Mogelijk gesprek Hmet groepsleiders N ieu w-Dennendal Nederland komt NAVO nog wat verder tegemoet Kissinger ontkent geheim raket-akkoord met Moskou TTi ;t- - imjr. Rechtstreeks van importeur Traan zal tekort schieten !n deze krant musterring esten twee erderijen 300 jaar) n Alkmaar anearaven i shuH schade driemilioen rij zonnig Mmrï m Na negeren verzoek te vertrekken Langs de graven van gevallen Syriërs Ruim 2500 man waken over Nixon in Brussel Is or oen poos in do zaal Peugeot en Citroen zullen gaan fuseren Wekker tot ontploffing n"bracht Leidse Courant DINSDAG 25 JUNI 1974 C DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet ^ji&Siexclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. 37 Postbus 7K Telefoon 31441 Gironr. 239274 t.n.v BV De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12.92 per maand, per kwartaal "Ti.05 Aid. Bezorging vanaf 08 30 uur KMAAR De resten van boerderijen uit de jalfde eeuw zijn gevonden opgravingen in de binnen- d van Alkmaar. De Schoorl- archeoioog dr. E. Cordfun- hceft twee weken in het itruni van Alkmaar gegra- i. De resten van de beide srderijen dateren van het en het eind van de lalfde eeuw. is een bijzondere vondst. dat een van de boerderijen en stille getuige is van de uil rmvloed van 1163. Door ijs- Otsen omgeworpen gcvloch- muren zijn gaaf in de nul aangetroffen. Na de Bmp hebben de bewoners van eeuwenoude nederzetting ii woongebied opgehoogd :t klei. De tweede boerderij teert van die periode. Cordfunke noemt de m ndst van de beide boerderij- in deze gave toestand iek. Hij zal contact opne- i met de archeologen die tresten van de Romeinse epen bij Zwammerdam heb- i gevonden. Hij wil zien te reiken dat ook de beide nden van de boerderij wor- geconserveerd voor ten- instelling in het Alkmaarse idelijk museum, lorts is ook veel aardewerk 'onden, waaronder een achtig geglazuurd bord met afbeelding van een haan de vijftiende eeuw. »rj fljUllW ERDAM Een korte felle heeft gistermiddag een vries- entrepot annex expeditieruimte Waalhaven van het scheepsle- iebedrijf Frenk en Zonen te Rot- ji volledig verwoest. Een deel et in aanbouw zijnde pand ieel van een groter gebouw istort. Twee mensen raakten ge- De schade wordt geschat op drie n gulden. and is ontstaan tijdens het aan- n van de steunpunten voor de deur die de toekomstige vries- jjyju moeten afsluiten. Een achter aeur opgehangen plastic scherm vlam. Kort daarna ontplofte een s. Een van de bouwers heeft nog ht de brand in de kiem te smo- ïaar door het veelvuldig aanwe- solatiemateriaal moest hij deze snel opgeven. n de kust van zee binnendrij- sonde mist of wolkenvelden, eterigens vrij zonnig weer met de middag in het binnenland lokale bui. Zwakke lot ma- e wind, meest uit noordelijke itingen. Maxiinum-iemperatu- circa 24 graden Celsius, aan enkele graden lager. 1,11 aa 1RGEN EN OVERMORGEN: o atselijk regen of omveer en "ling van temperatuur. rgen zon op: 04.21 onder: 21.04 maan op: 12.44 onder: m •I .-••• fi.i-- - -1 I «IK t C-«! De witte voertuigen van de Verenigde Naties rijden de nieuwe bufferzone op Golan binnen langs de door de Israëliërs gedolven graven voor Syriërs die hier in de oktober-oorlog zijn gesneuveld. Ondanks de nieuwe spanningen in het Midden Oosten loopt de uitvoering van het troepenscheidingsakkoord tus sen Israël en Syrië nog steeds op rolletjes. WASHINGTON, BRUSSEL, MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Omstreeks het middaguur vertrekt van de Amerikaanse luchtmachtbasis St. Andrews het presidentiële vliegtuig'Spirit of 68' naar Brussel met aan boord president Nixon en minister Kissinger. Terwijl de Sowjet-pers zich uitput in het uitspreken van de oprechte bedoe lingen'van de Sowjet-Unie tot beper king van de wederzijdse kernbewape ning zijn de Brusselse autoriteiten volop in de weer om een omvangrijke bevoiligingsmaeht voor de Amerikaan- se president op de been te brengen. In totaal zullen 2500 man over Nixons veiligheid waken, onder