Al Fatach slaat toe m Israëlische badplaats Vier VS-geleerden tegen kernakkoord met Egypte Birindelli verlaat de neo-fascisten Radiotelescoop breekt astronomische records Nixon Vrouw en twee kinderen gedood m :k\ Grootste object in heelal roept vragen op Portugezen doden zeven Afrikaanse mijnwerkers Rusland lanceert ruimtelaboratorium 2 Oorlogsmisdadig* in West-Duitslanu o. MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post TROLW/'KAVAHTiET WOENSDAG 26 JUNI 1974 BUITENLAND JERUZALEM, BEIROET AP, Reuter, UPI) Terwijl gisteren de laatste fase inging van de Israëli sche ontruiming van het in oktober veroverde Syrische gebied, liet de grootste Palestijnse guerrilla organisatie iAl Fatach merken dat wat haar betreft de oorlog pas goed is begonnen. In de nacht van maandag op dinsdag landde een zelfmoord-commando op de kust voor de Israëlische badplaats Naharia enkele kilometers ten zuiden van de Libanese grens en baande zich schietend een weg in een flatgebouw. Voordat de drie Paiestij nen door het Israëlische leger werden gedood, brachten zij een Israëlische kleuterleidster en haar twee kinderen om het leven. Bewoners van andere appartementen hadden, zodra zij het schieten hoorden, de deuren gebarri cadeerd of waren gevlucht. Men ver moedt dat de Paiestijnen van een ander plan zijn afgebracht omdat zij werden ontdekt door een paar gewapende leden van de Israëlische burgerwacht die hen onder vuur na men. Daarop vluchtten zij, terugschie tend de flat binnen. In Naharia wordt geloofd, dat hun oorspronke lijke doel een school was, waar voor bereidingen werden getroffen voor een feest ter viering van het einde van het schooljaar. De omgekomen kleuterleidster is de 38-jarige Irene Zarankin die zich eerst met haar man en haar vijfjarige zoontje en haar tienjarige dochtertje verborgen hield in het appartement. Toen de drie poogden te ontsnappen over het bal kon werden zij door de Paiestijnen doodgeschoten. De man. die zich bleef schuilhouden, bleek lichtgewond te zijn. Israëlische troepen aarzelden met de bestorming van de flat met het oog op eventuele gijzelaars. Toen zij tot de aanval overgingen, sneuvelde een soldaat en vijf werden door hot vuur der Paiestijnen gewond. Het overkoepelende 'algemeen oommando' van Palestijnse organisaties verklaar de in Beiroet, dat de zelfmoordaanval was gepleegd door de 'Martelaar Ka- mal Adwan-aanvalsgroep' genoemd naar een van de Al Fatach-leiders die vorig jaar bij de Israëlische comman do-aanval op Beiroet in zijn appar tement om het leven werd gebracht. Libanon Het 'algemeen commando'1 zei voorts dat de aanvallers niet van Libanees gebied kwamen; in Israël is men er van overtuigd gezien de rubberboten die later op het strand nabij Naharia werden aangetroffen. In het parlement verklaarde premier Yitzak Rabin zeker te weten dat Libanon de middelen heeft om de terroristische activiteiten vanaf zijn grondgebied te beteugelen maar dat niet doet. Daarom stelt Israël Libanon ook voor de jongste aanval verantwoordelijk. De defensieraad van de Arabische Li- ADVERTENTIE Israëlische bombardementen op Palestijnse vluchtelingenkam pen. Steun Medisch Komitee Palesti na. gironr. 