iroertjes Van de Kerkhof ijken teleurgesteld toe dibanski is al ijna vergeten 'Met een Cruijff is alles mogelijk' VMM 74 Italië kan drie maanden fouten WK overdenken ié: 'Ik heb steeds gedacht dat ik eerste rechtsbuiten was' door Matty Verkamman Opstellingen voor heden trsej Ssarmach personificatie Poolse succes 'CTiAKfror WOENSDAG 26 JUiNI 1974 SPORT Tll/Kll P Het is hard gegaan met de tweeling René en Willy van hof. In 1970, vlak voor het vorige wereldkampioenschap in Mexico, speelden beiden nog in een Oranje-shirt als ver- ordigers van Nederland op het Europees kampioenschap voor s in het Italiaanse Fórte Dei Marmi. Vier jaar later, na een carrière bij FC Twente en nu bij PSV, maken beidén deel Ie selectie van het Nederlands elftal op het wereldkampioen- jetbal. Met evenwel de nadruk op selectie, want het duo is oe nog niet in actie geweest op de WK; heeft zelfs nog niet serve bank gezeten. Een ontwikkeling, die vooral voor René Kerkhof een teleurstelling betekent. Voor Willy in mindere ingezien hij pas in de selectie werd opgenomen toen Ajacied ühren zich niet beschikbaar stelde. Willy (krijgen vooral in de se pers aandacht. Meer dan serve ook. Maar dan uiter- rnamelijk vanwege het op- e feit, dat een tweeling tot tale voetbal selectie behoort, er die prestaties van de Bra- is gewoonweg niets te mel den hebben tot dusver nog s gekregen. GESLOTEN ie René dus teleurgesteld, ij: 'Ik ben hier met het idee gekomen om te spelen of op mst invaller te zijn. Maar tot eb dk niet het gevoel, dat ik ijhoor. Samen met de andere die tijdens de wedstrijden op ie moeten plaatsnemen, maak orbereküng op een wedstrijd ar als het eenmaal echt gaat val je helemaal af. Dan je zelf buitengesloten. Het et er na drie keer ook niet lij'ker op om je nog werkelijk wedstrijd voor te bereiden, en speelde dat bijvoorbeeld, ais, die zondag tegen Bulga den gespeeld, mochten zich en. terwijl de anderen, diie >eeld hadden zwaar moesten mt voor de jongste Van de Wil'ly kwam enige minu- er ter wereld temeer een hing, daar hij vast op een het Oranje-team had gere- ials wel meer spelers overi- vast van overtuigd waren, dat positie zouden spelen. Waar- omdat het kwalitatieve aan- d wat minder is geweest dan linkerwing. Zo is het ook op lidkampioenschap het geval. DIENT w worden Jan Mulder, Willy q> en zelfs Henk Wery voor itie getipt. En in de laatste jerland tegen Roemenië pro- pupervisor Rinus Michels zelfs tsenbrink op reöhts. Een expe- dat overigens volkomen mis- indat de puur links georiënteer- Behbrink zijn spelwijze totaal moest wijzigen en daa.r geen kans toe zag. Maar ondanks al de namen die tevoren werden genoemd, was in we zen al lang duidelijk wie de werkelij ke kandidaten voor de plaats waren. Ajacied Johnny Rep en PSV-er René van de Kerkhof. Met een duidelijke vooikeur voor Rep, alleen al omdat hij vëel 'internationale ervaring had. ,Bovendien was Rep gewend aan de AjaxJkern en beschikte hij over een beter tatotisch inzicht dan van de Kerkhof. En toen dat wereldkampi oenschap begon stond Johnny Rep gewoon op rechts. Eigenlijk logisch. René van de Kerkhof evenwel: 'Na tuurlijk had ik rekening gehouden met Johnny Rep, maar de voorberei ding had mijn vertrouwen gesterkt dat ik in de ploeg zou komen. Welis waar speelde ik slechts een paar mi nuten mee in de laatste interland tegen Roemenië, maar het feit dat ik de voorbereidingsperiode niet speelde, hield voor mij juist in dat ik er in West-Duitsland wel bij zou zijn. Ik heb het zo gezien, dat ik die oefen wedstrijden andere jongens een kans kregen. Ook met trainer Rijvers