wie 1200 rijkswachters. Aan de vooravond van Nixons vertrek heeft Kissinger op een persconferen tie in New Vork een aantal beschuldi gingen weerlegd, die senator Jackson aan zijn adfes had gedaan. In geheim overleg, zonder e- de Senaat iets van te laten weten, zouden Nixon en Kis singer de Sowjet-Unie in strijd met een desbetreffend verdrag haar onder- zeekernmacht heLben laten moderni seren en laten uitbreiden tot 1.020 raketten, terwijl de Sowjet-Unie er volgens het akkoord niet meer dan 950 kan hebben. Dit verwijt noemde Kissinger volsla gen ongegrond. Integendeel hadden de VS de Sowjet Unie ertoe kunnen bewegen een aantal intercontinentale raketten ven het type ss-7 en ss-8 te schrappen. Daarbij had Moskou het aantal van 950 onderzeeboot-raketten nog steeds niet overschreden. De beschuldiging van senator Jackson hield ook in dat de VS zich tegenover ADVERTENTIE CHERNY-piano's WAARDE 3300.- de beweerde uitbreiding van de stra tegische kernmacht der Sowjet Unie hadden laten binden aan een totaal van 710 onderzeebootraketten. Nixon ontkende dit niet, maar voegde eraan toe dat het streefgetal voor deze ra ketten tot 1977 niet meer dan 636 bedroeg. De dissidente Russische natuurkundige Sacharow heeft een beroep op Nixon en Breznjew gedaan om bij hun top- gesprek van deze week de mensen rechten eens in ogenschouw te nemen 'op straffe van het mislukken van de ontspanning' Sacharow noemt 83 'uit zonderlijke en moedige' politieke ge vangenen in de Sowjet-Unie en vraagt de staatshoofden te bevorderen dat althans een paar ('de vrouwen, de bejaarden, de zieken, zij die voor de tweede keer berecht zijn en zij die ten onrechte "eroordeeld zijn') hun vrijheid terugkrijgen. desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.v.URK b.v. ANNO 1B98 Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) 36 35 00 - Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. Oolg importeur van Ejstönia. Steigway,' Irmba^.'B'^Q^kP'cK.'W/. De permanente vertegenwoordigers van de NAVO-lidstaten in Brussel konden door de nj,euwe Nederlandse voorstellen gisteren nog geen defini tief oordeel over de Nederlandse de fensienota vellen. Die voorstellen zul len nu eerst door de verschillende NAVO-landen en de militaire deskun digen bekeken worden, alvorens aan staande donderdag in het defensie- planningcomité opnieuw over de de fensienota wordt vergaderd. In Brussel wordt verwacht, dat don derdag wel een definitief oordeel van de NAVO zal werden bereikt. Van Nederlandse zijde is daar sterk op aangedrongen, omdat het steeds in de bedoeling heeft gelegen dat het kabi net aanstaande vrijdag de defensieno ta vaststelt. I-Iet kabinet besloot vorige week vrij dag, volgens Haagse kringen, de NA VO nog wat verder tegemoet te ko men door bepaalde bekritiseerde be zuinigingsvoorstellen wat te wijzigen. Deze wijzigingen zijn gisteren door de Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de NAVO. mr. A. Har- togh, op tafel gelegd, nadat hij tijdens het weekeinde in Den Haag nieuwe instructies had ontvangen. In Brussel werden geen mededelingen gedaan over deze wijzigingen, maar waarschijnlijk betreffen zij de uitdun ning van de bataljonssterkte in de zit In dc wee ka LONDEN (Reuter/UPI) De Verenigde Stat,en hebben op de gisleren geopende jaarlijkse zitting van de internationale commissie voor de walvis vaart opnieuw opgeroepen tot een moratorium op üe walvisvangst en kwamen daarmee vierkant te genover Japan en de Sowjet-Unie '.e staan. De ver klaring van de Amerikaanse afgevaardigde dat 's werelds grootste levende zoogdier uitgeroeid odreigt te worden biaeh; de -Japanse afgevaardig de minder onder de indruk clan dc consequenties van een morator.uin: bijna 50 000 werklozen in Japan. Het idnd wilde neg we) een afspniak tot vangst- b< I erkuig maken 'n-tgeon ook geldt voor dc Sow jet-Unie, die zich eveneens tegen een moratorium verzette. De Amerikaanse natuurbeschermer Joan Melntire viel de Japanse cijfers