3168300, Postbus 565 in Utrecht. ga wacht op een teken van Libanon om bijeen te komen ten einde militai re bijstand te bespreken om de Israë lische aanvallen op Libanees grondge bied te weerstaan, zo verklaarde een woordvoerder van de Arabische Liga in Cairo. De Libanese premier heeft verklaard zich hierover no gte bera den. Diplomatieke waarnemers verklaren zijn aarzeling uit de vrees dat een Arabisch troepen-aanbod het kleine Libanon alleen maar kwetsbaarder zal maken voor de Israëlische strijdkrach ten. Vier doden Vijf Oostenrijkse officieren van de VN-vredesmacht op Golan zijn gis teren nabij het Hermongebergte met hun jeep op een landmijn gereden waarbij vier hunner om het leven kwamen. De vijfde werd licht gewond. De commandant van de waarnemers- macht heeft een onderzoek laten in stellen want de weg waarover de jeep reed behoorde twee keer achtereen •geveegd' te zijn. De hele bufferzone is thans door de VN in gebruik genomen en meer dan 500 Syrische militairen zijn bezig haar op explosie ven te controleren voor de terugkeer van de gevluchte Syrische- bevolking, met name in Koeneitra. Het diplomatieke front aangaande het Midden-Oosten blijft in beweging: De Egyptische president Sadat heeft een bezoek aangekondigd aan Roemenië en Bulgarije. Het eerstgenoemde land is het enige Oosteuropese, dat de betrekkingen met Israël steeds heeft gehandhaafd, als gevolg waarvan Egypte in 1969 met Boekarest brak. De Franse minister Sauvanargues heeft aangekondigd dat hij dit najaar een bezoek aan Israël hoopt te brengen, waarna Israëls minister van buitenlandse zaken, Allon, naar Frank rijk zal komen. In Washington on derhandelt de Israëlische minister van defensie, Sjimon Peres over- Ameri kaanse hulp. Hij signaleerde tegeno ver de Amerikaanse pers een duide lijke nieuwe verharding in Egypte's houding tegenover Israël. De minis tersconferentie van Islamitische lan den in Koeala Loempoer heeft opge roepen tot politieke en economische sancties van de VN tegen Israël. Ame rika heeft zijn ambassadeur in Soedan teruggeroepen uit teleurstelling over het feit dat president Nimeiri een vonnis tegen acht Palestijnse com mando's die vorig jaar drie westerse diplomaten in Khartoem doodden, praktisch ongedaan heeft gemaakt, door hen op het vliegtuig te zetten naar Cairo. Nixon's besluit nordt omvijs genoemd kwij bic I imcr rn n CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS, NEW DELHI, BUENOS AIRES (UPI, Reuter, AP) Vier belangrijke Amerikaanse wetenschaps mensen hebben het besluit van president Nixon om kernreactoren aan Egypte te leveren 'onvoorzichtig en onwijs, en mogelijk roeke loos' genoemd. lië en verschillende landen in Oost en West-Europa. Volgens de Argentijnse bronnen was het Indiase voorstel aan Argentinië informeel en was het antwoord van president Juan Peron van Argentinië nog niet bekend, Waterstofbom Het Indiase departement van atoome- ROME (AFP, UPI) Admiraal Gino Birindelli, oud-commandant van de NAVO-vlooteenheden in het Middellandse zeegebied, heeft de neo-fascistische MSI in Italië de rug toegekeerd. Birindelli is niet alleen afgetreden als voorzitter van de MSI (Sociale bewe ging van Italië). Hij heeft tevens zijn lidmaatschap van de partij opgezegd en zijn parlementszetel ter beschik king gesteld omdat hij het niet eens is met de rest van de partijleiding over het politieke beleid. In politieke kringen wordt gezegd dat Birindelli geschokt werd door de be schuldiging, dat de MSI betrokken zou zijn geweest bij de bomaanslag in Brescia in het noorden van Italië, waarbij acht anti-fascistische demon stranten werden gedood. Birindelli. die nog altijd niet gelooft, dat bona fide leden van de MSI zich voor zulke aanslagen lenen, neemt het de andere leiders van de partij kwalijk, dat zij geen poging hebben gedaan, hun on schuld te laten vaststellen Birindelli gebruikte in 1972 zijn posi tie als NAVO-commandant in het Mid dellandse zeegebied om de Italiaanse regering onder druk te zetten, die naar zijn mening de defensie van het land verwaarloosde. Om