f rouw ontkent dat haar moeder leven bracht I 513 Waark, een Grunnens tonailstuk t Politie wanhoop door diefstal uit nabij auto's Teresa Berganza begenadigd vocaliste Met de neus op nog uit te vechten problemen Eerder in beroep vrijgesproken van moord op vader Vijf en twintig jaar zilveren anjers lan bij ruzie éi Achterhoek doodgestoken 'Landelijk is het miljoenenzaak aan het worden' Holland festival 1924 Geen expositie in Sao Paulo En dan nog... Lekkerkerkse raad beslist nog niet over familie Hopic Singerpersoneel wil beslissing over vestiging Nixon en Den Uyl spreken elkaar niet W/KWMITET "WOENSDAG 26 JUNI 1974 BINNENLAND/KUNST T9/ÖRI.9 ficier van justitie eist twaalf jaar crp een onzer verslaggevers ®EM-Halverwege liet requisitoir van de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank mr. Kalthoff barstte Annie E. gisteren in snikken uit. 'Het is niet waar', riep zij door haar tranen De officier had zo juist gezegd er stellig van overtuigd te zijn dait Amende E. op 26 april vau dit liaar moeder heeft gedood. Aan het slot van zijn requisitoir eiste hij tegen de veertigjarige huis- iw uit het Betuwse dorp Bemrnel een gevangenisstraf vam twaalf jaar mot aftrek. door Ber Huising \V«a/ A-, uit Groningen naar het Holland Festival gehaald, hebben wij maandagavond in Amsterdams Brakke Grond genoten. Wdark is een stuk over mensen ien Oost-Grunnen, heur waark en heur le ven en wordt hailendaal deur amateurs speuld'. Die zijn er in Gro ningen in december al mee gekomen, nieuw is het dus niet, en er is in ons blad ook al over geschreven, maar wat provinciaal werd opgezet verdient de landelijke belangstelling. 22 DS1 1400 gulden hebben gehad. Op 26 april zou de deurwaarder vanwege die schuld bekendheid geven aan de ver koop van het huis van het slachtoffer. Al eerder had Annie E.'geprobeerd die verkoop te voorkomen; op die bewuste vrijdag, aldus de officier,.kon ze dat niet meer. Hoewel mr. Kalthoff primair moord ten laste had gelegd", achtte hij de bewijzen daarvoor niet voldoende; wel was volgens hem doodslag bewezen. Op grond van een groot aantal psychi atrische rapporten schetste hij de ver dachte als ijverig' en hardwerkend, maar behept met een .'grote fantasie,. 965 had Annie E., getrouwd ep rtij- ier van vijf kinderen, ook al in jiem terechtgestaan./Zij werd er van verdacht haar vader met hion vergiftigd te hebben. Na eis van twintig jaar werd zij toen Hwaalf jaar gevangenisstraf veroor- 21. In hoger beroep werd zij door -(gerechtshof vrijgesproken wegens Hek aan bewijs, nadat de procu- ■generaal bevestiging van het - bbantovonnis had gevraagd. Wel zij toen wegens oplichting en leid in geschrifte tot een gevange- ijraf van twaalf maanden, waarvan voorwaardelijk, veroordeeld. .als negen jaar geleden ontkende e E. ook nu de haar ten laste ;de moord. Wel moest zij gisteren ïogal wat vragen van de recht- gepresideerd door mr. J. D.vvan Berg, het antwoord schuldig blij- Bij die ondervraging werd vooral gaan op de tegenstrijdige verkla- 1U ;n die de verdachte tijdens het -onderzoek heeft afgelegd. Aanvan gt had Annie E. verklaard 's mor- nog een routinebezoekje aan moeder te hebben gebrachf, H"bij niets ongewoons was voorge- n. Later kwam zij op die verkla- terlig: bij het routinebezoekje zij haar moeder dood hebben ;etroffen; enige tijd na die ontdek- zou zij, helemaal overstuur, het van haar moeder weer hebben aten. '9-jarige moeder van de verdachte :^1 op vrijdagmiddag 26 april leven- in haar bejaardenwoning aange- fen, nadat een zoon van Annie E. ioflitie had gewaarschuwd, omdat