Derde wereld geeft hoop op industrielanden op Kapers op de goede Hoop fliBibslil Provincie moet gemeente in stad Utrecht helpen Trouw Kwartet Hendriks bemiddelt niet in conflict op 'De Hartekamp' Actie tegen voetballen bestraft Kerk belooft Pinochet hulp Nederland wil tien leerkrachten uit Turkije toelaten College Delftse TH in gelijk gesteld over stembiljetten Hendriks houdt het bij 'vroedvrouw' Maandblad voor de woonwagenbewoners Beroepingswerk Nieuwe boeken TROUW/KWARTET VRIJDAG S JULI 1974 KERK T2/K2 BOEKAREST De Derde Wereld lieeft de geïndustrialisteerde 1 anden afgeschreven voor liun toekomstige ontwikkeling. Dit staat te lezen in het rapport over technologie en sociale gerechtigheid in d e wereld van de wereldraad-conferentie over de technologie en de toekomst van de mens, die deze week in Boekarest werd beëindigd. 'Als gevolg van de uitbuiting van hun investeringen, door de activiteiten van multinationale ondernemingen en een wereldhandelssysteem dat altijd de welvarenden ten goede komt, wor den de geïndustrialiseerde landen ge- tien als een voorname hinderpaal voor de ontwikkeling van de Derde Wereld', zegt het rapport verder. De ontwikkelingslanden vechten daarom voor een situatie waarin zij op eigen benen kunnen staan en waarin zij economisch onafhankelijk zullen zijn. Ontwikkeling heet in het vervolg niet meer hulp, zelfs niet meer handel, maar bevrijding van de bestaande eco nomische beïnvloeding'. hele derde wereld een model is, dat in de toekomst meer zal worden ge volgd. En toen een Scandinavische vetegewnoordiger van een groep die werkt voor klimaatverbetering in zijn land voor de Derde Wereld vroeg, wat voor mógelijkheden er nog voor pro- Derde-Wereld-groep zou over- blijven, antwoordde de Ghanese Na- OmlaSQ tuurkundige dr. Obeng: 'Jullie hebben streek de laatste generatie geleden heeft onder internationaal onrecht, 'doordat de westerse mogendheden, in een poging onrecht gedaan aan de joden teniet te doen, nog meer on recht tegen de Arabieren in Palestina berokkend hebben, waardoor de streek in een hopeloze toestand is gekomen en waardoor het ontwikke lingsproces verlamd is. Het rapport pleit voor de teruggave aan de Pales- tijnen van hun mensenrechten en als een eerste stap voor deelneming van de Palestijnen in diplomatieke onder handelingen over hun landstreek. Niet nodig De ze haarde taal is tijdens de con ferentie ook enkele malen te horen geweest. De Rhodesische soda loog, die dn Zambia doceert, prof. dr. Na than Shamuyaria, gaf duidelijk te ver staan, dat de verhoging van de olie prijs door de Opec-landen voor de door Aldert Schipper we niet meer nodig1. Het rapport van de werkgroep sótiale gerechtigheid in de wereld bestaat met uit louter beschuldigingen aan het adres van de rijken maar bevat toch nog enkele, die het waard zijn te lezen. Inzake de situatie in het Midden- Oosten zegt het rapport dat deze Het rapport komt tot de conclusie dat de consumptie in de rijke landen van grondstoffen waarvan de voorwaarden beperkt zijn omlaag moet. 'Vanuit een christelijk perspectief genen kan de noodzakelijke verandering in de in dustrielanden beschouwd worden als een proces van redding. In deze wereld zijn wij slaven van kwaad en collectieve zonde, die zich aan ons vertoont in de gedaante van over consumptie, uitbuiting en hebzucht. Aan christenen zijn we door Christus in kennis gekomen met een nieuwe werkelijkheid, het koninkrijk van God en met de mogelijkheid van verlos sing van deze wereld. Dit betekent ook dat we andere diepere waarden gevon den hebben dan consumptie en mate rieel welzijn. Zo verstaan betekent de verandering van de consumptiemaat schappij in wezen een bevrijding, een blijde boodschap: bevrijding van de zonde van de ongelijke groei en be vrijding tot een wereld van leefbaar heid en recht'. De werkgroep doet aan de wereldraad van kerken