Aantal werklozen is snel gestegen Defensie wil minder man bij Landmacht SlEBSSZEl Israël valt Libanese havensaan Kabinetscrisis zou in Portugal dreigen In deze krant Goedkoper vlees voor de armen Vermoedelijk toch revanche voor Oranje Bewolkt Premier danst met Nederlands elftal Vooral onder vrouwen toeneming Bevolkingsregister van blanken in Z,-Afrika in brand NS installeert haar eerste conductrice Kosten leger komende vier jaar 32 miljard Russen voor zeker meand in ruimte? Verantwoording afleggen ïeiiwe Leidse CcMaramnt DINSDAG 9 JULI 1974 55ste jaargang no. 81 (hristelijk dagblad voor leiden en omgeving Bilstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich ia ghablavsn mijn hart in taghanapoat Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur EG-commissie wil: STRAATSBURG De Euro pese Commissie wil een forse hoeveelheid rundvlees voor de helft van de normale winkel prijs ter beschikking stellen aan sociaal zwakkeren. De commissie heeft hiertoe voor stellen gedaan aan de minis terraad van de EG, die er op 15 juli over zal beslissen. Oud-minister Lardinois, in de Europese Commissie belast met landbouwvraagstukken, zei niet te kunnen zeggen hoe groot de kosten zullen zijn van deze prijsverlaging, waar van ook instellingen en scho len zouden moeten profiteren. Hij merkte wel op, dat de kosten voor de helft door de lidstaten en voor de helft door het gemeenschappelijk landbouwfonds zouden moeten worden gedragen. Al eerder had ir. Lardinois meegedeeld, dat de voorraden rundvlees in de koelhuizen 110.000 ton bedragen voldoen de om de bevolking van de negen EG-lidstalen voor zes dagen van vlees te voorzien, zodat, aldus Lardinois, nauwe lijks van een vleesberg an worden gesproken. Omdat de Commissie verwacht dat dit najaar 400.000 ossen en stieren van anderhalf jaar oud zullen worden geslacht, wil zij de boeren een steun van rond 350 gulden foer dier verlenen als zij de slacht vier tot zes maanden uitstellen. De Com missie wil 18 miljoen gulden uittrekken voor het voeren van een reclame-campagne voor het gebruik van rund vlees. pn een onzer verslaggevers /MSTERDAM Nederland zal hoogst- [aarschijnlljk toch een revanche-wed- pijd spelen tegen wereldkampioen betbal West-Duitsland. Het Amster- brase raadslid Martini (D'66) ver aarde tijdens de huldigingen dat de oofdstad zal proberen om beide ploe- in in 1975 weer tegen elkaar te la in uitkomen in het kader van de fes- piteiten rond Amsterdam. 700 jaar ld. In de loop van de dag van liet westen uit toenemende bewol king, plaatselijk gevolgd door wat regen. Overwegend matige wind tussen zuid eh west. Maxi mum temperaturen van 19 gra- Oden aan zee tot 24 graden in het zuidoosten van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Gematig de temperaturen. Morgen zon op: zon onder: maan op: maan onder: 04.32 20.58 22.52 11.01 aar zit (ook voor muziek in Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De nationale ploeg, die tijdens het wereldkam pioenschap voetbal in West-Duits land achter het gastland een tweede plaats behaalde, is bij de terugkeer in Nederland op uit bundige wijze begroet. Hoewel de spelers en het thuisfront de on verwachte 2-1 nederlaag tegen het Westduitse elftal als een gro te teleurstelling hebben ervaren, trokken gisteren vele tienduizen den op Schiphol, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de straat op om de selectie van Rinus Mi- chels hartstochtelijk toe te jui chen. De vrolijkste ontvangst vond plaats op het Catshuis, de ambts woning van premier Den Uyl in Den Haag, waar de regeringslei- ivv.f der zich plotseling in een sponta ne polonaise stortte. Toen de be- Zie ook pagina 7 en 9 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgelegenheid is in de afgelopen maand aan zienlijk verslechterd. Het aantal werklozen (inclusief de tewerk- gestelden) steeg met 1110 tot 118.850, zo blijkt uit het maandver slag van de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken. Het