ïapiet werd opengedaan. Het slacht- la gin de bijkeuken .overal in huls werden bloedsporen gevon- Sectie wees uit dat de bejaarde v. een hartpatiënte, met een voorwerp (dat nooit is gevon- minstens drie slagen op het d had gehad en was gewurgd, het politiebureau, waar zijwerd 'JJpord, verklaarde Annie E. dat zij moeder 's morgens nog gespro- had. Na het korte bezoekje was "•"vertrokken naar Nijmegen, waar iooivier ochtenden in de week als lobster bijverdiende. Na die verkla- kreeg Annie E. te horen dat bij huiszoeking in haar woning een oed jasje, een bebloede tas en oede schoenen waren gevonden, die vondst op de hoogte gesteld, zij toe een onjuiste verklaring te -ben afgelegd. Haar moeder zou 's Jgens op haar bellen niet hebben Jigedaa'n, waarna zij de deur met julp van een ijzerdraadje geopend j hebben. In de woning zou zij dsporen hebben gezien, en daarna zij in de 'bijkeuken het lichaam haar moeder hebben gevonden. mraking wat op die ontdekking was ge- J;d, kon zij geen verslag doen. Ze alleen dat ze op het lichaam van -r moeder terecht moest zijn geko- Prins Bernhard heeft gisteren in het paleis op de Dam in Die aanraking, zo hield ze ook Amsterdam zilveren anjers uitgereikt aan ir. A. D. van jeren staande, verklaarde het bloed Dijk uit Nieuw Nickerie (Suriname), dr. H. L. Oussoren jasje, tas en schoenen. uit Wassenaar en de heer II. F. de Boer uit Buitenpost, officier wees er in zijn requisitoir De heer Van Dijk kreeg de anjer voor het stichten van dat het om bloedspatjes ging en culturele centra in westelijk Suriname. De heer Oussoren, een onderzoek in het gerechtelijk die rector is van het Rijnlands lyceum in Wassenaar, werd iratorium had aangetoond dat die onderscheiden voor zijn studies van het historisch orgel- it bij een aanraking als door de bezit en de heer De Boer, directeur van gemeentewerken -dachte geschetst op het bewijsma- die ze gebruikt voor leugen en .be drog'. Volgens verscheidene psychiaters is Annie E. een vrouw met een afwij kende persoonlijkheid, die evenwel niet ziek kan worden genoemd. Eeo gisteren als get-uige-deskundige ge hoorde psychiater noemde Annie E. gevaarlijk, omdat herhaling bepaald niet uitgesloten is. De raadsman van Annie E., mr. J. Augustinus uit Bennekom, achtte doodslag niet bewezen: 'De funda menten waarop het bouwsel van de officier van justitie steunt,, zijn worm stekig'. Voor het geval de rechtbank. doodslag wél bewezen mocht achten, bepleitte de raadsman terbeschikking stelling in plaats van gevangenisstraf. Annie E. herhaalde ten slotte, tot tweemaal toe: 'Ik heb het niet ge daan'. Ze voegde eraan toe: 'Misschien ben ik te gezorgd geweest voor moe ke. Als ik nietl bij haar langs was gegaan, zou een ander haar gevonden hebben' Van de Groningse Stadsschouwburg uit, en onder regie van Anne Marie Prins is er, eerst door schrijvers, een beeldhouwer, een fotograaf, een fil mer, een 'biiedspul in de grunniger toal over vrouger en ncu en mis- schain over loater' samengesteld. Nu is er over het werk en het leven van de Oost-Grimingse arbeiders' wei wat te vertellen. Ze hadden het zwaar en arm in het veen, op het land, in de strokarton. Nog vóór er over mi lieuvervuiling. werd gepraat stonken de kanalen, al verschrikkelijk. Al vroeg gingen de Groninger arbei ders er, bij stakingen- en andere ac ties, hard en stug tegenaan, en de rijke boeren en fabrieksbazen wafen nog harder en stugger. Onderwijs, medische zorg, sociale verzorgingen waren lang onvoldoende. En nog is Oost-Groningcn een gebied vol arbeids problemen. Oude strijd 100 aal terecht konden zijn gekomen. memoreerde de officier dat een irbuurvrouw van het slachtoffer nie E. 