de aanbeveling te ijveren voor verandering van het consumptie patroon in de industrielanden. Indivi duele christenen in de consumptie maatschappijen worden opgeroepen de levensstijl te veranderen, waar zij aan gewend geraakt zijn. De groep advi seert regeringen, kerken en universi teiten steun te geven aan experimen tele groepen, die zoeken naar een nieuw porduktiepatroon. kleinschalige technologie. medezeggenschap en decentralisatie. Aan plaatselijke kerken vraagt de werkgroep actiegroepen te vormen, die het bewustzijn bij het publiek over de gevolgen van overdreven con sumptie moeten vormen. Theologen De theologische werkgroep doet in haar rapport aan de wereldraad de aanbeveling een vijfjarige studie te beginnen naar de 'substainable so- Strijd tegen de overconsumptie in de industrielanden als voortgang van het heilsplan. (Tekening van Henk Kuijpers uit Plan, maandblad voor ontwerp en omgeving) ciety', de duurzame maatschappij, die de menselijkheid waarborgt binnen het kader van de natuurlijke grenzen en naar de theologische betekenis van deze maatschappij. De theologen be- vele de leden-kerken van de wereld raad aan in hun eigen samenlevin gen te werken aan vergroting van het bewustzijn inzake de milieucrisis en in het bijzonder de energiecrisis, met nadruk op de schepping van een sus tainable society (duurzame maatschap pij) en op sociaal gerechtigheid in de landen en tussen de landen. l)e redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan hot secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Omslagtekening In uw blad van 2 juli 1974 wordt het boekje 'Geloven met het gezin', een uitgave van de gezmsweekcommissie. aangekondigd door middel van een afdruk van de omsiag van dat boekje, vervaardigd door Arend van Dam. De omslagtekening stelt een gezin voor, dat bezig Is met een icrabble-spelletje. waarbij de woorden zijn samengesteld uit diverse bijbelse namen enz. Nu ben ik allerminst een bewonderaar van dergelijke 'christelijke' spelletjes, en ik zou het heiemaal niet erg vinden wanneer de tekenaar daar op een nette manier een loopje mee zou nemen. Maar Arend van Dam gaat allerminst netjes te werk. door de wijze waarop hij de letter G.V.D. tussen al die vrome woorden inlast. Het venijn zit in dc staart! Ik kan mij moeilijk voorstellen dat zoiets door de samenstellers van het boekje over het hoofd zou worden gezien. En zou dan zo'n kwalijke vlag De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag. dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp: W. A. Fibbe. Rot terdam; J. Lanser. Utrecht: drs. J. W. de Pous. Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am sterdam; H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer. Assen: mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen. Schaarsbergen; mr. K. van Houten. Wagenin- gen: ds. O. T. Hylkema. Bilt- hoven; Jac. Huijsen. Amster dam: mevrouw M. C. E. Kloos- terman-Fortgens. Voorscho ten; mevrouw J. G. Kraaye- veld-Wouters. Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; H. Ottevanger. Bui tenpost: mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; H. H. Wemmers. Den Haag; drs. R. Zijlstra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga Hoofdkantoor; NZ Voor burgwal 280. Postbus 859. Adam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned Midd. Bank (rek.nr 69 73 60 768). Gem.giro X 500. een minder kwalijke lading dekken? Rotterdam H. Tak Narrig loeder De service van de PTT is tot een onaanvaardbaar minimum gedaald. (Gelukkig bewaren vde PTT-ambtena- ren hun menselijkheid. De kritiek geldt hen niet). De PTT als instelling (met 500.000.000 winst) schiet aan alle kanten tekorL De telefoondienst: Iedereen heeft vele ervaringen waar bij men tientallen keren draait zonder resultaat. Ook buiten de spitsuren. Kengetal tuut tuut. De inlichtingen: De irritante smartgriet