joedingsmiddelen met igang van maandag liten prijsmaatregel _antjes bezorgd uitspraak PPR-congres Recreatie kan teveel worden op Veluwe Een goede bank voor mensen die graag een financiële reserve hebben. de ABN Dennendal 'Verklaring om niet als eerste kernwapens te gebruiken onverstandig' pers staat enige versoepeling toe; werkgevers niet gelukkig nieuwe prijsbeleid HET GOEDE DER AARDE Algemene Bank Nederland een goede grote bank Hondjes in gloeiende auto Zuinig zijn op ons minimum aan natuurgebied Internationaal vakbonds- beraad over Shell-eis NVV blijft'met kracht' streven naar federatie ereenstemming i^r links college aftad Groningen - r/KWARTTET DINSDAG JUNI 1974 BINNENLAND T3/K5 ize sociaal-economische redactie LAAGDe voedings- en genotmiddelen vallen met ingang van 1 juli (maandag) buiten iedere jaatregeï. Een uitzondering geldt voor bet 'slagersbedrijfdaarvoor blijven de prijsmaatregelen acht. Verder wordt de handelsmarge in het midden- en kleinbedrijf met drie procent ver- hetgeen betekent, dat deze bedrijfstak op ruimer schaal (loon)kosten in de prijzen mag door- ADVERTENTIE) de belangrijkste versoepelin- mimister Lubbers (economi- _&n) in .het overleg met het iiseerde bedrijfsleven gisteren 'llen toestaan. De werkgevers gelukkig met het nieuwe id, dat verder nog de volgen- itellingen' omvat: ;osten mogen op ruimer de prijzen worden doorbere- 1 Iet bedrijfsleven mag gaan tot eis 25) procent en de diensten- 85 (was 75)1 procent; h takkingskosten zullen in de mogen worden doorberekend; »nsumentenvoorlichting zal op- Wtkrachtig ter hand worden geno- rkgeversverbonden menen dat ister de doorberekening van de s iten tot een hoger percentage n< oeten toestaan: geen vijftig, dr zestig procent. Een dergelijk age zou meer in overeénstem- ijn met de gemiddelde econo- i cijfers. Daarnaast vinden de st vers dat ook afschrijvingskos- de prijzen doorberekend zou den moeten worden. De investerings geneigdheid zou er door bevorderd worden en daarmee de werkgelegen heid. Schoenindustrie en textielindus trie zouden evenals de voedings- en genotmiddelensector vrijgesteld moe ten worden van iedere prijsmaatregel. De middenstandsorganisaties vinden de nu aangebrachte versoepeling rond uit teleurstellend. De heer H. Pors, secretaris van het koninklijk onderne mers verbond herhaalde dat het prijs beleid altijd is gepresenteerd als een instrument in he.t kader van een rechtvaardig inkomensbeleid. Het in komen van de middenstander is er echter voortdurend op achteruit ge gaan, Het is teleurstellend dat daar ook nu weinig verandering in zal ko men, aldus de heer. Pors. De midden standsorganisaties hadden een verrui ming van de handelsmarge bepleit met vier procent. De minister had twee procent geboden. Het is uitein delijk drie procent geworden. De heer Pors maakte hierbij de kanttekening dat de berekeningen van 'economische zaken altijd lager uitkomen dan de ËAiAG De fractieleider AiRP in de Tweede Ka- nr. W. Aantjes acht de uit- van het PPR-congres, dat land uit de NAVO zou i treden voor de positie iet Kabinet-Den Uyl 'een zaak'. R AR-orgaan 'Nederlandse Ge- n' van deze week schrijft hij, Jfel weinig geloofwaardig is, te in dat deze uitspraak geen ge- zal hebben voor de deelneming PPR aan het kabinet. 