Helmut Schön deelt slechts 'nieten' uit Ajax koopt Jan Peters Beckenbauer wil Berti Vogts op Johan Cruijff laten spelen Voorlopig laatste kans door sprinters benut Ken Rosewall kom terug na 'kansloze' achterstand Duitsland misschien toch gewijzigd Gerben Karstens: 'Die gele trui zie ik nooit meer terug' Europees record TROUW/KWARTET ZATERDAG 6 JULI 1974 SPORT T19/KI9 GRÜNWALD Helmut na 23 dagen wereldkampioen- schapsvoetbal zelfs bij de ver slaggevers die uit de verst af gelegen landen komen alge meen bekendToch trok de voor-laatste persconferentie van de Westduitse coachgis termiddag nabij de sportschool in Griinwald ten zuiden van Miinchen gehoudeneen re cord belangstelling. Zes bussen en talloze personenau to's voerden meer dan 400 journa listen naair het tuinstadje. Dat was niet omdat men nu eindelijk eens karakteristieke uitspraken van de 58-jarige Duitser verwachtte. Het kwam eerder omdat de 1500 sport verslaggevers die zich inmiddels in Miinchen hebben geconcentreerd in de moed der wanhoop elke mo gelijkheid om een basis voor hun zoveelste artikel te vinden aangrij pen. Het is een vergeefse tocht geworden. Schön werd ook nu niet moe te zeggen dat Nederland zo'n huizenhoge favoriet is en dat zijn ploeg toch eigenlijk niets meer te verliezen had. De simpele geest, die had gehoopt dat Schön als grote verrassing plotseling de opstelling uit zijn mouw zou schudden, kwam uiter aard bedrogen uit. 'Zondag, heren', dan zult u het weten was zijn commentaar. 'We gaan vandaag op bezoek bij Franz Beckenbauer die hier in de omgeving woont. De spelers zijn in orde, er zijn wat kleinigheden, maar zondag zal ie dereen kunnen spelen.' Ook Jupp Heynckes?, was de vraag tiie zich opdrong. 'Zeker, ook Heynckes kan spelen, als hij ten minste moet spelen', zei de bonds coach. Brengt u wijzigingen aan in de ploeg, was een andere poging om tenminste een enige bruikbare uitspraak aan Schön te ontlokken. De reactie was ook dit maal ui terst kort: 'Ja, op een enkel punt wel.' Schön heeft zijn formatie inmid dels in Grünwald volkomen van de buitenwereld afgezonderd. Journa listen en fotografen kregen geen gelegenheid meer met de acteurs te spreken of foto's te maken. Schön werd voorgehouden dat met de Ne derlandse spelers wel kan worden gesproken. 'Het is de verantwoor- j ..;*f Helmut Schön ...geen nieuws... ding van de coach', zei Schön sim pel. Een zelfde antwoord gaf hij toen uit de menigte werd opge merkt dat de vrouwen van de Ne derlandse spelers hun echtgenoten zelfs daags voor de belangrijkste wedstrijd die het Oranje-team ooit heeft gespeeld zullen kunnen ont moeten. 'Ik voor mij geloof dat de spelers best nog een dag kunnen wachten', pareerde Schön de aan val om na een duidelijke pauze zijn volzin af te maken met de woorden, 'voordat ze hun vrouw in de armen vallen.' Ook het 'probleem-Cmijff' maakte de hardnekkig volhoudende meute niet veel ivijzer. 'I-loe ik Cruijff zal laten houden', zei Schön lachend, 'kan ik pas zeggen als de wedstrijd voorbij is. Dan weten we of het is gelukt of niet. Er zijn trouwens meer Nederlanders die we in de gaten zullen moeten houden. Maar ik moet u er toch ook op wijzen dat er bij ons ook enige spelers zijn die bewaking nodig zullen hebben.' Zelfs ten aanzien van de aangewe zen arbiter voor de finale hield Schön alle af te houden boten af. 'Ik zou natuurlijk goed fout zijn', betoogde hij, 'als ik als trainer commentaar over een scheidsrech ter zou geven.' De Duitser ging zelfs zo ver dat hij aanvankelijk niet wist dat de 44-jarige Brit Jack Taylor de finale zal fluiten. Iets wat men, de Duitse voorliefde voor een uiterst grondige voorbereiding toch wel voor bijzonder onwaar schijnlijk mag houden. 