Ook Polen draagt bij aan ontluistering van Brazilië Insiders en outsiders over de finale Met zo'n wrakke voorbereiding naar de finale is 'n prestatie FIFA zet deur open voor China l/MM 74 Nederland van finalisten meest bestrafte ploeg door Jan van der Kroon Zagalo: 'Er zijn vele coaches geweest de laatste jaren, ze leven allemaal nog' Tiende WK: 84 x geel, 5 x rood Topscorers Lex Schoenmaker tekent jaar bij TROUW/KWARTET MAANDAG 8 JULI 1974 I SPORT Van een speciale verslaggever MÜNCHEN In de week die vooraf ging aan West-DuitslandNeder land, de finale van het wereldkampi oenschap 1974, v/as het Rinus Mi- chels die in gesprek raakte met een aantal buitenlandse journalisten. Mi- chels heeft confrontaties van dat karakter wekenlang met glans door staan. Terwijl hij toch vaak obligate kreten liet horen. Maar de buiten landse pers heeft er nauwelijks om getreurd. Precies zó zullen de heren ook niet hebben opgemerkt dat Ri nus Michels, vaak zo oppervlakkig pratend, daags vóór de grote finale hardop terugdacht aan wat zich in luttele maanden tijd allemaal aan negatiefs rond het Nederlands elftal heeft afgespeeld. Michels uitte ogenschijnlijk simpele woorden: 'Zes v/eken geleden heb ik niet durven geloven, dat mijn spe lers tot zulke grote hoogten zouden kunnen reiken. Tóch is het ons gelukt om alles en iedereen te ver rassen. Het is de wil van de spelers geweest die ons zover heeft ge bracht Ze hebben verantwoordelijk heidsgevoel getoond. En zo móét het ook'. Voor de leek vormden die woorden van Michels niet meer dan een eenvoudig compliment. Maar voor wie de gebeurtenissen de laat ste maanden nadrukkelijk heeft ge volgd en geanalyseerd was het ei genlijk de zoveelste (indirecte) il lustratie van v/at er allemaal is 'misgegaan' tot het moment waarop Michels himself orde op zaken kwam stellen. DENIGREREND Het is interessant om nu nog eens wat kranten na te slaan uit de afgelopen maanden. Vóór Rinus Mi chels door de KNVB werd aange trokken, gaf geen hond meer iets voor de kansen van het van klasse zwangere Nederlands elftal. Er werd bijna denigrerend geschreven als er wéér wat uit de hand was gelopen, financieel, prestatief en het meest nog sfeermatig. Oranje was in de dagen-vóór-Michels synoniem aan het worden voor een uitzichtloze chaos. Het begon eigenlijk al met het aan trekken van Dr. Frantisek Fadrhonc, de sympathieke bondscoach die Oranje uiteindelijk mocht begelei den tot en met de laatste kwalifica tiewedstrijd, tegen de Belgen in Amsterdam: 00. Fadrhonc, dat kan niemand ontkennen stond tóén reeds bekend als eer> man die ont zettend veel verstand van voetbal had. Fadrhonc was bovendien vol strekt bezeten van zijn vak, opnieuw een pré. Maar tegelijkertijd was reeds ten tijde van Fadrhonc's aan stelling duidelijk dat hij de vedetten van Oranje nooit werkelijk optimaal zou kunnen beleiden. Alleen Fad- rhoncs's gebrekkig Nederlands was in dat opzicht een gigantische handi cap. GEFRUSTREERD Fadrhonc mocht niettemin starten, omdat de KNVB haar goedkeuring gaf. Daarmee trok de bond de schuld overduidelijk naar zich toe, want Fadrhonc had gewoon nóóit aangetrokken mogen worden als man met eindverantwoordelijkheid. Nog maar amper was de bondscoach aan de slag, of de KNVB begon bij te sturen, middels het aantrekken van Cor van der Hart, binnenge haald als de opvolger van de 'oude dokter", maar uiteindelijk als géien ander gefrustreerd geraakt, doordat men voor Van der Hart geen pas send klimaat wist