PR-ministers zullen iet zómaar opstappen' Het gaat de dieven vooral om de lading ïaakt op ~nag toch 't strand (nog?) liet in Zandvoort V Nederland krijgt een goed kersenseizoen Premies meer levens ifceweld eist Misschien wordt NAVO wel een 'vrije kwestie' Visser schiet opvarende Nederlands schip neer Prins Bernhard morgen 63 jaar Gevangenisstraffen voor brandstichting in Arnhemse wijk Nijmegen begint met borstkankeronderzoek Volop aardbeien en tomaten Voetklachten? (Dagra voetpoederspray Achter de 49 in Italië gestolen vrachtwagens zit een 'groot brein' Er is niet veel tegen te doen... pW/fl ■/KiWIAiRTET VRIJlDiAG 28 JiDM 1974 BENBNIENIiAIND T3/K5 e zijn wél een serieuze regeringspartner', Igeti partijbestuur en kamerfractie •nze parlementsredactie HAAG Het partijbestuur en de Tweede 'Kamerfractie van de PPR zijn er verbaasd over dat :t betwijfeld of de PPR nog wel een serieuze regeringspartner is. Deze twijfel is vooral ontstaan iet besluit van het PPR-congres van afgelopen zaterdag, dat de partij zich zal inspannen 'om Ne- los te maken uit de NAVO.' ADVERTENTIE tóten en uitspraken - van ihet ingres zijn vastgelegd in een dat als titel 'Onvrede met de heeft gekregw.i. Met dit stuk hand zal de PPR in 1977 met de en de PSP onderhandelen over jende regeerakkoord. van Dam, de voorzitter van R, zei gisteren (in wat werd ;uid als een 'ontmoeting met de dat het mogelijk is, dat de PPR •stellen om van het uittreden NAVO, een vrije kwestie te Dat "ril zeggen, dat voor het van een regering hierover overeenstemming nodig is. De ispartners zien dan wel of het )-sohiip al of niet in1 het parlement It. 'We kunnen', was de motive- van de voorzitter van de PPR, nderhawdelingen toch niet begin- van tevoren al een aantal ,1 [punten vaststaat'. - - TPR zaïl het regeringsbeleid, zo verder dn de verklaring van mr en fractie, uitsluitend beoor- op basis van letter en de geest Keerpunt 1972. Dat geldt vanzelf- 1 en u, ke 50k ik eest, teld, as. Z van nu ik z Wouter van Dam sprekend ook voor het defensiebeleid. Fractievoorzitter Bas de Gaay, Fort man gaf de geruststelling dat de PPR- ministers niet zo maar uit het kabinet zullen stappen, als eens de bewindslie den van DS'70 deden. Als de PPR- ministers er genoeg van hebben, moe- meenteraad nam alleen maar een motie aan hode. a eesti 1-17.00 l een onzer Verslaggeve pDVOORT loi het openbaar naakt zwemmen en recreëren op §trand van Zandvoort is en blijft (voorlopig althans) strafbaar. E: hebben de burgemeeser van Zandvoort, drs. A. Na wijn en de j^Jfdofficier van justitie van de rechtbank in Haarlem, mr. J. L. Jer. Ir sr. if m hadden de indruk, dat het op schaal naakt recreëren, zoals ngeisftopen zondag het geval was, het neni.Jvlg is geweest van een misver- PT0m. Daarom deden beide heren een :.(pep op de burgerzin van de men- z. 2\ waarbij de officier van justitie ekende de illusie te koesteren, de naturisten de nog bestaande tóe kunnen accepteren en bereid zich daaraan te houden, mrgemeester wees er met nadruk dat er in Zandvoort nog niets op jp4, punt gelegaliseerd is en dat er pro] géén gedeelte van het strand als iristenstrand is aangewezen. De eenteraad van Zandvoort had op uni een motie aangenomen, waar als mening van de raad wordt echter eerst een wetswijziging noodza kelijk zal zijn ('artikel 239 betreffen de de schending van de openbare eerbaarheid is een' landelijke wetge ving, die nog volledig van kracht is en niet te veranderen door de mening van een plaatselijke overheid'). Hij vond het bovendien om verschillende redenen niet verstandig, zo dit al mogelijk zou zijn, vooruit te lopen op de wetswijziging waaraan thans wordt gewerkt. Moeilijkheden die (te weten: gebruik van strand TH? naturisten) gelegaliseerd dient vorden. 'Maar een motie of een ttting van de gemeenteraad is nog i raadsbesluit', aldus de burge- liopi ster. 