die met haar flemerige stem uitkroelt: 'Er zijn nog weet ik hoeveel wachtenden vóór u' behoort te worden opgehangen. Een goede inlichtingendienst is een snelle inlichtingendienst. De i.g. buitenbus sen: Na een slijmerige folder die door haar onvolledigheid domweg leugen achtig was, zijn de z.g. buitenbussen verschenen. Deze zijn: a. vaak zo ver van de woning af geplaatst dat de uitdrukking 'post bezorgen' een la chertje is geworden; b. in hoge mate inefficiënt daar men van buiten niet zien kan of er post in zit of niet en dan hele enden voor niets loopt. De vriendelijke Tante Pos van weleer is een narrig loeder geworden met een half miljard winst en inferieure servi ce. Hummclo ds F. J. Dun Studiekosten Minister Van Kemenade wil studeren den ongeveer één procent van hun opleidingskosten laten betalen. Van wege de voorrechten die zij later zullen genieten en om het verant woordelijke van de arbeid die hun wacht. Dit laatste zullen buschauf feurs met veertig mensenlevens ach ter zich en vrachtrijders door Europa zeker in hun oren knopen. Maar het behoren tot en beloond worden op grond van het lidmaatschap van de elite, die kankerplek in alle samenle vingen op één na. moet daarvoor al bij voorbaat ruimte worden openge houden? Het omgekeerde is nodig: tempering van het zelfgevoel in de bovenlagen en salars voor alle stu derenden als (hard)werkende jonge ren. Ook vóór hun eindexamen wer ken zij voor de gemeenschap. Amerongen P. Verburg Maximum snelheden (3) De heer J. Inthorn uit Dordrecht is het slachtoffer van een misverstand. Laat ik hem mogen helpen. Na de energiecrisis bleek ineens, dat het maximum van 100 km aanzienlijk minder verkeersongelukken opleverde. Daar kon niemand onderuit Ook pre mier Den Uyl niet. Aan de andere kant had Joop bij de automobilist, de autofabrikant, de ANWB en de KNAC al een hele slechte beurt gemaakt (overdreven gezeur over benzine- schaarste, onnodige distributie, enz) hetgeen met elkaar wel vroeg om een goedmakertje. Ik wis dan ook zeer benieuwd wat onze premier zou gaan doen. Hij zat er lei.jk tussen. Maar Den Uyl is zeer 9lin. Let op wat hij ging doen. Een maximum-snelheid in voeren van 100 km. Hiermee was hij niet alleen de burgerij, die zich be zorgd maakt over de verkeersongeluk ken, maar ook de automobilisten tege moet gekomen, want die hoeven de wet niet zo nauw op te vatten. Ten minste de verkeerspolitie heeft dit laatste in een televisieuitzending dui delijk naar voren gebracht, en die doet wat de baas wil Voorburg J. J. Vegter UTRECHT (Herv. persbureau) De provinciale kerkvergadering van Utrecht vraagt in een brief aan de kerkeraden in die provincie aandacht voor dc financiële moeilijkheden van de gemeente in de stad Utrecht. De provinciale kerkvergadering wil dat de buurgemeen ten de stad Utrecht moeten bijspringen. De provinciale kerkvergadering (pkv) schrijft dat in de afgelopen jaren het aantal predikanten moest worden in gekrompen van twintig tot vijftien dat er gebouwen werden verkocht en dat het werk werd beëindigd van elf hulpkrachten, zoals vicarissen en jeugdleiders, die deeJs full-time deels half-time in dienst van de gemeente waren. Verdeling Er werdeti bijdragenacties gevoerd. Maar de tekorten bleven niettemin stijgen. Was er in 1972 nog maar een tekort van 1.286,-, over 1973 was het reeds 55.000,- en bij het begin van 1974 was het verwachte tekort op een begroting van een kleine 2,5 mil joen 150.000,-.' Ondanks steun uit de landelijke geld middelen der kerk. financiële hulp van de Utrechtse diaconie en belang rijke stijging van de bijdragen der gemeenteleden, blijft er een structure le kiloof tussen inkomsten en steeds stijgende kosten. Als oorzaken ziet de PKV: verminderde kerkelijke belang stelling, inflatie, vergrijzing van de bijdragers (8000 op een totaal van 90.000 zielen), uittocht naar plaatsen buiten de stad, speciaal van hen die het kunnen betalen. Alle andere ge meenten in de provincie staan er beter, tot véél beter voor dan de stad Utrecht. Binnen de provinciale kerk vergadering is het inzicht gerijpt dat waar men samen kerk wil zijn, de gemeenten van de provincie de stad financieel moeten gaan helpen. 