'Een kan niet op die manier voort- van twee walletjes eten. Als en -bewindslieden loy- itèpjven jegens het veiligheidsbe- het kabinet (inclusief de ivbaarheid als NAVO-partner), een fractie en bewindslieden partij. Als zij in kabinet en recht trachten te doen aan het van hun partij, ondergra- het kabinetsbeleid', aldus mr. iwls. Hij voegt daar in zijn stuk erlandse Gedachten aan toe: 'In gevallen is het onzinnig of op st naief te beweren dat er voor itie van het kabinet niets aan od is'. lichtvaardig' -s meent, dat er voor het kabi- JJ den genoeg is, de PPR-uitspraak lichtvaardig te nemen als de dgens hem, zelf heeft gedaan nu meer dan ooit duidelijk is !en dat het kabinet de komende in duidelijke keus zal moeten en aanzien van het defensiebe- len poging, tussen de verschil- itandpunten door te manoeu- kan hoogstens voor de vakan- lode enig soelaas bieden, maar iets langere termijn de risico's maar vergroten' aldus de AR- eider. iet eind van zijn beschouwing :t mr. Aantjes dat de PvdA- 5 'zich wel eens achter de oren krabben als zij ervaren hoe het natuurlijke partners vergaat 'ie zij zich zo hecht verbonden n en aan wie zij een onevenre- terke positie in het kabinet n gewaarborgd: Ó'66 een partij kiezers, de PPR een op vitale cijfers van het economisch instituut voor het midden- en kleinbedrijf.' De heer H. de Mooij, voorzitter van het .Nederlands christelijk onderne- mersverbond was erg boos dat de slagers toch onder de prijsvoorschrif- ten blijven vallen. De minister heeft hiertoe besloten omdat de verlagingen van de vleesprijzen de consument on voldoende ten goede zouden zijn geko men. Volgens de heer De Mooij is dat een wel erg goedkoop argument Er is in de slagerswereld niets bijzonders of verkeerds gebeurd, aldus de NCOV- voorzitter. De heer H. de Mooij, voorzatter van het Nederlands christelijk onderne- mersverbond was erg boos dat de slagers toch onder de prijsvoorschrif- ten blijven vallen. De minister heeft hiertoe besloten omdat de verlagingen van de vleesprijzen de consument on voldoende ten goede zouden zijn geko men. Volgens de heer De Mooij is dat een wel erg goedkoop argument. Er is in de slagerswereld niets bijzonders of verkeerd gebeurd, aldus de NCOV- voorzitter. De vakbeweging toonde zich er aller minst mee ingenomen dat de voe dingsmiddelensector buiten het prijs beleid komt te vallen. 'Het argument hiervoor is dat de concurrentie de prijzen wel redelijk in bedwang zal houden. Wij zijn daar echter aller minst zeker van, deze maatregel ver vult ons met grote zorg,' aldus de heer Bode, secretaris van het NKV. Minister Lubbers wees erop dat een beperkend prijsbeleid noodzakelijk blijft. Weliswaar is de prijsontwikke ling in Nederland minder verontrus tend dan in het buitenland, er is echter nog allerminst reden om nu maar hoezee te roepen. (ADVERTENTIE) U geniet dubbel als U wat meer weet over de namen van gerechten en dranken, over de gebruiken bij grote en kleine feestelijkheden, zoals recepties, verlovingen, huwelijken, jubilea e.d. ledereen twijfelt weieens op die puntert. Geen zorgen over wat eigenlijk kleinigheden zijn,zoals: wat moet ik dragen, hoe eet je d.at gerecht, moet ik nu een fooi geven en, zo ja, hoeveel. Een schat van wetenswaardigheden over alles wat te maken heeft met plezier thuis en buiten de deur, in binnen- en buitenland, vindt U in de populair, maar vakkundig geschreven serie van 4 boekjes, die Gonnie A M. Kaper schreef in opdracht van De Kuyper. Zij genoot volkomen vrijheid t.a.v. de inhoud en had slechts één opdracht: zorg dat de lezer(es) méér geniet. HET GOEDE DER AARDE Voorlopig beslaat de serie uit 4 boekjes, t.w. Nr. 1 Uitgaan en U toch thuis Voelen Nr. 2 Geen zorgen bij hoogtepunten in het leven Nr. 3 Lekker over de grens Nr. 4 Gasten verwennen zélf genieten VOORDEEL KAART DOEKEN COUPON mot de volledige gegevens kunnen ook rechtstreeks aangevraagd worden bij: De Kuyper-Nederland