Meer drama's gop Dennendal izijn voorkomen Nederland voert boycot Rhodesië gebrekkig uit A Voetbalhaters kunnen hun hart luchten 'Officier van justitie moet waken tegen z'n eigen vooroordelen' Hoorn drie dagen onder stoom COURVOISIER Frieberger winnaar van orgelconcours Maarten Nederhorst: Vooral vrouwen zijn er de dupe van Broodprijs ongeveer drie eent omhoog MM!: NCSU ook in toto en lotto Nieuwe pachtnormen voor gronden in de land- en tuinbouw Ll fROl~W/"KWARTET ZATERDAG 6 JtXI 1974 BINiNENiLAIND K5 Nieuiv Dennendal gaat op non-actief a zo- heb- iooie eten stek Aar- op. g in- Van een onzer verslaggevers UTRECHT/DEN HAAG De tot de groep NieuwDennendal be horen de medewerkers van de Willem Artszstichting hebben beslo ten zich met ingang van zondagavond elf uur uit de werksituatie terug te trekken. De ongeveer negentig personeelsleden van de paviljoens Van 't Hoff, De Witte Hull en Van Leeuwenhoek wil len 'onder geen enkele voorwaarde worden gebruikt als aanleiding tot een volgende gewelddadige ontrui ming, zoals gepland door het W.A.- bestuur, gesteund door de eommissie- Langemeijer, staatsseceetaris Hen driks, de inspectie voor de geestelijke volksgezondheid en de grote meerder heid van de volksvertegenwoordiging gedekt door het progressieve kabinet Den UyP', aldus een verklaring. Mr. A. J. Bransen, bestuurslid van de Willem Arntszstichting kondigde woensdag aan dat na de ontruiming van de drie andere paviljoens, met groepsleiders die het gezag van het bestuur niet erkennen, alleen nog maar kan worden voorkcmen als de medewerkers vrijwillig op non-actief zouden gaan. De Nieuw-Dennendallers motiveren hun besluit als volgt: 'Tengevolge van de misdadige gebeurtenissen van afge lopen woensdag op paviljoen Lorentz voelen wij ons niet meer in staat, ■onze pupillen die zekerheden te bie- met vakantie is en dat hij niet bereik baar is voor commentaar. Minister Vorrink van volksgezondheid wilde 'nog geen commentaar leveren. Het PvdA-Kamerlid H. H. Drenth zei als reactie op het besluit dat 'men gewel dig respect ervoor moet hebben, dat zij dit op kunnen brengen'. Het PSP- Tweede Kamerlid Bram van der Lek noemde het besluit 'erg verstandig', hoewel het vrijwillig wijken voor ge weld is. Maar zij doen dit in het belang van de pupillen'. Commissie bepleit aparte wet Van een verslaggever DEN HAAG De uitvoering van de VN-sancties tegen RhodeeiS worden in Nederland vertraagd door een lange wetgevingsproce dure. Door een gebrekkige formele uitvoering van de maatregelen van de Veiligheidsraad, beeft Nederland vele jaren gehandeld ra strijd met zijn verplichtingen onder het Handvest van de Verenigde Naties. Anpn hripf motto 'Hoorn onder stoom' is gisteren 'n drie dagend durend 'stoomfeest' geopend in het upeil unci IS oordhollandse Hoorn. In de haven varen stoomschepen en aan de wal worden stoomwalswedstrijden ge- De heer Van der Lek heeft een 'open houden. Onder het wakend oog van Jan Pietersz Coen stonden de walsen gistermiddag tijdens de ope- ininffcnlaolitiirhai/] nn kot Do/.J„ C.rill 1 Staatssecretaris Hendriks: vakan- den welke zij van ons vragen. Door ons uit de werksituatie terug te trek- ken, menen wij dat het recht om op tem" Dennendal te blijven voor onze pupil len gegarandeerd is zonder vooraf gaande evacuatie'. De groepsleiders stellen verder dat zij P' van het progressieve kabinet-Den Uyl mogen eisen, dat in het belang van de pupillen volgende evacuaties worden verboden. Dit temeer daar de nu aangevoerde reden tot evacuatie na melijk het aanwezig zijn van Nieuw- Dennendallers, niet meer van kracht is. De negentig zeggen dat ze rekenen op een spoedige erkenning van een Nieuw Dennendal. Ze zullen zich daarvoor zo mogelijk als groep be schikbaar houden. iStaflid J. Marcelis, die samen met een collega verantwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken op Dennen dal, zei dat er voldoende vervangend personeel van elders is om de verzor ging van de ongeveer 150 pupillen in de drie paviljoens over te nemen. Bestuurslid mr. Bransen van de W.A.