r Israël duldt geen Palestijnse raket Nederland dicht bij het einddoel toch ten onder Militairen lielden ftxon tegen In deze krant v. d. Velde Paniek door spattende steen Generaal Peled waarschuwt: Dodelijke inspuiting met verdovend middel West-Duitsland verovert wereldkampioenschap Tanaka behoudt meerderheid in Japans hogerhuis Verpleegster geschorst in bejaardenhuis Duisenberg onder mogelijke 'leiders van de toekomst' Nabetrachting Sterfgeval na vechtpartij wordt onderzocht m T24/. Nieuwe Leidse Coraranit RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 MAANDAG 8 JULI 1974 55ste jaargang no. 80 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" LEIDEN, Zoeterwoudscweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevcltstraat 372, telefoon 1441. Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 'Aanslag op vice-president Ford' DALLAS (Reuter, UPI) Een gesprongen ruit van een politieau to uit het escorte van de Ameri kaanse vice-president Gerald Ford heeft zaterdagmiddag voor paniek gezorgd. De politic deelde aanvan kelijk mee dat het een aanslag op Ford bètrof waarbij het doel door een sluipschutter was gemist en de kogel was terechtgekomen in de zijruit van de laatste politieauto uit het escorte dat de president begeleidde van het vliegveld naar de „tadJ Wereldhandelscentrum zou openen. Na een onderzoek van een half uur was geen kogel gevonden. Het gat in de ruit was ook groter dan van een kogel kon worden ver wacht. Toen definitief niets was gevonden herriep de politie de ver klaring en zei dat de ruit vermoe delijk door een opspattende steen of door expansie als gevolg van de hitte was gesneuveld. In november 1963 werd de toenma lige president John F. Kennedy in r mhet "lemve Dallas aassk Ford had na de spelen. 'aanslag' alle reden om onbezorgd ;nator over Moskou-top WASHINGTON (Reuter) De Ame kaanse senator Fulbright heeft ge- :gd dat bepaalde Congreskringen en liiltairen Nixon hebben afgehouden an wezenlijke akkoorden tijdens zijn •cente bezoek aan Moskou. 'Ik heb e indruk dat zijn politieke zachtheid 'ordt misbruikt door de havikken in e Verenigde Staten', aldus de senator, ij zei dat hot Congres de ontspanning ussen de Verenigde Staten en de Sow- et-Unie in gevaar heeft gebracht, venals de geloofwaardigheid van de resident door uitbreiding van de han- el tussen de twee landen te blokke- en, zolang het probleem van de Rus- ische joden niet worden, opgelost. )nze eigen militairen zijn de belang- ijke belemmeringen op de weg naar en akkoord over strategische wapens, en overeenkomst die redelijk en wen- elijk is, zo zei Fulbright in het vraag- [esprek. USSINGER )e commissie Fulbright begint deze reek een besloten hoorzitting over de ol van de huidige minister van bui- enlandse zaken, Henry Kissinger, in iet afluisterschandaal. De bewindsman ou in het verleden opdracht hebben 'egeven tot het afluisteren van naaste nedewerkers.. Hij zelf heeft dit op dra matische persconferenties voortdurend ontkend, maar de kritiek op de ininis- Vêr is desondanks steeds heviger ge worden. Senator Fulbright heeft in een lelevisie-vraaggesprek gezegd dat als Sölijkt dat Kissinger de onderzoekcom missie heeft misleid ook hier ver klaarde hij dat hem geen blaam treft ..zijn ministerschap in gevaar kan komen. Fulbright voegde hieraan ech ter onmiddellijk aan toe dat het hem zou verrassen als van misleiding 'inder daad sprake zou zijn. TEL AVIV/BEIROET (AFP.DPA, Reuter, UPI) Israël zal de aanleg van een luchtafweer-raketsysteem in Libanon niet dulden. De staf-chef van de luchtmacht, generaal-majoor Benjamin Peled, heeft op een persconferentie verklaard dat Israël de aanleg van een dergelijk systeem onmiddellijk met zijn luchtmacht zal verhinderen. Van een verslaggever AMSTERDAM De 25-jarige E. H. uit Luxemburg is zondag in het Am sterdamse Binnengasthuis overleden. Volgens vrienden had hij zich de avond tevoren met een injectiespuit