beeld ziet er nog veel slechter uit wanneer seizoensinvloeden worden uitgeschakeld. Het gebruikelijke beeld is namelijk dat de werkloosheid in april, mei en juni afneemt. In april en mei bleek die afneming echter al geringer te zijn dan normaal gespro ken van die maanden mag worden verwacht. Juni is daarom alleen al een grote tegenvaller; in plaats van een afneming is er een toeneming van de werkloosheid. Rekening houdend met deze seizoensinvloeden levert ju ni het beeld op van een snelle stij ging van de werkloosheid met vijfdui zend tot 144.000. De werkloosheid neemt vooral onder de vrouwen snel toe. Van 22.200 in mei tot 24.000 in juni. Het aantal werkloze vrouwen nam vooral toe on der het confectie- en winkelpersoneel. De werkgelegenheidssituatie voor hen is het slechtst in het noorden en oosten van hét land. In het westen en het zuiden met uitzondering van Lim burg zijn de kansen iets beter. De werkgelegenheid voor bouwvak kers is weinig verbeterd. Een vergelij king met 1973 wijst uit dat de ar beidsreserve van bouwvakkers nu rui m90 procent hoger ligt en de openslaande vraag in deze beroeps groep 16 procent lager. De arbeidsre serve van zowel metaalbewerkers als handels- en kantoorpersoneel lag in de verslagmaand vier procent hoger dan een jaar tevoren. PRETORIA (AP) —Een deel van de archieven voor 't uitgebreide Zuidafri- kaanse persoonsbewijs voor blanker;, Indiërs, Aziaten en kleurlingen in Zuid-Afrika is gisteren in vlammen opgegaan tijdens een brand in het souterrain van het ministerie van binnenlandse zaken in Pretoria. Dit persoonsbewijs wordt bet 'levensboek' genoemd en bevat alle mogelijke bij zonderheden naast de normale identi ficatiegegevens. Het stelt de autoritei ten in staat om in een oogwenk iemands hele doopceel te lichten. Het systeem is twee jaar geleden geïntro duceerd als een meesterstuk in per soonsadministratie. maar werd ook be streden als een inbreuk op de per soonlijke vrijheid. De brand moet uitgebroken zijn in het souterrain de oorzaak is nog niet bekend en en dikke rook kroop via de luchtverversing in wol- kenkrbber omhoog, zodat de 800 rege ringsambtenaren een goed heenkomen moesten zoeken. Sommigen moesten door helikopters van het platte dak worden 'geplukt'. Er vielen echter geen doden. Morbomziunrintekel oek met behulp van het vreemde oord (de lettergrepen staan aan el- 'ar vast) de twee afgebeelde muzick- strumenten. Bewaar deze tot zater- ig. e oplossing van de puzzel van vorige «ek moet uiterlijk donderdag a.s. in is bezit zijn. Van een verslaggever ALKMAAR Bij de NS werkt sinds gistermiddag als eerste conductrice de 26-jarige mevrouw A. Zoom- Kuypers moeder van een dochtertje van drie maan den uit Alkmaar. Haar eerste aktiviteit in deze functie bestond uit de begeleiding van de trein die gistcrnuldag om kwart voor drie uit Alkmaar, via Iloorn en Haarlem, naar Amsterdam reed. Mevrouw Zoom, die dezelfde diensttijden heeft als haar mannelijke collega's, trad op 1 september 1970 in dienst van de NS als lokettiste In Zaandam. Giste ren droeg zij hetzelfde jasje en dezelfde pantalon als Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het kabinet Den Uyl wil aan defensie in de periode 1974- 1978 ruim 32 miljard gulden uitgeven. Dit blijkt uit de voor 11 juli aangedien de defensienota, die gisteravond om nog onduidelijke redenen ineens tegen de plannen in werd vrijgegeven. windsman door de echtgenote van supervisor Michels een pet van een der leden van een mili taire kapel op het hoofd gedrukt werd, was de feestvreugde hele maal compleet. Toen de premier van de inspanningen bijgekomen was, maakte hij bek<?ndi dat Mi chels, dé assistent-coach Fadhronc verzorger Pierre van de Akker en aanvoerder Johan Cruyff tot ridder in 'de orde. van Orarije- Nassau waren benoemd. Op de foto boven dans premier Den Uyl tussen mevr. Michels en Piet Schrijvers, op de foto mid den spelt hij Rinus Michels de ridderorde op. De defensienota