's morgens op bezoek had komen, waarbij het slachtoffer de deur geopend zou hebben. uurschuld gens mr. Kalthoff had Annie E. een motief: ze zou weer met geld >ben geknoeid en door haar toe- n zou haar moeder, voor wie ze de "ir betaalde, een huurschuld van In Utrecht zestig tot zeventig procent méér dan vorig jaar ivee geivonden n een verslaggever CHTENVOORDE De 26-jarige E. 50 mazan uit Lichtenvoorde is maan- 23 gavond tijdens een ruzie op straat 55 odgestoken. Twee andere mannen 85 pen ernstige verwondingen op. Eén 50 n hen verkeert nog in levensgevaar, uo rer de oorzaak van de ruzie is nog üj> ets bekend* 30 riazan werd maandagavond om elf r, terwijl hij in zijn auto op weg is naar huis, op de Aaltenseweg emgereden door twee landgenoten 90 een gestolen leswagen. Bij een ging achteruit rijdend te ontkomen 10 'andde hij op de stoep. De twee iele annen sleurden hem met een touw jo t de auto en beroofden hem met ■g n aantal messteken van het leven. 70 2 aanvallers gingen er vandoor, ach- 35 rvolgd door twee landgenoten. Op j>? Varseveldseweg kwam het weer tot J n steekpartij, waarbij twee van de er mannen ernstige verwondingen liepen. Het tweetal dat ongedeerd eef werd korte tijd na de steekpartij >or de politie in een café aangetrof n. Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse politie is de wanhoop nabij door tie diefstallen uit auto's: sinds 1 januari van dit jaar zijn er al 340 aangiften van dergelijke diefstallen binnengekomen, zestig tot zeventig pro cent méér dan vorig jaar. 'Als dat zo doorgaat kunnen vve de aangiften niet meer opnemen', zei hoofdinspecteur C. van de Dorpe, chef voorlichting van de Utrechtse politie. 'We moeten nu eenmaal prioriteiten stellen. Het publiek klaagt dat wij aan sommige zaken niet méér doen en dat is terecht, we moeten veel zaken laten liggen. Aan de andere kant laat de burgerij de politie ook volledig in de steek. Er is geen medewerking en geen begrip voor ons werk'. Hoofdinspecteur Van de Dorpe meent ook dat de verzekeringsmaatschappij en te soepel zijn. 'Als die wat stroe ver worden in het toekennen van schatleclaims, zal men wellicht beter op zijn spullen passen in plaats van ze in de auto tc laten liggen', zei hij. Op grond van de aangiften meent de Utrechtse hoofdinspecteur dat in de eerste periode van dit jaar voer tach tig- tot negentig duizend gulden uit auto's is ontvreemd. Een schade van ongeveer een ton is daarbij aan de auto's zelf aangericht. Alles wat in of aan een auto zit en alles wat er in ligt blijkt aantrekkelijk. Autoradio's, cassette-recorders, plaids en hoofd steunen, gereedschap en lantaarns maar ook wieldoppen verdwijnen van en uit auto's als sneeuw voor de zon. Afsluiten van de auto lijkt minder een garantie: tegen diefstal dan een garantie voor extra schade. Kleding, een mobilofoon, tassen, brillen en portefeuilles, film-.en foto-apparatuur, autopapieren, passen, giro- en barikbe- taalkaarten, klokken en gitaren, al deze zaken staan in de aangiften ver meld. De heer Van.de Dcrpe schat, gezien de situatie in Utrecht, dat diefstallen uit auto's landelijk een miljoenenzaak aan het worden zijn. Hij wijst erop dat als de politie de aangiften niet meer opneemt, de verzekeringsmaatschappij en niet meer zullen uitbetalen. Deze doen dit alleen, zegt -hij, als een aangiftebewijs kan worden overlegd. In Waark is" de oude strijd, die nog voortgaat, verwerkt tot verschillende sketches, èn hoewel de