Spanje krijgt hotelbedden deze zomer lang niet vol alse detective ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Toerisme Voor 260 gulden door geheel Europa sporen Slapende treinen naar Barcelona GIDSEN Costa del Sol in de zorgen Veerdiensten naar Engeland Zwitserland in actie als hobbyland lie Midnight Man Zeel gekroel ien kleuter- en asisscholen gaan it jaar al samen Zuinige en belegen humor Lampje brandt als rector meeluistert Bij oversteken gedood ANWB-verkeersinformatie van Duitse radiostations 'Bels' lijntje rijdt weer Ook zonder verplichting vaccinatie aangeraden Nieuwe parkeerhaven voor Schiphol fcW/KWARTErr VRIJDAG 28 JÏUNI 1974 FILM TOERISME T8/K13 Tip voor jongeren, die voordelig door Europa willen treinen: voor 260 gulden kunneii zij een Interrail- kaart kopen waarmee ze een maand lang door twintig Europese landen (plus Marokko) kunnen sporen. Daarvoor kan men terecht bij dc NJMC in Amsterdam (Tulpstraat 2, 020-226045). Dc Interrailkaart is geldig voor de tweede klas. Als de kaart binnen een maand na het verstrijken van de geldigheid wordt ingeleverd, krijgt men twaalf gulden terugbe taald. In het eigen land kan men met de kaart voor half geld reizen. Op dc kaart wordt in sommige lan den ook voor bus- en bootreizen korting gegeven (Hoek van Holland- Manvich vijftig procent). Wie slaperd naar Spanje wil, kan dat sedert enkele weken: met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling rijdt er dagelijks dc nieuwe slaap- trein Barcelona Talgo tussen Parijs en Barcelona heen en weer. De trein vertrekt elke dag om negen uur 's avonds van zowel het Parijse Gare d' Austerlitz als van het stati on in Barcelona. Een enkele reis kost 6100 pes. in een eenpersoonsca bine, 4800 pes. in 'n twee persoons-, en 3250 pes. in de toeristenklasse. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de spoorwegstations en enkele reisbu reaus. Voor hen, die hun vakantie in eigen land willen doorbrengen of zomaar wat ideëen willen opdoen voor een weekendje of dagje uit zijn twee nieuwe gidsen het vermelden waard: 'Toer in eigen land' van de uitgeverij Zwijsen in Tilburg 4.90) en 'De Recreatiegids voor Nederland' van Bruna, Utrecht 3.75, auteur R. J. W. van der Linden Vooren). Het eerste gidsje somt provinciegewijs de beziens waardigheden op van de tientallen toeristisch aantrekkelijke plaatsen in Nederland. Het tweede doet opgave van zo'n 300 recreatieparken, dieren parken. speeltuinen en belangrijke musea (met de vermelding of ze wel of niet ook bij slecht weer te bezoe ken zijn). Voordeel van het laatste gidsje is. dat er ook in is aangege ven hoe men er komt en wat het kost De Services de Tourisme Miche- lin hebben hun serie 'rode gidsen' uitgebreid met 'Great Britain and Ireland'. Deze eerste editie van 478 bladzijden is gesplitst in twee delen. Het eerste (van 392 blz.) behandelt de zes landstreken, die gezamenlijk de Britse eilanden vormen (Groot Brittannië en Ierland), het tweede deel biedt een volledige selectie van hotels en restaurants in 'greater Londen'. Van de al langer bestaande gidsen zijn nieuwe, bijgewerkte, uit gaven verschenen. •Iroth Tf^isdorf 4 \/~\^Poffendorf Klingen/ oWrembt \Eseh 1 Berrei 1 Hep :h ïtzweiler "N 1 Wie plannen heeft om met de eigen auto naar Groot-Brittannië te gaan, hoeft nu niet meer alle dienstrege lingen en tarievenlijsten uit te plui zen om de voordeligste oversteek te vinden. Het Brits Toeristen Bureau in Am sterdam heeft alle veerverbindingen an tarieven tussen het Europese vas teland en Engeland, Schotland. Wa les, Noord-Ierland en Ierland samen gevat in een twintig pagina's tellend handig boekje getiteld 'Veerdien sten naar Groot-Brittannië en Ier land 1974'. Een duidelijke overzichtskaart geeft in één oogopslag de verbindingen met Groot-Brittannië vanuit Neder land, België en Frankrijk. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij het Brits Toeristen Bureau (Leidse- plein 5. Amsterdam) en het Iers Nationaal Bureau voor Toerisme (Heiligeaiweg 14, Amsterdam). Onder het motto, dat een goede vakantie niiet alleen een geestelijk, maar ook een lichamelijke ontspan ning moet zijn, timmert Zwitserland deze zomer aan de weg met de slagzin 'vakantieland-hobbyland'. Ln een vijftig bladzijden tellend boekje geeft het Zwitsers verkeers bureau aan hoé men in Zwitserland zo'n actieve vakant.e kan vieren. Er wordt een keus geboden uit zeventig soorten vrijetijdsbesteding variërend van cursussen alphoorn blazen, houtsnijden, bergbeklimmen tot les sen in zeilen, duiken, tennis, volks dansen of paardrijden. Wie daarvan gebruik wil maken, heeft twee mogelijkheden: hij kan in de plaats van zijn vakantie in schrijven voor een cursus öf een arrangement door een van de Neder landse reisorganisatie* laten maken. Dat laatste omvat meestal een ge heel verzorgd verbl jf in een hotel of een pension, alsmede het cursus geld. De prijzen zijn daar vanaf 225 gulden per weck. Meer inlichtingen verstrekt het Zwitsers verkeersbureau in Amster dam (KoningsDlein 11 020-222033). Jrf Lancaster en Susan Clark in The midnight num. pds Burt Lancaster in 1946 zijn filmdebuut maakte in 'The Killers' hebben we liem talloze malen a vakmanschap zien bewijzen. In "Come back, little Sbeba', 'Elmer Gantry', 'Judgment at Nurcm- 'g', Birdman of Alcatraz', 'II Gattopardo', 'The Swimmer', om maar een paar glansrollen te uoe- I heeft allang zijn eigen produktie- Uatschappij, maar waagde zich tot pver slechts eenmaal aan regie: in Kentuckians.' In 'The Midnight doet hij dat opnieuw, samen zijn vriend en medewerker Ro- Jfid Kibbee. i hoofdpersoon is verwikkeld in een jderzoek, er worden geluidsbanden frmist.de schaduw van Watergate mijnt ill het begin ook deze film te ^len opslurpen. Maar nee, 'The Mld- Man' ontplooit zich tot een lende detectieve, een echte 'whod- vol valse sporen en onjuiste ^rdenkingen, die voor een deel al in t loop van de film worden rechtge- Jokken, maar toch nog genoeg ver- fprring blijven wekken om voor een Mverwachte climax te zorgen. Lancas- y speelt er, waardig als altijd, een proefde nachtwaker in, een voorma politieman die in de gevangenis left gezeten omdat hij de minnaar m zijn vrouw neerschoot. In de jhool waar hij 's nachts zijn werk |et wordt een meisje vermoord, een jnde is aan het werk er wordt intage gepleegd. De plaatselijke po- Jie vat dc vermoedelijke dader on- jiddeljijk in de kraag en is vanzins Amazonen idgediende Terence Young, die zijn irkterrein verplaatst heeft van zijn boorteland Engeland naar Italië, iep de legendarische Aamazones bij kop en gebruikte ze als ingrediën- voor een humoristische séxfilm, (grotendeels minzaam toegeeflij- i) grollen over de bevrijding van de ouw. Een hele zwerm mooie mei- in, toegerust met de modernste oog- ïaduw, pruiken in alle tinten van ind naar donker en verdere oorlogs- isting neemt het tegen de Grie- op en legt het af: Theseus is te voor ze. Veel gevecht en gekroel van tijd tot tijd reden om -heel fentjes te lachen. W. W -B, Amsterdam-City, 18 Jr. an onze onderwijsredactie EN HAAG Reeds in augustus llen de eerste tien experimenten ginnen met de eenmaking van kleu- r- en basisonderwijs. Minister Van emenade heeft gisteren de namen m de tien scholen die hieraan begin- en bekend gemaakt et zijn: de openbare lagere school en euterschool in Workum. de prof. L. in Gelderschool en de kleuterschool iedel-Dumpie in Enschede, de sa- eawerkingsschool voor kleuter- en ger onderwijs in Arnhem, de H. K. in Duyvenvoordeschool en de kleu- rschool De Springplank in Oost-Soe- irg, de kleuter- en basisschool van to Nut in