meer invloed te kunnen uitoefenen trad hij toe tot de neo-fascistische MSI, die toen al onder leiding stond van een vroegere medewerker van Mussolini, Giorgio Almiranto. Birindelli werd partijlei der naast Almirante en fungeerde als zodanig als vlag die de lading moest dekken. Almirante werd er toen al van be schuldigd geprobeerd te hebben, de fascistische partij van Mussolini tot nieuw leven te roepen. Ruim een jaar geleden werd Almirante al van zijn parlementaire onschendbaarheid ont heven om een proces mogelijk te maken. Tot dusver is daar echter nog geen begin mee gemaakt. Birindelli is van mening, dat Almirante op spoed had moeten aandringen om te kunnen bewijzen, dat de beschuldiging niet op waarheid beruet De kritiek werd geuit in een rapport dat samengesteld werd door Daniel F. Ford, Henry W. Kendall, George B. Kistiakowsky, en George Rathjens, die allen verbonden zijn aan vooraan staande wetenschappelijke en techno logische instellingen in de Verenigde Staten. Kistiakowsky was betrokken bij de ontwikkeling van Amerika's eerste atoombom, terwijl de drie an deren adviseurs zijn geweest van de federale regening op het gebied van de kernenergie. In het rapport zeggen de geleerden dat de overeenkomst tussen Egypte en de Verenigde Staten de kans vergroot dat Egypte op korte termijn in het bezit zal komen van kernwapens. Een eenvoudig kernwa pen vereist 4 tot 8 kilo plutonium en de reactor die Egypte van de VS geleverd krijgt, kan binnen een jaar meer dan 200 kilo plutonium produce ren. Als de reactor gedurende een aantal maanden in bedrijf is zou dat genoeg materiaal opleveren voor een aantal kernwapens, aldus de geleer den. Israël is volgens de geleerden een ander geval; dit land is technisch gezien al bijna in staat kernwapens te produceren en heeft dus niet zoveel voordeel van de levering van kernre actoren door de VS. India en Argentinië India en Argentinië hebben een over eenkomst gesloten waarin zij gaan samenwerken in het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Daarbij wor den nucleaire explosies voor vreedza me doeleinden niet uitgesloten, zo werd door diplomatieke bronnen in New Delhi meegedeeld. Uit Buenos Aires komen berichten dat India waarschijnlijk Argentinië zal helpen bij het bouwen van de derde kerncen trale in dat land. Wanneer andere landen ook kernproeven gaan nemen zal de kritiek op de Indiase kernex plosie verminderen, aldus de Argen tijnse bronnen. Premier Indira Gand hi van India heeft meegedeeld dat India bereid is zijn nucleaire kennis te delen met landen waarmee het een overeenkomst inzake de kernenergie heeft. Tot deze landen behoren Brazi- Vervolg van pagina 1 ling van meningen vóórdat het tot zinvolle overeenkomsten kan komen. Nixon denkt hier geheel anders over. Vanuit de Amerikaanse Senaat volgt men hem niet geheel zonder achter docht omdat men vreest dat hij gezien zijn zwakke positie in de VS te vlotte successen wenst. Grigorenko vrij Opmerkelijk genoeg is een belangrijke wens die de Sowjetgel eerde Sacharow maandag no gin een brief aan Brez- njew en Nixon uitte plotseling in ver vulling gegaan: de beroemde dissiden te generaal Grigorenko wordt uit de psychiatrische kliniek ontslagen. Hij komt waarschijnlijk vandaag vrij nu een Moskouse rechtbank de bevindin gen van een medische commissie heeft bevestigd, dat de generaal ge zond en wel bij zijn verstand is en geen psychiatrische behandeling nodig heeft. Hij zat vijf jaar lang in ver schillende psychiatrische inrichtingen opgesloten als gevolg van zijn felle verdediging van de rechten der Krim- tartaren. Nixon heeft voor zijn vertrek