Tien vingers dsgpecept Even puzzelen Annie M. G., Peter en de generaties Utrechts fotograaf krijgt zes jaar cel voor misdrijven Wamp Wans compromissen Auto's wijken op zelfde manier uit: dode en gewonden RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India Russisch gezin mag naar Engeland toe TROUW/KWARTET VRIJDAG 5 JOU 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/Kj HILVERSUM In de Hllvereumse tv-studio's worden de laatste scènes opgenomen van 'Vader en zoon' naar het script van tekenaar Peter van Straaten. In haar Franse huis legt Annie M. G. Schmidt de laatste hand aan een tv-feuilleton k la Fa milie Doorsnee, maar nu In 1975. Overeenkomst tussen beider werk: het generatieconflict Ze weten het niet van elkaar en de verhalen zien er ook heel verschillend uit Maar de kloof tussen de generaties maakt school in Hilversum, na het Ameri kaanse 'All In the family*. De AVRO zendt Vader en zoon on der regie van John van de Rest van oktober tot en met december uit Het nieuwe jaar wordt begonnen met de nog onbekende familie van Annie Schmidt Dat acteur Kees Brusse daar een aandeel in zal heb ben staat wel vast Of er nog meer personen van de oude Doorsnee-gar de meedoen wil de AVRO nog niet kwijt In een radiogesprek heeft An nie Schmidt eind vorig jaar bekend het altijd jammer te hebben gevon den niet meer kansen benut te heb ben om voor die goeie acteurs iets te doen. Waarom zullen we dan Hetty Blok, Mary Dresselhuys en [ia Dorana niet terusjzien? Mies Bouwman HILVERSUM De opzet van Mies Bouwmans programma blijkt nu ook rond te zijn. Het wordt een 'onder houdend en spannend' programma, dat in niets lijkt op *Een van de acht', belooft de AVRO, die dan ineens weer erg geheimzinnig gaat doen in dieze stille zomerse maanden van programmalgeboortes. Over Willem Duys wordt dan nog vermeld dat hij in hoofdzaak een programma gaat maiken met muziek als hoofdschotel en over Sonja Ba rend dat ze een intervieuiw -pro gramma krijgt, met drie personen. Ze krijgen alle drie een eigen avond: Willem op vrijdag, Mies op zaterdag en Sonja op zondag, eens in de vier weken. Johan Bodegraven: zestigste verjaardag Johan Bodegraven HILVERSUM Van de week is de zestigste verjaardag van Johan Bode graven gevierd in de NCRV-studio. Hij kreeg verschillende cadeaux, zo als een woord-waarde-meter, die er uit ziet als een pop met mechaniek. Verder werd er een Isaac binnenge bracht, een variant op de banketbak kers Abraham, een mid Noordhol lands gebruik. Dick van Rijn Talentenjacht HILVERSUM AVRO's radiover- slaggever Dick van Rijn is niet inge deeld door de NOS om de wedstrij den van zaterdag en zondag in de wereldkampioenschappen te ver slaan. In plaats van een omroepman is gekozen voor Joop Niezen, redac teur van Voetbal International. De AVRO is nu beledigd dat haar om- roepreporter is gepasseerd door een 'buitenstaander'. Mies Bouman: onderhoudend en spannend HILVERSUM Het NCRV-jonge- renprogramima Filter organiseert dit najaar vier regionale jongerenfesti- vals. Naast vele andere activiteiten zal ook een talentenjacht worden gehouden. Gedacht wordt aan pop en jazzgnoepen en cabaret. Gegadig den moeten zich voor 25 augustus opgeven bij NCRV Filterfestivals, Schuttersweg 10, Hilversum. De op gave moet vergezeld gaan van een bandje met een zelf gekozen opname (liefst op 19 cm/sec). Veronica DEN HAAG De beslissing van minister mr. H. van