BUURT TEGEN SGUTENEURS Ruggegraat van HF heeft hernia-verschijnsel I bordeel Jaap Heemskerk: Wat we hier in de Alkmaarse spoorbuurt aan het doen zijn mag niet geremd worden door dit soort bendes Deelnemersconcert in Haarlem Laat-romantiek en musikaal navelstaren BOUW/KIWiAiRflET VRIJDAG 5 JiöLI 1974 BEVNENIAND/KUNST T9/K9 door Dick Ringlever hand willen doen dit aan de gemeente ten verkoop kunnen aanbieden om te voorkomen, dat de onderwereld er beslag op zal leggen. Er kwam een actiever, contrölebeleid op de nale ving van de bouwverordening, waar door souteneurs, die zonder vergun ning verbouwen, gepakt kunnen wor den, terwijil hun pand tot krot kan worden verklaard. En de algemene politieverordening (APV) werd aan de nieuwe situatie aangepast. In de nieuwe APV wordt de overlast door prostitutie duidelijker omschre ven en worden het tippelen en de raamprostitutie nadrukkelijker verbo den. Dit laatste heeft er al toe geleid, dat enkele tientallen processen we r- baal zijn opgemaakt. De eerste daar van zijn nu behandeld: de meisjes kregen 75 gulden boete en de waar schuwing, dat bij herhaling hechtenis- straf zou worden opgelegd. En wat de gemeentelijke maatregelen betreft: nog maar enkele dagen geleden heeft openbare werken de voorzieningen, die in een van de bordelen waren aangebracht, met de sloophamer onge daan gemaakt. Overdreven Op die manier hopen gemeente en politie de problemen zonder al te veel rumoer tot een oplossing te brengen. Commissaris T. Waardenburg ziet er meer perspectief in dan in de veel publiciteit opleverende acties van het wijkcomité. De praktijk heeft geleerd, dat bijna elke publikatie nieuwe rel len uitlokt 'Daarkomt bij', zegt hij, 'dat de verha len van het comité wel eens wat overdreven aandoen. Natuurlijk is het een heel onaangename zaak wanneer je naast je huis ineens een bordeel krijgt, maar ik heb wél de indruk, dat het comité zo nu en dan gewoon Indianen-verhalen opdist en spoken ziet waar ze niet zijn'. Een voorbeeld daarvan noemt hij de uitlatingen over de 'dodenrit' door het Druivenlaantje van een van de handlangers van Martinetti. 'We heb ben vijftien mensen op het bureau gehad en dertien van hen zeiden zich niet bedreigd te hebben gevoeld. Die rit volgde overigens op een actie van een vijftigtal vrouwelijke bewoners, die voor de bordelen waren gaan staan om bezoekers uit de buurt te houden'. Als je dat doet, lok je na tuurlijk tegenacties uit. Dat daarbij harde woorden vallen en ook wel eens met messen wordt gedreigd, kan wor den verwacht Natuurlijk, pooiers zijn geen lieverdjes. Ik kan me ook goed voorstellen, dat de wijk zich tegen hen verzet. Maar ik geloof, dat de stap-voor-stap-strategie meer resultaat oplevert'. En over de tijdbom voor de deur van Heemskerk, die overigens een fopbom bleek te zijn: 'Daar heb je nóg zo'n voorbeeld. Die bom 't was maar een wekker werd heleméél niet door de bende gelegd. Ik wéét wie het gedaan heeft: het was gewoon een demonstratie van iemand uit de buurt, die genoeg had van de acties van het comité omdat hij vond, dat de wijk daardoor teveel in discrediet werd gebracht'. Discipline Overigens wil de commissaris wel toe geven veel waardering te hebben voor Een van de bordelen: vaak middelpunt van rellen. Jaap Heemskerk: discipline. de discipline, die het comité onder de bewoners heeft weten te bewerkstelli gen. Heemskerk heeft daar ook steeds de nadruk op gelegd: geen wilde ac ties, elke provocatie moet worden voorkomen. In zijn drie-bij-driekamertje