Eindhoven, de Mgr. Ve- inigschool in Enschede, de Marnix leuter- en basisschool in Enschede, St. Martinus kleuter- en basis- chool in Wehl, de St. Jansschool en e Maria There&ia-kieuterschool in eerlen en de Alb;vt Plesman kleu- r- en basisschool in Rotterdam. >e commissie-Baayens die deze experi- enten landelijk organiseert is nog in espreking met scholen in Amster- am en Utrecht. Bovendien wordt nog verwogen een aparte plaats in te Uimen voor bijzondere schoolvormen, net name de Jenaplanschool, de Vrije ehool en de Montessorischool. het speurwerk te staken, maar Lancas ter gelooft er niet in, hij gaat alleen op pad. Hij lost de raadsels op maar daar wordt hij beslist niet vrolijker van, want mensen die hem dierbaar zijn blijken lang niet brandschoon, en een voorzichtige liefdesaffaire is niet levensvatbaar. Het is altijd moeilijk om in zulke films, met een gecompliceerd plot en veel figuren, de intrige .voor de toe schouwer doorzichtig genoeg te ma ken om het verhaal te kunnen volgen en tegelijk duister genoeg te laten om het eind verrassend te doen zijn. Lancaster en Kibbee zijn daarin rede lijk goed geslaagd. Liefhebbers van detectives en politieromans kunnen aan 'The Midnight Man' genoegen beleven. W. Wielck-Bcrg Amsterdam-Cineac Damrak,-18 jr. Jansen en Jansen in Kuifje en het haaienmeer. Kuifje en het Haaienmeer Kuifje, hondje Bobbie, kapitein Haddock en Jansen Jansen vliegen naar bet Flechizaff-meer in Syldavië, waar professor Zonnebloem driedimensionale copieën uitvindt. Het zou een aardige vakantie geweest sino, Eindhoven-Chicago. Groningen- zijn, met de Syldavische kinderen Ni- Palace, Heerlen-Royal, Hilversum-Rex, ko en Noesjka en hun beresterke Leiden-Lido, al), hond Gusto, als Rastapopoulos de schurk daar niet, in een ultra-onder water-laboratorium, met vele gevaar- lijek handlangers aanslagen zat uit te broeden op de uitvinding en Kuifje en de kinderen. Daar komen veel knoppen, zenders, spionnen, kikvors mannen, duikboten, stenguns aan te pas, maar Kuifje de held net James Bond slaat zich er dapper ondernemend doorheen. Na vele span nende gevaren uiteraard en met de, soms twijfelachtige, hulp van de ande ren, waarvan de honden dan nog het bruikbaarst zijn. De getekende beroemdheden van Ray mond Leblanch bewegen soepel en soms wel grappig ook. De woeste landschappen rondom het Haaienmeer zijn romantisch getekend, in de alou de stripstijl. De avonturen zijn ver wikkeld maar de oplossingen blijken uiterst simpel te zijn. Kuifje heeft wat dat betreft alles mee. Dat is zo zeker als wat, die redt het wel. De kapitein en de Jansens zijn komisch en de huishoudster van de prof is wel het malste typetje. De humor is ver der nogal zuinig en belegen. Een voordeel is dat deze in het Frans gemaakte film in het Nederlands voortreffelijk is nagesproken door een dozijn acteurs en actrices. (Amsterdam-Tuschinski, Rotterdam- Thalia, Den Haag-Passage, Haarlem- Palace, Arnhem-Saskia, Breda-Ca- Van onze onderwijsredactie EMMELOORD Geheel eenzijdig af luisteren is op het lyceum in Emme- loord niet mogelijk. Dat heeft staats secretaris Veerman geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer over het intercom-systeem dat op deze school en daar niet alleen) in gebruik is. Volgens dr. Veerman gaat er een lampje branden wanneer de rector de luisterapparatuur inschakelt. Boven dien verraadt een duidelijke klik dat de rector zich als toehoorder aan meldt, De apparatuur werkt overigens 'niet geheel eenzijdig', want de leraar kan ook de rector oproepen. De school in Emmeloord had liever een telefoonsysteem gekocht, maar omdat de nu in gebruik zijnde inter com goedkoper is viel de keus op deze apparatuur. TILBURG De 49-jarige H. Bakker is gistermorgen in Tilburg bij het oversteken door een auto aangereden