te scheppen. Zelfs toen Cor van der Hart op den duur Jong Oranje ging coachen, een func tie waarvoor hij uitermate geschikt was, kreeg hij nóg onvoldoende faci liteiten om tot prestaties te komen die qua niveau overeenstemden niet het zo rijkelijk aanwezige materiaal-. Van der Hart heeft op het eind van de rit de eer aan zichzelf gehouden en tekende onlangs om die reden een contract-met-perspectief bij liet Belgische Standard Luik. Wat is er nog méér uit de hand gelopen, op weg naar het vanuit tie erbarmelijke voorbereiding onmoge lijk te 'verklaren' succes want dat is de tweede plaats ondanks alles toch. Te veel eigenlijk om op te noemen. Er is, vaak achter de schermen, binnen de KNVB een onvoorstelbare machtsstrijd geweesx om de posities die in West-Duitsland bekleed moes ten gaan worden. De officials heb ben gevochten als kat en hond om zichzelf op de voorgrond te plaatsen. Steeds vanuit zichzelf en het eigen belang redenerend, slechts zelden functioneel denkend. Integendfcel zelfs, er is maar al te vaak ten kójste van de spelers strijd geleverd. GELDGEBREK De machtsstrijd valt nog in het niet bij de onbeschrijfelijk verwarrelde problematiek rondom het geld, vbor profvoetballers een steeds centraal staand onderwerp. De spelers wer den rijkelijk beloond voor de met succes afgesloten kwalificatie, maar toen West-Duitsland éénmaal bereikt was, dreigde een catastrofaal geldge brek. Er was niet goed gepland, j en er was bovendien te weinig oog geweest voor de juiste verhoudingen in de uit te keren bedragen. Door dat de spelers en de clubs de ver standigste weg kozen (de prestatie staat primair) kon het geklungel met bedragen uiteindelijk worden beëindigd in de bekende joint-ventu re. Ook dié situatie waarin de spe lers niet alleen meedeelden in het geld maar óók in het risico, was verre van ideaal. Maar goed, de motivatie kon met een geschikte coach tóch weer naar het vereiste niveau worden getild. UITGEFLOTEN Naast organisatorische problemen zijn we maandenlang getreiterd door technische 'mankementen'. Alles wat ook maar kandidaat was voor Oran je, leek op een bepaald moment, met blessures bekogeld te worden. Jan van Beveren, Aad Mansveld, Barry Hulshoff en ga zo maar door. De voorbereiding, toch al véél te kort en bovendien te laat van start gegaan, kreeg daardoor een buiten gewoon compromis-achtig karakter. Interessant is het om nog eens na te gaan wat er in voetbalkringen is aflgebruld toen Nederland zich bela chelijk maakte in de oefenwedstrij den tegen het Duitse Hamburger SV en tegen Kickei's Offenbach. De wedstrijd tegen Argentinië was de enige schitterende demonstratie, want ook tegen Roemenië werd het Nederlands elftal uitgefloten. RUST Nederland kreeg zelfs van de meest trouwe aanhangers twijfels toege worpen. En eigenlijk (Hoewel achter af natuurlijk niét) terecht. Zelfs toen Michels zijn werk was begon nen, bleven er handenvol problemen waarvan er veel pas in West-Duits land zijn weggwerkt. Michels kreeg kritiek, maar hij bleef kalm en bracht zelfs rust Maar ook die voor de buitenwacht zo rustige Michels moet in het begin zijn twijfels heb ben gehad. Omdat hij kwam te wer ken in een relatief chaotisch milieu waarin geen hond het meer aan leek te durven om orde te scheppen. Michels heeft nooit de indruk ge wekt, dat hij momenten van moede loosheid heeft gekend sinds het mo ment dat hij supervisor van Oranje werd. Michels is simpel begonnen reddend wat er te redden viel. Het pleit voor de man dat hij zich nóóit openlijk heeft afgezet tegen de mis lukkingen en mislukkelingen die aan zijn komst vooraf zijn gegaan. 