fkopen van verzekering it geldnood blijkt ;eer onvoordelige zaak Bezig be EG volgend jaar financieel nog niet zelf standi g Inflatie in mei opnieuw sterker Spaarresultaat toont verbetering Vijf arrestaties voor Utrechtse 'valiumkraak' msumentenbond: 'Men krijgt bitter weinig terug' Enka vindt nieuw soort acrylvezel Gemiddelde over 24 OESO-landen Goudprijs iets in herstel Shell boort in Rode Zee Maatschappij Zeeland eist van concurrent naamsverandering Unie BLHP zoekt nieuwe aansluiting TNO onderzoekt explosiegevaar bij transport aardgas Duitse vakbondsbank koopt vijf filialen van Bank Herstatt K22i )U\\7'KWARTET ZATERDAG 6 JULI1974 BESTNENEAiND/TXNiAiNCIEN EN ECONOMIE T23/K23 |n een onzer verslaggevers jlN HAAG De afkoopwaarde van gemengde verzekeringen (sparen met tevens risicodekking) en aarbrieven (die sterk overeenkomen met een gemengde verzekering) is nog steeds schandalig laag. it andere woorden: wie zijn levensverzekering moet afkopen omdat hij geld nodig heeft of de lie niet langer kan betalen, krijgt maar bitter weinig terug. Dit zegt de Consumentenbond in dezer dagen gepubliceerde Consumentengids over juli. kpi illustratie van deze bewering rdt een aantal voorbeelden gege- Iux,p. Hierbij wordt nu niet alleen Luitgegaan van een vergelijking dat tijds in plaats van een gemengde zekering een goedkope overlijdens- ico-verzekering was gesloten en i.ooo,— )r het overige zelf bij de spaarbank Vs gespaard (het is al de vijfde blikatie van de Consumentenbond >r dit onderwerp onder het mot dag spaarcentjes), maar er rdt tevens een vergelijking ge- akt met uitsluitend sparen, it die overlijdensrisico-verzekering reft wordt van de gedachte uitge- dat, naarmate de looptijd van de zekering langer wordt, het verze- rd bedrag daalt omdat elk jaar op spaarrekening een hoger bedrag nt staan. Wat de rente op de larrente betreft wordt uitgegaan n n.iMp vier procent netto, dus na aftrek inkomstenbelasting. CPi eiland naantrekkelijk veelal lage afkoopwaarden maken mengde verzekeringen en spaarbrie- n, voor wie nog er over denkt een rgelijke spaar- en verzekeringsvorm n te gaan, bepaald onaantrekkelijk, cptpnsen die al een gemengde verzeke- i ng of een spaarbnef hebben, kun- n in het algemeen beter afkopen en rder zelf sparen, zegt de Consumen- nbond, maar voegt hieraan toe dat, i de gemengde verzekering of spaar- ief binnenkort afloopt, het ook zeer ;1 mogelijk is dat het premie blij- n betalen voordeliger is. Als men zo'n situatie geld nodig heeft, kan de desbetreffende verzekering- aatsohappij vaak een lening op on derpand van de polis worden gesloten. De rente daarop is verhoudingsgewijs laag eri is bovendien aftrekbaar voor de belastingen. Wie in een situatie van een bijna afgelopen verzekering de premies niet meer kan betalen, kan de polis premievrij maken. Er hoeft dan verder geen premie meer te worden betaald en de verzekering of spaarbrief keert op de einddatum of bij eerder overlijden een (lager) be drag uit. Voorbeelden De Consument geeft vier voorbeelden, waarvan wij er twee (een betreffende een gemengde verzekering met een looptijd van dertig jaar en een jaarpremie van 595 gulden. Na drie jaar wilde hij die verzekering afko pen. Hij had toen inmiddels 1.785 gulden aan premie betaald, waarvan 1.184 gulden voor hem was gespaard. Hij zou echter niet meer dan 544 gul den terugkrijgen. Maar ajs de man zelf gespaard had op