vol dos siers en een constant driftig rinkelen de telefoon zegt hij: 'Er zijn mensen in de wijk, die met jachtgeweren, blikken benzine en sloophamers in de aanval willen. We proberen die zoveel mogelijk tegen te houden. Als je dat doet, veroorzaak je een explosie, waar van alleen de onderwereld profijt trekt'. Vooralsnog zegt hij de activiteiten van het comité te willen beperken tot het signaleren van de acties van de souteneurs. Vanuit zes posten wordt hun komen en gaan bijgehouden. Als maar één resultaat daarvan noemt hij het gebeurde van enkele weken terug toen Martinetti voor een nieuwe inti midatie-actie vijftig man hulptroepen liet aanrukken. 'Zodra ze de wijk in hun zoefsleëen binnenreden, werden ze gesignaleerd en kon direct de poli tie worden gewaarschuwd. Een nieu* we rel werd daarmee voorkomen'- Heemskerk zegt ondanks alles graag voorzichtig te willen blijven. 'Dit zijn gevaarlijke jongens, die zich moedlijk laten pakken. Zelfs niet door de wet, We weten, dat deze penose zich behal ve met de prostitutie ook met handel in verdovende middelen en wapen» bezighoudt. Maar de justitie kan pas ingrijpen als daarvoor overtuigende bewijzen op tafel worden gelegd', (Een bewering, die de politie overt* gens niet zegt te bannen staven: bij herhaalde controles is daarvan tot du toe niets gebleken). Voorbereid Dat nieuwe acties van de tegenpartij zullen volgen, betwijfelt Heemskerk niet. Hij is er op voorbereid. In de gang van zijn huis staan dikke stuk ken spaanplaat voor het geval zijn ramen aan diggelen gaan. In de Dnri- venlaan vertoont hij zich niet meer 'omdat er dan gelijk op los wordt gebeukt'. En voor zelfverdediging heeft hij inmiddels een wapenvergun ning aangevraagd. 'We hébben A gezegd en we gaan door tot Z. Ik hoop alleen, dat daarbij geen bloed zal vloeien. Uiteindelijk gaat het ons alleen om de wijk. We willen geen kruisridders zijn tegen de prostitutie, maar de renovatie van de spoorbuurt gaat ons ter harte. Wat we hier aan het doen zijn, mkg niet worden geremd door dit soort ben des'. ALKMAAR Jaap Heemskerk schrikt er nauwelijks meer van. Toen vorige week op een warme zomeravond een buurman hem kwam waarschuwen, dat er een tijdbom voor de deur van zijn huisje aan de Snaarmanslaan lag, raakte hij niet in paniek. Oók niet toen hij begin deze maand om drie uur in de nacht na een vergadering voor zijn leven moest rennen en nog maar juist achter een geparkeerde auto kon wegspringen om de met hoge snelheid op hem af stuivende slee te ontwijken. Uitlatingen als 'ik schiet je plat, we rijen je te barsten,- we zullen je rug op tien plaatsen breken', zijn hem de afgelopen jaren vertrouwd geworden. Heemskerk en de duizend andere ge zinnen in Alkmaars spoorbuurt heb ben geleerd zich zelfs bij de meest gruwelijke bedreigingen in te houden en niet in te gaan op de intimidaties- acties van het handjevol onderwereld- figuren, dat sinds begin 1971 probeert in het intieme buurtje een winstge vend bordelenrijk te vestigen. In het hardnekkig gevecht tussen de penose met aan het hoofd de 34-jarige Haagse souterneur Pietro Martinetti en de bewoners worden zulke voorvallen slechts als incidenten getypeerd. Zelfs wanneer daarbij met messen wordt gedreigd. Maar verontwaardigd is men er wél over. Want hoewel de strijd langza merhand beslist lijkt te gaan raken in het voordeel van de bewoners, zit de buurt nog steeds met vijf rosse etala- aan het Druivenlaantje, waar een vijftiental uitnodigende, spaarzaam ge klede, dames