'Het was een uitnodiging van zond gemeenteraad', verduidelijkte hij i int b en w om als lagere overheid de et m gen de maatregelen tot legalisatie ssaraPiderzoeken.' .Spre burgemeester meende dat daartoe le vi ingsl 0 HSterke stijging m .chëileerste halfjaar '74 laat d iveri "en een verslaggever e *d DEN HAAG Het aantal do- 1 den door geweldsmisdrijven is het eerste halfjaar van 1974 sterk toegenomen. Dit blijkt uit een telling van het aantal slacht offers van geweld, die in dit halfjaar in berichten van het ^(ANP vermeld werden. Tot en met 26 juni zijn 61 ^"lensen door geweld omgeko- (46 mannen en vijftien ruwen). Vorig jaar wat het totaal in hetzelfdetijdvak 21. Het aantal gewonden door ge weld bedroeg in de eerste zes [maanden van dit jaar meer dan 170. In het hele jaar 1973 zijn ongeveer honderd mensen door toedoen van anderen gestorven. Uit de berichten blijkt dat ruim 250 mensen voor geweld pleging konden worden aange houden. Van hen was een derde deel afkomstig uit andere lan den. Dit getal komt overeen met cijfers van voorgaande jaren. Als de ontwikkeling zich in het tweede halfjaar doorzet zouden de delicten tegen het leven dit jaar met twintig procent stij- Overvallen Het aantal overvallen bedroeg in het eerste halfjaar ongeveer 180 (vorig jaar 160). De over vallers maakten daarbij een dik ke twee-en-een-half miljoen gul den buit (net zoveel als vorig jaar). De politie wist meer dan honderd overvallers op te spo ren. Evenals vorig jaar was een derde van het afkomstig uit lan den buiten Nederland. Bij onge veer zestig overvallen werd ge weld gebruikt; in vijf gevallen overleed een slachtoffer. 5f)" lektó ook La hoi ?arn zijn, ;t e do r ie i;r.c mgs ikoi^ De officier van justitie, die zich (ook) niet over het ai of niet wenselijk van naakt recreëren wilde uitspreken, waarschuwde dat artikel 239 niet over het hoofd kan en mag worden gezien door de justitie. 'Zolang die wet nog bestaat moeten wij optreden, anders zouden wij in onze taak tekort schie ten.' Hij vond dat een vergelijking tussen Zandvoort en Callantsoog (waar naakt recreëren wél is toegestaan) niet op gaat. Op Callantsoog was in de tijd dat die kwestie speelde (en uiteinde lijk in hoger beroep vrijspraak volg de) sprake van eep eenzaam en verla ten strand, waar schennis van de eerbaarheid voor anderen niét aanwe zig was. In Zandvoort echter is van een stil strand geen sprake. De burge meester tekende hierbij aan, dat het op het zogenaamde stille strand van Zandvoort wellicht drukker is dan op het zogenaamde drukke strand in an dere plaatsen. Verbaal De officier van justitie meende dat, indien het in Zandpoort tot een pro ces-verbaal zou komen, voor hem er 'stellig een andere uitspraak in zit dan in het geval-Callantsoog'. Op een vraag zei hij het zeer wel denkbaar te achten dat een procesverbaal wordt uitgelokt in Zandvoort. 'Wij van onze kant zullen dat dan met de grootste spoed behandelen', voegde hij eraan toe. De maximumstraf die kan worden opgelegd voor overtreding van arti kel 239 is twee jaar of een geldboete van zeshonderd gulden. ten ze eerst praten met de 'Keerpunt'- ministers. Daarna, zo is afgesproken, raadplegen ze de Tweede Kamerfrac tie en het partijbestuur. Voorzitter Wouter van Dam voegde hier nog aan toe, dat de ministers bovendien nog de kernraad (partijraad) moeten ho ren. Als er moeilijkheden komen in het kabinet, verzekerde Bas de Gaay Fortman, ontslaan die tussen de PPR en de rest van het kabinet. Tijdens de 'persontmoeting' moest vooral collega Aanties van de ARP het bij de PPR-fractievoorzitter ont gelden. Het is uitermate teleurstel lend. zei Bas de Gaay Fortman, dat iemand als Aantjes beweert, dat de PPR zich met de besluiten van het congres buiten spel plaatst. In feite is het zo door deze bewering, dat men in de ARP geen discussie meer kan aangaan over de atoombewapening en dat in de ARP geen plaats is voor atoom-pacifisten. Van de PvdA hebben we de verzeke ring gekregen, vervolgde de PPR-frac tievoorzitter, dat men ons wel serieus neemt. Bij de KVP wordt ten onrech te gesuggereerd, dat een loskoppeling tussen PPR en PvdA mogelijk is. Het meest zorgwekkend vond de poli tieke leider van de PPR, dat zijn collega Aantjes zou hebben gezegd, dat met