Doorn om Ver onica al dan niet als omroeporgani satie toe te laten wordt binnen en kede weken verwacht Dit heeft de minister in een gesprek met pro grammaleider Rob Out laten weten. De minister wacht nu nog op een advies van de Omroepraad nadat de cijfers bekend zijn geworden van de telling van de dienst omroepbijdra gen van het ledenbestand. De minis ter heeft deze cijfers nog niet be kendgemaakt TI Annie Schmidt: de Doorsneel anno 1975 Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse rechtbank heeft de 34-jarige fotograaf Guus L. uit die stad zes jaar gevangenisstraf opgelegd voor kindermishandeling en het meerdere malen uitlokken van zaken als diefstal met braak en po ging tot diefstal met geweld. De rechtbank achtte niet alle door de officier van justitie genoemde feiten bewezen, maar hij had uit alle zaken waarvan de fotograaf werd verdacht een zo omvangrijke bloemlezing ge maakt, dat er nog voldoende punten overbleven. Tegen de fotograaf was, na een drie dagen durend proces zeven jaar en terbeschikkingstelling geëist. De pre sident van de rechtbank zei echter geen termen aanwezig te achten voor tbr. Guus L. was de hoofdverdachte van een groepje Utrechters, waartoe zijn vrouw behoorde. Zij werd veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, evenals de 40-jarige Cor P. en de 30- jarige Lambert van der S. De ex-compagnon van de fotograaf, Cor de M. kreeg vijf jaar met aftrek. Tijdens de zitting van de rechtbank had hij schoon schip gemaakt, door te bekennen dat hij en niet zoals tevo ren was aangenomen Guus L, de diri- Van een verslaggever BREDA De rechtbank heeft de 22- jarige A. P. en de 24-jarige G. D. uit Rotterdam veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf. Het tweetal had ingebroken in een juwelierszaak in Breda en Tilburg tn er een groot aantal gouden en zilveren aanstekers buit gemaakt. Van de opbrengst wil den ze op vakantie gaan in Spanje. gent van de reeks inbreken en dief stallen was. Cor de M. had echter ook voor Guus zeer belastende verklarin gen afgelegd, nadat hij had vernomen dat Guus niet alleen zijn eigen kinde ren, maar ook die van hemzelf had afgetuigd. Fascinerende taferelen waren te zien in de door de VPRO uitgezonden film over een papoea-leider op Australisch Nieuw Guinea, die met zijn mensen uit het stenen tijdperk naar de moderne beschaving van de blanken werd overgeplaatsf. Vaker nog dan in de gereconstrueerde beelden van primitief bestaan school het interes sante in dit verhaal in stamhoofd Wamp Wan. Hij bracht uit eigen leven en in simpele bewoordingen een ver schijnsel tot uitdrukking dat zo oud is als de zendingsijver van de eerste christenen: het realiseren van een compromis tussen de nieuwe gods dienst en de oude gebruiken. Do missionaris wilde de al reeds aar dig geciviliseerde papoea dopen. Maar Wamp Wan verklaarde dit tot de on mogelijkheden omdat hij zes vrouwen had. De pater moest maar wachten tot Wamp Wan oud zou zijn geworden en nog slechts een vrouw nodig zou hebben. Er is een biologerende film te maken van de heidense invloeden die zelfs de meest beschaafde blanken met zich mee sjouwen. Ik merk dit maar even op, voor het geval wij dat stamhoofd iets kwalijk willen nemen. Het Nederlands gesproken commen taar was eigenlijk een zeldzame ge beurtenis: er was te genieten van het fraaie stemgluid van de voordrachts kunstenaar Otto Sterman. Toen ik