Lonen en prijzen laag in Engeland Japans bedrijfsleven steunt openlijk onservatieve partij lezig bedrijf 'Minimumbroodprijs negen cent te laag' Landbouwschap vraagt overheidssteun bij uitgaven tegen stank Rente in VS nog hoger Goud weer veel lager nkomensnivellering is verst gevorderd in Zwitserland 'rote inmenging in verkiezingsstrijd Bouw pijpenlegger vordert Bakkerij Stichting nog ontevreden: New York dicht Vulcaansoord hervat dividend na 15 jaar Eén jaar geëist tegen overvallers giro-kantoor Boerma voorziet grote toeneming tarweproduktie Unie BLHP: 'NKV zaait verwarring onder BY A-leden' DUW/KWARTET VRIJDAG 5 JULI 1974 FEN'iAiN'CIEN' /ECONOMIE RL17 Van een onzer redacteuren iNDEN Ondanks de sterke infla- i is Engeland nog steeds een van de fedkoopste landen in Europa. Maar itse arbeiders behoren tot de laagst taalden in Europa, zo bleekt uit p onderzoek van de Britse Indus- •federatie (zoiets als bij ons het 10 of de NCW). De Industriefede- ie vergeleek in februari lonen en jzen in dertien verschillende ropese landen. jsvergelijkingen zijn altijd moei- omdat de produkten vaak niet leel gelijk zijn. De oorzaken van de jsverschillen zitten bovendien niet •en in kosten of winstmarges, maar ïgen ook af van de belastingen, k vergelijkingen van de lonen zijn t simpel. De hoogte van de betalen astingen verschilt uiteraard aan- nlljk, terwijl ook de te betalen sociale premies nogal uiteenlopen. Medische verzorging bijv. is in Groot- Brittannië geheel gratis, hoewel het daarvoor benodigde geld toch ergens vandaan moet komen, (belastingen). Zwitsers loon Ondanks dat heeft het Britse werkge versverbond het er toch op gewaagd een loonvergelijking te maken, waar voor men de maandsalarissen nam van geschoolde arbeiders. Die blijken het hoogst te zijn in Zwitserland, waar de geschoolde industriële werknemer per maand bruto ƒ2.200 krijgt. Op fikse afstand is West-Duits- land tweede op de lijst met ƒ1.752 per maand, gevolgd door Denemarken met 1.737 en Zweden met ƒ1.670. Nederland staat vijfde op deze lijst met een gemiddeld brutoloon voor geschoolde industrie-arbeiders van 1.473 en België een heel stuk daar achter is zesde met 1.187. Dan komen een paar landen, die dicht bij elkaar liggen, nl. Italië met ƒ1.066, Engeland met ƒ1.022 (maar denk aan de lage prijzen). Oostenrijk met ƒ908 en Frankrijk met ƒ895. Hekkenslui ters zijn Spanje met 736 bruto per maand en Portugal met 641. Het onderzoek van het Britse werkge versverbond is overigens onthullend voor de mate van inkomensnivellering in de onderscheiden Eurepese landen. Het publiceert nl. ook cijfers over de salariëring van 'chief-executives', dat is leidinggevend personeel, dat net onder het directieniveau zit. Voor Nederland wordt een bruto-maandin- komen voor deze hoge functionarissen genoemd van ƒ4 900 tot ƒ5.900, dat wil zeggen drie vier maal zoveel als het loon van de geschoolde arbeider. Deze mate van inkomensverdeling wordt slechts overtroffen in Zwitser land, waar de beloning van de top functionaris ƒ5.300 ƒ7.000 bedraagt, dat is driemaal het arbeidersin komen. In Denemarken is het twee viermaal. Het andere uiterste is Frank rijk, waar het 'executieve'-inkomen van 6.700 dat van de geschoolde arbeider niet minder dan 8Vi ihaal overtreft. In Italië en België is de vermenigvuldigingsfactor ongeveer zes en in de Bondsrepubliek en Zweden circa 4^. De Britse naaste medewer ker van de directeur verdient onge veer ƒ4.000 per maand, wat ongeveer viermaal zoveel is als de arbeider. In Engeland verschillen de verhoudingen dus weinig met die in Nederland. Prijzen Een van de constateringen was. dat boter, suiker en oploskoffie in Enge land goedkoper zijn dan in elk van de taalf overige onderzochte landen. Maar ook bij andere produkten zijn