RENSENBRINK DUBIEUS Geen kaartjes meer voor finale Pers in Europa veroordeelt 'hardheid' van Brazilianen WK statistiek m Piet Keizer op links voornaamste kandidaat I/MM74 Megafoons tegen Duits volume Interlands van finalisten Jacky Charlton zou honderd pond op Oranje willen zetten FC Amsterdam in UEFA Cup Europees kampioenschap voor profbasketballers Kornelia Ender verbetert eigen wereldrecord Jtp. TROUW/KWAiRTET VRIJDAG 5 JULI 1974 SPORT Til,/KI3 Rob Rensenbrink volgde gisteren de training van het Nederlands elftal vanaf de reservebank. Naast hem arts Frits Kessel rechts) IïILTRUP In het kamp van het zo succesvolle Nederlands elftal gaat ïnen ervan uit, dat Robbie Rensen- 1-jrink, Oranje's linksbuiten, zondag niét zal kunnen meespelen in de iiinale tegen West-Duitsland. Rensen- )>rink raakte eergisteren in de wed strijd tegen Brazilië aan zijn dijbeen geblesseerd en bleek, later, een for se spierscheuring te hebben opgelo- p en. Dokter Kessel zag woensdag- /ond liaat nog maar weinig perspec- tl ef voor Rensenbrink, althans met betrekking tot zijn meespelen in de fVfnale. G isteren verklaarde dokter Kessel, d at de blessure hem bij nader on- d erzoek ietwat meeviel, maar dat d esondanks ten zeerste moet worden g'etwijfeld aan Rensenbrink's mee spelen tegen de Westduitsers. 'Voor- llcipiig', aldus Kessel, 'acht ik de kans d.it Rensenbrink kan meedoen één- oj?-tien'. .Aan het eind van de wedstrijd tegen h<5t zo hard spelende Brazilië vreesde Oranje dat naast Rensenbrink en Jnohan Neeskens nog méér spelers min of meer ernstige blessures had den opgelopen. Gisteren viel ook die angst gelukkig nogal mee. Wim Jan sen had woensdagavond rugklachten, maar was gisteren al weer veel fit ter; Johan Neeskens die woensdag avond een serie aanslagen overleef de', trainde zelfs weer volkomen normaal mee met de overige spelers. Ook Jan Jongbloed kwam in het trainingskamp weer volop in actie, hoewel een bobbel op zijn kin ook gisteren nog herinnerde aan een kaakslag van een Braziliaan. Robbie Rensenbrink heeft overigens ver klaard dat z'n blessure niet te wijten is aan één van de vele Braziliaanse charges die woensdagavond door ie dereen konden worden gesignaleerd. 'Er was', aldus Rensenbrink, 'geen Braziliaan in de buurt, toen ik pijn kreeg. Het gebeurde gewoon in een sprint*. Als voornaamste kandidaat voor de linksbuitenplaats geldt nu, uiteraard, Piet Keizer, de enige specifieke lin kerspits die in de selectie voorhan den is. Keizer heeft de laatste dagen te kapipen gehad met een keelinfec- tle die echter met behulp van een dosis antibiotica thans lijkt te zijn overwonnen. Keizer is vier dagen lang door dokter Kessel behandeld en trainde gisteren weer voluit mee met de overige spelers. Supervisor Rinus Michels nam de Nederlands elftalspelers gisteren op het trainingsveld weer uitermate zwaar onder handen, nadat hij op woensdagavond toestemming had ge geven voor een paar uurtjes ont spanning. Rinus Michels heeft er tegenover buitenlandse verslaggevers op gewezen, dat de spelers woensdag avond laat zlf te kennen gaven, dat ze niet al te lang door wilden gaan met het mini-feestje dat na de wedstrijd tegen Brazilië werd ge bouwd. Michels: *Zes weken geleden heb ik niet durven geloven dat mijn spelers tot zulke grote hoogten kun nen reiken. Toch is het ons gelukt om alles en iedereen te verrassen. Het is de wil van de spelers geweest die ons zover heeft gebracht Ze hebben verantwoordelijkheidsgevoel getoond en zo móét het ook'. In het Westduitse kamp heeft Hel- muth Schön, de bondscoach, een nieuw figuur gevonden voor overda dige complimenten. Sinds de wed strijd tegen Polen waarin de Duit sers zozeer moeite hadden (zeker in de eerste helft) om tot winst te komen, is Rainer Bonhof, de Duitse middenvelder, Schön's nieuwe favo- rietje. Bonhof is zelfs al genoemd