TROS dringt op besluit over A-status aan Tien vingers Toestand wordt onwerkbaar Veel aardbeien rot door regen Zaterdagse matinees van VARA Libanon tegen bewapening van Palestij nen Besturen eens met opzet van Almere Ambtenaren van Utrecht willen 'wijkwethouder' Paul Brand Chirurg in India RTV-programma's TROUW/KWARTET ZATERDAG b JULI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4 /K« Van onze RTV-redactie HILVERSUM Tijdens een ingelaste televisie-uitzending heeft de TROS-directeur mr. J. M. Landré vrijdagavond op de minister van CRM, mr. H. W. van Doom, een dringend beroep gedaan om het ver lenen van de A-status niet langer uit. te stellen. De wettelijk voorge schreven termijn, waarbinnen de bewindsman zijn beslissing had moeten nemen is 1 juli verstreken. Er bestaat echter een uitzonde ringsartikel in de Omroepwet dat het mogelijk kan maken de TROS alsnog op 1 oktober te laten beginnen met dezelfde faciliteiten als de 'oude grote vier' (AVRO, NCRV, KRO en VARA) sluitend naar de TV ^sector wordt gere kend (waarin zoals bekend een actua liteitenrubriek nog ontbreekt) dan meent mr. Landré niet voor een on voldoende in aanmerking te komen. Hij verstrekte het volgende staatje van het televisie-aanbod van de TROS over 1973 in percentage veld naar de verschillende genres. Amusement 24.1 procent, Informatief-Documentair 8.5 pet., Lichte Informatie 6,9 pet., Cultuur 15.6 pet.. Kinderprogramma's 10.2 pet., Sport 5.7 pot.. Speelfilm 13.7 pet.. Series 8.7 pet., Familie-program ma's 6.6 procent De tijd die daarvoor nog rest, is uitermate kort. Men spreekt in Hil versum al lang over een onwerkbare toestand. Zelfs mr. W. Wagenaar, die als vi ce-voorzitter van de NOS op hel hoogste niveau zijn contacten heeft, zei dezer dagen openlijk: 'Bedrijfsma tig verkeren wij in een hoogst onge zonde situatie, omdat we niet weten waar we aan toe zijn'. Dit beteken! dat niet alleen de TROS in het onze kere verkeert, maar dat alle zendge machtigden voor grote problemen en vraagtekens staan. Het Is onbegrijpelijk dat mr. Van Doorn, die als oud-voorzitter van de KRO en voormalig vice-voorzitter van de NOS precies weet wat er op het spel staat en wat hij de omroepen aandoet, in een al zeven maanden slepende procedure nog steeds niet lot een besluit is gekomen. Op een Inderhaast georganiseerde persconfe rentie heeft mr. Landré gistermiddag uit laten komen voor een compleet raadsel te staan. Vanaf het moment dat de TROS op 27 november 1973 de A-status aanvroeg, deed de heer Landré van dag tot dag uit de doeken wat zich over en weer heeft voorgedaan. Uit de langzaam draaiende ambtelijke molen kwam op 11 december een ministeriële brief, waarin aan de TROS werd gevraagd hoeveel van de 487.200 leden hun contributie al hadden betaald. Een dergelijke vraag was nooit eerder ge steld. ook niet bij de overgang naar de C-status en de promotie naar klas se B. De mensen die nog niet blekente hebben betaald (11.000) hadden zich pas aangemeld als reactie op een propaganda-actie van de TROS. Mr. Landré stelde, dat elke krant op een bepaald moment nieuwe abonnees telt die nog geen acceptgirokaart hebben ingevuld. Maar ze niet tot het abon nee-bestand te rekenen, is geen houd bare zaak vond hij. Steekproef Eerst op 4 februari werd op last van de minister de uit-ledenadministratie een steekproef genomen. Zes weken later was de uitslag daarvan nog niet bekend. Ondertussen liep het aantal leden op tot 513.250 van wie er 498.000 hadden betaald. Na nog wat heen en weer geschrijf in de maanden maart en april tussen de TROS en de minister, werd de A-kandidaat opge roepen om op 3 mei voor de Omreop- raad te verschijnen met een over- zicht van het complete programma pakket dat via radio en tv in een heel jaar was uitgezonden. 