Ontslag voor dertig leiders van Dennendal 1 Veel meer studenten kunnen het halen Russen willen voordelig stukje vlees Drie jaar geëist voor inbraak in postkantoor Zware brand vermoedelijk aangestoken Kleine zelfstandige klaagt staat aan: 'discriminatie' Driekwart van bevolking is tevreden met inkomen handen aan't stuur ogen op de weg, dankzij deVariomatic gebouwd uit veiligheid Gesprek over koppelbazen op komst Mevrouw, wilt u even vermenigvuldigen? Vier maanden voor slaan met hakbijl Luchtmacht Ethiopië ontkent plan tot bombardement Kalmeren kan binnenkort veel goedkoper Frits Diepen (58) overleden Echt ongeschikt is nog geen tien of twintig procent Personeelsstop met een kater Veel vrijheid - en vage organisatie TROUW /KWARTET VRIJDAG 5 JUUT 1974 BINNENLAND KS BRUSSEL (Reuter) De Rus sen hebben trek in een voorde lig stukje (Westeuropees) vlees. Ze hebben de Europese Gemeen schap, die zwaar omhoog zit friet een groeiende vleesberg, verrast met de medeling dat zij een deel van dat overschot tegen een 'zacht prijsje' willen opkopen. Naar verluidt zou de EG-com- missie echter besloten hebben 'n herhaling te vermijden van de felomstreden roombotertransac- tie met de Russen verleden jaar, toen de Europese Gemeenschap 200.000 ton koelhuisboter tegen een zeer lage prijs aan de Russen verkocht, met grote subsidies van het Europees landbouwfonds. In een communiqué wordt gezegd, dat er geen sprake van is, dat 't vlees tegen speciale anders dan met de gewone export-subsidie prijzen verkocht zal worden aan Rusland of aan enig ander land. Maar de EG-commissie zit in 'r. moeilijke situatie, omdat het vleesoverschot de laatste weken sterk is toegenomen en thans 130.000 ton zou belopen. De koel huisruimte in de negen aangeslo ten landen heeft 'slechts' een ca paciteit van 180.000 ton. Gisteren werd daarover in Brussel vergaderd, maar de bijeenkomst werd verdaagd tot maandag zon der dat een beslissing werd geno men. Bevestigd werd dat de Rus sen 50.000 ton vlees willen kopen, maar dan wel tegen een speciale lagere prijs. AMSTERDAM Het vermoeden be staat dat de brand die gisteravond drie panden van de groothandel Gebr. Van Leer aan de Prms Hendrikkade te Amsterdam volledig heeft verwoest, is aangestoken. Niet alleen spraken omwonenden van de magazijnen van de olie- en verfhandel zich in deze richting uit, een van de brand'veerlie- den verklaarde dat bij de blussings- werkzaamheden benzine was aange troffen. Het magazijn, didhtbij de Sint Nico- laaskerk, is ongeveer honderd meter diep en reikt aan de achterzijde tot de Oude Kolk. Even over zes uur werd de brand ontdekt. De brandweer van Amster dam moest groot materieel inzetten: zde groothandel Van Leer had haar panden, waarvan er twee monumen ten zijn, en de daarachter gelegen grote overkapte opslagruimte twee jaar geleden verkocht aan een Engel se beleggingsmaatschappij, die er vol-, gens buurtbewoners geen koper voor kon vinden. 'Wij nebben de laatste maanden voortdurend verwacht dat er brand zou komen', aldus een der om wonenden. Volgens de buurtbewoners stonden de gebouwen al twee jaar leeg. De Amsterdamse politie verklaart dat de brand vrijwel zeker is aangestoken. Op grond van getuigenverklaringen vermoedt ze dat dit op twee verschil lende plaatsen is gedaan met benzine. Stafleden moeten uit dienstwoning A an een onzer verslaggevers DEN DOLDER Dertig personeelsleden van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder zijn gistere op staade voet ont slagen. Van onze correspondent HOOGEVEEN Een Hoogeveense zuivelhandelaar heeft bij de politie van Hoogeveen een aanklacht ingediend tegen de Nederlandse staat omdat die hem als kleine zelfstandige zou discrimineren. De zuivelhandelaar, de heer