omstandighe den vaak triest en bitter waren, heb ben de schrijvers van Waark overwo gen dat humor, satire en sarcasme ook scherpe wapens zijn. in Achtkarspelen voor zijn studies en publicaties op het gebied van de vogelkunde en voor zijn activiteiten als voorzitter van 'It Fryske Gea', de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Friesland. De prins herinnerde er in zijn toespraak aan dat de zilvc- ren anjer voor de 25ste keer wordt uitgereikt voor cultuur- conservering. Bij de foto: Prins Bernhard, met V.l.n.r. de heren H. L. Oussoren, II. F. de Boer en A. D. van Dijk. Geprojecteerde foto's en films tonen de werkelijke toestanden, rapporten en artikelen worden al droogweg iro nisch voorgelzen, liedjes die het volk zong, of nog zingt, werken mee aan de sfeer, en de conflicten zelf, van de arbeiders met de bazen, de boeren, de dokter, de onderwijzer, de liefdadig heid en de ambtenaren, zijn simpel weg tot satirische kolder verwerkt. En verduidelijkt. Die gekozen vorm heeft veel van het agit-prop-werk uit de jaren twintig, en is bijzonder geschikt om door amateurs gespeeld te worden. Vcoral als er bij het amateurtoneel van de streek zulke geschikte spdlers te vin den zijn. Die van Waark kunnen het. Ze zijn zeker van zeichzelf geworden. Zij werden, van het begin af aan, bezield door hun regisseuse Anne Ma rie Prins, die al meer opvallend met zulk werk bezig was, weet waarom het gaat, en hoe het dan gaan moet. Zodat Waark een voorbeeld werd van wat er door de mensen zelf ggmaakt èn ge daan kan worden. Waark werd, zoals het programma be loofde, een stuk 'woar veul te zain en te lachen vaalt', maar waarin de toe schouwers, hoe genoegelijk ook, regel recht gedrukt werden op de proble men die daar in Oost-Groningen, en waar niet, nog altijd uitgevochten moeten worden. AMSTERDAM De tentoonstelling Nederlands Palet '68-71, die in de herfst in Sao Paulo gehouden zou worden, gaat niet door. Dé afdeling Internationale Betrekkingen van CRM heeft het plan opgegeven doordat kunstenaars, op grond van publicaties van de B.B.K., het Russell Tribunaal Nederland en het Braziliaanse Infor matie Front, besloten geen werk te zenden naar het fascistisch geregeerde Brazilië. De heer Sandberg, voormalig directeur van het Stedelijk Museum, wees de uitnodiging om de tentoon stelling in te richten af. Er is nu een werkgroep gevormd om, in samenwerking met de gevluchte Braziliaanse criticus Pedroza, een La tijns-Amerikaanse tentoonstelling sa men te stellen voor een circulatie in Europa, te begirfnen in Brussel in januari 1975 tijdens de tweede zitting van het Russel Tribunaal. Twintig in Europa verblijvende Latijns-Ameri kaanse kunstenaars hebben al werk toegezegd en de verwachting is dat er nog meer zullen, volgen. Opname uit Waark Concertgebouworkest in Den Haag door Adr. Hager DEN HAAG In weinig onderscheidde het Holland Feslivalcon- cert in het Congresgebouw zich van een abonnementsconcert van het Coneertgebouivorkest of het moest de medewerking van Teresa Berganza zijnde Spaanse mezzo-sopraan die men in ons land zel den of nooit hoort. De voor dit concert gecontracteerde dirigent Riccardo Muti liet het afwe ten en men zocht en vond in Jean Fournet een plaatsvervanger Fournet is op de Nederlandse podia zeker geen onbekende, hij was niet alleen bij meerdere Nederlandse orkesten gast- dirigent, in de 'loop der jaren had hij tevens vaste verbintenissen bij het Radio PhiLharmonisch Orkest en het Rotterdams PhiJharmonisch Orkest. Menheeft hem in die jaren leren kennen als een bijzonder vakbekwaam