'Konkreet hebben wij besloten aan de gemeenten in de provinie te vragen, of zij mee willen werken aan een plan, de gemeente Utrecht te garande ren. dat zij voortaan van de andere gemeenten uit de provincie jaarlijks een bedrag zal krijgen, dat overeen komt met de kosten van één predi kantsplaats (dat' is voor 1974 alles inbegrepen wat bij een predikants plaats behoort 55.000 k 60.000). ingaande 1 januari 1975. Wij willen er uw aandacht op vestigen, dat deze dienst van rijke (of wilt u: minder arme) gemeenten aan onze noodlijdende centrum-gemeente een typisch diakonale taak is en dat het dus alleszins in de lijn ligt, dat uw diakonale kas daarvoor wordt aange sproken.' Ten aanzien van de vraag hoe dit bedrag over de gemeenten kan worden verdeeld, is de PKV tot de slotsom gekomen dat de best han teerbare sleutel is aan elke gemeente in de provincie Utrecht te vragen 4 pet van de totale jaarlijkse inkomsten van de diakonie af te dragen. Tenslot te vraagt de PKV aan elke gemeente uiterlijk 1 november 1974 mee te delen welk bedrag men zal bijdragen aan de 'aktie tot steun aan de her vormde gemeente Utrecht'. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks ziet geen aanleiding om te be middelen in het conflict in de ver pleeginrichting 'De Hartekamp' in Heemstede. De bewindsman heeft dit geantwoord op vragen van de socialis ten Voogd. Haasberger. Drenth en de GELSENKIRCHEN (Herv. persbureau) De burgemeester van Gelsenkirohen heeft een stokje gestoken voor een plan van een oecumenische werk groep die tijdens de wedstrijd van het wereldkampioenschap voetballen in het Parkstadion folders wilde verspreiden. In die folders wilde men het pu bliek wijzen op de bedenkelijke over-emotionaliteit en het fana tisme in de voetbalsport. Te vens stelde men dat er 70.000 comfortabele zitplaatsen in het stadion zijn, maar dat er 2400 bejaarden waohten op opname in een bejaardentehuis en 1600 kinderen op toelating tot de kleuterschool. Waarom, zo vroeg de burge meester zich af, moeten wij als enige der Duitse steden die de spelers om de wereldkampioen schappen ontvangen, met onze moeilijkheden te koop lopen. Als strafmaatregel mag de oecu menische werkgroep geen ge bruik meer maken van de infor matieborden in en om het stadi- PSP'er Van der Lek. Wel zal de staatssecretaris de toestand nauwlet tend blijven volgen. Eerer antwoordde de staatssecretaris op vragen van Ereste-Kamerleden dat de regionaal geneeskundig inspecteur voor Zuid-Holland en Zeeland een inspectiebezoek aan dc inrichting had gebracht. De inspecteur bezocht alle paviljoens. Het personeel was op zijn post en de pupillen werden goed verzorgd aangetroffen SANTIAGO De rooms katholieke kerk heeft haar volledige steun be loofd aan het militaire regime van generaal Pinochet in Chili. Kardinaal Raul Silva Henriquez van Santiago heeft deze steun beloofd in een ge sprek van meer dan een half uur met de generaal, die de titel draagt van opperbevelhebber van de natie. Na het gesprek vertelde de kardinaal aan journalisten: 'Ik heb hem geluk gewenst, htm de groeten namens de kerk overgebracht en hem al onde medewerking aangeboden'. Generaal Pinochet aanvaardde het ambt van nationaal opperbevelhebber vorige week. Van onze ondenvijsredactie DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft er geen bezwaar tegen wanneer Turkije tien leerkrachten naar Nederland stuurt voor het on derwijs in de Turkse taal en cultuur aan kinderen van gastarbeiders. Dit antwoordt minister Kemenade op vra gen van Kamerleden van uit de drie grote confessionele