Serie over culturele evolutie van de mens Tien vingers Kennismaking Staking afgelopen na compromis Uit inrichting ontsnapt trio aangehouden EG betaalt 500 miljoen dollar aan VN-fonds daar blijft'n mens gezond bij! Schilder overleeft schok hoogspanning Kamer verlengt bevoegdheid studentenstops Paul Brand Chirurg in India .Zwijggeld" voor ontslagen vrouwen confectie-atelier i m y ii i udB jij aai TROUW/KWARTET WOENSDAG 26 JU-NI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4/i^ NOS brengt met ingang van 14 juli: Van onze radio- en tv-redactie Het enige werkelijk interessante onderdeel van het dinsdagavondprogramma vond ik de kennismaking met de Karmaten, Een Arabische stam imZuid-Yemen, die al eeuwenlang leeft volgens regels die in onze eeuw revolutionair of communistisch worden genoemd. Ze Mary Perkins (IC fcCG* SlE VLAMMÊW wassêiopên CM haar T£ 7CL 7£ MÉ kJ0£ME£i?6£- M'UACKT H£33£N. 2-e vc.o y,&xsr k!3< MÊÊLÊV- sJTSM ZWACng HILVERSUM Met ingang van zondag 14 juli zendt de ?S OS-televisie een BBC-sene van dertien de- z'Jn echter ouder dan de politieke 1 »TN -1-9 I 1"! 1 vtm 4 c r» vnc 1 n 1 systemen die sedert de 'Verlichting len tut over De mens in wordingoorspronkebjke titel is Hhe Ascent of man De ISÜ3 en de Belgi- zijn opgekomen. De Karmaten sche omroep BRT hebben samen een Nederlandse bewerking van dit grote werkstuk gemaakt, dat de onderscheiden zich op nog wel meer i fronten, o.a. door een opmerkelijke culturele evolutie van de mens tot onderwerp beeft. j Aansluitend op de eerste uitzending worden de kijkers geconfronteerd met een portret van de maker, dr. Jacob Bronowski. George Noordhof stede dit samen. De serie laat in het begin zien wat de unieke gave van de mens, de moge lijkheid om vooruit to zien en de fantasie hebben teweeggebracht. Er wordt ingegaan op zijn anotomie en fysiologie die hebben geleid tot het rechtop lopen. Verder wordt in elke aflevering stap voor stap gevolgd wel ke uitvindingen de mens allemaal heeft gedaan: de ontdekking van de mogelijkheid om voedsel te verbou wen, de onderwerping van de dieren, het gebruik van gereedschappen, het begin van het veroorzaken van chemi sche processen. Zo belandt men ver volgens in Ce ontwikkeling van kunst en wetenschap, de industriële revolu tie en tenslotte bij de verworvenhe den en rampen van deze eeuw. Do BBC mocht voor deze serie als eerste opnamen maken in de geheime archieven van het Vaticaan, waar een complete reconstructie van het proces tegen Galilei berust Een andere pri meur wordt gevormd door opnamen van Bachtari-stammen in het Zagros- gebergte in Perzië, waar zelden een westerling is geweest. In veel Britse kranten, zoals de Sun- Dr. Jacob Bronowski day Times. The Guardian, de Daily Mail, de Sunday Telegraph, de Daily Telegraph en de Daily Mirror werd 'The Ascent of man' lovend ontvangen. Presentator en ontwerper is dr. Jacob Bronowski. Hij werd geboren in Po len, studeerde fysica in Cambridge, en maakte tijdens de tweede wereldoor log de planning voor de geallieerde bombardementen op economische doelgebieden. Als eerste Europeaan betrad hij de ruïnes van Nagasaki en daarna be sloot hij zich verder bezig te houden met de vraag wat de mens heeft gemaakt tot wat hij nu is. Jarenlang heeft hij notities gemaakt van de wordingsgeschiedenis van de mens, ei genlijk zonder vooropgesteld doel. tot de BBC hem vroeg zijn materiaal te verwerken in een filmserie. In 1969 'Kenmerk'-interview met danseres