lonkend frivole verwen ningen beloven. Ze zijn maar enkele meters gescheiden van de huisjes er tegenover, waar moeders hun kinde ren vergeefs van de ramen pogen weg te houden. Burgerwacht 1 De buurt verzet er zich met kracht I tegen. Na de komst van Martinetti en zijn bende, die in het spoorkwartier Ret affiche, dat op tal van ra- men verscheen als protest tegen de bordelen. Het smalle Druivenlaantje kort nadat er wéér een ruit werd ingegooid. een nieuw lucratief werkterrein meenden te hebben gevonden na hun afgang aan de Alkmaarse Achterdam. waar de onderwereld onderling ruzie kreeg, hebben de bewoners zich aan eengesloten in een hecht front. Er kwam een soort burgerwacht van dertig potige jongens, die de voor het grootste deel uit arbeidersgezinnen bestaande wijk zeggen te moeten be schermen tegen de intimidaties van de onderwereld. In roulerende dien sten houden zij de wacht, volgens met behulp van walkie-talkies en een in tercom-systeem, waarop enkele tiental len woningen zijn aangesloten, het komen en gaan van de penose-hoof- den, noteren autonummers en maken 's nachts met infraroodcamera's foto's van zowel 'werkgevers' als klanten. Dat laatste vooral vanwege het af schrikkend effect, dat daarvan op de klandizie moet uitgaan. Kaartjes Die strategie lijkt de laatste weken succes te hebben. De aanloop is zicht baar teruggelopen, Martinetti heeft al twee van zijn vijf bordelen moeten sluiten en zag bovendien tot zijn ongenoegen een paar van zijn meisjes de koffer pakken omdat 'zij èr niet meer rustig konden werken'. Desondanks blijft hij doorgaan en probeert hij zelfs de via stromannen gekochte vier andere woninkjes even eens exploitabel te maken. Vooralsnog lukt hem dat niet omdat al zijn pogingen de bewoners eruit te krijgen zonder resultaat bleven. Zelfs zijn in wijde kring verspreide kaartjes met een warme aanbeveling voor bezoek aan deze panden 'waar vele lieve meisjes u verwennen op alle gebied van sex' bleken geen effect te hebben Aangebeld werd er wél, maar evenzo- vele malen werd de deur weer dicht gesmeten en gaven de bewoners geen krimp. Toen dat niet bleek te helpen, paste hij hardere methoden toe. Er werden ruiten ingegooid en deuren ingetrapt. Een paar weken terug laaiden de gemoederen zelfs zo hoog op, dat hij een brede slee door het Druivenlaant je (waar officieel geen auto's mogen rijden) liet scheuren. Sommigen van de bewoners konden nog maar net op tijd hun huizen binnenvluchten. En bij vrijwel elke stap, die zij buiten hun huis zetten, worden Heemskerk en andere leden van het wijkcomité hinderlijk gevolgd. Zelfs de verslagge ver, die samen met hem foto's van de wijk Wil nemen krijgt een auto achter zich aan. Heemskerk zelf reageert daar nauwelijks meer op. 'Kijk maar niet om, anders heeft hij er nog lol in ook. 't Is maar een van de randfi guren, geen kwaje jongen, een meelo per, die op deze manier zijn brood moet verdienen'. Renovatie Die confrontatie van de spoorbuurt met de rode lampen en de onderwe reld dateert van ongeveer drie jaar terug. Vanaf het moment, dat de gemeente ernst wulde gaan maken met de uitvoering van het toen tien jaar oude bestemmingsplan, dat voorzag in de sloop van de wijk om plaats te maken voor kantoren. Daardoor zak ten de prijzen en zag Martinetti een kans op nieuwe broodwinning. Voor een appel en een ei kocht hij vijf pandjes, liet die verbouwen en zette er zo'n twintig meisjes in. Dank zij de niet aflatende acties van het wijkcomité en vooral van secreta ris Jaap