Arabieren willen zelf olie leveren Ernstige droogte op Bovenwindse eilanden Libanon wil Israël onder druk zetten iiidëzëkrant Witte pomphouders: benzine kan goedkoper Juan Peron overleden musterring Poolse minister in ons land Zogezegd Bosnegers gaan kostbare kunst te koop bieden Verbruik van benzine ca. 15 pet lager Weer kritiek van NAVO op onze defensie Ouders Dennendal verliezen geding Zonder omweg Wurgmoord op weduwe (71) Nieuwe leidlse Courant DINSDAG 2 JULI 1974 55ste jaargang no. 75 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 7fi Telefoon 31441 Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 36.05 „Stantvastich Is ghebleven mijn hert In teghenspoet Gironr. 209274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. Afd. 'Bezorging vanaf 08.30 uur PHILIPSBURG, ST. MAARTEN (ANP) De droogte die de bo venwindse eilanden St. Maarten en St. Eustatius nu al maandenlang treft, neemt ernstige vormen aan. Mensen staan uren in de rij voor een emmertje drinkwater. Koeien en geiten sterven van honger en dorst, omdat de waterputten uit drogen of alleen brak. water bevat ten. Op St. Eustatius heeft het de vori ge week even geregend, maar dit was niet voldoende om de waterre servoirs onder de huizen te vullen. Dit Antilliaanse eiland heeft geen waterleiding noch een zeewaterdes- tilleerderij. liet putwater wordt steeds zouter door het stijgen van het peil van het zeewater. Er is nog geen noodsituatie op het ei land, maar de toestand wordt wel kritiek. Op Sint Maarten wordt vooral de Franse helft door de aanhoudende droogte getroffen. Het heeft daar al vijf maanden niet geregend. De inwoners lopen grote afstanden om water te halen uit nog bruik bare putten. Want velen kunnen het zich namelijk niet veroorloven vijf Antilliaanse guldens (ongeveer acht Nederlandse guldens) te beta len voor een kubieke meter water, dat per tanktwagen wordt aange voerd. Het is de bedoeling dat dit als drinkwater wordt gebruikt en het putwater als waswater. Het schijnt echter, dat al vele armen gedwongen zijn van het brakke putwater te drinken. Inmiddels is op Saba en St. Eusta tius al een aanzienlijk aantal men sen ontslagen, vooral in de land bouw en het toerisme. Op Saba en St. Eustatius moesten hotels geslo ten worden, terwijl op Saba ook enkele overheidsdiensten als PTT en wegenbouw een aantal werkne mers hebben afgestoten. De Poolse minister van buitenlandse zaken Olszowski begroet zijn Nederlandse collega Van der Stoel. De Poolse minister kwam giste ren in ons land aan voor een driedaags bezoek. Commando's paan gewoon door BEIROET, LONDEN (Reuter, AP, UPI) Libanon zal andere Arabische landen vragen te dreigen met een boycot van de Geneef- se conferentie over het Midden-Oosten, als Israël zijn luchtaan vallen op Libanees gebied voortzet. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Arabische olieproducerende landen, waaronder Saoedi-Arabië zouden zeer geïnteresseerd zijn in een net van ben- zineverkooppunten in West-Europa. Dit zegt de Organisatie van vrije Nederlandse brandstofhandelaren, die contact zeg te hebben met de Arabieren. Eerder was gemeld dat de leiding van de Palestijnse commando's had beslo ten, de militaire activiteit te bevrie zen, welke Israël kan bewegen tot vergeldingsacties tegen Libanon. Zij zouden de regering i,i Beiroet hebben toegezegd dat de commando's geen operaties meer zullen ondernemen van Libanon uit. Ook zullen zij niet Rabin toestaan dat commando's infilteren in Israël via de Libanees-Israëlische grens. tijd in noordelijk Israël georganiseerd werden door Palestijnse vrijheidsstrij ders op Israëlisch grondgebied. Er is zelfs beweerd dat de acties opgevoerd zullen worden, maar op zo'n manier, dat Libanon er niet voor verantwoor delijk gesteld kan worden. Uit alle andere berichten hierover is echter op te maken dat het hier slechts gaat om herhaling van een in 1972 (overigens niet ondertekende) belofte aan de Libanese regering. Zo wel de Palestijnse ais de Libanese autoriteiten blijven volhouden dat de commando-aanvallen van de laatste De Duitsers kunnen niet op een eiland