'Ik ken Taylor als scheidsrechter en ik weet ook dat hij begrip heeft voor de speelwijze van beide ploegen.' Tot overmaat van ramp liet vervol gens een van de uiterst vrij verta lende vrouwelijke tolken het En gels sprekende deel van de pers weten dat Taylor een persoonlijke vriend van Schön zou zijn. Een zienswijze die Schön met de meeste stelligheid bestreed. Voor één van de persvertegenwoor digers bleek de bijeenkomst waarin slechts journalistieke nieten kon den worden getrokken geen verlo ren tijd. Een kleine gezette Mexi caanse journalist stond op. Hij stelde geen vraag maar zei dat hij het Duitse elftal alle succes wenste omdat hij het zo voortreflijk naar zijn zin had in de mooie omgeving van Grünwald De grootste winnaar teas echter zonder twijfel de eigenaar van het etablissement waar de Westduitse voetbalbond zijn bijeenkomst had belegd. Hoewel er zo'n 1500 sport journalisten uit de gehele wereld in Miinchen vertoeven ivas begroot- dat slechts een honderdtal aan de conferentie en de Beierse bier maaltijd zouden deelnemen. Met meer dan vierhonderd couverts was voor de glunderende Duitser afgezien van de uitslag van de finale het tiende toernooi om de wereldtitel al meer dan geslaagd De grootste verliezer, naast de ver slagen persvertegenwoordigers, was de plaatselijke postbode. In zijn ijver om maar een glimp van de grote Helmuth op te vangen kwam hij te dicht, bij een van de politie honden. De klassieke beet in 'smans broekspijp was het directe gevolg. Een poging om op de fiets te springen lukte pas nadat de textiel de strijd met de scherpe tanden van de herdershond had verloren. NIJMEGEN/AMSTERDAM Zoals al lange tijd te verwachten viel, Is het Nijmeegse NEC er niet in geslaagd om het grote middenveldtalent Jantje Peters te behouden. Gistermiddag is bekend geworden, dat Peters een drie jarig contract heeft getekend bij Ajax. Over het bedrag dat voor Peters op tafel is gekomen heeft geen der be trokken partijen mededelingen ge daan. Jantje Peters, pas 19 jaar oud, heeft diverse maanden op het verlanglijstje van een serie binnen- en buitenlandse topploegen gestaan. Peters is een voetballer die zich in de afgelopen Jaren zeer nadrukkelijk heeft gemani festeerd als een jong talent dat over veel klasse beschikt. In de afgelopen competitie slaagde Peters erin om in een zeer middelmatig elftal steeds opnieuw tot uitblinker uit te groeien. Als NEC in de eredivisie was geble ven, hetgeen zoals bekend uiteindelijk net niet lukte, dan had dat voor een zeer groot deel de verdienste geweest van het kittige middenveldertje dat nu dan tóch bij een topclub terecht is gekomen. ANDERLECIIT NEC heeft er nooit een geheim van gemaakt, dat het Peters graag wilde houden. Ook toen de ploeg degradeer de. Peters heeft echter vooral sinds het moment dat NEC's degradatie een feit was, constant in de kijker gestaan bij een aantal prominente clubs. Op een gegeven moment leek het steen rijke Anderlecht, de Belgische club waar Robbie Rensenbrink zeer recent een nieuw contract tekende, Peters te gaan inlijven. Plotseling echter raakte het contact tussen Anderlecht en Pe ters verbroken, terwijl de NEC-speler nota bene in Brussel al nagenoeg tot een akkoord was gekomen. NEESKENS Nadat bekend was, dat Anderlecht als kandidaat was afgevallen, werden vooral Ajax en Feyenoord genoemd als Peters' toekomstige