orkestleider, die de beschikking heeft over een groot en veelzijdig repertoi re en die daarbij zelden of nooit uit de. (muzikale) plooi komt. Een man met natuurlijk gezag, Zeer beslist en streng waar het gaat om het inwilli gen van zijn intenties. Eenheid In het Concertgebouworkest trof Fournet het ensemble, dat zijn veelei sende wensen vervulde. Zelfs in Mo- Bij het bureau voorlichting schadever zekering zei men de indruk te hebben dat diefstallen uit auto's inderdaad toenemen. Overigens vond men de uitlatingen van de Utrechtse hoofdin specteur enigszins ongenuanceerd. Een stroevere houding bij het toeken nen van schadeclaims gaat, aldus oen woordvoerder van het bureau, niet zo gemakkelijk, want dat zou wijziging van de polisvoorwaarden inhouden. Eenmaal afgesloten verzekeringen zijn een gewoon contract, waar beide par tijen zich aan te houden hebben, stelde men bij het bureau. Alles aantrekkelijk Verder werd gezegd dat heel veel in auto's liggende spullen niet verzekerd zijn. Wat tct de auto behoort, zoals hoofdsteunen, -wieldoppen en auto-ra dio's is bij een all riskverzkering meeverzekerd, evenals aan de auto bij het openbreken toegebrachte schade. Daarnaast kan men aparte verzekerin gen afsluiten voor goederen In de auto. Als men op vakantie is, kan diefstal uit de auto worden gedekt via een reis- en bagageverzekering. René van Nic begint aan de opna men voor de nieuwe Nederlandse speelfilm 'De 5 van de 4-daagse', met Johnny Kraaykamp, Jon Bluming, Ar- nie Breedveld, Jan Blaaser, René van Asten en de Engelse Jessica Benton. De tiende cursus voor koordirigen ten, die op 1 juli in Den Haag begint, onder leiding van Felix de Nobel, en vijf docenten, zal gevolgd worden door 78 deelnemers (een record-aan tal) en op 13 juli besloten worden met een openbaar concert in de Oude Kerk te Scheveningen. Jan Blokker, C. Buddingh', Remco Camprt, II. C. ten Berge, Arie van den Berg, Arie Gelderblom, Sjoerd Kuyper, Bert Schierbeek, Siinon Vin kenoog, Alain Teister, Hans Verha gen, J. van Doorn, Jules Ijeelder^ Hans Clavin, Maurits Mok, Sonja' Prins, Thera Westerman gaan zater- dg 29 juni tussen 12 en 6 uur rondom het Lieverdje op het Spui poëzie verkopen. Haarlems stadsbeiaardier Bernard Winsemius won, voor de derde maal, de interpretatieprijs van het -Interna tionaal Beiaardconcours te Tiel, en Jan van der Zwaart uit Gouda kreeg de improvisatieprijs. Van een verslaggever LEKKERKERK Het is nog steeds niet zeker of de zigeunerfamilie Hopic in Lekkerkerk mag komen wonen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering staakten de stemmen over het voor ste] van B. en W. dm de familie toestemming te geven zich in de ge meente te vestigen. Bij de vergade ring ontbrak een lid van de PvdA- fractie. De kwestie komt in de volgen de vergadering weer aan de orde. De familie Hopic woont momenteel in Rotterdam, nadat zij eerder uit "het woonwagenkamp in Assen was gezet. UTRECHT Het uersoneel van Sin ger in Nijmegen (800 man) heeft in een telegram aan de Amerikaanse hoofddirectie gevraagd vóór 5 juli te 'komen niet een beslissing waardoor het huid-ge personeelsbestand gehand haafd kan blijven. foi het telegraiii heeft het gezamenlij ke personeel, dat een bijeenkomst met de vakbonden heeft gehad, zijn ver ontrusting' uitgesproken over hel uit blijven van verdere beslissingen De hoofddirectie- heeft anderha./ jaar ge leden toegezigd dat na rorganisatic ook andere producten .n het bedrijf vervaardigd zonden worden. Hiermee zou aanvullende werkgelegenheid wor den geschapen. De voorwaarde was