II. Zondag, deed dit als reactie op een brief van minister Van Agt, die hem aanried een klacht in te dienen als hij zich als vertegenwoordiger van een bevolkingsgroep gediscrimineerd voelt. In een gesprek met de hoofdinspecteur van politie heeft de heer Zondag nu uiteengezet hoe andere bevolkingsgroepen volgens hem door de staat financieel bevoordeeld worden ten nadele van hem als kleine zelfstan dige. De politie zou de aanklacht doorsturen naar de officier van justi tie in Assen. Het bestuur van de Willem Arntsz- stichting kondigde verder aan dat vier (al eerder) ontslagan stafleden hun dienstwoni g moeten verlaten: ex-di recteur van Dennendal drs. Ca rel Muller, Jan Mulder ex-directeur van het paviljoen De Witte Hull in Zeist, Dick Nicolai, ex-huisarts van Dennen- dal en Peter Buys, de groepsleider van De Witte Huil, die werd ontsla gen na een poging de vorige beheer der, R. W. Gay Balmaz te ontvoeren. De gisteren ontslagen personeelsleden behoren tot de 150 mensen, die woensdag weigerden het paviljoen Lo- rentz vrijwillig te verlaten, voordat de politie tot ontruiming overging. Bij deze ontslagenen zijn ook groeps leiders uit andere paviljoens van Den nendal. Het bestuur van de stichting heeft tevens meegedeeld, dat het in het kader van de voorgenomen 'recon structie,' van Dennendal een lijst gaat maken van alle mensen, die nu nog een arbeidsovereenkomst met de stichting hebben. Daar is volgens de heer L. Gerardts, bondsbestuurder van de Algemene Bond van .Ambtena ren, een aantal personeelsleden bij met wie het bestuur niet verder wil werken. Het bestuur zal de kanton rechter op grond van artikel 1638 W ('gewichtige redenen') van het Bur gerlijk Wetboek vragen, de arbeidso vereenkomst met deze groepsleiders ontbonden te verklaren. Dc ABVA- meent dat de dertig ontsla gen groepsleiders financieel geen na delige gevolgen mogen ondervinden van het conflict. De bond heeft voor gesteld, dat het bestuur zes maanden inkomensgarantie van honderd pro cent geeft, eventueel via aanvulling van de werkloosheidsuitkering. Het bestuur wil echter niet verder gaan dan tachtig procent gedurende drie maanden. De ABVA zal het ontslag van de personeelsleden via de kanton rechter bestrijden. De PPR-fractie in de Tweede Kamer leverde gisteren als commentaar op de ontruiming van het Lorentzpavil- joen, dat ze alles zal doen wat in haar vermogen ligt om de totstandkoming van een 'Nieuw-Dennendal' te bevor deren. 'Wat gebeurde is een schande voor onze maatschappij', aldus de ver klaring. DEN HAAG Driekwart van de bevolking is tevreden met het eigen inkomen. Zes procent zegt echt tekort te komen. Dit blijkt uit een enquête die het NIPO gehouden heeft onder 912 personen. In januari antwoordde slechts 63 procent tevreden te zijn met het inkomen. Van de ondervraagden antwoordde 39 procent net rond te komen en 44 procent gemakkelijk rond te komen. Zeven procent zei aan hun inkomen over te houden. ADVERTENTIE Van een verslaggever DEN HAAG Het koppelbazenpro- bleem zal waarschijnlijk spoedig wor den besproken door de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) en minister Boersma van sociale za ken. Het ROM deelde gisteren mee, dat' een gesprek met de minister is aangevraagd, nadat de commissie vreemde werknemers van het ROM het koppelbazenvraagstuk in het Wa terweggebied in een vergadering aan de orde had gesteld. De commissie vreemde werknemers is door het ROM ingesteld na de moei lijkheden met koppelbazen in 1970, met als doel werkgevers en werkne mers daarin elkaar geregeld te laten informeren over de ontwikkelingen op dit terrein. De commissie kwam gisteren bijeen, nadat er twee weken geleden een speciale vergadering van het ROM was. Daar waren de