eslaagde reconstructie an 17 e eeuwse opera Besmet veevoer vaak oorzaak darminfecties ilco: mooie dans laar weinig diepte Liszt-concert onder nieuwe veste dirigent Derde deel patiënten psychiatrische kliniek is binnen jaar terug Duisenberg wil niet op begroting vooruitlopen Holland icslival 1924 vervallers binden ersoneel en doen reep in brandkast Kinderen van Dennendal kunnen naar Eindhoven 'U rijdt over ons geld' Tweedegraads leraren mogen doctoraal doen fW/KWlAiRTBT VRIJDAG 28 JUNI 1974 J B IMNIENLAM)KUM?T TPNUS9/K11 1 lli's 'L'Erismena r R. N. Degens HAAG In de Koninklijke Sckduwburg in Den Haag ging woensdagavond de eerste Europese lering sinds de 17e-eeuw van Cavalli's opera 'L^Erismena'. De Amerikaanse musdcoloog-klaveci- A.lan Curtis heeft naar de oudste bronnen een nieuwe partituur samengesteld van dit werk en ;r allemaal gewijzigd, of gehandhaafd werd om de originele bedoelingen van Ca/vailli zoveel als lijk te benaderen, is een lieel ingewikkeld verhaal. zo ingewikkeld als het libretto n Erismena, een gevangen geno- krijgsman die later de verloren ande dochter van de koning te zijn, de centrale figuur is. lat na twee uren spelen het eind goed, is bereikt, is het op, oneel een voortdurend op- en n van steeds wisselende en el- bedreigende liefdesparen en ko- ie figuren, die om beurten in .tieven en arias hun aandeel in mvarring leveren. Op soms won- hone muziek van Cavalli, die mee het 17e eeuwse publiek bij- ir verhaakt schijnt te hebben, werd zo beroemd dat kardinaal rin hem de opdracht gaf een voor het huwelijk van Lodewijk te componeren. s, die aan het klavecimbel de kale leiding van deze eerste Eu- se her-uitvoering had, heeft met i kunde eif goede smaak vooral ïstrumentatie van het stuk ver- In de bestaande partituren was vrijwel niets over aangegeven, chitaronnes (laraghalslulten), kla- ïbels, blokfluiten en strij- kreeg het kleine instrumen ts kreeg het keine instrumen- ensemble een authetieke klank, lovendien voldoende gelegenheid de zangers liet om zich duidelijk verstaanbaar te maken. Wat niet in houdt dat iedereen begrepen zal heb ben wat in de rappe Italiaanse recita tieven allemaal aan ernst en spot over de liefde en de ontrouw werd verteld. Dat had regisseur Filippo Sanjust van wie ook de decors en de kostuums waren ook wel voorzien; vandaar dat zijn regie erop was afgesteld zoveel als mogelijk met gebaren en aankle ding duidelijk te maken. Wat weieens uit de hand liep; zoals bij de overdre ven gechargeerde Alceste, die door minzieke voedster Alceste, die door de Amerikaanse counter-tenor John Ferrante iwerd gespeeld. Deze travesti rol was als zodanig overigens geheel in de lijn van de opvoeringspraktijk in de 17e eeuw; zo ook de bezetting van drie andere rollen met counter-tenors, ter vervanging' van de vroeger daar voor gebruikte castraten. Het meestal komische effect dat zo'n onverwacht hoge mannestem maakt, was hier wel op zijn plaats, doordat L'Erismena ook als een soort parodie op het destijds geliefde genre gezien kan worden. Naar mijn smaak is Cavalli's muziek daarvoor echter te serieus. Het zijn vooral de aria's en de duet ten die de indruk geven dat daarin oprecht bedoeld is de verrukkingen en de smarten van de liefde uit te br Hans W. Ledeboer {STERDAM Louis Falco, Jennifer Muller en de Louis Falco fee Company uit New York zijn ook buiten het Holland Festival onbekenden door hun bijdragen aan het repertoire van het terlands Dans Theater. drukken. Dat werd in de meeste gevallen in drukwekkend mooi gedaan door de twee vrouwelijke hoofdrolspelers: Mary Burgess in de ook uitstekend geacteerde rol van' Erismena, en Caro le Bogard als de slavin Aldimira. Ook de counter-tenor Daniel Collins (een magnifieke altstem) was, voorzover dat mogelijk is, een geloofwaardige vermomd..e Iberische prins Idraspe. De countertenor Paul Esswood vind ik, ondanks zijn fenomenale stembeheer- sing, altijd wat