een meer efficiënte productiewijze en hieraan volgens hft personeel in middels ruimschoots voldaan. De heer J. Peters, "distr.ctsbestuurder van de Industriebond NKV, zei dat personeel en bonden na 5 juli, als de eisen niet zijn ingewilligd, zich zullen beraden op harde acties 'Geen actie ondernemen betekent in dit geval gi'o- tere risico's nemen dan het wel doen. Het personeel heeft de kaderleden van de bonden volmacht gegeven om zich op acties te bgradec». Persoonlijk ben ik van mening dat de maat vol is. Het gegoochel en h?t gemarchan deer uit Amerika loopt de spuigaten uit. We beg.nnei? werkelijk te twijfe len pan de oprechte bedoeling van de top in 'Amerika', aldus de heer Peters. zarts zogenaamde Limzer-symfonie, dat verrukkelijk melodieuze werk dat zo moeilijk feilloos valt te realiseren. Geen geraffineerde, effectvolle inter pretatie, wel uitgebalanceeerd cn voortreffelijk afgewerkt spel, waarbij men (zelfs bij afwezigheid van Her man Ivrebbers) met name de violen- groep kon bewonderen vanwege de schitterende eenheid. De kennismaking met Teresa Bergan za, zo'n vijftien jaar geleden, beteken de niets minder dan een sensatie. Een mezzo-sopraan van het zuiverste water met een stemgeluid waarmee zij haar toehoorder kon verrukken en rlilin- gen van opwinding kon bezorgen. Niets van, die schoonheid, die kracht, die souplesse is verloren gegaan. Zo ver mijn herinnering reikt is het nu zelfs nog perfecter, mog ontroerender. Tweemaal twee aria's vertolkte zij, respectievelijk uit La Clemenza di Tito van Mozart en uit La Vida Breve van De Falla, haar landgenoot. Welk een kleuren heeft zij op haar vocale palet, van tederheid tot drama tiek, van ingetogenheid tot hartstocht en dat alles muzikaal subliem en technisch grandioos. Het opgetogen publiek heeft Teresa Berganza langdu rig bejubeld en een toegift afgedwon gen. Naast alle opgesomde kwaliteiten bewees zij met raffinement Bizet's Carmen te kunnen uitbeelden. Anticlimax Door een wat ontactische programme ring werkte de afsluiting van het concert met de vierde symfonie vaji Albert Roussel 'als een anticlimax. Dit ondanks alle pleidooien van Jean Fournet die zich immers bijzonder beijvert voor de werken van: Roussel. Doch hoevelen zullen maandagavond de vierde symfonie voor de eerste maal gehoord hebben. En misschien toch ook wel weer spoedig vergeten, want veertig jaar na het ontstaan van deze symfonie gaat men zich wel afvragen of het werk toch bestand zal blijken tegen de tand des tijds. Een steeds knagende tand, waarschijnlijk met ingrijpend effect want deze symfonie is al niet zo sterk. Over die zwakheden kon zelfs het zich inspan nende Concertgebouworkest niet heenspelen. DEN HAAG Bij de ondertekening van de verklaring over atlantische betrekkingen van de NAVO die van daag in Brussel plaatsvindt, zal minis ter president Den Uyl niet met presi dent Nixon spreken, zo wordt in Den Haag verwacht. Er zijn geen nijpende Amerikaans-Nederlandse problemen dte een gesprek noodzakelijk maken. Festival agenda Woensdag 26 juni Amsterdam. Stadsschouwburg 20.15 uur: Louis Falco Dance Company Mickery Theater 20.30 uur: Délirante Sarah. Den Haag. Koninklijke Schouw burg 20.15 uur: Nederlandse Operastichting L'Erismena Ne derlands Congresgebouw 20.30 uur: Residentie Orkest met Die Haghe Sangers o.l.v. Jean Marti- non. HOT Theater 20.30 uur: Waark. Scheveningen. Theater aan de Haven 20.30 uur: Tafels. Rotterdam. De Lantaren 20.30 uur: Stallerhof. Utrecht. Geertekcrk 20.30 uur: Eumelio.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9