de PPR maar geen rekening moet worden gehouden. Met deze uit lating vraagt Aantjes om een crisis. Bas de Gaay Fortman vervolgt: An- driessen en Aantjes hadden het hoofd koel moeten houden in hun plicht om 1977 te halen met het kabinet' Voorzitter Wouter van Dam zei nog als toelichting op het besluit van het congres: Wij willen geen blind ver trouwen stellen in het vemietigings- geweld. Dat is een absolute goddeloos heid. Binnen de chnsten-democrati- sohe partijen is dit vertrouwen echter tot een dogma geworden, terwijl men in de kerken nog drux met dit vraag stuk bezig is. De fundamentele en geargumenteerde discussie in het PPR-congres, wordt nog iin de verklaring van bestuur en fractie gesteld, zal moeten doordrin gen tot de andere partijen. ROTTERDAM Een Portugees be manningslid van de Nederlandse kust vaarder John V is donderdag in volle zee neergeschoten door een onbeken de visser. Het slachtoffer, Verissimo Joao, liep een niet-gevaarlijke hoofd wond op, waarvoor hij met een Britse helikopter naar een ziekenhuis in Newcastle werd gebracht. De John V, eigendom van 'Internatio nal Shipbrokers Ltd.' in Rotterdam, was met een lading steentjes onder weg van Newcastle naar Londen. Vol gens de reder is de vijfhonderd ton metende kustvaarder waarschijnlijk te dicht bij de netten van een haringvis ser terechtgekomen en heeft de visser uit woede daarover het schip bescho ten. (ADVERTENTIE) IWIEVO schriftelijk- praktisch onderwijs Dokters- en tandartsass., med. secretaresse, med. ass., dieren- artsass., med - en chem. laborante, artsenbezoeker, verbandmeester, pedicure, sportmassage, kinderverz. en opv., amanuensis, algem. ontw. voor apoth. ass., algem. ontwikkeling. Bon voor gratis studiegids opsturen aan: IMEVD, Baljuwenlaan 22, Amstelveen, Tel. 020-431840 Campari Cola is van ons uit gezien een compromis. Een mix die we niet aan- noch afraden. Ertégen vinden we dat 't bruin van de Cola nogal vecht met 't helder rood van onze Campari. Ervóór pleit dat Campari Cola bepaald niet onsmakelijk is. De bereidingswijze is natuurlijk al even eenvoudig als de naam doet vermoeden. U doet wat Campari in een long drink glas en vult 't bij met koele Cola. En u completeert 't geheel met ijsblokjes. Proost. Als de Cola-omzet straks omhoog gaat weten we tenminste waar 't aan ligt. f Campari moet je wel lekker vinden, 't Is even een kwestie van de juiste mix. Een recente foto van prins Bernhard die mor gen 63 jaar wordt ARNHEM De Arnhemse politie rechter, mr. J. W. van Slooten, heeft gistermorgen vier mannen, die be trokken zijn geweest bij brandstich tingen in de Arnhemse saneringswijk Klarendal, veroordeeld tot gevangenis straffen van twee tot vier maanden. Via een snelrechtprocedure kwam de politierechter tot de volgende vonnis sen: voor J. T. en J. S. elk vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek en voor W. v d. B. twee maanden, waarvan een maand voorwaardelijk met aftrek. J. T. ontving van J. S. 150 gulden om diens woning in brand te steken. G. H. stak op de nacht in juni een hoop oude rommel aan, waardoor het huis in brand vloog. Tenslotte zou W. v. d. B. een van de woordvoerders van de wijkbewoners, min of meer zijn fiat hebben gegeven aan het in brand steken van de woningen. De politie rechter nam dit v. cl. B. bijzonder kwalijk, omdat hij J. T. als het ware een duwtje had gegeven. Mr. Van Slooten hield hij het bepalen van de vonnissen rekening met de mogelijkheid, dat mensenlevens in ge vaar hadden kunnen komen, bij een zo geforceerde wijze van saneren van een vrijwel onbewoonbaar geachte stadswijk. Promoties. Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen: G. J. N'ieuwenhuis, C. P. Lou- werse, R. A. G. de Graaff (R.U. Leiden). Gepromoveerd tot doctor in de letteren: A. W. J. Holleman (V.U.). Gepromoveerd tot doctor in de theologie: J. Vemooij (K.U. Nijme gen). Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde: F. A. J. Thiele (K.U.). Van een verslaggever NIJNEGEN Nijmegen gaat binnen kort een- massaal onderzoek naar borstkanker houden. Hiervoor zullen alle vrouwelijke in woners boven 35 jaar worden opgeroepen. Een derge lijk onderzoek heeft tot nu toe alleen nog in Utrecht plaatsgevonden. Wet houder Hubers van volksgezondheid maakte het plan voor het onderzoek dn de vergadering van de gemeente raad bekend. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Nederland gaat, evenals de rest van de West- europese landen, een bijzonder goed kersenseizoen tegemoet. Na een paar schaarse jaren, waarin de kersen erg duur bleven, ziet het er nu naar uit. dat er volop kersen gegeten kunnen worden, omdat de prijzen de komende twee weken nog aanzienlijk zul len zakken. Behalve dat er dit jaar erg veel kersen zijn, zijn ze ook van goede kwaliteit. Vorige jaren bleven de prijzen van de kersen meestal boven de 2.75 per kilo, maar volgens het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen in Den Haag zouden de prijzen de komende twee weken (wanneer de piek in de kersenaan- voer te verwachten is) wel eens beneden de twee gulden per kilo kunnen komen. Een moeilijkheid, waarmee de ker sentelers op het ogenblik te maken hebben, is het grote tekort aan plukkers. Schoolkinderen, die de komende dagen vakantie krijgen, kunnen nog erg goed terecht bij de diverse boomgaarden. Volgens deskundigen zullen er dit jaar toch minstens pluklonen van een gul den per kilo kersen moeien wor den betaald, wil men genoeg pluk kers krijgen. Ook met de aanvoer van aardbeien is het zeer goed gesteld. Op het ogenblik zitten we midden in de topaanvoer van de aardbeien, die nog ongeveer twee weken zal aan houden. Daarna zal er, wat eerder dan andere jaren, een einde komen aan de grote aanvoeren van aard beien. De prijzen van deze vruch ten liggen op het ogenblik op ongeveer 1.25 a 1.50 per pond en zullen niet meer lager worden. ZONNIG VOORJAAR De aardbeien, die op het moment te koop worden aangeboden, zijn voor 95 procent afkomstig uit Ne derland zelf, van de volle grond. De oorzaak van de overvloedige en tamelijk vroege oogst van zowel aardbeien als kersen is het vroege, zonnige voorjaar, dat we dit jaar gehad hebben. Een derde tuinbouwprodukt, waar van grote hoeveelheden worden aangevoerd, is de kastemaat. Dag- aanvoeren van honderd ton en meer zijn bij de belangrijkste groenteveilingen. De export, vooral die naar West-Duitsland. is groot Minder grote verwachtingen heeft men van de rode bessen in Zee land. hoewel de oogst nog redelijk zal zijn. Oorzaak van de tegenval ler is de nachtvorst, die op ver schillende bedrijven aanzienlijke schade heeft aangericht De aan voer is op gang gekomen en deze week zal heit aanbod belangrijk toenemen. (ADVERTENTIE) Branderige voeten «Transpirerende voeten«Voeten die moe zijn.... U zit er mee, u staat er op! Dagra voetpoederspray geelt uw voeten hun frisheid terug. Is lekker.koel en drogend. Koopt u bij apotheek en drogist. DAGRA N.V. DIEMEN DEN HAAG Het is de Italiaanse bende die nu al 49 Nederlandse vrachtwagens in de buurt van Milaan heeft gestolen niet zozeer om de auto's te doen. De dieven hebben het vooral op de lading voorzien. Het gros van de gestolen auto's is leeg te ruggevonden- Nederlandse wagens - en dat weet de bende heel goed - vervoeren hoogwaardige pro- dukten die gemakkelijk op de illegale markt verhandeld kunnen worden. Daarom zijn hot vooral Nederlandse vracht wagens die in Italië gestolen worden. De meest voorkomen de ontvreemde produkten zijn vlees, boter, tabak, drank, panty's, zonnebrillen, hoog waardige metalen en elektro- nische apperatuur. Soms valt het de dieven wel eens moeilijk een lading af te zetten. Zo werd een gestolen Nederlandse vrachtwagen, ge laden met vis, twee dagen later teruggevonden met la- ding en al. Dit geval vormde wel een uitzondering. De twintigduizend ton bier die een vrachtwagen van de firma Abbas uit Finstenvolde ver voerde bleek gemakkelijk ver handelbaar te zijn. De vracht wagen werd een paar weken geleden gestolen. Eergisteren trof de Italiaanse politie dui zend kartonnen met blikjes bier uit de gestolen auto in een supermarkt