uitlatingen besproken van het districtshoofd in Rotterdam van de Industriebond NW, de heer A. Schravemade, gedaan in het bonds orgaan WIK over de activiteiten van koppelbazen in het Waterweggebied. Er was geschreven over een asociale opstelling van werkgevers, die winst belangrijker vinden dan een sociaal beleid, die knoeien met belastingin houdingen en sociale premies achter houden. ADVERTENTIE Stel dat uw man 35 Jaar Is en f 1.353,90 per jaar opzij kan leggen. Wèt heelt hij dan op z'n 65e bereikt? Als hij spaart via het Verzekerd Groel-projekt van E&L dit: f 53.429,- belastingvrij en gegarandeerd In handen, wat echter kan oplopen tot f 101.0/3,- bij een konstant rendement van 7,5% op de veilig» Staats- en Gemeenteleningen. (Gezien de huidige rentestand is dit niet te rooskleurig voorgesteld.) Maar er is meer. Niet elke man wordt 65. Het is goed te weten dat E4L In dat geval, in dit voorbeeld, prompt f30.000,- plus alle renle aan u uitkeert. Het Verzekerd Groel-projekt is dan ook een unieke vorm van risicoverzekeren dn sparen.Tot welke verrassende zekerheden dat in uw omstandigheden kan leiden weet elke goede verzekeringadviseur. Hij zet het kort en duidelijk uiteen. En zijn advies is vrijblijvend. Reken maar. want BREDA De 48-jarige A. S. uit Tilburg is gisteren door de Bredase rechtbank wegens poging tot doodslag veroordeeld tot vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk en een proeftijd van twee jaar. De officier had zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. De Tilburger wilde op 22 mei van dit jaar een slepende burenruzie met een hakbijl beslechten. Terwijl zijn zoon in gevecht was gewikkeld met de zoon van de buren sloeg hij de 24-jarige dochter met een bijl op het hoofd. Het slachtoffer liep daarbij onder meer een scheurtje in de schedel op. Tornado treft Gorki MOSKOU (Reuter) Verscheidene mensen zijn gedood en honderden gezinnen dakloos geworden in de Rus sische stad Gorki, aan de Wolga. Deze stad werd getroffen door een tornado die gepaard ging mot windstoten van meer dan 160 km. per uur. Dit meldt het Russische regeringsblad Izwestia. Het blad zegt niet precies hoeveel mensen zijn gedood maar meldt wel dat zware vrachtwagens omver werden geworpen en dat voetgangers van de grond werden getild. Gorki is een grote industriestad met meer dan 1 miljoen inwoners. Verdachte: 'Half miljoen kwam van handeltje' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 52-jarige Cor v. d. B. heeft gistermiddag na een lange rechtzaak drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich horen eisen. Cor wordt ervan verdacht dat hij in december van het vorig jaar uit een postkantoor in het Belgische Lokeren in België ongeveer zes en een half miljoen francs (een half miljoen gul den) heeft gestolen. maal niet zeggen dat Cor ook de dader is. Er komen altijd veel mensen bij hem over de vloer en de kleding kan dus gemakkelijk gestolen zijn en opzettelijk achtergelaten om de ver denking af te schuiven. De brief kan best zijn geschreven met de bedoeling om Cor een hak te zetten. In zijn kringen is er onderling nogal eens naijver en haat. Het Belgische geld had hij, zoals hij zelf als gezegd heeft van een handeltje'. Mr. Bijloos vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling en ontslag van rechts vervolging. De president van de recht bank, mr. J. L. M. Elders vond echter dat er voldoende bezwarende feiten waren om dat verzoek af te wijzen en zal op 11 juli uitspraak doen. Enkele dagen na de inbraak werd er bij de politie een anonieme brief ontvangen waarin Cor werd aange duid als de dader. Bij een huiszoeking bij de man in Rotterdam bekend als 'De Bels', werden enkele lapjes aange troffen van de stof, waarvan een