Vijftig jaar dierenvervoer per 'Vliegende Hollander' dichtbij Commentaar Schijnvertoning (1) Schijnvertoning (2) Strandverwartiting KLM 's werelds belangrijkste dierentransporteurs reve schrijft 1 dankbrief politiek slaaphotel verband het weer Regen leerrapporten -Kt+pproep toëristen+++ TROUW/lKJWlAiRfllBT VRIJDAG 5 JÖLJ 1974 BD^ENLiKD/COMaiEKTAAIl T5/K7 De bedrieglijke op wapenbeheersing gelijkende overeenkomsten die Nixon en Breznjew in Moskou hebben geslo ten, roepen eigenlijk maar écn vraag op. Wie denken de leiders van de beide supermogendhedcn hiermee nu eigenlijk voor de gek te houden? Want zakelijk beschouwd zijn zij over eengekomen, de nucleaire bewape ningswedloop onverminderd voort te zetten. De vermindering van het toegelaten aantal raket-afweersystemen per land, betekent het formeel vastleggen van de toestand die feitelijk al bestond toen het oorspronkelijke verdrag in 1972 werd gesloten. Rusland beschikte toen over een gordel afwcerraketten rondom Moskou, Amerika had een van zijn complexen aanvalsraketten met een soortgelijk systeem beveiligd. Het SALT-verdrag van 1972 stond per land één afweersysteem voor de hoofdstad toe, en één voor een raket complex. Maar het was toen al volstrekt duide lijk dat een afweersysteem rond de »tad Washington in de Amerikaanse volksvertegenwoordiging volstrekt on haalbaar zou zijn. Het politiek onmo gelijke is nu dus bij verdrag bovendien plechtig verboden. De verhoudingen in de Sowjet-Unie laten zich, zoals ge bruikelijk, wat minder goed peilen. Maar er zijn geen aanwijzingen dat de Russische strategen popelden om een raketcomplex te voorzien van een be veiligingssysteem waarvan de techni- iche doelmatigheid aan twijfel onder hevig is. Mochten zij daar anders over gaan denken, dan laat de nieuwe regeling hen volstrekt vrij, mits zij de installa ties rond Moskou op voor Amerikaan se verkenningssatellieten duidelijk zichtbare wijze afbreken. Dit akkoord heeft weinig meer dan kosmetische betekenis. Hetzelfde geldt helaas voor de af spraak, na de lente van 1976 geen ondergrondse kernproeven meer te ne men met een grotere explosieve kracht dan honderdvijftigduizend ton TNT (de klassieke springstof waarmee, bij gebrek aan beter, de kracht van kern- ,-wapens wordt vergeleken). Dit ak- :koord kan op één lijn worden ge plaatst met de verdragen die verbie den om kernwapensystemen in te rich ten in het Zuidpoolgebied, op de bodem der oceanen, in de ruimte en op de maan. Het is het afzien van militaire mogelijkheden die toch niet (meer) van betekenis zijn. Want wanneer minister Kissinger het doet voorkomen dat de overeengeko men grens van 150 kiloton voor Ame rika een reële beperking zou beteke nen omdat de Amerikaanse kernkop- 'pen nu een kracht van omstreeks 200 kiloton hebben, overschrijdt hij de grenzen van geloofwaardigheid. Het verschil tussen 200 en 150 is in dit verband van geen enkele betekenis omdat de uitwerking van een. kernla ding in veel sterkere mate wordt be paald door de nauwkeurigheid waar mee het te treffen object wordt ge raakt. Aan het opvoeren van die nauwkeurigheid kan rustig worden doorgewerkt. Bovendien gaat de interesse van de wapenbouwers al geruime tijd uit naar de ontwikkeling van lichtere kernwa pens, tot één kiloton en nog minder voor 'tactisch' gebruik op het slagveld. Meer dan de helft van de ondergrond se kernproeven die Amerika heeft genomen sedert de bovengrondse in 1963 verboden zijn, had een kracht van minder dan twintig kiloton. De Ttussische proeven, aldus de