B V, Postbus 54 te Schiedam, tel. 010-269234 Alle De Kuyper-artikelen zijn voorzien van puntenzegels. Deze zegels kunt U sparen voor het verkrijgen van de interessante boekjes "Het Goede der Aarde". U kunt ze echter ook benutten voor de Voord eel kaart. Uw slijter heeft de formulieren met alle gegevens voor U klaar liggen. Oftewel het ABN Plan-Krediet. U krijgt bij wijze van spreken een ABN-portemonnee. Samen met u bepalen we de inhoud daarvan. U kunt dat geld (of een gedeelte daarvan) gebruiken waar en wanneer u maar wilt. Zolang u niets gebruikt hoeft u ook niets te betalen. Dus u hebt doorlopend geld achter de hand zonder dat het u iets kost. Een prettig idee. (en niet alléén voor mensen die geld nodig hebben) Vervolg van pagina 1. herhaalde, dat ook hij een politie optreden zou betreuren. Hij zei dat een dergelijk optreden slechts zou plaatsvinden, indien de noodzaak zich daartoe aandient. Het verwijt dat hij de beheerder prof. dr. Brenninkmeijer te weinig tijd heeft gegund, wees de staatssecretaris in een vergadering van de Kamercom missie volksgezondheid van de hand. Hij noemde het 'zeer teleurstellend' dat vervangend personeel vorige week woensdag voor een bespreking op Dennendal aanwezig geen gele genheid kreeg het Lorentzpaviljoen te bezichtigen. Hen werd de toegang ge weigerd. 'Geen chantage' De heer Hendriks vertelde dat vol doende hoog gekwalificeerd personeel gereed stond om direct om zes uur op te treden bij de vervanging van twaalf h vijftien medewerkers van het Lorentzpaviljoen. Een beroep op de directies van andere inrichtingen had tot dit resultaat geleid. Bij ont ruiming zouden de pupillen worden ondergebracht in het allernieuwste gebouw van de Rijkspsychiatrische In richting (RPI) te Eindhoven, name lijk het klinisch centrum. De staatsse cretaris zei te menen, dat de rechtspo sitie van vervangen personeelsleden in acht zou worden genomen. Hij had over deze zaak echter nog niet met prof. Brenninkmeijer overlegd. Het verwijt dat hij chantage op het personeel van Nieuw-Dennendal zou hebben gepleegd, vond de staatssecre taris niet gerechtvaardigd. Dat hij in de uitvoering van het advies fasen had aangebracht, noemde hij 'geen chantage, maar een tegemoetkoming aan het personeel'. Instituut voor Vredesvraagstukken: Van onze. Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIVV) vindt liet onverstandig ernaar te streven, dat de NAVO en eventueel ook het Warschaupact zoudeu verklaren, nooit als eerste kernwapens te zullen gebruiken. Het NIW zegt dit in een advies, dat gisteren aan de regering desgevraagd is uitgebracht. Het rapport werd gisteren overhan digd aan minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken). Bij de totstandko ming van het kabinet-Den Uyl werd tot deze adviesaanvraag besloten, om dat de verschillende partijen het niet eens waren over deze verklaring. PvdA, D'66 en PPR hadden in hun verkiezingsprogram 'Keerpunt '72' vastgelegd dat Nederland wel krachtig naar deze zogenaamde 'no first use' verklaring zou moeten streven in het kader van het Europese veiligheidsbe leid. ONEENS Het NIW blijkt het nu niet eens te zijn met Keerpunt. Het NIVV wijst erop, dat Rusland nooit zou geloven, dat de NAVO, wanneer de nood aan de man komt, van het gebruik van kernwapens zou afzien Voorts bena drukt het NIW dat de in de officiële NAVO-strategie (van het aangepaste antwoord) besloten mogelijkheid van inzet van kernwapens, nog steeds de beste afschrikking voor het Warschau Pact is om militaire avonturen te Van een verslaggever ANTWERPEN Een Tilburgse dierenhandelaar heeft 21 jonge