RAN JE ZONDER LOGICA Blessure Suurbier valt mee l/MM 74 lof voor Oranje Johnny Rep derde op topscorerslij st gchels: 'Chaotische voorbereiding was mogelijk toch stimulans' fe kritische' a'^urnalist in "later gegooid 48.500 irten over esse bijna rond t Bulatovic euwe opstelling ereldelftallen' speciale verslaggever kUP Het Nederlands elftal op het WK-voetbal. Niets dan (sen tot dusver. Oranje lijkt mét de wedstrijd aan kracht, ka- zelfvertrouwen en de som van die drie factoren te winnen. nd begon tegen Uruguay onverwacht sterk. De ploeg stuitte gens op een taaier Zweden, maar groeide naar een climax in tegen Bulgarije en Argentinië. Vooral de prestatie, eergiste ren de Argentijnen, was met name in de eerste helft van een i uniek niveau. Het herinnerde aan Ajax in zijn beste tijd. Nederland in topvorm, dat door geen land meer lijkt te stuiten, jvenwel een supervisor, die een al te groot optimisme als zeer Wijk heeft bestempeld. eigenlijk volmaakt onlogisch fet Nederlands elftal momenteel kt-Duitsland presteert. Wanneer jiste een vergelijking wordt ge- met andere landen. Voetbal- jj onze sportredactie len dsLTRUP Gisteren heeft in Nederlandse kamp een ge- |ek plaats gevonden waarbij pd gepraat over de wijze waar- de sportredactie van 'De de prestaties van (Nederlands elftal tot nu toe eft beschreven. Een groot iital spelers en ook Rinus Mi- LliSels hebben zich in de afgelo- X weken nogal geërgerd aan kritiek die Oranje in 'De skrant' te verduren krijgt, vh aantal spelers schilderden betreffende krant zelfs als ur negatief af. dat de Oranje-spelers eerder e week besloten óm niet lan- jf H met sportverslaggevers van T Volkskrant' te praten, volg- gisteren het 'verhelderende' prek waarbij naast een aan- spelers van Oranje en de f van de sportredactie van Volkskrant', Ben de Graaf, Joop Niezen, de voorzitter de Nederlandse Sportpers ïwezig was. De Graaf hand- fde zijn standpunt en werd na oop van de bijeenkomst door spelers in het water gegooid, spelers zullen zich nog bera- i over de manier waarop zij h nu tegenover de betreffen- krant zullen opstellen. KFURT Voor de resterende finaleronden zijn nog 48.500 Ëte koop. Het grootste deel 23.000, Is nog beschikbaar t Zuidamerikaanse duel tussen ië en Argentinië. De wedstrijd Nederland en Oost-Duitsland, de twee resterende duels van Aduitsers zijn uitverkocht. iVederlandBrazilië, waarschijn- leslissend in groep A, zijn nog 1500 kaarten te krijgen. Het ia van de wedstrijden met de nog ijgbare toegangsbiljetten ziet er ïlgt uit: Jg 30 juni: over: ArgentiniëBrazilië 23.000; nkirchen: Oost-DuitslandNeder- uitverkocht; Idorf: West-DuitslandZweden kocht iurt: JoegoslaviëPolen 8000. isdag 3 juli: nund: BraziliëNederland 1500; nkirchen: Oost-DuitslandArgen- 4000; '*irt: West-DuitslandPolen uit- >t; torf: JoegoslaviëZweden onze sportredactie HEM De Joegoslaaf Ned Bula- wordt komend seizoen waar- nlijk trainer van de eerste divi- ïb Vitesse. Hij volgt dan Frans lunck op wiens contract, zoals nd. aan het eind van het afge- i seizoen niet werd verlengd. Vi- heeft talrijke pogingen onderno- om aan een nieuwe trainer te maar kwam daarmee rijkelijk naties, die zich in tegenstelling tot Nederland, bijvoorbeeld maandenlang op het gebeuren hebben voorbereid. Maar nu toch niet tot resultaten ko men. Neem nu Bulgarije. De nationale se lectie werd in januari van dit jaar al wekenlang in een trainingskamp ge stopt Buitenlandse trips- volgden en