werkgevers. Na het bekend worden van het ver trek van Johan Neeskens naar Cf de Barcelona was eigenlijk al duidelijk, dat Ajax de slag koste wat kost in haar voordeel wenste te beslissen. Ook FC Twente, zo knap als tweede gefinisht, heeft gisteren toegeslagen na een lange periode van onderhande len, Japie Bos. FC Groningen's talent volle rechtsbuiten, verhuist komend seizoen voor een bedrag van om en nabij de 300.000,- naar de Twentse club. Bos, 21 jaar oud, zakte op het eind van het voorbije seizoen bij FC Groningen steeds verder weg, mede onder invloed van de uiterst matige prestaties van het hele elftal. Bos werd trouwens al op de helft van het afgelopen seizoen genoemd als opvol ger van FC Twente's toenmalige rech terspits Dieter Schwemmle die zoals bekend naar West-Duitsland is terug gekeerd. MÜNCHEN Melmuth Schön, de bondscoach van West-Duitsland, heeft gisteren gezegd, dat hij nog steeds niet heeft beslist wie van zijn spelers zal worden belast met de bewaking van Johan .Cruijff. Berti Vogts, de fanatieke rechtervleugelverdediger, en middenvel der Rainer Bonhof, beiden spelend voor Borussia Mönchengladbach, zijn voor zover bekend de spelers die als directe tegenspeler van Cruijff in aanmerking komen. Berti Vogts is deze week opnieuw in de Duitse kranten geroemd, maar tegen Polen werd hij door de bij vlagen knap spelende Robert Gadocha herhaalde keren de verkeerde kans opgestuurd. Dat maakt de keus van Vogts voor Helmuth Schön waarschijnlijk du bieus. Vogts fungeert wellicht gewoon als rechtervleugelverdediger. In dat geval zou Bonihof de enige overgeble ven oplossing zijn. Bonhof is beter in voran gekomen, naarmate Helmuth Schön hem meer kansen heeft gege ven om zijn kwaliteiten te bewijzen. Franz Beckenbauer, de invloedrijke aanvoerder van de Westduitsers, heeft zijn voorkeur uitgesproken voor Berti Vogts. Beckenbauer was de man die Helmuth Schön na afloop van de verloren wedstrijd tegen Oost-Duits- land een aantal wijzigingen in het oor fluisterde. Beckenbauer: 'Om Cruijff af te stoppen heb je iemand nodig met puur verdedigende kwaliteiten. Vogts is zo iemand. Bonhof heeft teveel aanvallende neigingen. Dat kan fataal zijn'. Berti Vogts zelf heeft de Westduitsers al weer bij voorbaat in verrukking gebracht door te verkla ren, dat hij de confrontatie met Cruijff wel ziet zitten: 'Ik zal zo dicht mogelijk bij hem in de buurt blijven. Zo dicht zelifir dat hij mijn adem steeds voelt en dat bij de nabijheid BESANCON De langste dag van de ronde, bijna 300 kilome ter, ruim acht uur fietswerk, ver deeld over twee ritten, is voorlo pig het afscheid van de sprinters geweest. Op weg naar de Jura, van waar het nog maar een stap naar de Alpen is, hebben Gui- mard (winnaar in de ochtend) en Patrick Sercu (snelste in de late middag) op de wielerbaan van Besancon hun laatste kans gegre pen. Gerben Karstens bleef beide keren buiten de vette tijdsvergoe- dingen, die hem als gele rijder aan de start van de eerste berg rit had kunnen brengen. Als tweede in het klassement ligt hij dertien seconden achter op Merckx. 'Maar die gele trui zie ik nooit meer terug', zei Karstens gisteravond. 'Het was nu of nooit. Vanmorgen viel ik naast de prijzen omdat ik door de val van Sercu helemaal van de staart van de groep moest terugkomen. In Besa- ngon trok Merckx de sprint aan voor Sercu, dat ging zo hard dat ik er niet meer voorbij kon. Ik zal proberen mij in de bergen te handhaven in de strijd om de groene trui en misschien dat ik later dan nog een rit kan pakken'. Patrick Sercu, die 's morgens door zijn val ruim anderhalve minuut had verloren, meende dat zijn werk voor lopig was gedaan na drie rit-overwin- ningen in acht dagen. 