DOOR GAS MEER HULP MOGELIJK dichtbij Ziekenhuistarief gaat dit jaar met 20 procent omh oog Commentaar Dennendal (1) Dennendal (2) Adviesraad: Extra-geld voor de meest getroffen landen Morgenmiddag. Nogal wat leraren gebruikten drugs Dennendal (3) een kerstkaart in de zomer zak voetbalfeest het weer Weekend beter weerrapporten Strandverwachting mOl W/TvWARTET ZATERDAG 6 JULI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 Wie de onverkwikkelijke geschiedenis probeert te overzien, die befaamd is geworden als de affaire-Dennendal, zal zich moeilijk aan de indruk kun nen onttrekken, dat het verloop daar van veel te sterk is bepaald door een al te menselijke eigenschap: halsstar righeid, het resultaat van onwil en onvermogen om een minimum aan begrip te tonen voor de tegenstander en op grond daarvan een compromis met hem te sluiten. De partij die met deze eigenschap de meeste schade heeft aangericht, is, dunkt ons, het bestuur van de Willem-Arntsz-stich- ting. Dit oordeel is gegrond op de overweging, dat deze regenten gehoor zaamheid aan hun formele gezag blijkbaar belangrijker achten dan het scheppen van ruimte voor een nieuwe, door velen als waardevol erkende vorm van zwakzinnigenzorg. Maar ook de exponenten van deze vernieu wing hebben zeker niet uitgeblonken door inschikkelijkheid. De Nieuw- Dennendallers hadden de nu ontstane schade kunnen beperken door zich eensgezind te realiseren, dat de snel ste weg naar een ideaal soms een omweg is. die men gedeeltelijk samen met zijn tegenstanders aflegt. Deze inleiding is niet bedoeld als een aanloop tot de conclusie, dat de re cente ontruiming van het paviljoen Lorentz een onvermijdelijk middel was om een door koppigheid geschapen impasse te doorbreken. De inschake ling van een politiemacht ter oplossing van een gezagsconflict in een zwakzin nigeninrichting is te vergelijken met de uitvoering van een hartoperatie door een groepje leerlingen van een slagersvakschool. Enig begrip voor de belangen van de pupillen had voor het stichtingsbestuur en de politici die het rugdekking verschaften, voldoende moeten zijn om te concluderen, dat deze groep zwakzinnigen de psychi sche schok, veroorzaakt door zo'n brute ingreep, bespaard had moeten worden. Er zijn stellig omstandigheden te be denken, waaronder politie-optreden in een zwakzinnigeninrichting nog wel te verantwoorden is. Als groepsleiders pupillen mishandelen of voortdurend onderling slaags raken, zou een ont ruiming door de politie gcrechtvaar- jdigd kunnen worden als het geringste kwaad. Maar van dit soort misstanden was in het paviljoen Lorentz geen sprake. Daar heerste een toestand die, in vergelijking met de door de gezags- i handhavers geschapen situatie, geken- sdetst kon worden als een vorm van wijwel volmaakte harmonie. Dat in de kwetsbare structuur van deze pavil joenssamenleving niet onbehouwen moest worden ingegrepen, was ook de mening van de inmiddels afgetreden beheerder, prof. Brenninkmeijer. Een veroordeling van de ontruiming van het paviljoen Lorentz roept na tuurlijk terstond de vraag op. welk alternatief dan voorhanden was. Welnu iwij zien niet in, waarom een voortzet ting van de bestaande toestand scha delijker zou zijn geweest voor de pupillen in de eerste, en voor het expcriment-Nieuw-Dennendal in de tweede plaats, dan de nu gekozen dwangmethode. Zeker, de zaak had zo niet eindeloos kunnen voortsudderen. Op den duur had het ongetwijfeld tot een splitsing van Dennendal moéten komen. Een idee dat begin deze week door het ouderberaad Moderne Zwak zinnigenzorg met prof. Brenninkmeijer is besproken, had een voorlopige op lossing in die richting kunnen bieden. Het kwam erop neer. dat de pupillen en het personeel