Panov Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In 'Kenmerk' wordt vanavond een interview uitgezonden met het dansersechtpaar Panov, dat uit Rusland emigreerde naar Israël. Ondervrager is Eddo Rosenthal, cor respondent in Jeruzalem voor 'Ken merk'. Een tweede interview in 'Ken- merk' is dat met priester arbeider OV6T iïl'cltll lCatlC Frans Wuytack, die is uitgewezen uit Venezuela. Interviewer is Sjef Coeck, correspondent in België. Wytack. is Belg. J. Huyers in Spreekuur over het blindenwezen Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De vereniging Het Nederlandse Blindenwezen bestaat vijf entwintig jaar. Dit juibileum is voor Jacq van Kollenburg aanleiding in 'Spreekuur', dat een vast onderdeel is van het KRO-programma 'Interlokaal' vrijdagmiddag de heer J. Huyers, di recteur van de vereniging, te ontvan gen. Finse TV-film Marta Larsson herhaald Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NCRV herhaalt vanavond de Finse TV-film MSrta' Larsson, waarin een vijfenzestigjarige weduwe, een meubelmaker ontmoet die een paar jaar ouder is. Via een advertentie komen beiden met elkaar in contact en maken zij wat van hun leven. De 'film is bedoeld als een soort wegwijzer. De NCRV heeft naar aan leiding van de eerste uitzending heel wat positieve reacties geoogst 'Marta Larsson' wordt uitgezonden om tien voor half negen op Nederland 2. DOETINCHEM De staking bij de raetaalperserij cn emailleerfabriek Beccon in Doetinchem is gisteren ge ëindigd. De stakers (tweehonderd van de driehonderd personeelsleden) zijn akkoord gegaan met het compromis dat uit de bus kwam na een bemidde ling door de drie industriebonden van NW, NKV cn CNV. Het compromis stelt een betere grati ficatieregeling in het vooruitzicht (de staking was begonnen toen enkele stafleden een gratificatie kregen). De jaaruitkering wordt volgend jaar ver hoogd van 2.5 tot 3,75 procent. Dit jaar wordt een voorschot van 1% procent met een minimum van 150 gulden gegeven. De gestaakte uren zullen volledig worden doorbetaald. De stakers hebben het resultaat met applaus begroet en zijn daarna aan het weric gegaan. schreef hij een ruwe opzet en reisde vervolgens met een BBC-team drie en een half jaar de wereld rond. Meer dan dertig landen hebben zijn serie na voltooiing gekocht ARNHEM Drie jongemannen, die tien dagen geleden uit de rijksinrich ting Overberg in Rhenen ontsnapten, zijn in een gezamenlijke actie van de Amsterdamse recherche en de politie van het Gelderse Haaften aangehou den. Zij hebben de afgelopen dagen enkele overvallen en inbraken ge pleegd, waarbij bijna zevenduizend gulden werd buitgemaakt. Het drietal, de 18-jarige Z. van K. uit Deil, de evenoude C. P. P. H. uit Rotterdam en de 16-jarige N. K. B. van G. uit Amsterdam, drongen vori ge week maandagavond in Deil de boerderij binnen van de bejaarde broers De Jong. Eén van de broers werd een koeientouw om de hals gelegd en na hun els gaven de boeren zesduizend gulden. Uit angst voor wraakacties gingen de broers niet naar de politie. Een dag later drongen de drie jon gens 's avonds laat in Deil de woning binnen van de antiekhandelaar Mid delkoop, waarbij ze onder bedreiging mevrouw Middellkoop een portemon nee met enkele gulden afhandig maakten. Bij de politie viel al snel de verdenking op de inwoner van Deil, van wie men wist dat hij was wegge lopen. Samen met de Amsterdammer werd hij vrijdag in de hoofdstad aan gehouden. De politie in de