van het eerste naar het twee de net overschakelde, was het zang programma van de EO al een poos aan de gang. Een boeiend element ter zijde vind ik altijd het observeren van de mensen die aan dergelijke uitzen dingen meewerken. Ik heb tijdens die bezigheid moeten denken aan wat de eerbiedwaardige priester op Austra lisch Nieuw Guinea vertelde. Hij vond bij de eerste kennismaking die in het levende papoea's volkomen nor maal menselijk. Want, zei hij, als wij glimlachten, dan lachten zij terug. Dat effect heb ik gemist in die uitzending vanuit de Grote Kerk van Zwolle. Zouden wij reageren als die verfilmde papoea's, dan had er bij het zingen van 'Looft verheugd de Heer der Heren' die verheugenis van de gezichten moéten afstralen. Het frappeerde mij echter dat dit niet het geval was en er integendeel zoveel loden ernst zichtbaar werd. Dit kan niet gelegen hebben aan de lofge zangen maar veeleer aan de eigen instelling. Eén van de medewerkers van een ge waardeerde actualiteitenrubriek (op wie ik weieens kritiek heb gehad) tikte mij telefonisch op de vingers. Hij vertelde mij dat ik aan het begin van deze week fout zat met mijn ver onderstelling als zouden marine officieren uitsluitend met 'meneer* worden aangesproken. Dat is wel het geval in Engeland, maar bij ons geldt dit slechts voor subalterne officieren. Hogerop worden de rangen als aan spreektitel gebezigd. Waarvan akte. TON HYDRA Van een verslaggever ZIERIKZEE De 55-jarige mevrouw Johanna Elisabeth van Buruk-Van In- gen uit Utrecht is op rijksweg 18 bij Oosterland op Schouwen-Duiveland omgekomen. Haar man probeerde een frontale botsing met een inhalende tegenligger te voorkomen door de pa rallelweg op te schieten maar de be stuurder van de tegenligger reageerde op precies dezelfde manier zodat de frontale botsing toen doorging. De echtgenoot van de omgekomen vrouw werd zwaargewond: dne kinderen van twaalf, zestien en zeventien jaar liepen lichte verwondingen op. Mary Perkins ,/K weer Mier 'VJAAROM.MAMSIk: VOÉL MS VOOJME VERAVTWOORÖÊLIJ UISVAM MATURE ÊMOTII SMIDJE VERHOLEN 64. Eventjes later stond smidje Ver holen al in de werkkamer van de plaatsvervangende dienstdoende com missaris, oftewel de plv. D.C. Deze was amper zichtbaar ohter de geweldi ge stapel rapporten, die zijn stabiele schrijfbureau sierden. En als die sta pel rapporten er niet was geweest, dan was die plv. D.C. misschien nog nauwelijks zichtbaar geweest, want hij was maar 'n heel klein manneke. Maar dat men zich op kleine mannekes lelijk kan verkijken, bemerkte de smid al gauw. De plv. D.C, stond namelijk op en stelde zich doof mid del van enkele goedgekozen woorden en een hartelijke handdruk voor aan smidje Verholen. 'Au!!!' brulde de smid, toen de plv. D.C. hem de hand bijna vermorzelde. 'Een grapje. Dat FERDINAND doe ik wel meer", legde deze lachend uit. 'Wat U maar een grapje noemt', mopperde de smid, met een pijnlijk gezicht zijn getroffen hand wrijvende. 'Knijpt U iedere bezoeker de hand tot een portie biefstuk tartaar?' 'Welnee, niet iedere bezoeker. Alleen de lui, die voor het eerst komen', lachte de D.C. 'Enfin, U bent er nu doorheen. En U weet het nu zeker wei, hè? Al ben ik klein, ik mag er zijn. En vertelt U nu maar eens, wat ik voor U kan doen. Sigaartje?' 'Graag', ant woordde de smid. 