van Lorentz voor een 'maand zouden verhuizen naar een gebouw dichtbij Dennendal, maar bui ten de actieradius van het stichtings bestuur. Dit plan schijnt te zijn afge stuit op het bezwaar, dat dan de verzorging van de pupillen niet van overheidswege kon worden bekostigd. Het lijkt ons sterk, dat daar geen mouw aan te passen was geweest. Staatssecretaris Hendriks en zijn chef- fin-op-dc-verre-achtergrond, minister Vorrink. mogen dan niet de indruk hebben gewekt, reuzen van bewinds lieden te zijn. een administratieve rim pel van zo bescheiden formaat hadden ze toch wel kunnen gladstrijken, zou men zo denken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederland moet verhoudingsgewijs meer geven aan de door de oliecrisis getroffen ontwikkelingslanden dan onze EEG-collega's omdat ons land extra verdient door de aardgasuit- voer. Dit staat in een rapport van de nationale raad van advies in zake hulpverlening aan minder-ontwikkelde landen. Nederland zou volgens de meerderheid van de raad over 1974/^75 voor één keer een bedrag van 150 tot 200 miljoen gulden extra moeten geven om de meest getroffen ontwikkelingslanden te helpen. Zoals bekend heeft minister Pronk in Genève gezegd dat ons land honderd miljoen gulden wil reserveren voor de leniging van directe noden in de wereld. Maar dit bedrag, aldus de adviescommissie, betreft een verschui ving binnen de begroting, terwijl vol gens het nu uitgebrachte rapport 150 tot 200 miljoen gulden extra moet worden gevonden, desnoods door in te teren op ons nationale vermogen. Het bedrag zou kunnen worden gegeven via internationale fondsen, zoals bij voorbeeld het speciale fonds van de Verenigde Naties dat in april werd opgericht tijdens de bijzondere alge mene vergadering over het grondstof fen- en energieprobleem in de wereld. Als de hulpverlening op die manier te langzaam gaat of als de hulp verdeeld wordt op een manier die Nederland niet zint, dan zou het land de hulp bilateraal (rechtstreeks aan de ontvanger) moeten geven Politieke problemen De kans dat de hulpverlening aan de door de oliecrisis meest getroffen lan den op politieke problemen zal stui ten is niet gering, zowel in internatio naal als m nationaal verband. Enkele van onze EEG-,partners zitten zelf 'met zo grote problemen dat zij tot extra hulpverlening amper bereid zijn, ter wijl nu ook al in West-Duitsland op de ontwikkelingspot beknibbeld wordt, wat inmiddels heeft geleid tot het aftreden van de minister van eco nomische samenwerking, Eppler. Dat de voorstellen van de commissie op grote politieke problemen kunnen stuiten erkent, ook het lid mevrouw prof. drs. M. J. 't Hooft-Welvaars. 'Maar', zegt zij, 'wij beschrijven in dit rapport wat wenselijk zou zijn. Niet meer dan dat. Of we er iets mee bereiken is twijfelachtig'. Het is volgens mevrouw 't Hooft ook niet uitgesloten dat de economische ontwikkeling door de oliecrisis anders zal verlopen dan de commissie in haar rapport veronderstelt. De com missie gaat ervan uit dat de westerse landen over de hele linie niet met betalingsbalanstekorten te kampen zullen krijgen omdat de olielanden veel van de ontvangen gelden weer in het westen zullen beleggen, terwijl hier een koopgolf kan ontstaan uit de angst voor een nog sneller om zich heen grijpende inflatie. Het is echter Van een verslaggever AMSTERDAM Een steekproef uit leerkrachten bij het voortgezet onderwijs heeft zeventien procent wel eens illegale drugs gebruikt. Dit schrijft mej. G. J. Groendijk in het Nederlands tijdschrift voor criminolo gie. Zij heeft in het kader van haar studie pedagogiek aan de universiteit van Groningen een scriptie over het onderwerp gemaakt Mej. Groendijk enquêteerde 318 leer krachten