Maasstad wist afgelopen maandag de Rotterdam mer aan te houden. LUXEMBURG (Reuter) De minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap hebben beslo ten om de al eerder toegezegde 500 miljoen dollar voor het VN-fonds ten behoeve van de ontwikkelingslanden, die het meest onder de gestegen olie prijzen lijden, te betalen. Zij stellen daarbij echter de voorwaarde, dat an dere geïndustrialiseerde landen en de olieproducerende Arabische landen ook een fors aandeel nemen in het voorgestelde fonds, dat in totaal drie miljard dollar moet omvatten. ADVERTENTIE spreekvaardigheid en een bouwstijl die doet denken aan de burchten van middeleeuwse roofridders. Van dit alles gaf de film boeiende beelden te zien. Opnieuw zal ik niet de enige zijn geweest, die zich heeft verbaasd bij het kijken naar de film Ruggles in Amerika. Onbegrijpelijk niet alleen dat de toeschouwers in de jaren dertig verrukt waren van Charles Laugh tons vertolking van de butler, maar dat Ruggles nog altijd wordt gekwalificeerd als 'een van zijn markantste blijspelrollen. Het mannetje dat Laughton in 1935 neerzette zal anno 1974 nog maar weinig mensen aan het lachen brengen. Een groot deel van de speeltijd komt hij over als stomvervelend. Ik kan zo gauw niet nagaan in welke mate deze verveling van invloed is geweest op mijn waardering voor het optreden van Gerard Cox en Louis van Dijk. Enthousiast hebben die twee me niet bunnen maken. 'De mooie zomer' had plaatsgemaakt voor de herfsttij van smartlappen. Maar ze stuurden niet aan op onvervalste sentiment, want de arrangementen werkten sfeerverstorend. Van knappe karaktertyperingen was te genieten in de tweede aflevering van de VARA-sene Landleven. Het verhaal van A. E. Coppard zat wel meer in de modieuze hoek, met inbegrip van de voor een goede dramatische handeling schijnbaar onmisbare zwangerschappen, maar de uitwerking was verzorgd en geloofwaardig. De Duitse serie Die Melchiors blijft bij dit Engelse niveau ver achter. Vooral de vechtscènes zijn bijzonder amateuristisch. Ton Hydra. PURMEREND De 40-jarige schil der C. Appelman uit Spanbroek heeft gisteren een schok van 50.000 volt hoogspanning overleefd. De man voer de werkzaamheden uit op een PEN schakelstation en kwam in aanraking met de hoogspanningsdraden. Hij moest met derdegraadsbrandwonden in het St. Lidwinaziekenhuis te Pur- merend worden opgenomen. Vandaar is hij naar het Rode Kruis hospitaal in Beverwijk overgebracht. Door het ongeluk sloegen op net schakelstation de stoppen door waardoor een groot deel van Waterland drie kwartier zan der elektriciteit zat DEN HAAG De Tweede Kamer gaat in grote meerderheid akkoord met het verlengen van de bevoegd heid van de regering met een jaar om studenten van bepaalde studierichtin gen te weren. Voor het cursusjaar 1974-1975 kan staatssecretaris Klein studenten weigeren voor geneeskunde, dierengeneeskunde, farmacie, biologie, lichamelijke opvoeding, Nederlands, sociale geografie, geschiedenis en En gels. De Tweede Kamer heeft amper gede batteerd over diit probleem. De PSP- fractie had bezwaren tegen de verlen ging van de bijzondere bevoegdheid van de staatssecretaris. Inmiddels ligt bij de Tweede Kamer een voorstel om de beperking van de toelating te her zien, maar de Kamer had geen tijd meer om het onderwerp uitputtend te behandelen. 55. 'Ziezo, dat is gebeurd', lachte de hertog von Zwieberlbeiss zu Heisser wursten tevreden. 