als de man die tegen Nederland Johan Cruijff moet gaan bewaken. De Westduitsers noemen dat een 'goede oplossing', maar in zekere zin zal het voor de Westduitsers moge lijk gewoon een noodzaak worden om Bonhof op Cruijff te zetten. Geong Sohwarzenbeck, de voorstop per van de Westduitsers, heeft te kennen gegeven dat hij het liele- maal niet erg vindt als een ander dan ikzelf Cruijff moet afstoppen'. Sommigen leggen die opmerkingen uit als een stukje persoonlijke angst van de centrumverdediger van Hel- muth Sohön. Franz Beckenbauer heeft gezegd dat hij zich niet kan herinneren hoe vaak hij tegen Cruijff heeft ge speeld: 'Eén keer geloof ik. De uit slag ben ik vergeten- DEN HAAG Op redelijke wijze valt er niet meer aan kaartjes te komen voor de finale van het wereldkampioenschap voetbal tus sen West Duitsland en Nederland. Het Nederlands consulaat generaal in München en de Nederlandse ambassade in Bonn hebben dit gis teren nog eens benadrukt. Er wordt ook op gewezen dat het geen enkel nut meer heeft nog naar München te gaan in de hoop toch een kaartje te kunnen bemachtigen. Gisteren verscheen er in een Duitse krant een adverten tie van een man die zijn kaartje voor 1000 mark tu koop aanbood. Dat is de onredelijke manier om eventueel nog in het Olympia Sta dion van München te geraken. Gis teravond hadden zich al vier Ne derlanders bij de man gemeld die er zelfs 1400 mark voor over had den de finale in werkelijkheid te zien. Het Nederlands supportersle gioen zal in München overigens zeer klein zijn. Protesten van de KNVB hebben niet geholpen. Er waren voor Nederland circa 2500 kaartjes gereserveerd en daarmee was het koekje op. De aanwezigen blijft nog een mogelijkheid over om de Duitse 'Schlatenbumler' te kunnen beconcurreren in geluids volume. Een man uit Gouda die met enkele kennissen naar München gaat heeft aangekondigd de spelers te zullen steunen via kreten uit megafoons. Het apparaat kost zo'n 300 gulden maar is dan ook gericht te gebruiken over een afstand van 300 meter. Dan kun je Cruijff tenminste nog eens influis teren als hij moet schieten. VPRO-SPORT AMSTERDAM Bij de VPRO zijn ze bepaald niet wild van het wereldkampioenschap voetbal. Zo als sport trouwens toch een slechts zeer sporadisch voorkomend onder werp is in de weinige uren zend tijd die de VPRO zijn toebedeeld. Maar de omroep maakt veel goed in het programmablad voor komen de week, dat om technische rede nen al vroeg gemaakt diende te worden, bij het televisieprogram ma voor zondagmiddag 15.55 uur te vermelden: 'Bij hel ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend wie vanmiddag de tegen stander van Nederland zal zijn'. AMUSEMENT MÜNCHEN Er zal zondag In het Olympia Stadion van München niet alleen om de wereldtitel voet bal worden gespeeld. Voor het du el krijgen de 80.000 toeschouwers nog wat amusement voorgescho teld. Precies een uur voor het begin van het duel zal het wereldkampi oenschapsorkest nog een show weg geven en zal veertig minuten voor aanvang (het duel begint om 16.00 uur) het grootste koor van de wereld enkele gezangen ten gehore brengen. Dit koor bestaat uit 1500 leden, verdeeld over 700 jongens en meisjes en 800 mannen en vrouwen. Deze 1500 zullen met meer dan 30 bussen worden aange voerd, een greep uit de liederen, dat dit koor zal brengen: 'When the saints', 'Song of Joy', 'River- Kwal mars' en. samen met Freddy Quinn, als afsluiting 'Das grosse Spiel es kann beginnen'. Even over half vier maken de zestien bussen, die alle deelnemen de landen hebben vervoerd, een ronde en aansluitend hebben de scheidende FIF A-voorzitter sir Stanley Rous en de voorzitter van de Westduitse bondbalbond. Her? mann Gösmann nog het een en ander te zeggen. Een kwartier voor de wedstrijd zullen de beide ploe gen het veld betreden. Vervolgens zal prins Bernhard de