en op slaggedood. Spanje, jaren lang onbetwiste topper in vakantielandmaakt zich zorgen. Kon het lange tijd mende stroom toeristendie vo rig jaar zelfs aangroeide tot 32 bogen op een elk jaar toene miljoen, deze zomer lijkt daar in een duidelijke kentering te komen. Het Spaanse ministerie van toerisme houdt het vooralsnog bescheiden op een daling van vijf procent (wat 1.6 miljoen toeristen m-inder betekent) maar touroperators noemen dit per centage aan de 'zeer lage kant'. De daling manifesteert zich met na me bij het toerisme uit Amerika, Engeland. Zweden en Duitsland. Volgens Juan Ferreiro van het mi nisterie van toerisme zit er in het aantal Nederlanders nog een stijging van zeventien procent. Maar touro perators wijzen erop, dat deze groei alleen de eerste vijf maanden van\ dit jaar betreft: vo >r een groot deel toeristen, die al geboekt hadden voor de energiecrisis en de invoe ring van brandstoftoeslagcn. Verwacht wordt, dat het effect van deze sterk remmende factoren pas de komende maanden merkbaar zal worden. In ieder geval houdt men er rekening mee, dat het aantal Nederlanders, dat voor Spanje kiest, lager zal zijn dan de 1,2 miljoen, die vorig jaar nog werd genoteerd. Maar één aanwijzing daarvoor is, dat een touroperator als Airtouropa, die begin dit jaar goedkope reizen over nam van Britse reisorganisaties (die ze in eigen land niet aan de man konden brengen) deze ook in Neder land niet vlot van de hand ziet gaan. Voor de toeristische autoriteiten van dc Costa del Sol, waar vorig jaar 140.000 Nederlanders vakantie vier den. is deze ontwikkeling aanleiding geworden voor een promotie-campag ne. waarin voor dit jaar 800.000 gulden is gestoken (voor volgend jaar is al twee miljoen gulden toege zegd). Of deze effect zal hebben, is nog een Ter gelegenheid van de eerste vakantiegolf zal de ANWB in samenwer king met haar Duitse zusterclub ADAC in de nacht van 28 op 29 juni van middernacht tot zaterdagmiddag 12 uur verkeersinformatie over de Duitse ,^-utobahnen geven. De bond verwacht,, dat het een zeer drukke nacht en zaterdagochtend zal worden. De informatie zal in de Nederlandse taal worden uitgezonden via de Baye- rischc Rundfunk van 00.00 tot 05.30 uur op de middengolven 520. 800 en 1602 KMZ. Van 9.00 tot 12.00 uur wordt uitgezonden via de FM-band (Duits: UKW). De FM-frequenties van deze zender staan op borden langs de Autobahnen aangegeven. Het nachtprogramma zal eveneens worden uitgezonden door de Hessischer Rundfunk en dc Süddeutscher Rundfunk. Voor de rest van de vakantie geven alle Duitse zenders geregeld infor matie in het Duits door. In Frankrijk geft France-Inter (1829 m) elk uur verkeersinformatie in de Duitse en Engelse taal. Met het oog op de drukte, die op vrijdagavond 28 juni en zaterdagochtend 29 juni wordt verwacht adviseren ANWB en Rijkspolitie als het enigs zins kan op een doordeweekse dag te vertrekken. Hen, die hun vakantie in Nederland vieren wordt aangeraden de tijd te nemen om op de eind bestemming te komen en zoveel mogelijk de snelwegen te mijden. Fuengirola nu: aan dc boulevard verrijst de ene na de andere hoteltoren, op de plaats waar vijf jaai terug nog een vriendelijk vissersplaatsje lag. vraag. Vooralsnog blijkt de brand stoftoeslag van 71 gulden op vlieg reizen naar dit stukje Spanje voor velen een belemmering. Een handi cap, die meer hout lijkt te snijden dan de wervende woorden van het ministerie van toerisme over het klimaat, de aanwezigheid van zeven golf-links (met drie in aanleg) en de pogingen om met de geplande bouw van zeven zuiveringsinstalla ties in het rioleringssysteem en de aanleg van vijf tot ver in zee lopen de pijpleidingen de toenemende ver vuiling van het water een halt toe te roepen. Vast staat in ieder geval, dat het elk jaar toenemende