- stichting merkte in een eerste reactie op, dat het bericht hem 'een gevoel van opluchting heeft gegeven. Het bestuur vergaderde gisteravond over de nieuwe situatie. Het voldoet aan het verzoek van de Nieuw-Dennendal lers, hen per 7 juli op non-actief te stellen. Het bestuur zal zo snel moge lijk bekijken wat daarvan de gevolgen zijn, aldus mr. Bransen na afloop. Dinsdag wordt met de vakbonden (verlegd. lij herinnerde eraan dat de op staan de voet ontslagen staf van het pavil joen Lorentz een inkomensgarantie van 80 procent voor drie maanden is aangeboden. Volgens mr. Bransen ligt het voor de hand dat medewerkers die zich vrijwillig terugtrekken 'in d v ieder geval op eenzelfde regeling kun nen rekenen'. De heer L. Geradts, bondsbestuurder van de Algemene Bond van« Ambtena ren, had eerder waardering betoond voor het besluit van de negentig. Hij zei dat het volgens nem arbeidsrechte lijk mogelijk is. dat iemand zich te rugtrekt en dat de arbeidsovereen komst toch blijft bestaan. 'Maar', zei hij, 'het is duidelijk dat het W.A.- bestuur aanstuurt on verbreki g van de arbeidsovereenkomst'. Het minste wat het bestuur volgens hem kan doen is het treffen van een goede KijK financiële regeling ter aanvulling van - de wettelijke uitkeringen. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid kon geen com mentaar leveren op het zich terug- kekken van de Nieuw-Dennendallers. Hij zei dat staatssecretaris Hendriks ver amp brief' geschreven aan minister-presi dent Den Uyl. De PSP-leider, die zijn brief begint met 'beste Joop' en de premier ook verder tutoyeert, noemt de ontruiming een 'terreurdaad als eindpunt van een grotesk beleid', en de argumentatie van de regering 'on waarachtig en laaghartig*. 'Het ergste vind ik, dat je gezegd hebt dat de ontruiming van Lorentz onvermijde lijk was geworden, omdat daar een 'onleefbare' situatiewas ontstaan, want dat is een leugen en je weet dat het een leugen is. Er was in tegen deel een uiterst leefbare, open en democratische situatie en niemand, ook Brenninkmeijer niet. heeft dat ooit ontkend', aildus Van der Lek. Hij vervolgt: 'Ik vind het laaghartig om met deze bewering een beleid te ver dedigen dat alleen maar op een poli tieke keus berust'. Volgens het Ka merlid heeft het kabinet jammerlijk gefaald in deze 'eerste confrontatie met het democratiseringsproces'. Mevrouw Gardeniers, Tweede-Kamer lid voor de KVP, toonde zich 'ontzet tend blij' met het besluit van de groepsleiders: 'Een staaltje van opof fering'. Volgens haar blijkt uit het besluit dat de Nieuw Dennendallers iets voor de pupillen en de hele zaak van de zwakzinnigenzorg over hebben. Over een zelfstandig Nieuw Dennen dal zei ze dat daarvoor de normale weg zal moeten worden gevolgd van financiering via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. De heer De Brauw, Tweede Kamerlid voor DS '70, zei er gelukkig mee te zijn dat de mensen van Ndeuw Den nendal de wijsheid hebben kunnen opbrengen ouders en pupillen niet meer aan ontruimingstaferelen bloot te stellen. Een Nieuw Dennendal zal volgens hem alleen kunnen ontstaan als de Nieuw Dennendallers bereid zijn 'normale bestuurlijke verhoudin gen' te aanvaarden. Protest Inmiddels heeft het Landelijk Actie comité Gezondheidszorg, eveneens in een open brief aan premier Den Uyl, fel geprotesteerd tegen de ontruiming van Lorentz. Het comité acht de ont ruiming, tezamen met de personeels stop in de gezondheidszorg en de vermindering van het aantal zieken huisbedden het bewijs van 'een fail liet van het