'Ik kan alleen maar hopen dat ik redelijk de bergen over kom. Na mijn val, met wat pijn in mijn buik en mijn zij zag ik het somber in, maar na een kilometer of dertig ging het, door de warmte, be ter. Bij de sprint heb ik er natuurlijk voordeel van gehad dat ik pistier ben. Ik had bovendien de beste positie, maar dat was geen toeval. Iedereen had kunnen weten dat Eddy het liefst als eerste de piste op komt. Ik wist het in ieder geval. Ongeveer 500 me ter voor het stadion schoot Merckx naar voren en toen ben ik meegegaan. Het was voorlopig mijn laatste kans een rit te winnen'. De slagwisselingen na de zeer langza me aanloop in de ochtenduren hadden de zwakkeren een behoorlijke klap gegeven. De Frisol-renners, de een meer dan de ander, voelden de in spanning van de warme dag. 'Vanmid dag valt de slag5, voorspelde Henk Poppe. 'Het zal moeilijk worden. Henk Poppe dacht aan een voortzet ting van de strijd, die s morgens pven was opgelaaid. Hij vergiste zich. Er werd opnieuw gewandeld. 'Maar zelfs als de snelheid nul was geweest, zou ik mij hebben moeten inspannen', was de commentaar in Besancon van Poppe, die in acht dagen slechts goed twee minuten op Merckx heeft verlo ren. 'Afstand en warmte tellen', vond Poppe, die angst had voor wat komen gaat. 'Zon dag is een lijdensweg. Ik vraag mij af hoe ik mij dit weekeinde in de bergen zal handhaven. Ik heb te weinig kilometers gemaakt. Misschien red ik het vandaag al niet meer. Ik zie wel, ik ben pas 21 voor mij kunnen er nog een heleboel Ronden van Frankrijk komen. Bij Frisol ls wat van de flair uit de eerste dagen verdwenen. In Besancon sprintte alleen felle Piet van Katwijk nog mee met de sterksten voor de dagprijzen De anderen voelden de pijn van ruim een week werk. Albert Hulzenbosch, zonder twijfel de minst fortuinlijke renner uit de Nederland se ploeg het meest. Zeven kilometer voor de eindstreep op de baan van Besancon raakte hij betrokken bij een valpartij doordat Cyrille Guimard in een bocht binnendoor wilde schieten. Hulzenbosch had met een verkreukeld voorwiel de meeste materiële schade en vertrok als laatste weer. Hij kwam ook als laatste aan, met zoveel pijn in zijn rechterschouder dat hij bang was zijn sleutelbeen te hebben gebroken. Hulzenbosch is niet als Fedor den Hertog, die altijd klaagt. Hulzenbosch is een keiharde, die eigenlijk het liefst naar zijn hotel was gefietst. Hulzenbosch liet zich tenslotte toch maar in de ambulance onderzoeken. Huizebosch vertrekt vandaag weer, met zoals het onderzoek uitwees een licht gekneusde schouder. Het was niet alleen de langste dag vanwege het aantal kilometers dat op het schema stond, het was ook de langste door de verveling, die de ge hele karavaan in zijn greep kreeg. Felix Levitan heeft geprobeerd de passiviteit van de renners te doorbre ken. Nadat de renners 's morgens de eerste vijftig kilometer hadden afge legd met een gemiddelde van net der tig kilometer per uur, probeerde de Tourdirecteur de zweep er over te leggen. 