uit Washington verklaard dat zijn drie doelstellingen voor het komende top- gesprek zijn: versterking van de ban den met de Sowjet-Unie, nauwere sa menwerking ter voorkoming van nieu we gevaarlijke confrontaties en verde re beperking van de dreiging en de financiële last der strategische kernwa pens. De verbannen Russische schrijver Solzjenitsin zei in een interview met de Amerikaanse televisie dat Nixon zich in een te zwakke positie bevindt 'om de Sowjet-Unie zijn wil op te leggen. In ieder geval worden de oude verdragen niet nageleefd Het verdrag van Berlijn wordt geschonden en ook het verdrag over de beperking der kernwapenen.' Dat laatste was juist daags tevoren door Kissinger met klem van redenen weersproken. Zoon vindt vaders skelet LONDEN (UPI) Toen de zoon van een voormalige officier van de Britse inlichtingendienst de deur van een al drie jaar afgesloten rommelkamer opende, vond hij daar het skelet van zijn vader, die drie jaar geleden spoorloos verdwenen was.De dode was sir Peregrine Henniker-Heaton. die na zijn militaire loopbaan een topfunctie bij de Britse geheime dienst vervulde. Bij zijn verdwijning vermoedde men dat hij vermoord was vanwege zijn functie bij de geheime dienst. 'Kijken' naar verre sterrenstel sels met behulp van een rij gro te schot eivormige radio-anten nes heeft toch al iets omvezen- lijks voor mij. Wanneer astro nomen op die manier het groot ste ons bekende object in het heelal ontdekkenen vol ver wondering melden dat d.at twin tig miljoen lichtjaren groot is, blijft dat omvezenlijk. Prof. dr. H. van der Laan en mede-ont dekker dr. R. G. Strom doen hun best om wat perspectief aan te brengen met behulp van een model op schaal. Als we de afstand van de zon tot de dichtstbijzijnde ster nu eens terug brengen tot de il engte van een voet balveld. (De aarde draait dan op een afstand van een kleine twee milli meter om de zon heen). Dan ligt het centrum van de Melkweg, het platte spiraalvormige sterrenstelsel waarvan de zon deel uitmaakt, er gens in de buurt van Kopenhagen. En dan reikt de radiobron 3C236, dat grootste object dat wij nu ken nen, van hier tot een stuk voorbij de maan. Goed. Het is dus groot. Ontzagwek kend groot. Als je het zou kunnen zien, zou het nog iets groter zijn dan de volle maan. We hadden wel verwacht, zegt professor Van der Laan, dat we dingen met een derge lijke schijnbare grootte zouden vin den. Wat ons verrast is de afstand waarop we ze vinden, en dus de absolute afmetingen. We verwacht ten een lucifer te zien, maar het is een telegraafpaal in de verte. Hoe ver weg? Twee miljard lichtja ren. Een lichtjaar is de afstand die licht- en radiostralen. met hun snel heid van 300.000 kilometer per se conde, in een jaar afleggen. Het totaal aantal kilometers bespaar ik u. Wat is het nu eigenlijk? Het begint met een sterrenstelsel, een verzame ling van miljoenen sterred. net als onze eigen Melkweg. Het zendt be halve zichtbaar licht ook radiostra- ling uit, het is al een jaar of twaalf bekend en staat in de derde Cam- bridge-eatalogus genoteerd als num mer 236. De tijd dat dingen namen kregen is in de astronomie ai lang voorbij, deze radiobron heet 3C236; gasnevels. We weten nog vrijwel niets over de aard en de oorzaak van de explosieve verschijnselen in dc kern, waardoor zij naar buiten geslingerd werden. We hebben bij voorbeeld nog maar heel vage ideeën over dat merkwaardige effect dat er twee 'kegels' gas uit komen en niet een bolvormige wolk of desnoods een platte schijf. Nauwkeurige me tingen aan die kegels kunnen ons daar iets over leren. Het vinden van deze grootste radio