beleid'. Wel zeer opmer kelijk' wordt het gevonden, dat 'dit schandalige ingrijpen' plaats had toen de Tweede Kamer al op reces was, zodat de regering niet onmiddellijk ter verantwoording kon worden geroe pen.' ningsplechtigheid op het Roode Steen in carré opgesteld. Mr. Corstens in proefschrift: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Leden van het openbaar ministerie (waartoe onder anderen officieren van justitie behoren) zouden zich moeten realise ren dat de waarden en belangen die zij menen te moeten verdedi gen, heel sterk bepaald kunnen zijn door de maatschappelijke groep waarvan zij zelf deel uitmaken. Geen fooien BERN (DPA) De Zwitserse vereni ging van hoteliers heeft de toeristen opgeroepen in de Zwitserse restau rants geen fooien meer te geven. De nieuwe loonregelingen zouden de werknemers in het Horecabedrijf aan gepaste lonen verzekeren. (ADVERTENTIE) icicic Le Cognac de Napoléon Dat zou ertoe kunnen lelden dat zij afwijkend gedrag van bepaalde groe pen dat op zichzelf niet schadelijk is, of even schadelijk als gedrag van andere groepen dat wel wordt getole reerd, met andere ogen bekijken. Dit schrijft mr. G. J. M. Corstens in zijn proefschrift 'Waarborgen rondom het vervolgingsbeleid', waarop hij gis teren aan de Universiteit van Amster dam promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Zijn promotor was prof. mr. Ch. J. Enschedé, raadsheer in de Hoge Raad. Mr. Corstens (28) is als rechterlijk ambtenaar in opleiding plaatsvervangend officier van justitie in Amsterdam. In zijn dissertatie betoogt mr. Cor stens dat de officier van justitie bij zijn optreden rekening moet houden met het bestaan van pressiegroepen, omdat het openbaar ministerie niet in een maatschappelijk vacuüm opereert. Aan de andere kant, aldus mr. Cor stens, zal de officier van justitie moe ten bedenken dat het toegeven aan eisen van pressiegroepen, heel gemak kelijk ten koste van anderen kan gaan of kan indruisen tegen beginselen van rechtvaardigheid of doelmatigheid. Pressiegroep In dat verband wijst hij erop dat de maatschappelijke groep waartoe de of ficier van justitie zelf behoort, kan fungeren als pressiegroep, omdat deze groep haar vertegenwoordigers bij het openbaar ministerie heeft. Als de offi cier van justitie zich dat bewust is, en persoonlijke waarde-oordelen rela tiveert, kunnen 'ingeroeste reaktiepa- tronen (-) opnieuw op hun doelmatig heid getoetst worden. 'Johnson moordenaar' In zijn proefschrift stelt mr. Cortens dat in het Nederlandse stelsel van strafvervolging alleen de overheid be voegd is strafbare feiten te vervolgen en dat bij de uitoefening van die bevoegdheid niet alleen factoren als bewijsbaarheid en strafbaarheid hoe ven mee te spelen. Deze koppeling van vervolgingsmonopolie en opportu niteitsbeginsel verschaft de overheid grote macht. Met het oog daarop heeft mr. Corstens een onderzoek in gesteld naar de waarborgen tegen machtsmisbruik die de verdachten (en de slachtoffers of andere belangheb benden) in het strafrecht geboden worden. Het onderzoek is toegespitst op de mogelijkheid die slachtoffer of be langhebbende heeft om zich erover te beklagen dat niet (verder) wordt ver volgd en op de mogelijkheid die de verdachte heeft een bezwaarschrift te gen vervolging in te dienen. Mr. Corstens wijst in zijn proefschrift op een hiaat in de bezwaarschriftpro cedure. Als de officier van justitie heeft besloten tot vervolging over te gaan, omdat hij dat opportuun acht, De enige cognac die je over een Waterloo heen helpt. kan de rechter grieven over onjuiste toepassing van het opportuniteitsbe ginsel niet beoordelen. 