'Mocht Jan Jacob Verholen er nu werkelijk in slagen in het nachtelijk duister zijn celdeur te openen, dan trekt hij ongemerkt de dunne draadjes kapot. En oogopslag zal dan voor mij voldoende zijn om uit te vinden dat er met zijn deurke is geknoeid. En als de goochemerd wegsluipt door het meel, dan zal hij daarin zonder twijfel een paar fraaie afdrukken van zijn lopmpe voeten achterlaten'. Ach ja, op zichzelf beschouwd waren de maatregelen van de nagemaakte edelman nog zo stom niet. Wij begrij pen héél goed, dat hij nu het stof van de verrichte arbeid van zijn welver zorgde handen sloeg en met zelfverze kerde blik door de gangen van zijn slot liep, op weg naar zijn eigen vertrekken. Edoch.bezwaarlijk kon FERDINAND hij weten, dat smiidje Verholen op dit ogenblik alweer bezig was de toegang tot de geheime gang te openen. De smid begreep namelijk héél goed, dat hij nu geen tijd meer verliezen mocht, als hij er nog in wilde slagen de valse hertog von Zwiebelbeiss in zijn misdadige plannen te dwarsbo men. Rap ontdeed de dappere Verholen zich daarom van zijn voetboeien en weldra stond hij daar weer, gekleed in zijn eigen vertrouwde costuum. 'Ziezo', mompelde hij, terwijl hij de elektrische zeklantaarn ontstak en de donkere vluchtgang inliep. 'Zizo en nu zo snel mogelijk naar de politie'. Aangekomen bij de ons reeds bekende tweesprong, nam hij ditmaal natuur lijk de gang, die zich naar rechts verwijderde, want-wat had hij in het kasteel te z.oeken. De politie moest hij hebben.*de politie. Hoe meer de smid over de politie dacht, hoe sneller hij begon te hm Op de duur zette hij er zelfs zó n pas in, dat het wel leek of hij aan oefenen was voor een grote hinder wedloop. Dat was eigenlijk nog zo niet gedacht, want de bodem van vluchtgang slingerde zó onregelm K heen en weer en steeg zó steil, zc het werkelijk niet meeviel daar ^g. voort te bewegen. Langzamerhand ging het metselw van de vluchtgang over in rotpni Eerst kleine stukjes, aangevuld dl metselwerk, maar na een poosje lwe er helemaal geen metselwerk meef31 zien en stond de smid in een natiPf13 lijke gang van louter rotsachf311 steen. En toen, bij de laatste d laai van de gang, was hij plotseling, v S& hij wezen wilde. Daar zag hij 6eva donkere hemel voor zich, waar MS® maan teer scheen en waar de stern van de vrijheid fonkelden.1 at Radio vandaag HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Akt.show. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00 Nws en 9 00 Van alle markten thuis.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Radio weekblad. 11.00 Nws. 11.03 (S) Melodieen boeket. 11.45 (S) VARA-dansork. 12.10 Ach Ja het beste v.d. jaren 50. 13.00 Nws. 13.11 Dingen v.d. dag. 13.25 (S) Mlddagjè stoomradio. 16.00 Nws. 16.03 (S) Baken aan de kust. 17.20 (S) Uit het muz.album van Paul Godwin. 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Dingen v.d. dag. PP: 18.20 V.V.D. EO: 19.00 Klankbord. 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) Wij hebben een woord v.d. wereld. 19.45 Bijbelstudie. 20.00 <S) Orgelbesp. 20.25 (S) Geslacht van Garde- ren. 21.00 Reformatie en reveil. 21.10 (S) Gramm.muz. 21.15 Meditatie. TROS: 21.30 <S) Specialiteiten a la carte. 22.30 Nws. 22.40 Akt. 22.50 (S) Zo tegen twaalven. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbljt-Soos. (7.30 Nws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nws. 8.36- 8.45 Gymn. v.d. huisvr.) 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.30 Nws. 10.33 (S) Sphinx. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Bejaardenprogr. 11.55 Med. 12.00 (S) Van twaalf tot twee, met .12.26 Med.: 12.30 Nws: 12.41 Echo en 13.00 Radi maar. 14.00 Huisbezoek. NOS: 14.10 Vonken onder de as. 14.30 (S) Aspecten v.d. Kamerrnuz. 15 30 Nws. 15.32 Spiegel van Duitsl. 16.00 Meer over minder. 17.05 Ultz. v.h. Ned. Isr. Kerkgenootschap. Overheids- voorl.: 17.20 Samenwerk, ontw.landen. NOS: 17.30 Nws. NCRV: 17.32 Hier en nu. NOS: 18.00 Jazz uit het Hist. Arch. 18.30 Nws. 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. RVU: 19.10 En waarom zou ik stille staan. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Holl. Festival 1974. 22.30 (S) Musica Nova. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 111 AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 Drie draalt op verz.: Postbus 700. 12.03 Radiojournaal. 12.06 (S) Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop- .Kontakt II. (NOS: 15.55 W.K.Voetbal. 16.03- 16.50 Idem.) 17.03 Radiojournaal. 17.06 Hit- meesters II. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 (S) Drie loopt achter. Tussen 19.25-21.25 r i W.K.Voetbal 1974: flitsen van 3 wedstr. I 2e fin. ronde. (Indien Nederl. speelt vol ats ge uitz.) 20.02 Woensdag 111: lichte pi: jan sport en act. (22.55 Med. 23.02 W.K. Voe ,or( Journaal.) 0.02 (S) Metro's Midmight M 1.02 (S) Take it easy. 2.02 Donker 4.02-7.00 Meuders' Methode. BELGIE 324 m NED. 12.00 Nw en med. 12.08 Swing (12.50 Buitenl. persoverz.) (13.00 Nws, weerber en toneelagenda.) 13.55 Beurs 14 00 Nws. 14.03 Lichte muz. (15.00 N11 15.30 Wedstr. voor schoolkoren. 16.00 Nw ir beursber. 16.10 Intermezzo. 16.15 KI: jjj( progr. 17.00 Nws en med. 17.10 Big B muz. 17.55 Weegschaal. 18.00 Nws. 18.05 Ultz. v.d. sold. Lekenmoraal en -filosofie. 18.45 Sport. lirv. Taalwenken. 18.57 Ork.muz. 19.00 Nwsf akt. 19.30 Lichte muz. (19.401 Keurig Eng 'cli 19.45 Missle-uitz. Vanaf 20.00 Gezan - progr. van BRT I en BRT II. 20.00 1 folk. (20.30 Nws.) 21.00 Splinternws. Blues. 22.00 Nws en loterljtrekk. 22.15 J<ort '74. (22.15 Jan en Alleman; 23.00 Nws: Liedjes.) 23.40-23.45 Nws. rkli >rii l gei idii Televisie vandaag 7 De vakanties brachten enige verande ring. Een- of tweemaal gingen ze naar Nilgiris. het laagland doorkruisend in een ossekar. Als ze op een doorwaard- bare plaats de Cauvery-rivier oversta ken, die breed en ondiep was. kwa men ze soms midden in het water te zitten. De bange trekdieren behoefden niet te worden opgejaagd om hen er veilig doorheen te leiden! Ook staken zij de rivier wel over in een ooracle, een grote, ronde kuipvormige boot van bamboe raamwerk met buffelhui den bespannen. En de zendings- post in het heuvelgebied troffen ze soms andere kinderen van zendings mensen aan, waar ze mee konden spelen. Maar het meest vermaakten ze zich als ze met vakantie in Kulivalavn waren een kampeerplaats al, even woest en even hoog als hun eigen Kolli Malai, zo hoog dat er geen malaria voorkwam. Hier ontlooide zich hun spel pas goed, daar moeder nu ook gelegenheid vond zich daaraan te wijden. Zij was al even handig als vader in het uitvinden van allerlei dingen. Kijk, kinderen! Al deze rotsen-nee dat zijn geen rotsen, het zijn vogels! dieren, schepen, treinen'. Bovenop de heuvel lagen overal grote stenen. Samen met moeder zetten zij die rechtop. Dan zochten ze naar Dorothy Clarke Wilson Verlating: H. A. Schrcudcr Uitgave: Boekencentrum BV i.uvmtu tc naar