'Een hels kar wei', zei mr. Lndré, 'maar we kre gen het in die korte tijd toch voor clkaari. Over het advies dat de Omroepraad de minister heeft gegeven, zijn wel tal van speculaties verschenen, maar niemand weet het fijne. Volgens mr. Landré kan het advies met betrekking tot het ledenbestand beslist niet on gunstig zijn uitgevallen, want van een nieuw onderzoek naar eventuele zwartkijkers, waarvan sprake was, kwam niets op de lei. Daar kan de schoen dus niet wringen. Een mogelijke oorzaak is nog, dat minister Van Doorn van oordeel is dat de TROS zich met betrekking tot de portie actualiteiten en informatie niet ten \rolle houdt aan de Omroep wet. Maar de ook daarnaar informe rende Omroepraad schijnt niet onte vreden te zijn over de door de TROS overgelegde bewijzen. De TROS-lei- ding beschouwt haar activiteiten op radio en televisie als een gezamenlijk programma. Echter ook wanneer uit- Personeel De ocergang naar een hogere status, met dus meer zendtijd en de nood zaak meer programma's te maken, vergt voldoende tijd om personeel te werven en de uitbreiding van het programmapakket te realiseren. Maar de gegadigde krijgt daarvoor geen permissie en géén stuiver voordat de minister zijn goedkeuring heeft gege ven. Wordt de TROS A-omroep, dan krijgen alle zendgemachtigden met een ander zendscherna te maken. Dat brengt voor iedereen consequenties met zich mee, ook it< de personeels- sector. En dit houdt weer in dat er op het sociale en psychologische vlak door dit oponthoud moeilijkheden ontstaan. Onder minister Klompé was destijds de overgang van C naar B binnen vier maanden geregeld, liet mr. Lan dré tenslotte licht ironisch weten. 'En hoeveel leden hebben we nu?', vroeg hij een van zijn medewerksters. 530.000 was het antwoord. Laat daar van nu eens twintig procent nog geen kijk- en luistergeld hebben betaald, clan blijven er toch wel zoveel over dat de minister op wettelijke gronden de A-status aan de TROS niet kan onthouden. 'Al ga ik er niet van uit dat mr. Van Doom als men daarover staat te jubelen'. Van een verslaggever AMSTERDAM Regen en har de wind hebben deze week niet alleen veel vakantieplezier be dorven, ze vormden ook een ernstige tegenslag voor de te lers van kleinfruit zoals aard beien en frambozen. Vooral de vollegrondsaardbeien hebben door de overmatige re gen te lijden gehad; op veel plaatsen kwamen er zoveel rotte vruchten dat het de moeite niet meer loonde ze te plukken. De overige aardbeieren waren zo in kwaliteit achteruitgegaan dat ze minder opbrachten. Ook de franibozentelers hebben veel schade van storm en regen. Soms waaiden de stengels af en dikwijls werden de vruchten be schadigd waardoor de kwaliteit ernstig achteruitging. De kwaliteit van de rode bessen (waarvan de pluk nu is begon nen) is nog goed maar het mag niet blijven regenen. Dit voor jaar is het lang te droog ge weest voor de ontwikkeling van deze kleinfruitgewassen. Dat nu de regen als 'spelbreker' op treedt is voor de telers een nieuwe tegenvaller. aandacht worden besteed. Het zijn: Mignon, van Ambroise Thomas, La Clemenza di Tito, van Mozart, Mar tha, van Friedrich von Flotwo en Jolanthe, van Tsjaikowski. Naast omroeporkesten treden ook buiten landse gezelschappen op als het