bron heeft trouwens op zichzelf al nieuwe kennis opgeleverd, zij het van een erg negatief soort. Uit de omvang van de gaswolken volgt na melijk de energie-inhoud van de oorspronkelijke explosies. Nu begre pen de astronomen toch al niet door welke processen de energie van de al bekende radiosterrenstelsels in de beperkte ruimte van de kern kon worden vrijgemaakt. Door de nieu we vondst, met een tienmaal zo grote energie-inhoud, is hun verle genheid op dit punt nog aanzienlijk groter geworden. Zij spreken wel over de 'astronomische energiecri- 'Leeg' De radiotelescoop Westerbork registreerde ook het op een na groot ste object in het heelal, dat 'maar' zes miljoen lichtjaren meet. Van de gaswolken die uit het centrale sterrenstelsel (DA210) wor den weggeslingerd, lijkt de linker een tweede stelsel te omspoelen. De astronomen zijn bijzonder benieuwd naar gedetailleerder metin gen in dat gebied. Explosies In de kern van dat sterrenstelsel moeten zich enorme explosies heb ben afgespeeld. Daarbij werden wol ken gas en elementaire deeltjes naar buiten geslingerd. Niet alle kanten op, maar vrij precies in twee tegeno vergestelde richtingen. Het.zijn die jes in wisselwerking met de bijbeho- gaswolken, en die elementaire deelt- rende magneetvelden, die eveneens radiostraling uitzenden, die de on voorstelbare omvang van het object 3C236 bepalen. Die kegels van uitgestoten gas zijn tientallen malen groter dan het ster renstelsel zelf. terwijl hun straling duizendmaal zo zwak is. Zoveel zwakker, dat alleen de twaalf anten nes van de radiotelescoop in Wester bork ze van de 'verblindende' cen trale radiobron kon onderscheiden. 'Die mogelijkheid is uniek voor dit apparaat', zegt prof. Van der Laan, het is een combinatie van gevoelig heid en beeldscherpte die in het buitenland nog niet bestaat. Maar wat kun je daar nou verder mee doen? Ook daar heeft Van der Laan een passend beeld voor. Het uit de verte bestuderen van de rook pluim van een stoomboot, levert twee soorten informatie op. Aan de samenstelling van die rookpluim kun je gegevens ontlenen over het verbrandingsproces in de ketel, de samenstelling en de hoeveelheid van de gebruikte brandstof. En de ma nier waarop de rookpluim wordt vervormd, verschaft informatie over windrichting en -snelheid ter plaatse van de pluim zelf. Kegels Zo ook met die verre en grote Het 'rookpluim-effect' van de tweede soort is niet minder boeiend. De weggeslingerde gaswolken treden in wisselwerking met wat zij onderweg tegenkomen. En omdat die wissel werking ook weer radiostraling ople vert, verschaft dat ons informatie over de 'lege' ruimte tussen de ster renstelsels. Die is niet leeg maar bijna leeg, en dat verschil is van belang voor ons begrip van het heelal. Dat dijt op het ogenblik naar alle kanten uit, en of het dat altijd zal blijven doen, jangt af van de hoeveelheid gas in die 'lege' ruimte. Is dat minder dan én waterstofa toom per kubieke meter, dan zijn er op dit punt geen grenzen aan de groei, aldus de berekeningen. Is het meer, dan zal, over miljarden jaren, het heelal weer gaan krimpen. Volgens de eerste metingen komen de gaswolken van 3C236 op hun weg minder dan tien atomen per kubieke meter tegen. Verdere waarnemingen noeten die grenswaarde nog kunnen verlagen. Wellicht tot onder die kri tische grens van éón. wat ons het antwoord zou verschaffen op een van de grote vragen van de astrono mie. LOURENCO MARQUES, LISSABON (Reuter, AP) Portugese treepen vAVArvrrl ppl fl hebben bii het grensplaatsie Ressano Vd UUI U-ttJlU. hébben bij het grensplaatsje Ressano Garcia in Mozambique zeven Afri kaanse