statistie ken van het Internationaal instituut voor vredesonderzoek in Stockholm (SIPRI), waren gemiddeld wat zwaar der. De technische grens waarboven kern proeven, aan de veroorzaakte aard schok, op afstand te herkennen zijn, ligt volgens het SIPRI tegenwoordig bij 10 kiloton. Amerika en Rusland kunnen dus zelfs niet de schijn wek ken, dat zij met Ijun akkoord het technisch mogelijke op dit terrein ook maar hebben willen benaderen. De vraag blijft: wie denken zij voor de gek te houden? In ieder geval lijkt het onwaarschijnlijk, dat zij met dit resultaat veel indruk zullen maken op de conferentie die volgend jaar in Genève bijeenkomt om de werking te bespreken van het verdrag tot beper king van de verspreiding van kernwa pens, het non-proliferatieverdrag dat in 1970 in werking trad. Artikel 6 van dat verdrag verplicht de deelnemende .kernmogendheden (Amerika, Rusland en Engeland) om te onderhandelen over doeltreffende maatregelen tot nu- yCleaire ontwapening. Doeltreffend is wel ongeveer het laat ste woord dat men op. de jongste akkoorden van Moskou van toepas sing kan verklaren. Morgen slecht oj matig strandweer. Bewolkt met regenkans. Krachtige west tot noordwestelijke wind. Koel, lucht en zeewater circa 17 graden Celsius. Verdere vorouitzichten: week einde veranderlijk, maar wellicht zonnige perioden voornamelijk in Zee land en Zuid-Holland. De KLM heeft een wereldnaam gekregen met betrekking tot het transport van paarden door de lucht. In de opleiding die de dierenstewards van de KLM ont vangen wordt speciaal aan dit onderdeel van het dierentransport veel aandacht besteed. Veel dolfijnen hebben op deze wijze, comfortabel liggend in hangmatten en liefderijk verzorgd door de bekwame handen van een dierensteward, reizen van duizenden kilometers per 'Vliegende Hollander' gemaakt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgende week is het vijftig jaar geleden dat de KLM zijn eerste fokstier, Nico V., van Rotterdam naar Parijs ver voerde. Tussen deze historische gebeurtenis en het vervoer van 37 paarden van de Royal Cana dian Mounted Police in mei heeft de KLM zich ontwikkeld tot 's werelds belangrijkste dieren transporteur. In di'd vijftig jaar is cèn astronomisch getal aan dieren van uiteenlopende soorten en afmetingen door de lucht vervoerd. Alleen vorig jaar al werden zesduizend nuchtere kalveren (15 da gen oud), achtduizend vaarsen, negen honderd biggen, honderd zebra's, 37 miljoen tropische vissen en 614 mil joen kanaries vervoerd. En dit is nog maar een deel van het uitgebreide assortiment aan dieren, dat de KLM vervoerde. Het vervoer van levende have vraagt nauwgezette aandacht. Dieren aan boord van een vliegtuig reageren an ders dan bijvoorbeeld op een boerde rij. Ze zijn in een geheel vreemde omgeving, zien anderd mensen, hore andere stemmen en andere geluiden. Hierdoor ontstaat meer spanning en dus meer zuurstofverbruik. Daarvoor dienen de juiste maatregelen te wor den getroffen. Een aangename tempe ratuur, een goede luchtcirculatie en een juiste vochtigheidsgraad zijn van de allergrootste betekenis. Het begeleiden van het dier en de «igenaar daarvan heeft dan ook sinds jaren een wetenschappelijk karakter. Jarenlange samenwerking met de Ve terinaire Faculteit van de Rijksuni- versiMt van Utrecht en ook met andere instituten en universiteiten in Europa heeft een schat aan waarde volle gegevens opgeleverd. Stafleden uit Utrecht maakten op geregelde tij den zelf diertransporten mee en be studeerden het gedrag van de