Sydney Symphony Orchestra, het Sinfonica Brasileira Orqueetra, het Boeclapester Symfonie Orkest en de Wiener Symphoniker. Verder zal er een serie gewijd zijn aan onbe kende werken van Tsjaikowski. Als dirigenten worden onder meer ge noemd: Willem van Otterloo, Ro berto Benzi, Bernard Haitink, Jean Foumet, David Zinman. Meer gegeven zijn verkrijgbaar bij VARA's muziekafdeling of in het Concertgebouw. Vlamingen Willem van Otterloo: bij ma tinee op de vrije zaterdag HILVERSUM De mueziekafde- ling van de VARA-radio organi seert in het seizoen 1974-1975 weer haar wekelijkse concerten onder de titel 'matinee op de vrije zater dag* Verdeeld over vier series wor den er 26 concerten gehouden op de zaterdagen tussen 12 oktober en 19 april, steeds om drie uur, in het Amsterdamse concertgebouw maar ook in de Rotterdamse doe len en het Haagse Diligentia. Het openingsconcert Amsterdam is gratis. Het wordt gegeven door het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Gerd Albrecht Aan minder bekende opera's zal HILVERSUM Vic Lories, die speciaal door de BRT naar Hilver sum is afgevaardigd om de banden tussen de Nederlandse en Vlaamse omroep steviger aan te halen, is na een klein jaar niet zo tevreden. Zoals uit een interview blijkt vond hij het jammer dat het te veel een éénrichtingverkeer van Nederland naar België blijft. Wat er nu gebeurt is vaak toeval, meent hij. Er zou een vastere basis moeten komen. België heeft wetenschappelijke programma's waarvoor Nederland minder be langstelling heeft, dan zou moeten. Toch ziet hij ha 'een mens van goede wil', verbetering in de sa menwerking. 'De komst van Joa chim Stiller' van Hugo Lampo dat de AVRO heeft gekocht. Duitse musici UTRECHT Het is de bedoeling van de TROS een programma rond de Duitse zanger Freddy Quin mu zikaal te omlijsten door Duitse musici. De bond van uitvoerende kunstenaars, Anouk, is nu boos, dat het geen Nederlanders mogen zija Daarom is er een boze brief naar TROS-directeur, mr. J. Lan dré om over deze 'discriminatie' te mopperen. De Anouk heeft het vermoeden dat de TROS-beslissing te maken heeft met een oud ge- sdhil over betaling van musici. 'Een beleid zonder rancunes*, ver wacht de bond van mr. Landré. De laatste getuige Mary Perkins BEIROET (AP) De onenigheid tussen de Libanese regering en de Palestijnse guerrilla-leiders over de bewapening van Palestijnse vluchte lingen kampen heeft voorkomen dat de Arabische landen een gezamenlijke aktie ondernamen tegen Isratl. Volgens de Libanese dagbladen is een besluit van de Arabische landen door deze onenigheid uitgesteld tot de Ara bische topconferentie die in septem ber in Marokko wordt gehouden. De guerrilla-leiders hadden de defen sieraad van de Arabische Liga ver zocht om de 15 Palestijnse kampen in Libanon uit te rusten met zware wa pens en luchtafweer raketten ter waarde van 55 miljoen gulden. De Libanese delegatie sprak een veto over dit verzoek uit omdat men van mening was dat een defensie-systeem van de Arabische landen buiten de vluchtelingen kampen en onder Liba nees toezicht moet worden geplaatst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De betrokken bestu ren gaan in grote lijnen akkoord met de opzet van Almere-Haven, de eerste woonkern van de nieuwe stad Almere in Zuidelijk Flevoland. De opzet, zoals die is neergelegd in het onlwerp- structuursehema, kreeg de instem ming van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Utrecht en Gelder land, burgemeester en wethouders van Amsterdam, het