Defensiebeleid toont gespletenheid kabinet a dichtbij Werken als straf voor militairen imentaar Twee soorten ministers voor een moeilijk besluit lellen J vaJ astarbeider' et altijd als st behandeld Noodverbanden liggen gereed 'Zinvolle arbeid' Kamerlid wil spoedig besluit over zomertijd 4ag en RAI willen "jere accijns benzine het weer Opklaringen Strandverwachting olievondst in een 'waschblik' alvermogend bezinning jubileum eddy-bril +++oproep toeristen+++ 'Toevloed van artsen uit het buitenland afremmen' -«?/KWARTET VRIJDAG 28 JUNI 1974 BfXNEXLAND/COMMEXTAAK T5/K7 Eli:; a AT A ftlor Hongi japor s nr K 2) ™tzien is een nuttige bezigheid, het zou kortzichtig zijn, te dat men nuttiger bezig is te men verder vooruitziet. i kunnen wij maar gedeeltelijk le indruk komen van de jongste lingen die professor Komman- in zijn medewerker drs. De in het jongste nummer van - nisch-Statistische Berichten ge- hebben over Europa's aardgas- o. ri k ngei Eui ich pet.' ingi >ben volstrekt gelijk wanneer zij ijzen dat economische eigenaar- j en er toe leiden dat een gasveld >1 iguit vijfentwintig jaar wordt laald wanneer het eenmaal in tie is genomen. IJ) iben eveneens gelijk dat, als het in het tot nu toe vertoonde zou blijven groeien, er in de Je eeuw dus een snel toene- ;astekort zou optreden. Dat zou i^aad een omschakelingsproces ivoorstelbare omvang nodig ma- zij hebben aanzienlijk minder wanneer zij suggereren dat een jke ontwikkeling erg waarschijn- u zijn. Alleen al de omvang van Dr hen berekende omschakeling de andere dag een nieuwe ntrale bouwen illustreert het mde karakter van de verander en. Een samenleving die het zo iu laten komen, zou overigens nheil verdienen dat over haar omen. niet alleen kan het aanbod van niet onbeperkt groeien, ook de kent grenzen. Een matiging in ihijbaar onbeheerste groeilijn, al binnen gezichtsbereik te ko- De oliecrisis is die kentering ens heilzaam aan het versnellen, can er over discussiëren of dat genoeg gebeurt. (Wij dachten tet). Maar dat is iets anders dan 75 rensde groei tegen begrensde iden projecteren om dan te roe- at het erg fout gaat. ïandeur en De Vries hebben ;kt gelijk wanneer zij aardgas bij de geschikte brandstof voor lg'75 ludelijk gebruik noemen. Het het daar dan ook voor een rrijk deel voor te reserveren, is an gisteren. Nu al staat bijvoor- vast dat de met gas gestookte iciteitscentrale in Nederland een verschijnsel zal blijven, zij kijken wel wat erg ver iit wanneer zij een beleid voor- 1, dat aardgas voor kleinverbrui- tot diep in de 21e eeuw beschik- ""jhoudt. Hoeveel er over twintig rtig jaar al vervangbaar is door energie en vergaste steenkool, ich nog moeilijk overzien. Maar ït meer dan niets zal zijn, staat ast. Kijken tot voorbij de hori- een wat vruchteloze bezigheid. an jcite v Iport laakt houding sj veel Nederlanders onze Haagse redactie HAAG Het woord 'gastarbei- is niet op zijn plaats, omdat de nlandse werknemer in Nederland altijd niet als een gast wordt ideld. Het Nederlandse volk mag graag als verdraagzaam en gast- oorstellen, de houding tegenover uitenlandse werknemer is vaak lekrompen en niet correct, taat in een gisteren verschenen >rt over de Nederlandse samenle- en de buitenlandse werknemers de commissie 'Justitia et Pax rland'. Mevrouw dr. M. A. M. pé, voorzitter van Justitia x, zei niet direct over racisme llen praten, maar wees erop dat ederlander in het algemeen de nlandse