bevat een planning voor de periode tot en met 1983. Als alle plannen doorgaan zou in de twee de vierjaarlijkse periode van 1979 tot en met 1984 een bedrag van ruim 35 miljard worden uitgegeven. Hoofddoel van de aangekondigde plannen is het bereiken van bezuinigingen op de ex ploitatielasten, met name door in krimping van liet personeel bij de landmacht, lerwille van grotere inves teringsbedragen. Afgewacht moet wor den of de nu aangediende plannen ook werkelijk door kunnen gaan. Dat is met name afhankelijk van het ver loop van de onderhandelingen over wederzijdse vermindering van troepen BEIROET (UPI/UPI) De Israëli sche marine heeft gisteravond acties uitgevoerd tegen vier Libanese vissers- havens, waarbij naar zij, mededeelt der tig kleine schepen tot zinken zijn ge bracht. Dit geschiedde zowel door het vuur van kanonneerboten als door een ope ratie van kikvorsmannen in de haven van Tyrus, die een klein houten dok opbliezen. De aanvallen zijn volgens de Israëlische legerstaf in Tel Aviv uit gevoerd ter voorkoming van een nieu we Palestijnse commando-actie uit zee, waarvan de voorbereidingen waren waargenomen. Langs de hele Sarafand-slrook langs de Bibanese Middellandse Zeekust werd voorts gepatrouilleerd door Israëlische helikopters. Zij wierpen volgens het Palestijnse nieuwsagentschap pamflet ten uit, waarop de bevolking wordt ge waarschuwd tegen 'samenwerking met terroristen'. De getroffen vissershavens zijn Borgoelieli, Tyrus, Sarafand en Adlocn. De laatste actie van de Israëlische ma rine tegen Libanees grondgebied was op 15 mei toen kanonneerboten het vluchtelingenkamp in Rasjidiyeh on der vuur namen, iets ten zuiden van Tyrus. MOSKOU (UP1, Reuter) De be manning vs=n het Russische ruimtesta- tiojj Saljoet 3 blijft misschien wel een maand weg. Tot deze conclusie kwam een oplettende verslaggever van het blad Kommoenist Tadzjikistan die ruimtevaarder Popiwitsj voor diens vertrek had geïnterviews. Hij had toen in een bureau-agenda de notitie zien staan: 'Natasja bellen om haar succes te wensen met haar examens'. De dochter van Kolonel Popowitsj doet die examens begin augustus, Andere belangrijke punten'uit de defensienota zijn: Oorlogssterkte leger wordt met 10.000 man verminderd Vorige kabinetten leefden op te grote voet met defensie Defensiebudget zal belangrijk minder stijgen dan nationaal in komen. Dienstplichtigen gaan in fasen naar minimumloon Zie pagina 5 tussen NAVO en Warschau Pactlan- den. Nederland heeft de NAVO-bondgeno- ten toegezegd dat niet eenzijdige troe penreducties worden toegepast buiten deze onderhandelingen om. De Neder landse regering heeft ae reorganisatie plannen voor de landmacht opgesteld in de verwachting dat dit jaar zal blijken of het verantwoord is de be oogde vermindering van de parate Sterkte in 1975 te gaan verwezenlij ken. Van het tempo van de besprekin gen tussen NAVO en Warschau Pact zal ook afhangen hoe snel de dienst tijd verkorting van lö tot 12 maanden wordt doorgevoerd. Korter De bedoeling is daarmee volgend jaar al te beginnen en die zodanig geleide lijk in te voeren dat in 1977 de nieuwe Iichtingsgruepen in hun ge heel vier maanden minder zullen be hoeven te dienen. Door de gehele reorganisatie van de landmacht zal de vredessterkte van dit krijgsmaclitonderdeel in 1977 met 15 procent zijn afgenomen. Deze plannen zullen, aldus de defen sienota, moeten worden opgeschort als de onderhandelingen tussen NAVO en Warschau Pact nog gaande zijn en nog niet het gewenste resultaat heb ben afgeworpen. Dan zou de geplande vermindering van de parate sterkte ook moeten worden uitgesteld. Er zullen dus meer mensen in dienst gehouden moeten worden met meer materieel en dat kost extra geld. Dat geld zal dan via een aanvullende be groting beschikbaar gesteld worden. De defensienota geeït niet in details aan hoeveel extra geld er nodig zal zijn als bepaalde reorganisatieplannen uitgesteld moeten worden. Volgens berichten uit Wenen over