een spaarbankboekje en daarnaast een dalende risicoverzekering afgesloten, dan had hij een tegoed van 1.712 gul den kunnen opnemen. Die verzekering betekende in dit geval een verlies van 1.168 gulden. Indien deze man geen behoefte had aan een uitkering bij overlijden (het geen volgens de Consumentenbond meermalen blijkt voor te komen) en had hij dat geld zelf gespaard, dan had hij over 1.913 gulden kunnen beschikken. In dit geval zou het voor delig verechil boven een gemengde verzekering niet minder dan 1.369 gulden zijn geweest. Een vrouw sloot in 1970, op twintig jarige leeftijd, een spaarbriefovereen- komst met een looptijd van twintig jaar en een premie van 583 gulden per jaar. Ook zij wilde na drie jaar afkopen. Toen had zij inmiddels 1.749 gulden aan premie betaald, waarvan 1.512 gulden voor haar was gespaard. Zij kreeg echter niet meer dan 524 gulden terug. Zou deze vrouw een dalende risicover zekering hebben afgesloten en verder zelf hebben gespaard tegen een netto- rente van 4 procent, dan had zij 1.723 gulden kunnen opnemen. De spaar brief betekende in haar geval dus een strop van 1.200 gulden. Aangenomen dat de vrouw geen be hoefte had aan een uitkering bij over lijden en zodoende alleen had ge spaard, dan had zij op de bank 1.874 gulden kunnen opnemen. Het verschil zou dan 1.350 gulden zijn geweest. Getemperd De hoop om door middel van overleg met het levensverzekeringkartel tot verbetering van de afkoopvoorwaar- den te komen, is bij de Consumenten bond getemperd. Op een eerdere brief, waarin een gesprek daarover in het vooruitzicht wordt gesteld, heeft de verzekering-ombudsman laten we ten dat hij voor zo'n gesprek over verbetering van de afkoopvoorwaar- den, als die al komt, geen datum durft te noemen. Voorts is sinds de brief, die binnen afzienbare tijd een gesprek belooft, al weer rüim twee maanden verstreken. De Consumentenbond strijdt intussen verder, getuige de opmerking: 'bij onze volgende publikatie in deze af koop waard eser ie zullen wij wellicht meer weten'. amshoeve rest KNTU) maakt 5 miljoen winst 5NGELO Bamshoeve Beheer et goed renderende gedeelte van de ninklijke Nederlandse Textiel luie) heeft vorig jaar bij een netto imzet van bijna ƒ120 miljoen een hettoresultaat bereikt van ƒ5.3 min., zo blijkt uit het jaarverslag. jOndanks vele tegenwerkende factoren is het resultaat zeer bevredigend te oemen in vergelijking met het ge- iddelde van de afgelopen jaren, r waren echter ook tegenwerkende ictoren zoals het zgn. 'surseance van 'taling-effect', de toegenomen schaar- e aan synthetische vezels, de grote onkostenstijgingen, die slechts ten ïlen door produktiviteitsverbetering onden worden gecompenseerd en de rijsmaatregplen. belangrijkste positieve factor is oweest, dat er in het algemeen een rote vraag naar de produkten be- ond, die in een aantal gevallen bo rn de capaciteit uitging.' itgezonderd in de sector gebreide ovenkleding heeft de vraag naar ga- sns zich in het begin van 1974 op en goed niveau bewogen. Het netto- sultaat tot dusver is t.o.v. de over- enkomstige periode 1973 enigszins nhtergebleven. 'hilipsfabriek voor onderdelen in Z.