'Als ik hem tenmin ste nog kan vasthouden met die fijn- geknepen hand'. Maar achterafbe- schouwd viel alles nog al mee en even latex zaten de beide heren ge noeglijk te dampen. Smidje Verholen vertelde toen alles wat hij had meege maakt. Hij schilderde in treffende j bewoordingen zijn onverwachte gevan- i genneming door Asmar, de boosaardi ge dwerg van de pseudo-hertog Nosco. Hij vertelde van zijn ongedwongen werkzaamheden in de onderaardse ge heime smidse en hij eindigde zijn verhaal met een nauwkeurig relaas van de gouddiefstal, die binnen enke le dagen zou plaatsvindenDoch wié nu denkt, dat de plv. D.C. enige tekenen van opwinding zou vertonen, komt bedrogen uit. Met een volkomen ongeïnteresseerd en verveeld gelaat zat deze zijn sigaar te roken. Hij blies daar fraaie kringetjes bij en verbrij zelde zo in het voorbijgaan ook even een dik potlood met zijn onmogelijk sterke handen 15 Na zijn werktijd op kantoor en bij het timmerwerk binnenshuis betrad Paul een geheel nieuwe wereld, al even verschillend van het vriendelijke milieu van St. John's Wood als dat was geweest van de ruige eenvoud van de Kolli's. Een tijdlang voelde hij zich nu zowel in de ene omgeving als in de andere buitengesloten. Hij schaamde zich naar huis te gaan met gebroken nagels, vuile werkkleren, modderige schoenen. Als hij een krui wagen voortduwde wierp hij schichti ge blikken om zich heen, om zich ervan te vergewissen dat geen van zijn vroegere kameraden hem gade sloeg. Connie, die met alle geweld op koude winterochtenden gelijktijdig met hem wilde opstaan om zijn ont bijt klaar te maken en hem 's avonds, bezorgd dat hem iets kon zijn overko men, achter het raam gezeten op wachtte, ving hem bij thuiskomst op om zijn vuile kleren in ontvangst te nemen en hem te helpen zich presen tabel te maken voor de kieskeurige tantes. Maar het was voor Paul erger zich buitengesloten te voelen in zijn nieu we omgeving. Zijn ruwe, ongeletterde kameraden waren zijn metgezellen in het meest opwindende avontuur dat hij ooit had ondernomen, en hij wilde met anders zijn dan zij. Uren besteed de hij aan het leren van 'Cockney', het platte Londense dialect met zijn scherpe keelklanken, waarbij de lip pen nauwelijks bewogen. En binnen de kortste keren was hij voor wat betreft spraak en voorkomen niet te onderscheiden van een arbeider uit Billingsgate. De eerste tijd werkte hij hoofdzake lijk op daken, in bittere kou, wanneer ladders en dakpannen vaak bedekt waren met een dikke laag ijs. Vervol gens kwam hij in de kelder terecht om daar zijn bekwaamheden als tim- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schroudcr Uitgave: Boekencentrum BV merman te tonen bij een verbouwing. Hij werd er bijna doof van de pneu matische boren. Hij at letterlijk stof. Maar hij hield van het werk En hij deelde met de andere mannen de maaltijd, het stof en de gesprekken. Later leerde hij de fijnere technieken, zoals het stellen van ramen en deuren en dergelijke. Dagen achtereen bracht hij door in de werkplaats en 's avonds leerde hij technisch tekenen. Daarna kreeg hij een opleiding als loodgieter. 'Heb ik dat nodig in de Kolli's?' vroeg hij zich wel eens af. Wat kon dit hem daar nu van nut zijn! Pas veel later zag hij in, dat het allemaal zijn zin had. 