dieren- Dierenstewards Dit alles leidde ertoe, dat de KLM als enige luchtvaartmaatschappij in de wereld, speciaal opgeleide dierenste wards in dienst heeft. De opleiding geschiedt eveneens in samenwerking met de rijksuniversiteit van Utrecht. De stewards zijn vertrouwd met het vervoer van dieren door de lucht. Zij kennen de juiste voeding, weten hoe de dieren gedrenkt moeten worden en hoe een kooi gereinigd moet worden. Nico V, een reeds vele malen bekroonde prijsstier, was de voorloper van een eindeloze rij veelsoortige dieren, die door de KLM naar hun dikwijls verre bestemming werden gevlogen. Per Fokker F-lll vloog de stier op 9 juli 1924 van vliegveld Waalhaven bij Rotterdam naar Parijs om daar deel te nemen aan een tentoonstelling. Zij geven paarden een haverkoekje of een andere lekkernij om de druk op de oren weg te nemen. Ook zijn zij getraind in de psychologische benade ring van de dieren en weten hoe te handelen als de didren onrustig wor den. Hierdoor en mede door het feit, dat de KLM speciale paardenboxen in ei gen beheer had ontworpen, wordt de KLM het transport toevertrouwd van sprinigpaarden naar verscheidene con cours hippiques. De ruiterequippes van talloze landen werden ter gele genheid van de Olympische spelen naar Rome, Tokio, Mexico en München vervoerd. De beroemde Lip- pizaners van de Spaanse Rijschool in Wenen reisden per KLM, evenals vele bekende en niet minder kostbare dra vers. De problemen die voor het vervoer van b'dpaalde dieren opgelost moeten worden zijn niet eenvoudig. Een dol fijn wordt, omdat het een zoogdier is, in een hangmat vervoerd, maar wel voortdurend besprenkeld met water om uitdroging van de huid te voorko men. Zo moet de hoeveelheid zuurstof berekend worden, die koeien bij het opstijgen en landen als ze onrustig worden, verbruiken. Dertig ton tropische aquariumvis wor den nu elke week vervoerd uit het Verre Oosten, Zuid-Amerika en Afri ka. Voorwaarde hiervoor is echter wel. dat één hoeveelheid water staat tegenover drie hoeveelheden medici nale zuurstof en dat er niet te ved visjes in een doos gaan- In de laatste twee decennia is er heel wat veranderd op het gebied van de belading. Eendagskuikens werden in het begin vervoerd in dozen, waarvan er vier op elkaar gestapeld konden worden. Nu zijn dat er tien. wat kan omdat de warme lucht, die de kuikens afscheiden, wordt afgevoerd en er ver se wordt aangevoerd. Dit gebeurt door het plaatsen van speciaal ontwor pen 'Chickspacers'. Dat zijn houten schotten, die de rijen dozen met kui kens op een bepaalde afstand houden. In 1955 was een zending van zestig duizend eendagskuikens, toen nog met een DC-4, geen novum. Nu gaan er op vijf pallets alleen al zo'n vier tot vijf ton mee. Dat zijn er zestienduizend per pallet. Op die manier vervoert de KLM per jaar vele miljoenen eendags kuikens. De KLM was een van de eerste lucht vaartmaatschappijen die een honden kennel introduceerde. Omdat de grootte van honden aanmerkelijk kan verschillen zijn er vier verschillende types. De eigenaar van de hond krijgt bovendien een uitvoerige brochure, waarin beschreven staat, hoe het niet- sprekend lid van de familie toch op een reis kan worden voorbereid. Bij een goede voorbereiding maakt het huisdier al enkele dagen van te voren kennis met de kennel en slaapt er een nachtje samen met z'n lieve- lings-speelgoed. Tijdens de vliegreis is het dier dan in vertrouwde omgeving- Per jaar vervoert de KLM zo onge veer drieduizend honden en katten, meestal op intercontinentale