mijnwerkers doodgeschoten cn er zes gewond. De mijnwerkers keer den met verlof terug uit Zuid-Afrika. Volgens de miltairen gedroegen zij zich wanordelijk en weigerden zij hun bagage te laten controleren. De mijn werkers zouden geprobeerd hebben de grensbewaking, een luitenant en zes soldaten, te ontwapenen. De soldaten schoten in de lucht, maar nadat de Afrikanen begonnen op te dringen, waren zij gedwongen gericht te vu ren, aldus een woordvoerder van het Portugese leger. In de Portugese enclave Cabinda, bij de grens met Kongo-Brazzaville, zijn gevechten opgelaaid tussen Portugese militairen en de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA), die opereert vanuit Kongo. Volgens een Portugese militaire woordvoerder zijn zes Portugezen gesneuveld en werden er dertien gewond. De Portugese regering heeft het wa terleidingsbedrijf van Lissabon over genomen. Het bedrijf dat verleden week door de arbeiders werd bezet, is niet ontruimd. De bezetters hadden het ontslag van de directeur en de raad van beheer geëist, alsmede de nationalisatie van het bedrijf zonder schadevergoeding aan de aandeelhou ders. De regering heeft de aandeel houders echter verzekerd dat bij de overname van het bedrijf door de regering met hun belangen rekening zal worden gehouden. De bezetters hebben beloofd de watervoorziening op gang te zullen houden. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren met succes een onbe mand ruimtelaboratorium gelanceerd, de Saljoet-3. Wezenlijke gegevens wer den verder niet bekendgemaakt Spe culaties van westelijke waarnemers in Moskou gingen onmiddellijk in de richting van ingebruikneming door een eerste ploeg ruimtevaarders tij dens het bezoek van de Amerikaanse president Nixon dat morgen begint. Saljoet-2 werd ruim een jaar geleden gelanceerd maar viel door niet opge helderde redenin in brokstukken uit een. Saljoet-1 werd in 1971 met suc ces enkele weken bewoond en ge bruikt door drie ruimtevaarders die door een procedurefout bij de terug keer in hun Sojoez-cabine om het leven kwamen. Dit ongeluk maakte een grondige heroriëntatie van de Russi sche bemande ruimtevaart noodzake lijk. Vorig jaar werd een gewijzigde Sojoez voor het eerst met bemanning beproefd. Vorige maand nog werd een onbeman de Sojoez gelanceerd als nummer 656 in de Kosmosserie, waarmee de Russen bijna al him oivielo en militaire kunstmanen aanduiden. Amerikaanse ruimtevaarders die voor studie en training in Rusland waren in verband met de gecombineerde bemande ruim- tevlucht volgend jaar, hebben gerap porteerd dat de Sojoez in wezen een eenvoudige van de aarde af bestuur de cabine met accommodatie voor drie passagiers is, in tegenstelling met dc Amerikaanse Apollo, die inderdaad door zijn bemanning wordt gevlogen. Het programma voor de ruimteont moeting volgend jaar is nu op deze bevindingen afgestemd. De lancering van een nieuw Russisch ruimtelaboratorium kan mede worden gezien als een poging om het geschon den vertrouwen in de Russische tech niek, waarvan volgend jaar Amerika nen afhankelijk kunnen zijn, te her stellen. Een ploeg Amerikaanse astro nauten die sinds enkele dagen in een trainingscentrum bij Moskou verblijft, moest het nieuws overigens telefo nisch van westelijke journalisten ver nemen. bezig zijn met de ontwikkel! nergie heeft berichten, als zoècnd een waterstofbom, met krach he kend. Verder heeft India giste^ Ve: meel de 'insinuaties' van Pakii z: de Islamitische conferentie in Loempoer tegengesproken. ?rd Pakistan had de samenwerkin«jrecl Israël en India de recente icj pi kemontploffing mogelijk gema ..