pak in het postkantoor in België was gevonden. Tevens werden er in het postkantoor enkele zuurstofflessen van Nederlandse makelij en ondergoes gevonden. Het ondergoed was gemerkt met KP-44, een wasmerkje van een wasserij in Arnhem. Het bleek bij navraag te hebben toe behoord aan Cor, toen hij enkele jaren geleden in de strafgevangenis in Arnhem zat. Als laatste bewijs waren er dan nog de getuigenverklaringen van twee vriendinnen van Cor, die voor hem Belgisch geld hadden gewis sels op de dag na de inbraak. Cor zou hiervoor als tegenprestatie aan één van de vriendinnen een reisje naar Engeland hebben aangeboden. Cor: 'Dat reisje had ik al veel eerder aangeboden en dat geld kwam van een handeltje, dat ik net had gehad'. De vriendin vertrouwde het echter niet, temeer daar zij in een krant het verslag van de overval in België had gelezen. Officier van justitie, mr. W. D. Mee- ter hield bij zijn eis rekening met het feit dat Cor een hele lange straflijst had. 'Cor heeft van de laatste 27 jaar er ruim 23 in de gevangenis doorge bracht en het ziet ernaar uit dat hij binnenkort zijn 25-jarig jubileum zal vieren', aldus mr. Meeter. Hak zetten De advocaat mr. R. F. M. Bijloos, vond de zaak helemaal niet zo duide lijk. 'Dat er kleding van verdachte in het postkantoor gevonden is wil hele- ADDIS ABEBA (UPI) De Ethiopi sche luchtmacht heeft berichten, als zouden piloten van plan zijn het pa leis van keizer Haile Selassie te bom barderen, ontkend. De piloten zouden hiertoe over willen gaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot snelle politieke veranderingen in het land. De luchtmacht in Ethiopië is altijd beschouwd als het meest radicale on derdeel van de strijdkrachten. De laatste maanden is het verschil lende keren tot een botsing gekomen tussen de luchtmacht en parachutisten, die zich loyaal met de keizer verklaarden. Van een verslaggever UTRECHT De fabrikant van libri um en valium, de meest gebruikte kalmeringsmiddelen, heeft maatrege len genomen die de afleveringsprijzen in de apotheek met ongeveer een kwart kunnen verlagen. De firma Hof fmann La Roche doet dit om te vermijden dat de regering bij wijze van voorlopige maatregel al bepaalde verplichtingen oplegt. De regering heeft de commissie eco nomische mededinging om advies ge vraagd over een eventueel optreden tegen Roche op grond van de Wet economische mededinging. De prijzen van librium en valium zijn al gerui me tijd in discussie, onder andere omdat ze van land tot land nogal verschillen vertonen waarbij Ne derland aan de dure kant zit In Engeland liggen de prijzen, na een ingreep van de Nationale gezondheids dienst, zo ver onder het in Nederland gehandhaafde peil, dat groothandels en apotheken hun voorraad daarvan daan gingen betrekken. Roche-Nederland gaat nu de relatief dure kleine verpakkingen terugtrek ken. Alleen de tot nu toe grootste verpakking blijft in de handel en er komt een nieuwe verpakking waar nog vijf maal zoveel inzit. Hierop zullen de in de farmaceutische handel gebruikelijke kwantumkortingen wor den gegeven. Zodra dit voordeel wordt doorgegeven aan ziekenfondsen en particuliere patiënten, betekent dat een kostenverlaging van ongeveer 25 procent. SCHIPHOL Op 58-jarige leeftijd is aan een hartaanval op het kantoor van VFW-Fokker te Diisseldorp plot seling overleden aan een hartaanval de heer Frits Diepen, lid van de raad van bestuur van VFW-Fokker. Frits Diepen was de grote promotor van de internationale samenwerking in de luchtvaartindustrie en grondleg ger voor het enorme verkoopsucces van de F-27 Friendship. Hij was te vens commissaris van Fokker-VFW op Schiphol. Enige tijd geleden had hij besloten aan het eind van dit jaar mett pensioen te gaai). Daarmee