heb ik lang gesproken over mijn kansen. Hij was er ook zeker vas, dat dk de rechtsbuiten voor het Nederlands elf tal zou worden. Zoals het wereldkam pioenschap tot nu toe verloopt, Js het voor mij persoonlijk echter één grote Renee frechts) en Willy van de Kerkhof, de PSV tweeling die tijdens het wereldkampioenschap geen kans meer lijkt te krijgen. teleurstelling. Je hoopt natuurlijk weer wel, dat je ec tegen Argentinië bij bent, maar erg veel vertrouwen heb ik niet meer. Wanneer ik hele maal niet meer aan de bak zou ko men, zou dat de grootste teleurstel ling in mijn carriëre betekenen. Er heeft laatst een artikel in het blad Voetbal Internationa^ gestaan. Daar stond in dat mijn bróer en ik alleen naar het wereldkampioenschap gingen om er veel te leren. Nou, dat is niet waar. Ik wilde beslist meer dan op de tribune zitten.' VAKANTIE René van de Kerkhof toont zich ook enigszins teleurgesteld over de bege leiding van de spelers die niet tot de selectie voor de. wedstrijd behoren. Hij zegt: 'Er is niemand die zich met onze problemen bezighoudt Müchels heeft er nog nooit miet ons over gesproken en ook de andere coaches niet. Ik zie het zo, dat de WK tot nu toe niet meer dan een duurbetaalde vakantie as. Want ik krijg er wel veel geld voor.' Overigens behoorde René van d>e Kerkhof niiiet tot die groep spelers diie vanwege het continu-reserveschap ver- Hoewel René van de Kerkhof nog - leden week een verzoek richtten aan enige hoop koestert op de nabije toekomst, beseft hij zelf terdege dat zijn kansen niet bijster groot meer zijn. Concurrent Johnny Rep is met drie doelpunten de Nederlandse tops corer. Hoewel daarbij aangetekend dient te worden, dat Rep in de wed strijd tegen Zweden volledig van slag was. Rinus Micfoölsom meer vrijheid. De sporen van vervaling resulteerden in dat verzoek, dat overigens door Mi chels werd afgewezen. Van de Kerk hof daarover: 'Ik wist er zelf helemaal niets van. Ik las het in de krant Maar 'ik vond het ook niet nodig. Je bent tenslotte aan een were'ldkampi- oenschap bezig. Ondanks alles. FRANKFURT De vermoedelijke opstellingen van de landen, die van daag him eersite wedstrijd spelen voor de tweede finaleronde voor het wereldkampioenschap zijn: GROEP A: Gelsenkirchen: Nederland-Argentinië. Nederland: Jongbloed; Suurbier, Rijs- bergen, Haan, Krol; Jansen, Neeskens, Van Hanegem; Rep, Cruijff, Rensen- brink. Argentinië. Oamevali; Wolff, Perfu me, Chazaretta, Sa; Heredia, Telch, Houseman; Ayala, Yazalde, Kempes. Hannover: Brazilië-Oost Duitsland: Brazilië: Leao; Neliniho, Luis Pereira (Ze Maria), Mario Marinho, Francisco Marinho; Piazza, Rivelino, Valdomiro; Jairzimiho, Paulo Cesar, Dirceu. Oost Duitsland: Croy; Kische, Bransch, Weise, Watzlich; Irmscher, Lauck, Kurbjuweit; Kreische, Sparwasser, Hoffmann. GROEP B: Dusseldorp: West Duitsland-Joegosla- vië. West-Duitsland: Maier, Vogts, Schwar- zenbeck, Beckenbauer, Breitner; Wim- mer, Hölzenbein (Bonhof),. Flohe (Kapellmann); Höness, Müller, Her zog. Joegoslavië: Manie; Buljan, Katalin- ski, Bogicevic, Hadziabdic, Oblak, Sur- jak, Acrimovic; Petkovtic, Karasi, Dza- jic. Stuttgart: Polen-Zweden. Polen: Tomaszewski; Szymanowski, Gorgon, Zmuda, Musial; Deyna, Kas- perezaok, Maszczyk; Lato, Szannach, Gadocha. Zweden: Hellström; Andersson, Karls- so®, Nordsvist, Grip; Larsson, Mag- musson, Grahn; Tapper, Edström, Sanidberg. Ploeg door mensenmassa uitgejoeld LUDWIGSBURG Het Italiaanse nationale elftal speelt op 28 sep tember vriendschappelijk tegen Joegoslavië. 