'OPRUIMER' Het is niet de stiji van Michels geweest om zichzelf 'onaantastbaar' te maken door (te roepen dat er geen perspectief meer was. Michels is ge woon gestart als een 'opruimer' in een zwijnenstal. Let wel: een oprui mer met grote verantwoordelijkhe den. Want als Oranje zou zijn afge gaan, dan had de kritiek zich óók over Rinus Michels uitgestort Zo gaat dat in Nederland waar de slech te aanloop naar West-Duitsland to taal vergeten lijkt Waarneembaar is de trots, omdat Oranje de wereld heeft geïmponeerd met het édhte voetbal. Maar ondanks alles moeten we onthouden dat zelf de tweede plaats van nu vanuit de voorberei ding bezien een wat onlogische zaak j is. Al is het alleen maar om een herhaling van Oranjes gammele aan loop te voorkomen. Van een speciale verslaggever MÜNCHEN Een vierde plaats op het tiende wereldkampioenschap voetbal. Daar moet ex-wereldkampioen Brazilië het uiteindelijk mee doen. In de kleine finale besliste Polen het sfeerloze en vrijwel nooit boeiende duel tegen Brazilië in de tweede helft. Een doelpunt van uitblinker Lato was voldoende: 1-0. Brazilië's coach Mario Zagalo had na afloop op het oog weinig moeite om genoegen te nemen met die vierde plaats. Tijdens een persconferentie voor de internationale sportpers haal de hij naar voren, dat Brazilië ten slotte de Jules Rimet-cup door drie voorgaande zeges al in bezit had. Zagalo stapte vrij luchtig over het voor hem toch ongetwijfeld teleurstel lende resultaat heen. Uiterst vriende lijk en geen spoor van emotie tonend, beantwoordde hij, alle vragen. Welis waar weinig informatie prijsgevend op werkelijk belangrijke vragen. VERANTWOORDING Voetbal betekent erg veel in Brazilië en het land zal de vedetten en de coach zeker ter verantwoording roe pen. Mario Zagelo toonde evenwel geen angst te hebben voor de terug keer. Hij: 'Ik heb nu als trainer en als speler in totaal vier wereldkampi oenschappen meegemaakt Driemaal ben ik wereldkampioen geworden. Toch geen slechte balans'. Brazilië zal het evenwel als een dood doener beschouwen. Na elk wereldttoer- nooi, dat geen titel opleverde, viel het hoofd van de coach. Zagalo daar mee geconfronteerd: 'Er zijn vele coaches geweest de laatste jaren. Maar alle maal leven ze nog. Ik maak me geen zorgen'. Een vriendelijke Zagalo dus. Later veranderde dat echter. Na afloop van de persconferentie. Toen waren het de Braziliaanse journalisten, die Zaga lo werkelijk ondervuur gingen ne men. Belangrijkste zaak, die tijdens de toen verhitte debatten aan de orde kwam, was de opstelling van het WK- team. Zagalo werd voor de voeten geworpen, dat drie vedetten binnen de selectie een eiland vormden. BEGRIP Ze werden ook met name genoemd: Jairzinho, Rivelino en Paulo Cesar Lima. Die drie spelers werden door de andere geselecteerde niet geaccep teerd, zo heette het En Zagalo ont kende het niet eens. Maar vroeg ech ter om begrip, omdat hij toch al met grote problemen was geconfronteerd. De afwezigheid van Pele, Gerson en Tostao hadden het nationale elftal danig verzwakt. Moest hij dan, als trainer, nog eens besluiten om het drietal nieuwe vedetten vanwege in terne problemen niet in te zetten? Zagalo had het zwaar te verduren gedurende die ogenblikken. Hij kon niet ontkennen, dat de journalisten een teer punt hadden aangesneden. Maar had eerder toch niet de moed gehad