had hij een ruim twintig jaar oude carriè re willen besluiten. In 1954 fuseerde zijn eigen Avio- Diepen-onderneming met de Fokker fabrieken, waar hij benoemd werd tot Fokkers verkoopdirecteur. Hij bleef die functie met een kleine onderbre king vervullen. In 1970 werd hij lid van de raad van bestuur van VFW- Fokker en kon in de moeilijke aan- looperiode van de eerste internationa le fusie in de Europese luchtvaartin dustrie volop zijn capaciteiten bewij zen. Frits Diepen was officier in de orde van Oranje Nassau en droeg ook buitenlandse ondersoneidingen. (ADVERTENTIE) Van een verslaggever UTRECHT De personeels stop voor de ziekenhuizen heeft niet veel meer opgeleverd dan een kater, vreest de Nationale Ziekenhuisraad. Een enorm aan tal mensen heeft er veel tijd aan besteed, de maatregel heeft in veel ziekenhuizen een slechte invloed op het werkklimaat ge had en de personeelsstop heeft bovendien een half jaar veler aandacht afgeleid van de werke lijke problemen in de gezond heidszorg. Mr. L. C. Wesseldijk, de direc teur van de Nationale Zieken huisraad. schrijft in het blad 'Het Ziekenhuis' dat nog niet bekend is of de personeelsstop iets bespaard. In elk geval kan dat niet meer dan twee gulden per verpleegdag zijn. Een ander schadelijk neveneffect is vol gens mr. Wesseldijk dat het regeringsbeleid op het terrein van de volksgezondheid ernstig aan geloofwaardigheid heeft in geboet. Volgens mr. Wesseldijk moet met de reorganisatie van de gezondheiszorg niet gewacht worden tot op landelijk niveau alle principiële vragen opgelost zijn. DEN HAjAG Veel meer studenten dan thans het geval is kunnen de eindstreep halen, wanneer het studieprogramma verbeterd wordt. Deze indruk geeft de com missie-Wiegersma in haar derde rapport, dat in de tweede helft van deze maand zal worden gepubliceerd. Spiegel, spiegel aan de wand Op Goede Vrijdag treft de psychisch gestoorde Peter Hibben in zijn woning ccn vermoorde vrouw aan. Hibbens zoon - na de echtscheiding aan de moeder toegewezen - bezoekt hem regelmatig. Zo ook op Goede Vrijdag. Alleen vroeger dan gewoonlijk. En die vermoorde vrouw blijkt geen vrouw te zijnDeze twee gegevens bepalen het verloop van de meest inventieve en schokkende thriller van dc laatste jaren: Spiegel, spiegel aan de wand. Waarin travestie, psychische stoornissen, seksuele uitspattingen, moord en zelfmoord de revue passeren. Geschreven in korte en krachtige taal door de vele malen bekroonde Stanley Ellin. Voor 9,90 bij elke boekhandel. De commissie 'Voorbereiding herprogrammering weten schappelijk onderwijs' van de academische raad heeft uitge rekend, dat door de bank ge nomen op het ogenblik slechts zestig procent van de begin nende 6tudenten hun studie aan universiteit of hogeschool met succes afrondt. Dit ligt in andere landen anders: in En geland. Oost-Europa en de Verenigde Staten voltooit meer dan negentig procent van de beginners de studie. De eommissie-Wiegersma schat, dat het percentage stu denten in ons land, dat al bij voorbaat ongeschikt voor de studie kan worden genoemd minder dan twintig en eventu eel zelfs minder dan tien zal bedragen, ook voor de studie richtingen, die nu een zeer grote uitval kennen. De belangrijkste verklaring voor de grote venschillen is dat in ons land de studenten vaak erg vrij worden gelaten en dat de studie-organisatie in verscheidene studierichtingen vaag is en de studenten geen houvast biedt, zegt de commis sie. De student in de andere landen moet regelmatig en hard studeren. Belangrijker is misschien wel, dat de studie- vertraging in die landen dan ook een veel geringere rol speelt dan bij ons, aldus de commissie. De commissie raadt aan door zichtige programma's te ma ken voor het eerste