bij 72 onderwijsinstellingen in Amsterdam, Assen, Den Haag, Em- men, Groningen, Hoogezand/Sappe- meer, Leeuwarden, Sneek en Veen- dam. Van de leraren had dertien procent wel eens marihuana en/of hasjiesj gebruikt, van de. leraressen zestien procent. Voor andere niet toe gestane middelen lagen de gebruiks- percentages op vijf resepectievelijk acht. De enquête strekte zich ook uit naar het gebruik van toegestane middelen. Op medisch advies had 23 procent wel eens het bewustzijn beïvloedende mid delen gebruikt, voor verreweg het grootste deel slaap- en kalmeringsmid delen. Premier Den Uyl heeft de ontruiming van Lorentz een 'nederlaag' genoemd. Daarmee bedoelde hij kennelijk een morele klap, die hij zich had laten toebrengen om een andere, politieke nederlaag te voorkomen. Het gedrag van een minister-president die een inhumaan middel aanvaardt ter wille van een politiek doel. hoe gewichtig ook in zijn ogen. is niet geschikt om geestdrift te wekken. Maar veel min der bewonderenswaardig zijn de ma noeuvres van de politici die de pre mier cn andere leden van het kabinet praktisch tot dit gedrag hebben ge dwongen. De wetenschap, dat het incasserings vermogen van Den Uyl groot is, mag geen reden zijn om te twijfelen aan rijn vastbeslotenheid, verdere 'nederla gen' (oftewel nieuwe ontruimingen) te Bus te water: 65 doden CAIRO (Reuter) Men vreest dat er 65 mensen zijn verdronken toen een bus met bruiloftsgasten in het weste lijk deel van de Egyptische woestijn van de weg afgleed en in een kanaal terechtkwam. Volgens het Egyptische blad Al Achram hebben maar vijf inzittenden zich kunnen redden. voorkomen. Dit moet hem te gemak kelijker vallen, nu vele tientallen me dewerkers van de bedreigde paviljoens het verstandige besluit hebben geno men, 'zich uit de werksituatie terug te trekken', om de evacuatie van hun pupillen te beletten. Het is te hopen, dat mede hierdoor ten slotte een kli maat kan worden geschapen, waarin de idealen van Nieuw-Dennendal en de daarmee sympathiserende ouders óók een kans krijgen. Een premier en een kabinet, die niet tevreden zijn met het vermijden van nederlagen, maar ook wel eens een overwinning willen beha len. zouden dit krachtig moeten be vorderen. volgens mevrouw 't Hooft ook wel degelijk mogelijk dat de stijging van de olieprijzen uitloopt op een crisis, zoals het Engelse blad The Economist die onlangs voorspelde. De raad meent dat de beste bijdrage die de westerse landen kunnen leve- nen een op peil houden van hun bestedingen en daarmee van de we reldhandel is. Zij erkent dat de Arabi sche landen verreweg het beste de arme landen rechtstreeks zouden kun nen helpen, maar dat gebeurt nu eenmaal niet voldoende. Concentratielanden Nederland richt zijn hulp traditioneel op enkele landen, waaronder enkele die of olie uitvoeren of grondstoffen die de laatste tijd sterk in prijs zijn gestegen. Het gaat hier bijvoorbeeld om Nigeria. Tunesië. Peru en tot op zekere hoogte ook Indonesië of Co lombia. Ook al hebben deze landen voorlopig geen betalingsbalansproble men, de raad wil niet dat de hulp verminderd wordt. Wèl kan in plaats van economische hulp sterker de na druk worden gelegd op projecthulp, zoals bijvoorbeeld voor Indonesië tij dens de laatste IGGI-conferentie al is gebeurd. Met projecthulp gaat, aldus de raad. een overdracht van techni sche kennis gepaard die voorlopig niet gemist kan worden. Wel moeten aan deze hulp hardere voorwaarden worden gesteld, terwijl de economi sche hulp dan kan worden opgeschort of verminderd. Hier tegenover staan de landen zon der gestegen export opbrengsten, in het bijzonder Kenia, India en Bangla- desj. Deze landen zijn voor het hand haven van hun toch al belabberde