om andere mensen in te zetten. Het ziet er naar uit, dat Zagalo dat juist verweten zal worden bij terug keer. Hij zelf over een eventueel aanblijven: 'Dat moet ik met de CBD (de Braziliaanse voetbalbond - red) eerst nog bespreken'. NEGATIEF! Het is niet met zekerheid te zeggen of Brazilië zonder de aan de oppervlakte gekomen problemen en dus als een homogener team ook beter had ge speeld tijdens dit toernooi. In dat verband is de keuze voor het systeem natuurlijk een belangrijke factor. Ook met zijn drie vedetten speelde Brazi lië een systeem dat ronduit negatief was. Het hele toernooi werd nadruk kelijk het accent op de verdediging gelegd. Dat alles voorzien van een niets ontziende hardheid. Wat dat laatste betreft ging men in de troost-finale iets positiever te werk. Een wedstrijd, waarin dan toch een van de zo discutabele spelers buiten de ploeg was gelaten. Paulo Ceasar Lima was vervangen door Ade- mir. Hij zou geblesseerd zijn. Het was juist deze Ademir, die zich in het zeer matige duel nog enigszins onder scheidde. zijn vervanging in de twee de helft door Mirandinha wekte dan ook nog al verwondering. TELEURSTELLEND Zagalo desgevraagd: 'Ademir speelde inderdaad sterk. Maar in de rust klaagde hij al, dat hij het conditio neel niet aan kon. Toen heb ik hem na enige tijd vervangen'. Polen-Brazi- lië werd een teleurstellende partij, niet in het minst door een aan beide kanten ontbrekende motivatie en wil om tot het uiterste te gaan. Al ont kenden de betrokkenen dat na afloop dan ook ten stelligste. Maar in het veld was het vooral Brazilië dat een weinig geinspireerde indruk maakte. Zei Zagalo later: 'Wanneer je drie maal wereldkampioen bent geweest, is het moeilijk om je in te zetten voor een derde plaats'.Van Poolse zijde werd het excuus aangevoerd, dat er te weinig ruimte tussen de wedstrijden tegen West-Duitsland en Brazilië was geweest. Coach Gorski: 'De wedstrijd tegen de Westduitsers heeft veel van onze krachten gevraagd. We hadden een dag langer moeten relaxen. Bo vendien hadden de spelers al in de rust veel last van het benauwede klimaat'. BELONING Allemaal redenen, die een goede wed strijd in de weg stonden. Een partij evenwel, die uiteindelijk toch terecht in een derde plaats voor de Polen resulteerde. Al was het alleen maar een beloning voor de speelwijze, die Polener in dit toernooi op na heeft gehouden. Want als een van de zeer weinige landen, heeft Polen \mor een positief, aanvallend systeem gekozen. Eigenlijk zijn alleen West-Duitsland, Nederland Polen en Schotland van dat voetbal uitgegaan. Verheugend daarom in een totaal teleurstellend toernooi, dat West-Duitsland en Ne derland de finalisten waren en Polen dus de derde plaats pakte. Polen-Brazilië heeft ook aangetoond, dat de aanwezigheid van een of meer dere individuele talenten toch nog van doorslaggevende betekenis kan zijn. Want de zeer bekwame en ui terst snelle buitenspeler Lato plus spelmaker Deyna waren het ook zater dag, die het spel van Polen in belang rijke mate bepaalden. SCHAAKSPEL In het steeds meer als een schaakspel beschouwde voetbal, is het een op luchting te kunnen constateren, dat een individueel talent een partij nog kan beslissen. Dat gebeurde ook bij Polen-Brazilië. Want een kwartier voor tijd was het Lato, die in hoogst eigen stijl alle verdedigers bjj een counter zijn hielen liet zien en doel- MÜNCHEN De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft zaterdag in München de' deur voor de