werknemer op een af houdt: die is anders, men is er van. Met het rapport hoopt Jus- et Pax het denken over de ematiek van de buitenlandse «225 nemer in bredere kring te stimu- en het wederzijds gebrek aan ouwen wpg te nemen, uitenlandse werknemer (er zijn Nederland 130.000) komt vooral jastland ten goede. Volgens het ii*t (waarin een groot aantal aan- g ingen zijn opgenomen) moeten buitenlandse werknemer als gelijke beschouwen. Ook zal het rlandse volk meer oog moeten en voor de problemen, die ont- door de verschillen in leefge- ten, eetgewoonten en klimaat, de culturele onterving, godsdien- ontworteling, politieke onmon- eid en niet te vergeten de ver- i nding van het gezinsleven. and door P. L. van Enk DEN HAAG Pas de laatste weken heeft het kabinet Den Uyl voor het eerst zelf werkelijk last gehad van de innerlijke gespletenheid die het aan de geschiedenis van zijn ontstaan heeft overgehou den. De besluitvorming binnen het kabinet over het defensiebeleid voor de komende jaren demonstreert dat er twee soorten ministers zijn. Aan de ene karnt zijn er ministers afkomstig van PvdA, PPR en D'66 die Keerpunt '72 als de handleiding van hun werk en de partij organen als hun lasthebbers moeten zien, aan de andere karnt zijn er de confessionele bewindslieden die volgens traditionele methoden menen te kunnen regeren: een tot weinig verplichtend program ma en met partijen achter zich die gewend zijn aan het in de praktijk van het bestuur onvermijdelijke ge ven en nemen. Nu zijn niet alleen de defensie-para grafen van Keerpunt '72 maar is het hele linkse programma geschreven in de veronderstelling dat bij de verkie zingen van november '72 de progres sieve meerderheid wel even zou wor den gehaald. Waarom dan die polari satie binnen het kabinet juist nu het over het defensiebeleid gaat? Dat komt natuurlijk om te beginnen om dat de defensienota nu eenmaal als een van de eerste beleidsonderdelen waarvoor meerjarenramingen moeten worden opgesteld, aan de orde komt. Maar stellig geldt ook dat de opstel lers van het progressieve programma heel goed hebben gezien dat het de partement van defensie het enige is waar geld vandaan kan worden ge haald teh behoeve van plannen waar mee de progressieven hun 'andere beleid' willen bewijzen. Dat laatste is er een van de redenen van dat de defensieparagraaf van 'Keerpunt* ietwat buiten de politieke realiteit staat. De paragraaf is als het ware omwille van de bezuiniging ge schreven. De beleidsvoornemens van dit hoofdstuk zijn dan ook niet van tevoren met onze NAVO-bondgenoten doorgesproken. Sommige progressieve bewindslieden moeten ma hun instal latie tot hun schrik hebben begrepen dat nu het ernst was geworden een defensienota niet zomaar uit de losse pols kan worden neergepend. Nu het linkse schaduwkabinet een deel van het echte kabinet is geworden, blijkt er plotseling nog een NAVO te bestaan. De oppositie van voor novem ber 1972 had dat blijkbaar nog niet in de gaten. 