driehoekige stenen om er bovenop te P aatsen, zodat het geheel eruit zag als een vogelkop. En al spoedig had den zij een groot aantal gieren, ooie vaars en prehistorische vogels als do do s gefabriceerd, die er zo echt uitza gen dat toen er een hondje in de buurt kwam het een hele tijd woe dend blaffend om de gevaarten heen- rende. Rechthoekige stukken steen legden ze plat neer en met andere stenen maakten ze wielen en sturen, zodat het machines en wagens wer den. Maar moeder leerde ze in de vakantie- tijd nog meer. Wanneer ze met haar een heuveltop beklommen om de zon zle" ondergaan, wanneer ze haar op gewekt bezig zagen met waterverf op ?r' en als dat °P was op de achterkant van oude brieven en enve- o?Pfr.' udr°Jng het tot hen door dat geestelijke dingen al even plezierig en opwindend konden zijn als materiaële, en als rijst en kerrie, kokosnoten en mango's. Voor moeder had een zons ondergang iets feestelijks, iets om dankbaar en blij om te zijn. 'O! Kijk eens! riep ze uit als de schitterende kleuren zich begonnen te ontvouwen. Dan haastte zij zich haar tekengerei te halen. En als zij met rappe vingers trachtte die schoonheid te vangen uitte zij telkens onieuw haar blijdschap. Vijf jaar was Paul toen de influenza- epidemie die de wereld teisterde de Kolli Malai bereikte. Zes jaren achter een hadden vader en moeder nu hier onder de stammen van het heuvelge bied gewerkt zonder ook maar één enkele bekeerling te maken. De men sen namens vader medicijnen aan, leerden zijn technieken, verzochten hem bemiddelend op te treden bij hun onderlinge onenigheden, stuur den hun kinderen naar zijn lessen, en zelfs luisterden zij gretig naar wat hij hun te zeggen had. Maar als het er om ging hun oude gewoonten te door breken en hun demonen, hun swami's op te geven, en te komen tot de God van de liefde, dan waren zij daartoe niet bereid Dat was het werk van de priesters, speciaal van de pujari, de opperpriester, die woonde in een twee kilometer verderop gelegen dorp. In het begin, toen vader bezig was ge weest met het bouwen van zijn huis, was deze pujari inet hem bevriend geweest en had hem toestemming ge geven enkele maanden in zijn woning door te brengen. Hij had hem gehol pen en water voor hem gehaald. Maar toen hij bemerkte wat het geloof in de swami Jezus voor zijn volk bete kende. toen hij door had dat dit inhield dat zij hun oude goden moes ten verwerpen en dat hij pujari, daar door zijn positie zou verliezen, was hij in het geheim vader tegen gaan werken. 7<>en kwam de griep. Honderden men sen stierven eraan. Dag en nacht waren vader en moeder op stap naar dorpen ver in het rond. Zij kookten enorme hoeveelheden rijstsoep en ga ven dit de zieken te eten, wier geteis terde lichamen waren vermagerd door gebrek aan vocht. De pujari gaf hun geen steun. Hij was zo benauwd voor infectie dat hij zelfs zijn huis niet verliet om de doden te helpen begraven. De epide mie was vrijwel voorbij, toen het bericht kwam dat ook de pujari en zijn vrouw ziek waren. Aangezien vader zelf koorts had ging moeder alleen naar hem toe om te zien wat zij kon doen. Beiden lagen ze op sterven, terwijl hun baby krijs te van de honger. 'U moet ons kind grootbrengen', fluisterde de pujari. 'Geeft u het alstublieft niet aan mijn eigen volk'. Moeder haastte zich naar huis. 'We krijgen er een kind bij!' zei ze zonder enige aankondiging, adem loos van opwinding. Zo ziek als hij was, stond vader dadelijk op en begaf zich naar het huis van de pujari. Stralend van blijdschap kwam hij te rug. 