*1' deze conferentie verklaarde dr taanse minister van buitenlawu z ken Aziz Ahmed dat India fdhei plutoniiim bezit voor het mali Ka 17 kernbommen. Volgens Argentijnse meteoptre( hebben de Franse kernproeve! tc Stille Zuidzee een radioactievfanst lag veroorzaakt op Argentijns^, gebied. Of de neerslag gevaar c de voor menselijk leven we#ne bekend gemaakt. en i van [n v. HAMBURG (DPA, AP) E«, Duitse rechtbank voor oorlof den heeft de 73 jaar oude Erren, oud-commissaris van 1 de nazi's bezette Wit-Rui trict Slonim, tot levensLange j nisstraf veroordeeld wegens 5 deel in de massavemietigingj' Russische Joden in 1941 en 191 medebeklaagde, de 54 jaar politieman Lothar Schulz, krqc jaar gevangenisstraf wegens! i plichtigheid aan de moord op "e joden in de Tweede WereUdootfrae rechtbank heeft bijna 100 getij ple, Israël gehoord en nog eens L„„ Hamburg. frj Executies in Iran c e TEHERAN (AP) In Iran f""c nieuw zes smokkelaars van vaiebt de middelen door een vuui.en geëxecuteerd. Het aantal geëxL de personen is daarmede in 3ü den gestegen tot 326. Krach|het Iraanse wet wordt iedereen die) fn aanhouding in 't bezit is van m|jn t tien gram heroine of anderf drugs of een kilo opium togir proces voor een krijgsraad (stiel deeld tot de dood voor een vustig ton. Door deze wet is de hain verdovende middelen in Iran derde verminderd, zegt Interpr Wl epul Cholera in BangladMe DACCA (Reuter) In het ogdh( mingsgefbied van Bangladesj atferir ra uitgebroken en zijn 26 mei de ziekte gestorven, Bangladesj Times. Hondi overstromingsslachtoffers zijnr hel ligheid gebracht, maar veel (VP proberen zich nog in bomen te houden. I kle Oostduitsers gevlu< WENEN (AP) Twee Oostduit: van Hongarije naar Oostemj zwommen nadat zij de Ho grenswacht die was gewa door een alarmsysteem, van hadden geschud. Dit hebben rijkse dagbladen bokendgema twee 24-jarige technici bereikt tenrijk na een vier kilomete zwemtocht over het Neusiedl in de provincie Burgenland. Bomterreur in Argentinië BUENOS AIRES (Reuter) Argentijnse hoofdstad Buenos zijn zeker 13 bomaanslagen g« ieef Er is grote schade aangericht explosies zaaiden hier en daar onder de mensen, maar voorzote8c kend zijn er geen slachtoffers, i geze slagen waren gericht tegen buit r( se ondernemingen. Alle explosj den zich in één uur tijds voor. E ook een grote brand gewoed schoenenfabriek en in het st sr. 1 turm zijn schoten gehoord. vr0l Vonnis in Ierse rooi"1 DUBLIN (Reuter) Dr. Brid mi se Dugdale, een 34-janlge Eng J u in Dublin tot negen jaar gev et veroordeeld wegens heling male schilderijen, gestolen uit de c van sir Alfred Beit, een diama naat Dr. Dugdale is een voorn w voor gelijke burgerrechten gefijf i uit verzet tegen de rijkdom en vro positie van haar vader. Zij verl,Pi:;] 'met trots schuldig' te zijn. D J. stal van de schilderijen waar nissi waarde op 41 miljoen gulden on geschat, is 26 april door vier i rert( en een vrouw gepleegd. Op werden de doeken vrijwel on digd teruggevonden. Dr. Du Wh medeplichtigheid aan de diefstal m niet bewezen geacht De diefstal was het werk van republikeinen, die ermee wild reiken dat enkele medestandi Britse gevangenissen naar Ulstyn den overgeplaatst. de ka aar cipc In verband met de grote hoeveelheid zet-advertenti voor onze zaterdagbladen, dienen advertenties vo neli deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk tei cht< in het bezit van.de advertentieorderafdeling van *n Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn. U gelieve uw opgave derhalve tijdig in te zendei weli ge ede; giste eert op ic erstï tw nen ral len, dal des

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6