'Rechtse' meerderheid Intussen, nu het kabinet-Den Uyl de defensienota aan het voorbereiden is. blijkt dat minstens drie ministers uit progressieve kring de verlangens van Keerpunt als verhandelbaar beschou wen: Vredeling zelf, die direct na zijn optreden al woest heeft verklaard, zich niet te beschouwen als 'een dom me uitvoerder van een programma', de eveneens NAVO-getrouwe Van der Stoel van buitenlandse zaken en ten slotte Gruijters, die zich vroeger nooit voor defensie beeft geïnteresseerd, maar een maand of wat geleden tot de ontdekking moet zijn gekomen dat er in het betrokken hoofdstuk van 'Keerpunt' nogal wat onzin staat. Die drie ministers doen in het pro gressieve kabinet de weegschaal naar •rechts' doorslaan: zij versterken het getal van de zes confessionele minis ters precies in voldoende mate om een meerderheid te kunnen vormen tegen de zeven progressieven, die meer zouden willen bezuinigen dan de NAVO maximaal aanvaardbaar vindt Binnen die zeven zijn er natuurlijk nuances. Aan de ene kant is daar de Minister Van der Stoel bij zijn collega's weinig beminde Keerpunt-evangelist Pronk die zijn goede verstandhouding met de derde wereld-propagandisten bedreigd ziet als defensie niet veel geld inlevert. (Defensie en ontwikkelingshulp zijn in menig opzicht communicerende geldvaten). Aan de andere kant ko men wij bij die zeven Duisenberg en Den Uyl zelf tegen, die heus niet anti-NAVO zijn maar veel van Vrede- lings fondsen nodiig menen te hebben om het kabinet niet al te zeer op dat van De Jong of van Biesheuvel te laten lijken. De PPR-bewimdslieden Van Doorn en Trip hebben een week of wat geleden tarwiille van de anti- NAVO-gezinde aanhang van hun par tij krachtige dingen gezegd ten gunste van een forse bezuiniging, maar sinds dien nauwelijks meer aan de discussie deelgenomen. Boersma Woordvoerder van de rechterhelft van het kabinet is na Vredeling en Van der Stoel de AR-minister Boersma. Hij is meestal een mede stander van premier Den Uyl of omgekeerd Den Uyl een medestander van Boersma maar voor getriefel met defensie is men bij hem aan een verkeerd adres. De confessionelen hebben aan Boersma een steviger vechter dan aan de gedistancieende De Gaay Fortman of aardige, weinig strijdlustige, types als Van Agt en Lubbers. Van der Stee heeft een goe de verhouding met de boerenbonden en met Duisenberg en houdt zich daarom afzijdig. De minister van ver keer en waterstaat huldigt het devies: 'Oosterterp, Westerterp, thuis Bester- terp', zoals uit goede bron werd toe vertrouwd. Presentatie Het kabinet-Den Uyl is gespleten wat te doen nu de defensienota van- *ƒ- A Minister Vredeling daag haar definitieve vorm moet krij gen? Premier Den Uyl heeft iets moois verzonnen: het kabinet zou met een nota kunnen komen die de Keer punt-bezuinigingen goeddeels overeind houdt. Dan mag de Tweede Kamer het stuk of de eruit voortvloeiende wetsontwerpen met amendementen bijstellen, zodat de progressieve mi nisters schouderophalend tegen hun partijgenoten kunnen zeggen dat zij hun best hebben gedaan, maar dat het weer die vermaledijde confessionelen zijn geweest die in de linkse wielen hebben gereden. Maar KVP en ARP willen dat niet toestaan. Aantjes en Anduiessen heb ben de eerste stricter dan de twee de hun geestverwanten in het ka binet te verstaan gegeven dat bet kabinet zelf eruit moet komen omdat het levensgevaarlijk zou zijn, de me- ningsverschillen in de Kamer uit te vechten. Dat laatste zou er namelijk op kunnen uitdraaien dat PvdA en PPR een bijstelling van het defensie beleid niet zouden aanvaarden, mis schien hun medewerking aan het ka binet zouden opzeggen en de vete tussen links en confessioneel opnieuw zou oplaaien. KVP en ARP zijn be reid, de nota een beetje op te krik ken. maar niet op belangrijke of prin cipiële punten. Tweede noodverband Daarom ligt er nog een tweede nood verband gereed: de