'Tot dan', aldus dele gatieleider Franco Carraro, de vroegere voorzitter van AC Milan en vice-president van de Italiaanse voetbalbond, 'hebben we dctijd onze fouten te overdenken.' Italië elftal, reserves, begeleiders, enz. reisde maandagavond al naar huis. Naar het vliegveld Mal pensa bij Milaan en vandaar door naar het station. Getracht was de tijd van aankomst geheim te hou den, maar dat is niet gelukt. Het Italiaanse team werd op het vlieg veld van Milaan dan ook door honderdduizend 'supporters' uitge joeld. Trainer Valcareggi moest Ret vooral ontgelden. Hij werd door de woedende menige uitge maakt voor buffel en zijn selectie moest een oorverdovend fluitcon cert over zich heen laten gaan. Er waren ruim tweeduizend agenten op de been. Het was het tweede 'hoonuur' voor de Italianen want reeds na de nederlaag tegen Polen vielen supporters de spelersbus aan. Het waren in Milaan soortge lijke tonelen als in 1966, toen Italië zich door het nietige Noord- Korea uit de WK liet stoten. Dit kostte destijds Edmundo Fabbri zijn baan als bondscoach. Opvolger Ferruchio Valcareggi is nog niet ontslagen, al is hij de afgelopen week door de Italiaanse pers ge kruisigd en definitief begraven. Carraro sussend: 'Men kan nu een maal niet altijd succes hebben. In 1970 waren we nog tweede. Dit maal is het wat minder.' Duidelijk is echter dat het Itali aanse voetbal nieuwe impulsen ®o- dig heeft. De Franse bondscoach Stefan Kovacs: 'Het Italiaanse spel is verouderd. Iedereen speelt voor zichzelf, dat wij zeggen, men denkt te gemakkelijk: dat is mijn verant woordelijkheid niet' Twee spelers waren er zondag die 'zie je wel' konden roepen: Gianni Rivera en Luigi Riva. Zij waren voor het duel tegen Polen gepas seerd en waren na afloop niet vrij van leedvermaak. Maar het is de vraag of Italië het met zijn (voor malige?) gouden duo wel gered zou hebben. ORANJE AMSTERDAM Behalve In Ne derland zelf is in vrijwel alle ande re in voetbal geïnteresseerde lan den, dc bewondering voor liet Ne derlands elftal en het voetbal dat door die ploeg gespeeld wordt zeer groot. Maar in geen ander land buiten Nederland is er zoveel be wondering als in Frankrijk. Breed worden in de Franse kranten de prestaties van het Nederlands elf tal uitgemeten. Vele, vele woorden worden gebruikt om uit te leggen hoe grandioos Johan Cruijff voet balde of boe fantastisch de inzet van bijvoorbeeld Johan Neeskens was. Ook grote bewondering is er voor de supporters die Nederland door dik en dun, maar voornamelijk dik, steunen. Heel wat kadertjes zijn er al besteed aan het beschrij ven van de menigte supporters die maar blijft schreeuwen cn zingen. Paul Fischer, journalist van het Franse sportblad l'Equlpe zag daarbij nog een opvallende zaak. Na afloop van NederlandZweden belde hij weer een stukje door over de supporters die zich met vele liters bier laafden cn al vroeg in het stadion van hun aanwezig heid kennis gaven door hun luid ruchtig gedrag. Op de televisie valt steeds weer op hoeveel sup porters uitgedost zijn ln een 'Oran je-shirt en een oranje petje dra gen, Fischer zag daar echter wat anders in. Hij seinde nnar Parijs dat dc meeste Nederlandse suppor ters zich omgekleed hadden in fol kloristische kostuums 'waarvan de kleuren per provincie verschillen'. Hoe Fischer daar nou bij komt is een raadsel. Maar ja misschien doet over een paar dagen wel het fabeltje de ronde dat ze in Neder land allemaal in een Oranje shirtje lopen behalve in de provincies Vo- lendam en Spakenburg. WERELDBEKER GLASGOW De Schotse ploeg Is bij zijn terugkeer op het vliegveld door ruim tienduizend supporters dolenthousiast ingehaald. Billy