lachwekkend in zijn optreden; hier paste dat dus wel. De vierde counter-tenor, René Jacobs, had een soort clownsrol, die hij wel aar dig deed. Verder waren er goed ge zongen en geacteerde rollen van Her- bert Beatti (koning Erimante), Wil lem Laakman (Diarte), Marianne Die- leman (Fleride) en Richard Barrett (Agrippo). Er was terecht veel ap plaus voor de yitstekende zangpresta ties, en naarmate er, in tweede en derde bedrijf, nadrukkelijker (soms té nadrukkelijk) komisch gedaan werd, werd er ook wel gelachen. Als geheel dus wel een geslaagde opvoe ring. Die men nog kan zien op 28 en 30 juni en op 6 juli in Amsterdam, op 2 juli weer in Den Haag en op 4 juli in Rotterdam lie samenwerking leidde tot heel wie resultaten, het ensemble be- ikt bovendien over goede dansers misschien was het, dat het eerste reden van deze groep in het Hol- Festival door te hoog gespannen vachtingen wat tegenviel. co kwam naar ons land met twee ivel-programma's, waarvan het eer woensdag in de Stadsschouwburg te zien en donderdag in Den ig. Vanavond gaat het naar Rotter- zaterdag komt Faléo in Amster- met zijn tweede programma, dat andagavond naar Den Haag gaat en sdag naar Eindhoven. dat eerste programma beviel eeds' van Jennifer Muller op mu- van Burt Alcantara met welke iicus Falco een heel nauwe vorm samenwerking heeft opgebouwd ons het best. De naam heeft iets te ken niet snelheden en verschillen- tempi. Maar ook met Amerikaans ion voor drugs. ballet is het wezenlijk mooi. opening wekt even de gedachte de rij blinden uit het gedicht van ar Khayyam, die elkander de af- md in leiden. Die gedachte wordt het ballet niet nader uitgewerkt, is speels, met veel vaart, mooie gio's, enkele prachtige duetten en veel dansplezier en dansbeweging verre van eenvoudig .is. Met een eslepende muzikale begeleiding, die allerlei bewegingsvormen uitno- t. Toch blijft het allemaal nogal de oppervlakte en daardoor is er een indruk van brandschone ste- teit. De mooie beweging, de boei- danstechniek blijft hoofdzaak, de wezenlijke spanningen komt choreografie niet volledig toe. geldt wellicht nog meer in Two- J Portrait' van Louis Falco, ook op een geluidsqompositie van Al tara. Wij hebben dit werk eerder ons land gezien; een cluet van op-outs' in een grote stad met vuil bakken en rommel als decor. Mooi danst, maar te luchtig en vooral het uitblijven van de spanning lang. In 'Avenue' van Louis Falco rdt de muziek van Alcantara op toneel gespeeld door de Rock- >up 'Vertikal Bum' en ieder ver- cht een 'Rock'- of 'Pop'-ballet als doek opgaat. Maar dat element is Portrait', hetzelfde springen en draai en. Te weinig afwisseling en alweer: te lang wel een interessant mannen- trio met mooi, krachtig werk. Evenals tevoren geen spanning en nu dus geen eigenlijk feest. Maar blijvend is onze indruk, dat cr in Falco's ensemble bij een andere benadering enorme mogelijkheden schuilen. in de beweging niet terug te vinden. De toeschouwers zien dezelfde zeul en trelcbeweging als in 'Iwopenny Festival Agenda VRIJDAG 28 JUNI Amsterdam. Stadsschouwburg 20.15 uur: Nederlandse Operastichting L'E rismena. Brakke Grond 20.30 uur: Ka- gels Zwel-Mann-Orchester. Mickery Theater 20.30 uur: Délirante Sarah. Scheveningen: Theater aan de Haven 20.30 uur: Tafels Rotterdam. Schouwburg 20.15 uur: Louis Falco Dance Company De Doe len 20.15 uur: Rotterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Luciano Berio. door Adr. Hager DEN HAAG Het Residentie-Orkest heeft een Holland Festival Con cert aangegrepen als de gelegenheid bij uitstek om de nieuwe vaste dirigent Jean Martinon aan het publiek voor te stellen. karakteriseerde: Faust. Gretchen en Mephistopheles. Misschien toch een herdenking, de orkest- en zangpartijen van dit in 1854 geschreven werk wer- den immers honderd jaar geleden ge publiceerd. Evenals Berlioz houdt Liszt zijn toe hoorders lang aan de praat, de symfo nie duurt ruim een uur. Over