wat wollige en weinig tastbare vorm van de 'interim- rota, waaruit je moeilijk wijs zult kunnen worden wat er nu precies wel en inliet is afgesproken. Met hoofdlet ters en dn forse taal zullen groot scheepse bezuinigingen worden be loofd, maar uit tussenzinnetjes zal blijken dat er eerst aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan. Zo kan de partijraad van de PvdA worden voorgehouden dat er geen enkele bezuiniging is ingeslikt en de confessionele aanhang worden aange zegd dat er nog niets definitief is beslist. Van dit spreken met dubbele tong zijn in het eerste jaar van het nieuwe bestel meer voorbeelden aan te wij zen. Zeker nu een' vitaal onderdeel van beleid moet worden uitgestippeld, blijkt dat de coalitie-Den Uyl een eerlijke voorlichting blijkbaar nog niet kan verdragen. Niet het beleid zelf, maar de presentatie ervan wordt op die manier de bestaansgrond van het kabinet. Van een verslaggever DEN HAAG In het militaire tucht recht zal als een vorm van zwaar dere tuchtstraf een strafdienst wor den ingevoerd. Minister Van Agt en staatssecretaris Stemerdink hebben de Tweede Kamer meegedeeld dat deze nieuwe straf zal gelden bij een twee de of volgende schending van een gedragsregel. De beide bewindslieden noemen de strafdienst 'het meest doeltreffende en positieve middel', als reactie op ernstige vergrijpen. De strafdienst moet volgens hen bestaan uit het verrichten van zinvolle arbeid, die zoveel mogelijk afgestemd moet zijn op de functie die de gestrafte binnen de krijgsmacht vervult. Indien geen passende arbeid gevonden kan wor den, kan worden volstaan met een uitgaansverbod tijdens de uren dat de arbeid zou moeten worden verricht. De strafdienst kan ten hoogste veer tien dagen toegepast worden en zal niet op zon- en feestdagen ten uitvoer gelegd mogen worden. In de memorie van antwoord op het voorstel tot herziening van het mili taire tuchtrecht wordt gezegd dat on der de strafmaatregelen de geldboete een centrale plaats zal innemen. De bewindslieden hebben hoge verwach tingen van de doeltreffendheid van de geldboete. Indien de geldboete zal blijken te beantwoorden aan de ver wachtingen zullen de arreststraffen vervallen. Voor lichte vergrijpen zal de berisping als een mogelijke straf worden gehandhaafd. Van een verslaggever DEN HAAG Dit najaar moet vol gens het a.r. Tweede Kamerlid mr. W. de Kwaadsteniet beslist worden over het al of niet invoeren van de zomer tijd in ons land. Als volgend jaar de zomertijd geldt moet dat volgens hem tijdig bekend zijn. In vragen aan staatssecretaris Meijer informeert mr. De Kwaadsteniet welke stappen er gedaan zijn met betrekking tot een ander onderzoek op dit punt en welke vorderingen de ambtelijke werkgroep, die met het onderwerp bezig is ge maakt heeft. 6 een verslaggever HAAG Bovag en RAI menen _de benzine-accijns omlaag moet 43(fcen verhoging van de benzineprijs oj tkoombaar wordt.. Op die manier bereikt worden dat de eindprijs de consument gelijk blijft. In brief aan de ministers van finan- en van econumie pleiten beide nisaties voor een accijnsverlaging y fl vier tot vijf cent per Liter. Op die b.ujier zouden namelijk de totale hef- op benzine in Nederland gelijk g'2,flen getrokken met het Belgische 48 Vestduitse niveau. Van onze weerkundige medewerker Regen- en onweersbuien op het conti nent, een doorbrekende zon in Fries land, Groningen en Drente. Zie hier het beeld dat zich in de