een verdovend middel toegediend. Hij deed dit in een pand aan de Witten- burgergracht waar hij met twee ande re mannen en een meisje verbleef. Toen hij onwel werd brachten de. anderen' hem naar bed, maar later werd zijn toestand zo ernstig dat zij de GG en GD waarschuwden. Spoedig na overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij. Franz Beckenbauer houdt triomfantelijk de wereldbeker op na de 21 overwinning op Nederland. Van onze speciale verslaggever MüNCHEN Gadegeslagen door zo'n honderd miljoen televisiekijkers is Nederland er gistermiddag niet in geslaagd de wereldtitel voetbal te veroveren. In de finale, misschien niet fraai maar zeker na rust spektakulair en spannend, moest Nederland tenslotte de eer laten aan West-Duisland dat als niet eerder in dit toernooi vocht. Voor Oranje restte slechts de schoonheidsprijs voor een titelstrijd waarin liet als outsider gestarte Nederland uiteindelijk de favorietenrol kreeg toebedeeld maar dat (nog) niet waar kon maken. Warmer Overwegend droog weer met zon nige perioden, vooral in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind, krimpend van noordwest tot zuidwest. Maxima temperaturen van 17 graden vlak aan zee, tot 21 graden in 't zuiden van het land. Morgen en overmorgen; Iets' warmer met vooral aanvan kelijk opklaringen, maar later weer kans op wal reegn. Morgen zon op: 04.31 zon onder: 20.59 maan op: 22.35 maan onder: 09.54 En het begon in het zwaar bewolkte Olympia Stadion van München. Nog voor een Duitser de bal had aange raakt floot scheidsrechter Taylor ai voor een strafschop. Johan Cruijff werd bij zijn eerste aanvallende esca pade door Berbie Vogts gevloerd. 'Er buiten' meende Franz Beckebauer. de Duitse aanvoerder, stellig, 'er binnen' oordeelde Taylor. Johan Neeskens belastte zich met het karwei en schoot zeer hard maar weinig zuiver raak. Toen begon de wereldtitel voor Neder land te dagen. Want in zijn beste wed strijden kwam dit Nederlands elftal ook steeds snel aan een voorsprong. Nu echter bleek er niet de rust om de bal lang in de ploeg te houden om met felle tegenstoten opnieuw aan te val len. Er werden fouten gemaakt waardoor de nervositeit steeg. West- Duitsland, even aangeslagen maar op nieuw opgezweept door het enthousias me van het hele legioen, maakte daar langzaam aan gebruik van. Bij een van de tegenstoten werd Hol- zenbein gevloerd en een zeer zelfver zekerde Paul Breitner schoot vervol gens de bal vanaf de stip achter Jong bloed. Een minuut voor rust werd rle beslissende treffer gescoord door Gerd Müller toen de Nederlandse verdedi- Daar zit (ook voor u) muziek in Al kunt u geeii noot lezen, toch zult u met wat nadenken iedere dag de na men van twee muziekinstrumenten vin den. Onder de twee afbeeldingen staat een vreemd woord (voor het eerst ter wereld zo geschreven) dat u met de aaneengeschreven lettergrepen op weg helpt de namen te vinden. U kent het puzzelrecept: elke dag twee woorden noteren, twaalf stuks zaterdag aan ons opsturen. U kunt muzikaal mooi kans hebben op dertig gulden. Over deze prijsvraag wordt geen correspondentie gevoerd. P.S. Vergeet niet uw kinde ren bij deze puzzel te laten meeden ken! boomrilenbaschelton ging zich weer even slecht georgani seerd toonde: 21. Na rust knokten de Nederlanders zich helemaal leeg voor een beter resultaat. Er kwamen kansen maar in de afwer king faalde men keer op keer. En in andere gevallen stond de voortreffe lijke Duitse doelman Sepp Maier steeds weer op de juiste plaats. Ook de nieuwe impulsen (René van de Kerkhof voor Rensenbrink en De Jong voor Rijsbergen) bleken geen volledig rendement op te leveren. Voor eigen hartstochtelijk juichende toeschouwers greep West-Duitsland voor de tweede keer de wereldbeker. Voor Nederland was er de waardering voor een toernooi waarin de equipe van Rinus Michels niet alleen verbaasd TOKIO (Reuter) Bij de Japanse verkiezingen voor de eerste kamer heeft de