-Korea 1INDHOVEN Philips heeft in uid-Korea een nieuwe onderneming Pgericht voor de vervaardiging van elevisie- en radio-onderdelen. De ieuwe maatschappij, genaamd Philips ïlectronics (Korea) Ltd. gaat hier- oor een fabriek bouwen in Suwon, ie 3.3 min gaat kosten en in de oop van 1975 gereed komt, zo heeft 'hilips bevestigd. let bedrijf wordt een bevoorradings- :entrum, maar zal tevens voor de okale markt gaan produceren. In de leginfase zal cr wefk worden geboden aan ongeveer 300 personen. Philips ferwacht dat dit aantal twee keer zo loog zal zijn na toekomstige uitbrei dingen. iter op de dag deelde de Kölner 'ank von 1867 mee dat zij zes bijkan toren van Bankhaus Herstatt heeft ivergenomen. Hoeveel deze bank hier- 'oor heeft moeten betalen is niet lekendgemaakt. De voormalige bijkan van Herstatt zullen maandag 'orden opgengesteld. Graafschapbode naar Uitgeverij Arnhem ARNHEM De eind oktober 1973 bekendgemaakte besprekingen tussen le uitgeversmaatschappij C. Misset te hoetinchem (een dochtermaatschappij van Elsevier) en d7 uitgeversmaat schappij Van der Loeff te Enschede, inzake samenwerking op courantenge- hied in Oostelijk Gelderland hebben tot volledige overeenstemming geleid. Als gevolg daarvan neemt de Else- viersgroep deel in het kapitaal van de uitgeversmaatschappij Arnhem tot dusver een volledige dochter van Van der Loeff. De uitgeversmaatschappij Arnhem Seeft voortaan naast de Arnhemse Courant, de Edese Courant en het Nijmeegs Dagblad ook De Graaf schapsbode, alsmede een aantal adver tentiebladen in deze verspreidingsge bieden uit. Bouwbedrijf Hazenberg waarschijnlijk naar Ogem ROTTERDAM Bouwbedrijf Hazen berg te Vught en OGEM te Rotterdam voeren besprekingen ever toetreding van Hazenberg tot de bouwdivisie van OGEM. Hazenberg voert zowel projec ten uit in de utiliteitsbouwsector als in de woningbouwsector. Grote erva ring is verworven in de sector van de gezondheidszorg. Het bedrijf telt 150 medewerkers en de jaaromzet ligt in de orde van grootte van 20 min. Hazenerg zal de eigen identiteit be houden en onder de bestaande leiding worden voortgezet. De bestaanszeker heid van de werknemers zal op geen enkele wijze worden aangetast. Ponskaartenfabrikant werkt samen met Belgen DONGEN-BRUSSEL De Belgische Statdfor Data Products in Brussel en Unicard Nederland in Dongen (pons kaartenfabrikant en verkoper van computerbenodigdheden) hebben vol ledige overeenstemming bereikt voor een nauwe samenwerking op het ge bied van de produktie van, en de handel in, computerbenodigdheden. De samenwerking zal worden verwe zenlijkt door het op elkaar laten aan sluiten van de produktieprogramma's en voor zever mogelijk door een inte gratie van de verkoopprogramma's van de twee bedrijven. Dit heeft er reeds toe geleid dat Statifor haar capaciteit voor de ver vaardiging van kettingformulieren in Halle (BeLgiië) heeft vergroot. Om aan de verwachte groei van de markt voor kettingformulieren in de Benelux te kunnen voldoen zal binnen afzienbare tijd een nieuwe drukkerij in gebruik worden genomen. ARNHEM In het Belgische resreach- instituut te Turbize heeft Enka Glanzstoff een nieuw soort acrylvezel ontwikkeld, dat speciaal is bestemd voor het tufting-procédé in de tapijt industrie. Deze nieuwe vezel, acribel genaamd, wordt bij Fabelta in Turbize in pro duktie genomen, De al bestaande acrylpnoduktie wordt hierdoor in eer ste aanzet tot dertigduizend ton uitge breid, hetgeen een investering bete kent van ongeveer 29 miljoen gulden. Tegelijkertijd zullen echter de kleine re produktie-eenheden voor elasto meergarens in Tubize en m Obern- burg (Duitsland) geleidelijk worden stilgezet. Het motief