trajec ten. In het geval een familie meerdere huisdieren heeft die door de lucht moeten worden vervoerd, gebeurt het niet zelden, dat die in één kennel worden geplaatst. Ook hier geldt weer de regel van de vertrouwde omgeving. De technische vooruitgang heeft de afgelopen jaren meer mogelijkheden geopend. Jarenlang werd er een maxi mum-gewicht van vijfhonderd kilo aangehouden voor het vervoer van een stier. Nu is het vervof«r van een stier van twaalf of dertienhonderd kilo geen probleem meer. Hoewel het aantal dieren dat per vlucht wordt vervoerd, vaak vele ma len groter is dan het aantal mensen per vlucht, is de zorg voor die dieren er dc afgelopen vijftig jaar niet min der op geworden. onder redactie van loessmit Boerhaave Europa, tvas in de achttiende eeuw volgens een vro me legende een voldoende adresse ring om een brief te doen bezor gen bij de beroemde Leidse medi cus Herman Boerhaave. Dagblad Trouw Hollende, is voldoende om een in het Franse dorp Le Poet-Laval geposte brief op onze Haagse redactieburelen te doen belanden. De afzender van de bfief is de niet van talent verstoken schrijver Ge rard ReVe. Laten wij onze lezers niet onkundig houden over het geen de schrijver ons te berichten heeft. 'Zeer gewaardeerde Kollega, ik U eigenlijk ooit van mijn waardering doen blijken terzake Heb i van de reportage, die Uwe Heer Visser geschreven heeft naar aan leiding 'De Grote Gerard Reve Show'7 Meestal ia hei schuim ongedierte, wat je werkruimte of huis binnenkomt, maar dit ivas anders. Dit is een jongen, die lezen schrijven denken kan ja, lot zat hij daarom niet heb ben, ooit, vrees ik. Hebt U hem opslag gegeven? Bent U geïnteresseerd in 1 herin nering van mij van Jaar gele den? Ik noem het maar: VOETBAL Ik kampeerde ergens, brak op zondag 1 ruit De eigenaren tan het huis tvaren er. niet, maar het was van belang, de schade nog dezelfde dag te herstel len. Ik kreeg glas stopverf, maar mocht niet betalen, ook de volgende dag niet. Daardoor ben ik een protestante katholiek gewor den. Ik bedoel: Godt heeft gelijk, maar wij niet, en jullie ook niet Laat ls iets horen. Moge Gods Genade door Zijn Zoon Zijn Moeder met U zijn met allen die U lief zijn. Ik ben Uw Gerard Reve' 41 f4 één veertig <fc een half. In het kasteel Raabs In Neder-Oostenrijk kun je gezellig eten in een paardenstal. De stal is daadvoor wel tot restaurant omgebouwd, maar de voederbakken zijn op hun onde plaats gebleven. De gasten zitten aan lan ge tafels voor de voormalige trokken, maar het is niet verplicht om uit de paardcnrulf te eten. De hoofdredacteur van de Provin ciale Zeeuwse Courant ontmoette inlangs op het Haagse Binnenhof ïen confessionele fractievoorzitter, so vertelt hij in zijn courant Moet de kandidatuur van Biesheu vel als commissaris van de konin gin in Zeeland wel of niet als serieus worden beschouwd? vroeg de terzake zeer nieuwsgierige en ook wel wat belanghebbende hoofdredacteur (belanghebbend, immers hoeveel nieuwsgierige le zers heeft die man niet). 