regerende liberaal-democrati sche partij (LDP) van eerste minister Kakuei Tanaka een duidelijke voor sprong genomen op de oppositiepar tijen, de socialisten en de communis ten. Ondanks de wervelstormen in het zuiden en westen van Japan was de opkomst groot. Meer dan 70 procent van de stemgerechtigden bracht zijn stem uit. De verkiezingen gaan om 130 zetels van het 252 zetels tellende hogerhuis. Halverwege de nacht was de I.DP ver zekerd van 35 zetels, de socialistische partij had er toen 11, de communis tische partij 2 en de onafhankelijke!! en kleinere partijen hadden er 4 te verdelen. De Japanse radio maakte bekend dat een computurprognose ui'gewezen had dat de LDP 132 zetels in het huis zou krijgen. Voor de verkiezingen had de LDP 134 zetels. De verkiezingen zullen geen onmiddellijke gevolgen hebben voor de regering-Tanaka, maar een te groot verlies zou de herverkiezing van Tanaka tot voorzitter van zijn partij volgend jaar, in moeilijkheden kunnen brengen. Bij de huidige politie verhoudingen in Japan, brengt het voorzitterschap van de LDP het premierschap met zich mee. heeft maar zeer zeker ook geïmpo neerd. Het Nederlandse voetbal blijft het hoogst geprezen voetbal van het toernooi. Maar op het alles beslissen de moment, gistermiddag in Mün chen, kwam het er niet uit. Zoals ook Johan Cruijff er voor zo'n groot aantal toeschouwers niet in slaagde de kroon van Pele over te nemen. Alles over het laatste weekeinde van het wereldkampioenschap op de sport pagina's. WK VOETBAL PRIJSVRAAG Op pagina T12/K14 van deze krant vindt u de uitslag van de voctbalprijsvraag van 13 juni 1974. (ADVERTENTIE) Kom naar het Dolfinarium Harderwijk I show In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Ortderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. DOLFINRRIUm HARDERWIJK'"» Chef-staf Mordechai Goer voegde daar aan toe dat Libanon in een 'slagveld' zal worden veranderd als zij de aanleg van een luchtafweer-raketsysteem toestaat. Volgens een woordvoerder van de Palestijnse hebben de guerril la's van Syrië SAM-raketten en andere wapensystemen ontvangen. Deze zul len worden gebruikt om Israëlische vliegtuigen neer te halen die Pales tijnse vluchtelingenkampen aanvallen, aldus de woordvoerder. Het zou gaan om een versie van de SAM-7 raket die van de schouder kan worden afgevuurd en alleen effectief is tegen laagvliegende toestellen. De Libanese regering zou, bang voor nieuwe Israëlische repressaille-maatre- gelen, bijzonder ongelukkig zijn met deze ontwikkeling. Op de Arabische topconferentie in Cairo heeft zij vol gens zegslieden geprobeerd de Pales- tijnen van deze escalatie af te houden, in afwachting van de vredesbesprekin gen in Geneve, maar de guerrilla- 'Ruw en ontactisch' Van een verslaggever DEN HAAG De inspectie voor de bejaardenoorden van de provincie Zuid-Holland stelt een onderzoek naar het gedrag van de 38-jarige mevrouw R. M. uit Rijswijk als nzchtverpleeg- ster in het bejaardentehuis 'Mariën- park' in Leidschendam in. De ver pleegster, die drie maanden geleden door het tehuis in dienst is genomen, is door het bestuur van de stichting Mariënpark geschorst omdat zij de aan haar zorgen toevertrouwde bejaar den zo ruw en ontactisch behandeld heeft dat zij niet te handhaven viel, aldus dr. S. Perquin, voorzitter van het bestuur. Er is voor haar een ontslagvergunning bij het gewestelijk arbeidsbureau aangevraagd. Volgens de heer Perquin is door het gedrag van de verpleegster angst ontstaan bij de bewoners van 'Mariënpark', van wie zij er veertig van de 110 onder haar hoede had. Volgens de heer Perquin is het gedrag van de ver pleegster deels toe te schrijven aan overspannenheid, doordat ij naast haar nachtdienst teveel andere werk zaamheden zou hebben. De verpleeg ster ontkent zich te hebben misdra gen. Zij heeft bezwaren tegen het personeelsbeleid op Mariënpark en heeft aangekondigd zich tegen ontslag te zullen verzetten. groeperingen willen hier niet aan. MIG-23 Benjamin Peled deelde op zijn pers conferentie verder mee dat de Sowjet- Unie Syrië als eerste staat buiten de USSR Mig-23 toestellen heeft gele verd, de modernste aanvalsvliegtuigen van de Sowjets. Peled ontkende dat ook Egypte van de Russen toestellen van dit type heeft ontvangen, zoals vorige week werd bericht. Israël poogt in de Verenigde Staten zo snel mogelijk het 'enige thans be staande antwoord' op de Syrische MIG-23's te kopen, de F-15, F-14 en de nog niet voor inschakeling gereed zijnde VF-17. 