door Matty Verkam man nieuwe trainingskampen. Alles met het oog op het wereldkampioenschap. Bulgarije moest dadr presenteren; ook en vooral om de slechte prestaties op voorgaande toernooien uit te wissen. Maar zie, Bulgarije werd de vierde achtereenvolgende maal in de eerste ronde gewipt. En Nederland ging ver der. VERANTWOORDELIJK Onlogisch vooral, omdat van opbouw en voorbereiding eerst de laatste we ken voor het toernooi sprake was geweest. Onder leiding van Rinus Mi- chels werd in Zeist en tijdens oefen wedstrijden geprobeerd Oranje op een weinig natuurlijke wijze toch nog klaar te stomen. Michels verkondigde, dat het allemaal niet ideaal was, maar nam genoegen met de situatie, omdat het niet anders was. Michels tijdens de voorbereiding: 'Er is geen sprake van een normale situatie, maar van een abnormale. Veel zal op de WK van de spelers zelf afhangen. De tijd ontbreekt gewoon om een goed inge speeld team te krijgen. De jongens zullen voor een groot deel zelf verant woordelijk zijn.' Met dat gegeven ging Michels aan het werk; pakte de eerste selectie conditi oneel keihard aan, omdat Michels in zag dat het nodig was. Michels aan de arbeid. Op zijn eigen wijze. Met het resultaat als enig doel. Zijn eerste werk bestond uit puinrui men. Want terwijl andere landen tal rijke oefenwedstrijden achter de rug hadden Brazilië en West-Duitsland moest Michels na zijn eerstfe inter land tegen Oostenrijk In Rotterdam, concluderen dat er veel, zeer veel te doen was. PROBLEMEN Oranje moest eigenlijk opnieuw be- Michels tijdens de voorbereiding in Zeist. Naast hem luisteren Johan Cruijff en Johan Necskens naar de adviezen van de supervisor. ginnen. Voor zover er dan tenminste ooit iets was geweest, want juist tij dens de WK wordt aangetoond, in hoeverre het Nederlands elftal in de kwalificatiewedstrijden tegen België onder de mogelijkheden is gebleven. Oranje wist zich verleden jaar nota bene slechts dankzij een beter doelsal do dan de zuiderburen te plaatsen. Maar Michels kreeg met meer proble men te maken dan de te korte voo-be- reiding alleen. Zo was daar de Ajax- kern, die over de top heen was. Afgewacht diende maar te worden, of de spelers na een zeer teleurstellend seizoen in staat waren om in Oranje iets goed te maken. Michels werd voorts geconfronteerd met financiële problemen. De spelers van Ajax dreigden zelfs helemaal niet mee te gaan. wanneer de voorwaarden niet gunstiger zouden worden. Een ultimatum, waar de ijskoude coach als volgt op reageerde: ',Nou, dat is dus duidelijk. Wie niet mee wil, die blijft thuis.' Het probleem was uit de we reld. VERTROUWEN Intussen kreeg Michels het vertrou wen van de spelers. Zijn grote kennis van voetbal, het overwicht en de sfeer die hij kweekte het sprak allen aan; ook de vedetten. En natuurlijk had Michels het voordeel, dat hij over de beste voetballer van dit moment kon beschikken. De band, die hij via werkgever Barcelona met Johan Cruijff had, werkte in zijn voordeel. De supervisor is zich daar terdege van bewust Stelt hij: 'Je kunt je nog zo goed voorbereiden, maar wanneer er geen kwaliteit is, begin je niets. En zeker met een man als Cruijff is het werken bij het Nederlands elftal, ge makkelijk.' Michels bouwde een ploeg rond Johan Cruijff. Een elftal, dat veel^kwaliteit bevat. Want zo ligt dat nu" eenmaal op het moment in Nederland. Wel licht toevallig, maar Nederland be schikt al gedurende enige jaren over een aantal werkelijke