van bevoorrechte rijken temidden van een oceaan van ar moede leven. XVest-Duilslands nieuwe bondspresident Walter Scheel. Meer zon Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Maximum-temperatu ren circa 20 graden Celsius. Morgen en overmorgen: aauvankelijk zonnig, later kans op eeu bui en warmer. Morgen zon op: 04.25 onder: 21.03 maan op: 20.16 onder: 03.25 Terwijl Libanon pogingen doet om Israël via de Verenigde Staten onder druk te zetten, is Israël niet van plan Libanon met rust te laten, zolang de commando-aanvallen doorgaan. Pre mier Jitzak Rabin verklaarde in Lon den, waar hij de conferentie van soci alistische leiders bijwoonde, dat Israël een eind zal maken aan de aanvallen, door de commando's waar mogelijk te bestoken, zelfs voordat zij proberen ons te treffen', aldus Rabin. Hij her haalde dat Israël de Hoogten van Golan (Syrisch gebied) niet zal verla ten en dat het de soevereiniteit over Jeruzalem niet uit handen zal geven. Rabin meent, dat de sleutel voor vrede in het Midden-Oosten in Egypte ligt. Intussen hebben waarnemers van de Verenigde Naties die toezicht houden langs de bestandslijnen tussen de Syrische en Israëlische troepen, weer drie commando's aangehouden. Met hun wapens, munitie en papieren zijn zc overgedragen aan de Syrische poli tie. Nu de producerende landen deelne mingsovereenkomsten hebben gesloten met de grote maatschappijen, beschik ken zij zelf over grote hoeveelheden ruwe olie en zoeken zij naar een manier om de olieprodukten recht streeks aan die consument in het Wes- ten te verkopen, zo meent een woord voerder van de vrije brandstof hande laren. Zijns inziens willen de produce rende landen daarbij gebruik maken van het in West-Europa bestaande net van witte pompen. Volgens de brandstofhandelaren gaat het overigens niet alleen om Arabi sche olie. Ook Iran, Nigeria en Libe ria zouden plannen hebben om aan de consument te gaan leveren. De onafhankelijke brandstoffenhandel in Nederland zegt niet onwelwillend te staan tegenover het initiatief van de producerende landen. 'Er zitten echter nog wel wat haken en ogen aan het Arabische plan. Daarbij den ken we niet aan het raffineren. Er is genoeg raffinage-capaciteit in Europa, die niet onder controle staat van de grote maatschappijen. Nee, voor ons is het grote probleem om aan genoeg geld te komen voor een samenwer kingsverband met de producerende landen. Dat is een kwestie van hon derden miljoenen. Daarom zouden wij het ook zeer op prijs stellen als de regering ons zou willen helpen', aldus de vrije handelaren. Nimmer garant Op het ministerie van economische zaken zei een woordvoerder dat de overheid zich nog nimmer garant heeft gesteld voor zulke door particu- L'KWIIW Rr 't Ene woord haalt 't andere uit Handig instrument waardoor men u ook nader kent Maak van de drie afbeeldingen samen één woord. Bewaren tot zaterdag, u kunt er dertig gulden mee verdienen. Van een verslaggever LEIDEN De directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, dr. P. II. Pott, is in verle genheid gebracht, nu de 37 beste kunstvoorwerpen uit de bosneger cultuur in Suriname, die het mu seum in bruikleen krijgt, in ons land te koop worden aangeboden. De bosnegers vinden, naar dr. Pott was verteld, dat ze altijd in het verdomhoekje zitten en niet se rieus worden genomen door de overheid. Ze willen (heel veel) geld zien te krijgen voor sociaal werk onder do bosnegers en daar om de voorwerpen van de hand doen. Maar dan wel met het recht op terugkoop, een kinderlijk idee', vindt dr. Pott. De voorwerpen zijn eigendom van de Woodcarvers Association, een federatie van bosneger-houtsnij ders. Deze organisatie komt op voor de belangen van bosnegers, ondermeer door de verkoop van houtsnijwerk aan toeristen. Zij kreeg het voor elkaar om de diver se groepen bosnegers hun beste stukken af te laten geven voor het goedes doel: geld bijeenbrengen voor sociaal werk. De organisatie had de voorwerpen, die in Paramaribo in een particu liere woning opgeslagen lagen, naar Nederland verscheept om ze veilig te stellen. Aan een bestuur der van de organisatie