'Wij kunnen de Syrische luchtmacht nu reeds verslaan, maar willen de kloof alleen nog verder vergroten', aldus Peled. 'De enige ma nier om een beter wordende lucht- Van een verslaggever NEW YORK Minister Duisenberg behoort tot de 150 personen v4n bene den de 45 jaar, die door het Ameri kaanse blad Time als mogelijke lei ders van 'de wereld van morgen' wor den aangemerkt. Op de lijst ver meld in de jongste editie van het blad staan overigens niet minder dan vijftig Amerikanen, onder wie senator Edward Kennedy, consumen tenverdediger Ralph Nader en tennis kampioene Billie Jéan King. Er kan er tenslotte maar één de beste zijn. Meer hoeven wij niet te zeggen. Toch ook wel een opluchting, dat het over is. We kunnen weer gewoon doorgaan met ivuar we mee bezig waren. In ons geval het mahqn van een niet eens zo onaardige krant. Tot morgen. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STK.VAT: GIHO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE-CRT. Q NIEUWE LKLÜSE CRT. DORDTS DAGBLAD O (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maaitdAwarlaul Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: LK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. IL J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatinap briefpa pier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dain. macht voor te blijven is een nog betere luchtmacht te vormen'. Vol gens Peled kunnen de F-14 en F-15 zodra de VS tot levering besluiten, binnen enkele maanden operationeel zijn. Het vergt volgens de staf-chef drie tot vier maanden om piloten van Phamtom-toestellen de huidige ruggegraat van de Israëlische lucht macht om te scholen voor de F-14. Antwoord Als antwoord op de dreiging van de Arabische landen' zal Israël nog deze week een nieuw stelsel van luchtaf- weerraketten van het type Chaparral installeren. Deze zoeken zelf hun doel op. door zich te richten op een warm tebron zoals een vliegtuigmotor. Voorts beschikt Israël thans over het Amerikaanse Vulcan 20-mm luchtaf weergeschut voor gebruik tegen laag vliegende toestellen. Dit schiettuig be weegt zich zelf voort. Peled zei dat met de Chaparral tijdens de oktober- ooriog een Syrische M1G-17 is neerge haald boven de Hoogvlakte van Golan. Van onze correspondent WAGENBORGEN De politie stelt een onderzoek in naar mogelijk ver band tussen een vechtpartij in een sexclub en een sterfgeval. In de sexclub 'Cupido' in Wagenbor gen raakten de houder van deze club. W. H., èn de uit Appingedam afkom stige 58-jarige autohandelaar H. M„ slaags. De autohandelaar ging daarna met zijn dochter en een buurman, de heer J. D. Meijer, op bezoek bij een kennis. Toen II. M. die hartpatiënt was, daar ongeveer een uur geweest was, overleed hij plotseling. Op zijn lichaam zal nu sectie verricht worden. Ongeveer 24 uur later kwam de buur man van de autohandelaar, de 56- jarige heer J. D. Meijer, om het leven toen hij tussen Ten Post en Ten Boer in een sloot reed. Binnenland Noortje maakte een lange reis 8 Buitenland Veiligheidsconferentie eindigt dit jaar 7 Verdeeld Ethiopië 7 Kerk Nieuwe aandacht voor Woelderink 2 Kunst Amsterdams slot van Holland Festival 4 Minnaar orgelconcours 6 Nieuwe boeken 2 Brieven van lezers 2 Itadlo en Iv 4 Srllps. feuilleton 4 Ke«-ept. puzzel 4 Commentaar 5 Weer. oproep toeristen 7 Dag maandag g Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1