topvoetballers. Uiteraard met Johan Cruijff voorop, maar ook een Wim van Hanegem, Johan Neeskens, eerder Rinus Israël, Barry Hulshoff. doelman Jan van Be- veren, Piet Keizer. Wim Jansen, Ruud Krol en Wim Suurbier het zijn allemaal wereld- of Europese toppers Het had er in al die jaren slechts aan ontbroken, die ruimschoots aanwezig kwaliteit, in een nationaal elftal te bundelen. En juist dat deed Michels. Voor het eerst eigenlijk. VERWACHTINGEN Bij alle moeilijkheden, die Michels op zijn pad vond, had hij wel het voor deel van de niet bijzonder hoog ge spannen verwachtingen in Nederland. Afgezien van een enkele krant, die het woord Oranje alleen al voorpagi nanieuws vond en vindt, werd het publiek in het algemeen een weinig rooskleurige nabije toekomst voor het Nederlands elftal voorgespiegéld. Nog terecht ook, omdat haast niets erop wees, dat Nederland er veel van te recht zou brengen in West Duitsland. De oefenwedstrijden die Nederland afwerkte, beloofden dan ook weinig. De eenheid was vaak te zoeken en slechts de interland tegen Argentinië in Amsterdam schonk enige voldoe ning. Voor de rest was het meestal huilen met de pet op. De werkwijze, die Michels in die wedstrijden hanteerde, riep ook veel kritiek op. Michels stoorde zich niet aan het feit, dat de financiële en sportieve facetten niet met elkaar strookten. Althans, stelde zich op het standpunt, dat de technische kant pre nt. kkl mt erd kandidaat Ger Blok, de ex- rekt er van De Volewijckers, voor Vi- iel* 's neus weggehaald door de B en tekende een andere kandi- Hennie Hollink, vorig seizoen ^^trainer van Roda JC, onlangs een ■act bij de Franse club Strass- ise hoopt deze week de onderhan- gen met Bulatovic af te sluiten, tovic speelde ooit bij het Nij- ;se NEC en werkte tot voor kort mlptraner in België. NKFORT Ook na de eerste trijden voor de tweede finale- worden er weer wereldelftallen meerd. onder volgen achtereenvolgens de s zoals ze werden samengesteld het Franse persbureau AFP en Westduitse SID. Tomaszewskl (Polen); Ze Maria, Perelra (beiden Brazilië), Becken- en Breitner (beiden West-Duits- Van Hanegem. Neeskens (bei- Nederland) en Kasperczak (Po- Rep, Cruijff en Rensenbrink i Nederland). Tomaszewski (Polen); Vogts, enbauer (beiden West-Duitsland), iiabdic (Joegoslavië) en Francisco inho (Brazilië); Van Hanegem, skens (beiden Nederland) en Dey- (Polen); Sandberg (Zweden), Iff (Nederland) en Lato (Polen). Vandaag niet getraind, zondag wèl tegen Oost-Duitsland HILTRUP De blessure van Wim Suurbier, opgelopen in de wedstrijd tegen Argentinië is niet van ernstige aard. De rechtervleugelverdediger heeft een bloeduitstorting aan zijn linkerknie. Aangezien arts Frits Kes- sel er vlug bij was met de behande ling heeft Suurbier waarschijnlijk niet meer dan de training van van daag moeten missen. Daarna zal hij weer volledig fit zijn en dus ook tegen Oost-Duitsland van de partij kunnen zijn. FAVORIET LONDEN De indrukwekkende overwinning van 40 die Nederland op Argentinië heeft behaald is er de oorzaak van geweest dat de ploeg van supervisor Rinus Michels bij de Londense bookmakers nu favoriet is. De notering is zes tegen vier. Neder land heeft daarmee de positie van gastland West-Duitsland overgeno men dat met zeven tegen vier op de tweede plaats staat. TAKELWAGENS GELSENKIRCHEN Vele tiental len Nederlanders hebben na afloop van de ontmoeting Nederland-Argen- tlnië vergeefs naar hun wagen ge zocht. Doordat