Bremner, met tranen in zijn ogen: 'Dit is werkelijk fantastisch. Het lijkt wel of we de wereldbeker hebben gewonnen.' TRANSFER I MUNCHEN Henry Francillon (28), doelman van Haiti, heeft een tweejarig contract getekend bij TSV 1860 Miinclicn, de club die uit zal komen in de nieuw te formeren tweede Duitse Bundesli- ga. De Duitsers behoefden aan Francillons ex-club Vitory SC geen afkoopsom te betalen. TRANSFER II BERLIJN De Australische aan valler Atlriaan Alston blijkt (nog) geen contract te hebben getekend bij het Westduitse Hertha BSC. Voorzitter Heinz Warncke: 'Wij zijn zijn Wel erg in hem geïnteres seerd en hebben inmiddels ook al met hem gesproken maar wij we ten nog niet of zijn club, Sagcway United, hem wil vrijgeven.' FORMALITEITEN HILTRUP Johan Neeskens (vrijgezel) ontbrak maandag toen de spelers vergezeld van hun vrou wen een persconferentie hielden. Neeskens moest naar het Neder landse consulaat in Munster om de formaliteiten te regelen voor zijn huwelijk kort na afloop van het WK-toernooi. Hij zal zich dan met zijn negentienjarige verloofde Ma rian half juli in Barcelona vesti gen. JEUGD MONTEVIDEO De Uruguese pers heeft met bijtende kritiek gereageerd op de uitschakeling van het land in West-Duitsland. 'WIJ waren de clowns van het toernooi', schrijft 'El Pais'. De krant 'La Manana* zegt: 'Zo slecht hebben wij nog nooit gevoetbald.' De bla den geven de schuld van alles aan de leiding van dc bond en trainer Roberto Porta. De secretaris van de bond, Eduardo Rocca: 'Uruguay moet nu al beginnen met de voor bereiding van het toernooi van 1978 met de jeugd als basis.' TGART Is er eigenlijk iemand die na veertien dagen wereldkampioenschap voetbal nog aan mierz Lubanski denkt? Aan de man die Polen naar het Olympisch kampioenschap leidde, de tbare rechterspits van Gornik Zabrze? Op de dag dat 'Wlodek' wegens zijn zieke knie definitief et W.K.-toemooi werd opgegeven heerste in Polen bijkans nationale rouw. Maar nu, na drie kwali- wedstrijden is Polen helemaal niet verloren. Polen gaat goed. Bleef als enige in de kwalificatie- overeind met een maximum van zes punten. Vladislao Cap ziet vooruitgang in eigen ploeg, maar kent Oranje's mogelijkheden irsonificatie van het Poolse is Andrzej Szarmach. Een pezi- iarige, die ook in zijn club Zabrze de plaats van Lubanski ingenomen. Szannach, 1.77 ang en 73 kg zwaar, scoorde aar tegen Argentinië, Haïti en vijf keer. Een niet geringe ie wanneer men bedenkt dat de ilers momenteel geen leven lebben. Maar Polen speelt ook Vanuit het sterke idee dat een teamsport is ontwikkelt Gorski een taktiek, die niet ilijk is van individuele trucs. Kovacs, de vroegere Ajax-coach Stuttgart FIFA-waarnemer voor vier, ziet het zo: 'Het spel van en is gebaseerd op vaste patro- aar ze voortdurend op trainen, e trainen spelpn ze ook. Ruim- :en op dé vleugels, de aanval- de verdedigers doen dat, de ugleggen in het centrum. Eén middenvelders of de centrum- nttrekt zich door een lange ren dekking en waagt een doelpo- Aan een vaste rolverdeling is iteem overigens niet gebonden, reist veel beweging en conditie, land kan ook zo spelen'. met- deze collectieve (dus ropese) gedachte in elk geval komen. Ruimte voor bejubeling e eenling is er in feite niet. toch richt de aandacht zich op ach, de zowel met het hoofd als e voeten imponerende nieuwko- 'rainer Gorsky (53): 'Hij is nog ig in ontwikkeling, maar hij tie beste spits worden in de geschiedenis. Hij is sterk en tan de 100 meter in elf secon den. Mijn zorg is dat hij blijft voor d e ploeg en niet voor lf. Er wordt nu al gezegd da t en