dc Britse prijzen aan de lage kant. Voor een tweedelig herencostuum, waarvoor in Engeland 160 tot 250 gulden moet worden betaald, geeft men volgens het rapport in VVest- Duitsland 600 700 gulden uit en in Oostenrijk ruim 500. Een overhemd, dat de onderzoekers in Nederlandse etalages voor 38 geprijst zagen (men noemt dat gemiddeld, maar het lijkt ons daar boven te liggen), kost in West-Duitsland ƒ44, in Frankrijk tussen de 23 en ƒ34 maar in Enge land niet meer dan dertien 2 twintig gulden. Een koelkast is het duurst in Zweden, waarvoor het door de Britten onder zochte type 1000 moest worden neer gelegd en het goedkoopst in Oosten rijk met ƒ260. Ook hier zitten de Briiten aan de goede kant, want zij betalen voor het apparaat ook maar ternauwernood ƒ300. (Nederland wordt hier niet genoemd). Een kilo biefstuk is het duurst in Denmarken (ƒ37). gevolgd door Noorwegen (ƒ35,40) en Zwitserland (ƒ33,40). Ook de Zweden zitten nog aan de hoge kant met ƒ32 per kilo. maar de Portugezen kunnen hun biefstukje nog krijgen voor een kiloprijs van ƒ11. Nederlandse slagers berekenen zoals bekend ongeveer ƒ22 24. )KIO Grote Japanse ondernemingen gooien openlijk hun gewicht in de schaal voor de op 7 ^ni te houden Hogerhuis-verkiezingen, de Japans^ Eerste Kamer. Uit vrees voor communistische nst steunen de concerns in deze strijd de regerende liberaal-democratische partij. voorgaande verkiezingen stelde het drijfsleven zich tevreden met een op de achtergrond door middel n financiële steun aan de liberaal- o.5jmocraten (lees: conservatieven), tar voor de eerste maal in de Ja- nse geschiedenis wordt er ditmaal li et alleen kwistig met de geldbuidel Ewaaid, maar zetten de bedrijven k mensen in. Daarbij zijn dochter- dernemingen, onderaannemers en rkooporganisaties door het hele nd ingeschakeld en worden werkne- '•2 ers full-time ingezet in de campag- chtergrond van de versterkte steun t het bedrijfsleven voor de liberaal- anocraten is de angst van het 'esta- ment', dat de LDP, die nu 135 van de 252 zetels in het Hogerhuis bezet, haar absolute meerderheid zal - erliezen tegen de vier gecombineerde - ppoiitiepartijen. In tegenstelling tot rlies in Lagerhuisverkiezingen, be- - dcent een verlies door dc LDP van absolute meerderheid in het Ho rhuis geen directe machtswisseling, ar het zou een voorbode kunnen n van het einde van de bijna onon is erbroken conservatieve regering inds de caputulatie in 1945. Crisisgevoel Het crisisgevoel aan de rechterzijde - mtstond toen de communisten bij de fageriiuisverkiezingen van 1972 hun telaantal verdubbelden van 19 naar Dat gevoel van een crisis werd schter nog sterker tijdens de energie- risis en de daarop volgende periode fin economische onrust toen de kri- ek over speculatie winsten voor een elangrijk deel terecht kwam op de lofden van de grote concerns, öshio Doko, de nieuwe president van machtige federatie van economi- 1 lie organisaties (Keidanren) vond at onjuist. 'Het is eenzijdig en kort- chtig om de activiteiten van de gro- concerns aan te vallen zonder enige aardering te uiten over hun sociale 2 >1', verklaarde hij nadat de oppositie- 2 irtijen hadden voorgesteld om de ammissie die waakt over de handels- raktijken meer macht geven. Die teerdere macht zou tot uiting moe- n komen in het recht lagere prijzen verordonneren en produktiekosten penbaar te maken. iandidaten fijna een haar geleden vroeg de se- itaris-generaal van de LDP aan ze- m grote concerns kandidaten ter :hikking te stellen voor de verkie- jen van a.s. zondag. De concerns igerden maar beloofden wel volle- lige steun, wat overigens toch past in i strategie van de LDP voor wie ïze volledige steun een van de drie ijlers is. Een ander onderdeel van strategie is de inschakeling van populaire figuren. De