aantal hotelkamers cn appartementen dit seizoen lang niet optimaal bezet zal zijn. Deson danks gaat men door met het bou wen van nieuwe accommodatie. Tor- rcmolinos. dat al 120.000 toeristen bedden heeft, wil haar capaciteit maandelijks blijven uitbreiden met zo'n 2500 bedden tot deze verdub beld is de bouw van een hotel van 6000 bedden illustreert deze plan nen. En in Fuengirola, tot voor enkele jaren nog een vriendelijk vissersdorpje, maar nu een toeris tisch monument van hoog opgetrok ken betonpilaren. liggen soortgelijke plannen op tafel. De Spanjaarden zeggen optimistisch te blijven. Er zal herstel komen, geloven zij. Insiders in de reiswe reld zijn een andere mening toege daan: 'Spanje zit in een trein, die niet meer te stoppen is. Alleen al voor de hotelbouw aan de Costa del Sol zijn 30.000 arbeiders aangetrok ken (voor een belangrijk deel Ma rokkanen omdat die goedkoper zijn) en die kunnen niet meer op straat worden gezet. Om die reden alléén al kan op het ogenblik geen gas meer worden teruggenomen'. Liefhebbers van spoorromantiek kunnen deze zomer voor het eerst terecht in Brabant, waar door een initiatief van de streek-WV-Hart van Brabant tussen lilburg-West cn Baarle-Nas6au weer een oude stoom trein gaat rijden: de gerestaureerde 37-37 van de NS met negen oude opgeknapte wagons, die plaats bie den aan achthonderd personen. Het traject van het 'Bels lijntje', zoals de iude lijn heet, is 21,5 km. lang en de rit duurt (enkele reis) vijf kwartier. De exploitatie -is in handen van een speciaal daarvoor opgerichte Stich ting stoomtreinmaatschappij Til- burg-Turnhout. die nu een obligatie lening van 25 gulden per obligatie op de markt heeft gebracht met het doel een ton bij elkaar te krijgen. Een retourtje kost 7.50 voor vol- wassenen en vier gulden voor kinde ren. In juli rijdt ha*, treintje dage lijks. soms één soms tweemaal per dag. Ook op 26 en 29 juni en 3. 7. 10 en 14 augustus wordt gereden. Inlichtingen geeft de VW-Tilburg (Tel. 013-436131). Nog altijd komt het voor, dat door onvoldoende voorzorgsmaatregelen en het niet in acht nemen van eën goede hygiëne toeristen tijdens hun vakantie ziek worden en zelfs na terugkomst daarvan nog de gevolgen ondervinden. Het "vorig seizoen heeft daarvan enkele sprekende voorbeel den opgeleverd (Tunesië). Om vakantiegangers daarvoor te waarschuwen is er nu een vouwblad uitgegeven "(vakant'e en hygiëne - wenken voor reizigers en toeristen') samengesteld door de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezond heid, het voorlichtingsbureau voor de voeding en de veterinaire hoofd inspectie van de volksgezondheid. Schiphol heeft er een nieuwe par keerterrein bijgekregen: het P 3- veld, dat speciaal bedoeld is voor langparkeerders. passagiers, die lan ger dan vier dagen wensen te ijarke- ren. Voor gebruik van het nieuwe terrein, dat vrij ver van het station sgebouw aan de Rijksweg Amster dam-Den Haag ligt. wordt per dag 2,50 gulden gerekend (per week 17,50 gulden). Daarin zijn vooral in veel zuidelijke landen voorkomende ziekten opge somd, plus de maatregelen die men kan nemen om deze te voorkomen. Belangrijke conclusie daarin: wie al leen maar afgaat op de door het land van bestemming opgelegde ver plichtingen ten aanzien van vaccina tie tegen bepaalde infectieziekten, blijft althans de kans lopen door een andere ziekte besmet te worden. In het vouwblad wordt daarom aanbe volen zich ook te laten vaccineren tegen een aantal ziekten (vermeld wordt om welke ziekten en welke landen het gaat). De brochure is verkrijgbaar bij de meeste reisbureaus. Is de voorraad uitgeput dan kan men ook nog te recht bij het ministerie van volksge zondheid in Leidscher.dam (afdeling sxterne betrekkingen 070-209260);

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13