de Faustfiguur komt hij bij wijze van TTERDAM fn de nacht van ansdag op donderdag is er een rapende overval gepleegd op het 'toor van het scheepvaartbedrijf s. Van Ommeren aan de Caland- jat in Rotterdam. De daders zijn 'komen met enkele tienduizenden Wens. n man in uniform kwam om onge- 'f 1 uur bij de portier. Deze was 1 mening dat hij met een collega j de gebouwen-surveillance te doen en liet hem op verzoek binnen, fflan bedreigde de portier met een 'ooi en liet t\ye? andere mannen men. Aan dat voorstellen moet-men overi gens niet te zwaar tillen. Martinon is lang geen onbekende bij het Haagse ensemble, in het verre en nabije ver leden gaf hij reeds zijn artistieke visitekaartje af. De componist Franz Liszt stond op dit concert centraal. Nu eens geen herdenkingsconcert daarin zijn we in Nederland sterk doch een ode aan een componist die we een beetje aan het vergeten zijn. Iedere grote componist is onderhevig aan modegrillen en het heeft er alle schijn van, dat virtuoze componisten weer in opkomst zijn. Misschien een parallel met de virtuozen op het voet balveld? Of de honderd procent Fransman Martinon zidh bij de honderd procent Duitser Liszt nu zo gelukkig voelde is een vraag. Geen vraag doch een zeker heid is, dat de aanpak van het symfo nisch gedicht 'Orpheus' zeer elegant, zeer charmant, teder en kleurrijk was, dit alles omgeven door een waas van mysterie. Geen vuurwerk, geen explo sies, geen geweldige climaxen zoals men bij Liszt zou verwachten. De Argentijnse voetballers mogen met duidelijke cijfers van Nederland ver loren hebben, de Argentijnse pianiste Martha Argerieh wist woensdagavond zeer overtuigend de hele zaal voor zich te winnen met de weergave van het eerste pianoconcert van Liszt. Bij voorbaat weet men, dat deze virtuoze en hartstochtelijke volbloed musicien ne dit werk alle ingrediënten meegeeft om te kunnen imponeren. Zij stelde daarin niet teleur, het werd één brok overweldigende pianistiek, flitsend en adembenemend. Niet onvergetelijk echter! Het is niet zo verwonderlijk, dat Liszt zijn 'Faust-symfonie' heeft opgedragen aan Hector Berlioz. Er zijn tussen beide componisten zeker lijnen te trekken, bij voorbeeld de uitersten van pianissimo t .t fortissimo, de steeds terugkerende climaxen en het enorme orkestrale apparaat waarmee dit alles bereikt mx*i worden, inclu sief orgel en mannenkoor. In de drie delen van oeze symf mie komen de drie hoofdfiguren voor die Goethe spreken niet uitverteld. Niet zo be vreemdend; Faust en zijn geschiedenis moet de romanticus Liszt na aan het hart gelegen hebben. Op zijn beurt liet Jean Martinon zich inspireren door deze notenovervloed en kleuren rijkdom. Een boeiende weergave, le vendig en vol spanning, dankzij een Residentie-orkest dat dit eerste officië le huisconcert van Martinon een suc ces wilde doen worden. Een wat on dankbare taak was toebedeeld aan de Engelse tenor Philip Langridge die tussen het tweede en derde deel op het podium kwam aangeslopen en het mannenkoor. Die' Haghe Sanghers, die eerst aan het slot aan bod kwa men. Keurig gedaan door de beroeps zanger en amateurs, al begrijpt men niet dat zij die paar regeltjes (het slotkoor duurt zes minuten) niet uit het hoofd konden zingen. V.l.n.r.: Herbert Neattie (Koning,), Carole Bogard (Aldimira), Mary Burgess (Erismena) en John Fer rante (Alcesta) in Cavalli's L'Erismena. Zomerdiarree door salmonella-bacterie Yan onze redacteur wetenschappen UTRECHT Ongeveer anderhalf keer zo vaak als we tot nog toe konden nagaan, is veevoer besmet met salmonella-bacteriën, die uiteindelijk darminfecties bij de mens kunnen veroorzaken. Dat bleek met een aanzienlijk verbeterde techniek om de aanwezigheid van salmonella aan te tonen, waarop J. L. Cornelisse gisteren in Utrecht promoveerde. Omdat varkens en pluimvee van de infectie niet ziek worden, dringt sal- monelle geregeld tot in voedingsmid delen door en eist zijn tol