hiervoor is, dat dit produkt Enka Glanzstoff geen per spectieven meer biedt. Voor de be trokken arbeiders is vervangende werkgelegenheid Met de nieuwe acrylvezel meent Enka Glanzstoff te kunnen voorzien in een toenemende behoefte in de tapijtin dustrie aan een vezel met een groter weerstandsvermogen en die als tapijt beter is te verven dan de bestaande soorten acryl. PARIJS (UPI) Ook in mei is de inflatie weer zodanig groot ge weest, dat het twaalfmaandsgemiddelde voor de 24 lidstaten van de OESO (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling) opnieuw is gestegen. Op 30 april waren de prijzen ten opzich te van precies een jaar eerder gemiddeld 12,4 pet. hoger, maar op 31 mei was dat vergeleken met eind mei 1973 12,6 pet. Na onder invloed van de hoge rentestand en de ineenstorting van de Duitse bank Herstatt deze week sterk te zijn gedaald, heeft de goud prijs zich gisteren iets kunnen herstellen.In Londen werd een prijs genoteerd van 134 dollar per ounce (31,1 gram), wat tenopzichte van donderdag ruim 2 dollar hoger is. In Amsterdam was de prijs onver anderd 11.190/11.590 per kilo. Ongelijke btw's struik elblok BRUSSEL De Europese Gemeenschap zal zich volgend jaar nog niet volledig financieel kimmen bedruipen. Het is onmogelijk ge bleken om, ingaande volgend jaar, een deel van de btwinkomsten van de lidstaten zonder meer over te hevelen naar de Gemeen- schapskas. Tot die conclusie is de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, gekomen na een eerste bespreking over de begroting voor 1975. In tien landen werd de geldontwaar ding wat minder, maar de overige staten zorgden ervoor, dat het gemid delde toch weer slechter werd. Zo steeg de inflatie in Canada can 9.9 pet. in het jaar. eindigend op 30 april tot 11 pet. tot de twaalf maanden, eindigend op 31 mei. In de Verenigde Staten waren de cijfers respectievelijk 10,2 en 10,7 pet., eveneens een ver slechtering. Toenemende geldontwaar ding viel in mei ook te constateren in Italië, België, Griekenland en Zwit land. IJsland is het meest door geldont waarding getroffen in het op 1 juni 1973 begonnen en 31 mei 1974 geëin digde jaar. Daar liepen de prijzen met niet minder dan 32,2 pet op. Grieken land is 'goedd' tweede met 31,9 pet. en Portugal is derde met 26.6 pet. Daarna volgt Japan met 23,2 pet. Bij het Japanse cijfer moet echter wel worden vermeld, dat de maand mei daar nauwelijks toé heeft bijgedragen, want toen stegen de prijzen er nog maar met 0,3 pet. Andere inflatiegangmakers zijn Tur kije (19 pet.), Italië (16,1 pet.), Spanje (16.3 pet.). West-Duitsland weet de prijzen het best in toom te houden, getuige het percentage van 7,2 (waar onder april en mei met beide 0,6 pet.) en ook Zweden, Noorwegen en Luxemburg slaan met ieder 8,6 pet. geen gek figuur. Nederland blijft met 8,8 pet eveneens een heel stuk bene den het gemiddelde van 12,6 pet. In mei stegen de prijzen in ons land met maar 0,4 pet. nadat april nog een verhoging van 1,4 pet. had gebracht. Beneden het OESO-gemiddelde bleven ook nog Oostenrijk, Zwitserland, Nieuw-Zeeland, België en ondanks de minder goede ontwikkeling in me» de VS en Canada. AMSTERDAM De spaarrcsultaten hebben de afgelopen maand in het algemeen een verbetering te zien gegeven. Dit geldt zeker ten opzichte van vorig jaar, maar vooral vergeleken met de afge lopen maanden. Alleen de Rijkspostspaarbank is bij deze overwe