'Hoe laat wij ook aankomen', deelde hij vooral de ploegleiders mee, 'het vertreksein voor het tweede ge deelte van de etappe zal om twintig minuten voor twee gegeven worden. Wanneer de achterstand op het tijd schema blijft groeien, zal er onvol doende tijd overblijven om de ren ners en het materiaal te verzorgen'. Het was een onverholen dreigement. De karavaan, die tenslotte vijf kwar tier overhield, verhoogde zijn tempo echter niet dóórom. Er was een andere reden. De Franse ploegen wilden wel eens onderzoeken hoe groot de veer kracht van Merckx en zijn maten was, indien er enig initiatief werd ont plooid. Dat initiatief kwam voorname lijk van Karstens. Danguillaume, Co- roller, Ovion en Mortensen en de re actie van de ploeggenoten van Merckx was er prompt. Een uur lang werden er voortdurend plaagstoten uitgedeeld, die door de Mólteni's bekwaam werden gepareerd. Merckx weerstond de laatste aanval, van Vianen en Pintens persoonlijk. Vlak nadat Sercu als gevolg van een lichte botsing met Van Springel was gevallen, sprongen Vianen en Pin tens weg. De twee kwamen als eerste boven op de helling van Chaumont, waar een paar bergpunten klaar lagen. Onmiddellijk daarna leidde Merckx de groep naar de ontsnapten, die hun late aanval bekroond zagen met een vierde (Vianen) en een vijfde plaats. Vandaag van mijn benen bespeurt'. Helmuth Schön heeft gisteren zowaar een kleine bekentenis afgelegd. Nadat hij steeds weer had verklaard, dat zijn elftal van dit moment nauwelijks minder sterk is dan de Westduitse ploeg die in 1972 het Europese kampi oenschap behaalde, gaf Schön uitein delijk toe, dat het elftal van dit moment technisch minder kwaliteiten in zich heeft. 'Maar qua vechtlust', aldus Schön, nimmer versagend, 'heb ben we nu een beter elftal'. Franz Beckembauer wijt de almaar toene mende vechtlust aan de tegen Oost- Duitsiand opgelopen kater. 'We mo gen Jürgen Sparwasser achteraf wel Luis Pereira dankbaar zijn. Hij heelt ons voor eens en voor altijd wakker geschud'. PEREIRA MÜNCHEN De Braziliaan Luis Pe reira die in de weastrijd tegen het Nederlands elftal uit het veld werd gestuurd, is door de strafcommissie van de FIFA voor één wedstrijd ge schorst. Pereira zit daardoor vanmid dag, als zijn ploeg tegen Polen speelt aan de kant. GOUDEN BEKER MÜNCHEN Het team dat tijdens de werdldka m pi o ens chappen het grootste aantal doelpunten heeft ge maakt zal daarvoor een beker ontvan gen die beschikbaar is gesteld door een Westduits sportblad en een choco ladefirma. Polen leidt op dit moment met 15 doelpunten; Nederland staat tweede met 14 goals. ROSTOCK Op de tweede dag van de Oostduitse kampioenschappen heeft de 16-jarige Angela Franke een nieuw Europees record gezwommen op de 200 meter vrije slag. Zij finishte in de tijd van 2.05.25, 27/100 sec. onder het oude record van haar landgenote Andrea Eife (2.05.52). minuten en 8 seconden met bonificatie 3.43.48, 2. De Witte (Belg. Schottel z.t, met bon. 3.43.53, 3. Oliva (Spa, Moreno) z.t. met bon, 3.43.58, 4. Vianen (Ned, Caput) z.t. met bon. 3.44.03, 5. Pintens iBelg, Vaerenbergh) z t., 6. Panizza (Ita, Cribiori), 7. Merckx (Belg, Albani). 8. Poulidor 'Fra, Caput), 9. Thevenet (Fra. Plaud), 10 Pollentier 'Belg. Schottel, 11. Perurena (Spa, Barrutia), 12, Van Neste (Belg, Stablinski i, 13. Bal (Ned, Caput), 14. Van Impe (Belg, Stablinski), 15. Zurano (Spa, Moreno), 16. Pingeon (Fra, Lapebie), 17. Lasa (Spa. Barrutia), 18. Mourioux (Fra, Caput), 19. Teirlinck (Belg, Stablinski), 20. Hoban (Eng, Caput), 21. Karstens (Ned, De Muer), 22. Martinez (Fra, Stablinski). 23. Den Hertog (Ned, Liebregts). 24. Nogues (Fra, Stablinski), 25. Bruyère (Belg, Albani), 31. Wim Prinsen (Ned, Liebrègts) allen zelfde lijd, 52. Knete- mann (Ned, Caput) op 17 seconden. 