studiejaar en zo groot mogelijke duide lijkheid te verschaffen over dat wat van de student geëist wordt. Die eisen moeten geba seerd zijn op een studielast vao zeventienhonderd werku ren per jaar voor een redelijk tot goede student. Deze norm ligt onder die van vele studen ten in andere landen, die een studielast kennen van twee duizend uur per jaar. Op dit ogenblik maken de studenten bij het wetenschappelijk on derwijs in ons land beslist minder uren, aldus de com missie. Zij meent, dat de mate van vrijblijvendheid in de propedeuse 70 klein mogelijk moet zijn. Over de propedeuse zegt de eommissie-Wiegersma. dat dit eerste jaar aan de universiteit of hogeschool geen afvalrace mag worden, .waarbij per defi nitie zeer velen moeten afval len. De studenten moeten aan minimum-eisen voldoen, die noodzakelijk worden geacht om aan de rest van de studie te kunnen deelnemen. Uitval als gevolg van moeilijkheden bij de persoonlijke, sociale en onderwijskundige aanpassing aan de universitaire studie moet zoveel mogelijk worden voorkomen. Dreigen studenten achter te raken, dan dient er zo snel mogelijk met hen over de oor zaak te worden gesproken en als het kan moet er hulp wor den verleend. Maar dit moet niet zover gaan. dat een stu dent met veel kunst- en vlieg werk voor de studieleiding door het propedeutisch exa men wordt gesleept. Voor de student gaat het in de prope deuse in de eerste plaats om de vraag: kan ik deze studie aan? Seiectie op ongeschiktheid vindt de eommissie-Wiegersma in het gegeven 'kader niet mo gelijk. Wie niet tijdig voor het propedeutisch examen slaagt dus als regel binnen twee jaar wordt niet 'onge schikt' verklaard, maar heeft alleen niet voldaan aan de eisen voor de rest van de studie. Een beperking van de maximale inschrijvingsduur voor de propedeuse kan dan toch wel gerechtvaardigd zijn, omdat het gaat om het be schikbaar stellen van kostbare en schaarse voorzieningen. De commissie twijfelt sterk aan de mogelijkheid van 'posi tieve selectie', zoals de minis ter heeft voorgesteld. Dit doorverwijzen betekent, dat ie dere student geholpen zou moeten worden bij het doen van de studiekeus, die voor hem of haar het beste is. Betwijfeld wordt of de infor matie uit de propedeuse wel voldoende basis vormt om een oordeel te geven over de ge schiktheid vooi andere stu dies. De minimum-eisen voor deel name aan de rest van de stu die moeten ook wat niveau betreft zo zijn, dat wie het propedeutisch examen haalt ook de rest van de studie aankan. Belangrijk acht de commissie voorts de vraag voor een stu dent: wil ik aeze studie wel? In verband hiermee beveelt de eommissie-Wiegersma aan steeds een deel van de prope deuse te besteden aan kennis making met het hoofdvak. Bij de hulpwetenschappen moet het belang ervan duidelijk worden. Door middel van oe feningen, demonstraties en stages moet in de propedeuse ongeveer eenvijfde van de tijd besteed worden aan vak- en beroepsproblematiek. Ook wordt aanbevolen kennis te maken met denkwijzen, die voor de studierichting repre sentatief zijn. Tenslotte is er een 'alarmsysteem' nodig om achterstand snel op te mer ken, om de oorzaken ervan te kunnen achterhalen en om te overleggen over een eventuele andere studiekeuze. Akkoord VS en Praag PRAAG (AFP) De Verenigde Sta ten en Tsjechoslowakije zijn tot een akkoord gekomen over de regeling van de eigendomsproblemen die al 25 jaar tussen de twee landen bestaan. Dit staat in een communiqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van bui tenlandse zaken dat door het persbu reau CTK is gepubliceerd. RITA 'We laten hem alleen meespe len als hij ons zijn kikkers in dat doosje even vast laat hou den'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5