levensstandaard volgens de Raad hele maal op hulp aangewezen en komen dan ook in de eerste plaats in aan merking voor het extra-ibedrag dat Nederland moet uittrekken. Verder moeten aan e landen volgens de raad de rente- en afllossingsschuLden, die 7,ij nog aan Nederland hebben, wor den kwijtgescholden, waardoor ze wat ruimer in hun buitenlandse betalings middelen komen te zitten. Centraal Orgaan veriv acht: UTRECHT liet Centraal Orgaan Ziekenliuistarieven verwacht dat de tarieven van de ziekenhuizen dit jaar met ongeveer twintig procent zullen stijgen. Aanvankelijk verwachtte het COZ een stij ging van vijftien procent, maar onder invloed van de algemene salarisverhogingen en de aangekondigde versoepeling van de per soneelsstop houdt het COZ nu rekening met een extra stijging van vijf procent. ARP-rapport In een heffing op contracten voor energie- en grondstoffen om de meest getroffen landen te helpen ziet de Raad weinig. De ARP heeft dat deze week in een rapport voorgesteld, maar volgens mevrouw 't Hooft zou deze heffing door het bedrijfsleven waarschijnlijk toch weer aan de con sument worden doorberekend, terwijl het volgens haar ook onmogelijk is dit als individueel land door te voe ren. 'Ik ben met dese suggestie niet zo gelukkig, maar wil wèl zeggen, dat liet ARP-rapport verder dezelfde geest ademt als het onze'. In het jaarverslag over 1973 schrijft het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven dat vorig jaar de tarieven ten opzichte van 1972 al met ruim zeven tien procent omhoog zijn gegaan. Die stijging is voor ongeveer zeventig pro cent veroorzaakt door trendmatige verhogingen. Van 1972 op 1973 stegen de gemiddel de tarieven voor de laagste klasse voor de ziekenhuizen van 98,02 tot ƒ115,-,'de verpleegtehuizen van ƒ70,48 tot ƒ82,95. psychiatrische zie kenhuizen van ƒ65,88 tot ƒ76,93 en voor zwakzinnigeninrichtingen van 60.44 tot 70.88. De werkelijke stij ging bleef vorig jaar een k anderhalve procent achter bij de prognose. Structuur In het jaarverslag zegt het COZ dat op korte termijn gerichte maatregelen ter beheersing van de kostenontwikke ling, zoals de personeelsstop en de bouwstop, zullen moeten worden ge volgd door een meer op structuurver anderingen gericht beleid. In dit ver band merkt het COZ op dat de zoge noemde eerstelijnsgeneeskunde (huis arts, wijkverpleging, gezondheidscen tra) als zodanig geen garantie biedt voor lagere kosten. Nog niemand heeft met cijfers aangetoond, dat de kosten zich na een zekere aanloopperi ode gunstig zouden gaan ontwikkelen. 'Het streven naar uitbreiding en ver volmaking zal blijven bestaan en noch een structuurwijziging, noch een volksverzekering kunnen daar funda menteel veel aan veranderen', aldus het COZ. Eis In het afgelopen jaar is de eis dat minstens negentig procent van de zie kenhuisbedden bezet moet zijn, losge laten. Het COZ zegt. dat 'dit niet als een geïsoleerde maatregel mag wor den gezien. Eventueel zichtbaar wor dende overcapaciteit zal zo mogelijk via sluiting van afdelingen of van gehele ziekenhuizen tot een aanpas sing van de capaciteit moeten leiden. Bovendien zullen nog maatregelen moeten worden genomen ter stimule ring van de poliklinische behandeling. Nagegaan wordt nog, of ook voor andere sectoren dan die van de alge mene ziekenhuizen het beleid ten aan zien van het bezettingspercentage moet worden gewijzigd. onder redactie van loessmil Eigenlijk doet het er helemaal niet toe welk adres je op brieven naar Italië zet; je kunt ze net zo goed meteen in de prullenbak gooien, want in Italië konten ze hoogst- ivaarschijnlijk toch als oud papier in de papiermolen terecht. Aan die indruk kun je althans moeilijk ontkomen sinds uitgelekt is dat tonnen