Y/S//ZZ/AZZZZZZ, Autoles begint op afgesloten terrein Een Amerikaanse mythe autobiografie FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Vakantiefilms voor het hele gezin Vertraagd Sterven Fairlady uit Japan Oppompbare schokdempers Lijk Noorse zeeman gevonden in het IJ BMW komt met 2 nieuwe typen Mazda 616 in nieuwe versie TROCW/KTARTET VRIJDAG 5 JULI 1974 AUTONIEUWS/FILMS T13/K.15 door Sicco de Jong VVN wil buitenlands voorbeeld volgen brieven die niet voorzien zijn van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan 3toeten in afzonderlijke brieven wor- en gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: Uw probleem ook het on ze, postbus 507, Voorburg. Scène uit 'De jacht op Dillinger'. De jacht op Dillinger Gangsters hebben de humus verrijkt, waarin de lA merikaanse mythen en sagen werden geplant. Om dat ze allemaal nog zo betrekkelijk kort geleden leefden, de blanke Amerikaanse geschiedenis is niet oud. kun je zo'n mythe ook op een half-documentaire wijze benaderen. Dat heeft regisseur John Mi- litis gedaan in zijn film "Dillinger'. Dillinger was de beruchtste (en ook beroermdste. want hij was in de ogen van het publiek niet alleen schurk maar ook held) Amerikaanse gangster uit de jaren dertig. Hij oefende met zijn bende een bloedige terreur uit. overviel banken, ontsnapte uit ccn gevangenis, kreeg de magische titel Staatsvijand nr. Eén en wist zo lang op vrije voeten te blijven, dat hij zichzelf als onsterfelijk en onoverwin nelijk ging beschouwen. Dat was hij niet. tenslotte kreeg de FBI hem toch te pakken. Toen hij uit een bioscoop kwam werd hij doodgeschoten. In John Milius film worden Dillinger en zijn grote tegenstander. Meivin Purvis van de FBI voortdurend met elkaar vergeleken en geconfronteerd. Dat gebeurt in zorgvuldig vergeelde beelden, want realisme is sterk ge mengd met nostalgie die, zoals een ieder weet, overal op gericht kan wor den. zelfs op de zwartste crisisjaren. De kleren, de auto's, de make-up. het meubilair, alles in perfect nagemaakt, er valt waarlijk niets op aan te merken. (her de psychologie kan men zijn twijfels hebben, die komt er in een mytisch klimaat vaak bekaaid af. Het .s in elk geval een pikant trekje, dat Melvm Purvis in 1961 zelfmoord pleegde met hetzelfde pistool, waar mee hij Dillinger doodschoot. Wat je overigens uit de film bijblijft is niet Schakers poseren in Van Goghmuseum AMSTERDAM Morgen van 2 tot 4 uur zullen de schakers Jan Timman, grootmeester en G. Sosonko, meester, poseren in het Vincent van Gogh Museum in Amsterdam. Materiaal voor olieverfschilderen moe ten de deelnemers zelf meenemen, tekenbehoeften zijn in het museum te krijgen. Het aantal deelnemers is beperkt tot dertig personen, opgeven bij het Vin cent van Gogh Museum, telefoon 020- 764881. Rus won pianoprijs T sjaikowski-concours MOSKOU De jonge musicus An drei Gavrilow is uitgeroepen tot win naar van de afdeling piano van het Vijfde Internationale Tsjaikowski Mu ziekconcours. De 23 leden tellende internationale jury wees de tweede plaats gezamenlijk toe aan de Ameri kaan Moeng Van Tsjoeng en de Rus Stanislaw Igolinski. De Russische pia nist Yoeri Yegorow behaalde de derde prijs. Aan de sectie piano namen 73 musici uit 22 landen deel. Van een verslaggever AMSTERDAM De rijkspolitie te water heeft gistermorgen in het Bin nen IJ in Amsterdam het lijk gevon den van de 24-jarige zeeman L. Mol- tumyr uit Allesund in Noorwegen. Uit zijn papieren is gebleken dat hij op doorreis was van Lissabon naar Noorwegen. De politie vermoedt dat hij tijdens een uitstapje in de stad in het weekeinde te water is geraakt. het wederzijdse geweld, niet de tallo ze bloedvlekken op de grijze mureti, maar de beelden van het Amerikaanse platteland. Grauwbruin, verlaten, met een landweggetje en. een krakkemik kig huisje in de verteJe ziet dat andere Amerika tegenwoordig op de film vaker dan vroeger, maar mij nog niet vaak genoeg. W. Wielék-Berg Amsterdam, Leidesplein Theater, 18 Jr. Scène uit De vrolijke piraten van Schateiland. Zowel] de wereldkampioenschappen voetbal als de va