terugkeer van China in het wereldvoetbal opengezet. De bijeenkomst van het uitvoerend comité, voor het eerst on der voorzitterschap van de Braziliaan Joao Havelange, besliste dat elk land dat lid is van de FIFA wedstrijden tegen China mag spelen indien het daarvoor bij het algemeen secretariaat van de federatie toestemming vraagt. Een voorstel van Iran dat China toe te laten tot het voetbaltoer nooi van de in september te houden Aziatische Spelen werd eveneens, geaccepteerd. China trok zich in 1958 terug uit de FIFA en een poging daarin weer terug te keren mislukte vorige maand toen op het congres van de FIFA in Frankfurt niet de vereiste meerderheid bij de stemming werd gehaald. Helmut Kaser, algemeen secretaris van de FIFA becommentarieerde de beslissing van de FIFA aangaancfe de verrassende beslissing met: 'Wij willen een brug bouwen. Het lidmaatschap van Taiwan blijft echter ger liandhaafd'. Deelname van China aan een toernooi om het wereldkampioenschap of aan het voetbaltoernooi van de Olympische Spelen blijft derhalve onmo gelijk. Daarvoor moet China immers lid van de FIFA worden en dat wil het wel maar ten koste van Taiwan. DUSSELDORP Het tiende toernooi om het wereldkampioenscha t voetbal was een festival van gele en rode kaarten. Niet minder dai i 84 keer zagen de scheidsrechters zich gedwongen een gele kaart t tonen en vijf keer betekende een rode kaart evenzoveel als het ui het veld sturen van een speler. De Pool Karpa juicht. Lato Clinks op de achtergron dj heeft zijn ploeg op de 1-0 winst gebracht. De derde plaats is een feit. de Pool bestrafte Angonese neet een gele kaart. Ook Jairzinho kreeg een gele kaart, toen hij na het doelpunt van Polen opmerkingen aan helt adres van de arbiter bezigde. Voor de meest saillante opnterking zorgde uiteindelijk Zagalo na afloop: 'Elk wereldkampioenschap brengt iets nieuws. Het nieuwe van dit toernooi is het Nederlands elftal. Dai land speelt snel, technisch erg goed en effectief. En bovendien beschikt men over een talent als Johan Crui;|ff'. POLEN—BRAZIL8ë 1—0 (0—0) 70: ,Lato 1— o. Scheidsrechter. Angonese (It). Toeschou wers: 79.000. POLEN: Tomaszweskl; Szymanowskl, iGorgon, Zmuda. Musial; Kasperczak (Cmiköewicz), Maszczyk, Deyna; Lato. Szarmach flKapka), Gadocha. BKAZILIc: Leao; Ze Maria, Mario Itarinho. Alfredo. Francisco Marinho; Rivelina Paulo Cesar Carpegnani, Ademir (Mlranjdinha) Valdomiro, Jairzinho, Dirceu. man Leao vervolgens kansloos pas seerde. Een knappe goal, die dezelfde Lato in de allerlaatste minuut nog van een vervolg leek te gaan voorzien, toen hij andermaal er tussenuit kneep. Maar bij die gelegenheid was hij, vrij voor Leao gekomen, niet in staat weer raak te schieten. Tevoren was er een wedstrijd te zien geweest, die de tachtigduizend toeschouwers bij ge brek aan hoogtepunten voornamelijk had verveeld. In de eerste helft waren Lato en Szarmach een keer in kansrijke posi tie gekomen. Brazilië had er als ge- vaarlijkse moment een door de uitste kende doelman Jan Tomaszewski ge stopt afstandschot van Francisco Ma rinho tegenover gezet NIEUWS Na rust bestonden, naast het doel punt, de weinig opwindende ogenblik ken uit een juist voorlangs zeilende kopbal van Deyna voor Polen, een kans voor Rivelino na een buitenspel situatie, die de Italiaanse scheidsrech ter Angonese was ontgaan en een door Kasperczak over een lengte van dertig meter vastgehouden Mirandin ha, toen deze doorbrak. Die actie van 'Van de elftallen, die zich bij