gewest Gooiland en hel dagelijks adviescollege van liet openbaar lichaam Zuidelijke IJssel- nieerpolderc. Tijdens het overleg met de ministers Westerterp (verkeer en waterstaat) en Gruijters (volkshuisvesting i>n ruimtelijke ordening) stemden de be- Van een. verslaggever UTRECHT De ambtenaren van de gemeente Utrecht willen een wethouder, die zicli alleen met wljkaangelegenheden bezig houdt. Tot die wijkaangelegen- heden behoren het vormings werk, de samenlevingsop bouw, het jeugdwerk, de bejaar denzorg en alle andere activitei ten, die ln principe ln de wijk thuis horen. De ambtenaren uiten hun wens in een advies van de politieke partijen in de Domstad, die be zig zijn aan een werkprogram ma voor liet college van B. en W., dat begin september zal gaan optreden. Het ambtelijk advies wijkt aanzienlijk af van de portefeuilleverdeling in het huidige Utrechtse college. Een andere opvallende advies over het gemeentebestuur is om bestuurlijke taken, die onder ling tegenstrijdig kunnen zijn niet onder één wethouder te laten ressorteren. De ambtena ren noemen met name milieu hygiëne en economische zaken, waaronder de vestiging van be drijven valt en financiën en sportzaken. De sport is in Utrecht geldverslindend, zo zeg gen de ambtenaren. sturen ook in met de situering van de tweede woonkern aan de geprojecteer de railverbinding Weesp-Almere-Lely- stad. Gepleit werd voor een snelle aanleg van deze railverbinding, ter wijl tevens werd aangedrongen op een hoog tempo bij de uitvoering van de plannen voor zowel de woningbouw als de verbindingen en andere voor zieningen. Volgens de plannen wordt Almere-Haven een woonkern van 20.000 tot 25.000 inwoners, met over wegend laagbouw, afgestemd op de eisen van voetgangers, fietsers en openbaar vervoer. 16 Het toestel draaide en de motoren begonnen te ronken. In plotselinge paniek ging Paul recht overeind staan. Tie'!' schreeuwde hij. 'Nog niet! Mijn riemen zitten nog niet vast.' Maar niemand hoorde hem. Het toe stel won, want het geluid van de motor en het gegier van de wind overstemde alles En toen ze van de grond waren ging Paul maar weer zitten, en greep naar de riemen. Maar terwijl hij daar nog naar zocht begon het toestel aan zijn eerste duikvlucht. Het enige wat Paul te doen overbleef was de zijkanten van zijn zitplaats stevig vastgrijpen. 'He'! riep hij op nieuw. 'Help'! Maar het was vruchteloos. Het vlieg tuig draaide en wentelde, keerde en viel een eindweegs en elke mogelijke stuntbeweging werd uitgevoerd. Paul klemde zich met handen en voeten rast en knelde zich wanhopig aan zijn zetel. In flitsen schoten wolken en golven, blauwe hemel, rotsen en bo men aan hem voorbij. Hij had een kleine camera meegenomen, in de hoop een luchtfoto van het kamp te kunnen maken. Hij had het toestel mn zijn nek gehangen en nu slingerde het om de oren. Zijn vingers werden langzaam stijf van de kou. Het duur de een eeuwigheid. Toen, juist toen hij ging denken het niet langer vol te houden, daalde het toestel en gleed in een lange boog naar het landingster rein, waarop het kalm tot stilstand kwam. Laurie maakte zijn riemen los en keerde zich om. Ra, Paul. En ben je er nog? Traag liet Paul zijn zitplaats los. Het verheugde hem te zien dat zijn han den niet trilden. 