'Dat hangt van drie mensen af', sprak deze volksvertegenwoordiger Van De Gaay Fortman, van Den Uyl en van mevrouw Biesheuvel'. Hoewel hij zich op papier ook eventjes druk gemaakt heeft over pils, is zelfs aan de toegevoegde laatste stellingen van R. Kranen borg te meiken dat hij (aan de VU) tot doctor in de godgeleerd heid is gepromoveerd: 'De kerken in Friesland dienen de predikan ten of kandiiaten, die zich in deze provincie aan een gemeente ver binden; vanuit pastorale overwe gingen te verplichten een kursus fries te volgen'. En 'Tussen de lichtrode kleur van het in het voorjaar van 1973 verschenen lied boek voor de kerken en de over eenkomstige kleur van het onge veer gelijktijdig opgetreden kabi net bestaat geen verband'. Bij de Stanford Universiteit in Californië staat een hotel, dat 'sla- Deloosheid' Insomnia heet Iedereen die gewoonlijk de slaap niet kan vatten, is daar welkom. Niet om in de nachtelijke uren de bloemetjes buiten te zetten, maar om bestudeerd en zo mogelijk van het slapeloosheidsprobleem afge holpen te wordem Alleen al in de Verenigde Staten lijden wel twintig miljoen mensen aan slapeloosheid, zegt dr. William C. Dement, hoofd van de hotel kliniek. 'Er zijn wel honderd ver schillende oorzaken voor, maar zo lang we niet de gelegenheid heb ben gehad de lijders te observeren, kunnen we er niets aandoen ook'. Uit studies is gebleken, dat niet» slapen veroorzaakt kan worden door voortdurende samentrekking van de beenspieren en ook doordat de slaper met geregeld ademhalen stopt en wakker wordt Om deze en andere oorzaken van slapedoos- ïeid te achterhalen, moeten op slape loze en goed slapende proefperso nen hersengolfanalyses en andere proeven worden gedaan. Is de oor zaak van de kwaal eenmiaail vastge steld, dan kan er een behandeling volgen die het probleem van de slapeloze op z'n minst verlicht zegt dr. Dement. De gasten van het hotel voor niet- slapers hoeven voor hun logies niet te betalen. Van onze weerkundige medewerker De zomer maakt.er in grote delen van West- en Midden-Europa de laatste tijd niets meer van. Vrijwel onafge broken zetten oceaandepressies via de Noordzee koers naar het oosten. Het gevolg ervan is: regen, buien en te koel weer op veel plaatsen met van tijd tot tijd een complete zomer storm in de kustgebieden (Waddenei landen woensdagavond kracht 10 in uitschieters). De begrenzing van war mere zomerlucht verloopt ongeveer van Zuid-Frankrijk naar het Alpenge bied. Ten noorden van de Alpen in Zwitserland en Oostenrijk wordt het 's middags 18 tot 23 graden, ten zuiden van deze bergen 24 tot 28 graden, plaatselijk zelfs meer dan 30 graden. Ook de Franse Rivièra en de Balearen zijn zo warm. In het onder hogedruk-invloed staan de Spanje reikte Sevilla deze week herhaaldelijk tot 36 a. 37 graden, daarentegen wordt het in het noorden van Scandinavië niet warmer dan 10 tot 13 graden. De regen van gisteren hing samen een vlak lagedrukgebied, dat van Noord- Engeland de Noordzee optrok. In fei te gaf zen warmtefront van de Ierse Zee via NoordrEngeland tot onze om geving aanleiding tot uitvoerige re genval die gestimuleerd werd met name in Engeland door de ontwik keling van kleine golfstoringen in het front. In Cleveland Middlesborough was de neerslag zo zwaar, dat schade aan een brug werd aangericht. Ook vandaag blijft het weer onstand vastig en koel in verband met het feit dat het warmtefront in de buurt van Nederland blijft. Tijdens het weekein de voirzien wij enige verlichting in de vorm van zonnige perioden die zich het zuiden of zuidwesten uit zouden kunnen opbouicen bij iets hogere tem peraturen van circa 20 graden Celsius maximaal Dit op grond van de over weging dat er van het Azoren-maxi- mum uit luchtdrukstijgingen uitgaan in de richting van West-Europa. Maar ook dan blijft de kans op plaatselijk regen nog wel aanwezig. OPKLARINGEN BEWOLKING REGEN wyr HAGEL MAX. TE UP. MIN. TEMP. WINDRICHTING Weerrapporten van gistermorgen Amsterda onbewolkt 18 0.3 De Bilt licht bew 17 0.5 Deelen onbewolkt 18 1 Luchth. R'dam