'De verdachte', schrijft mr. Corstens, 'die wegens be lediging van een bevriend staatshoofd gedagvaard was (Johnson oorlogsmis dadiger volgens rechtsnormen van Neurenberg en Tokio) kreeg geen gehoor voor zijn klachten dat perso nen met een grotere maatschappelijke verantwoordelijkheid vrijuit gingen, hoewel zij dezelfde feiten hadden ge pleegd. Mr. Corstens meert dat in zo'n geval de verdachte het recht en de moge lijkheid zou moeten hebben de beslis sing tot vervolging van het openbaar ministerie aan te vechten. Dit is de conclusie van een commis sie, die door de Nederlandse Vereni ging voor de Verenigde Naties en de Vereniging voor Internationale Rechts orde is ingesteld en die de juridische aspecten heeft onderzocht van de sancties, die in 1965 werden afgekon digd om een eind te maken aan het bewind van Ian Smith in Rhodesië. Het resultaat van de Nederlandse maatregel was een nogal verbrokkeld samenstel van wetgeving en latere maatregelen. Het lijdt geen twijfel, dat door de gebrekkige uitvoering van de door de Veiligheidsraad getroffen maatregelen, de effectiviteit van de materiële uitvoering te lijden heeft gehad, aldus de commissie. Verschil lende anti-apartheidsbewegingen zijn in hun onderzoeken, ondermeer naar de invoer van Rhodesische tabak in ons land, tot dezelfde conclusie geko men. De commissie bepleit het invoeren van een 'wet op de participatie in de Verenigde Naties', waarin de Kroon bevoegd wordt verklaard de door de Veiligheidsraad vastgestelde sanctie maatregelen van bestuur door te voe ren. Denemarken en de Verenigde Staten kennen al zo'n wet. In spoedgevallen, wat bij economische sancties veelal het geval is, verklaart deze wet de ministers van economische en buiten landse zaken bevoegd, voorlopige mi- door Piet Visser HAARLEM Twintig minuten na af loop van de wedstrijd kon de voorzit ter van het bestuur van de Haarlemse Orgelmaand, Wethouder D. J. A. Ge luk, aan de wachtenden in de Oude Sint-Bavokerk meedelen, dat dit jaar de Oostenrijkse organist Rupert Gott fried Frieberger winnaar van het Con- cours-1974 was geworden. Hij was de derde speler op deze avond die zich geplaatst zag om op en met de melodie van de 16e eeuwse hymne 'Christ laf in Todesbanden' zijn im provisatie te volbrengen. Zijn inzet deed wat troebel aan voor dit zo open, dorische thema. Een ristiger geregiseerd middendeel bracht fragmenten in op- en neergaan, de hele-toonafstanden, die het dorische karakter wat verloren deden lopen, en een niet geheel geslaagde poging tot wat polyfonie. Het slot van zijn pres tatie bracht een ietwat stormachtig slot op een welklinkende grote drie klank. Zijn 'tegenspelers' liet hij in meerdere opzichten achter zich, zowel wat vorm geving als harmonisatie en beheersing van de registratie betreft. Op hun prestaties komen wij in een overzicht van het gehele concours later terug. door Riet Diemer HILVERSUM 'Weet u wat ik hoop? Dat Peyton Place wordt herhaald, niet met twee afleveringen te gelijk, maar met zés. De mannen hadden al aan twee de pé. Zo lucht een Haagse mevrouw haar hart over het vele voetbal op de tv, de laatste weken. Haar brief is er een van de honderden die de laatste da gen op bureau van radioman Maarten Nederhorst zijn gede poneerd. Hij is de man, die op het idee kwam om zondagmid dag, op de finaledag van de wereldkampioenschappen, nu juist de voetbalhaters te laten reageren in het NOS-radiopro- gramma 'Geen bal aan' (half drie, Hilversum I). Maarten Nederhorst zegt zelf gek op voetbal te zijn. 