herdershonden in een afgesloten auto achtergelaten. De wagen stond in de gloeiende zon in Antwerpen geparkeerd. De handelaar heeft een proces verbaal gekregen. Vijftien hondjes zaten in de kofferriumte, donker en heet. Nog eens zes waren in de passagiersruimte achtergelaten. De politie was gewaarschuwd door voorbijgangers, die de dieren hoorden janken. beginnen. Volgens het advies zou Rus land en no-first-use-verklaring van NAVO-zijde met des te meer wantrou wen bekijken, daar ook China steeds op zo'n verklaring van Russische zijde aandringt In het advies wordt benadrukt, dat nucleaire wapens eerder politieke dan militaire middelen zijn. Het NIW spreekt zich er daarom ook tegen uit, dat deze nucleaire wapens zo gemaakt worden, dat zij militair makkelijker bruikbaar zijn. Het wijst daarom de ontwikkeling van zogenaamde minia tuur-nucleaire wapens, de zogenaamde mini-ukes, af. Het spreekt zich voorts uit tegen het idee, dat een militair evenwicht tus sen oost en west uitsluitend op een basis van conventionele middelen vei liger zou zijn dan het huidige ge mengde stelsel van conventionele èn nucleaire middelen. Het wijst erop, dat een uitsluitend conventioneel mi litair evenwicht veel minder stabiel is, omdat er in conventionele kracht veel sneller verschuivingen kunnen optreden. Het NIVV beveelt wel aan, de beteke nis van kernwapens in centraal Euro pa terug te dringen. Dat kan alleen, als de mogelijkheden om In Europa militair geweld te gebruiken, minder worden. Een eerste stap om deze situatie te bereiken, zou zijn, het overeenkomen van bepaalde 'vertrou wenwekkende maatregelen' tussen Oost en West. Hierbij' wordt gedacht aan het toestaan van waarnemers bij militaire oefeningen en melding voor af van grote militaire bewegingen over en weer. Over dit soort maatre gelen wordt momenteel tussen Oost en West onderhandeld. sonderdëlen opponerende eider Hans Wiegel heeft gistera- m Elburg gezegd dat het duide- no1 dat de eis van de PvdA, in de w ide jaren anderhalf miljard op »ei lie te bezuinigen, niet kan wor- rerwezenlijkt. Hij vond het be- i lijk dat premier Den Uyl zich ei ichten wringt' omdat hij al- kl Viegel wel voelt dat er een dige beroering zal ontstaan als bupijken dat de regering Keerpunt dit punt niet naar letter en zou uitvoeren. Wiegel verwacht- t de uitspraak van het PPR- es grote invloed zal hebben op uding van 'de linkervleugel van ei tegenover de NAVO. Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De Industriebond- NW heeft delegaties van vakbonden uit de hele wereld, aangesloten hij de internationale federatie voor chemie- en fabrieksarbeiders verzocht, om zich nog deze week in Nederland te bera den over de eis van Shell de prijzen van olieprodukten te verhogen. De bonden met leden bij Shell-vestigin- gen vormen te samen de zogenaamde Shell-wereldraad. De Industriebond- NVV hoopt met dit initiatief de rege ring er van te weerhouden al te snel toe te geven aan de eisen van de oliemaatschappijen. Een woordvoerder van de industrie bond verklaarde gisteravond dat de internationale vergadering weliswaar op zeer korte termijn is belegd, maar dat men aan het eind van de week in Nunspeet toch een groot aantal dele gaties hoopt te verwelkomen. Volgens de industriebond probeert de Shell telkens in afzonderlijke landen de prijs voor aardolieprodukten op te Nadat men van de kant van Shell eerst de Belgische regering onder druk had gezet, is nu kennelijk Ne derland aan de beurt Vooral gezien de winstcijfers over het eerste kwar taal is er voor de bonden geen enkele reden om aan te nemen dat de prijs