cautie laten hun sporen na in de bioscopen. Er wordt of heel lichte, of heel zware kost opgediend, 't is schieten of lachen geblazen. De films voor alle leeftijden nemen in aantal toe, daar zijn een paar Louis de Funs producten bij voor de onverbiddelijke liefhebbers, maar sinds gisteren is het programma ook aangevuld met twee echte kinder- voorstellingen. Lekker op avontuur met Donald, Plu to en Mickey De Disney-fabriek draait lustig door. In het met de losse hand samenge voegde programma dat onder de titel 'Lekker op Avontuur met Donald. Pluto en Mickey' over het scherm flitst, zijn korte filmpjes van verschil lend niveau samengebracht. Als er mensen in optreden dringt een verge lijking met de Sterreclame zich op, maar de beesten doen het weer best. Vooral Donald Duck is voortreffelijk op dreef en is er een heel mooie bij over een koude ooievaar die een hond uit zijn hok verdrijft. De routiniers hebben blijkbaar nieuwe inspiratie ge- Vraag: Ik heb een handigheidje ont dekt waardoor de bediening van een iir ons bedrijf gebruikte machine kan worden vereenvoudigd. Waar kan ik inlichtingen krijgen over patenten? Antwoord: Bij het Bureau voor uit vinders. Rokin 9-15, Amsterdam. Vragen over de schilders J. S. H. Kever, J. A. Cleton, J. Goethals, Vil mos Huszar. J. Vos, Van Dongeren. Antwoord: Jan Simon Hendrik Kever (1854-1922); leerling Amsterdamse Akademie, Rijksakademie, Antwerpse Akademie, schilderde stilllevens, bin nenhuizen met figuren, bloemenstu- dies en enkele stadsgezichten. Hij ex poseerde herhaalde malen en in diver se musea is werk van hem aanwezig. Jan ALbertus Cleton (1865-1912): schilderde figuren en portretten. Van Josef Goethals is niets bekend. Vil mos Huszar (1884-1939) studeerde te Boedapest en te Mlinchen, woonde te Vporburg en te Harderwijk. Omvan grijk oeuvre. Lid van Pulchri Studio eo de Onafhankelijken te Amsterdam, medeoprichter van De StijL Werk van hem bij Kröller-Müller. Van J. Vos en V;an Dongeren is mets te vinden, vjanneer wij ondanks onze naspeurin gen niets kunnen vinden over een bepaalde schilder, betekent dat heus niet, dat een schilderij waardeloos is. Ip de grote musea worden meestal spreekuren gehouden, waar men kunstwerken kan laten zien en beoor delen. Taxeren doet men daar niet, ipaar men zal wel bepaalde raad kun nen geven. Vraag: Wij zijn in gemeenschap van goederen getrouwd en hebben zeven kinderen, waarvan zes getrouwd en waarvan de jongste dochter, onge huwd. ons huishouden doet en ons Verzorgt. Wij willen graag haar ons roerend en onroerend bezit nalaten, kan dit bij algemeen goedvinden? Antwoord: Wij adviseren u in deze zaak de notaris in te schakelen. Wij geloven graag dat uw andere kinderen met deze regeling akkoord gaan en het miet meer dan behoorlijk vinden dat op deze manier voor hun zusje zo goed mogelijk wordt gezorgd, maar er kunnen altijd vervelende dingen ge béuren en dan is het beter alles vastgelegd te hebben. Onroerend goed kpi men trouwens het beste via de notaris verdelen of niet verdelen. duurde. 'Het experiment wees uit, dat de leerlingen na het oefenen in voer- tuigbeheersing op het afgesloten ter rein zich veel zelfverzekerder voelden tijdens de lessen in het echte verkeer, zodat gedurende de verdere opleiding alle aandacht kon worden besteed aan de vorming in praktisch rijgedrag', aldus WN-direkteur mr. M. Polak. Vandaar de opening van het gösloten proefterrein in Leeuwarden en bin nenkort ook te Arnhem, Eindhoven, Utrecht, Venlo en Zwolle. VVN voert besprekingen om tot nieuwe oefen plaatsen te komen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Groningen, De venter en Almelo. Mr. Polak voegt hieraan toe. dat als alle 800000 rij examenkandidaten gemiddeld vijf uur rijles op afgesloten terreinen zouden hebben, dit vier miljoen voertuiguren beginnelingen aan het verkeer zou onttrekken, wat 'de verkeersafvloeiing en de verkeersveiligheid zeker ten goede zou komen'. Veiligheid High Crime Aliweer een politiefilm, ditmaal een Engels nagesynchroniseerde Italiaan se,' spelend in Genua. Daar moet Franco Nero, een