Heemswerk (ook bestuurslid van het landelijk ombudsteam stads vernieuwing) is die afbraak nooit doorgegaan. Door druk van de bewo ners, die hun huisjes niet wilden ruilen voor flats werd van de plannen afgezien en tot renovatie besloten. Dat gebeurt nu ook en, mede door de activiteiten van het comité, goed. Maar de buurt bleef wél zitten met de rode lampen, de aanstoot gevende meisjes midden tussen woonhuizen en een steeds bruter optredende onder wereld. Affiches Gevolg daarvan was, dat het wijkcomi té er een nieuwe taak bijkreeg. Wilde de spoorbuurt een aantrekkelijke woonwijk worden, dan moesten Marti netti en zijn handlangers weg. De buurt liet hen daarover niet in het onzekere. Op vele ramen verschenen affiches met de tekst 'dit is 'geen bordeel' en op alle mogelijke manie ren toonde men niet gediend te zijn van de 'wijkverpestende' activiteiten van Martinetti en zijn meisjes. Van hogerhand kregen zij daarbij steun. De gemeente, die waarderend spreekt over de samenwerking met het comité, schiep de mogelijkheid, dat mensen, die hun huisje van de AMSTERDAM Een zeer bevredigende belangstelling voor theater evenementen (toneel, ballet en opera) en een teleurstellend concert bezoek, dat is globaal de conclusie die bestuur en staf uit de cijfers van het deze week eindigende Holland Festival 1974 trekken. C~3 Mr. J. don Daas, directeur van het festival wist ook geen verklaring voor het steeds teruglopende bezoek aan muzikale evenementon in het festival. Muziek is er toch de ruggegraat van, maar die ruggegnat vertoont een soort hernia-verschijnsel, zei hij dezer dagen op de traditionele persconferen tie tegen het eind vaa het feest. De staf gaat er zioh op bezinnen wat eraan gedaan kan worden. Want con certen voor nauwelijks half volle za len geven is zinloos, ook al vond mr. Den Daas het een compensatie dat door verspreiding van deze concerten "a radio en tv een duizende malen froter publiek wordt bereikt dan het directe zaalbezoek zou doen vermoe den. Meer publiciteit, een betere pu bliekswerving en toch nog meer eve nementen die in normale seizoen niet in Nederland kunnen plaatsvin den (ook op muziekgebied), dat lijkt de richting waarin de organisatoren het zullen moeten zoeken om het Holland Festival Ploeiend te laten voortbestaan. Slotronde De vorm waarin de laatste jaren be gin- en slotmanifestaties zijn gegoten blijkt ook niet een gegarandeerd suc ces op te ieveren. De in feite volko men mislukte opneming dit jaar in bet Haagse Gemeentemuseum kan "ellicht nog enigszins goedgemaakt worden door de slotronde' die in drie Amsterdamse theaters (Shaffy, Melk weg en Movies) wordt gehouden. Het initiatief daarvan en ook de organisatie, ligt helemaal bij de direc ties van die instellingen. Uit ervaring weet men dat het (eigen) publiek van deze theaters pas op het laatste mo ment een besluit tot een bezoek neemt. In elk geval zullen de drie genoemde theaters met hun veelvoud aan speelruimten dr.e dagen vol met artiesten zitten. Het wordt een staal kaart van het soort al dan niet "kunst zinnige' amusement dat in deze gele genheden tijdens het seizoen ook te zien is. Alleen niet in een doorlopen de simultaan-presentatie als nu. Met een dagkaart van twaalf gulden (al leen aan de kassa's) of een passepar tout van 30,- voor drie dagen (alleen voorverkoop bij Bijenkorf en Cisca Leidseplein) kan me.i een waanzinnig grote hoeveelheid evenementen bijwo nen. Er zijn ongeveer vijftig program ma's in deze Theater-driedaagse die vanavond (vrijdag) om 19.30 uur start, zaterdag en zondag om 14.00 begint en steeds 's nachts om onge veer 1.30 uur eindigt Overal kan men komen en gaan wmneer men wil, hierin geholpen door een pendel dienst van autobussen die elk kwar tier van elk theater vertrekken. Om een idee te geven van de optre dende ensembles en artiesten: Het Amsterdams Volkssalon- en amuse mentsorkest. De Sissies. Giselle To morrow (droomtheater), Nel Oost hout, Koor van prettig gestoorde vrouwen, Barok Ensemble, Alan Por ter (goochelacts), Rene Thomas, gi taar en Han Bennmk. slagwerk, Duo Otten, Amsterdams Nonet (van Con certgebouw- en Amsterdams Philhar- monisch Orkest), Solution, popgroep, Laterna Magica en festival van Neder landse films. Het is noodzakelijk de gratis verstrek te 'dienstregeling' te raadplegen om zoveel mogelijk ten volle te kunnen genieten. En als iedereen komt is dat al voldoende om het een mooi slot van het Holland Festival te doen zijn. Nederlandse musici naar Festival van Vence DEN HAAG Pianist Daniel Wayen- berg, violist Theo Olof en de studio van de Nederlandse Opera zullen zich onder de vele musici bevinden, die deelnemen aan het Festival van Ven ce, een informeel gebeuren, dat zich afspeelt op de romantische pleintjes van het vestingstadje in de buurt van Nice'. Het Festival, dat vorig jaar 40.000 bezoekers trok, is een spontaan muzi kaal gebeuren zonder vastomlijnd pro gramma. Dat houdt in, dat iedere kunstenaar na enig overleg met de leiding mag spelen wat hij wil en in welke formatie hij dat wil doen. De opera-werkgroep wordt gevormd door Mary Willems. Anne Haenen, Anke Brokstra. Jan Blinkhof en Nico Schaap onder leiding regisseuse Roda Levine. Andere medewerkers zijn o.a. Martha Argerich, Gyorgy Cziffra, Friedrich Gulda, George Pludermach- ter, Alexander Rabinowitch, Jean- Pierre Rampal, Alexander Lagoya, Uri Segal, Leo Ferrê, Maxime Leforestier het orkest van de Franse radio en t.v. en het Kamerorkest van Rouaan. DEN HAAG Een belangrijk onder deel van het programma dat het Resi dentie Orkest woensdagavond onder leiding van de Hongaarse dirigent Zoltan Pesko zou uitvoeren, moest vervallen. De bariton William Pear son die een partij in Schönbergs 'Die glliobliche Hand' te zingen had, was op het laatste moment ziek geworden. Vervanging op korte termijn was niet mogelijk, en zo ontging de concert gangers de kennismaking met een zel den uitgevoerd stuk van de man wiens invloed op het hedendaagse componeren in Europa nog steeds merkbaar is. Als handzame stopper werd de suite uit l'Oiiseau de feu van Strawinsky gebruikt. Schönbergs leraar Alexander Zem- linsky is in dit Holland Festival ook enkele malen geprogrammeerd, van wege zijn relatie met Schönberg, wiens honderdste geboortedag aanlei ding tot een soort rode draad door het programma werd. Zemiinsky's his torische betekenis ligt in het feit dat hij Schönbergs leraar is geweest. De muziek die hij eelf schreef ls een duidelijk bewijs dat hij de compositi- torische ideëen die leerling Schönberg later ontwikkelde helemaal niet kon en wilde volgen. Zemlinsky bleef in de laat-romantiek steken; en aange zien hij een uiterst bekwaam, maar bepaald geen uitzonderlijk begaafd componist was, is zijn euvre in ver gelijking met dat van bijvoorbeeld Mahler en Strauss tenauwernood op merkelijk. Woensdagavond werd van hem de Lyrische Symphonie op. 18 uit 1923 uitgevoerd. Een toonzetting van zeven (in het Duits vertaalde) liefdesgedichten van Tagore, voor so praan, bariton en jst. Slavka