licht bew 17 3 Twente half bew 19 7 Vlissingen zwaar bew 17 4 Zd. Limburg geheel bew 18 6 Aberdeen onbewolkt 14 5 Barcelona geheel bew 24 0 Berlijn regenbui 22 14 Bordeaux licht bew 21 0.3 Frankfort half bew 20 15 Helsinki licht bew JnnsbrUck zwaar bew 23 0.4 Kopenhagen zwaar bew 13 Lissabon - licht bew 23 0 Locarno onbewolkt 23 4 Londen regen 19 1 Luxemburg geheel bew 18 4 Madrid onbewolkt 35 0 Malaga licht bew 30 0 Mallorca zwaar bew 30 0 München licht bew 24 8 Nice onbewolkt 23 0 Parijs zwaar bew 18 0.3 Rome licht bew 0 Split onbewolkt 29 0 Stockholm geheel bew 20 02 Wenen licht bew Zürich zwaar bew 21 4 Casa Blanca zwaar bew 26 0 Las Palmas onbewolkt 31 0 Tunis onbewolkt 30 0 HOOG WATER 6 Juli 1974. Vlissingen 2.25-14.40. Haringvlletslulzen 4.42-17.06. Rot terdam 3.18-17.29. Schevenlngen 4.10-16.36. DE VOLGENDE PERSONEN WORDEN DRIN GEND VERZOCHT ZO SPOEDIG MOGELIJK DE ANWB ALARM CENTRALE IN DEN HAAG TE BELLEN NR 2G4426. NEDERLAND Langs de kust: J. Bach man uit Amsterdam ln motorboot. Giethoorn: G. Eemslng uit Snoek in witte plezierboot. Biesbosch: C. Hakstege uit Alphen tan de Rijn ln wit/. Tk zie al wat er aan dc hand is blauwe zeiljacht "Klaarte" omg. Nijmegen. Yvonne Wanslnk en Frans van Voorst uit Amsterdam-West op roodbruine motor Kawa saki. VU-48-01. C. N. Cornish uit Engeland in groen/witte Austin Caravanette, FN O 461 h. BELGIE: dhr cn mevr. A. van Strlen- V d Pluim uit Raarasdonkvcer op motorsplts 'Mon Reve', C. Roelofsen uit Den Brlel ln bruine Opel Kadett, 51-AZ-68. G. Valk uit Amster dam-West. in blauwe Renault. 69-47-BJ. LUXEMBURG: Herman Marcellls uit Horst. DUITSLAND: Fam. Brekemans uit HoeVen in oranje Renault. 50-ED-26. W. J. Jansen uit Vlaardlngen In groene VW 1300. 43-00-XU. Fam. 'Hmpers uit Hengelo ln donkergroene Slmca 1500. G. de Vries uit Erica in witte Morris mini. W. C. M. Lakens uit Rotterdam. FRANKRIJK: A. Alberts uit Oost Soeburg in groene Ford Capri, 66-81-NV. W. Woning uit Rotterdam met motorsplts 'Adolphe' W C Arreman uit Moordrecht in oranje Renault. 5, 30-AN-57. Fam. Bouwsma uit Dokkum rode citroen Dyane en Travelsleeper. 17-AV- 46. mej. Truug van Schallem-Lassooy uit Slegerswoude In witte Renault 5DL 04-02-VN. J BIJlenga uit Reden in witte Ford Taunus 15m. 43-50-DZ. (am Geüssen-Gorter uit Weert - In donker groene Mini Cooper, 53-02-TM. Fam. Schmldt-Mertens uit Groningen ln oranjei/rode Ford Escort. 78-AZ-38. J Warris uit Goor In groene Daf. J Warris uit Stadskanaal ln tilvar/grljze Slmca 1000 en aanhanger, 47-BV-47. R. Warris uit Haren (Gron.). In rode Opel Kadett, 53-18-XG. Anton P. HeUckeman uU Vugt ln grijze FUt bestelwagen, DS-79-50. FRANKRIJK/SPANJE: 3. d« Jong uit Liefe ren ln rode Mercedes stationcar met cara van kent. onbekend. ZUID-FRANKRlJK/ZWlTSERLANDi W. Ko. nlng uit Laag Zuthem in Opel Manta, 61-04- XH. OOSTENRIJK/ITALIÖ: Tirol of Noord Italië Evelien Dlrker en Bernd Rose uit Amsterdam in blauwe VW Passat. 74-AM-60. O. C. Smit uit Irnsum in metalic blauw/groene Slmca 1100 met caravan. 37-59-XG. OOSTENRIJK: Fam. M. H. van Leeuwen uit Alphen aan de Rijn In beige Slmca. ITALIë: Fam. Breeschoten-Kool uit Zaandam in witte Opel Kadett. 12-84-KM. Echtp. B. Prins uit Heemstede ln gele Ford Taunus caravan, uit Voorburg in groene Plymouth Valiant, 87- 87-BD. DUITSLAND: J. de Vlieg uit Groningen ln bruine Ford Taunus met linnen dak. FRANKRIJK: Jan van Burlk uit Utrecht ln groene Morris Cooper met wit dag. 94-05-ET. Anneke van Burlk uit Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7