de laatste vier plaatsten, kreeg Neder land het grootste aantal gele kaarten: elf. Brazilië incasseerde tien keer geel (bovendien een ceer rood), Polen vijf keer en West-Duitsland drie keer. In de 38 wedstrijden van het toernooi werd achtmaal een strafschop gege ven, waarva n twee in de wedstrijd Nederland-Bulgarije en twee in de finale tussen West-Duitsland en Ne derland. Het Nederlandse elftal heeft in de finale van het toernooi om het we reldkampioenschap tien overtredingen méér gemaakt dan tegenstander West- Duitsland. De Engelse scheidsrechter John Keith Taylor (44) floot in totaal 26 maal tegen Nederland en 16 keer tegen de Westduitsers. Aan Neder landse zijde kwamen de meeste over tredingen op naam van Wim Suurbier en Johan Neeskens, die beiden vier keer werden afgefloten. Bij West- Duitsland was Berti Vogts de grootste zondaar, die eveneens vier keer werd bestraft, steeds na een overtreding tegen Joha nCruijff. In de Nederland se ploeg kregen Johan Neeskens, Jo han Cruijff en Willem van Hanegem de gele kaart. Bij de Westduitsers zag Vogts het geel, die al na drie minu- MUNCIIENDe finale van het we reldkampioenschap heeft vele beken de persoonlijkheden, die doorgaans weinig met voetbal uitstaande heb ben, ertoe verleid hun oordeel te geven: Henry Kissinger, minister van bui tenlandse zaken van de Verenigde Staten: 'Een geweldige partij aanval lend voetbal. Duitsland is een groots wereldkampioen.' Hans-Dietrich Genscher minister van buitenlandse zaken van West Duits land: 'Een wedstrijd waaraan veel vreugde te beleven was, met een verheugende uitslag. Onze ploeg heeft verdiend gewonnen.' CSU-voorzitter Franz Josef Strauss: 'De ontmoeting werd fel bevochten. Van beide kanten hadden de ploe gen geluk. Voor mij was het de meest grandioze wedstrijd, die ik ooit heb gezien.' Liz Taylor, filmster: 'Het was een prachtige wedstrijd en voor mij een ervaring, die indruk op me heeft gemaakt' I.O.C. president Lord Killanin: 'Het was een goede wedstrijd van beide ploegen. Duitsland heeft een geluk kige zege behaald. Maar ik ben niet genoeg voetbal-expert om dat te kunnen beoordelen.' I.O.C. vice-president Willi Daume: 'Onze ploeg is een groots kampioen er is met inzet van alle krachten gespeeld. Door ons team, maar ook door de Hollanders, die niet al te gelukkig waren. De vroege openings treffer heeft tot gevolg gehad dat de Nederlanders de Duitsers hebben onderschat De Duitse bondskanselier Helmut Schmidt: 'Het was een meeslepende wedstrijd. De overwinning van Duitsland is gelukkig, maar niet on verdiend. De Nederlanders waren na rust in de meerderheid en maakten indruk door hun sterke conditie. De beste man van het veld was Franz Beckenbauer.' Prinses Caroline van Monaco: 'Ik ben blij dat het Duitse team heeft gewonnen. Het was een geweldige wedstrijd.' Kardinaal Dopfner: 'Een dramati sche wedstrijd die hard maar fair was. De Nederlanders waren vooral na rust zeer sterk.' Josef Neckermann, voorzitter van de Duitse Sporthilfe: 'Het was een uit stekende finale. Ik ben blij voor de Duitse ploeg, die door haar inzet en enig geluk Nederland bedwong.' Günther Netzer, 22 minuten wereld kampioenschapsvoetballer: 'Ik ben blij dat Duitsland wereldkampioen is geworden. Maar ik moet toegeven, dat we vooral in de tweede helft erg veel geluk hebben gehad. De Neder landers hebben niet zo sterk ge speeld als bij hun eerste wedstrijden voor het wereldkampioenschap.' De nieuwe FIFA-president Joao Ha velange: 'Een