scheidsrech ter een munt overhandigen van het Wereld Natuur Fonds. ROEMENIE GEEN TV BOEKAREST Roemenië is als enige land in Europa verstoken van WK-voetbal omdat de regering haar veto heeft uitgesproken over aankoop van de televisierechten. Volgens welingelichte bronnen is het veto regelrecht afkomstig van president Nicolae Ceaucescu. Met de televisierechten zou een bedrag van 80.000 dollar, in deze harde valuta te betalen, gemoeid zijn geweest. Roemenië kent een zeer strikt beleid ten aanzien van de bestedingen ln harde valuta. Toch heeft de ingreep kwaad bloed gezet onder het voetbalminnende Roemeense volk. Iemand liet op een muur ln Boe karest in een haastig neergekrab belde leus weten liever 'minder Ceaucescu en meer voetbal op tv* te hebben. Roemenen die het zich kunnen veroorloven hebben een speciale antenne gekocht waarmee de uitzen dingen van de Bulgaarse tv kun nen worden opgevangen. Zo'n an tenne kost 400 lei (85 gulden) een derde van het gemiddelde maand salaris. Slechts weinig Roemenen spreken Bulgaars en zij die het doen hebben een hartgrondige he kel aan de Bulgaarse tv omdat die voornamelijk dient als propaganda- medium voor de partij. Daaruit blijkt duidelijk dat de antennes alleen voor het WK-toernooi zijn aangeschaft. LUCHTSLAG SCHIPHOL De oude concurren tiestrijd tussen de twee Nederland se charteronderneniingen Martinair en Transaria is deze week weer even fel opgelaaid in een strijd om de succesvolle Oranjeploeg terug te mogen brengen uit München. De directie van Martinair, die het monopolie heeft voor het vervoer van Ajax, had een aanbod aan trainer Rinus Michels gestuurd om de ploeg maandag al of niet met de wereldtitel ln de schoenen gra tis van München terug te vliegen naar Schiphol, maar intussen had het KNVB-bestuur al een Caravelle van Transaria besteld om daarin zondagochtend met de vrouwen van de spelers naar München te vliegen ter bijwoning van de fina le. Volgens inlichtingen op Schiphol had Michels, die vroeger als AJax- trainer al zo vaak met Martinair had gevlogen, het aanbod van deze maatschappij in principe reeds aanvaard. Maar het KNVB-bestuur was het daar niet mee eens. Nu het zondag met Transaria naar München gaat vliegen, was het van mening dat dc terugtocht dan met dezelfde maatschappij zou moeten worden ondernomen. Gisteren is besloten, dat de eer aan Transavia zou worden gelaten. Volgens de voorlopige berichten verwacht de KNVB dat de 22 spe lers, hun vrouwen en de officials met nog enkele tientallen andere begeleiders samen een gezelschap zullen vormen van circa 140 perso nen. Daarom zendt Transavia maandag haar Boeing 707 naar München, die plaatsruimte te over biedt het toestel wordt maandag ochtend tussen 11 en 12 uur op Schiphol verwacht. Het zal vlak bij het stationsgebouw worden gepar keerd, zodat het publiek vanaf de dakpromenade de aankomst kan bekijken. BEDROEFD RIO DE JANEIRO Het cen trum van Rio de Janeiro was woensdag nadat wereldkampioen Brazilië in Dortmund door de ne derlaag tegen Nederland (20) zijn titel was kwijtgeraakt, vrijwel uitgestorven. Alle Brazilianen had den een halve vrije dag gekregen om de wedstrijd Nederland-Brazllië vla de televisie of radio te kunnen volgen. Na de nederlaag bleven de diep teleurgestelde en bedroefde voetbalfans binnen. Het was een totaal ander beeld dan na de vijf voorgaande wedstrijden van de Brazilianen. Toen benaderde de sfeer op straat die van carnaval, er werd vuurwerk afgestoken en tien duizenden auto's reden luid toete rend door de straten. Bovendien werd het verkeer vaak volkomen ontwricht door met vlaggen zwaai ende supporters, die over de stra ten liepen. Over het algemeen werd er veel kritiek geleverd op de leiding van de Westduitse scheidsrechter Kurt Tschenscher. De tendens in de commentaren van de supporters was dat Brazilië verloren had van een zeer goede ploeg. Men is in Brazilië van mening dat het Neder landse spel tien Jaar vooruit was op dat van Brazilië. Toch wilden de Brazilianen hun ploeg niet afval len. 