partijleiding heeft 22 van de 32 Hogerhuisleden, die ouder zijn dan 70 jaar geprest om af te treden. De openvallende plaatsen wil men dan opvullen met bekende televisiepeisoonlijkheden, onder wie actrices en een economisch commenta tor. Ook zoons van twee oud-premiers staan op de LDP-lijst. Commentaar van secretaris-generaal Hasahimoto op deze gedragslijn: 'We zijn op mensen uit, die vast besloten zijn zich in te zetten voer onze vrije maatschappij, niet alleen de mensen uit onze partij, maar ook van daarbuiten. TV-persoon- lijkheden kunnen ons daarbij van dienst zijn omdat ze de belangstelling wekken van mensen, die anders niet naar de stembus zouden gaan'. Een andere poging van de LDP om stemmen te winnen was het initiatief om de openstelling van de stembussen met een uur te verlengen tot 19 uur. De partij heeft nl. de ervaring, dat hoe meer mensen er stemmen, des te beter dat voor de LDP is. Het initia tief slaagde. Om op het bedrijfsleven terug te komen: de Mitsubishi-groep, die een omzet heeft ter grootte van 10 pet. van het nationaal inkomen, steunt openlijk een kandidaat, die vroeger commissaris van politie was. De Sumi- to-groep staat achter een oud-ondermi nister van financiën, tevens zoon van een oud-premier, terwijl de andere eerste ministerszoon gesteund wordt door aannemers, staalproducenten en een autofabriek. Een concurrerende autofabrikant staat achter een voor malige TV-omroeper. Kritiek De betrokken bedrijven zijn zich er wel van bewust, dat ze hun prestige op het spel zetten en een woordvoer der zei dan ook: 'het zou een afgang zijn, als eer. van onze kandidaten zou falen. Maar van de kant van de oppo sitie is er hevige kritiek op de inmen ging door het bedrijfsleven. Kandida ten, die gesteund worden laden een schuld op zich, die slechts betaald kan worden in de vorm van beloften aan de ondernemingen', zo wordt daar gezegd. Kritiek is er ook hier en daar in de LDP zelf. Volgens één van de partijleden is de 'ondernemers'-verkie- zing de slechtst denkbare vermenging van de partij en het bedrijfsleven. Hij vindt de steun aan de concerns een grotere bedreiging van de 'vrije maat schappij' dan de aanwezigheid van communisten. Ytiko Nakamikado is correspondent van Reuter in Tokio. Hiervoor gaat het Landbouwschap binnenkort bij de regering aanklop pen. of, zoals het in de officiële taal heet: het Landbouwschap gaat bij de overheid pleiten voor een nationaal beleid ter stimulering van aanpassin gen op landbouwbedrijven naast de EG-rentesubsidieregeling. Omdat de Europese Commissie geen bezwaar heeft tegen het handhaven van nationale maatregelen en omdat vrijwel alle andere EG-landen als een nationaal stimuleringsbeleid voeren, vindt het Landbouwschap dat er in ons land ook zo'n beleid zal moeten komen. Het Landbouwschap wil daar- 'aktank wil van ankinstallatie af OTTERDAM Paktank een divisie fin Pakhoed Holding, wil de tankin- allatie Vondelingenplaat-Pernis over igen aan de Britse Panocean Ship- ing and Terminals Ltd. Het besluit besprekingen daarover te gaan oeren, is genomen na overleg met de ndernemingsraad. e installatie waarbij zo'n 185 man erken heeft een capaciteit van 50.000 m3. Dat is ongeveer zeven tocent van de capaciteit van Paktank het Rotterdamse gebied. ïuropese banken lenetreren in VS IMSTERDAM De European Ban ing Corporation L*.d mag een kan tor openen in Chicago. Dit zal in de erfst van dit jaar gebeuren. De bank al zich in het bijzonder bezighouden iet service aan internationale onder gingen in Amerika en in Europa. Ie aandeelhouders van de European tonking Corp. zijn de Amro-Bank, lanca Commerciale Italiana, Creditan- talt Bankverein. Deutsche Bank, Mid- jnd Bank, Société Générale en de lenerale Bankmaatschappij. Rorento start met ƒ80 miljoen