gend betere ontwikkeling ten achter gebleven. Fiks schandaal over financiering van Japanse verkiezingen TOKIO (Reuter) In Japan is een fiks schandaal ontstaan over de finan ciering van de campagnes voor de senaatsverkiezingen van morgen. De politieke storm stak op toen Masa- mitsji Horigome, voorzitter van de kiesraad, begin van de week verklaar de dat het publiek zich steeds bezorg der ging maken over de financiële steun van het bedrijfsleven aan de regerende liberaal-democratische par tij. Daarop diende de secretaris-generaal van de LDP, Tomisaburo Hasjimoto, een klacht in tegen Horigome omdat diens verklaring een belemmering van de vrijheid van verkiezingen en een schending van de kieswet zou inhou den.De grootste vakcentrale van Ja pan en de liga voor de bescherming van de grondwet gingen gisteren in de tegenaanval. Zij dienden een klacht in waarin Hasjimoto werd be schuldigd van een onjuiste, partijdige aanklacht tegen Horigome. De verkiezingen morgen voor 130 van de 252 senaatszetels, worden door sommige politieke commentatoren aangeduid als de 'verkiezing van de NV Japan'. Een actiegroep diende woensdag ook een aanklacht in tegen het bestuur van het elektrisch con cern 'Mitsubisji', dat er bij zijn werk nemers op zou hebben aangedrongen te stemmen op een LDP-kandidaat. De opschudding in Japan ontstond toen duidelijk werd dat mammoet-concerns voor het eerst openlijk geld en man kracht ter beschikking stellen van de liberaal-democratische kandidaten. Ze zouden vrezen dat de communistische partij een flinke winst zou maken in deze verkiezing. De opiniepeilingen wijzen op een winst voor de commu nisten, een geringe vooruitgang voor de LDP, een gelijkblijvende sterkte van de socialistische partij en verlie zen voor de Boeddhistische Kómeito- partij en de kleine Sociaaldemocrati sche partij. In december 1969 werd in EG-verband de bindende afspraak gemaakt dat van 1 januari 1975 af de uitgaven van de gemeenschap volledig uit eigen in komsten zou worden gedekt. Die 'ei gen inkomsten' moesten bestaan uit invoerheffingen, douanerechten en 1 pet van de BTW. Gebleken is echter dat de btw-stelsels in de lidstaten onderling nog teveel afwijken om het stelsel van de 'eigen middelen' te realiseren. Eerst moeten in de leden landen van de gemeenschap de wijze van btw-rekening en de btw-'aanslag- voeten' met elkaar in overeenstem ming worden gebracht. Zo'n harmonisering heeft nog heel wat voeten in de aarde. Ze betekent namelijk onder meer dat soms een bestaand btw-tarief verhoogd moet worden en in het andere geval ver laagd. Dat kan een aderlating voor de schatkist van bepaalde landen inhou den. Zolang echter niet alle lidstaten eenzelfde BTW-stelsel toepassen, kun nen de btw-opbrengsten niet worden gebruikt om de gemeensohapskas te vullen. In 1969, toen voorzichtigheidshalve, al werd voorzien dat het nog wel eëns mis kon lopen met het systeem van de 'eigen middelen', werd al een 'vei- ADDIS ABEBA Shell Internationa le Petroleum Maatschappij BV. een van de maatschappijen van de Konin klijke Shellgroep, heeft een 30-jarig contract gesloten met de Ethiopische regering voor olie-exploratie in de Rode Zee, zo heeft de Shell bevestigd Met de werkzaamheden is vermoede lijk een investering gemoeid van 24.5 min dollar (bijna 65 min). Mocht Shell daar olie vinden dan heeft de Ethiopische regering een op tie tot deelneming voor eenderde