'WIJ hadden de individueel betere voetballers', aldus Brazili aanse voetballiefhebbers. i zondag doet veel moois verwachten. West-Duitsland en Nederland hebben liiet karakter, de stijl en de over tui- gj'jig om er een schitterende wedstrijd te maken. Zoals verwacht is dit hot kampioenschap geworden van Eu ro pa'. 'Wees maar gerust. Het voetbal zal winnen. Nederland maakt een paar doelpunten en van Brazilië wordt er eeto man uitgestuurd'. Deze uitspra ken! deed Malcolm Allison, trainer vain Crystal Palace en lid van het patunel, dat de wedstrijd Nederland- Bnaziilië op de Britse televisie bege leidde al vóér de wedstrijd. Hij kreeg gei ijk. GEWELD 'De^ koningen zijn dood, lang leve Euiropa' staat boven het artikel van Bernard Joy in de Evening Standard: 'Toen Brazilië het moest afleggen te gen. de kunde van Nederland, greep de ploeg naar middelen van geweld. Ik lieb meer zware overtredingen zien maliën, als de bal niet in buurt was, sindis het wereldkampioenschap van 1963! in Chili en Marinho was geluk kig dat de scheidsrechter niet zag hoe hij 'Neeskens te pakken nam' Wes fch am-manager Ron Greenwood is geöhiarmeerd van het optreden van Jan Jongbloed: 'De Hollanders ge bruikten hun doelman als een Aus- putaer. Hij kwam minstens een half dozijh keren buiten zijn strafschopge bied om manlijke situaties te klaren'. Colin Woodrvan de Daily Mail veroor deelt, het optreden van Brazilië. 'Bra zilië verloor niet alleen de titel maar vernlietigde tevens de laatste overblijf sel eaiit van wat eens de grootste reputa tie in wereldvoetbal was'. David La- cey van de Guardian is genuanceerder in zijn oordeel. Ook in zijn ogen waren de Brazilianen de hoofdschuldi gen. JMaar', zo schrijft hij, 'Rep en Suurtjrier waren stellig evenmin on schuldig, toen zij tegenstanders onder uit faalden, die hen al voorbij waren. Hij veroordeelt de taktiek van de Brazilianen, die bleven hopen op een plotselinge tegen-aanval inplaats van zelf i< feeënrijke aanvalspatronen op te bouwen. 'In deze wereldcup is het beter?: ritme van Brazilië gekomen van di.i trommen van de supporters en niet yan hun voetbal. Tenslotte Jacky Charlton, oud-international bij de te levisie beschouwing: 'Als ik honderd pond n du hebben, zou ik ze op Neder land jatten'. Topscorers FRANKFURT De topscorerslijst van het wereldkampioenschap ziet er nu als volgt uit: Zes doelpunten: Lato (Pol). Vijf: Szarmach (Pol). Vier: Rep en Neeskens (Ned), Edström (Zwe). Drie: Deyna (Pol), Bajevic (Joeg.o, Riveüno (Braz), Houseman (Arg), Cruijff (Ned), Müller (WDld). Twee: Jordan (Schotl), Yazalde (Arg., Sanon (Haiti), Breitner en Overath (WDld), Sparwasser (DDR), Sandberg (Zwe), Karasi en Surjak (Joeg.), Jairzinho (Braz), Streich (DDR). DEN HAAG Indien de opstelling van het Nederlands elftal zondag in de finalewedstrijd van het toernooi om het wereldkampioenschap gelijk is aan de samenstelling in het duel tegen Brazilië zullen zowel Johan Cruijff als Wim van Hanegem hun 35e interland spelen. Suurbier volgt dan op de voet met 34 duels en Jansen komt op 32 caps. In het Westduitse elftal krijgt aan voerder Franz Beckenbauer de kans zijn 83e interlandwedstrijd te spelen. Dicht in zijn buurt komt Wolfgang Overath die voor zijn 80e verkiezing staat Het aantal interlands van de basisspe lers is: Nederland: Cruijff en Van Hanegem 4, Suurbier 33. Jansen 31, Krol 26, Neeskens 23. Rensenbrink 18, Haan 16, Rep 10, Jongbloed en Rijsbergen West-Duitsland: Beckenbauer 82, Overath 79. Müller 61. Vogts 56. Mai- er 55, Grabowski 43. Schwarzenbeck 28, Hoeness 26, Breitner 25, Hölzen- bein 9, Bonhof 7. Van onze sportredactie sportieve verdedigende