Politie krijgt betere wapens Ontruiming van Dennendal lijkt Iranaten p dorp in ibanon !n deze krant NAV O-regeringsleiders verzameld rond Nixon WASAUTOMATEN 499,- line A| RS RS Snoek bijt van zich af Voor optreden tegen harde criminaliteit: vruchtenlimonade nu van de baan Commissie bekijkt invoeren werkstraf logezegd Treinbranr! door vonk of breuk 'Vermiste' lag in ziekenhuis Fikse uitbreiding in komende jaren Om de emancipatie Lekke Coraramti WOENSDAG 26 JUNI 1974 IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING pstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" HAARLEMMERSTRAAT 3 250 LEIDEN Alle bekende merken Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maapd, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur huïj ÏROET (AP, UPI, Reuter) jtermiddag tussen twee en jg uur heeft Israëlische artille- onafgebroken het Libanese p Joeaja beschoten uit repre- le tegen een nieuwe Palestijn zelfmoordactie in de IsraëlL e badplaats Naharia (zie pa- la 6) volgens berichten in Beiroet gro- chade aangericht aan plantages r er zijn geen slachtoffers geval- Het artilleriebombardement leek bevestiging van een door de Isra- :he minisler Gideon Hausner geda- jitspraak, dat 'indien men in Naha- Sjamir, Ma'alot en Kirjat Sjimoneh rustig kan leven men dit aan de ire kant van de grens ook niet zal inen.' iddels hebben regeringsfunctiona- sn in Washington de nieuwste Pa- jnse zelfmoordactie 'een zinloze rd genoemd, die slechts de haat aanwakkeren, waardoor een vre- •egeling verder zal worden bemoei- ii' iter de schermen hadden functiona- en van het State Department zich Ier ontsteld getoond over de bom- dementen op Libanon, maar tot een ilieke uitspraak daarover is het niet omen. President Sadat van Egypte druk op Washington uitoefenen de Israëlische acties op Libanees led te doen beperken, ordvoerders in Jeruzalem zeiden het bij de nieuwste beschieting om Palestijnse basis bij Joeaja, ar in Beiroet is ontkend dat die er iden zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM De twaalfjarige Wim Luten uit Amsterdam-Noord is sinds eergisteren min of meer aan zijn bed gekluisterd nadat hij bij het varen met een rubberbootje in een sloot vlak bij zijn ouderlijk huis door een snoek gebeten was. Wims rechtervoet vertoonde twee diepe sneden, omzoomd door kleine gaatjes. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam zijn voor lopig twee hechtingen aangebracht, maar vandaag moet Wim er terug komen om nog twintig hechtingen te laten aanbrengen. 'Ik was met twee vriendjes in mijn onderbroek aan het varen toen ik plotseling van de boot viel. Ineens voelde ik iets aan mijn voet. Ik schrok erg toen ik zag dat die he lemaal open was. Met een vriendje ben ik naar een dokter in de buurt gegaan en vandaar naar het zieken huis', vertelt Wim. Wim meent dat de verwonding niet veroorzaakt kan zijn door prikkel draad of een stuk ijzer. 'Dat zou op de bodem moeten liggen en ik ben niet in de buurt van de bodem ge weest'. Israëlische soldaten onderzoeken een rubberboot op het strand voor de badplaats Naharia, waarin in de nacht van maandag op dinsdag drie Palestijnen landden en een bloedige zelfmoordactie in een flat uit voerden. Voordat zij onder Israëlisch vuur bezweken hadden zij een moeder met twee kinderen en een aanvallende soldaat gedood alsmede vijf militairen gewond. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De bewapening van de politie zal worden verbeterd voor liet optreden tegen harde criminaliteit. Minister Van Agt, die dit gisteren in de Eerste Kamer bekendmaakte, heeft aan de spe ciale bewapeningscommissie voor de politie advies gevraagd over de aanschaf van andere wapens. (ADVERTENTIE) Lorentzaanvaardt plan-Brenninkmeijer literfles JS et is volstrekt redelijk dat deze •ouwen stencils uitdelen. Zoiets altijd redelijk. Minister Van Kemenade bij demonstratie tegen 'mannen-commissie' tzicl Van een onzer verslaggevers DEN DOLDER De zesendertig werkers van het door ontruiming bedreigde Lorentzpaviljoen van de zwakzinnigeninrichting Den nendal in Den Dolder hebben gistermiddag het oude plan van prof. G. Brenninkmeijer geaccepteerd. De aanvaarding van dit veertien punten tellende plan van de beheerder van Dennendal betekent zoals wij in een deel onzer edities reeds meldden dat er nu een compromis lijkt te zijn gevonden, waardoor ontruiming van het pa viljoen wellicht kan worden voorkomen. Van een verslaggever DEN HAAG Het is niet geheel uit gesloten dat eerlang ook in ons land wordt overgegaan tot invoering van een werkstraf. In de Eerste Kamer deelde minister Van Agt gisteravond namelijk mee, dat binnenkort een com missie zal worden ingesteld die de mo gelijkheden voor invoering van deze straf in het strafstelsel zal bekijken. 'De momenteel gebruikte karabijnen en pistolen zijn Ttlat verouderd en ook voldoende voor de normale dienst. Ze zijn echter niet opgewassen tegen automatische snelvuurwapens', aldus minister Van Agt. In afwach ting van het advies van de bewape ningscommissie zal de politie in bij zondere gevallen een beroep op de Koninklijke Marechaussee doen. Volgens minister Van Agt en minister De Gaay Fortman (binnenlandse za ken) blijft de actieve bestrijding van terrorisme een taak van de politie. Daarvoor is nu een aantal scherp schutters opgeleid. 'We moeten ui terst voorzichtig zijn met het inzetten van scherpschutters. Ze moeten echter wel beschikbaar zijn, indien op geen Wolkenvelden Aan de kust binnendrijvende wolkenvelden, elders eerst nog opklaringen, maar in de loop van de dag meer bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Maxi mum-temperaturen van 18 tot 22 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Tijdelijk regen of buien en een belangrijke daling van tempera tuur. Morgen zon op: 04.21 zbn onder: 21.04 maan op: 14.01 i maan onder: 00.00 Nederland-A rgentinië lp het andere net stoeit men met een •alletje. Op 19 juni zeiden de groepsleiders 'ja' noch 'nee' tegen het plan-Brennink meijer, omdat dc beheerder hen voor voldongen feiten zou hebben geplaatst en omdat er bij de veertien punten moeilijk te verteren zaken zouden zitten. De groepsleiders hebben giste ren alsnog ja gezegd 'in een uiterste poging om een voor ouders, pupillen, henzelf en de vernieuwing van de ge zondheidszorg ongewenste ontwikke ling te voorkomen;' aldus een woord voerder. Prof. Brenninkmeijer zei gisteren kennis te hebben genomen van het 'ja' van de werkers, maar zich alsnog van commentaar te onthouden. Hij zou de kwestie vandaag bespreken met de commissie-Langemeijer. Het plan behelst onder meer ge zien de verdeeldheid onder de ouders Binnenland Belastingdruk5 Tegen vuilstation 5 Bijstandstrekkers ten onrechte verdacht 7 Buitenland Birindelli verlaat neo-fascisten 6 Astronomisch record 6 Kerk Prof. Beek 65 jaar2 Kunst Waark9 Teresa Bcrganza9 Sport Broertjes Van de Kerkhof kijken teleurgesteld omII Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Kadio en iv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Wetenschap en techniek 6 Commentaar 7 Dichtbij cn verder 7 Weer, oproep toeristen 7 Beurs 8 Familieberichten 14 in voor- en tegenstanders van de aan pak van drs. Carel Muller het op non-actief stellen van de groepsleidin gen van