deel. Tevens ontvangt de regering 12.5 pet aan royalties en 51 pet aan belastinggelden van de ontvangsten van Shell. Daarnaast heeft de Ethipische rege ring recht op een bonus van 1 min dollar (ruim 2.6 min) als de pro duktie van Shell meer dan 50.000 vaten per dag bedraagt. Dieven konden pillen niet kwijt Van een verslaggever UTRECHT Met de arrestatie van drie mannen en twee vrouwen in Utrecht en Hilversum heeft de politie de mensen te pakken die betrokken geweest zijn bij de diefstal van een partij van vier mil joen valium- en libriumtabletten uit het magazijn van de Onder linge Pharmaceutische Groothandel in Utrecht. gisternacht een inval deed en de partij pillen vrijwel compleet aantrof. Toen de partij vermist werd, voelde de rechrche uiteraard ook het perso neel van de groothandel aan de tand. Langzamerhand kwamen er zoveel be lastende bewijzen tégen Van K., dat die 'doorsloeg' en men tot arrestaties kon overgaan. Ook de 26-jarige vrien din, Van E., van de magazijnbediende, en de 25-jarige mej. S., vriendin van koopman B., verdwenen achter slot en grendel. Van de kant van de politie en van het bedrijf had men al twijfels uitgespro ken over de vraag wat de dieven met een dergelijke partij kalmeringstablet ten zouden moeten doen. Librium en valium zijn weliswaar veelgebruikte De centrale figuur bij de diefstal moet, zo blijkt uit de verhoren, ge weest zijn de 35-jarige Van K., uit Utrecht, magazijnbediende bij de groothandel. Geassisteerd door de 39- jarige Hilversumse koopman B.. haalde hij in één keer de hele voorraad kalmerende middelen uit het maga zijn. Het spul (met een waarde van zo'n vier ton) werd in een personen wagen geladen. Bij hun pogingen om de mam moetpartij pille.i kwijt te raken on dervonden de mannen echter moei lijkheden. Vergeefs trachtten zij ze de Utrechtse onderwereld in de maag te splitsen, maar die onderwereld gaf niet thuis. Zij brachten de voorraad toen maar onder in het magazijn van de 32-jarige Hilversumse bloemen- koopman R., in afwachting van belan- gestellenden. Eerste en laatste belang stellende was echter de politie, die lighedd' ingebouwd. De lidstaten zul len ook in 1975, nog een rechtstreekse bijdrage moeten afstaan aan de EG- kas. Die wordt berekend op basis van het bruto nationaal produkt (het ge middelde van de afgelopen drie jaar). In commissiekringen in Brussel werd er op gewezen dat die bijdrage op basis van het bruto nationaal produkt weinig zal afwijken van de bijdrage die de lidstaten tot nu toe volgens een bepaalde verdeelsleutel leverden. DEN HAAG De Koninklijke Stoomvaart Maatschappij Zeeland - kortweg Maatschappij Zeeland heeft tijdens een kort geding voor de recht bank in Den Haag geëist, dat de pas opgerichte Holland-Zeeland Lloyd wordt verboden de naam 'Zeeland' te gebruiken. De KSMZ vindt, dat het voeren van die naam in strijd is met onder andere de handelsnaamwet en verwarring wekt bij het publiek. De Holland-Zeeland Lloyd zou met het schip 'Poseidon' een passagiersdienst uitvoeren tussen Vlisingen-Seheven- ingen en Yarmouth in Engeland. De raadsvrouwe van de Lloyd zei voor de rechtbank, dat de afkorting 'Maat schappij Zeeland' niet gezien kan wor den als erkende handelsnaam: 'Zee land' is meer als roepnaam dan als handelsnaam aan te merken. De Hol land-Zeeland Lloyd is wel bereid om 'Zeeland' niet zelfstandig in de recla me te gebruiken en ook met een minder