die de zen ding begeleidt, heeft dr. Pott te verstaan gegeven, dat het Rijksmu seum in Leiden niet de aangewe zen plaats is, maar dat hij zich moet wenden tot de Nederlandse stichting voor culturele samenwer king mei Suriname en de Neder landse Antillen (Sticusa) of tot vertegenwoordigers van de Suri naamse regering in ons land. De oprichter en directeur van de Woodcarvers Association, de--40-ja- rlge R. M. Vaarnold, die in Haar lem vertoeft, deelde gisteren mee, dat de antieke kunstvoorwerpen vandaag in het museum in Leiden worden uitgepakt en bekeken. Het Rockefeller-museum In New York heeft volgens hem voor een deel van de collectie een kwart miljoen gulden geboden, maar de organisa tie heeft maar 80.000 gulden nodig. Het hoge bod moest worden afge slagen, omdat de Amerikanen geen recht op terugkoop wilden geven, aldus de heer Vaarnold. De goederen waren aanvankelijk naar Europa verscheept met de bestemming Parijs. Daar zou een vriend van de organisatie ze te gelde maken, aldus de heer Vaar nold. Door tussenkomst van mevr. drs. II. M. de Boools, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, was dit niet doorgegaan. ZIJ vond, naar de heer Vaarnold verklaarde, dat de cultuurgoederen niet in vreem de handen mogen komen. DEN HAAG Het benzineverbruik in ons land was in april jl. blijkens de jongste aardoliestatistiek van het CBS ongeveer vijftien procent lager dan in april van het vorige jaar. In april werd nl. 361 miljoen liter benzi ne verbruikt, tegen 420 miljoer. in april van het vorige jaar. Een daling van bijna 60 miljoen liter of 14.5 procent. Ook het verbruik van andere oliepro dukten vertoonde een daling. Zo liep het verbruik van petroleum terug van 150 miljoen liter tot 31 miljoen liter. Dat van gas- en diesel-olie van 825 miljoen liter tot 471 miljoen liter en dat van zware stookolie van 428 mil joen tot 295 miljoen kg. Het verbruik van nafta, grondstof voor de chemi sche industrie steeg van 427 miljoen tot 438 miljoen kg. (van beide laatst genoemde produkten wordt het ver bruik alleen in gewicht opgegeven). Het totale verbruik van olieprodukten in ons land daalde in april 1974 tot 1.767 miljoen kg. van 2.223 miljoen kg. in april 1973. Ook de produktie van aardolieprodukten vertoonde in april een daling tegenover april 1973, t.w. van 6.362 miljoen kg. tot 5.652 miljoen kg. De export steeg van 3.661 miljoen kg. tot 3.755 miljoen Kg. lieren uit te geven gigantische bedra gen. 'Maar als de regering er iets in ziet, kan er uiteraard een nieuwe regeling in het leven worden geroe pen. Daarom zou het ook verstandig zijn als de vrije brandstoffenhandel het plan uitwerkt en aan ons voorlegt'. Arabische olie' zou voor de vrije han delaren des te beter uitkomen, omdat naar hun mening de grote oliemaat schappijen verhinderen, dat de witte Zie verder pag. 10 BRUSSEL (ANP) In kringen van het secretariaat van de NAVO te BruSsel is gisteren opnieuw kritiek geoefend op de Nederlandse defensie plannen. Het is geen geheim dat, indien de oorspronkelijke plannen zouden zijn uitgevoerd, er niets van de Neder landse defensie zou zijn overgebleven, zo werd in gezaghebbende kringen opgemerkt. Indien de uitgaven voor defensie beneden een bepaalde grens worden verminderd, doet het er ver der weinig meer toe, of de rest wel of niet wordt uitgegeven. De reactie van de (overige) NAVO- landen op de plannen van de Neder landse regering zal, zoals bekend, wor den gepubliceerd op 11 juli, te samen met de defensienota. Bovendien zal de secretaris-generaal van de NAVO, mr. Luns. de Nederlandse regering in kennis stellen van dat deel van deze reactie dat om veiligheidsredenen niet kan worden gepubliceerd. I-Iet argument, als zou Nederland een voudig niet meer bij machte zijn het geld voor zijn defensie op te brengen, werd verworpen. De Westduitse mi nister van defensie, Georg Leber, bij voorbeeld heeft er op' gewezen, dat Nederland bezig is een der rijkste lan den van Europa te worden. Indien het Het kort geding, dat een groep ouders van Dennendalpupillcn had aange spannen tegen staatssecretaris Hen driks (volksgezondheid), werd gister middag door de ouders verloren. Op de foto (van links naar rechts) mejuf frouw M. G. J. de Vin, vertegenwoor digster van de staat, mr. A. H. de Bruyn, Juridisch adviseur van het mi nisterie van volksgezondheid en mr. R. A. de Jonge, advocaat van de Willem Arntsz-stichting (zie ook pagi na 5). zijn defensie wil terugschroeven is dat een kwestie van politieke wil, het leg gen van andere prioriteiten, maar niet van onmacht. Indien een land collectieve zelfmoord wil plegen kan niemand dit verhinde ren. zo werd opgemerkt. Nederland heeft achter het schild van de Navo zijn huidige, hoge sociale en econo misch niveau bereikt. Indien dit schild wordt afgebroken en er ontstaat een crisis door het Russische streven naar uitbreiding van zijn invloedsfeer, dan blijft er van de sociale en economi sche verworvenheden niets over. BUENOS AIRES (Reuter, AP, UPI) President Juan Peron van Argentinië is gisterfen op 78-jarige leeftijd over leden, zo is er Buenos Aires officieel meegedeeld. Het lichaam van Peron wordt opge baard in het gebouw van het Natio nale congres. De fabrieken worden ge sloten tot de avond van de dag van de begrafenis. Een datum is nog niet be kend. Het 'medische bulletin waarin Perons dood werd bekendgemaakt, zei dat Pe ron aan hartstilstand is overleden. Zijn hart had even eerder al stilgestaan, maar bij do tweede aanval bleken po gingen om het weer aan de gang te krijgen tevergeefs. Zie voor een levenbeschrijving pag. 6 Vandaag bedenken wij geen min of meer ingewikkeld verhaal om u aan te zetten tot het zinvol invullen van die bon hier onder. In de tijd die u niet nodig hebt om dat te lezen kunt u best, een pen pakken. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brief pa- papier en pen). Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de enveloppe: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. BAARN In haar woning aan de Karei Doormanlaan in Baarn is vermoedelijk zaterdagavond de 71-jarige weduwe mevrouw Annigje Bax-Seip door wurging om het leven gebracht. Het stoffelijk overschot van de bejaarde vrouw werd eerst maan dag gevonden. Aan de wurging is vermoedelijk een worsteling voorafgegaan. De vrouw bleek ook aan het hoofd gewond te zijn. De politie denkt aan roofmoord, want in de woning werd een enorme chaos aangetroffen. Volgens de kinde ren van de omgebrachte vrouw was er vermoedelijk weinig geld in huis. In verband met deze zaak heeft de poli tie twee inwoners van Baarn aange houden, de 24-jarige J. van R., van beroep heftruckmonteur, en de 37- jarige J. E., een vroegere huisvriend van de vrouw. De meeste verdenking gaat uit naar Van R. Beiden ontken nen echter, iets met de moord te maken te hebben. Zaterdagavond kreeg de politie be richt van een bewoonster van de Ka- rel Doormanlaan over een man, die huis-aan-huis aanbelde en zich voor deed als inner van hondenbelasting. De vrouw wist een zeer nauwkeurig signalement op te geven, maar een buurtonderzoek leverde toen niets op. Toen de politie maandagmorgen ge confronteerd werd met de moord in de Karei Doormanlaan, werd het sig nalement verder nagetrokken. Het leidde naar J. van R., die maandag middag op zijn werk in Soest werd aangehouden. De politie was gisteravond nog bezig met een onderzoek in de buurt. Daar bij is de foto getoond van Van R., aan al diegenen, waar hij zaterdagavond kan hebben aangebeld. Enkele uren na de arrestatie van Van R., is ook J. E. aangehouden. Dat gebeurde kort nadat hij maandagmiddag naar de wo ning van de vermoorde vrouw belde en toen hij de politie aan de lijn kreeg wilde weten wat er was gebeurd. E. heeft vroeger bij de we duwe ingewoond. Er bestond een vrij intieme relatie tussen de vrouw en E. Binnenland Woningbouw 18 procent la ger 5 CNV en de federatie 5 Buitenland Rustig in Addis Abeba 6 Kerk Piëtisme 2 Kerkbladen2 Kunst Celtic Requiem 8 Sport Arts verontrust over bard voetbal 9 Brieven van lezers 2 Puzzel 4 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer. oproep loeristcn 7 Familieberichten 10 Beurs 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1