driftkrkkerige maar fatsoenlijke commissaris een adder nést van moordende drughandelaren uitroeien en dat lukt hem ook, maar de,prijs is hoog. Zijn dochertje wordt door de 9churken doodgereden, zijn geliefde het ziekenhuis ingeslagen, een hele zwerm collega's sneuvelt. Er wo^dt ons de hele film door beloofd dat uiteindelijk de 'breinen' van de bende ontmaskerd zullen worden maar dat kunnen we mooi vergeten. Een industrieel gaat voor de bijl, doch dat die niet deugde wisten we allang. Dat er in deze film van Enzo G. Castellan zoveel doden vallen is niet opmerkelijk, maar wel curieus is de manier waarop zij vallen. Het gaat niet, meer rechttoe-rechtaan zoals wel eer, ('Een schot, een schot, hij is dooi hij is dood') nee, er wordt ruim de tijd voor genomen en het hele zaakje wordt dan ook nog eens ver traagd gefilmd. Er bestaat vast ergens een school waar dergelijke doodstui pen geleerd wordeneerst buigt men voorover, dan werpt men het bovenli chaam achterover, vervolgens ploft menneer, veert weer op en maakt minstens drie buitelingen voor de allerlaatste krampachtige trekking eindelijk het einde 'brengt. Ook een manier om je brood te verdienen! W.W.-B. Amsterdam-Tuschinski Rotterdam-Thalia, 18 jr Veilig Verkeer Nederland heeft een nieuwe activiteit ter hand genomen met een afdeling Oefenter reinen Rijopleiding Nederland (OlRlN). In Leeuwarden is vorige maand reeds een afgesloten terrein in gebruik genomen, waar de eerste kneepjes van het autorijden aan de latere weggebruikers worden bijgebracht. iAJ eerder was hier en daar o.m. in Hilversum en Tilburg een initiatief in deze richting ondernomen, maar het is erg lang als normaal beschouwd de stuntelende leerling meteen achter het stuur middenin liet verkeer te zetten. beslist moet worden. In feite kan geen mens Alle aspecten van het rijden overzien aldus de mening van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid maar beter rij den is mogelijk als de automobilisten zich met meer gevoel voor voertuig en verkeer on de weg zouden bege ven. Dat wijzen de statistieken om trent de toenemende veiligheid door meer ervaring immers uit. Onzekerheid weg Het initiatief van WN richt zich op de voertuigtechnischd kant van de zaak en daarmee ook op de verkeers technische kant. Wie eerst de auto leert kennen en daarna in het verkeer komt zal minder stuntelen en dus wordt dan onzekerheid weggenomen- Zoals dat trouwens ook kan gebeuren door een slipcursus te volgen. In Amerika bestaan training-centers, waar men moeilijke proeven moet afleggen: met wielen op een betonnen rand rijden, en degelijke. General Motors constateerde daarbij dat de autorijders zeiden juist met een gor del om ook vaster 'in het zadel' te zit ten, wanneer het om het nemen van moeilijke hindernissen zoals scher pe bochten gaat. De ANWB neemt rijtest af en de KNAC organiseert slipcursussen. Ook in Nederland staan voor de rijbewijs-bezitters dus al mo gelijkheden open. Maar dat neemt niet weg, dat aan de rij-opleiding nog veel te schaven valt, zoals thans enigszins gebeurt. De overheid stelt eerst over een paar jaar eisen aan de instructeurs. Maar ook de begeleiding van de adspirant-auto- rijders kan nog verder verbeterd wor den door anderen dan de instructeurs, zoals WN nu op een voornaam facet aantoont. Een instructie ovdr bewust rijden en over de positie die de automobilist als verkeersdeelnemer inneemt is geen overdaad. Naast voertuigbeheersing is zelfbeheersing van belang, maar dat wordt vaak gemaskeerd door vele voorschriften, waarmee de overheid die zelfbeheersingseis vervangt door bijv. onlogische voorrangswegen in bebouwde kommen en onlogische snelheidsvoorschriften, zowel in als buiten de woongebieden. BMW komt deze maand met twee nieuwe typen, varianten op de grote viercilinder- en de zescilinder-serie. Het zijn de BMW 518 met de 1,8 liter motor van 90 DIN-pk vermogen en de BMW 2.5 CS, de coupé met zescilin der motor van 2,5 liter. De BMW 518 is in Duitsland duizend mark goedkoper dan de 115 pk BMW 520. De topsnelheid van de 518 is naar maatstaven van het Duitse merk vrij