opvallend lettertype. Kenmer kend is echter de naam 'Lloyd' zei de raadsvrouwe, die opmerkte dat de nieuwe maatschappij bovendien een andere dienst uitvoert. Uitspraak 18 juli of mogelijk eerder, aldus de vice-president van de Haagse rechtbank. UTRECHT De Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel heeft gisteren besloten, zich aan te sluiten bij de Raad van Overleg voor mediaal en hoger personeel. Het be stuur van de Unie deelt mee dat inmiddels duidelijk is gebleken dat deze raad erop is gericht om op het centrale vlak de belangen van het middelbare personeel te behartigen en dat daarbij samenwerkingsverbanden met een vakcentrale of met vakcentra les op centraal niveau niet zijn uitge sloten. De Raad van overleg wordt gevormd door de Nederlandse Centrale van hoger personeel, de centrale voor ho ge ambtenaren, de vereniging 'Buiten dienst', de Nederlandse bond van mid delbaar en technisch personeel en de Nederlandse handelsreizigersvereni ging. Van een verslaggever DEN HAAG TNO in Rijswijk gaat een onderzoek instellen naar het ont- ploffinsgevaar bij het transport en de opslag van vloeibaar aardgas. Het onderzoek is een initiatief van minis ter Boersma (sociale zaken) en minis ter Trip (wetenschapsbeleid). TNO zal zich bij het onderzoek vooral richten op het explosiegevaar van een vrije gaswolk en op de beantwoording van de vraag welke risico's verbonden zijn aan het vervoer per tankschip en de opslag in tanks van vloeibaar aard gas, waartoe Nederland in de toe komst wellicht zal moeten overgaan. Bij de RPS werd namelijk 239 (244) miljoen gulden gebracht en 197 (183) miljoen gulden opgenomen, zodat een spaaroverschot werd geboekt van 42 (61) miljoen gulden. De Spaarbank voor de Stad Amster dam (banken in Amsterdam, Utrecht. Zaanstad en Hoorn) registreerde een spaaroverschot van 17.99 (vorig jaar ƒ4.24) miljeen. Dit herstel is, aldus de bank, in niet onbelangrijke mate beïnvloed door de tendens van het plaatsen van gelden op depositoreke ningen. De Spaarbank van Rotterdam met de aangesloten banken in Gouda, Delft en Maassluis, behaalde een overschot van ƒ14.2 miljoen, hetgeen bijna het dubbele was van dat in juni verleden DOW JONES INDEX Indust. Sporen Ullll. Obl. Mods ljuli 806.24 161.60 68.99 67.56 819 1 2 juli 790 68 157.69 68.60 832.2 3 juli 792.87 156.96 68.76 67.35 826.2 ABiid. Obl. lol. II. I.. ljuli 10.270 14.460 1.734 562 777 2 juli 13.460 1.779 299 1137 3 juli 13.430 15.600 1.748 538 822 Koersen in Montreal 1.47 2/7 3/7 Bovls 28'6 1.47 1.50 Dom Tai Chero Huskv 15% 15% 15% Nat. Gas 9 9b Mass Ferguson 15% 15% 15% Nat. Resources 4.40L 4.40L 4.30L Shell Canada 13% 17% 127/b jaar, dat ƒ7.7 miljoen was. De Nuts- spaarbank in Den Haag bereikte een overschot van ƒ3 (ƒ3.1) miljoen. Ook de Spaarbank Centrale Volksbank in Utrecht zag het spaaroverschot ver geleken met vorig jaar, teruglopen. Dit bedroeg in juni slechts ƒ1.51 miljoen, terwijl in juni verleden jaar een overschot van bijna 5.54 miljoen werd geregistreerd. FRANKFORT Bank für Gemein- wirtschaft AG (een vakbondsbank)' heeft vijf bijkantoren van Bankhaus Herstatt in Keulen overgenomen. De woordvoerder wilde niet zeggen hoeveel ervoor betaald is. Wel zei hij dat de Bank für Gemeinwirtschaft de uitbetaling van de lonen overneemt per 4 juli en zal proberen de clienten van de Herstatt-filialen schadeloos te stellen. Hij zei ook dat andere ban ken, waarvan