'Ik heb het vermoeden dat jullie er een zusje bijkrijgen', zei hij tegen Paul en Connie. Op verzoek van de pujari had hij een papier ondertekend met de belofte te zullen zorgen voor het zoontje van de priester en zijn baby te adopteren, maar op één voorwaarde: de kinderen zouden niet komen als de pujari de baby niet zelf had laten brengen en ais zijn zoontje niet uit eigen vrije wil kwam. Vader wilde niet het risico lopen er later van te worden beschul digd de kinderen tegen de wil van hun familie onder zijn hoede te heb ben genomen. Opnieuw ging vader naar het huis van de priester om te vernemen of hij werkelijk van de kinderen afstand wilde doen. Paul en Connie stonden met moeder buiten te wachten, beurtelings hopend en vre zend. Want ook al bleef de priester bij zijn besluit, zou het jongetje dan nog bereid zijn zijn zusje mee te brengen, na alles wat hem over die vreemdelingen was verteld? Toen za gen ze hem komen, door het dal tussen de heuvels door, een nietig, verloren mensje met een klein bun deltje in zijn armen. En toen hij dichtbij kwam zagen ze hoe de tranen hem langs de wangen stroomden. 'Wees maar niet bang', zei moeder tegen hem. 'We zullen goed voor haar zorgen. En je mag elke dag komen kijken als ik haar was, en als zij te eten krijgt'. Traag legde het bind zijn zusje in moeders armen. De baby was nauwelijks meer dan een skelet, geplaagd door dysenterie. Moe der waste haar, deed haar Connies babykleertjes aan en legde haar in een bamboe mandje. Het duurde een maand voor zij er zeker van waren dat het kind het zou overleven. Zij noemden haar Ruth. De kinderen hielden van haar en zorgden voor haar alsof het hun eigen zusje was. Later kwam ook haar broertje bij hen wonen, en hij werd een van de eerste leerlingen van vaders kostschooltje. Hem noemden zij Aëron. Na de dood van de pujari begon er langzaam groei te komen in de chris telijke genieenschap Ln de Kolli's. De mensen groepten samen om te zien hoe de baby, Ruth werd gebaad, ge voed, gekleed en liefderijk verzorgd. Het moest wel een heel ander soort swami zijn dan de swami's van hen zelf, luidde hun slotsom, die zijn pujari opdroeg te zorgen voor hulpe loze weesjes in plaats van hen dood te laten gaan. (Wurui vervolgd) NEDERLAND I NCRV 17.00 Vakantie-sprookjes boek 17.10 Werkwijzer 17.25 NCRV-Poppenkast NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest 19.20 Socutera: vrij willigers in de akkerbouw 19.25 W.K Voetbal'74 In de pauze PP P.v.d.A. 21.20 Journaal 21.40 Pamoramiek 22.05 Den Haag vandaag 22.20 W.KVoetbal'74: samenvatt 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 15.45 W.K.Vo,Ctbal'74 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Jonkvrouw van Avignon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Marta Larsson 21.30 Fins-Russische zanger Viktor Klimenko IKOR KRO RKK 21 50 Kenmerk NOS 22.15 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Parabol. 10.15 Inf. progr. 11.00 Fragm. uit de Sterrenparade. 11.20 Hallo - Hotel Scher Portier! 12.20 Akt. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 14.55 Journaal. 15.00 Kinderfilm. 15.50 W.K.Voetbal. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sesamstrasse. 18.00 Es blelbt ln der Familie. 18.30 Akt. 18.43 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazlne. 19.19 Progr.overz. WDR: 8.05-9.25 en 10.30- 11.30 TV-kursussen. (9.30-10.00 Sesamstrasse.) 