ze in tijdnood waren gekomen hadden ze hun auto in de omgeving van het Parkstadion maar ergens achter gelaten waar dat vol gens de verkeersvoorschriften verbo den was. Gedurende de eerste helft al rukte een aantal takelwagens met zwaailichten uit om de auto's die verkeerd geparkeerd waren weg te slepen en naar het centrum van de stad hetgeen grote problemen voor de supporters betekende, die veel tijd nodig hadden om uij te vinden waar hun wagen nu wel naar toe was vervoerd. MASOPUST FRANKFURT Attenttoeschou wer bij de wereldkampioenschappen is Josef Masopust, ex-international van het Tsjechoslowaakse elftal en sinds 1973 trainer van Dukla Praag. Masopust stond 63 keer in het natio nale team en hij werd in 1962 uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. Tsjechoslowakije ver loor in datzelfde jaar in de finale van het WK tegen Brazilië met 13. Hij is onder de indruk van Neder land: 'Nederland is naast West- Duitsland en Polen de kanshebber voor de titel. Het is een krachtig team met veel fantasie. De Neder landers spelen voetbal dat wij in de toekomst nodig hebben. Ze spelen rationeel, maar nemen geen genoe gen met het uitvoeren van taktische opdrachten want zij weten dat zij het publiek iets verschuldigd zijn', aldus Masopust. KAARTJES 1 DEN HAAG De Westduitse Rundfunk heeft via de radio West duitsers met kaartjes voor de wed strijd van Oost-Duitsland tegen Ne derland opgeroepen deze kaartjes bij de KLM-kantoren in Wefct-Duitsland in te leveren. Zij zullen dan voor deze kaartjes de normale prijs van de KLM terugkrijgen. KAARTJES 2 DORTMUND De politie in Dort mund heeft een uit Senegal afkom stige Fransman aangehouden die in het bezit was van 398 toegangskaar ten voor nog te spelen wedstrijden. De kaartjes met een gezamelijlce waarde van ongeveer 8000 mark zijn aan een verkoonkantoor gegeven. De Fransman zei directeur van een reis bureau in Senegal te zijn en 1100 kaartjes van een FIFA-lid te hebben gekregen. Door de geringe interesse In zijn land probeerde hij nu de kaartjes via advertenties in Duitse bladen voor de normale prijs te verkopen. TRANSFERS 1 FRANKFURT De Australische spits Adrian Alston gaat misschien toch niet naar Hertha BSC. Alston Ondersteund door verzorger Pierre van den Acker verlaat Wim Suurbier het veld tijdens de wedstrijd tegen Argentinië. De bles sure van de rechterverdediger valt echter nogal mee. die in onderhandeling was met deze Westdulse club heeft van Eintracht Frankfurt een contract aangeboden gekregen van 50.000 mark meer dan van Hertha BSC. Alston is inmid dels weer naar Sydney teruggekeerd waar hij zijn definitieve beslissing wil nemen. Frankfurt heeft zich in tussen ook geïnteresseerd getoond in de Zweedse speler Benno Magnus- son, die weg wil bij FC Kaiscrslau- tern. TRANSFERS 2 STUTTGART Poolse voetballers mogen pas na hun dertigste voor buitenlandse clubs spelen. Welk land maakt daarbij geen verschil. Dit heeft de perschef van het Poolse nationale elftal, Gregorczyk meege deeld. 'Als er buitenlandse clubs zijn die hopen op een transfer met een van onze spelers, dan zal die hoop helaas niet in vervulling kun nen gaan' aldus Grzegorczyk. TITO BONN Het Joegoslavische staats hoofd Tito was niet erg onder de indruk van de nederlaag van zijn nationale elftal tegen West-Duits land. Na zijn laatste gesprek met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt zei de heer Tito tevreden naar Joegoslavië terug te keren, afge zien van de voetbalresultaten. 