ROTTERDAM Op de emissie van Rorento waarop eergisteren de in schrijving openstond, is voor ongeveer tachtig miljoen gulden ingeschreven. De prijs was ƒ100 per aandeel van 50, zodat de agio-reserve in eerste aanleg zo'n 40 miljoen bedraagt. Brazilaanse order voor Bos Kalis PAPENDRECHT De Engelse Land and Marine Engeneering Ltd, een dochter van Bos Kalis Westminster Group, heeft samen met een Brazili aanse baggermaats^happij een op dracht ontvangen vmr een vier kilo meter lange riooiafvoerleiding in zee voor de steden Santos en Sao Vicente. De opdracht die weid gegeven door het departement van Volksgezondheid van de provincie Sao Paulo, heeft een waarde van ruim 55 miljoen en zal een kleine twee jaar a beslag nemen. bij niet in de eerste plaats aandacht besteden aan kapitaaluitgaven die bij een bepaalde bedrijfsgrootte passen, maar meer op kwalitatieve verbete ring van de basisfactoren die voor elke bedrijfsgrootte van helans zijn. Het Landbouwschap wil ook gaan pleiten voor een regeling om de ver plaatsing van agrarische bedrijfsge bouwen uit woonkernen (zeg maar het centrum van een plaats), te sti muleren. De ligging van veel van die gebouwen in of bij de woonkernen is uit een oogpunt van woonmilieu, ver keer en de beperkte mogelijkheden tot verdere uitbreiding van een be drijf, steeds moeilijker te accepteren, vindt het Landbouwschap. De 'tegemoetkoming' in de grotere investeringskosten bij zo'n verplaat sing zou betaald moeten worden door de ministeries van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en van Landbouw en Visserij, alsmede door de desbetreffende gemeenten, die dan een financiële bijdrage in de verplaat sing zou moeten geven. Hoeveel bedrijven, landelijk bezien daarvoor in aanmerking kunnen ko men blijkt het Landbouwschap niet te weten. Uit Limburg is echter verno men, dat het daar om duizend bedrij ven zou kunnen gaan, wat neerkomt op driekwart van de in de bebouwde kom gevestigde 'blijvers'. In totaal staan in die provincie zo'n 2.300 be drijven in woonkernen. Het Landbouwschap heeft niet ge wacht op de door de regering toege zegde landinrichtingswet, maar heeft zelf een studie laten doen. Dat is gebeurd door een werkgroep onder leiding van ir D. S. Tuynman. voorzit ter van de commissie planologie van het schap en van de vaste commissie voor landbouw uit de Tweede Kamer. Voorts heeft prof. mr. P. de Haan, hoogleraar in burgerlijk en agrarische recht te Delft, een belangrijk aandeel in de studie gehad. De organisaties in de land- en tuin bouw krijgen de gelegenheid zich daarover een oordeel te vormen. Daar na zal het bestuur zelf een oordeel geven over de suggesties van de werk groep. De bouw van de 162 meter lange pijpenlegger door de IHC-werf Gusto in Schiedam vordert. Om de deksecties van het vaartuig ter bestemde plaatse te brengen (gewicht tot 1500 ton) wordt gebruik ge maakt van een speciaal voor dit doel gebouwd hef eiland. DEN HAAG In de landbouw zullen meer mogelijkheden moeten zijn voor («verheidssteun bij investeringen bij uitgaven op het ge bied van de milieuhygiëne, zoals technische apparatuur tegen stank- hinder en opslagplaatsen voor mest en gier. Ook zou steun nodig zijn voor energiebesparende uitgaven, zoals isolatie van stallen en kassen en voor verbetering van de infrastructuur op het platteland ten aan zien van gas- en elektriciteitsvoorziening. Van een verslaggever DO HAAG De Nederlandse Bakkerij Stichting (het landelijk overkoepelend orgaan van werkgevers en werknemers in het bak kersbedrijf) is nog niet tevreden met de minimumprijs van 85 cent voor verpakt gesneden witbrood en meent dat die 94 cent zou moe ten zijn. zien van het midden en kleinbedrijf merkte hij op. dat die niet onrenda bel werken en dat het dè warme bakker