waardig besluit van het wereldkampioenschap. Een Wed strijd op hoog technisch niveau, die door een werkelijk onpartijdige scheidsrechter werd geleid. Als Bra zilië tegen dit Duitsland had moeten spelen, had het met drie of vier doelpunten verschil verloren. Bijt de ze Duitse verdediging zou ook Onze Lieve Heer er niet door heen geko men zijn.' Raf Edström, aanvaller van Zweden: 'De Nederlanders zijn vooral na i\ust veel beter geweest.' Joao Saldanha, vroegere trainer Van Brazilië: 'Duitsland was de be(bere ploeg, maar ook Nederland demon streerde zeer goed voetbal. De Ne derlanders ontbrak het duidtdijk zichtbaar aan ervaring om een finale te spelen. De grote winnaar van dit toernooi is het offensieve voetbal. De defensief ingestelden en met hen Brazilië gingen zwaar k.o.' Gian Ormazzano van 'Tutto Sport': 'Geen speler ter wereld zou Vogts hebben kunnen nadoen. Na vier mi nuten leek hij dol gespeeld, aan het einde had hij Cruijff overtroffen.' Tschimpumpu wa Tschimpumpu van Radio Zaire: 'Duitsland heeft zich in de finale overtroffen. Daar kon Ne derland niet meer tegen op. Voor mij heeft de Duitse ploeg gewonnen omdat deze nog net iets meer inzet en snelheid had dan Nederland.' Osaka Hiroshi Kagaw van Sankei Sport: 'Nederland was zeer goed, Duitsland echter beter.' Jan Tomaszewski, doelman van Po len: 'Ik feliciteer vooral mijn collega Scpp Maicr, die tegen ons en nu ook tegen Nederland geweldig heeft ge speeld.' Rudi Glöckner, FIFA scheidsrechter: 'Een zeer goede wedstrijd, die door beide ploegen zeer offensief werd gespeeld. Bij de zege behoort nu eenmaal een beetje geluk. ten drie overtredingen tegen Cruijf had begaan. In totaal ontving Nederland in hé tiende toernooi om het wereldkampi oenschap elf gele kaarten: Neeskens 2 Rep 2, Cruijff 2, Van Hanegem 2 et Suurbier, Jansen en Rensenbrink eli L In totaal 1.774.022 toeschouwers heb ben de 38 wedstrijden van het tiendi toernooi om het wereldkampioenschai j voetbal bijgewoond. De meeste toe, schouwers kwamen naar de wedstriji in het Olympisch stadion in Berliji tussen West-Duitsland en Chili, name lijk 79.000. Het geringste aantal toe schouwers trok de wedstrijd tussen Bulgarije en Uruguay, met maai 12.000 bezoekers. Van de 2.574.209 be schikbare toegangsbewijzen weri meer dan tweederde verkocht procent). De Pool Grzegorz Lato, die zaterdag het winnende doelpunt voor Polen maakte, in de wedstrijd om de 3e 4e plaats togen Brazilië is met zeven1 doelpunten topscorer geworden van het tiende toernooi om de wereldbe ker voetbal. Op een gedeelde tweede plaats staat Johan Neeskens met vijl doelpunten. De uiteindelijke topscorerslijst ziet er als volgt uit: 1. Zgrzagorz Lato (Pol) 7 doelpunten. 2. Szarmach (Pol), Neeskens (Ned.) 5 doelpunten", 4. Rep (Ned), Edström (Zwe, Müller (Wdld) 4 doelpunten. 7. Bajevic (Joe), Rivelino (Bra), Dey- ne (Pol), Cruijff (Ned, Houseman Arg, Breitner (Wdld) 3 doelpunten. 13. Jordan (Sch, Yazalde (Arg), Sa; non (Hai), Jairzinho (Bra), Karasi (Joe, Overath (Wdld), Sandberg Zwe, Sur jak (Joe), Streich (Old doelpunten. 29 spelers maakten 1 doelpunt, onder- wie de Nederlanders Theo de Jong; Ruud Krol en Rob Rensenbrink. In eigen doel schoten Curran Aus, Perfumo (Arg) en Ruud Krol. ROTTERDAM Lex Schoenmaker heeft zaterdag zijn contract met Feyenoord, dat afgelopen was, met een jaar verlengd. De condities waaronder een en ander heeft plaatsgevonden, zijn niet bekend gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10