'Die belevenis was niet zo best', aldus de heer Tito. veleerde. Michels nu over die periode: 'Het kon nu eenmaal niet anders. Achteraf heb ik begrip voor de hou ding van het publiek, toen wij in die oefenwedstrijden niet tot prestaties kwamen. Slechts één ding heb ik nooit begrepen. Dat was toen we in Rotterdam tegen Roemenië speelden. Dat het publiek ontevreden was over het spel, okee. Maar dat ze ons na afloop uitfloten, vond ik zwak. Houdt dan helemaal je mond. Het Neder lands elftal ging tenslotte een week later naar de WK'. RESULTAAT Michels verder over zijn voorberei ding: 'Ik had me slechts voorgeno men, om Nedërland naar West Duits land te leiden. Ik ga ervan uit, dat vooral in de eerste plaats voor het publiek gespeeld dient te worden. Het publiek betaalt tenslotte. Maèr in mijn voorbereidingsperiode lag dat anders. Het resultaat van de voorbe reiding op de WK stond voorop. Zoals het resultaat op het toernooi zelf voor mij overigens ook primair staat'. Michels heeft dus voor het resultaat gekozen. Het opmerkelijke feit doet zich evenwel voor dat Oranje tevens tot oogstrelend voetbal komt. Resul taat en attractie blijken bij het Ne derlands elftal hand in hand te kun nen gaan. Want Nedeland heeft in West Duitsland alleen nog maar at tractief, aanvallend voetbal laten zien. Bekroond met resultaten. Nogmaals, onlogisch gezien de perio den van voorbereiding. Michels met die stelling geconfronteerd: 'In het voetbal is dus weinig logisch. Soms ontbreekt zelfs elke logica. Wat het Nederlands elftal betreft, wil dat niet zeggen, dat nu elke voorbereiding op losse schroeven is komen te staan. Maar wanneer je mij vraagt of het voor dit elftal misschien een stimu lans is geweest om onder dergelijke omstandigheden te werken, dan kan dat best zijn. De jongens blijken de verantwoordelijkheid, waar ik het eer der over had. in ieder geval goed aan te kunnen. Er spelen echter zoveel factoren een rol.' De belangrijkste lijken tot nu toe in verband met het succes van het Ne derlands elftal op de WK: Johan Cruijff, omgeven door kwaliteitsvoet ballers, Rinus Michels en karakter. BUENOS AIRES De gehele Argentijnse sportpers was don derdag, daags na de wedstrijd tegen Nederland vol lof over het Oranje team. De algemene tendens is dat het Nederlands elftal een formatie is, die alles heeft. 'Argentinië verloor met ere, dat is onze enige troost,' schrijft Mario Stalman in het och tendblad Taboide Noticias'. Do krant opent met de kop: 'Zij liepen over ons heen'. Mayoria, een ander blad schreef: 'De sco re had wel 7-0 kunnen zijn. Argentinië kan geen enkel ex- cuus aanvoeren. De Nederlan ders waren in technisch en tac tisch opzicht indrukwekkend su perieur' 'Nederland gaf ons een voet ballesje', aldus Croniea. Eric Weill, die schrijft voor de Engelstalige Buenos Aires He rald: 'Alleen keeper Jongbloed liep rriet door onze defensie. De anderen allemaal wel'. Weill besluit met: 'Nederland veroor zaakt een revolutie in het wereldvoetbal. De Zuidameri kaanse teams zullen zich moe ten aanpassen of anders ten on der gaan'. Johan Cruijff is donderdag in de Italiaanse pers afgeschilderd als de beste speler van het toernooi om het wereldkampi oenschap na zijn briljante wed strijd tegen Argentinië. De Italiaanse sportpers is ook van mening dat Nederland na de overwinning van woensdag zeker tot de finalisten zal ho ren. 