'Ik sla geen wedstrijd over. Ik vind het leuk, maar ik ben niet fnatiek, al kan ik er intens in opgaan. Maar ik vind dat er te weinig begrip is voor mensen die er anders over denken.' Zo mist hij goede alternatieve programma's op het andere net, waarnaar de niet-voetballiefhebbers bij el kaar in huis kunnen kijken als het andere deel van het gezin de bal over het scherm ziet rollen. In een oproep voor de televi sie, tijdens de pauze Neder landZweden, en in krantebe- richten, werden de voetbalha ters uitgenodigd te reageren. Sommige van hun brieven worden voorgelezen voor de microfoon: ook worden er briefschrijvers thuis geïnter viewd. Het idee voor het programma 'Geen bal aan' werd geboren toen bleek, dat er oorspronke lijk een gedramatiseerde docu mentaire gepland stond vlak vóór de finale van de wereld kampioenschappen. Zoiets gaat niet. Het nieuwe programma is nu alternatief aangepast. Maarten Nederhorst meent, dat vooral veel vrouwen de dupe zijn. 'Ze moeten opge legd verplicht meekijken, zich stil houden, mogen alleen fluisteren en vooral niet per ongeluk voor het beeld lopen. Verder mogen ze de inwendi ge mens verzorgen', zo schetst hij hun lot Veel brieven zijn dan ook af komstig van vrouwen, maar er zijn er ook van mannen en kinderen. Een jongetje vraagt een verzoekplaat omdat hij zondag jarig is en dat feest wel vergald zal worden door de kampioenschappen, vreest hij. Opvallend is, dat veel voetbal haters niet volstaan hebben met een briefkaartje, maar dat er hele brieven geschreven zijn van twee, drie tot tien velletjes. Er zijn wel agressie ve brieven ook bij, maar naar psychologische achtergronden zal niet worden gevist. Weten schappelijk onderzoek blijft achterwege, het is een grapje. Er wordt niet zwaar aan ge tild. Positieve opmerkingen hebben sommige schrijvers toch ook gevonden: 'zo lekker stil op straat', 'bijna autoloze zonda gen'. Er zijn géén boze reac- an£ HEN HAAG De broodproducenten hi«- öogen voor levering aan handel hun L Prijzen met ingang van maandag ver- {J°gen met maximaal drie cent per iten brood van 800 gram, en 1.5 cent per brood van 400 gram. Hoe de prijs bij «Je bakker zich ontwikkelt, hangt van de detailhandel af, aangezien de jong- ste prijzenbeschikking de publieksprij- v j van eet- en drinkwaren vrijlaat. De stijging van de fabrieksprijzen is door het ministerie van economischp b s *aken toegestaan in verband met 89J doorberekenbare kostenstijgingen in an- de broodbakkerijsector. Uiteraard is geen rekening gehouden met kosten- ^gingen in de brooddetailhandel. vooral vrouioen zijn de dupe Maarten Nederhorst: er is te weinig begrip voor mensen die er anders over denken ties binnengekomen van men sen die juist voetballiefheb bers zijn. Dat verbaasi Maar ten Nederhorst wel een beet je. Zijn verklaring: 'Zolang Nederland wint zijn de men sen waarschijnlijk niet rancu neus.' Van onze Haagse redatie DEN HAAG Aan de nieuwe toto cn lotto, die dit jaar zullen gaan draaien, kunnen ook verenigingen deelnemen van de Nederlandse Christelijke Sport Unie (NCSU). Volgens een nieuwe uitvoeringsregeling zijn deelnamefor mulieren niet meer alleen te verkrij gen bij sportverenigingen die zijn aan gesloten bij de Nederlandse Sport Fe deratie, maar ook bij verenigingen die zijn aangesloten bij de NCSU. Bij de tot in de huidige stijl kon dit niet. In het besluit zijn ook de voorschrif ten geregeld omtrent het inschakelen va nhet midden- en kleinbedrijf tegen een vergoeding bij bet beschikbaar stellen van formulieren. Het ligt in de bedoeling van de regering, die dit gis teren heeft besloten, de wijziging van de Wet op de kansspelen en de uit voeringsmaatregelen in augustus af te kondigen, zodat de nieuwe wet 1 sep tember in werking kan treden. Ten aanzien van de casinospelen zal de in werkingtreding van de wet nog zes maanden langer op zich laten wachten. AMSTERDAM De officier van jus titie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren drie jaar en zes maan den gevangenisstraf geëist tegen de 22-jarige visser K. T. L. uit Singapore. Hij had in april de 36-jarige Filip pijnse zeeman Saga zo zwaar mishan deld, dat deze is overleden. De 22- jarige S. K. uit Singapore hoorde wegens het toebrengen