Szarmach elkaar de goals laten maken, maar dat is be- 'iet waar. ej Szarmach zelf, ongetrouwd en ff dagelijkse leven aan de draai- vindt zelf dat hij er nog lang Hij Rekent zich tot de bewon- van. Johan Cruijff: 'De enige all round-speler, vind ik, ik zal i zijn als ik ooit de helft van ichniek heb'. (ach noch Gorski, waagt zich in- aan een voorspelling over de Van een onzer verslaggevers GELSENIKIBiCHEiN In liet belang vam zijn eigen spelers is Vladislao Cap, de bondscoach van Argentinië afgelopen zondag avond teruggekomen op een eerder gedane afspraak. Oorspronkelijk zou de voltallige Argentijnse delegatie zich in liet feestgewoel stor ten als de ploeg van Cap er in mocht slagen om een plaats, bij de laatste acht te bereiken. Argentinië wist het uiteindelijk inderdaad zo ver te schoppen, maar op het laaste moment was het Cap die de festiviteiten annuleerde. 'Over drie dagen', zei Cap zondagavond, 'spelen we tegen Nederland. Het zou onverstandig zijn om nu uit de band te springen. Laat de fans thuis maar feestvieren. Wij moeten verder'. De personificatie van het Poolse succes tijdens het wereldkampioen schap. De schutters Andrzej Szarmach en Gregorz Lato, samen tot nu toe goed voor negen doelpunten. uiteindelijke klassering in het toer nooi. De trainer: 'We zijn voor geen enkele tegenstander bang. Dat niet. Maar aan de andere kant moeten we ook niet gek kijken als we eens verliezen. Persoonlijk zou ik al tevre den zijn met de tweede plaats in onze groep'. Kazimierz Gorski is de enige die de naam van Lubanski nog even noemt: Toen er tijdens de persconferentie na afloop van Polen-Italië (2-1) werd ge sproken over mogelijke 'pech' van de Italianen. De coach toen: 'Wat is pech. Ik kan ook wel zeggen dat wij Lubanski missen. Voor zijn collega's (in de tweede ronde Miljanic, Ericsson en Schön) is Polen echter ongetwijfeld momenteel al sterk genoeg. Gorski: 'We kunnen nog beter. En straks komen er ook nog veel meer supporters van ons. Met hele treinen tegelijk. Daar zijn we erg blij mee'. Cap kent zijn landgenoten te goed om te weten dat na het 'hosannah' dat sinds zondag weerklinkt, erg snel het 'kruisigt hem* kan volgem, indien de nu plotseling weer hoog gespannen verwachtingen niet beantwoord zullen worden. De in Nederland bekende trainer door de twee wedstrijden die zijn oude club Independiente in 1972 tegen Ajax speelde (om de we reldbeker), ziet echter wel lichtpun ten. We hebben in de eerste finale ronde weliswaar geen overtuigende resultaten behaald, maar daarbij wil ik wel wijzen op het feit dat de voorbereiding van de ploeg erg moei lijk is geweest.' BUITENLAND Cap had net zoals veel andere trainers te kampen met het pro bleem dat zijn beste spelers in het buitenland een goed belegde boter ham verdienen. 'De kern van (mijn ploeg bestaat uit spelers die in Spanje of Portugal voetballen. Deze jongens moesten natuurlijk eerst aan hun ver plichtingen jegens hun clubs voldoen, alvorens zij beschikbaar waren voor het nationale elftal. Dat heeft een goede voorbereiding wel in de weg gestaan, iets wat we nu teboven be ginnen te komen.' De Argentijnse ploeg die enkele we ken voor de start van het wereldtoer- nooi naar Europa afreisde bestond dan ook maar uit 17 man. De vijf anderen voegden zich pas bij aan komst op het. Europese continent bij de keurtroep van Cap. Dat waren doelman Carnevali, verdediger Perfu- mo, middenvelder Heredia en de aan vallers. Ayala en Yazalde. De zware oefentrip die Cap toen nog aan zijn ploeg voorschotelde demonstreerde duidelijk dat de communicatie zeer gebrekkig was. Met twee gelijke spe-' len (00 tegen Granada en 22 te gen Engeland), één overwinning (1 0 tegen Frankrijk) en een nederlaag (14 tegen Nederland), had het er alle schijn van dat Argentinië in Duitsland niet aan de bak zóu komen, 'Mijn probleem zat daarin dat ik van de ploeg een eenheid moest maken', bekent Cap. 