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.10 Stlmme des Blutss. 18 40 Akt.) 19.20 W.K Voetbal. 20.15 Journaal en weerber. 21.15 Dok. progr. 22.00 W.K.Voetbal. 23.00 Journaal, komm. en DUITSLAND H 16.50 Zwemles. 17.00 Journaal. 17.10 Flip per. Aansi.: Mainzelmannchen. 17.40 Muz. progr. 18.25 lm Auftrag von Madame. 19.00 Jour naal. 19.30 Inf. progr. 20.15 Inf. en menin gen. 21.00 Journaal. 21.15 Muz.journaal. 22.00 Liefdadigh.progr. 22.15 Klein TV-spel. 23 05 Journaal. DUITSLAND III WDR 8.05 t.e.m. 11.00 Schooltelevisie. (9.30 Se samstrasse.) 16.00 Sesame Street. 17.00 en 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-kursus. 19.00 Zandmann. 19.05 Amusem.progr. voor Spaan se gastarb 19.15 Handel en verkeer. 20.00 Nws uit Noordr.-Westf. 20.10 Komm. 20.15 Journaal en weerber. 20.30 Filmfestival in Berlijn. 22.00-22 20 Journaal. BELGIE NEDERLANDS 15.30 Jevanjong. 15.50 W.K.Voetbal. 17.50 Jeugdprogr. 18.35 Fabeltjeskr. 18.40 Partridge Family. 19.05 Yoga. 19.20 Journaal. 19.25 W.K.Voet bal. ca. 20.15 Journaal. 21.20 Sing Sala Bim. 21.55 Akt. 22.45 Journaal. 23.05 W.K.Voetbal: samenvatt. BELGIE FRANS 15.50 W.K.Voetbal. 18.00 Jeugdprogr. 18.25 Vrljetijdsmagazine. 18.50 Kleuterprogr. 18.55 Deux ans de vacan- ces. 19.20 W.K.Voetbal. 20.15 Journaal. 20.25 W.K.Voetbal. 21.20 Un autre Llban. 22.10 W.K.Voetbal. 23.25 Journaal. Van een verslaggever AMSTERDAM De dertien ontsla gen vrouwelijke personeelsleden van het confectie-atelier O-Pescador in Hilversum hebben gisteren de korte bezetting van het hoofdkantoor in Amsterdam beëindigd, nadat directeur J. Spaanstra hun had meegedeeld, dat de vierduizend gulden 'zwijggeld' die hun was beloofd inmiddels was over gemaakt. De vrouwen besloten gistermiddag tot bezetting, toen de vierduizend gulden, die beloofd was in ruil voor het staken van verdere openbare acties tot de sluiting van het filiaal in Hilversum een feit zou zijn, ondanks een ultimatum nog niet was overge maakt Het personeel is inmiddels ingeschreven bij het gewestelijk ar beidsbureau. Drie vrouwen hebben al ander werk gevonden. Van een aanvankelijke actie voor het behoud van de werkgelegenheid heeft het personeel verder afgezien, omdat daardoor ook de werkgelegenheid van hun collega's in de vestigingen van het bedrijf in Badhoeverdorp en Oss in het geding zou kunnen komen. Horizontaal: 1. wandelplaats, 4. sm w0 7. titel (afk.), 8. wapen, 10. voert n 12. gezichtsorgaan, 14. brandstof, geest van de rijstcultuur, 16. aJ mend getij, 18. vreemde munt (af 19. verlangen, 22. schildpad, 24. biedwaardig, 25. al, 26. riviertje op1^ grens van Drente en Overijsel, muzieknoot, 30. scheuk, element, opslagplaats van hout (Z.N.)', 33. zaTy 35. bron, 37. oude oengtemaat, J spaans paard, 40. pers. voornaam j 41. vervoermiddel, 42. opgege^ werk. Vertikaal: 1. voor, 2. eerwaarde h( (afk. Lat.), 3. wig, 4. onderricht, ai voegwoord, 6. bij, 7. indruksel, bitter vocht, 11. oevergewas, 13. r uitgebreide kermis toegerust, 15. gel, 17. troep, 18. lijst, 20. wees groet (Lat.). 21. buitendijks land, voertuig, 23. priem, 25. kledingst 'ei 27. vertaler, 29. boom, 32. zangste ge 33. vertragingstoestel, 34. tennisteifyo 36. boom, 38. bevel. 39. scheik. ment. Oplossing van gisteren: 1. basis, 2. genet, 3. stelt, 4. koers, nut, 6. e, 7. k., 8. alm, 9. spoel, koket, 11. bajes, 12.hroest. de ekle. M fek aj <ui ild )0'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4