loop van donderdagmiddag aftekende. Betrekke lijk vroeg al, rond negen uur 's morgens, meldde zich op Ameland een waterig zonnetje. Het was een teken, dat het storingsfront uit Frankrijk, dat boven de noordelijke provincies tot stilstand was gekomen, aan de weg terug begon. Vooral in het zuiden van het land bleef de buiigheid echter en nog veel erger was het in ZuidrDuitsland. Wolkbreukachtige regens brachten het verkeer plaatselijk tot stilstand onder andere tussen Dortmundt. en Giessen, Oorzaak: de zomerse lucht (woensdag was het in Oostenrijk nog 27 tot 29 graden Celsiuswerd aange pakt door Atlantische lucht met uit zicht op koeler en onbestendig weer. Onbestendigheid ook in Scandinavië en tamelijk koel weer (10 tot 17 gr. C) maar zuid-Zweden toch nog op circa 20 gr. C. Verder plaatselijk regen en onweer aan de Spaanse Middellandse Zeekust en de Franse en Italiaanse Riviera, waar het s' middags dan ook 25 tot 30 gr. C. wordt. Tunesië en Marokko 30 gr. C. in 't binnenland zelfs bloedheet met 40 gr. C. De Dalmatische kust moet ook hier en daar omveer tolere ren, overigens op de Balkan niets dan zonneschijn en warmte dankzij een hogedrukgebied boven de Zwarte Zee. Het zeewater in Griekenland is nu 22 tot 24 gr. C. aan de noord-Afrikaanse kust 25, de Frans-Atlantische kust 17 tot 18 en de Duitse Noord- en Oost zeekust 15 tot 16 graden. In Nederland zullen de opklaringen zich dankzij een zwakke rug van ho gere druk op de Noordzee geleidelijk verder in zuidelijke richting uitbrei den. Het weer blijft de komende da gen echter koel. Assen zal hel zater dag met zijn TT ivel treffen mei het weer na de laatste oorlog viel er jjj^ max. neer- temp. slag Amsterdam zwaar bew. 18 11 De Bilt mist 19 4 Deelen mist 20 1 Eelde motregen 20 2 Eindhoven mist 23 0 Den Helder regen 16 10 Luchth. Rtd. regenbui 19 9 Twente geheel bew. 22 0.2 Vlissingen zwaar bew. 20 6 Zd. Limburg zwaar bew. 24 0.8 Aberdeen half bew. 12 0 Athene onbewolkt 31 0 Barcelona licht bewolkt 24 04. Berlijn half bewolkt 27 0 Bordeaux zwaar bew. 27 1 Brussel zwaar bew. 23 6 Innsbrück regenbui 25 0.1 Lissabon regen Londen motregen 14 30 Luxemburg geheel bew. 25 1 Madrid zwaar bew. 20 0.3 Malaga licht bewolkt 27 0 Mallorca zwaar bew. 27 0 Nice licht bewolkt 22 2 Parijs regen 25 2 Rome regen 30 0.1 Split zwaar bewolkt 28 0 Wenen zwaar bewolkt 29 0.2 Caca Blanca zwaar bew. Istanboel onbewolkt Las Palmas onbewolkt 24 0 New York geheel bew. Tunis onbewolkt 31 0 slechts bij hoge uitzondering regen maar in groter verband bezien blijft het weer veranderlijk, met later in het weeleend opnïeuv> een toenemende kans op regen of onweer geponeerd door een volgende Azoren-depressie. Vandaag opklaringen en vrijwel ner gens een bui meer Koele noordwest tot noordoosten wind, lucht 14 tot 15 gr C., op de Waddeneilandentot 17 of 18 gr. C. in Zeeuws Vlaanderen. Zee water 15 tot 16 gr. C. Vooruitzichten voor het weekend: eerst overwegend zonnig, later opnieuw opkomende sto ringen. j AM8/KNMI u.00 'vJSf onder redactie van loessmil Een halve eeuio geleden icerd voor het eerst olie in ons land aange boord. Dat gebeurde op een zater dag iedereen werkte toen na tuurlijk nog minstens zes dagen per week in Corle, tussen Win terswijk en Lichtenvoorde. Oost- Gelderland zag zich onmiddellijk veranderen in een soort Koeweit: 'Men zag al wouden van boorto rens voor zich en schitterende pa leizen met gouden daken en stra ten