aan 'zomer diarree'. Een beruchte bron is onvol doende verhit gehakt. Via de ontlas ting komen de bacteriën terecht in rioolwater en dus in oppervlaktewa ter. Langs de omweg van rioohvater- zuiveringsslib duiken zij op in potaar de en compost en via ongewassen handen in nog niet besmet voedsel Maar die onoverzichtelijke kringlopen worden toch waarschijnlijk voor een belangrijk deel op gang gehouden door besmet veevoer. Om die aanvoer onder controle te krijgen is een be trouwbare methode nodig, om salmo- nelle daarin aan te tonen. Dat ge beurt in het algemeen door een mon ster 'uit te broeden' in een oplossing van voedingstoffen waarin de bacte- rieën zich snel vermenigvuldigen. Na een aantal uren zijn het er dan zoveel dat er proefjes mee gedaan kunnen worden. Maar het was voor de microbiologen tot nog toe een hardnekkig probleem om op die manier een klein aantal salmonellen te vermeerderen zonder dat ze werden overwoekerd door de miljoenen onschuldiger bacterieën die ook in een monster voorkomen. Voor al omdat de salmonellen door uitdro ging vaak op sterven na dood is. Het is de kunst om een omgeving te scheppen waarin juist de salmonella gedijt, en de andere organismen afge remd worden. Dat bleek zo moeilijk dat. men er zelfs wel proefdieren voor genomen heeft: voer het monster aan een biggetje, en als er salmonella in zit. zal die zich in de darm sterk vermenigvuldigen. Maar dat is voor grote aantallen tests natuurlijk on doenlijk. Dr. Cornelisse heeft nu met succes geprobeerd, de omstandigheden die zich in de darm van het biggetje ontwikkelen, over te brengen naar zijn testsysteem Het geheim bleek te liggen in een verlaagde hoeveelheid zuurstof, plus de aanwezigheid van (onwelriekend) zwavelwaterstofgas. Zo kwam hij er achter dat van partij en sojaschroot en dergelijke die in Rotterdam op binnenkomende sche pen waren bemonsterd,, niet de helft maar 85 procent besmet was. Hij kwam er ook achter dat die besmet ting niet tot in het veevoer hoeft door te dringen, al schrijft hij dat niet zo duidelijk in zijn proefschrift. Wanneer de veevoergrondstoffen met behulp van stoom en toeslagstoffen tot korrels ('pediets') worden geperst en daarbij tot minstens zeventig gra den verhit, leggen de salmonellen het loodje. Onder die temperatuur worden ze wel beschadigd, maar zijn nog weer op te kwekén. Maar niet alle mengvoerbedrijven hebben een pelleteerinstallatie en' niet alle installaties kunnen de vereis te temperatuur halen. Overigens be taalt de extra bewerking zichzelf, is uit onderzoek in Wageningen geble ken, want de varkens groeien op dat voer iets beter. Is zomerdiarree nu zoveel heisa waard? Dr. Cornelisse en zijn promo toren prof. A. van der Schaaf en prof. J. F. Frik, vinden van wel. Voor baby's, bejaarden en ziekenhuispatiën ten kan het een gevaarlijke ziekte -Jjn. Van een ónzer verslaggevers EINDHOVEN 'Ouders van pu pillen, die op Dennendal verblij ven, kunnen, mochten ze daar iets voor voelen, hun kinderen naar de Rijks Psychiatrische In richting (RPI) in Eindhoven brengen'. Dit heeft geneesheer- directeur J. Borssüm-Waalkes gis teren bekendgemaakt. Volgens hem was het woensdagavond herroepen van eerder gemaakte af spraken met ouders een tijdelijk 'gas terugnemen' in verband met de ont wikkelingen van die dag. Het was niet helemaal duidelijk of de evacuatie zou doorgaan. Daarom hebben we besloten de ouders, met wie ai concrete afspra ken waren gemaakt telefonisch te vra gen deze afspraken eniige tijd uit te stellen. Hoewel nu eerst de uitspraak van de Haagse rechtbank (maandagmiddag 3 uur) zal worden afgewacht, voordat tot handelen zal worden overgegaan, aldus beheerder prof. Brenninkmeijer, is er volgens de geneesheer-directeur van de RPI zoveel duidelijkheid geko men, dat de pupillen nu kunnen wor den ontvangen. Deze zullen worden ondergebracht in een vijf jaar oud paviljoen. In de RPI is momenteel een accommodatie voor de opvang van tachtig pupillen. Volgens dr. Bors- sum-WaaJkens te men er redelijk goed in geslaagd de groepen, zoals die binnen Dennendal bestaan, te handha ven. 