gering: 160 km. per uur, maar ook het benzineverbruik kan iets gun stiger uitkomen. Bij de BMW 2.5 CS is het prijsver schil met de andere zescilinder coupé, de 3.0 CS, in Duitsland aanmerkelijk groter: 3.380 mark. De 2,5 liter motor biedt een vermogen van 150 DIN-pk. Uiterlijk komt de 518 geheel met de 520 overeen en de 2.5 CS met de 3.0 CS, hoewel er in de uitvoering van het interieur enige verschillen zullen zijn. Net zoals de Germanen hun kinderen in het water wierpen om ze te leren zwemmen, zo zenden wij nog dagelijks de meest 18- en 19-,iarigen op den rijbewijs beluste leerlingen met een auto het verkeer in. In een voertuig, waarin je moet schakelen, sturen, koppelen en gas geven met alle vier je ledematen. Waarin je vooruit en achteruit moet kijken als zware taak voor de ogen, die eigenlijk ook nog het dashboard moeten zien. En dit in een voertuig, dat van achteren langer is dan van voren; rechts breder dan links, en dat bovendien zich snel voortbeweegt en zich zelfs vaak snel ler moet voortbewegen dan de begin neling zou kunnen of moetdn. Het ontstaan van dit systeem van rij opleiding is historisch. De eerste au to's reden hooguit zo'n 20 h 30 km. per uur en wie zo'n voertuig hoog boven alles gezeten wilde besturen had een goed overzicht plus het voor deel, dat er nog weinig verkeer was De landwegen van weleer waren rus tig ook al omdat Nederland aan hel begin van deze eeuw maar vijf miljoen inwoners had en eigenlijk verschilde de manier, waarop men toen leerde autorijden, praktisch wei nig van de lessen op afgesloten terrti- nen nu. Het is typerend dat juist in Japan, waar het verkeer haast van het ene moment op het andere veel en veel drukker werd, reeds lang het vereiste bestaat, dat iedereen, die met een auto de weg op komt, eerst tenminste veertig rijletssen van een half uur op een speciaal terrein moet hebben ge had. De Japanners beschikken over terreinen met hellingen voor de hel- lingproef, verkeerslichten en -borden, stukken met slecht wegdek, enz. waar het altijd druk is met leerlingen. Hier wordt langzaam gereden en zo wordt er al doende geleerd. Goede ervaringen met dergelijke systemen, die ook reeds in Amerika en andere Europese landen werden opgedaan, waren voor Veilig Verkeer Nederland aanleiding om deze metho de van onddrricht te gaan propageren. In 1972 nam WN er een proef mee in Hilversum, die twee maanden De rij-opleding in Nederland is tot nu toe maar zeer eenzijdig gericht op veiligheid. Voertuigbeheersing, kennis van voorschriften en enig verkeersin- zicht vormen de basis van een exa men, dat als enig doel van de oplei ding figureert. De praktijk wijst uit, dat wie het papiertje heeft, de twee jaar daarna een toenemende ongeval lenkans heeft. Pas na die twee jaar gaat de rij-ervaring spreken. En dan nog zou rij-training nodig zijn. om te voorkomen dat zoals thans ve len in angst dn beven achter het sruur blijven plaatsnemen. Het gebrek is tweeërlei: moreel en technisch. Rij-opvoeding zoals VVN mede nastreeft zou de be dachtzaamheid moeten vergroten, op dat er positief voorzichtig gereden wordt. Rijinstructie, meer dan alleen voor het rijbewijs nodig is, zou het werkelijk kunnen omgaan met het voertuig moeten verbeteren, zodat men niet uit onzekerheid voorzichtig gaat rijden. Dat is immers een negatie ve voorzichtigheid, die bijvoorbeeld tot uiting komt in talmen waar snel Tot de exclusieve autonleuwtjes be hoort een sportwagen van de Japanse autofabriek Nissan. Het zojuist in Ne derland verschenen model Is de Dat- sun 260 Z, een twee-plus-twee, die in Japan de verleidelijke naam Fairlady draagt. Want de fraai gestroomlijnde zescilinder moet voor z'n mannelijke eigenaar kennelijk een 'schone vrouw' zijn. In het land van de Rijzende Zon tenminste. Importeur Datsun Nederland BV te Sassenheim noemt het nieuwe van de vroegere 240 Z afgeleide model wat zakelijker 260 Z 2+2, uitgaande van de 2,6 liter motor, het feit dat er twee volwassenen en twee kinderen in kunnen zitten en de Z wellicht omdat dit toch Wel het einde van het alfabet is, waar Datsun met de 100 