'Het vereist heel wat meer vakbe kwaamheid twee loden buizen water dicht aaneen te solderen', zei hij later wel eens tegen medische studenten, 'dan een waterdichte aansluiting te maken in het darmkanaal!' Maar van alle vijf jaren die hij nodig had om all-round vakman te worden hield hij zich het liefst bezig met metselen. Nu was hij voor de eerste maal sedert hij de Kolli's had verla ten echt gelukkig! Bezig zijn met hout had hij al plezierig gevonden, maar steen fascineerde hem nog meer. En als hij zich in plaats van met zachte zandsteen onledig hield met marmer en graniet voelde hij zich Ln zijn element. Zelfs zijn promotie tot voorman gaf hem niet méér voldoe ning. En al die jaren leefde hij ln twee werelden, alleen verbonden door de ondergrondse. De meesten van zijn kameraden van overdag zouden hem 's avonds en in de weekeinden niet hebben herkend. Overdag droeg hij grove schoenen, zat ondeT het stof, had oude kleren aan, en had een Cockney-accent In zijn vrije tijd speelde hij tennis, en badminton en bezocht zelfs cricket-wedstrijden. Maar een groot deel van zijn vrije tijd besteedde hij ook aan de kerk. 's Zondags assisteerde hij op de zondags school en al jong ging hij ook voor in de kerkdienst. Hij zal een jaar of achttien zijn geweest toen hij voor het eerst in de kapel van Guildford mocht preken. De tantes zagen de gebeurtenis met angst en beven tege moet. Connie niet: zij had een abso luut vertrouwen in de goede afloop. 'De mensen zullen er zoveel van ver wachten', zei tante Minnie. 'Ze herin neren zich immers zijn vader nog'. Zij hadden zich echter geen zorgen behoeven te maken. Paul wist zijn gehoor te vangen. Hij sprak over de tekst: 'Mijn genade is u genoeg! 'Een zeker man', zo zei hij, 'had eens een droom. En in de droom zag hij deze woorden op een muur geschreven staan. De letters begonnen heel groot maar het woordje 'u' stond heel klein m de verste hoek'. En dat gaf ook heel nauwkeurig Pauls eigen levens opvatting weer: God is groot, de mens is klein. 'Uitstekend!' riep tante Minnie na afloop uit, met zowel verbazing als voldoening in haar toon. Jeugdwerk had Pauls grote belangstel ling. Waarom zouden er geen zomer kampen worden gehouden voor jonge ren? Hij droeg zijn steentje bij tot de oprichting van een jeugdorganisatie die zulke kampen ging organiseren. Paul kreeg de leiding opgedragen van het jongenskamp. Soms leek dit werk Paul haast boven het hoofd te groeien, maar hij deed er ook veel nieuwe vrienden mee op. Een van de jongenu met wie hij het het beste kon vinden was Laurie Kurht Bij een van Pauls avonturen met Laurie ontsnapte hij maar nauwe lijks aan de dood. Zij waren in een zomerkamp aan de kust In de buurt was iemand die met een vliegtuigje rondvluchten maakte boven een baai in de omgeving. Laurie, die er wel tets voor voelde bij de luchtmacht te gaan, greep zijn kans. 'Ga mee!' drong hij aan. Zij namen plaats in een klein, ouder wets vliegtuigje met drie open zit plaatsen achter elkaar. Alleen een minuscuul windschermpje bescherme- de hen. Het toestelletje stzrtte op een weiland. Zonder er Paul iets van te zeggen had Laurie de piloot gevraagd alle stunts uit te voeren die maar mogelijk waren, zodat hij er achter zou komen of hij genoeg moed bezat om zelf vlieger te worden. (Wordt vervolgd) TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Schone heks 19.30 MASH NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Columbo 21.55 Showparade NOS 22.45 Uit de Kunst 23.20 Journaal 23.25 Filmverslag Tour de France NEDERLAND H NOS 18.00 Wimbledon 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Waltons NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Op losse groeven 21.05 Geval van moord? 