voor de wind gaat. De heer De Booy toonde na deze uitlatingen enige aarzeling en zei: 'zou er inderdaad een tegenstelling zijn tussen het belang van enige grote bedrijven en het algemeen belang, dan zou men dat nog eens onder de loep moeten nemen. De heer Van der Aar. werknemersver tegenwoordiger, bepleitte dat de com missie een zo breed mogelijk onder zoek gaat doen naar de toestand van de gehele bakkerij; ook van de werk nemers en met name de bezorgers. Hij merkte op dat, ondanks de on langs verhoogde minimumbroodprijs, het prijsverschil tussen in de winkel verkocht brood en bezorgd brood steeds groter wordt. De heer Koppert, die de werkgevers vertegenwoordigde, verzekerde dat de gehele Nederlandse bakkerij achter het onderzoek staat. NEW YORK De rente in de Ver. Staten is nog verder gestegen. Twee banken, Bankers Trust Co of New York en Wells Fargo Bank of Califor nia. hebben de prime rate de rente, die aan eerste klas cliënten in rekening wordt gebracht verhoogd van 11 tot 12 pet. Een nieuw record. De First National Bank of Chicago was tot dusverre met 11,8 pet de r«cordhouder. Dat bleek gisteren ♦ijdens de vergade ring van het produVuvhap voor gra nen. zaden en peulvruchten in Den Haag. Gezien die ontevredenheid werd besloten, dat voorzitter Van Beuke ring na augustus W'-er eens met mi nister Lubbers (Economische Zaken) zal gaan praten over het beleid dat ten aanzien van de minimumbrood- prijzen gevolgd zal moeten worden. De overheid heeft de bevoegdheid van het produktschap tot het vaststellen van minimumbroodDnjzen die op 1 juli eindigde voor onbepaalde tijd verlengd. De laatste jaren werd die bevoegdheid steeds voor slechts een jaar gegeven. De overheid kan zodoen de niet meer aan do bevoegdheden van het produktschap tornen. Maar ze heeft de mogelijkheid wel opengehou den, om een nieuwe verordening niet goed te keuren. Onderzoek Belangrijk was gisteren het besluit, dat het produktech*p een commissie gaat instellen voor een structuuron derzoek in het bakkerijbedrijf. Het besluit werd genomen op verzoek van de Nederlandse Bakkerij Stichting, die graag wil dat de overcapaciteit in het bakkersbedrijf onder leiding van het produktschap wordt aangepakt. Voorzitter van die commissie wordt drs. C. J. Booy, een van de directeu ren van het produktschap onder wiens leiding eerder maatregelen tot stand kwamen tegen overcapaciteit in de beschuitindustrie. De leden van de commissie zullen in overleg met het bedrijfsleven worden uitgekozen. Zij zullen echter in eerste instantie uit vertegenwoordigers tan werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf komen. Dc heer A. von Bruten und Montzel, vertegenwoordiger va.i de werkgevers in de meelindustrie. gaf de nieuwe commissie de raad <-erst eens goed te bestuderen of er wel een structureel probleem in de bakkerij is. Hij vroeg zich in dit verband af. of de overcapa citeit niet een gevolg is van door enkele concerns verkeerd opgestelde verwachtingen. Zou net inderdaad om enkele bedrijven gaan, dan is het de vraag of de gemeenschap wel voor een mislukte planning van zulke be drijven moet opkomtn, zo zei hij. Hij vond dat dat zeer zeker niet zal moeten, indien die bedrijven nog be langrijke winsten diaken in andere takken van hun organisatie. Ten aan- De beurs van New York bleef gisteren in verband met Independence Day ge sloten. DOW JONES INDEX Induil. Sporen Uiiii. Obl. Modi ljuli 806.24 161.60 68.99 67.56 819.1 2 juli 790.68 157.69 68.60 832.2 3 juli 792.87 156.96 68.76 67.35 826.2 Aaud. Obl. lal. H. L ljuli 10.270 14.460 1.734 562 777 2 juli 13.460 1.779 299 1137 3 juli 13.430 15.600 1.748 538 822 TERBORG Vulcaansoord in BTer- borg, fabrikant van gasverwarmings- apparaten, heeft over het op 31 mei geëindigde boekjaar 1973-74 