de onder handelingen lijkt het zeer onwaar schijnlijk dat er in 1975, zoals de Nederlandse regering hoopt, inder daad al resultaten te verwachten zijn. Ambassadeurs Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer E. E. S. de Jongh tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Se negal en in de republiek Malawi. Tevens is de benoeming te verwach ten van jhr. mr. O. P. A. de Mardees van Swinderen, nu ambassadeur in Ottowa. tot ambassadeur in Monrovia en in de republiek Guinee. LISSABON (AP, Reuter) Na een weekeinde vol geruchten over een mogelijk aftreden van de Portugese premier Adelino da Palma Carlos hebben politieke zegslieden in Lissabon gezegd dat er spanningen zijn binnen het co alitiekabinet, waarin ook de com munisten en de socialisten verte genwoordigd zijn. Verwacht wordt dat het tien weken oude kabinet hervormd zal worden, aangezien zowel de ministers als de leden van de Raad van state (het hoogste adviesorgaan van president Antonio de Spinola) zullen vergade ren. Mogelijk houden de moeilijkhe den verband met het feit dat de laatste tijd figuren op hoge regerings posten zijn benoemd, die met het vroegere regime te maken hebben gehad. Zo zijn de communisten sterk tegen de benoeming van de vroegere minis ter van onderwijs Jose Veiga tot am bassadeur bij de Verenigde Naties. haar mannelijke collega's, maar zij kan als zij dat wil ook een rok dragen. 11 aar petje doet aan dat van een stewardess denken; het is namelijk een zogenaamde pillbox. mÊÊmuÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊmmmmmssmmB Soms kan je het als journalist ontzettend moeilijk krijgen. Zoals de Libanees diemet een blinddoek voorsteeds maar iveer zijn ontvoerders moest uitleggen waarom hij voor een vreedzame regeling van de Palestijnse kwestie ivas. Wij worden, als daar aanleiding voor is, gelukkig rustiger aan de tand gevoeld. Abonneer eens iemand. Kritisch mag best NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. 1L J. van Zulhem, Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatraap (4- brief pa- papier en pen). betalen wij. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Deze benoeming zou internationaal gezien Portugal in discrediet brengen en het volgen van een nieuwe doplo- matiek beleid moeilijk maken. Ande ren, die onder het oude bewind heb ben gediend bekleden belangrijke functies in de diplomatieke dienst, op ministeries In Lissabon, in het koloni ale bestuur, in gemeentebesturen in economische organisaties. De socialisten hebben geen namen genoemd. Zij hebben er zonder meer bij de regering op aangedrongen een wet aan te' nemen waarbij personen die het met het vroegere regime op een akkoordje hadden gegooid, al thans tijdelijk wordt verboden, open bare functies te bekleden. De socialistische en communistische ministers zijn in het kabinet in de minderheid (6 van de 15). Niettemin moet er rekening met hen worden gehouden, omdat hun partijen bij de parlementsverkiezingen die in het voorjaar gehouden moeten worden, waarschijnlijk een heel belangrijke ,rol zullen spelen. Sinds de omverwer ping van het fascistische bewind zijn er in Portugal al 80 politieke partijen gevormd. Cholera In de afgelopen tien dagen zijn in Portugal weer 96 nieuwe gevallen van cholera geconstateerd. De ziekte woedt vooral in de arme wijken van Lissabon en Oporto. Sinds het eerste geval van cholera in april werd gecon stateerd zijn 368 mensen met de ziek te besmet. Acht van hen zijn overle den. Binnenland Passagiersdienst ter ziele... 5 Laagland door roofbouw... 7 Celstraf voor gijzelingspoging 9 Buitenland Hooggerechtshof bijeen over Nixon 6 Makarios-Athene 6 Kerk Den Alerdinck 2 Berlijn en wereldraad 2 Sport Internationale sympathie voor Oranje 8 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Recept en puzzel 4 Probleem 4 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 Beurs 10 Familieberichten 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1