twee groepen. Uit de ouders moet een contactraad worden ge vormd, die over het beleid oyerleg pleegt met de, te handhaven pavil- joensraad. Verplaatsing van pupillen naar andere groepen moet worden nagelaten. De leiding van de E-grnep, die enige tijd gele Ipo zonder toestem ming met de pupillen op zeilvakantie ging, kan volgens tiet plan-Brennink meijer in juni al.» vrijwilliger tegen Van een verslaggever UTRECHT Een sigarette- of sigarepeukje óf een vonk uit de remblokken kan de oorzaak ge weest zijn van een brandje dat zich gistermiddag voordeed in een rijtuig van de trein van Heerlen naar Zandvoort. De brand, in de vouwbalg (een ver bindingsstuk) vair het rijtuig, leidde tot een uur vertraging. Dc brand werd ontdekt op het Amsteistation in Amsterdam toen dc trein daar stopte. De Amsterdamse brandweer kon het vuur snel blussen, maar ver der liep alles goed af. De reizi gers konden in een andere trein overstappen, waardoor de ver traging voor hen betrekkelijk gering bleef. ARNHEM Een sinds donder dag 'vermiste' 86-jarige bewoner van een Arnhems bejaardente huis is terecht. Nadat een opspo ringsbericht verspreid was, liet het Arnhemse Diakonessenliuis weten dat de man daar was op- - genomen met een hartinfarct. IHct misverstand was ontstaan' door communic&ticfouljes, zei| men. andere manier levens van bedreigde onschuldigen te redden zijn', zei de minister van justitie. De ministers van binnenlandse zaken en justitie kondigden voor de komen de jaren een fikse uitbreiding van het politie-apparaat aan. De gemeentepoli tie, die onder minister De Gaay Fort man staat, zal in 1975 wat de organie ke sterkte betreft met achthonderd man uitgebreid worden. Het gaat daarbij om de sterkte die er op papier zou behoren te zijn maar in werke lijkheid vaak een stuk daaronder ligt. Minister De Gaay Fortman hoopt de verhoging van de organieke sterkte ook in daadwerkelijk aanwezige man schappen om te zetten door de wer ving van nieuwe politic-agenten grote aandacht te geven. Zo zal er een centrale wervingsinstelling komen voor de gemeentepolitie terwijl sinds kort ook .speciale wervingsfunctiona rissen, zijn aangesteld. Rijkspolitie De rijkspolitie d^e onder minister Van Agt valt zal er de komende vier jaar naar streven het aantal jaarlijks op te leiden rijkspolitiemannen op te voeren van de huidige 750 tot dui zend. 'De opleidingscapaciteit moet hiervoor worden uitgebreid, er moe ten nieuwe gebouwen, leraren en leer middelen komen', /ei minister Van Agt. Hij hoopt zo het huidige tekort aan manschappen van twintig procent vergeleken met het aantal wat er feitelijk behoort te zijn tot redelijke afmetingen terug te brengen, maar wees er daarbij op dat in de komende jaren ook die organieke sterkte wel weer verhoogd zal moeten worden. 'We hebben onze handen er aan vol om een redelijke veiligheid te berei ken', aldus mr. Van Agt. Voor een doelmatiger politie-optreden zal ook de organisatie worden verbe terd. Het komt nu teveel voor dat de politie veel tijd besteedt aan het op maken van processen-verbaal, tenvijl het openbaar ministerie daarna be sluit niet tot vervolging over te gaan. 