niet-bezorgde post aan oud papierfabrieken verkocht zijn, zegt Reuters Romeinse correspondent Robin Lustig. Hij noemt het Itali aanse postwezen het onbetrouw baarste van de hele westerse we reld en hij kan het weten: het kantoor van het persbureau Reu ter in Rome, waar hij zelf werkt, ontving kort geleden een brief uit Florence, acht toeken nadat de brief gepost teas. Acht toeken over een afstand van niet meer dan 250 kilometer. Er zijn Italianen die nu nog kerstkaarten in de bus krij gen. Volgens Lustig houden toeris ten er zelfs al rekening mee, dat hun 'groeten uit Italië' best eens historische documenten kunnen zifn tegen de tijd dat ze eindelijk hun plaats van bestemming bereikt hebbetu Nop meer ware verhalen: een niet- Italiaanee journalist kreeg een te legram, waarin zijn vrouw hem meedeelde wanneer ze hem zou komen opzoeken. Dat telegram ar riveerde precies een dag nadat zijn vrouw alweer hoog en breed thuis zat. Voor Italiaanse zakenmensen is de toestand om tegen het pla fond te springen. Zij zijn aangewe zen op particuliere koeriersdien sten, die ze een flinke poot uit draaien: een gewone brief uit Ro me die in Milaan afgeleverd moet worden, kost op die manier 1500 lire (een gulden of zes). Als het even kan, laten ze brieven voor het buitenland maar liever in Zwitserland op de bus doen. Grote internationale organisaties als de FAO (de voedsel- en landbouwor ganisatie van de VN) houden er eigen postdiensten op na, net als Vatikaanstad. Ambassades worden belaagd door Italianen die probe ren hun brieven in de diplomatie ke postzakken kwijt te raken, en het is helemaal niet zeldzaam als een wanhopige Italiaan een toerist smeekt een dringend poststuk als- De actie 'Geef Max de zak' loopt als een trein. Medewerkers van Max Tailleur halen gedragen kle ding op en van de opbrengst kun nen mensen met vakantie naar Ma jorca. Met grote regelmaat kan Max Tailleur reizen uitreiken aan een groep bewoners van een stad, een wijk, een buurt waar kleding ingezameld is. Maandag doet Jaij dat in Vlaardingen (17 reizen) en IJsselmonde (25). Allemaal aan mensen die er in geen jaren even uit geweest zijn, doordat ze mis schien iemand moesten verplegen, zelf ziek waren of geen geld voor een verre vakantie hadden. De 'zak' is een plastic zak, die in een bepaalde buurt in de brieven bussen gestopt wordt niet het ver zoek die zak, gevuld met gedragen kleding, op een vastgestelde dag voor de deur te zetten. Militairen halen de zakken met vaak duizen den kilo's kleding op; voor elk» tienduizend verkochte kilo's kun nen vier mensen met vakantie, ge selecteerd door de plaatselijke soci ale dienst. Voor half september kunnen er op die manier nog eens vier groepen op reis, in totaal 230 mensen. Aan 'Geen Max de zak' meedoen heeft alleen zin als er een zak van Max in de brievenbus ligt Binnenkort komt de actie ook in Tilburg, Groningen, Winscho ten, een deel van Rotterdam en van Amsterdam. jeblieft over de grens te posten. Er mag echt wel van een wonder gesproken worden als een brief uit Engeland zijn Italiaanse bestem ming binnen drie weken bereikt. Geruchten gaan er ook: zo zou een spooktrein al tijden zonder stop pen door het land rijden, beladen met zakken post zonder bestem ming. Een van de grootste problemen waarmee de Italiaanse posterijen worstelen schijnt de reusachtige hoeveelheid godsdienstige lectuur te zijn. die kerkelijke organisaties kwistig per post rondstrooien. Een meer voor de hand liggende oor zaak zijn de vreselijk antiek uitge ruste postkantoren, waar beambten in duistere hokjes de post moeten sorteren. Die beambten zijn woest over beschuldigingen als zou de chaos aan hen re wijten zijn: ze zouden te vaak 'ziek' zijn en nog aartslui ook. Vakbondsleiders zeg gen dat de arbeidsvoorwaarden voor de postemployés de slechtste van heel Italië zijn en dat het vele overwerk verschrikkelijk slecht be taald wordt. Iedereen beschuldigt en beledigt iedereen, maar met een reëel plan om de service te verbe teren komt niemand aandragen. Het blijft maar het veiligst, vindt Lustig, om boodschappen per tele foon of telex te versturen als je tenminste een lijn kunt bemachti gen. 