van zwaar li chamelijk letsel twee jaar en zes maanden tegen zich eisen. nisteriële beschikkingen te treffen met een geldigheidsduur van bijvoor beeld drie maanden. In die tijd kan dan een algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. De wet zou strafsancties op overtre dingen van de onder de wet vastge stelde uitvoeringsregelingen moeten bevatten. Ook is het mogelijk dat de wet voor wat betreft de strafsancties verwijst naar de wet op de economi sche delicten, die daarvoor dan van zelfsprekend dient te worden gewij zigd, aldus de commissie. Volgens de commissie voeren de lan den van de Europese Gemeenschap de VN-maatregelen 'op zeer ongelijke wijze' uit wat allerlei mogelijkheden voor ontduiking van de sancties schept via de binnenmarkt van de EG. Nederland zou er daarom in de EG op moeten aandringen, dat een uniforme sanctie politiek tegen Rho desië tot stand komt, in het kader van de gemeenschappelijke sanctiepo- litiek. Handicap De EG zou minstens moeten zorgen voor een betere harmonisatie van de door de lidstaten genomen maatrege len. De commissie merkt wel op dat Nederland bij de uitvoering van zijn verplichtingen enigszins gehandicapt was doordat de resolutie de burgers niet direct na de bekendmaking bond. De vorm van de resolutie eiste dat elk land apart verdere uitvoering, wettelijk en administratief verzorgde. Dit maakte de effectiviteit van de internationale sancties, die Nederland en in het algemeen de EG-landen bereid waren te stellen, in hoge mate afhankelijk van de effectiviteit van de natoinale sancties. En daar mankeerde het in ons land aan. Inmiddels zijn de handelsmaatregelen en financiële sancties zij het soms met grote vertraging, formeel sluitend uitgevoerd. 'Duidelijk onvoldoende' is echter uitvoering gegeven aan de be palingen van de resoluties over ver voer en 'promotion', aldus de commis- Vervoer Alle vervoer van Rhodesische goede ren met Nederlandse schepen en vliegtuigen kan bij de huidige wetge ving niet verboden worden. Een ver bod is nooit uitgevaardigd en afspra ken met scheepvaart- en vliegtuig maatschappijen blijken, gezien de vele vermeende schendingen, in de prak tijk niet te voldoen, aldus de commis sie. Ook de 'promotion'-sancties blijken niet te werken. Zo zou de officier van justitie in Amsterdam wellicht straf bare feiten hebben ontdekt in een wervingsadvertentie voor de Rhodesi sche krijgsmacht aangeboden aan de 'vrije pers', als de officier een bepa ling len dienste had gestaan die pro paganda voor emigratie naar Rhodesië verbiedt, aldus het rapport van de commissie. Van een verslaggever DEN HAAG Op 1 augustus zullen voor land- en tuinbouwgronden nieu we pachtnormen van kracht worden. Het desbetreffende koninklijke besluit komt 11 juli in het staatsblad. Minis ter Van der Stee van landbouw en visserij achtte verhoging van de nor men (maximale pachtwaarden) nodig wegens de gestegen eigenaarslasten op de grond. De normen van bedrijfsge bouwen zijn aangepast aan de hogere onderhoudskosten. Enige maanden geleden heeft de mi nister al in de Tweede Kamer meege deeld dat de nieuwe normen ongeveer twaalf procent hoger liggen dan de oude. maar dat voor 1974 de gemid- dele stijging van de pachtprijzen op ongeveer een procent zal uitkomen. Pas in 1977 zal de normverhoging in alle pachtcontracten opgenomen kun nen zijn. De verhoging van de nonnen is niet voor alle grondsoorten gelijk, waar mogelijk is met de bedrijfsuitkomsten op de verschillende grondsoorten re kening gehouden. De indeling naar grondsoorten is vereenvoudigd en zo veel mogelijk in overeenstemming ge bracht met in de praktijk gehanteerde aanduidingen. RITA 'Hou je rustig, Rita, en doe niet net of dit een pleziertje voor ons is'. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5