de speciale aanklager voor Watergate, Leon Ja- worski, die ook om een groot aantal geluidsbandjes heeft gevraagd. Over dit geschil moet het Amerikaanse Hoog Gerechtshof een uitspraak doen. Die wordt voor het eind van de volgende week verwacht. Nixons advocaten hebben al gewaar schuwd, dat niet zeker is of alle bandjes, waar Jaworski om gevraagd heeft we bestaan. James St. Clair, die de zaak van Nixon bij het Hoog Gerechtshof verdedigt, liet zich dins dag in die zin uit. 'Ik kan u niet garanderen, dat alle bandjes bestaan', zei hij. Kissinger De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger zal van daag als getuige optreden in het pro ces tegen John Ehrlichman, één van Nixons vroegere topmedewerkers. Kis singer was maandag opgeroepen door rechter Gerhard Gesell. De minister sloot gisteren een rondreis door Euro pa af met een bezoek aan Madrid. Hij zei tegen journalisten dat hij vandaag voor de rechtbank zou verschijnen, maar wilde verder geen enkel com mentaar geven op de zaak. Ehrlich man moet zich verantwoorden voor zijn aandeel in de acties, die zijn ondernomen tegen Daniel Ellsberg, de man, die geheime stukken van het ministerie van oorlog liet uitlekken. Er werd onder meer ingebroken bij de psychiater van Ellsberg om belas tende gegevens over hem te verzame len. Volgens één getuige zou ook Kissinger opdracht hebben gegeven dergelijk materiaal over Ellsberg te verzamelen. Kissinger heeft dit totnu- toe ontkend. De verdediging van Ehr lichman heeft om zijn getuigenis voor de rechtbank gevraagd. De minister van buitenlandse zaken vertrok gistermiddag uit Madrid, Hij zal voordat hij naar de rechtbank in Washington gaat eerst een onderhoud hebben met president Nixon. DOVER (AP) Na een melding van de Nederlandse kustvaarder Klaas Douwes, die in het Kanaal te kampen heeft met motorpech, is de redding boot van Eastbourne gisteren uitgeva ren om een vrouw en haar drie jonge kinderen van boord te halen. (ADVERTENTIE) Als in deze periode de gisteren gepu bliceerde reorganisatieplannen voor de landmacht ook kunnen worden uitgevoerd, zal de besparing met ruim 100 miljoen toenemen. Minister Vre deling (defensie) zei dit gisteren op een persbijeenkomst in Den Haag. Hij wees erop dat die 1500 miljoen niet als echte bezuinigingen beschouwd kunnen worden. Het bedrag is een gevolg van het feit dat de defensieno ta de komende jaren minder snel zal stijgen dan het nationaal inkomen. Voor een belangrijk deel, zo gaf ir. Vredeling toe, wordt die 1500 miljoen bereikt door de inflatie. Of dit bedrag nog ruim 100 miljoen hoger zal worden als de reorganisatie van de landmacht doorgaat, hangt af van de onderhandelingen die in We nen tussen NAVO en Warschau-pact worden gevoerd over wederzijdse ver mindering van troepen. Nederland heeft de NAVO toegezegd, de voorge nomen vermindering van dc parate sterkte van de landmacht niet te zul len uitvoeren voordat het overleg in Wenen resultaten heeft opgeleverd. Minister Vredeling gaf toe dat de huidige eerste fase van die zogenaam de MBFR-onderhandelingen in Wenen militair niet zo essentieel voor Neder land zijn, omdat het nu alleen nog maar gaat om vermindering van Ame rikaanse en Russische troepen. Pas de tweede fase wordt interessant voor de Nederlandse defensie. Het is volgens minister Vredeling volstrekt onzeker of en wanneer deze tweede fase resul taten gaat opleveren. Bij de financiële planning is er desondanks in de de fensienota van uitgegaan dat die re sultaten er in 1975 al zullen zijn. Mocht dat niet zo zijn, en dat is zeer waarschijnlijk, dan kan de voorgeno men inkrimping van de landmacht nog niet in gang worden gezet. Er moeten dan meer mensen in dienst blijven en dat zou voor volgend jaar 37 miljoen extra gaan kosten. Dat bedrag zal dan per aanvullende begro ting beschikbaar worden gesteld. Mis lukken de onderhandelingen in We nen helemaal, dan zal het kabinet zijn plannen voor de landmacht volledig opnieuw moeten bezien. 'Indien de mislukking voortkomt uit toegenomen spanning en onveiligheid tussen oost en west, dan is het on waarschijnlijk dat Nederland tot ver mindering van zijn troepensterkte kan overgaan', aldus minister Vrede ling. Omgerekend in percentages van het nationaal inkomen zal het defen siebudget met een besparing van 1500 miljoen naar verwachting dalen van 3,56 procent in 1974 tot 3,54 in 1978. Indien de landmacht reorganisatie doorgaat daalt dit percentage verder tot ongeveer 3.44. zien het progressieve Keerpunt wel kan doorstaan. Hierbij moet we! wor den opgemerkt dat de 1500 miljoen uit Keerpunt gebaseerd was op reële bezuinigingsmaatregelen, terwijl nu een belangrijk deel van de 1500 mil joen voortkomt uit de inflatie. Deson danks reageerde de PvdA-fractie in de Tweede Kamer gisteren positief op de nota. 