'Ik ben er nog', was njn laconieke antwoord. Bij de meisjes was Paul beslist popu lair, maar ofschoon hij geenszins on- Dorothy Clarke Wilson Uitgave: Boekencentrum BV gevoelig was voor vrouwelijke charme hield hij ze toch wat op een afstand. Zelfs Molly Ghilvers, met wie zijn naam nogal eens in een adem werd genoemd, was nooit meer dan een goede vriendin van hem. Maar toen zij trouwde met een architect en Paul getuige was bij het huwelijk maakte hij een kleine toespeling. 'Ken architect maakt niet alleen plan nen', zei hij. 'Maar hij ziet er ook op toe dat ze worden uitgevoerd. Déze architect heeft dat ook gedaan, en zijn rivalen zijn in het beste geval getuige van zijn succes.' Paul was nu eenentwintig. Naarmate hij het einde van zijn vijf jaar in beslag nemende leertijd in het bouw vak naderde werd hij zich er scherper van bewust dat de mensen zich ver wonderd gingen afvragen of hij soms zijn hele leven daarmee wilde door brengen. De onuitgesproken vraag wakkerde zijn eigen onrust en onze kerheid aan. Grootmoeder was overleden, en de tantes hadden een nieuw huis betrok ken. Connie bereidde zich op het Ridgelands Bible College voor op zen- dingsarbeid en Evelyn Brand was met verlof naar Engeland gekomen, diep teleurgesteld en overtuigd dat zij niet meer alleen naar haar geliefde Kolli's kon terugkeren. Tussen haar, nu niet bepaald een van de meegaandsten, en het echtpaar dat was aangewezen om het werk van Jesse Brand voort te zetten, hadden zich onvermijdelijk botsingen voorgedaan op he persoon lijke vlak. Het was dan ook een uitermate zware taak de sporen te drukken van zo'n gigant. En Paul wist dat van hem werd verwacht dat hij die nagenoeg onmo gelijke taak te zijner tijd op zich zou nemen. Hij had zich al eens bij het zendingsgenootschap aangemeld en was toen tot zijn verbouwereerdheid afgewezen. 'Je bent nog niet gereed', had hij te horen gekregen. Niet ge reed! Met een middelbare school-di ploma. met alle tijd die hij had besteed aan kerkewerk, met een diepe religieuze overtuiging en al die jaren training als handwerksman? Hij had gedacht dat ze hem met open armen zouden verwelkomen. Maar, zo vertel de men hem vriendelijk doch beslist, zij hadden zendelingen nodig geen technici. Twee wegen stonden er nu voor hem open om te worden opgeleid: de bij- 65. Verbaasd keek smidje Verholen de plv. D.C. aan. 'Nou?' riep hij uit. 'Tut tutkalm aan maar! Ik heb Uw verhaaltje wel gehoord', wees de plv. D.C. de opgewonden smid te recht. 'En!?' vroeg de smid nerveus. 'Niks en!' antwoordde de plv. D.C. nors. 'Ik geloof er geen klap van! Een kletsverhaal is het! Een wanprodukt van een vertroebelde verbeelding! 'n Voorbeeld van de verworden geldings drang van een gespleten persoonlijk heid!' 'Zeg eens even, bedoelt U mij daarmee?' knarsetandde de smid, spierwit van woede. 'Wie zou ik an ders bedoelen?' zei de D.C. honend.. Stel je voor! Wét een kinderachtig surrogatenverhaal! Een surrogaather tog! Een surrogaatbeddende! Een sur- t FERDINAND rogaatbodem dn een spelonk! En dan ook nog een stelletje surrogaatopa's met surrogaatbaarden voor! Kom kom, mijnheer! Beken nu maar, dat Uw vruchtbare verbeelding U parten speelt Ik ben dan ook niet van plan verder nog enige aandacht aan dit gezanik te besteden!' Nu raakte smid- je Verholen werkelijk door het dolle heen. Zou je die commissaris niet!' 'Als U er niets aan doet, dan is de verantwoordelijkheid voor de op han den zijnde diefstal voor U!' brieste hij. 'Dan ga ik persoonlijk naar de directeur van de Nationale Bank om hem in te lichten over de buitengewo ne medewerking, die ik van U mocht ondervinden!' Medelijndend keek de plv. D.C. de smid aan. 