fracties. Er is een gesprek geweest tussen ambtenaren van het ministerie van onderwijs en de Turkse ambassade in Den Haag. Daarbij is van Nederlandse zijde duidelijk gemaakt dat de Turkse regering zich verder het beste recht streeks kan wenden tot de gemeente besturen in die plaatsen waar veel Turkse gastarbeiders'wonen. Het on derwijs aan kinderen van gastarbei ders valt namelijk (althans op de openbare scholen) onder het bevoegd gezag van de gemeenten. door prof. dr. H.A. Oberman Nu mij de gelegenheid wordt geboden in kort heslek op de publikaties van dr. Buskes, dr. Visser 't Hooft en dr. Beyers Naudé in te gaan, beperk ik mij tot de voor mij belangrijkste gezichtspunten, te" vens seinpalen op het druk bereden trajekt naar en juiste houding ten opzichte van Zuid-Afrika. Aardgas (2) Het probleemgebied noorden des lands is leverancier van aardgas. In de nota 'Groningen, Friesland en Drenthe' wordt vastgesteld dat in dit gebied per inwoner 1000,- minder verdiend wordt dan Ln de rest van Nederland (een inkomensachterstand van 15 procent). Vo.^1 uit deze feiten niet, dat het zinnig en rechtvaardig zou zijn. het aardgis hier 15 procent goedkoper te maken dan in de rest van Nederland? De aanleg van het transportnet voor aardgas is per km even duur als die van een verkeersweg en aardgas kost Plat globSSl overal in Nederland evenveel, zo heeft de Gasunie mij desgevraagd meegedeeld. NieziJI J. Nauta Ik ga voorbij aan de suggestie dat ik mij, zij het onbewust 'aan Vorster verkocht' zou hebben, of ook dat het Ministerie van Inlichtingen in Preto ria mijn programma zou hebben ont worpen. Het tegendeel is waar, zoals reeds uit de keuze van mijn gespreks partners duidelijk wordt. Voor een persoonlijke verdediging is de zaak zelf echter te belangrijk. Die dwingt ons tot een reeks van beslissende onderscheidingen. 1. De eerste onderscheiding is die tussen de Wereldraad van Kerken en PCR, vooral zoals daarvoor in Neder land aktie wordt gevoerd. Enerzijds is er de Wereldraad met haar duidelijke besluiten om fondsen voor PCR, het programma ter bestrijding van het rassisme, ter beschikking te stellen bestemd niet voor militaire doelein den maar voor humanitaire hulp, te geven aan bevrijdingsorganisaties om in te zetten in door haar bestuurde gebieden. Anderzijds is er PCR zelf. Éénmaal bemand en met technische specialisten omgeven, begint het een eigen leven te leiden en eigen initia tieven te ontwikkelen, in toenemende mate op weg naar konfrontatie en geweld. In deze overgangsfase vaak nog in de eigenaard.ge 'maar'-vorm: wij brengen weliswaar slechts huma nitaire hulp. maar geweld is gewet tigd. De militante trekken in het gezicht van PCR. als het politieke profiel van de Wereldraad, moeten ons allen met de grootste zorg vervul len. 'Toen had ik nog niet uw eigen verklaring ontvangen. Ik kon alleen reageren op de inhoud van het stuk in Trouw. Dat is al aat ik voor mij had. Daarin is slechts een deel van uw positie opgenomen.' Maar hoofd zaak is dat opnieuw ondubbelzinnig blijkt hoezeer het standpunt van het Christelijk Instituut door globaal den ken wordt vertrokken: 'Wij staan op de beginsel van radikaal vreedzame verandering, omdat wij nergens in die Evangelie enige grond krijgen voor de standpunt van gewelddadige veran dering.' 