58. Allan (Aus, Liebregts), z.t., 60. Poppe (Ned. Liebregts) z.t., 89. Van Katwijk (Ned, Lie bregts) op 32 sec., 110. Alaimo (Ita, Lie bregts) 2.49 min, 115. Henk Prinsen (Ned. Liebregts) z.t,, 122. De Vlam (Ned. Lie bregts) op 5.25, 125. Hulzcnbosch (Ned. Liebregts) z.t. Tweede gedeelte: 1. Sercu (Belg, Cribiori) 4.25.04, met bonificatie 4.24.44, 2. Esclassan (Fra, Plaud) 4.25.04, met bon. 4.24.49, 3. Karstens (Ned, De Muer) 4.25.04, met bon. 4 24.54, 4. Merckx (Belg, Albani) 4.25.04, met bon. 4.24.59, 5. Guimard (Fra, Cadioui 4.25.04, 6. Baert (Belg, Van Vaerenbergh)7. Hoban (Eng, Caput), 8. Rouxel (Fra, Plaud), 8. Gerard Vianen (Ned, Caput), 10 Piet van Katwijk (Ned, Liebregts) z.t. 11. Van Springel (Belg, Van Vaerenbergh) 4.25.04. 12 Parecchlni (It, Cribiori), 13. Rebillard (Fra, Cadlou), 14. Teir Linck (Belg, Stablinski), 15. Marteinez (Fra, Sta blinski, 16. Ovion (FFFR0, Plaud, 17 Gerrie Knetemann (Ned, Caput), 18. Mintkiewlcz (Fra, Stablinski), 19. Van Roosbroeck, (Belg, Van Vaerenbergh), 20. Mollct (Fra, Plaud), ,21, Zurano (It, Moreno), 22. Van Looy (Belg, Schotte), 23. Mourioux (Fra, Caput), 24. Lualdi (It. Cribiori), 25. Genet (Fra, Caput), 30. Kees Bal (Ned, Caput), 64. Henk Poppe (Ned. Liebregts), 116. Wil de Vlam (Ned. Liebregts). 118. Henk Prinsen (Ned, Lie bregts), 120. Fedor den Hertog (Ned, Lie bregts), 121. Wim Prinsen (Nea, Liebregts) alleen in dezelfde tijd: 4.25.04, 127. Albert Huizebosch (Ned, Liebregts) 4.31.12. Algemeen klassement: 1. Merckx (Belg, Alba ni) 42.24.48, 2. Karstens (Ned, De Muer) op 13 sec, 3. Bruijere (Belg, Albani) op 50 sec, 4. Hoban (Eng, Caput) op 1.04, 5. Pollentier (elg, Schotte) op 1.10, 6- De Witte (Belg, Schotte) op 1.18, 7. Mollnerl8 (Fra, De Muer) op 1 8. Van Sprongel (Belg, Van Baerenbergh) op 1.32, 9. Sercu (Belg. Cribi ori) op 1,34, 10. Manzaneque (Spa. Moreno) op 1.34, 11. Agistinho (Port. De Muer) op laume (Fra, Plaud) op 1.48, Ï5. Bal (Ned, Caput) op 1.48. 16. Pesarrodona (Spa, Barru tia) op 1.49, 17. Thevenet (Fra, Plaud) op 1.51, 18. Den Hertog :Ned. Liebregts) op 1.53, 19. Aja (Spa. Barrutia) op 1.55, 20. Pintens (Belg, Van Vaerenbergh) op 1.55. 21. Gados (Spa, Barrutia) op 1.57, 22. Teirlinck (Belg, Stablinski) op 1.58, 23. Lopez-Carril (Spa, Barrutia) op 2.00, 24. Poulidor (Fra, Caput) op 2.00, 25, Oliva (Spa, Barrutia) op Katwijk (Ned, Liebregts) op 2.46, 90. Henk Prinsen (Ned, Liqbregts) op 6.00, 99. Vianen (Ned, Caput) op 9.30, 118. Wim Prinsen (Ned, Liebregts) op X8.09, 120. Huizebosch (Ned. Liebregts) op 22.00, 123. De Vlam (Ned, Liebregts) op 26.24. Puntenklassement: 1. Sercu 176 punten, 2. Karstens 104, 3. Guimard 92, 4. Esclassan 84. 5. Merckx 79, 6. Gualazzini 65. Dagplocgenklasscment: 1. Cribiori 13.14.52, 2. Plaud 13.14.57, 3, Dc Muer 13.15.02, 4. Albani 13.15.07, 5. Caput 13.15.12, 6. Van Vaerenbergh 13.15.13, 13. Liebregts 13.15.12. Algemeen ploegenklasscmcnt: 1. Albani 128.12.50, 2. De Muer 128.12.35, 3. Cribiori 128.15.01. 4. Schotte 128.15.02, 5. Van Vaeren bergh 128.15.10, 6. Barrutia128.15.38, 9. Liebregts 128.18.19. In de finale van het damesenkelspel had Chris Evert weinig moeite de Russische Olga Morozova te ver slaan. LONDEN Eén man kan nog slechte verhinderen dat Jimmy Connors vanavond zijn verloofde Chris Evert naar de dansvloer leidt bij de ceremoniële opening van het Wimbledon-bal. Het is Ken Rosewall, die op 39-jarige leeftijd over twee levens blijkt te beschikken en uit uitzichtloze positie terugkwam óm na drie uur en een kwartier spele n de meest formidabele serveerder van het hele stel (Stan Smith) alsnog uit het toernooi te wippen. Bij 6-8 4-6 en 4-5 met Smith's service op komst, leek alles voorbij voor de 'kleine meester'. 