hij de namen niet wilde noemen, onderhandelen over de over neming van andere filialen van de Keulse Bank. Herstatt heeft twee hoofdfilialen en 28 bijkantoren, voornamelijk in de omgeving van Keulen. Bank für Ge meinwirtschaft heeft geen vorderin gen op Herstatt en er bestaan ook geen valutatransacties tussen de twee banken die nog niet zijn afgewikkeld. (ADVERTENTIE) Wall Street nauwelijks prijshoudend 3/7 5/7 40% 40% 11% 11% 34 34% 43% 43% 34% 34% 26% 26% 19 H 19 H 18% 183, 38% 38 5% 5% NEW YORK ACF Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamid Am Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smelt Kef Am Tel TO Ampei Anaconda Arm co Steel Alia ril. Richfield Bendis 28 27% Beth) Steel 30% 30% Boeing 16% 16% Burlington Ind. 20% 20% Can Pacaflc Ry Celaneae Chase Manhattan Chessie Syslem Chryslei 13 13% 29% 29% 45% 34% 15% 46Va 15% 38% Colgate Palmnlive 96% 27% Coll Industries 223 Cummonw Edison 24% Cons Edison 6% Cotil. Can 707'- 23 Colli. OU 33''- 34 Curtlsa Wright sa'. gi/j Curtlss Wright A T>"- 19% Dart Ind. 18% Deere and Co. 37". 36% Dow Chemical 65 64% Du Pont (El) 160% 160% Eastman Kodak 101% 100 First Nat City 29% 30% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tt Getty OU Gilette Glmhel Brothers Guodvear I and B Gulf oil Illinois Central Ind. Instlco Int Boslti Mach. Intern Harvester int Nick of Can Irit Paper int Tel Tel 47% 47% 22% 23% 48% 48% U% 11% 21% 21% 108% 29% 29 18% 19'4 23 23% 19% 19% 14% 14% 7% 7% 210 2053 John: ivllle Uiig l.emco Vough Litton ind. Lockheed Aircraft Marcur Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Doug) Mobil OU Corp Nat Disllllera Nat Cypaum Nat Stee) Nat Lead Ind. 15% 15% 23% 23 13% 13% Pac Gas and El Peim Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Philips Petr Procter Gaml KCA Republic Stee) Reynolds Ind. Royal Dutch Petr Santa Ké Ind. Sears KoeOuck Shell OH Southern Co Southern Paeifle Southern Railway Sperry Rand Stand Oil Caltr. Stand Oil Indiana Exxon Corp. Studehaker Worth OU 20% 20% 1% 1% 59% 57% 34% 35% 53% 53% 47% 46% 99% 99% 15 14% 13% 13% 29% 29% 39 39% 37% 37'. 26% 26% 81% SI'.. 70% 70% 23 23 36% 36% Admiral Corp Allengheny Puw Atuona Am Standard Amsted Ind. 15% 16% 16% 17% 13% 13 medicijnen mar op de 'zwarte markt' ned. fondsen in new york raakt men dit soort medicamenten .Kon- °,lle noteerde gisteren 27%-% (28%- aari Hp rtnatnfPnPn nipt lrwiit vnnr-Unilever 39%-7/s (-10-40%), KLM 20% aan ae straatstenen niet Kwijt, voor- m.%.2i%> philips 10%-% (iou-%). opgave c TV,n" Hornblower, Weeks. Can Breweries Cel to Chadhourn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cnintnco Cont. Telephone 25.78 25.51 19% 19% 26% 27% Int Bank for Ree Int Flav Frag Int Paper (I 12% 12% 98%b 98%b 83% 32% City Ind 17.40 17.30 Power 16% 16% 21% 20% spelde men. Madison Fund Texas Gulf 24% 25 Texas Inst. 93% 91% Transamerlca 6% 6% Unilever 39% Union Carbide 39% 39% Uni Koyal 7% 7% United Aircraft 26% 25% United Brands 5% 5% US Steel 44% 44% Went Union Tel. 9% 9 Wentinghuuae El. 13 13 Wuulwurtb 109% 13% Nat Can 8% 8% NY Ceutr a 8% 8% North West R 59% 59% N Am Philip* Co 15% 18 occidental Petr. 9% 9% Pacific Light 16% 17 Public Steel 4% Reliance Group 9 8% Standard Brands 52% 52% Sta th a id ind. Tandy 20% 20% Union Electr. 12% 12% United Corps 6% 6% United Gat 12% 11% Western Bancorp 16% 16%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23