Tas- kova en Bernard Kruysen vertolkten de zangpartijen, die voor een groot deel door de zwaar geïnstrumenteerde orkestpartij overstemd werden, waar tegen de voluminieuze, maar door een zeer breed vibrato ontsierde, sopraan- stem nog het beste bestand Week. Van de in 1927 geboren Italiaan Fran co Dontoni ging daarna het uit 1973 stammende 'Vooi' voor orkest waarin deze zichzelf niet alleen door het ontbreken van de tegenwoordig erg hoog genoteerde originaliteit 'uit de markt prijst', maar d ie bovendien, door het fantasieloos toepassen van overbekende procedé's in een stuk dat een kwartier lang op een statische harmonische basis doorzeurt, zijn pu bliek met een soort muzikaal navelsta ren vervaalt De mythe van het uit stervende symfonieorkest wordt vooral ln deven gehouden door mensen als Do- natond die er niet voor kunnen com poneren. Festival Agenda Vrijdag 5 Juli Amsterdam. The Movies, De Melkweg en Shaffy Theater 19.30 tot 1.30 uur: Theater Driedaagse, doorlopende voor stellingen van toneel, cabaret, dans, film cn muziek. Scheveningen. Circustheater 20.15 uur: Ned. Operastichting Le nozze di Figaro. Kurzaal 20.15 uur: The Messi ah. Haarlem. Grote of St. Bavokerk 20.00 uur: Int Orgelconcours, Juryconcert door Piet Visser HAARLEM Het Mullerorgel is sinds jaar en dag een gerenommeerd bezit van de stad. Overal in de wereld kent men het van naam en er is geen geïllustreerde muziekencyclopedie waarin niet een afbeelding staat van het mooie Haarlemse front! Het orgel 'kennen', d.w.z. het instrument naar zijn hand te zetten, vraagt echter van een organist veel tijd vooraf voor het uitproberen van de registratie. Of dit woensdagavond aan de drie deelne mers aan de improvisatiewdstrijd he lemaal hikte voor hun eigen 'inlei- dingsconoert', is een tweede. De Duitse organist Egidius Doll be gon zijn interpretatie van het Prelude en Fuga van Bach (547) met een zwaar geregistreerd pedaal. De Fuga zette hij rustig in; mathematisch, bij het droge af, maar toch in een fraai geluid, later weer wat forser en ook meer bewogen in een knap spel. Ook zijn 'concurrent1 Rupert G. Frie- berger (uit Oostenrijk) pakte zijn 'In- troitus' in de eerste toon, van Chr. Erbach zwaarder aan dan we voor een componist van rond 1600 mochten verwachten. De Vernetten op de hymne 'A solis orte cardine', uit de morgendienst op Kerstmis, met een allerbeminnelijkke melodie en in een pure registratie vol afwisseling, had een nog fijner effect gemaakt, wan neer zoals de oorspronkelijke be doeling van de componist geweest is tussen deee fraa e miniaturen tel kens een strofe van ie tekst gezongen zou zijn. Frieberger besloot zijn op treden met een nog ouder stuk uit eenzelfde liturgische sfeer: het 'Salve Regina' van Paul Hofhaimer, vol licht en kleur. De in Chicago geboren Merril Davis ving Mozart's Fantasie in f (voor een huisklokkenspel) (KV 608) aan met een zelfs voor deze grote ruimte te luidruchtige registrat.e, wat een taaie indruk aan dit lichtvoetige stuk gaf. Het tweede deel, .n Andante-tempo, speelde hij ln een bijna romantische voordracht en een uiterst fraaie, sono re registerkeuze. Hij beëindigde het slotdeel met weer een donkere regi stratie, maar wel in een lenige voor dracht. Het wachten is nu op de prestaties van de improvisatoren, die inmiddels getoond hebben organisten van klasse te zijn. Het Müller-orgel in de St. Bavo in Haarlem r-^irop deze week het In- ternationLl<} Gïgeiconcours wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9