'Cruijff heeft bevestigd de grote troef van dit toernooi 'te zijn', zo luidde een kop in het Milanese dablad II Girono. 'De fabuleuze nummer 14 heeft ge scoord en gaf schitterende passes af aan zijn ploegmak- kers', zo stond in de verslagen. De Corriere della Sera schreef: 'Een ongrijpbaar Holland ver nedert de Argentijnen'. De zelfde krant was van mening dat Italië hetzelfde lot zou zijn ondergaan wanneer het doorge drongen was tot de volgende ronde. Het sportblad Gazetta dello Sport vond Cruijff de enige echte individuele ster die de wereldkampioenschappen tot dusver hebben opgeleverd. 'Cruijff werd helemaal niet tegengehouden door de Zuida merikaanse verdedigers. Zijn snelle klassespel was voor de tegenstanders onmogelijk. Ar gentinië heeft een harde les van Nederland gekregen in mo dem en snel voetbal' Ook de internationale pers is eensluidend van mening dat Ne derland in ieder geval de finale van het toernooi om het we reldkampioenschap zal bereiken. 'Svenska Dagbladet' (Zweden): 'Veel wijst erop dat er een finale tussen Nederland en West-Duitsland zal komen. Maar naast de favorieten zijn nog altijd landen als Polen en waar om ook niet Brazilië dat nog altijd geen tegendoelpunt heeft, zeker niet kansloos'. De in Spanje verschijnende 'Daily Express' gaat verder waar het Nederland betreft. 'Na de wedstrijden van woensdag is er een team dat zeker de finale haalt: Nederland. De oranje- hemden hebben het plezier weer teruggebracht in het voet bal. Ze toonden een grandioze aanvalsstorm en lieten blijken in elke minuut een wedstrijd te kunnen beslissen', aldus het En gelstalige dagblad. Twee Franse kranten L'Aurore en het sportblad l'Equipe blij ven niet achter. 'West-Duitsland wint, Nederland triomfeert', zegt l'Aurora, om verder te gaan met een loftuiting aan het adres van de Nederlandse ploeg Wat kan men tegen dit Neder landse team doen dat de ideale voetbalkwaliteiten in zich her enigt: fitheid, teamgeest en bo ven alles spelintelligentie'. l'E quipe tenslotte doet het iets rustiger aan: 'Als men slechts afgaat op de uitslagen wijst al les op een finale Nederland- West-Duitsland. Vooral Neder land overtuigde'. Polen Lato en Szarmach Leiden HAMBURG Johan Cruijff heeft door zljri twee doelpunten van woensdag avond een plaats voor zich opgeëist op de lijst van topscorers. Deze lijst wordt aangevoerd door de Polen Lato en Szarmach die er beiden vijf inschoten. Op de derde plaats staat Johnny Rep, die woensdag zijn vierde goal maakte. De lijst van topscorers na de eerste dag van de tweede finaleronde is: 1 en 2: Grzeger Lato en Andrzej Szarmach (beiden Polen) 5 doelpunten; 3. Johnny Rep (Ned.) 4; 4. Dusan Bajevis (Joeg.) 3; 5 t/m 11 Rene Houseman (Arg.), Hector Yzalde (Arg.), Emanuel Sanon (Haïti), Johan Neeskens (Ned.), Johan Cruijff (Ned.), Kazimierz Deyna (Polen), Joe Jordan (Schot!.), Ralf Edström (Zweden), Roberto Rivolino (Braz.), Paul Breitner (Wdl) en Gerd Müller (Wdl) allen 2 doelpunten. De eerste vier wedstrijden van de tweede finaleronde van de strijd om het wereldkampioenschap hebben tot nu toe de meeste toeschouwers getrokken. Iii totaal bezochten 212.461 mensen de stadions. Daarvoor was zaterdag 22 juni met 175.181 de topdag. Er werd woensdag wederom royaal met gele kaarten gewerkt. De vier scheids rechters gaven er in totaal vijftien waardoor het totaal in 28 wedstrijden op 72 kwam. SPORT T11/K15 - ff/KWARTET VRIJDAG 28 JUNI 1974

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15