'Ik denk niet, dat mr. Silberlöwen von Goldstein zich iets van Uw krankzinnige hersen schimmen zal aantrekken', stelde hij vaste, daarbij onaangenaam en hoog hartig glimlachende. 'Ik wou wel eens weten wie er krankzinniger was, U of dk!' riep de smid uit, schor van mach teloze woede. 'Nou is het genoeg!' brulde toen de kleine, oersterke D.C. Met een veerkrachtige sprong stortte het manneke zich op die smid en voor deze boe of ba kon zeggen, vloog hij al door het open raam naar buiten. De D.C. had hem zonder omwegen naar buiten gesmeten. Ter geruststel ling van onze lezers vertellen wij er nog even bij, dat de kamer van de D.C. gelijkvloers lag. zodat de smid zonder ongelukken op straat beland- TV-vandaag NEDERLAND I NOS 16.00 Journaal 16.02 Grabbelton 16.15 Charlie Crowfoot en de Coati Mundi 17.00 Tross Countrij NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Motormuis 19.10 Alle 13 goed NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Tatort 21.55 Andij Williams voor UNICEF 22220 TROS Sport NOS 22.50 Journaal 2-2.55 Filmverslag Tour de France NEDERLAND H NOS 14,00 Wimbledon 15.55 W.K.Voetbal'74 NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal VARA 19.05 Coronation Street NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 I-Iet schot Speciaal (vandaag) In het Olympiastadion van München strijden vanmiddag Brazilië en Polen om de derde en vierde plaats. Ned. 2 15.55 Wie niet van voetballen houdt, maar wel van country- en westemmu- ziek, kan op het andere net terecht. De Tros zendt een optreden uit van de Engelse groep The Nashville Cats de zangeres July Burne. Ned. 1. 17.00 Ook in ons land heeft de Ameri kaanse zangeres Salena Jones veel be wonderaars. Zij is vanavond te beluis teren in Varlé-bis. Daarin treedt ook Gerard Cox op. Hilv. 1. 18.30 Ex-NCRV-medewerker Toon Gis pen produceerde voor de. Tros een ontmoeting tussen artiesten van Enge land, Duitsland de Verenigde Staten en Nederland. Het geluid dat u onder de titel 'Alle dertien goed' te horen krijgt is afkomstig van een pas ver schenen gelijknamige grammofoon plaat. De herhaling van 'Andy Williams voor Unicef wordt verschoven naar een latere datum in ruil voor een ongewoon portret van Rinus Michels. Ned. 1 21.55. 21.35 Watermerk 22.05 De verhuizing NOS 22.35 Journaal Radio-vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7..20. (S) Z.O. 7.54 VPRO: Deze dag. 8,00 Nws. 8.11 Dingen v.d. dag.) 9.35 Waterst. 10.30 Z.I. (11.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.11 (S) Lichte' muz. en akt. NOS: 14.45 (Sl Jazz. 15.10 Progr. voor buitenl. werkn. 17.40 Zevende dagsadventisten: Tekenen v.d. geest. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18,11 Dingen v.d. dag. 13.20 (S) Varie-bis. 18.55 Oproer kraait. 19.30 Brassband magazine. 20.00 (S) VARA feliciteert. 22.00 Werelden onder de schedel. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hoe later op de avond. 23.05 Ach ja de jaren 50. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ohtbijt-Soos. (7.30 Nws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nws. 8.36- 8.45 Gvmn. v.d. huisvr.) 10.00 (S) Tine-om. 10.30 Nws. 10.33 (S) Plaatvaerla. 11.30 'S) Wegwezen. (11.55 Med.) Overheidsvoorl.: 12.16 Werk en welzijn. TROS; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Tross-Country. 13.45 (S) Badmees terrevue. 15.00 (S) Als dat zou kunnen. (15.30 Nws.) 16.53 Michael Strogoff. 17.30 Nws. 17.32 Aktua. 17.50 (S) Cafe-clian- tant. TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S> Close-up. 19.00 (S) Cone, a la carte. NOS: 20.00 Nws. 20.05, (Sï Holl. Festival 1974: L'Erisinena. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.03 (S) Tot uw dst. 10.03" Muz. bij de koffie. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Los vast. 14.03 (S) Elpee pop. 15.03 (S) Filter. 16.03 (Si Sportshow I. met o.m. W.K.Voetballan "74. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. NCRV: 19.02 (Sl Discorama. 20.02 After eight. 22.02 Strictlv country style. 22.30 (Sl Jazztime. 22.55 Med, NOS: 23.02 W.K.Voetbaljournaal. NCRV: 23.20 (Sl Sportshow II. 0.02 (S) Late date. 2.02 (S) Bent u daar nog? 6.02 <S> Morgenstemm. 6.45-7.00 Zondagmorgen. belwhoo! en een korte cursus in tro pische geneeskunde zoals ook zijn va der had gevolgd. Tegen beide had hij bezwaar. Nog meer studeren? Alsje blieft nk-t! Geneeskunde? De herinne ring aan zijn vaders afkeer wekkende plichten deed hem huiveren. Zijn verwarring werd er alleen maar groter door. Iemand werd toch 'geroe pen?' Maar wat wfis dan 'roeping'? Hij had nog nooit een visioen of iets dergelijk.; gehad. Tenslotte was het niet een van buitenaf op hem toeko mende aanwijzing van Gods leiding die hem zijn besluit deed nemen.. Het was de herinnering aan zijn vader. Jesse Brand had het bouwvak er des tijds aan gegeven voor wat hij be schouwde als een hoger doel. Hij had zich op zijn werk voorbereid door een korte cursus in tropische geneeskunde te volgen. Zijn zoon zou nu hetzelfde doen. De Livingstone Medical School was gevestigd in een fors oud huis in Leyton, in de buurt van de plaats waar Paul had gewerkt, Er werd een medische1 cursus van een jaar gege ven, zeer gecomprimeerd, waarbij de nadruk lag op tropische ziekten. De ongeveer vijfentwintig cursisten wer den onderwezen in de eerste beginse len van fysiologie, eerste hulp, diag nostiek en eenvoudige chirurgie. Naast de beide full-time docenten, dokter jays en dokter Wigram, waren er gastdocenten, onder wie twee van de meest vooraanstaande deskundigen op het gebied van lepra: dokter Cochrane en dokter Muir. De studenten hadden geregeld dienst in een zendingshospitaal in Bethnal Green en assisteerden onder supervi sie van de artsen op de ongevallen afdeling van een ander ziekenhuis, deden dienst in klinieken, onderzoch ten patiënten en leerden verbanden aanleggen. (wordt vervolgd) TV-morgen NEDERLAND I NOS 14.20 Journaal 14.22 Ti-ta-tovenaar 14.50 W.K.Voetbaü'74: sluiiitingscerem. 15.55 W.K.Voetbal'74: finale IKOR 17.45 Joy Folk 18.15 Wilde Ganzen NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Journaal NCRV 19.05 Kom nu met zang 19.30 Als de dag van gisteren 20.25 EUendiigen (1) NOS 22,25 Journaal NEDERLAND H IKOR KRO RKK 18.50 Woord voor woord NOS 18.55 Fabeltjeskrant 19.00 Partridge Familij 19.25 Studio Sport 20.15 Van gewest tot gewest 20.40 Journaal 20.45 Rivalen van Sherlock Holmes 21.35 Holl.Festival: Ultimos Ritos 22.25 Journaal DUITSLAND I 9.15 Journaal. 9,20-10.05 Buitenl. journaal. 10.15 Progr.overz. 10.45 Inf. progr. 11.30 Klnderprogr. 12.00 Journalistenofrum. 12.45 Journaal. Aansl.: Weekjournaal. 13.15 Reg. weekjournaal. 13.45 Klnderprogr. 14.15 Dok. film. 15.00 W.K.Voetbal. 18.15 Schlosskuche. 19.00 Rep. van buitenl. korresp. 19-30 .Dok. progr. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Scheingemahl. 