aan over de wal vis-proteïne in het voedsel-pakket van de bevol king en betoogde dal Japan alleen maar wilde doorjagen omdat het pure winst oplevert om uit niets kostende natuurlijke hulpbronnen te blijven putten. De tegenstanders van het moratorium vonden het alienioal kennelijk nogal opgeblazen en daarin had- don zij deels gelijk: demonstranten bliezen buiten een enorme lap Mastic op die de contouren van een walvis aannam welke voor de ogen van de gedelegeerden ip de Thames zou worden gehar poeneerd. Het coiil'erentiegebouw ziet namelijk op deze rivier uit. Van een onzer verslaggever? DEN H AAG DEN DOLDER De groepsleiders van liet omstre den Lorentzpaviljoen van de zwakzinnigeninrichting Dennendal hebben ook vandaag nog de gelegeheid vrijwillig te vertrekken. Dennendal-beheerder prof. G. Brenninkmeijer, die gistermiddag in een brief aan de groepsleiders aankondigde dat zij bet risico liepen te worden ontslagen als zij na zes uur gisteravond niet zoir- den verdwijnen, leek weer bereid t.ot een compromis. Toen de groepsleider gisteravond na zes uur het verzoek van staatssecreta ris Hendriks (volksgezondheid) om het veld te ruimen, negeerden, vroeg Brenninkmeijer in een gesprek de ouders van de pupillen de groepslei ding te vragen alsnog akkoord te gaan met zijn oude plan (onder meer her groepering van de paviljoens). Het ge sprek met deze ouders kwam volgens een van hen, de heer Hottentot, tol stand dankzij bemiddeling van hel oud-PvdA-kamerlid H. van den Doel. De indruk is hierdoor ontstaan dat staatssecretaris Hendriks is teruggeko men op zijn uitlating in de Tweede Kamer gistermiddag, dat ontruiming Van het Lorentzpaviljoen alleen kon werden voorkomen, als de groepslei ding voor gisteravond zes uur zou vertrekken. Volgens de heer R. S Speijer, voorzitter van het Landelijk Ouderberaad Moderne Zwakzinnigen zorg, wacht de staatssecretaris op het vonnis dat zal worden gewezen in het kort geding, dat woensdagmiddag om drie uur voor de Haagse rechtbank dient. Het Ouderberaad heeft dit kort ge ding aangespannen tegen de staatsse cretaris wegens de door hem voorge nomen ontruiming van het Lorentzpa viljoen. Als advocaat voor het Ouder beraad treedt op mr. Frits Koers te Amsterdam. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Nederland is zijn NAVO-partner's gisteren weer een stapje tegemoet gekomen om de harde kritiek van de NAVO op de Nederlandse defensiebezuinigingen wal te verzachten. landmacht. Met name deze uitdunning en het afschaffen-op-t.ermijn van de mobilisabele 5e Divisie was op veel weerstand bij de NAVO-partners ge stuit. Zij vrezen dat Nederland zo een gat in de gemeenschappelijke verdedi ging zou laten vallen. Overigens wordt niet verwacht, dat door de nieuwe tegemoetkoming het uiteindelijk NAVO-cordeel over de be zuinigingsplannen erg positief zal zijn. Integendeel, er blijven nog te veel punten, volgens insiders, over, waar de NAVO-partners ernstige be zwaren tegen hebben. Die punten zul len ongetwijfeld in het door secreta ris-generaal Luns op basis van de meningen van de NAVO-landen op te stellen eindoordeel, voorkomen. Zoals bekend zal dit eindoordeel van grote invloed zijn op de houding van de confessionele ministers en ook van minister Vrecleling en Van der Stoel in het kabinet. Verwacht wordt dat premier Den Uyl en minister Van der Stoel, die vanavond naar Brussel rei zen voor de topconferentie met presi dent Nixon, nog met de Nederlandse delegatie in de NAVO ever de defen sienota overleg zal plegen. Gistera vond al is een uitgebreid telegram over het gisteren gehouden beraad in Brussel naar Den Haag gestuurd. De sfeer tijdens het beraad van de per manente vertegenwoordigers werd 'kritisch' genoemd. Tweede Kamer In de Tweede Kamer onderstreepte de staatssecretaris gistermiddag nog dat hij ontruiming niet zou uitstellen in afwachting van het vennis. Dit ook met het oog op het negatieve advies dat was uitgebracht door de genees kundige inspectie. Een