22.20 Wordt u al gehulpen NOS 22.50 Journaal BELGIE NEDERLANDS 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Vakantiequiz. 19.30 Progr.overz. v.d. komende week. 19.40 Med. en weeroverz. 19.45 Journaal. 20.15 Familie Ashton. 21.05 Konsuroentenrubr. 21.50 Van insekten en mensen. 23.15 Journaal. Speciaal Voor liefhebbers van swingende fanfarekorpsen wordt de door de AVRO uit te zenden Showparade een schetterend hoogtepunt. Zes met in ternationale prijzen beladen exercitie- orkesten laten in Tilburg hun sierlijk en muzikaal figurenspel meebeleven. Dat zijn de korpsen 'Advendo' uit Sneek, de 'IJmulder Harmonie', 'Con- stantla' uit Etten-Leur, 'Eendracht' uit Best 'e.m.m.' uit Rijen en het fameuze Rotterdamse 'Ahoy'. Voor het oog dat nog Iets anders wil, treden drie majorettengroepen op. Ned. 1 21.55 de vrijdag wordt hoelanger hoe meer de amusementsavond als pro bleemloze aanzet van een lang wee keinde. Uit maar liefst zes televisie films kan men een keus maken. Top per met een stevige Jtijkdichtheid Is nog altijd Columbo. Deze keerk zit hij met een moordzaak waarbij een poli tiechef In de fout is gegaan. Ned. 1 20.21 ook de Tros presenteert een mis daadfilm. In Heat of Anger staan o.a. Susan Hayward en Lee J. Cobb ein de hoofdrollen. Ned. 2 21.05 Die belangstelling heeft voor maat schappij-kritische visies en Duitsland kan opvangen, zal waarschijnlijk ge boeid worden door de Hongaarse speelfilm Horizont. Een jongeman Iaat zich niet langer door zijn omge ving manipuleren omdat hij zijn el- gen boontjes wil doppen. Duitsl. 2 21.30 aan het Holland Festival wordt op de tv aandacht besteed in de NOS- rubriek Uit de kunst. Ned. 1 22.45. Radio-vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een gaatje, met 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal en 8.30 Groenteman. 9.00 <S) Radio Kamer Ork.: klass. muz. 9.35 Waterst. 10.00 Kleutertje Luister. 10.10 (S-M) Arbeids vitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojournaal.!! 11.30 Horlepiep. 11.55 Beurspl. 5. NOS: 12.0t Toerlsmo. 12.30 Overheldsultz. v.d. landb. 12.40 Sur la route du Tour de France. 13.00 Nws. (VARA: 13.11 Dingen v.d. dag.) NOS: 13.25 Spiegel van Belgie.' 13.50 <S) Intern, spectrum. 14.30 Blik op do 3e wereld. 14.45 Blik op Eur. 15.00 Zoeklicht op Eur. (18.00 Nws.) HUMAN. VERB.: Laat je niks wijsma ken. VPRO: 17.00 VPRO-Vrijdag. VPRO: 18.00 Nws. 18.11 Vandaag dit, morgen dat. 18.20 VPRO-Vrljdag. KRO: 19.00 Kanjer Koning Komp. 19.50 (S) Springplank. 19,30 RKK. Instemmen met velen. 19.45 Jeremic. 20.00 (S) In antw. op uw schrijven. 22.00 Reisoogst. 22.25 Meditatie. 22.40 <S) Hits. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II KRO: 7.00 Nws. 7.02- Levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (7.30 Nws. 7.41-7.50 Echo.) 8.24 Overweg. 8.30 Nws. 8.38 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 Hoera vakantie. 9.00 Moederi wil is wet in vakantiesfeer. 10.00 (S) Aubade. (10.30 Nws.) 11.00 Gebakjes en Beter leven. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij v.h. land. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo. 13.00 Raden maar,) 14.00 (S) Holiday Interlokaal. 15.30 Nws. 17.00 (S) Country and Western muz. 17.30 Nws.. 17.32 Echo. KRO: 18.00 (S) Gramm.pl.progr. 18.30 Nws. 18.41 Echo. 18.50 Verkenning. 