verhogingen voor Shell dringend noodzakelijk zijn. Ook het argument dat deze winsten nodig zijn voor in vesteringen in het onderzoek naar nieuwe energiebronnen is volgens hen niet overtuigend. Op de vergadering in Nunspeet zal waarschijnlijk het initiatief worden genomen om een werkgroep op te richten. Deze werkgroep zal opdracht krijgen een studie te maken over de multi-nationale aardoliemaatschappij en, zodat eventuele eisen tot verho ging van de prijzen met voldoende argumenten kunnen worden weerlegd. AMSTERDAM De verbondsraad van het NVV heeft unaniem besloten 'met kracht te blijven streven naar een federatie met het NKV'. Het NW voegt hieraan toe dat het uitein delijke doel 'een ongedeelde vakbewe ging blijft'. In een gisteren uitgegeven verklaring zegt de verbondsraad dat bij de defi nitieve besluitvorming de statuten en reglementen in ontwerp gereed moe ten zijn en dat daarin doel en begin selen van de federatie globaal opgeno men moeten zijn. Zoals bekend heeft met name de Industriebond NW aan gedrongen op een nadere precisering van doel en middelen. De verbondsraad sprak opnieuw uit, dat na het tot stand komen van de federatie van het NKV, het overlegor gaan van de drie vakcentrales dient te verdwijnen en dat er dan geen ge structureerd overleg met het CNV meer zal plaatsvinden. Wat de bonden betreft is het NW van opvatting, dat er geen overleg moet zijn over pun ten, waarover in het kader van de federatie-besprekingen overleg wordt gevoerd. 'Op bondsn-iveau kunnen met CNV en categorale bonden slechts contacten plaats vinden bij de prakti sche uitvoering van besluiten', aldus het NW. Ten slotte zegt het NW dat opnieuw de achterban zal worden geraadpleegd, voordat de definitieve besluitvorming volgt Inmiddels heeft het NKV maatregelen genomen, waardoor het mogelijk is de leden die nu nog bij Unie BLHP en BVA zijn georganiseerd na 1 januari binnen het NKV te houden. Ze be houden dan al hun rechten en hun belangenbehartiging wordt door an dere NKV-bonden voortgezet. Zoals bekend hebben de unie en de BVA per 1 januari het NKV-lidmaatschap opgezegd. Na 1 januari gaan alle NKV-bonden als bedrijfsbond functioneren. Dat wil zeggen dat ze alle werknemers van hoog tot laag gaan organiseren. Met name de grafische bond van het NKV, de Industriebond NKV en de voe dingsbond NKV zullen zich gaan openstellen voor beambten en lei dinggevend personeel. Verder komt er een 'dienstenbond-NKV', die de belan genbehartiging gaat verzorgen voor de dienstensector. Deze 'diensten-bond' zal tot stand ko men door het werkterrein van de huidige Katholieke bond van perso neel in de handel uit te breiden. De nieuwe hbond zal door het hele NKV extra worden gesteund, ook met man kracht Tenslotte zal er een centrum voor middengroepen en hoger perso neel worden opgericht. Dit centrum zal ziich evenals de vergelijkbare bon den bij CNV en NVV zich gaan bezighouden met de specifieke belan gen van deze groepen. ARNHEM De verblijfsrecreatie is hard bezig de natuur op bet Veluwe-massief ontoelaatbaar aan te tasten. Maatregelen zijn daarom nodig om aan deze inivloed een lialt toe te roepen. fJINGEN De partijen die de hebben in de Groningse 1- enteraad zijn het gisteren eens 4frden over een werkprogramma een links program-college. Ook de portefeuilleverdeling groten- plaatsgehad tussen PvdA, CPN ia 'R, die samen 23 van de 39 zetels 10 Groningse gemeenteraad bezet- Dit zei gisteren ir. C. J. Ste- fels, inspecteur natuurmonu menten, op een studiedag over recreëren van de Stichting Re creatie, het ministerie voor CRM, de provinciale VW Gel derland en