'De zware belasting op het politie apparaat verdraagt geen zinloos werk', aldus minister Van Agt. Om dat te voorkomen zal het contact tussen openbaar ministerie en politie worden verbeterd. Ook op plaatselijk niveau zal het contact tussen politie- justitie en de burgemeester (als hoofd van de gemeentepolitie) volgens nieuwe richtlijnen worden verbeterd. Hier mee wordt vooruitgelopen op de toe komstige poiitie-reorganisatie waarbij gemeentepolitie en rijkspolitie moge lijk zuilen opgaan in gewestelijke po litiekorpsen. Het is overigens nog niet bekend wanneer de instelling van gewesten tè verwachten is. Minister De Gaay Fort man kon daar geen mededeling over doen. In het algemeen erkende hij dat de wetgevende arbeid van zijn depar tement vertraging ondervindt. Dat komt omdat hij zich eerst moest in werken in zijn nieuwe baan en tevens door het langdurige overleg dat tus sen verschillende departementen over bepaalde wetsontwerpen nodig is. Een droevige ervaring, aldus minister De Gaay Fortman. Minister Van Agt reageerde nogal kwaad cp de beschuldigingen vanuit de Eerste Kamer dat de wetgeving bij hem ook niet zo vlot liep. Volgens hem was dit een onjuiste beschuldi ging. Kwalijke erfenis Staatssecretaris Polak (binnenlandse zaken) sprak uitvoerig over de finan ciële problemen van de gemeenten, waar in volgens hem nu wel enig licht komt. Hij zei wat dit betreft een 'kwalijke erfenis van het vorige kabi net te hebben aangetroffen.' President Nixon, gevolgd door zijn echtgenote, daalt behoedzaam de vliegtuig trap af op de Brusselse luchthaven. Hij wordt tegemoetgetreden door koning Boudewijn. Nixon blijkt aan een lichte aderontsteking in zijn linkerbeen te lijden. Vandaag ondertekening verklaring BRUSSEL, WASHINGTON, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Gister avond verwelkomden koning Boudewijn van België en NAVO-secreta- ris Luns de Amerikaanse president op de Brusselse luchthaven. Opnieuw heeft Nixon zijn ongemakke lijke vaderland waar de Democrati sche meerderheidsleider in de Senaat, Mansfield zijn hele afzettingsprocedu re al blijkt te hebben doorgedacht de rug toegekeerd. Opnieuw hoopt hij zijn reputatie als baanbrekend initiatiefnemer in de wereldpolitiek waar te maken. Vandaag zal hij op een plechtige zit ting met de regeringsleiders der NA- VO-landen de nieuwe Atlantische ver klaring van Ottawa ondertekenen. Daarbij schittert Frankrijks president Giscard d'Estaing door afwezigheid Hij heeft het druk met 't bezoek van de Sjah van Iran, met wie hij bezig is het grootste' technologische en econo mische akkoord uit te werken dat dit land met enig ander Westers land heeft. De Amerikaanse president blijkt met zijn linker been omhoog in het vlieg tuig te hebben gezeten omdat hij er een aderontsteking in heeft die tot een bloedopstopping zou kunnen lei den. Artsen zouden hem zelfs hebben aangeraden zich eerst uitgebreid on der behandeling te stellen. Maar Nixon wilde daar niets van weten met het oog op zijn Europees reisprogram ma. Vanochtend zal Nixon anderhalf uur van gedachten wisselen met de NA- VO-bondgenoten, met name over de Europese veiligheidsconferentie en het Weens overleg over wederzijdse troepenvermindering. ÉG-landen staan hierbij op verbetering van de mense lijke contacten en de vrije uitwisse- Zie verder pag. 6, kolom 1 Pijnlijke toestanden tes-GravenliageWat moet je daar nu van denken, als minister Van Kemenade uitlegt dat het volstrekt toevallig is dat er negen mannen en nul vroutven in de commissie Open School zitten, maar dat het hem alleen om de deskundigheid ging. Abonneer eens iemand. Desnoods uw vrouw. NIEUWE AUONNEE NAAM: STRAAT GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT DORDTS DAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaalt per maandAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. IL J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatinap briefpa- pier en pen). Een postzegel is niel nodig, die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. l'ers, antwoordnummer 2792 A'dara.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1