geplaveid met harde munt', aldus het blad 'Oost' van de stich ting streekbelanqen Oost-Gelder land, dat herinneringen aan die klatergoude dagen ophaalt. Klater goud, want alle feestroezen en op winding in Den Haag en Gelder land ten spijt, is er niets van de gouden steden met dollar-plaveisel terechtgekomen, maar vijftig jaar geleden leek Corle nog alle moge lijkheden in zich te hebben. De kranten stortten zich op de sensatie. Boortorens en boorders werden op de gevoelige plaat vast gelegd om op de voorpagina's afge drukt te worden. En hoewel de vaderlandse pers onmogelijk bij die eerste momenten van de vondst aanwezig geweest kon zijn, werd dit op de foto geschreven en door de lezers voor zoete koek aangeno men: 'Een kijkje in den boortoren tijdens het uitstroomen van de eer ste tien liter olie, die in het waschblik op den voorgrond werd opgevangen. Geheel links Dr. P. Tesch, directeur van den Rijks Ge- ologischen Dienst'. De eerste tien liter waren er toen natuurlijk al lang uit, maar zulke verhalen ga ven wel voedsel aan de wilde ge ruchten dat de olie met kracht uit de boortoren spoot en zonder op houden door bleef spuiten. In wer kelijkheid. hadden de boorders zes tig liter stroperige groene aardolie afgetapt in een paar wasteiltjes. De sneller dan de olie toegestroom de journalisten kanden in kun krant wel naar waarheid melden, dat binnen vier dagen tweehon derd liter aardolie méér was afge tapt. Dr. Tesch had de leiding van de rijksdienst die op die plek delf stoffen probeerde te vinden. Aan olie had hij nauwelijks gedacht; daarvan kwam. toevallig een beetje mee met de buizen, waarmee steen kool en steenzout waren ontdekt. De combinatie van steenkool, steenzout en aardolie in één en hetzelfde boorgat was overigens wèl een wereldprimeur, dat Corle's ruwe olie petroleum, Scheikundigen kwamen er achter benzine en asfalt in zich borg en dr. Tesch verklaarde, dat vooral Winterswijk een grote toekomst te gemoet zou gaan, dat de exploita tie zeer lonend zou zijn en dat de staat de bodemrijkdommen verder produktief zou moeten maken- Na flink wat confereren in Den Haag werd eindelijk besloten van het boorgat een echte olieput te ma ken. En toen ging het mis. Zeven tig meter diep sloegen de buizen door de gasdruk plat en de was teiltjes bleven leeg. Reparatie van de put zou zoveel tijd en geld kosten dat daar niet aan te den ken viel. Nauwelijks drie maanden na de olievondst was het opzienbarende eraf. De kranten schreven er geen letter meer over, de geruchten ver stomden. Koe-xveitjes zijn er nog genoeg, maar een eigen klein Koe- weit-je zat er niet in. Of wel misschien, maar daar hebben ze in Oost-Gelderland sindsdien nooit meer naar gezocht De Tweede Kamerfractie van de WD en haar wetenschappelijke staf zijn het afgelopen weekeinde twee dagen in retraite geweest om zich te bezinnen op haar werk in 's lands belang. Dat bezinnen ge beurde in het voorname, deftige hotel Bilderberg bij Oosterbeek. Leo Rhijnsburger, de voorlichter van de VVD en de steun en toever laat van de heer H. Wiegel, in de verkiezingscampagne, vertelde dat de WD-Kamerleden werkelijk ge durende twee dagen diepgaand al lerlei problemen hebben bespro ken. Of er ook iets uitgekomen is, heeft hij er niet bij willen of kunnen vertellen. Tweemaal per zondag gaat de heer P. Gijzen van de Heerenweg 288 in Vimkeveen troaiw naar de hervorm de kerk van- Waverveen. Niet al leen om er