'De uitgangspunten van Keerpunt zijn er duidelijk in terug te vinden en het is een goede basis voor rationalisatie van onze toekomstige defensieontspan ning, constateert de fractie tevreden. Bij AR en KVP waren gisteren nog geen duidelijke commentaren ver- Zie vervolg op pagina 5 Keerpunt Minister Vredeling meent dat de de fensienota met zijn besparing van in ieder geval 1500 miljoen in deze kabi netsperiode, de toets van kritiek ge- LISSABON (UPI, AP, Reuter, AFP) lil Portugal is een kabi netscrisis ontstaan als gevolg van de weigering van de door militaire leiders overheerste staatsraad, de regering van premier Adelino da Palma Carlos meer bevoegdheden te geven op het gebied van de economische ontwikkeling. De premier en enkele tot het centrum behorende ministers hebben president Antonio de Spinola hun ontslag aangeboden. De staatsraad bestaat uit 21 leden: de zeven man tellende militaire junta, met inbegrip van Spinola, zeven leden van de strijdkrachten, die de staats greep van 25 pril hebben geleid en zeven burgers. De Staatsraad heeft het recht een veto uit te spreken over sociale, economische en financiële be sluiten van de regering. Hij treedt op als parlementaire assemblee, totdat volgend voorjaar parlementsverkiezin gen zijn gehouden. Naar verluidt is de weigerachtige houding van de Staatsraad een onver wachte persoonlijke nederlaag voor president Spinola. Deze zou van plan zijn, de bevolking verslag uit te bren gen over de jongste ontwikkelingen. Blijkbaar in verband daarmee hebben de Portugese strijdkrachten in een door de radio verspreid communiqué opgeroepen, niet aan een betoging deel te nemen, die gisteravond op het Markies van Pombalplein in Lissabon zou worden gehouden. De demonstra tie zou zijn georganiseerd door extre mistische organisaties. Vergeefs Spinola zou volgens de nog verwarde berichten uit Lissabon bij de Staats raad vergeefs een fiat hebben ge vraagd om 1. op 31 oktober van dit jaar een president te kiezen, die zes jaar in functie zal blijven; 2. een referendum te houden over de thans geldende voorlopige grondwet; en 3. Meer zendtijd voor de televisie kost uiteindelijk meer kijkgeld. De Consumentenbond vraagt zich hardop afof de consument daar wel zin in heeft. Hardop vragen stellen is alleen zinvoly als die ook gehoord ivorden. Wij luisteren voor u. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE A KONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaata: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. IL J. van Zuthern. Gezellige rookverdrijver. Q Altijd paraatmap brtefpa- papler en pen). Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de enveloppe: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Antonio de Spinola de algemene verkiezingen voor een grondwetgevende algemene vergade ring uit te stellen tot voorjaar 1975 tot 1976. De voorlopige president Spinola zou bij presidentsverkiezingen duidelijk favoriet zijn. Hij zou van de huidige situatie af willen, waarin hij slechts als staatshoofd optreedt in afwachting van do verkiezing van een parlement in begin 1975. Volgens niet officiële zegslieden in Lissabon was de stemmenverhouding in de Staatsraad vijftien tegen, drie voor en drie onthoudingen. Naar aan genomen wordt was één van de ont houdingen' van Spinola zelf. Aange zien in de raad veertien militairen zitting hebben, lijkt het erop dat de meeste militairen zich tegen Spinola's voorstellen hebben gekeerd. Het was gisteravond laat nog niet duidelijk, hoe de verhoudingen in het Portugese kabinet precies liggen. De mogelijkheid werd niet uitgesloten dat de socialist Soares en de commu nist Cunhal eveneens ontslag zullen nemen. De politieke situatie in Lissa bon zou dan heel kritiek kunnen worden. Binnenland Barbecuevuur 5 'Vader en zoon' op tv 7 Buitenland Bonn en Parijs: Europa saneren 9 Kerk Prof. Graafland en de charismatische beweging 2 De bijbel maakt nieuwsgierig 2 Sport Merckx overeind in Spaans festival11 Economie KLM, valuta en brandstofprijs 10 Meuwe boeken j I.ezers schrijven j Kadto en tv 4 Strips, feuilleton 4 Kecrpt en puzzel 4 Beurs 6 Commentaar 7 Weer, oproep toeristen 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1