'Als ik ooit Wimble don nog eens wil winnen, moet ik het nu maken, dacht ik op dat moment', aldus Rosewall. Hij voegde de daad bij het wnord, produceerde vier re turns, die als kogels over het net schoten en de kalk van de lijnen deden stuiven en was terug in de wedstrijd. Een tweede kritiek moment kwam bij 6-5 in de tiebreak van de derde set: matchpoint voor Smith. De Amerikaan tikte de volley tegen het net. Rosewall was aan zijn 'tweede leven' begonnen. Ineens was hij overal tege lijk en allengs leek het of Rosewall heel groot en Smith heel klein was geworden. De 'toren van Pasadena' werd overlobt en de ene keer dat Smith dat wapen nanteerde, schoot Rosewall als een tijger naar dc ach terlijn terug om met een flitsende passeerslag het werk af te maken. Het centrecourt met zijn warme sympathie voor alles wat Brits is (als Australiër hoort Rosewall tenslotte nog bij het Gemenebest), oud is (en dat bewijst zijn geboortebewijs, als men zijn uiterlijk niet mag geloven I' en strijdbaar is (en dat was Rosewall als nooit tevoren) dreunde op zijn grondvesten. Smith verloor er zijn concentratie door. Na de 8-6 van de tiebreak stormde Rosewall door: hij pakte de vierde set met 6-1 en door een vroege doorbraak was hij in de vijfde steeds in het voordeel. Hij beëindigde de partij met de allure van een aanstaan de Wimbledonkainpioen" op love. Na 1954 (Drobny), 1956 (Hoad) en 1970 (Newcombe) staat Rosewall voor de vieide maal in de finale. Er is er maar één, die hem de titel niet van harte gunt: Wimbledonkam- pioene Chris Evert, die haar titel pakte met een 6-0 6-4 overwinning op Olga Morozova. Maar de 19-jarige Amerikaanse is bevooroordeeld. In no vember van dit jaar trouwt ze met de andere finalist: de 21-jarige Jimmy Connors. Een speler, die volgens de getuigenis van de verslagen halve fi nalist Dick Stockton (4-6 6-2 6-3 6-4) zijn tegenstanders te lijf gaat als Joe Frazier: 'Hij blijft op je af komen en slaat je waar hij je maar raken kan Tegen hem heb je nauwelijks tijd om adem te halen'. De Amerikaanse zakenwereld likt zich de tippen af bij de gedachte aan het komende super-huwelijk tussen Chris en Jimmy. Een dubbele Wimbledon- titel zou de publioiteitswaarde ervan nog vergroten. Chris Evert deed vrij dag haar deel van het werk. Olga Mo rozova danste als een ballerina van het Kirov-ballet over het gras en was in haar beste momenten een gracieu zer en atletischer tennisspeelster dan de flegmatieke Amerikaanse. Maar missers deden zich meer voor dan win ners en dan was daar nog altijd Chris- sy Evert: punctueel elke bal naar de lijnen prikkend en meer naar voren komend dan zij normaal pleegt te doen. 'Mijn service is beter geworden. Daar door kan ik beter volleren', aldus het Amerikaanse meisje. 'Vroeger vond ik het fijn als de tegenstandster aan het net stond en ik kon passeren. Nu voel de ik, dat ikzelf moest aanvallen om het initiatief te houden. Dat is me wonderwel gelukt'. Het Russische meisje was op haar best in het begin van de tweede set. Jagend en smashand drong ze Evert terug. Het leek erop, dat de geschiedenis van de halve finale tussen Morozova en Wade zich zou herhalen. Evert liet zich ech ter niet zo snel wegdringen. Ze brak onmiddellijk terug voor 2-2, sloeg een "ieuwe golf van Russische inspiratie af en keek afwachtend toe hoe Morozo va op het eerste matchpoint een dub bele fout serveerde. De winnares van Rome en Parijs is n uook de jongste kampioene van Wimbledon geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19