2. De tweede onderscheiding betreft het nieuwe modewoord 'mondiaal' of 'wereldwijd' denken. Wij moeten op passen, dat mondiaal denken niet ver- Dr. C. F. Beyers Naudé Dr. W. A. Visser 't Hooft trokken wordt tot plat globaal den ken. Dr. Beyers Naudé ontzegt blank Zuid-Afrika het morele recht om een veroordeling uit te spreken over de steun van de Wereldraad aan organi saties die geweld gebruiken. In de kontekst van Zuid-Afrika is dit een christelijk getuigenis en protest tegen het zgn. strukturele geweld, tegen de ontrechbing van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika. Wij denken echter niet mondiaal maar globaal, indien wij dit woord van dr. Beyers Naudé gebruiken om te tonen, dat dus ook wij en nog meer speciaal de kerk in Nederland geen recht zouden hebben duidelijk tegen geweld te pro testeren. Juist vóór afsluiting van dit artikel deelt Lr. Beyers Naudé mij niet al leen mee, dat hij met waardering heeft kennis genomen van mijn be oordeling van de situatie in Zuid- Afrika en verbaasd is over de sugge stieve kop 'Dr. Beyers Naudé (contra prof. Oberman)' m 'J'rouw (13 juni). Enige stem 3. Wij moeten onderscheiden tussen opiniepeiling en positiekeuze. Ik heb er herhaaldelijk op gewezen, dat de oproep tot geweld van b.v. de Black People's Convention een stem is, die binnen Zuid-Afrika en in Nederland aan invloed wint, in die mate waarin hoop op verandering teleurgesteld wordt. Maar ook voor ons geldt het woord van Martin Luther King: 'In dien alle negers in de Verenigde Staten tot het geweld bekeerd zouden worden, zou ik verkiezen de enige en eenzame stem te blijven die predikt, dat dit de verkeerde manier is.' 4. Wij moeten onderscheiden tussen pacifisme en passiviteit. Geweldloos heid betekent niet 'Gods water over Gods akker later, lopen.' Het vergt een veel radikalere inzet om die ak ker te bevloeien, dm om hem onder te laten lopen. Juist solidariteit met haat betekent het aanvaarden van de status quo, en laat de fonteinen van haat onbelemmerd vloeien. Politiek van de haat is tegelijk ondeugdelijk en onbewegelijk. De/e politiek is on deugdelijk: zij is niet op verandering, maar op cnaos en vernietiging ge- Dr. J. J. Buskes Prof. dr. H. A. Oberman richt. Deze politiek :s onbewegelijk: het vijand-vriend schema maakt blind voor mogelijke verschuivingen en ver anderingen in en rond (Spinola!) het beledd van blank Zuid-Afrika. Barabbas Op de basis van deze vier onderschei dingen dient en kan iedere Nederlan der zijn houding bepalen tegenover allen, die het christelijk geloof willen gebruiken of ombuigen tot verkondi ging en legitimatie van geweld. Bij bels gezien is de verdediging van geweld door de Kerk een keus vóór Barabbas en tegen Jezus van Nazareth (zo nog in 1972 prof. j. Verkuyl). Wat dreigt, is de fanatisering van kerkelijke groepen die dan als het erop aankomt na een langdurige bele gering krachtdadig in de bres te springen door Our. politiek van geweld het kruit reeds lang verscho ten hebben. Daarmee verspelen wij het recht aan het gevreten van blank Zuid-Afrika te appeleren, en de moge lijkheid bij te dragen aan een politiek realistische oplossing. Het kiezen voor geweld is geen hulp maar desertie in de strijd voor de politieke en sociale rechten van zwart Zuid-Afrika. DEN HAAG Het college van be stuur van de technische hogeschool in Delft heeft de stembiljetten voor de verkiezing van studenten voor de af- delingsraad bouwkunde aan de TN terecht achtergehouden. Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. W. Th. D. A. van Eek, uitgesproken in het geding, dat twaalf personen tegen het college van be stuur hadden aangespannen. Mr. Van Eek overwoog, dat volgens de heersende opvattingen student zijn: ingeschreven studenten en exa men- en tentamenstudenten, die via het formulier, dat staatssecretaris Klein had voorgeschreven, zijn geregi streerd. Andere categorieën personen konden geen basis vormen voor het samenstellen van geldige kiezerslijs ten, aldus mr. Van Eek. De eis dat het college van bestuur de verkiezing moest laten doorgaan, wees mr. Van Eek af. DEN HAAG Staatssecretaris Hen driks meent dat hij, zolang de term 'vroedvrouw' in de geneeskundige wetgeving niet is gewijzigd in 'verlos kundige', deze wijziging niet kan aan brengen in de wet op de geneesmid delenvoorziening. Daarmee zóu dc duidelijkheid niet gediend zijn, zegt de heer Hendriks in de memorie van antwoord op de wet op de geneesmid