'Als we wereldkamp. worden, ma ken we feest Zondagavond van 10 tot 11 Vrij Drinken voor ledereen'. Dat staat met koeien van letters op een schoolbord voor een café aan de Amsterdamse Bos en Lom merweg. waar je trouwens aan méér attributen kunt zien dat hier zowel het bier als de voetbal zeer in de smaak vallen: een Oranje shirt. voetbalschoenen en een voet bal hangen er ook nog bij. 'Het kost ons wel een paar eenten, dat gratis drinken, maar dat vinden we niet erg', zegt eigenaar Jonen. 'Mijn vrouw en ik zijn allebei voetbalenthousiasten en we doen het zo al een jaar of vier, als Ajax de Europacup cewonnen had bij voorbeeld. Altijd enorm druk.' Maar ais Nederland morgen nou eens niet wint? 'Dan is er net zo goed een gratis drankje. We heb ben er nu toch al op gerekend.' En wat doet de Amsterdammer Jonen als de Europacup in het nieuwe voetbalseizoen door Fevenoord in de wacht gesleept zou worden? 'Dan geven we ook een feestje met een gratis drankje. Niet zo groot als voor Ajax natuurlijk, maar toch een feestje.' Van onze weerkundige medewerker Doordat de baan van actieve regende pressies juist over ons land is gele gen, kwam het tot een zeer buierig weertype. De regenaftappingen van vrijdagmorgen logen er niet om: Beek bergen 30 millimeter, Luttelgeest en Kampen 37, Ommen 39, Nagele 43 mm. Ook in Zuid-Holland viel veel neer slag: Groot-Ammers 37 mm. In de Noordooslpolder werd tot vrijdagmor gen al 68 mm juli-neerslag gemeten, dat is bijna de normale regensom van de hele maand. Door de invloed van een stationair Azoren-hogedrukgebied (1030 milli bar) heerst er ten zuiden van de lijn Brest-Parijs-Luxemburg-Praag zeer ivarm zomerweer met temperaturen van 25 tot 32 graden. Veel verschil met onze maxima van 15 17 graden. Voor het weekend zien we het iets hoopvoller in. Achter het koufront van een n aar Duitsland bewegende Engelse depressie, zullen er flinke droge perioden komen. Bovendien grijpt de zon weer op het gebeuren in, hoetoel dit zondag vermoedelijk op royalere schaal zal gebeuren dan van daag. Langzame luchtdrukstijgingen in Ier land en Zuid-Engeland wijzen erop, dat de verbetering een klein beetje meer allure zal krijgen dan die van de afgelopen dagen. Achter de depres- Weerrapporten van gistermorgen. He denmorgen 7 uur. Maximum tempera- sie zal de westelijke wind nog wel stevig waaien: windkracht 6 of 7. Verderwëg op de Oceaan vólgt een nieuwe depressie, maar we geloven niet dat deze voor het begin van volgende week daadwerkelijk op het weer in ons land zal kunnen ingrij pen. De ermee samenhangende regen- gebieden verplaatsen zich in de eerste plaats in de richting van Schotland en Noord-lerlaruL Vandaag beter dan gisteren. Nog wel bewolking, maar op de meeste plaat sen droog. Nog vrij koel bij westelij ke tot noordwestelijke vrind. Lucht temperatuur 16 tot 18 graden, zeewa ter 15 tot 16 graden. Meeste wind: in het Waddengebied en in de kop van Noord-Holland. Vooruitzichten voor zondag: zonnige perioden en iets warmer. c turen. Neerslag afgelopen 24 uur Amsterdam motregen 17 16 De Bilt regen 17 24 Eelde geheel bew. 17 10 Eindhoven geheel bew. 18 6 Den Helder regen 16 6 Luchth. Rtd. regen 16 24 Twente regen 15 14 Vlissingen geheel bew. 16 10 Zd.