A als kleine voonvielaandrijvcr begint. De 260 Z is een achterwiclaandrljvcr met radiaalbanden en sportvelgen en verder zeer compleet uitgerust. Een gelaagde zonwerende voorruit, een ra dio met elektrisch bedienbare antenne en een vijf versnellingsbak zijn stand aard, plus toerenteller, achterruitver- v.armlng, hoofdsteunen, enzovoorts. De prijs: 28.500,- incl. BTW. Remedie tegen 'doorzakken' auto's put uit de oude stof, ook voor vodtvas- senen is zo'n bloemlezing best leuk. De Vrolijke Piraten van Schateiland Stevenson's Treasure Island' heeft al eerder tot basis van een filim gediend, nu hebben de Japanners er een zeer vrije, verhinder]ijkte versie van ge brouwen. Er zijn figuren bijgevoegd, Lonig John Silver met zijn houten been komt er bekaaid af maar tegen over de primitiviteit van het script staan prachtige, bijna surrealistische beelden, dat kun je de Japanners wel toevertrouwen. De hele film is Neder lands nagesynchroniseerd en zo kan het gebeuren, dat uit een verfijnd,, uitermate on-Nederlands decor een vrolijk liedje van onze Schellebellen schalt. Daarmee wil niet gezegd zijn dat het slecht is gedaan, 't loopt onder regie van Eimert Kruidhof eti in vertaling van Ernst van Altena best aardig. W. W.-B. Amsterdam-City; Den Haag-Odeon; Amsterdam-Cineac Reg.; Rotterdam- Cineac NRC; Den Haag-Cineac; Rotter dam-Colosseum; Groningen-Grand a.l. Franco Nero in High Crime Een probleem dat niet alleen in de vakantietljd, maar ook bij zwarebe pakking in het algemeen en bij het trekken van caravans of bagage-aan hangers voorkomt, is hel 'dooi zakken' van auto's aan de achterzijde. Hier voor bestaat nu een remedie: de Bel gische fabriek van Monroe heeft de in Amerika reeds zeer bekende Ride-leve- De modellen Mazda 616 Sedan en Coupé hebben een groot aantal detail wijzigingen ondergaan. De veranderin gen vallen op aan het uiterlijk; in het interieur zijn met name het instru mentenbord, het stuurwiel, de vloer- pook en de stoelen verfraaid. De be langrijkste verbetering is dat de Maz da 616 nu standaard radiaalbanden heeft. De nieuwe versies van de Japanse auto gebouwd door de Toyo Ko- gyo-fabriek te Hiroshima zijn her kenbaar aan een iets verhoogde mo torkap. een kunststof sierplaat aan de achterkant en een veranderd merkte ken op de grille. De Coupé heeft bovendien open sportvelgen gekregen. Een veiligheidsvoorziening is de voor ruit va gelaagd glas, waar in Ameri kaanse stijl de radio-antenne inge bouwd is. De prijs van de 616 Sedan bedraagt thans 11.190,- van de Cou pé 11.820,- incl. BTW. Ier schokbrekers uitgebracht. Deze met lucht oppompbare schokdempers dienen om de achterzijde van de auto voldoende boven het wegdek te hou den. De 'pneumatische niveauregeling', zo als de Monroe Rideleveler TM die biedt, kan door verandering in de druk van 1,4 tot 8,0 kf/cm2 aangepast icorden aan de belasting van de ach terwielen. Door de schokdempers op de pompen via een speciaal ventiel, dat dezelfde aansluitingsmogelijkhe den heeft als een bandeventiel, is de juiste hoogtestand te bepalen. Hier mee wordt een slepht achteruitzicht, een verkeerde koplampen stand en kans op beschadiging aan achterwielophan ging en uitlaatsysteem voorkomen. Normaal is een luchtdruk van 2,0 kg/ cm2 voldoende, maar afhankelijk van de belasting van de achtenvielen kan een gewicht tot 350 kg bagage een voudig worden gecompenseerd door de Ride-levelers op te pompen. Dergelijke speciale, doch eigenlijk voor elke auto praktische, schokdempers worden niet door de autofabrikanten geleverd: die zorgen echter tegenwoordig al weer meer en meer voor belast ingaf hanke- lijke beremming van de achterwielen. Het systeem met drukmeter is vrij gemakkelijk te monteren door doe-het- zelvers en de controle van de lucht druk is het enige, dat de automobilist er behalve de aanschaffingsprijs 336,40 incl BTW voor over moet hebben. H'ct effect van de Ride-Levelers: de linkerwagen heeft conventionele schokbrekers en is volbepakt; de eveneens volgeladen rechter auto heeft oppompbare schokbrekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15