'Het doel van deze tijdelijke evacuatie (die overigens wel een jaar zou kunnen duren) is reconstructie van Dennendal mogelijk te maken', zei hij. Tégen Inmiddels heeft een aantal Nederlan ders, onder wie twee vooraanstaande psychiaters, verklaard tegen ontrui ming of evacuatie te zijn. De verkla ring is ondertekend door de psychia ters dr. J. Foudraine en dr. H. Milli- kovsky en verder door dr. B. S. Polak, prof. dr. J. de Graaf, dr. Fie- deldy Dop, prof. mr. L. C. Hulsman, dr. W. L. Meijerimg, dr. C. Egas, dr. Maas, prof. dr. Hessel, dr. E. Teilegen en de schrijfster van het hoek 'Laten ze het maar voelen', Corry van Eijck- Oosterholt 'Onduidelijk' Mevrouw Veder-Simt (WD) heeft gistermorgen verklaard dat 'de zaak op dit moment te onduidelijk en te onoverzichtelijk is om een interpella tie aan te vragen'. ZIJ zei dit naar aanleiding van het voornemen van de WD-fractie via een interpellatie staatssecretaris Hendriks te houden aan zijn besluit over te gaan tot evacuatie in fasen van de zwakzinni geninrichting Dennendal. Mevrouw Veder had ook nog overleg gepleegd met de fractie van DS'70. Aangezien de Tweede Kamer gisteren op zomer reces is gegaan, is hiermee een laatste mogelijkheid om in het parlement over Dennendal te praten voorbij. Althans tot september. Proefschrift 'Terug van weggeweest' z Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ruim eenderde van de psychiatrische patiënten, die uit een kliniek of inrichting wordt ontslagen, kan zich niet in de maatschappij handhaven. Binnen een jaar moeten ze opnieuw worden opgenomen. Hier staan dan de gedupeerde zand- transporteurs, die het traject Korteven- Rilland-Bath in de rijksweg 58 aanleg den, maar voor wie de feestelijke opening gisteren een sociale ramp was, door het faillissement van de hoofduitvoerder van dit nieuwe rijks weg gedeelte. Gisteren berichtten wij u reeds over hun 'voorgenomen demonstratie bij de opening van de weg, maar hun pro test was aanzienlijk milder, dan aan vankelijk gepland. Door toedoen van de katholieke ver voersorganisatie en de dreiging van het hoofd Voorbereiding nieuwe wer ken van Rijkswaterstaat in Den Bosch, ir. Dirkzwager, de veroorzakers van onlusten op de 'zwarte lijst' te plaatsen, waardoor zij nimmer in aan merking zouden komen voor transpor ten voor overheidslichamen, hebben de zandrijders afgezien van een blok kade. DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer ak koord gegaan met de mogelijkheid bezitters van de akte van bekwaam heid tweede groep van de nieuwe lerarenopleiding toe te laten tot- het doctoraal examen in aanverwante stu dierichting. De VVD-er Dees, die in een motie had 'voorgesteld ook de afgestudeer den van MO-opleidingen naar het uni versitair onderwijs te laten doorstro men, verzocht zijn motie aan te hou den omdat hij wilde afwachten wat er terecht komt van de 'enig perspectief biedende' toezeggingen van minister Van Ivemenade op dit stuk. DEN HAAG De Tweede Kamer zal tot de indiening van de be groting 1975 (de derde dinsdag van september) moeten wachten op een antwoord van de regering boe de te verwachten extra-op brengst van liet aardgas zou worden aangewend. De Kamer had graag gezien dat de regering daar nu al op vooruit zal lopen, maar minister Duisenberg wei gerde gisteren ook maar iets loste laten. Hij volstond met de opmerking dat hij de wensen van de Kamer 'goed in zijn oren zou knopen.' Die wensen komen erop neer dat de toe neming van de belastingdruk volgend jaar moet worden afgeremd. Daarvoor zouden belastingverlagingen nodig zijn, waarvoor dan de aardgasopbreng sten gebruikt zouden moeten worden. Tijdens het debat ovpr de voorjaars nota -(het tussentijds overzicht van de lopende begroting) vestigde de Kamer ook de aandacht