-Limburg motregen 16 4 Aberdeen zwaar bew. 16 4 Barcelona half bew. 26 0 Bordeaux licht bew. 24 0 Brussel geheel bew. 17 1 Frankfort zwaar bew. 19 0 Genève onbew. 23 0 Helsinki geheel bew. 20 0 Innsbrück onbew. 20 0 Kopenhagen licht bew. 20 1 Lissabon licht bew. Locarno licht bew. 27 0 Luxemburg zwaar bew. 16 0.1 Madrid regen Malaga onbew. 27 0 Majorca onbew. 26 0 Milnchen onbew. 18 0 Nice licht bew. 24 0 Oslo regen 15 4 Rome onbew. 27 0 Split geheel bew. Stockholm half bew. 20 2 Wenen licht bew. 20 0 Ztlrich onbew. 20 0 Casa Blanca geheel bew. 26 0 Tunis onbew. 34 0 Middenstuk J ANP/KNU) IJ 00 O OPKLARINGEN MIST <-<r^ REGEN (RpV BEWOLKING 4-10 MAX. TE MP. *10 MIN. TEMP. WINDRICHTING HOOG WATER 7 Juli 1974 Vlisslngen 3.40-15.52. Haringvlletsluizen 5.15-17.37. Rot terdam 6.30-18.30. Schevenlngen 4.44-17.07. IJmulden 5.18-17.41. Den Helder 9 24-21.28. Harlingen 11.38-23 59. Delfzijl 1.37-13.41. 8 juli 1974. Vlisslngen 4.15-16.26. Harlng- vlietsluizen 5.47-18.07. Rotterdam 7.00-18.58 Schevenlngen 5.14-17.36. I.Tmulden 5.50-18.12. Den Helder 9.57-21.55. Harlingen 12.14 Delfzijl 2.11-14.13. Dr volgende personen wordt dringend ver zocht zo spoedig mogelk de ANWB Alarm Centrale in Den Haag te bellen: Nr. 26 44 26. NEDERLAND Langs de kust: J. Bachman uit Amsterdam, met motorboot. W. A. van Loon-Van Dijk, met motorboot. C. N. Cornish uit Engeland In groen-witte Austin Caravanette. FNO 461H. NEDERLAND-BELGIë Bjoerg Tvelt uil Frederikstad. Noorwegen ln zwarte Peugeot B-702299. BELGIë G. Valk uit Amsterdam-West ln blauwe Renault. 69-47-BJ. A. van Strien-Van de Pluim uit Raamsdonkveer met ms 'Men Reve'. C. Roelofsen uit Den Brlel in bruine Opel Kadett, 51-AZ-68. LUSEMBURG Herman Marceltla uit Horst per trein. G. van de Kraats uit Bruromen in metallic blauwe Ford Cortina 1300, 24-41-FF. DUITSLAND G. de Vries uit Erica in witte Morris Mini. J. dc Vlieg uit Groningen in bruine Ford Taunus met linnen dak. Fam. Brekemans uit Hoeven ln oranje Renault, 50-ED-26. B. van Dijk uit Zwijndrecht in groene Sinica 1300. 80-79-JK. W. J. Jansen uit Vlaardingen ln groene VW 1300, 43-00-XU. OOSTENRIJK D. Romljn en J. Romijn uit Zuidland resp. in groene DAF 55 en een Opel Kadett. M. H. van Leeuwen uit Alphen aan de Rijn in beige Slmca. OOSTENRIJK-ITALIc Tirol of noord-Italië. Evelien Dirker en Bernd Rose uit Amsterdam in blauwe VW Passaat. 74-AM-50. ITALIë H. Rooze uit Grimbergen i België» m witte DAF 55. Fam. Broeschoten-Kool uit Zaandam, in witte Opel Kadett, 12-84-KM FRANKRIJK Fam. Schmidt-Mertens uit Groningen in oranje-rode Ford Escort. 78-AZ-38. Truus Schallem-Lassoov uit Slegerswoude in witte Renault 5DL, 04-02-VN. R. Delvaen Uit Zoe- termeer In rode Citroen Dyane, 39-97-XH. Ds. T. Rinkema uit Middelburg ln witte Peugeot 404. 57-14-JH. Jan van Bunk uit Utrecht in groene Morris Cooper met wit dak, 94-05-ET. C. H. Poull uit Amsterdam-West in witte Slmca 1100. 87-99-SZ. H. Alberts uit Oost- Soeburg in groene Ford Capri, 86-81-NV. B. Oving uit Drouwenermond in oranje Citroen 2CV, 72-AS-73. Anton P. Heijckman uit Vught in grijze Fiat bestelwagen, DS-79-50. Anneke BuriU uit Utrecht per trein. ZUID-FKANKRIJK OF ZWITSERLAND W. Koning uit Laag Zuthem ln Opel Manta, 61-04-XH. ZWITSERLAND FZ. H. Roerig uit Assen in rode Flat 124. SPANJE San Fellu Gulxols 'Gerona) camping Balma- na: J. Stein uit Erte (Duitsland) In gele VW Passaat, ZL-16-N. Camping tussen Bilbao en Santander: H. Mooren uit Venray in groene VW bestelwagen, EH-19-06. ENGELAND K. L. Werkeina uit Groningen, liftende. FINLAND Echtp. R. E. Offerhaus-Lieferink uit Den Haag in witte Peugeot. RICHTING ZUID-EUROPA L. van de Broek uit Voorburg in groene Plymouth-Valiant, 87-87-BD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7