'Ayala, Yazalde en ook Heredia zijn pure individualisten en er moest iets op gevonden worden om hen toch in te passen. Dat heeft mij heef wat hoofdbrekens gekost maar tegen Haïti, zag ik de ploeg al veel beter spelen dan in de voorgaande wedstrijden. Dat heeft mij hoop gege ven voor de rest van dit toernooi, hoewel ik me niet zo erg gelukkig voel, dat wij bij Nederland zijn inge deeld. In Amsterdam waren we des tijds nog niet op dreef. Van wat ik nu voor de tv heb ge2ien heeft de ploeg me bijzonder geïiriponeerd.' AJAX Cap vergeleek de Oranjeploeg met het Ajax van twee jaai^ geleden. 'Dezelfde kern is het.: Ajax speelde toen super- voetbal en ik geloof dat dit Neder- Vladislao Cap, coach van het Argentijns elftal lands elftal daartoe ook in staat is. Met een Cruijff is alles mogelijk. Hij tilt het gehele team op naar een bijzonder hoog niveau. Waarbij dan nog komt, dat er bij ons jongens in de ploeg zitten, die erg balverliefd zijn. Het drukt het tempo dikwijls, maar je kunt ze er ook niet uitlaten want daarvoor spelen zij te goed.' Cap doelt hierbij blijkbaar op Yazal de, die dit seizoen bij Sporting Lissa bon Europa's schutter nummer één werd en de langharige Ayala (zijn haar heeft een lengte bereikt van 43 .cm). Twee virtuozen die echter door hun egocentrische instelling niet al tijd even nuttig zijn. 'Ik heb nu nog een extra tegenslag door de schorsing van Carlos Babington. Daardoor mis ik in de belangrijkste wedstrijd mijn spielmacher'. zegt hij teleurgesteld. 'Vermoedelijk zal nu Brindisi zijn taak moeten overnemen, hoewel ik daartoe nog niet definitief hob beslo ten.' FENOMEEN Hoe ziet Cap de strijd tegen Neder land? Hij lacht ietwat geheimzinnig. 'Ik weet, dat het erg moeilijk is om een systeem te vinden om deze ploeg afdoende te bestrijden. Zij spelen erg sterk en zeer gevarieerd voetbal, waarbij natuurlijk Cruijff een feno meen is.' De Argentijn heft in bewon dering de handen ten hemel. 'Toch geloof ik iets te hebben ontdekt, waardoor ik Nederland in moeilijkhe den kan brengen.' Wat dan wel? Wéér lacht hij. 'Dat kan ik natuurlijk niet zeggen. Dat is mijn geheim, maar dat zal vanavond wel naar voren ko men. Het zal ook afhankelijk zijn van de opstelling van Rinus Michels hoe ik mijn ploeg het veld zal insturen en met welke opdracht Het zal een erg moeilijke wedstrijd worden', zegt Cap een tikje gelaten. Heeft hij groot spraak gepleegd, zoals hij ook reeds deed voor de tweede wedstrijd van Independiente tegen Ajax twee jaar geleden? Argentinië heeft geen erg sterke in druk achtergelaten, maar wanneer de hartstochten bij deze ploeg losbarsten, zal het moeilijk zijn hen te stoppen. Het niets ontziende voetbal van Inde pendiente was daar reeds een voor beeld van. Heeft Arie Haan niet ge zegd na het treffen in Buenos Aires: 'Ik ben hier nu tweemaal geweest, de eerste en de laatste', omdat de been hakkers zo meedogenloos te keer wa ren gegaan? Cap ontkent ten stelligste dat zijn ploeg hard zal optreden. 'We vinden het een eer om tegen Neder land, tenslotte een van de grote favo rieten voor de titel, tc mogen spelen. We weten wat zc kunnen. Dat hebben we in Amsterdam ervaren. Maar wij zijn nu sterker geworden en we wil len graag revanche.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11