woordvoerder van het ministerip van volksgezondheid wilde gistera vond geen commentaar leveren op de uitspraak van de heer Speijer, dat de staatssecretaris zou wachten op het kort geding. Hij benadrukte dat de staatssecretaris steeds heeft gesteld, dat ontruiming van hèt paviljoen zou gebeuren voor vrijdag aanstaande en dat het ultimatum aan de groepslei ders (vertrekken voor zes uur gistera vond) sloeg op hun vrijwillig verdwij nen. Twee ouderparen hadden gisteravond gehoor gegeven aan het advies van prof. Brenninkmeijer hun kinderen weg te halen om ze over te brengen naar de Rijkspsychiatrische Inrichting te Eindhoven. Aan de ouders van de pupillen op het Lorentzpaviljoen lidt prof. Brennink meijer eveneens per brief weten dat dp rijkspsychiatrische inrichting in Is het loslaten van muizen in een gemeenteraadsvergadering nu een buitenparlementaire actie of juist niet? Afgezien daarvan: het gebeurde in New Yorkwij vonden het te gek om niet mee te nemen en ivie het hier ook wil doen (wat wij niet adviseren) moest toch maar gewone grijzen muizen nemen. Abonneer eens iemand. Zonder muis. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CR'l NIEUWE LEIDSE CRT DOKDTSDAGBLAD (Aankruisen a.u.b.) Betaal! |>cr rnaatul/kwartaal Opgegeven door: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. 11. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatinap (4- briefpa pier en pen). Een postzegel is nipt nodig, die betalen wij. Schnjf op de envelop: De Chr. l'ers. antwoordnummer 27y2 A dam. ontruiming ongedaan te maken. Vol gens woordvoerder Piet Reckman wil de werkgroep terugKe'en tot het oor spronkelijke plan van prof. Brennink meijer. In de Tweede Kamer vroeg het PvdA- Kamerlid mevrouw Haas-Berger gis termiddag uitstel van de voorgenomen overplaatsing naar Eindhoven. Zij wees een eventueel politie-optreden bij de overplaatsing van de hand. Het CPN-Kamerlid De Leeuw sloot zich hierbij aan. Staatssecretaris Hendriks Zie verder pag. 5, kolom 4 Prof. dr. G. Brenninkmeijer Eindhoven een verantwoorde opvang voor de pupillen gereed had. Vanaf dinsdag zouden hun kinderen in Eindhoven 'welkom' zijn. Telegram Inmiddels had de werkgroep Nieuw- Dennendal gistermiddag om vijf uur een telegram verzonder aan staatsse- cyetaris Hendriks, niet het verzoek om een persoonlijk gesprek op zo kort mogelijke termijn. De werkgroep hoopt hiermee in ieder gevai een adempauze fe bereiken en wilde een poging doen om de aangekondigde PARIJS (AP) Peugeot en Citroën, twee van de drie grootste automobiel fabrieken zullen samengaan, waarbij Peugeot de leiding zal overnemen van de nieuwe groep, zo is gisteren in Pa rijs bekendgemaakt. De overeenkomst over de fusie is be reikt tijdens besprekingen tussen Peu geot en de bandenfabrikant Michelln, die de eigepaar is van Citroën. Van een verslaggever ALKMAAR De explosieven opruimingsdienst heeft in Alk maar een wekker tot ontploffing gebracht. Men had het vermoe den een tijdbom onschadelijk te niaken. Na de klap bleek dat men een wekker had opgeblazen. De moeilijkheid ontstond, toen de Alkmaarse politie de tip kreeg dat een bom zou zijn ge plaatst bij de heer J. J. Heems kerk. Bij onderzoek bleek daar een 'tikkend ding' aan de voor deur tc hangen. Om alle risico's te vermijden, heeft de politic snel de explosievenopruimings dienst gealarmeerd. Deze heeft de wekker tussen strobalen tot ontploffing gebracht. Dc Alkmaarse politie vermoedt dat de 'bomaanslag' het werk is geweest van figuren uit de we reld van de prostitutie. De beer Heemskerk heeft zich met zijn acties tegen de prostitutie de gramschap van deze mensen op de hals gehaald. Binnenland Recreatie teveel 5 Buitenland Syrië zegt raketten toe 6 Roemenië vaart eigen koers 6 Kerk Tegenpaus overleden 2 IK OR zoekt vespers 4 Sport Jan Timnian grootmeester Economie Grootwinke I bed rij f niet oorzaak problemen Weer. oproep loerister Kann-rageuda Familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1