een netto bedrijfswinst behaald van 1,2 min. Hierbij is een incidentele boekwinst van ƒ85.000 buiten beschouwing gela ten, aldus de directie. Wegens fiscaal compensabele verliezen is over deze winsten geen vennootschapsbelasting verschuldigd. Aan het ministerie van financiën is een verzoek om ontheffing van de beschikking dividendbeperking ge richt, opdat een dividend op de gewo ne aandelen van 7.5 pet in contanten over 1973 kan worden voorgesteld. Vulcaansoord keerde voor het laatste een dividend van 10 pet uit over het boekjaar 1957-1958. Tevens zullen de achterstallige divi denden op de 5 pet preferente aande len betaalbaar worden gesteld. Hier mee zal een bedrag van 100.000 gemoeid zijn- De ingetreden verbetering in de be drijfsresultaten kan worden geken merkt als een gevolg van de sinds begin 1973 doorgevoerde ingrijpende interne reorganisaties, aldus de direc tie. In het boekjaar 1972-1973 leed Vul caansoord een verlies van ruim 2 min, terwijl de omzet daalde van ƒ11,2 min tot 9,8 min. De introductie van energiegebruik be sparende verwarmingsapparatuur heeft een verbetering van het mark taandeel van Vulcaansoord in deze nog steeds teruglopende sector bevor derd. De ontwikkeling in de gierijsec- tor kan bevredigend worden geacht Verdere diversificatie van het produk- tieprogramma wordt nagestreefd. Ofschoon het economisch klimaat voor de metaalverwerkende industrie redenen voor bezorgdheid geeft, acht de directie mede gezien de lopende orderportefeuille, een gematigd opti misme voor het pas begonnen boek jaar gerechtvaardigd. AMSTERDAM Twaalf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest waarvan drie maanden voorwaar delijk. heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam geëist tegen de 26-jarige monteur Dirk O. wegens een gewapende poging tot be roving van een sigarenwinkel annex giro-agentschap aan de Iasulindeweg in Amsterdam. Tegen zijn mededader, de 17-jarige manegeknecht Rudolf G. uit Amsterdam eiste de officier acht maanden waarvan 4 voorwaardelijk. Het tweetal was op 3 december vorig jaar de sigarenwinkel van ex-kampioe ne kogelstoten Els Wijbrands-van Noorduyn binnengestapt met een sla gersmes, alarmpistool en een bordje 'na twee uur gesloten'. Dat hadden zij voor de ruit willen hangen om de zaak rustig te beroven. De beheerster, gealarmeerd door haar moeder in de winkel, zette hem echter zonder par don de winkel uit. De twee, die door de psychiater beide als 'wilszwak' worden beschreven, namen zonder geld de vlucht- Uitspraak op 15 juli. LONDEN Een bijna chaotische verkoop van goud heeft de prijs op de Londense goudmarkt gisteren 7J4 dol lar omlaaggeduwd tot 129 dollar per ounce, het laagste peil sinds 18 janua ri. Daarna kwam er enig herstel en de laatste notering van de dag was 131 dollar. De notering in Frankfort van 134,17 dollar was daar zelfs een dieptepunt, gerekend van 27 december af. In Amsterdam is de prijs vastge steld op 11.190/11.590 per kilo, wat een prijsdaling van 490 inhoudt. Als belangrijkste redenen voor de steeds meer dalende goud-noteringen wordt opgegeven de zeer hoge renteta rieven van dit ogenblik, waardoor het steeds minder lonend wordt het rente loze goud aan te houden. Een andere reden zou kunnen zijn de ondergang van de Duitse bank Herstatt Een gerucht wil, dat deze bank vorige week, in een laatste poging het vege lijf te redden, al zijn goud op de markt heeft gegooid. Ook de Zuid- Afrikaanse minister van financiën Diederichs zinspeelde daarop, zonder overigens de naam van Herstatt te noemen. Eer andere factor voor een groter aanbod zou kunnen zijn de noodzaak voor Italië zijn goudvoorra den te verkopen vanwege de benarde positie op de betalingsbalans. Sinds kort is het zoals bekend weer moge lijk voor centrale banken goud te verkopen. De dollar heeft zich onder al het goudgeweld vrij rustig gedragen op de internationale valutamarkt. Koersen in Montreal BOVls W/« 1.47 ISO Hom Tai Chem Hu»ky 15% 151* 15% Nat. Gaa 9H 9 9b Mas» Ferguson 15% 15s,15% Nat. Resource» 4.40L 4.401. 