22.10 W.K.Voetbal. Aansl.: Journaal en weerber. Speciaal (morgen) Het Ikor begint vandaag een serie voorbeelden van liturgische vieringen in het buitenland. De BBC verzorgde een ontmoeting met de 'Joy Folk', een zanggroep van het Leger des Heils in Londen tijdens een samen komst onder het motto 'Seeing and Believing*. Ned. 1 17.00 De heksenketel voor het wereld kampioenschap voetballen bereikt vanmiddag het kookpunt. West-Duits- land en Nederland leveren in het Olympia-Stadion van München slag om de titel. Ned. 1 15.55 Is melkpoeder voor babies in de Derde Wereld eerder een bedreiging dan een gezonde hongerstiller? Het Humanistisch Verbond signaleert laakbare praktijken van multinationa le ondernemingen voor babyvoeding. Hilv. 1 09.45 In de serie'Monumentale Orgels' van de NCRV (radio) wordt het orgel van de Haarlemse SL Bavokerk be speeld door deelnemers aan het Inter nationale Orgelconcours. Hilv. 2 22.05 De NCRV brengt een televisiebe werking van Victor Hugo's vermaarde roman 'Les Misérables.' De verfilming van 'De cllendigen' maakte jaren gele den veel indruk. Ned. 1 20.25 Belangwekkend in het NCRV-pro- gramma is ongetwijfeld ook de vierde aflevering uit de Franse serie 'Als de dag van gisteren.' In beeld komen vanavond Einstein en Oppenlieimer, de bom op Hiroshima en ook de bokser Sugar Ray Robinson en film actrice Marilyn Monroe. Ned. 1 19.30 Radio morgen HILVERSUM I VARA: 8.00 Nws. 8.10 Voor stad en land. 8.17 Weer of geen weer, met 9.00 Sportmed. HUMAN. VERB.: De dood in de fles. 9.45 Over babvvoed. IKOR: 10.00 (S) Kinder- zangdst. 10.30 Kerkdst in Zenderkerk in Huizen. 11.25 Wilde Ganzen. 11.30 Zondag- boek. AVRO:. 12:00 (S) Muz. Onthaal. 13.00 Nws. 13.10 Toestand in de wereld. 13.19 AVRO's Radiojournaal. 13.30 (S) Delta-Zo mer. 14.10 (S) Karaerconc., cello en piano, klass. muz. NOS: 14.30 Stom achter een bal aanhollen. 15.10 Van ta-ta tot totale taal. 15.20 Gamma van alpha en beta. 15.45 Nuleenentwintig-vijftig. 16.15 Journalistenfo rum. VARA: 17.00 (S> VARA-klass. 17.o5 Med. 18.00 Nws. 18,15 Dat het u wel moge bekomen. 18.45 (S) Licht ork. met zang. 19.15 Gespr. portret. VPRO: 19.35 Vandaag dit. morgen dat. 19.45 Lezing. 20.00 VPRO- Zondag AVRO: 20.30 (S) In de kaart gespeeld. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 (S) Vanavond laat sport. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 8.00 Nws. 8.10 Overweg. 9.15 (S) Badinerie. 8.45 Hoera vakantie. 9.00 Nws. 9.10 Waterst. 9.15 Laudate. 10.00 Eucharlstie- vier. 11.00 Nws. 11.02 (S) Brunchcone.r klass. muz. 11.55 Med. 12.00 (S) In de Volksmond. 12.30 Nws. 12.40 Echo. 12.50 Buitenl. komm. NOS: 13.00 (S) Zondagmid dag-Ouverture. 14.00 fS) Concertgeb.ork. met solist: klass. muz. 16.10 Rix Halion 1973: hedend. muz. CVK: 17.00 Kerkdst Geref. Kerk te Zandvoort. 17.50 Uitgesproken. IKOR: 18.30 Kerkmuz. kan niet zonder ama teurs. 18.58 Wilde Ganzen. NOS: 19.00 Nws. 19.07 (S) Muz, uit Middeleeuwen en Renais sance. 19.45 fS) Muz. uit de Barok. 20.30 Zin-Tuig. NCRV: 21.30 Het zal de kerk een zorg zijn. 21.45 (S) Vocaal ensemble: klass. muz. 22.05 (S) Monumentale orgels. 22-45 (S> Pianoconc.: Cor de Groot. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III AVRO: 7.02 (S) Drie op je boterham. 9.02 Juist op zondag. 10.02 (S) Muz. mozaïek. VARA: 11.02 (S) Klink-Klaar - zonder non sens. 12.02 (S) Met vriendel. groeten. 13.02 (Si NAR. NOS: 14.02 Langs de lijn. (15.55 W.K.Voetbal. rechtstr. uitz. finale.) 18.01 Joost mag niet eten. KRO: 19.02 (S) KRO-op- Drie: Tombola. (NOS: 23.02 Slotjournaai W.K.Voetbal.) 23.20 (S) Voer voor vogels. 0.02 (S) In the still of the night. 2.02 (PHaatwerk. 4.02-7.00 Vincent van Engelen Show,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6