18.58 Markt- ber. VPRO: 19.00 (S) Tahiti FM. (20.00 Nws.) VARA: 21.00 (S) Omr.ork. met solist, mod. muz. (In do pauze: 21.35-21.45 Tijd- schrlftennws.) 22.35 (S) Staalkaart. 23.25 (3) Hedend. muz. 23.55-2f.00 Nws. HILVERSUM III EO: 7.02 (S) Gospelsound. 8,02 (S) Tussen thee en koffie. 10.03 <S) Muzikale fruitmand. NCRV: 11.03 Drie draait op verz. 12.03 (S) Drie tussen do middag: Op de Holl. toer, 13.30 (S) Drie tussen de middag: Ontroer, goed. NOS: 14.03 Pop-Kontakt I: Meuders Methode. AVRO: 15.00 Pop-Kontakt II. 16.03 Hltmeesters. met o.a. Soultirae USA. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drl« loopt achter: Rock and roll methode. 20.01 Gevolmachtigd. VPRO: 21.02 VPRO-Vrijdaga- vond Show. <22.55 Med. 23.02-23.20 NOS: W.K. Voetbaljournaal.) NCRV: 2.02-7.00 <S> Bent u daar nog? O 2 O 3 O 4 O 5 0 6 O 7 0 8 O 9 O Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. reusachtig, 2. prachtig, 3. gebrek, 4. vijfhoek, 5. onderzoek, 6. kaarsdrager, 7. vervoer, 8. op geregel de tijden terugkerend, 9. god der geneeskunde. Bij juiste oplossing leest men in de diagonaal op de cirkeltjes de naam van een soort meloen. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1. sober, 5. laf, 7. elan, 8. lap, 10. nis, 11. tak, 12. ka, 13. te, 14. lom, 15. Lea, 16. aar, 17. leed, 18. mars, 20. peer, 21. elk, 22. riek, 24. NT, 25. boer, 26. nu, 27. plek, 28. rei, 29. slot, 30. tets. Verticaal: 1. sentiment, 2. olie, 3. bas, 4. en 5. lak, 6. AP, 8. lam, 9. raad, 11. tor, 12. keer, 14. las, 15. leek, 16. ark, 17. leer, 19. alt, 20. piek, 22. roet, 23. muis, 25. blo, 26. net, 27. pl., 28. re. Van een verslaggever AMSTERDAM De Russische taal kundige Tsarjoenow, die met zijn vrouw en zoontje in Amsterdam wacht op de uitslag van een asiel aanvraag voor Engeland, heeft, aldus blijkt uit een verklaring van het Brit se ministerie van binnenlandse zaken, een verblijfsvergunning voor twaalf maanden gekregen. De 33-jarige Tsrjoenow, die in het kader van een culturele overeenkomst een jaar lang Russisch heeft gedo ceerd in Negeria heeft zich gisteren gemeld bij de Amsterdamse vreemde lingenpolitie. Hij was het afgelopen weekeinde al op Schiphol aangeko men. Na overleg met het ministerie van justitie kreeg hij toestemming in Amsterdam de asielverklaring af te wachten. Gestoofde visstaart 1 kabeljauwstaart 1 citroen zout, peterselie 75 gr. boter tijm 500 gr. tomaten 750 gr. krieltjes. Vraag de vishandelaar of hij de graat uit de staart haalt, maar neem deze wel mee naar huls. Was de kabeljauw- staart goed en knip de vinnen wat bij. Trek van de graat een visbouillon in water met wat zout De opengesne den staart aan binnen- en buitenkant met zout en citroensap inwrijven. De staart weer dicht en op een vuurvast» schotel leggen met de boter er in klontjes verdeeld bovenop. De aardap peltjes om de vis leggen en licht met zout bestrooien. Giet een bodem vis bouillon in de schaal en zet het geheel tien minuten in een hete oven. Dan de gewassen tomaten er om heen en draai de aardappeltjes een slag zodat ze ook aan de andere kant bruin worden. Bestrooi de tomaten met wat zout en tijm. De citroen in plakken snijden en oeze op de staart leggen. De schotel weer voor een kwartier in de. oven. Voor het serve ren er even \frat gehakte peterselie over strooien. Menutip: Gestoofde visstaart, citroen pudding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4