aan. De Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport in Den Haag meent dat de bende (of ben des) die de Nederlandse vrachtwagens ontvreemden 'buitengewoon goed geleid worden en dat de dieven een uitstekende opleiding genoten hebben'. De bendeleden weten uitstekend om te gaan met wagens - zoals Volvo en Sca nia - die in Italië niet veel voorkomen. Zij weten goed af gesloten wagens binnen een mum van tijd open te breken. De NOBW: 'Hier zit een groot brein achter'. Ondanks allerlei voorzorgs maatregelen is dat brein moei lijk te misleiden. Het heeft er ook groot voordeel van dat de Italiaanse politie de vrachtwa gendiefstal niet helemaal se rieus neemt De NOBW: 'Toen twee Neder landse chauffeurs vorige week aangifte deden van de diefstal van hun wagen, zaten de Itali aanse politieagenten op hun buik te slaan van het lachen', Deze goed gehumeerdheid van de Italianen wordt door de Nederlandse transporton dernemingen natuurlijk niet in dank afgenomen Verzekerd De bedrijven zijn wel tegen diefstal verzekerd, en ook de lading gaat vergezeld van een geldig assurantiepapiertje. Maar wanneer een vrachtwa gen een paar weken of maan den zoek is, betekent dat voor de onderneming een gevoelig verlies. Een vrachtwagen is net als een machine: hij moet rendabel zijn, hij moet afge schreven worden Begrijpelijk dus dat de Neder landse ondernemers alles pro beren om diefstal te voorko men. Steeds meer bedrijven zetten op hun wagens naar Italië twee chauffeurs met de dwingende opdracht dat één chauffeur in de auto moet blijven. Want de Italiaanse bendeleden zijn nette mensen: lijflijk geweld gebruiken zij niet. ook heeft de NOBW haar le den aangeraden beveiligheidss- systemen op de wagens aan te brengen. De voorzorgsmaatre gelen hebben voorlopig nog mets uitgehaald: de afgelopen week werden weer drie vrachtwagens gestólen. Zpals alle vorgaande keren gebeur de dit in de buurt van het douanestation Concorezzo vlakbij Milaan. Vervolg van pagina 1. voortzetting van deze gunstige ontwik keling rekening worden gehouden. Het voordelige saldo van 244.2 mil joen dat men dit jaar op een premie opbrengst van 4.680.6 miljoen gulden verwacht, zou tot gevolg hebben dat de stand van de reserves oop 528.8 miljoen gulden komt. Omdat aanvul ling in dat geval voor de eerstkomen de jaren niet nodig is, zou met een kostendekkende premie van 9.5 pro cent kunnen worden volstaan. De gunstige ontwikkeling bij de AWBZ wordt in hoofdzaak toegeschre ven aan een iets lagere stijging (één procent) van de gemiddelde verpleeg- kosten per dag en aan de hogere premie-opbrengst ten gevolge van het feit, dat het premieplichtige inkomen in '73 een miljard gulden hoger blijkt te zijn dan aanvankelijk werd ge raamd (81.25 in plaats van 80.25 mil jard). Tenslotte zal de premie-opbrengst over dit jaar ongeveer tachtig miljoen gulden hoger zijn dan eerder werd geraamd. Aanvankelijk gingen de des kundigen uit van een loonstijging per werknemer van 11.5 procent, terwijl men momenteel met een stijging van 14.5 procent rekening houdt. Op de vraag of het hier nu gaat om een incidentele meevaller of om een defi nitieve ombuiging in de kostenont wikkeling van deze verzekeringen kan pas in een later stadium antwoord worden gegeven. De Ziekenfondsraad houdt het er op dat de ramingen voor dit jaar en voor volgend jaar nog grote onzekerheden bevatten. Fles... RITA Op het kantoor van de NOBW staat nu een fles champagne klaar. Medewerkers van deze vervoersoganisatie zullen dit vocht binnenkort met de zwar te das om - zoals dat heet - drinken: wanneer de vijftigste vrachtwagen binnen anderhalf jaar één dezer dagen gestolen zal worden. Alle aanbevelingen ten spijt blijkt er namelijk weinig te gen deze diefstal op grote schaail te doen te zijn. Voor de ondernemers komt boven dien nog een donkere wolk aandrijven. Door het aanhou dende aantal diefstallen over wegen de verzekeringsmaat schappijen de premies te ver hogen 'Ziet u hoe gek een pony-zadel op een fiets staat?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5