taktiek. Te midden van ai dit tumult was scheids rechter Kurt Tschencher even hulpe loos als een omgeslagen boot in de storm. Hij gaf verschillende waarschu wingen maar de ferme beslissing bleef uit'. Die Welt schrijft op de voorpagina: 'Verscheidene waarsohuwingen en het van het veld zenden van Perelra toon den aan hoe unfair het spel was. De Zuidamerikaoen waren de voornaam ste schuldigen. Zij hebben vergeten hoe men dient te verliezen'. In Italië dat zelf met de storm rond de uit schakeling van het eigen elftal te boven is, werd vooral naar voren gebracht, dat de overwinning van Ne derland op Brazilië vooral een over winning betekende van het Europese voetbal op het Z ui dam er ikaanse. 11 Messagero had dan ook als kop: 'Euro pees voetbal wint'. Dat blad had ook lof voor de manier waarop de Brazili anen in de eerste helft gespeeld had den. 'Paesa Sera' meldt op de voorpa gina: 'Rivelino en co speelden meer rugby dan voetbal'. ALLES MOGELIJK II Messagero schrijft verder vooruit kijkend naar de finale: 'We geloven het niet, maar ook West-Duitsland kan winnen. Dat zou evenwel onte recht zijn tegenover het elftal dat zich als sterkste van dit wereldkampi oenschap heeft gemanifesteerd: Neder land. Maar in voetbal is alles moge lijk'. In Joegoslavië is er ook zeer veel bewondering voor Nederland. Het spel van de Oranje-equipe wordt een 'voetbalsprookje' genoemd. Het dagblad 'Vecernje Novosti' meldt: 'Ne derland heeft het bereiken van de finale meer verdiend dan enig ander elftal. De wedstrijd van woensdag is één van die parels in de voetbalsport die één keer in vier toernooien om de wereldtitel te zien zijn. Momenteel kan in voetbal niemand ter wereld wat Cruijff kan'. Ook het Franse sportblad l'Equipe roept Nederland uit tot de grote favo riet. 'Nederland heeft woensdag beves tigd, dat het over het beste elftal van het toernooi beschikt. Dat moet welis waar zondag in München nog tegen West-Duitsland bewezen worden, maar er bestaat geen twijfel over dat Ne derland favoriet is'. In Engeland is ook veel vreugde over deze finale. The Times schreef: 'De finale van Kritiek op Nederland komt er vanuit Brazilië waar de nederlaag van woens dag wel erg hard is aangekomen. Zo schreef Helio Fernandes in Tribun a de Imprensa dat de Braziliaanse spe lers al zeer nerveus waren toen ze het ZEIST FC Amsterdam zal het komende seizoen toch mogen deelne men aan het toernooi om de UEFA- beker. Aanvankelijk mocht Nederland slechts met twee teams (Ajax en FC Twente) voor dit toernooi inschrij ven, maar de UEFA heeft de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbal hond) het verzoek gedaan daar een derde aan toe te voegen, wegens het niet inschrijven van Albanië. Voor die plaats komt FC Amsterdam, vijfde in de competitie '73-'74, in aanmerking aangezien PSV vierde geëindigd, zich plaatste voor het toer nooi om de Europese beker voor be kerwinnaars. GENVE De internationale basket bal federatie (IBA) heeft eergisteren verklaard, dat nog dit jaar een Euro pees kampioenschap basketbal zal worden georganiseerd voor beroeps spelers. 'De ontwikkeling van onze federatie is veel sneller gegaan dan we verwacht hadden en in november zijn we klaar voor het kampioen schap', aldus de voorzitter van de federatie, John Cobum jr. Coburn zei verder dat tot nu toe tien teams waren uitgenodigd die Nederland, België, Lyon-Grenoble, Rome, München, Madras, Barcelona, DUssel- dorf, Keulen, Israël en Genve zullen vertegenwoordigen. Van onze sportredactie ROSTOCK De Oostduitse zwemster Kornelie Ender heeft tijdens de natio nale kampioenschappen haar eigen wereldrecord op de 100 meter vrije slag scherper gesteld. Zij finishte in de nieuwe record-tijd van 57.51 secon den. Het oude record stond op 57.54 seconden. veld betraden en dat niet konden verbergen voor hun tegenstanders. Fernandes: De Nederlanders merkten dit op en begonnen de Brazilianen te tarten, hetgeen de situatie nog erger maakte'. In tegenstelling tot coach Mario Zagalo meende Fernandes dat Brazilië tegen Nederland zijn slecht ste wedstrijd van het toernooi had gespeeld. 