4.30L Shell Canada 13% 17% 12% GENEVE De wereldproductie van torwd zal deze zomer aanzienlijk toe nemen. zo heeft de algemeen direc teur van de Voedsel- en Landbouwor ganisatie (FAO) der Verenigde Na ties. dr. A. H. Boerma. donderdag in de Economische en Sociale Raad van de VN (ECOSOC) erklaard. Hij zei te hopen dat de voorraden, die nu ge vaarlijk klein zijn, volgend jaar kun nen worden aangevuld. In de afgelopen zomer waren de graanvoorraden in de wereld kleiner dan sinds het begin van de jaren vijftig het geval was geweest en ste gen de tarweprijzen tot het drievoudi ge. Een ernstige crisis in de voedsel voorziening werd verleden jaar voor komen door de goede oogsten. Toch moet men op het ogenblik nog op voorraden interen om te kunnen voor zien in dc vraag tot het tijdstip waarop de nieuwe oogst op de markt komt, aldus dr. Boerma Met het oog op de voortdurend toene mende vraag en de gevaarlijk kleine omvang vande voorraden is de wereld eer afhankelijk van de produktie van dit jaar dan in enig jaar sinds de tweede wereldoorlog, zo verklaarde hij. Dr Boerma merkte op dat de voedselhulp aan de arme landen door de geringe voorraden sterk is vermin derd van ruim 16 miljoen ton in 1964- 65 tot 9 miljoen ton in 1972-73 en naar schatting 7 miljoen ton in 1973- 74. De meeste landen die voedselhulp nodig hebben zien zich genoodzaakt in hun behoeften te voorzien door aankopen op de wereldmarkt, dit on danks de stijging van de prijzen. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De 'Jnie van beambten, leiddinggevend en hoger personeel meent dat het NKV de leden van de Unie en van de BV A (bank-verzeke- ringsbedrijf en administratieve kanto ren) in verwarring tracht te brengen. In een gisteren uitgegeven 'extra nieuwsbulletin' zegt de Unie, die zo als bekend volgend jaar uit het NKV zal stappen, dat 'solidariteit bedrijven door gelijkschakeling een utopie is'. Volgens de Unie is er binnen het NKV nu deze vakcentrale bedrijfs- bonden wil gaan vormen geen plaats meer voor beamten, leiddingge vend- cn hoger personeel. 'Alle werk nemers van hoog tot laag zullen onge acht hun functie in één bond worden samengeperst'. De Unie voegt hieraan toe dat het oplossen van de problema tiek voor de laagstbetaalden een nog meer overheersende rol zal gaan spe len te koste van de zogenaamde mid den- en hogere inkomens door middel van verdergaande nivellering en loon grensverschuivingen. 'De tijd zal leren in hoeverre er sprake zal zijn van verdraagzaamheid in de vakbeweging. Als men vaststelt dat de toekomstige federatiepartners NW en NKV nu al van mening zijn dat de derde vakcentrale, het CNV, buitenspel moet worden gezet, dan hebben wij daar geen hoge verwach ting van', aldus de Unie. Ze voorspelt dat het NKV zal oplossen in het NW. omdat het NW wil dat de federatie met het NKV op den duur zal uitmonden in een ongedeelde vak beweging. Het niet meer aangesloten zijn bij het NKV betekent voor de Unie BLHP een besparing van ƒ700.000,- per jaar. De Unie zegt dat ze daardoor in staat is, de taken die door de vakcentrale werden verricht zelf ter hand te nemen (o.a. het juridisch advies- en bljstandswerk'). Luycks definitief naar Nutricia ZOETERMEER Luycks Produkten gaat definitief over naar Verenidge Bedrijven Nutricia Werknemersorga nisaties en ondernemingsraden van beide bedrijven hebben zich met de overneming akkoord verklaard. Luycks zal tegen betaling in contan ten worden overgenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17