delenvoorziening. De staatssecretaris zegt uitdrukkelijk in het midden te laten of het gebruik van de term 'vroedvrouw' een vorm van discriminatie is van de man. Van een verslaggever DEN HAAG De landelijke Vereni ging van Woonwagenbewoners gaat een maanblad uitgeven, dat gratis onder woonwagenbewoners verspreid zal worden. Het proefexemplaar van het blad, dat 'Het Wiel' heet, is aan minister Van Doorn aangeboden. Het is de bedoeling, dat het blad niet - slechts over woonwagenbewoners en wat hen aangaat Dericht. maar ook ruimte biedt aan woonwagenbewoners om hun meningen en ervaringen be kend te maken. Minister Van Doorn vond het een goede zaak als er meer communicatie zou komen tussen de 'trekkende' en 'gevestigde' burgers. In het proefnummer komen nog geen meningen tn ervaringen van woonwa genbewoners voor, wél een oproep aan jongeren om de artikelen voor te lezen aan de ouderen, die nooit leer den lezen. NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Bnuchem-Kerkwijk en Delwijnen: C. Mulder, kand. tc Nieuw-Loosdrecht. die bedankte voor Herkingcn-Sommelsdijk, Kootwijk, Gouderak en Goudriaan-Ottoland. Afscheid' op 9 juli -van Naaldwijk, b.w.i.w.: J. G. Jansen, wegens benoe ming tot full-time leraar g.o. aan het chr. lyceum te Gouda. Intrede te Bleskensgraaf en Hofwegen: C. Treure te Katwijk aan Zee; te Woerden c.a.: J. H Schrijver te Was pik. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven voor de ar beid onder jong volwassenen en stu denten aan de technische hogeschool: E. Th. Tijs te Kamper.. Bedankt voor Niemve.ndijk: H. Alting te Meppel. Beroepbaar: T. Zoutman jr. 2e Schin kelstraat 7", Amsterdam. Afscheid van Sibcuio: P. Brouwer, ber. te Wezep; van Wieringerwerf: M. Kievit te Hardegarijp Intrede: te Franeker, als pred. met bep. opdracht Lb. v. het pastoraat van het psych. ziekenhuis te Franeker: R. de Vries te Achluin. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Waardhuizen: M. J. C. Blok, kand te Leiden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nunspeet, 2e prediakn- tenpl.: P. den Hartog, kand. te Apel doorn; te Utrecht-N.: B. de Graaf, kand. te Apeldoorn. Neel Doff: De avond dat Mina mij meenam. Meulenhoff ƒ14,50 139 blz. vertaling Wim Zaal. Wim Zaal heeft voor de derde maal een keuze gedaan uit het werk van de schrijfster Neel Doff, die dn het Frans schreef. Eerder verschenen 'Dagen van honger en ellende' en 'Keetje Tippel'. Toen Neel Doff in 1911 haar 'Jours de famine et de détresse' uitgaf was ze al 53 jaar. In dit boek. en in de andere vertelt ze over haar leven in de sloppen van Amsterdam. Ze groeide op in een zeer groot gezin; de vader dronk en de moeder kon de zaak niet aan. Haar zuster werd hoer en zijzelf werd het dn België. Een dramatisch leven dat ze heeft weten na te vertellen nadat ze met een rijke man trouwde en uit de zorgen was. In 'De avond dat Mina mij meenam', dat uit drie bundels werd samenge steld, staan schitterende stukken zoals 'Het dienstje' dat rond 1871 speelt in de Amsterdamse Kerkstraat waar Neel Doff als meisje in dienst was van een joods' gezin. Vooral haar beschrijving van de in de Kerkstraat levende wa ter- en vuurvenkoopster is de moeite waard. Het aangrijpendste verhaat is 'De Koukleum'. Het gaat over haar lievelingsbroertje Dirk, dat op z'n derde jaar nog niet kon lopen. De liefde en zorg van Neel voor dit kind zijn aandoenlijk. Het jongetje is haar oogappel en zijn helse bestaan (altijd buikloop door slechte voeding) wordt door haar enigszins dragelijk gemaakt. Het is de laatste keer dat een boek van Neel Doff vertaald is in het Nederlands. Wim Zaal meldt dat dit boek, met de twee voorgaande, één derde van haar oeuvre vormt, terwijl de rest niet actueel is. Wèl zit er een film aan te komen die als 'Keetje Tippel* in roulatie zal worden geno men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2