een preek te horen, maar ook en vooral om er het orgel te bespelen, zoals hij dat (op 1 juli) al zestig jaar lang doet. Jarenlang gtimig hij 's zondags twee keer op de fiets heen en weer, maar tegenwoordig wordt hij ge haald en gebracht met een auto. Dat mag dan ook wel, want orga nist Gijzen is nu 83 jaar en eigen lijk best een beetje aan zijn rust toe. Maar hij gaat er mee door, zegt hij, want zijn gezicht en ge hoor zijn nog uitstekend. Wie in Waven-eens hervormde kerk komt, kan er dus van overtuigd zijn de heer Gijzen achter het orgel aan te breffen. Dit wonderlijk brouwsel van var ken, koe, schaap en kip in één is het 'Oost-Gelderland-dier'. het le vert spek, melk en wol, en het legt elke werkdag twee eieren. Een dier, dat al even nijver is en daar even opgewekt onder blijft als de SSOG, de stichting streekbelangen Oost-Gelderland, die het alvermo gende beest heet 'uitgevonden'. Het staat dan ook afgebeeld in het kwartaalblad 'Oost' van de stich ting- In Antwerpen is een zonnebril in de handel gebracht (die dn ons land door een Alkmaaree firma wordt geïmporteerd), die speciaal voor fietsers bedoeld is en uitgeko zen is door niemand minder dan wielrenner Eddy Merckx. De gla zen zijn geslepen en het montuur heeft twee bijzondere trekjes: af vallen of verschuiven as zo goed als onmogelijk èn Eddy's naam staat er onuitwisbaar in. 'Je vergat dus de vergeet-mlj-nietjes?' HOOG WATER Vllsslngen: 9.41-22.16; HarlngvlIetslulBcn: 11.18-23.49; Rotterdam: 12.35SchCven- lngen: 10.42-23.15: IJmuidcn: 11.28- De Helder: 2.32-15.02; Harlingen: 5.03-17.23; Delf zijl: 7.22-19.37; r~^~K BEWOLKING MIN. T^MP. WINDRICHTING De volgende personen wordt dringend ver zocht zo spoedig mogelijk de ANWB-alarm- centralc in Den Haag te bellen, telefoon 070- 264426. NEDERLAND dr. L. G. Suttorp, Amster dam. op zeilboot; J. W. F. Verrijk. Delft. In donkerblauwe Ford Taunus 15M. 35-55-JD; mevr. Van der Brandt-Ulink, Amsterdam, In beige DAF 44; A. J. Kenter, Emmen, in gele Ford Coupé met zwart dak, 83-40-SX. LUXEMBURG J. Muiter. Raalte, in licht blauwe Flat 127 <1973). FRANKRIJK A. J. de Ruig. Sloten (Am sterdam), in beige Flat 850, 45-79-FR. DUITSLAND fam. B. Miessen, Zaandam, lil oranje VW Kever. OOSTENKIJK-DUITSLAND fam. Nijman, Amstelveen. In bruine DAF 66 Marathon met caravan, 54-59-VT. ZWITSERLAND P. J. Schroer, Tiel. In lichtblauwe Peugeot 304, 77-85-UR; Anje Os kam. gouda, per trein. SPANJE C. J. Collee-Gabeler, Papen- drccht, (reisgezelschap); Theo Plantingu. Zuidlaren. In witte BMW 1600. 54-13-JPi ITALIë fam. Goedraad, Roozendaal. in groene Ford Cortina, 07-22-PN; E. de Groot, Stadskanaal. In witte Dataun 1200, 49-97-VE. ITALIc-G RIEK EN LAND fam. E. Bunders, Sassenheim, In oranje VW Kever 1200, RR-7T- GIllEKENLAND Emiel Epe, Apeldoorn, lif tend. ENGELAND J. H. Leusink. Schiedam, in gele Audi 100 met caravan. 48-82-VJ. NOORWEGEN fam. Van Ameyde. Utrecht; Bergen; R. van der Veer, Amerongen. NOORWEGEN-ZWEDEN H. Zwebe, Ameter- dam, liftend. DEN HAAG De toevloed van bui tenlandse artsen naar ons land moet afgeremd worden, meent staatssecreta ris Hendriks. Hij deelt op dit punt de opvatting van het staatstoezicht op de volksgezondheid, blijkt uit zijn ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Waltmans PPR. De 'afrem ming' is nodig om voor voldoende opleidingsplaatsen ten behoeve van Nederlandse artsen te zorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7