op het grote aandeel van de winst van de Nederlandse Bank dat dit jaar in de schatkist terecht is gekomen. De minister ver klaarde dit uit de nieuwe afspraken die over de verdeelsleutel zijn ge maakt. De Nederlandse Bank zal voor taan van de eerste honderd miljoen gulden winst twintig procent zelf mo gen behouden, van het tweede hon derd miljoen vijftien procent, het der de tien en het vierde en vijfde nog maar vijf procent. Een nog grotere, winst zal geheel in de schatkist te recht komen. Tot deze conclusie komt dr. F. de Jonghe in zijn proefschrift 'Terug van weggeweest' (Uitg. Boom te Meppel. ƒ23.50). Hij is gisteren op dit proef schrift een onderzoek naar de (on)mogelijkheid om zich na een psychiatrische opname in de maat schappij te handhaven gepromo veerd tot doctor in de geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Blijkens zijn onderzoek onder 378 pa tiënten uit de psychiatrische kliniek van het Wilhelmina Gasthuis in Am- sterdam konden 117 patiënten zich niet en 207 patiënten zich wel handhaven. Van 21 patiënten is het onduidelijk en van 33 onbekend of ze zich konden handhaven na het ontslag uit de kli niek. Vooruitzicht De vooruitzichten van psychiatrische patiënten kunnen volgens dr. De Jong he niet günstig worden genoemd. Uit eerdere onderzoekingen naar het ef fect van de opqame is al gebleken dat slechts ongeveer, de helft van de on derzochte patiënten 'baat' heeft bij het verblijf in de kliniek of inrichting Hij wijst erop dat volgens sommigen de vooruitzichten van de patiënt niet gunstig zijn 'ondanks de psychiatri sche opname', terwijl anderen menen dat dat juist 'door de psychiatrische opname' wordt veroorzaakt Op grond van de laatste overweging wordt er wel voor gepleit psychiatrische patiën ten niet op te nemen. Gezien de beperktheid van de mogelijkheden tot behandeling ln de maatschappij is volgens de promovendus psychiatri sche opname in bepaalde gevallen on overkomelijk. Hij vergelijkt do opna me met een medicijn dat niet alleen een sterke, doeltreffende werking heeft, maar ook uitgesproken onge wenste nevenwerkingen. Twee beken de nevenwerkingen zijn; het verge makkelijken van de weg naar de psychiatrische kliniek bij latere crisis situaties in het van de patiënt en het opplakken van sociale etiketten en discriminatie van de patiënt die opge nomen is geweest. Onvoorspelbaar Ondanks de wetenschap dat ongeveer een kwart tot de helft van de psychia trische patiënten zich na ontslag niet in de maatschappij kan handhaven, is het op grond van het onderzoek van dr. De Jonghe niet mogelijk te voor spellen wie uit deze groep zich wel en wie zich niet zal kunnen handhaven. Voor zover nagegaan liggen de voor uitzichten op de ontslagdatum slechts zeer gedeeltelijk vast. 'Wellicht zijn het niet de gebeurtenissen die zich in de periode vóór de ontslagdatum heb ben voorgedaan, maar wel de gebeur tenissen die zich in de periode na de ontslagdatum zullen voordoen, die in de eerste plaats bepalen of iemand zich al dan niet in de maatschappij zal kunnen handhaven', aldus de pro movendus. Het is volgens hem duide lijk dat ook de psychiatrische nazorg er niet altijd in slaagt de vooruitzich ten van de patiënt te verbeteren. Hoopvolle resultaten worden echter gemeld in verband met nazorg pro gramma's die een continuïteit van behandeling waarborgen. Dat betekent dat dezelfde mensen en hetzelfde team, dat voor de begeleiding zorgde in de kliniek ook voor de begeleiding na de ontslagdatum borg staat. Dit breed- samengesteld team zal zich actief moe ten bezig houden met de heraanpas sing aan de maatschappij. Tenslotte bepleit dr. De Jonghe nader onderzoek naar de materiële en emoti onele omstandigheden van ontslagen patiënten. Het verbeteren van de prog nose van patiënten Is volgens hem een taak die niet alleen door individuele medische begeleiding aangepakt kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11