het genootschap van toeristische publicisten Tourhour Holland. Omdat we nog maar 400.000 ha bos- en natuurgebied heb ben een absoluut minimum moeten we daar zuinig op zijn, vond nij, en recreatie alleen toelaten als deze niet in strijd is met het doel, dat we met natuurbehoud willen be reiken. Theoretisch zou het mogelijk zijn de recreatie buiten de natuurgebieden op te vangen en daar (bijvoorbeeld in ge stoffeerde landbouwstreken) voorzieningen aan te bren gen. Van de rand van het natuurgebied zou dan een wijdmazig net van wandel- fiets- en ruiterpaden door het natuurgebied kuhnen worden aangelegd, terwijl de autowe gen (waar een stopverbod zou moeten gelden) alleen overdag te berijden zouden mogen zijn. Niet haalbaar Maar in de praktijk leek dat ir. Stefels een moeilijk haalba re zaak. Niet alleen omdat het erg duur zou worden, maar ook omdat we met een be staande situatie te maken heb ben: die vakantiediroepen lig gen er nu eenmaal en teveel bedrijven zijn afhankelijk van de toerist Meer zag hij daarom in het scheppen van een wettelijk ka der waarbinnen ordening wordt geregeld en voorzienin gen voor sport en spel kunnen worden verwezenlijkt Voorts: in het aanbrengen van veran deringen in het wegenstelsel en in coördinatie van het be heer van de Veluwe. Met der gelijke maatregelen zal kun nen worden voorkomen, dat meer natuuraantastende recre atieve centra als Hoenderloo- Beektyergen en Vierhouten ontstaan. De heer J. Vei, die als direc teur van de provinciale VVV Gelderland tot taak heeft zijn provincie toeristisch te propa geren, was het in grote lijnen met de inspecteur eens. Ook hij vond, dat de omvang van de sociale verblijfsaccommoda- tie (vakantiehuisjes, caravan parken) een grens heeft be reikt en die wellicht al heeft overschreden, maar ten aan zien van andere toeristische bedrijven (hotels, pensions, restaurants) zag hij weinig problemen. Ook bij een bezet ting van honderd procent gaat hiervan geen schadelijke in vloed op het milieu uit Die problemen zag hij even min op het gebied van de dagrecreatie. De twaalf grote trekpleisters (zoals de dieren parken, Dolfinarium en de Flevohof) liggen allemaal in een vierkant om de Veluwe heen en vormen een zeef, waardoor het massatoerisme maar moeilijk de Veluwe bin nendringt. Hij noemde deze opzet een van de beste voor beelden van een goed recrea- tiebeledd. Grove benadering Tegenstander beschouwde hij zich van milieubeschermers, die 'wapperend met rapporten van de Club van Rome alle recreatie overboord willen zet ten'. Hij vond dat een grove benadering van het probleem. 'In de praktijk zal de eenmaal in gang gezette ontwikkeling niet kunnen worden terugge schroefd. We kunnen hooguit bijschaven en ongewenste uit breiding van sociale verblijfs- accommodatie voorkomen. Hij vond, dat de legale vesti gingen er recht op hebben te blijven bestaan. 'Laten we niet vergeten, dat de Veluwe naast een sociaal-recreatieve functie als achtertuin voor een volk, dat 130 vrije dagen per jaar heeft, ook een sociaal- economische functie vervult'. Hij wees er in dit verband op, dat op de Veluwe per jaar ruim een miljard gulden aan toeristische bestedingen wordt uitgegeven. Voortzetting van propaganda achtte hij wense lijk, zij het met verstand. Er zal gestreefd moeten worden naar een zo groot mogelijk gespreide bezetting. Naast wel vaart zal ook rekening moeten worden gehouden met welzijn en de natuur'. 'Ik heb juist een miljoen ver loren van Tommy met een weddenschap. Kunt u ons twee kwartjes voorschot geven voor een ijsje?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5