'Slechter nog dan in eerdere wedstrijden tegen Joegoslavië, Schot- BS; land en Zaire. We hebben alle zwakte records verslagen. We hebben verlo ren en zwaar verloren'. TROUWELOOSHEID Fernandes zou Néderfand veel succes willen toewensen voor de finale maar hij doet het niet. 'Alleen de trouwe loosheid van een aantal spelers van de Nederlandse ploeg, en vooral Jo han Cruijff, belet ons de Nederlandse ploeg geluk te wensen'. Het dagblad Ultima Hora zegt in de kop: 'En alles is voorbij. Het is aswoensdag'. Daar onder staat dan: 'Zij versloegen 12 moedige mannen'. Er wordt aan toe gevoegd: 'Deze moed werd echter niet omgezet in goed voetbal. Jairzinho en Paulo Cesar, de twee voornaamste aanvallers in het zelfmoord-schema van Zagalo, konden geen doorgang vinden in de stevige muur die door de Nederlanders voor het doel van Jongbloed werd gevormd'. Ultima Ho ra zegt verder: 'Een van de voordelen voor Nederland is dat zij in de finale in München geen tegenstanders zullen hebben met een soortgelijk onbe vreesd spel als de Brazilianen die zij versloegen'. OMGESLAGEN BOOT In de Duitse kranten werd felle kri tiek geleverd op de speelwijze van de Braziliaanse ploeg. Verwijten waren er ook voor scheidsrechter Kurt Tschencher die niet krachtig genoeg zou zijn opgetreden. 'Bold Zeitung', het blad waarmee de Nederlandse ploeg zo stevig in de clinch ligt, stelt: 'Een wedstrijd vo-1 trucs en met veel overtredingen'. Bild geeft daarvan voorheelden: 'Pereira trapte Rensen brink, Ze Maria wierp Cruijff tegen de grond, Neeskens werd in de buik getrapt en bleef enkele minuten lig gen Nadat Nederland in de tweede helft twee doelpunten had ge maakt ging Brazilië over op een on- FRANKFURT Een greep uit de cijfers voor het laatste weekeinde van het wereldkampioenschap: Tot nu toe hebben 1.721.000 toeschouwers de 36 wedstrijden bijgewoond: een een gemiddelde van 48.000 per wedstrijd. De scheidsrechters reikten in totaal 78 gele kaarten uit, vijf spelers kregen een rode kaart. Zwaarst beboet: Brazilië met acht gele kaarten en een rode. In 36 wedstrijden werden 93 doelpunten gemaakt, een gemiddelde van 2,6 doelpunten per wedstrijd. De meeste doelpunten maakten Polen (15) en Ne derland (14). De beste verdediging had Nederland met één tegendoelpunt en dan nog van een eigen man: Ruud Krol. Nederland en West Duitsland hebben elkaar tot nu toe 19 keer ontmoet. De Duitsers wonnen zeven keer. Nederland zes keer. Het doelsaldo is 45-38 in het voordeel van West Duitsland. West Duitsland komt voor de derde keer in de finale uit. In 1954 versloe gen de Duitsers in Bern Hongarije met 3-2, in 1966 werd verloren van Enge land met 4-2 na verlenging. Tot nu toe is nog geen enkele finale overgespeeld. Wel werd er tweer ver lengd. Behalve in 1966 ook nog in 1934: Italië-Tsjechoslowakije 2-1. AMSTERDAM Nederland en West-Duitsland, de twee ploegen die zondagmiddag in het Olympia Stadion van München elkaar treffen voor de finale van het toernooi om de wereldtitel, worden vrijwel over de gehele wereld gezien als de twee ploegen die de finaleplaats heb ben verdiend. Waarbij Nederland in de favorietenrol is gedwongen. En dat dan vooral gezien het spel dat de équipe van Rinus Michels tot nu toe heeft vertoond. Een speelwijze die hoog geroemd en die ieder een de hoop heeft gegeven dat de finale een waar spektakelstuk kan worden. De supervisor zit op de bal, de trainer op zijn hurken. Gisteren volgde het tweetal met vermoeide ge zichten de lichte training van het zo geroemde Ne derlands elftai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13